وایکوف، الگوی قدیمی در عصر مدرن

وایکوف (Wyckoff) در سال ۱۹۳۰ توسط Richard Wyckoff ابداع شد. این الگو یکی از ارزشمندترین روش‌های تحلیل تکنیکال برای پیش بینی تغییرات قیمت در آینده و یافتن روندهای بازار است. تکنسین افسانه‌ای ریچارد وایکوف در دهه‌های اولیه قرن بیستم همزمان با چارلز داو، جسی لیورمور و دیگر چهره‌های شاخص تحلیل بازار، درباره بازارهای مالی نوشت.

رویکرد پیشگام او به تحلیل تکنیکال معروف به روش وایکوف تا عصر مدرن باقی مانده است. همچنان به راهنمایی معامله گران و سرمایه گذاران در بهترین راه‌ها برای انتخاب ارز پر بازده، سودمندترین زمان برای خرید آن‌ها و موثرترین تکنیک های مدیریت ریسک برای استفاده ادامه می‌دهد. مشاهدات وایکوف در مورد عمل قیمت در آن‌چه به عنوان چرخه بازار وایکوف شناخته می‌شود، ادغام شد.

این نظریه‌ای است که عناصر کلیدی را در توسعه روند قیمت که با دوره های انباشت و توزیع مشخص می‌شوند، ترسیم می‌کند. چهار مرحله این چرخه شامل: انباشت، نشانه گذاری، توزیع و نشانه گذاری. وایکوف همچنین قوانینی را برای استفاده در ارتباط با این مراحل تعریف کرد. این قوانین می‌توانند به شناسایی مکان و اهمیت قیمت در طیف گسترده‌ای از روندهای صعودی، روند نزولی و بازارهای جانبی کمک بیشتری کنند.

در این مقاله نحوه عملکرد این روش و نحوه شناسایی و استفاده از الگوی نمودار وایکوف در معاملات ارزهای دیجیتال آورده شده است.

وایکوف کیست

 

وایکوف چیست؟

روش انباشت وایکوف در دهه ۱۹۳۰ توسط Richard Wyckoff، سرمایه گذار آمریکایی و توسعه دهنده چندین تکنیک تحلیل تکنیکال توسعه یافت. اگرچه وایکوف از نمودار میله‌ای استفاده می‌کرد و این روش بیشتر بر روی شاخص بازار سهام آزمایش شد، می‌توان آن را در هر بازار مالی دیگری نیز اعمال کرد و می‌توان آن را در نمودارهای کندل استیک ژاپنی و ارزهای دیجیتال نیز به کار برد.

بر اساس این روش، انباشت وایکوف زمانی رخ می‌دهد که قیمت یک دارایی خاص به دنبال یک روند کاهش یا افزایش یابد و سپس وارد دوره تجمیع قیمت شود. در این محدوده، بازیکنان برجسته احتمالا می‌توانند قیمت را دستکاری کنند تا دارایی را با قیمتی پایین‌تر (یا بالاتر اگر الگوی نزولی باشد) خریداری کنند. اگر تا به حال فیلم Rogue Trader را دیده‌اید، یک مثال کامل از این‌که چگونه معامله گران بازارها را برای خرید ابزارهای مالی با قیمت کمتر دستکاری می‌کنند وجود دارد. این همان چیزی است که وایکوف در نمودارهای معاملاتی موفق به شناسایی آن شده است.

درک این‌که پول هوشمند به کجا می‌رود. طبق نظریه چرخه بازار وایکوف، چهار مرحله در چرخه قیمت هر ابزار مالی وجود دارد. انباشت، نشانه گذاری، توزیع، و کاهش ارزش. معامله‌گران خرده‌فروشی که قصد استفاده از روش وایکوف را دارند، به دنبال مرحله انباشتگی هستند که در آن انتظار دارند بازیگران بزرگ و معامله‌گران نهادی بلوک‌های سفارش بزرگ را قرار دهند و وارد بازار شوند و قیمت‌ها را بالاتر (یا پایین‌تر) کنند.

 

مزایا و معایب الگو وایکوف

مرسوم‌ترین مزایا و معایب الگوی شمع وایکوف عبارتند از:

مزایا

  • یک روش معاملاتی قابل اعتماد و الگوی نمودار
  • این به معامله گران کمک می‌کند تا احساسی از بازار داشته باشند و به موقعیت‌های بازیکنان بزرگ بپیوندند.
  • اگر همراه با اندیکاتورهای حجم معاملات و حرکت استفاده شود، به خوبی کار می‌کند.

منفی

  • عدم وضوح و سردرگمی بین فازهای تجمع و توزیع
  • در عمل، استفاده از الگوی نمودار وایکوف آسان نیست.

 

چرخه الگوی وایکوف

نظریه چرخه بازار وایکوف از الگو وایکوف پشتیبانی می‌کند. چگونگی و چرایی حرکت سهام و سایر اوراق بهادار را مشخص می‌کند. این بر اساس مشاهدات ویکوف از عرضه و تقاضا است و قیمت اوراق بهادار یا ارز دیجیتال در یک الگوی چرخه‌ای از چهار مرحله متمایز حرکت می‌کند. سرمایه گذاران و معامله گران از چرخه بازار Wyckoff برای شناسایی جهت بازار، احتمال معکوس شدن، و زمانی که سرمایه گذاران بزرگ در حال جمع آوری و فروش موقعیت هستند، استفاده می‌کنند.

مراحل چرخه بازار وایکوف عبارتند از: انباشت، نشانه گذاری، توزیع و کاهش ارزش. فازها نشان دهنده رفتار معامله گران هستند و می‌توانند جهت حرکت آتی قیمت را نشان دهند.

مرحله انباشت، زمانی شکل می‌گیرد که سرمایه گذاران نهادی خرید خود را افزایش می‌دهند و تقاضا را هدایت می‌کنند. با افزایش علاقه، محدوده معاملات پایین‌ترین قیمت‌ها را نشان می‌دهد؛ چون قیمت‌ها به سمت بالاتر حرکت می‌کنند. با افزایش قدرت خریداران، قیمت‌ها از سطح بالایی محدوده معاملاتی عبور می‌کنند. در این مرحله نشانه گذاری، نمودار یک روند صعودی ثابت را نشان می‌دهد.

در مرحله توزیع، فروشندگان در تلاش هستند تا دست برتر را به دست آورند. محدوده معاملاتی افقی در این مرحله قیمت‌های پایین‌تر و فقدان کف‌های بالاتر را نشان می‌دهد. مرحله کاهش قیمت، زمان فروش بیشتر است. زمانی تایید می‌شود که قیمت‌ها از پایین ترین حد تعیین شده محدوده معاملاتی بشکنند. هنگامی که این چهارمین و آخرین مرحله از چرخه بازار وایکوف به پایان برسد، کل چرخه خود را تکرار خواهد کرد.

وایکوف چیست

 

وایکوف تجمع

یک چرخه جدید با یک مرحله انباشت آغاز می‌شود که محدوده معاملاتی را ایجاد می‌کند. این الگو اغلب یک نقطه شکست یا فنر را نشان می‌دهد که اوج فروش را نشان می‌دهد، قبل از یک روند قوی که در نهایت از سمت مخالف محدوده خارج می‌شود. آخرین کاهش منطبق بر شکار توقف مبتنی بر الگوریتم است که اغلب نزدیک به پایین‌ترین روند نزولی مشاهده می‌شود، جایی که قیمت حمایت کلیدی را کاهش می‌دهد و باعث فروش می‌شود. به دنبال آن یک موج بهبودی ایجاد می‌شود که قیمت را به بالای سطح حمایت بازمی‌گرداند.

نشانه گذاری
سپس مرحله نشانه گذاری دنبال می‌شود که با شیب روند صعودی جدید اندازه گیری می‌شود. بازگشت به پشتیبان جدید فرصت‌های خریدی را ارائه می‌دهد که وایکوف آن‌ها را بازگشتی می‌نامد، شبیه به الگوهای خرید پایین‌تر که در بازارهای مدرن رایج است. فازهای انباشت مجدد نشانه گذاری را با الگوهای تثبیت کوچک قطع می‌کنند، همچنین عقب نشینی‌های تندتری وجود دارد که وایکوف آن‌ها را اصلاح می‌نامد. نشانه گذاری و انباشت تا زمانی که این مراحل اصلاحی نتوانند اوج‌های جدید ایجاد کنند ادامه می‌یابد.

توزیع وایکوف
عدم تولید اوج‌های جدید نشان دهنده شروع فاز توزیع است. این مرحله عملکرد قیمت محدود را شبیه به مرحله انباشت نشان می‌دهد، اما با سود هوشمندانه پول و رفتن به حاشیه مشخص می‌شود. به نوبه خود، این امنیت را در دستان ضعیفی قرار می‌دهد که در صورت شکست محدوده در مرحله شکست و کاهش قیمت جدید، مجبور به فروش می‌شوند. این دوره نزولی باعث بازگشت به سمت مقاومت جدید می‌شود که می‌تواند برای ایجاد فروش کوتاه به موقع استفاده شود.

مارک داون
شیب روند نزولی جدید مرحله کاهش را اندازه گیری می‌کند. این بخش‌های توزیع مجدد خود را ایجاد می‌کند، جایی که روند متوقف می‌شود در حالی که امنیت مجموعه جدیدی از موقعیت‌ها را جذب می‌کند که در نهایت فروخته می‌شوند. وایکوف با استفاده از اصطلاحات مشابه فاز روند صعودی، جهش‌های تندتر را در این ساختار اصلاح می‌کند. سرانجام زمانی که یک بازه یا پایه معاملاتی گسترده شروع یک مرحله انباشتگی جدید را نشان می‌دهد، مارک داون پایان می‌یابد.

 

الگو وایکوف چگونه کار می‌کند؟

روش وایکوف مبتنی بر نظریه‌ها، استراتژی‌ها و قوانین تجارت وایکوف است. در اینجا خلاصه ای از اصول این رویکرد گام به گام برای انتخاب سهام و زمان بندی معاملات شما آمده است.

۱. روند کلی بازار و به احتمال زیاد جهت آینده را تعیین کنید. ارزیابی کنید که آیا عرضه و تقاضا نشان‌دهنده این است که بازار در موقعیتی قرار می‌گیرد که به سمت بالا یا پایین حرکت کند.

۲. ارزی را انتخاب کنید که از یک روند پیروی می‌کنند. به خصوص آن‌هایی که در دوران صعود قدرت بیشتری نسبت به بازار نشان می‌دهند و در دوران رکود ضعف کمتری دارند.

۳. ارزی را انتخاب کنید که در حال انباشت هستند (یا در حال توزیع اگر در حال فروش هستید). این ارز پتانسیل افزایش قیمت را دارند تا به هدف قیمتی شما برسند و احتمالاً از آن فراتر روند.

۴. تصمیم بگیرید که آیا ارز آماده حرکت است یا خیر. قیمت و حجم ارز خود و رفتار کلی بازار را بررسی کنید. قبل از گرفتن موقعیت، مطمئن شوید که نتیجه گیری شما معتبر است و ارز انتخاب خوبی است.

۵. زمان معامله خود را تعیین کنید تا از نوبت‌های بازار بزرگتر استفاده کنید. به طور کلی، اگر تشخیص دهید که بازار معکوس خواهد شد و افزایش می‌یابد، ارزی را که انتخاب کرده‌اید، خریداری کنید. اگر تحلیل شما حاکی از سقوط بازار باشد، ارز را بفروشید.

الگو وایکف

 

شماتیک‌های تجمع در الگو وایکوف

شماتیک‌های انباشت توسط وایکوف یک مدل اولیه برای انباشت (جمع آوری کوین) را نشان می‌دهد. برای نشان دادن و بررسی فرآیند انباشت کار می‌کند. علاوه بر این، طرح‌واره‌های انباشت نیز مراحل مهمی را ارائه می‌کنند تا ما را در محدوده معاملات راهنمایی کنند تا از موقعیت ایده‌آل استفاده کنیم.

فاز A
فاز A از شماتیک‌های انباشت وایکوف نشان دهنده توقف روند نزولی (محدوده معاملات) است. تا این لحظه عرضه غالب بوده که شاهد کاهش قیمت کوین برای مدت کوتاهی همراه با حجم معاملات سنگین هستیم. شما می‌توانید این رویدادها را در نمودارهای قیمت مشاهده کنید که در آن حجم‌های سنگین به دلیل نقل و انتقالات زیاد کوین توسط معامله گران قابل مشاهده است. در اینجا فشار فروش نیز منجر به کاهش روند کاهشی می‌شود و افزایش حجم معاملات نشان دهنده آغاز این مرحله است.

فاز B
فاز B شماتیک انباشت بر اساس قانون علت و معلول وایکوف است، زیرا معمولاً به عنوان یک علت در نظر گرفته می‌شود که منجر به یک معلول می‌شود. مرد کامپوزیت بیشترین حجم کوین‌ها را در فاز B جمع آوری می‌کند. در این مرحله، بازار هر دو سطح حمایت و مقاومت محدوده معاملاتی (TR) را آزمایش می‌کند. به عبارت ساده، تغییرات قیمت وحشیانه و تحت تأثیر حجم بالاتر است. در نهایت، زمانی که عرضه کوین‌ها تمام شد، توکن رمزنگاری آماده انتقال به فاز C است.

فاز C
در طول فاز C، اسپرینگ (قیمت زیر سطح حمایت محدوده معاملاتی) به سرعت معکوس شده و به محدوده معاملاتی باز می‌گردد. شما می‌توانید بهار را دوره‌ای از کوین در زیر منطقه حمایتی برای جذب معامله گران و سرمایه گذاران در نظر بگیرید. این آخرین تلاش برای خرید توکن‌ها با کمترین نرخ قبل از افزایش مجدد نرخ است.

همچنین قابل توجه است که تله خرس، سرمایه‌گذاران بی‌تجربه را جذب می‌کند تا کوین‌ها را با نرخ‌های پایین بفروشند و منتظر «دمپ» باشند که در نهایت رخ نمی‌دهد و قیمت‌ها در عوض از آن نقطه افزایش می‌یابند بدون اینکه واقعاً به آن نقطه دامپینگ برسند. به عبارت ساده، بهار همیشه مفید نیست؛ چون حجم معاملات غیرقابل پیش بینی باقی می‌ماند.

فاز D
فاز D آمار انباشت، انتقالی بین علت و معلول است؛ زیرا بین فاز C (منطقه تجمع) و خارج شدن از محدوده معاملات (فاز E) قرار دارد. در طول فاز D، سرمایه گذار باید تقاضای غالب بر عرضه را در نظر بگیرد. قیمت به بالای محدوده معاملاتی افزایش می‌یابد. در طول فاز D، شما باید به شدت از تسلط بالقوه تقاضا بر عرضه پیروی کنید. قیمت معمولاً به بالای محدوده معاملاتی می‌رود و پشتیبانی آخرین نقطه (LPS) بسترهای عالی برای کسب سود سنگین را فراهم می‌کند. ممکن است بیش از یک نقطه وجود داشته باشد که انتظار می‌رود روند نزولی به دلیل افزایش تقاضای خرید (حمایت نقطه آخر) در فاز D متوقف شود.

فاز E
فاز E طرح‌واره‌های انباشت مرحله نهایی است که در آن کوین از محدوده معاملات خارج می‌شود و تقاضا وارد عمل می‌شود. شما می‌توانید برخی از واکنش‌های معمولی را در طول این مراحل مشاهده کنید، مانند اغلب سرمایه گذاران که به طور موقت کوین‌های خود را ترک می‌کنند و دیگران.

 

شماتیک های توزیع در الگو وایکوف

اگرچه، شماتیک‌های توزیع برخلاف شماتیک‌های انباشت عمل می‌کنند، اما مراحل آن کمی متفاوت است. با این حال، همچنین قابل توجه است که قیمت‌ها در مرحله توزیع کنار می‌مانند و سرمایه‌گذاران بزرگ از موقعیت خود دست می‌کشند که منجر به کاهش قیمت‌ها می‌شود.

فاز A
فاز A از شماتیک‌های توزیع زمانی رخ می دهد که روند صعودی به پایان خود نزدیک شود. تقاضا تا پایان این مرحله همچنان غالب است. افزایش نرخ‌ها به دلیل افزایش خرید (Buying Climax) و توقف موقت روند صعودی (تامین اولیه) اولین شواهد برجسته مبنی بر ورود فروشندگان به بازار را تایید می‌کند.

فاز B
فاز B طرح‌واره‌های توزیع وایکوف به عنوان عاملی برای تقویت منطقه عمل می‌کند که منجر به اثر روند نزولی می‌شود. مرد مرکب معمولاً در این مرحله کوین‌ها را می‌فروشد، تقاضای بازار را کاهش می‌دهد یا جذب می‌کند. به عبارت دیگر، فاز B به عنوان آماده شدن برای یک روند برای آماده شدن برای یک روند نزولی دیده می‌شود. این زمان خوبی برای سرمایه گذاران بزرگ است؛ چون آن‌ها موقعیت‌های فروش کوتاه خود را شروع می‌کنند و پرتفوی خود را مطابق پیش بینی در مورد کاهش قیمت بعدی تمدید می‌کنند.

به طور معمول، هر دو باند پایین و بالای محدوده معاملاتی به طور مکرر آزمایش می‌شوند، که ممکن است شامل اطلاعات نادرست کوتاه مدت در مورد کاهش قیمت‌ها باشد. اغلب، بازار بالاتر از سطح مقاومت تولید شده توسط خرید سنگین حرکت می‌کند (Buying Climax)، که بیشتر منجر به تست ثانویه (ST) یا نقطه‌ای می‌شود که در اوج فروش باید فروش کمتری وجود داشته باشد.

فاز C
فاز C به عنوان یکی از جالب ترین فازهای شماتیک توزیع در نظر گرفته می‌شود. این شامل رویدادهای مهمی مانند بسته شدن در یک محدوده معاملاتی، حرکت قیمت به بالای محدوده معاملاتی، تغییرات شدید در جهت قیمت و موارد دیگر است. قابل ذکر است، گاهی اوقات بازار آخرین تله گاو نر را در این مرحله قبل از نزدیک شدن به مرحله بعدی ایجاد می‌کند.

فاز D
شما فاز D از شماتیک‌های توزیع را به عنوان بازتاب آینه ای از شماتیک‌های انباشت در نظر می‌گیرید. بسیاری از معامله گران فاز D را به عنوان گاز نهایی تقاضا در نظر می‌گیرند. قیمت به سمت سطح حمایت محدوده معاملاتی می‌رود. فاز D به طور معمول آخرین نقطه عرضه است که انتظار می‌رود روند نزولی قیمت در آن آغاز شود و یک بالاترین پایین تر را فرموله کند. آخرین نقطه عرضه جدید از این نقطه یا در زیر یا اطراف منطقه پشتیبانی ایجاد می‌شود. در این مرحله، به محض اینکه قیمت مناطق حمایتی اصلی را بشکند، بازار نشانه‌های متعددی از ضعف را تجربه می‌کند.

فاز E
در نهایت، به عنوان آخرین مرحله از شماتیک‌های توزیع، فاز E شروع روند نزولی را با شکست قابل مشاهده در زیر محدوده معاملاتی (TR) نشان می‌دهد که ناشی از افزایش تسلط عرضه بر تقاضا است.

وایکوف

 

آیا استراتژی وایکوف سودآور است؟

کسانی از شما که با روش وایکوف آشنا هستند می‌دانند که در هر بازه زمانی می‌تواند به طور قابل اعتمادی سودآور باشد. خود ریچارد ویکوف متوجه شد که رویکرد او برای معاملات روزانه بسیار خوب عمل می‌کند و تعدادی از نتایج فوق العاده سودآور خود را در چندین کتاب و مقاله شرح داد.

 

کلام آخر

ریچارد ویکوف تکنیک‌های مالی ساده و در عین حال بسیار مهمی را برای تعیین روند بازار معرفی کرد. حتی پس از چندین دهه، این اصول اولیه برای بررسی بالا، پایین، خواندن نوار و روندها مفید هستند. این مفاهیم جاودانه هستند و به آموزش و راهنمایی حتی سرمایه گذاران و معامله گران ارزهای دیجیتال به بهترین شکل ممکن ادامه می‌دهند. اما در نهایت تنها این الگو را نمی‌توان برای معامله گری در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کرد و باید الگوها، مدل‌ها و عوامل متغیر دیگر را بررسی کنید.

امتیاز دهید

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا