معرفی Yuga Labs – خالق Bored Ape Yacht Club

یوگا لبز چیست

اگر در حوضه NFT فعال هستید، احتمالاً نام «Yuga Labs» به گوشتان رسیده است. این شرکت در سال ۲۰۲۱ وارد این فضا شد و به سرعت با راه‌اندازی و به دست آوردن بزرگترین پروژه های NFT – به ترتیب Bored Ape Yacht Club و CryptoPunks – نامی برای خود دست و پا کرد.

 

موفقیت Yuga Labs از کجا شروع شد

آزمایشگاه یوگا در فوریه ۲۰۲۱ در ایالت دلور در آمریکا تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل ایجاد بزرگترین و سودآورترین پروژه NFT جهان تا به امروز، Bored Ape Yacht Club (BAYC) شناخته شده است. BAYC مجموعه ای از ۱۰۰۰۰ Bored Ape NFT منحصر به فرد است. در ۲۳ آوریل، Yuga Labs بورد ایپ یات کلاب را راه‌اندازی کرد. قیمت اولیه کف ۰.۰۸ ETH (حدود ۲۴۰ دلار) تعیین شد. فقط چند ماه بعد، در آگوست ۲۰۲۱، کف قیمت ۴۴ ETH (حدود ۱۳۷۰۰۰ دلار) را شکست. امروز ارزش این پروژه میلیاردها دلار است.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد Bored Ape Yacht Club – مجموعه ای از NFT های میلیون دلاری هستید، این مقاله را مطالعه نمایید.

اما BAYC تازه شروع کار بود. در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱، آزمایشگاه یوگا یک مجموعه اسپین آف را برای دارندگان Bored Ape به نام Bored Ape Kennel Club راه‌اندازی کرد. سپس آنها Mutant Ape Yacht Club را در ۲۸ اوت ۲۰۲۱ راه‌اندازی کردند. NFT های هر دو مجموعه به سرعت شروع به فروش با ده ها هزار دلار در بازارهای ثانویه کردند و مشهورترین افراد در جهان جذب این پروژه شدند و آن را خریدند.

در سال ۲۰۲۱ یوگا لبز ۱۲۷ میلیون دلار درآمد خالص به دست‌آورد، در افتتاحیه سال ۲۰۲۲ شرکت تمرکز خود را بر روی یک چیز معطوف کرد: توسعه. تنها در ماه مارس، Yuga Labs CryptoPunks و Meebits، دو مورد از با ارزش‌ترین پروژه‌های NFT در جامعه را خریداری کرد و اعلام کرد که پروژه جدید متاورس به نام Otherside را راه‌اندازی خواهد کرد.

 

موفقیت Yuga Labs از کجا شروع شد

 

چه کسی Yuga Labs را تأسیس کرد

برای مدتی هویت افراد پشت پروژه BAYC مشخص نبود. یوگا لبز توسط دو نفر رهبری می‌شدند که از نام‌های مستعار Gordon Goner و Gargamel استفاده می‌کردند و بعداً از دو مهندس نرم‌افزار به نام های مستعار Emperor Tomato Ketchup و Sass کمک گرفتند.

بعد از مدتی BuzzFeed مقاله‌ای را منتشر کرد و حویت واقعی گارگامل و گوردون گونر را فاش کرد، آنها Greg Solano و Wylie Aronow بودند.

مدت کوتاهی پس از افشای اطلاعات توسط BuzzFeed، دو عضو باقی مانده از یوگا لبز که با نام مستعار، Sass و Emperor Tomato Ketchup ظاهر شدند و نام خود را Zeshan و Kerem فاش کردند.

 

چه کسی Yuga Labs را تأسیس کرد

 

هیئت مدیره یوگا لبز و توکن ApeCoin

Nicole Muniz، مدیرعامل یوگا لبز و Chris Lyons، هیئت مدیره شرکت را تشکیل می‌دهند، در ماه مارس، ApeCoin DAO، به طور قانونی یک نهاد مجزا و مستقل از Yuga Labs، اعلام کرد که ارز ApeCoin را معرفی خواهد کرد، یک ارز دیجیتال برای استفاده در محصولات، بازی‌ها و خدمات در جهان BAYC است. همچنین یک توکن حاکمیتی است که به دارندگان اجازه می‌دهد تا به پیشنهادات مربوط به قوانین، تخصیص بودجه و پروژه‌ها در جامعه DAO رأی دهند.

DAO مخفف «سازمان مستقل غیرمتمرکز» است، توصیفی که ریشه‌های آن در اخلاق اساسی Web3 یافت می‌شود. علیرغم وجود برخی روابط بسیار نزدیک بین این دو سازمان، یوگا لبز اصرار دارد که به هیچ وجه مسئول ApeCoin نیست. با توجه به اینکه شرکت‌های Web3 که توکن‌ها را به‌عنوان اوراق بهادار ثبت‌نشده می‌فروشند، با وجود توانایی عمومی کریپتو برای دور زدن چارچوب‌های نظارتی سنتی، توجه SEC را به خود جلب کرده‌اند، این فاصله‌گیری جای تعجب ندارد. اما این ادعای استقلال در ظاهر دشوار است. زمانی که ApeCoin راه‌اندازی شد، یوگا لبز این را پنهان نکرد که این شرکت با خوشحالی این توکن را در جهان BAYC وارد می‌کند. یوگا لبز همچنین یک NFT را به ازای هر ApeCoin به خزانه ApeCoin DAO هدیه داد.

 

هیئت مدیره یوگا لبز و توکن ApeCoin

 

نگاهی به هیئت مدیره فعلی ApeCoin DAO نیز کمکی به پرونده آنها نمی کند، ApeCoin در حال حاضر متشکل از پنج عضو است که به مدت شش ماه خدمت می کنند: Amy Wu (رئیس سرمایه گذاری و بازی در FTX)، Alexis Ohanian (هم بنیانگذار Reddit و شریک و بنیانگذار Seven Seven Six می باشد.)، Maaria Bajwa (مدیر Sound Ventures)، Dean Steinbeck (رئیس و مشاور عمومی در آزمایشگاه Horizen) و Yat Siu (مؤسس و رئیس اجرایی Animoca Brands).

هنگامی که ApeCoin راه‌اندازی شد، بلافاصله تجارت در صرافی های بزرگ را آغاز کرد و بسیار ارزشمند شد. در حال حاضر، یک APE تنها کمی بیش از هفت دلار ارزش دارد. در مجموع یک میلیارد ApeCoin به صورت مرحله ای برای گروه ها و افراد مختلف منتشر می شود.

Animoca Brands به غیر از سرمایه‌گذاری در یوگا لبز، یک شرکت نرم‌افزاری بازی و سرمایه‌گذاری است که همراه با شرکت فناوری انگلیسی Improbable، به ساخت متاورس این شرکت، Otherside کمک می‌کند.

برای شرکتی که ادعا می کند در ایجاد ApeCoin نقشی نداشته است، روابط تجاری نسبتا نزدیکی با حداقل یک عضو هیئت مدیره ApeCoin DAO وجود دارد و مطمئناً مقدار مناسبی از سود حاصل از توکن را دریافت می کند.

 

ارزش Yuga Labs

در اواخر مارس سال ۲۰۲۲، یوگا لبز یک فرایند سرمایه‌گذاری را تکمیل کردند که با جمع‌آوری ۴۵۰ میلیون دلاری انجام شد و ارزش آن‌ها به ارزش ۴ میلیارد دلار رسید. این فرایند سرمایه گذاری توسط Andreessen Horowitz (که معمولاً در دنیای رمزارز به عنوان a16z شناخته می‌شود)، یک غول سرمایه‌گذاری خطرپذیر که همچنین در به کار انداختن سازمان‌های Web3 مانند Dapper Labs، Coinbase و OpenSea نقش داشته است، رهبری شد. سرمایه‌گذاران دیگر عبارتند از CoinBase، Animoca Brands، Samsung و Google Ventures.

Yuga Labs از زمان آغاز به کار خود در سال ۲۰۲۱ موفقیت‌های باورنکردنی را تجربه کرده‌اند و همچنان از این موج برای رشد بیشتر استفاده می‌کنند. این شرکت انتظار دارد تا پایان سال ۲۰۲۲، به طور عمده از طریق فروش NFTهای Otherside، مبلغ ۴۵۵ میلیون دلار درآمد کسب کند.

 

ارزش Yuga Labs

 

متاورس و Yuga Labs

در ماه مارس، زمانی که یوگا لبز Otherside را معرفی کرد، توجه جامعه NFT را به خود جلب کرد. پروژه متاورس این شرکت تا کنون بزرگترین پروژه ای است که انجام داده است. یوگا لبز در رقابت سختی با کمپانی های بزرگ که به سمت متاورس آمده اند قرار گرفته است. اپل، گوگل و مایکروسافت همگی سخت در حال ساختن متاورس های خود هستند. همینطور Decentraland، پلتفرم واقعیت مجازی ساخته شده بر روی اتریوم، پاییز گذشته زمانی که یک قطعه زمین به قیمت ۲.۴ میلیون دلار فروخته شد، خبرساز شد.

 

متاورس و Yuga Labs

 

در وب سایت Yuga Labs، بیانیه اهداف شرکت با حروف سیاه و سفید پررنگ در حالی که صفحه را پایین می برید ظاهر می شود: “ما معتقدیم که پتانسیل Web3 را می توان درک کرد. بدون مرز، بدون حاکم، فقط افرادی که با هم چیزهای جالبی درست می کنند.

امتیاز دهید

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا