مفاهیم پایه

وایت پیپر چیست؟ | تعریف کامل Whitepaper

وایت پیپر یا کاغذ سفید اصطلاحی است که ماهیت ارزهای دیجیتال را بیان می‌کند. امروزه وایت پیپر به یک عنصر اصلی در صنعت کریپتو تبدیل شده است. حتی سرمایه‌گذاران خرد نیز عادت کرده‌اند، قبل از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های رمزنگاری، وایت پیپر پروژه را بررسی کنند. امروزه برای بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری، وایت پیپر مهم‌ترین بخش راه‌اندازی یک پروژه است. وایت پیپر نیاز واقعی یک پروژه است، حتی قبل از راه‌اندازی یک وب سایت برای شروع کار باید وایت پیپر را بنویسید و طراحی کنید.

 

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر حدود ۱۰۰ سال پیش وجود داشت و زاییده افکار دولت بریتانیا هستند. کاغذ سفید به مردم در مورد تصمیمات کلیدی اتخاذ شده توسط تعدادی از سازمان‌های دولتی اطلاع رسانی می‌کرد. امروزه وایت پیپر یک ابزار بازاریابی است که برای متقاعد کردن و تأثیرگذاری بر تصمیم گیرندگان استفاده می‌شود.

اما دلیل نام گذاری آن به کاغذ سفید چیست؟ این نام‌گذاری را نیز دولت بریتانیا انجام داده است. رنگ سفید در واقع حاکی از سندی برای دسترسی عموم است. از آن جایی که شروع یک پروژه و معرفی آن با کاغذ سفید انجام می‌گیرد؛ در اصل وایت پیپر ابتدا فقط کاغذ سفیدی است که نشان از شروع به کار یک پروژه دارد. کاغذهای سفید نه پر زرق و برق هستند و نه پرفروش. در عوض، وایت پیپر به عنوان یک سند جدی شبیه به یک مقاله علمی ارائه می‌شود.

کاغذ سفید معمولاً در وب سایت‌ها منتشر می‌شوند، آن‌ها نوعی بازاریابی درونگرا شناخته می‌شوند. در بازاریابی کسب و کار به کسب و کار (B2B) از وایت پیپر برای اهداف مختلفی استفاده می‌شود. کسب و کارها از وایت پیپر برای دستیابی به چندین هدف، مثل ارتقای رهبری فکری و افزایش فهرست مشتریان استفاده می‌کنند. همچنین این برای ایجاد مشروعیت برند و تبدیل مشتریان احتمالی استفاده می‌شود. این اسناد هنوز توسط مقامات دولتی تهیه می‌شود. با این حال، کاغذ سفید از طیف گسترده‌ای از موارد استفاده در سراسر حوزه‎‌های عمومی و خصوصی برخوردار است.

 

وایت پیپر

 

قبل از نوشتن وایت پیپر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

بسیاری از مردم به دنبال یک قالب وایت پیپر هستند، اما الگوها ضروری نیستند. به طور کلی الگوها بیشتر به عنوان دستورالعمل عمل می‌کنند. تا زمانی که یک نویسنده ساختار یک وایت پیپر و نحوه کار همه بخش‌ها با هم را درک کند، متن وایت پیپر باید به مخاطبان هدف پروژه مورد نظر را بفروشد.

مقاله نباید طولانی باشد، اما نباید مانند یک پست وبلاگ کوتاه نیز نوشته شود. پست‌های وبلاگ معمولا کوتاه‌تر هستند. با این حال، حتی طولانی‌ترها نیز ممکن است، اهدافی متفاوت با اهداف یک کاغذ سفید داشته باشند. برای مثال، اهداف وایت پیپر شامل پرورش مخاطب یا هدایت ثبت‌ نام‌‌های فعال به یک وبینار است.

این اقدامات هیچ هزینه‌ای برای مخاطب ندارد. بنابراین هدف از نوشتن و در نتیجه نوع نگارش تفاوت قابل توجهی دارد. در مقابل، مخاطبان رمزنگاری که مقاله می‌خوانند؛ باید متقاعد شوند که یکی از بسیاری از ارزهای دیجیتال را برای حمایت از پروژه بخرند.

قبل از نوشتن یک کلمه یا حتی قبل از انجام تحقیق، نویسنده باید مخاطب هدف را شناسایی کند. به این ترتیب، نویسنده به سرعت زبانی را که باید در مقاله استفاده کند و همچنین ادبیات روان مخاطب خود را مشخص می‌کند. این رویکرد همچنین باید در جهت تحقیق کمک کند.

تحقیق سنگ بنای یک وایت پیپر خوب و بزرگ است. تحقیق شامل بررسی تیم پروژه، جنبه‌های فنی محصول یا خدماتی است که قرار بر ارائه آن‌ها است. تمرکز خوانندگان بیشتر بر روی وایت پیپر رمزنگاری است و هنگام نوشتن در مورد جنبه‌های فنی، جایی برای خطا وجود ندارد.

 

وایت پیپر شامل چه مواردی است؟

کاغذ سفید باید با مشکل یا چالشی شروع شود که خواننده با آن مواجه است. انجام این کار ساده‌ترین راه برای جلب توجه مخاطب و ضربه زدن به نقاط دردناک آن‌ها است. بعد از مطالعه بیشتر، باید آمارها، نمودارها و حقایق را ارائه دهند تا نکات اصلی مقاله به دست مخاطب برسند. در نهایت، مقاله راه حلی را ارائه می‌کند که خدمات یا محصول ارائه شده توسط تیم پروژه است. اگر نویسنده اثری با کیفیت تولید کرده باشد، راه حل به خوبی با مشکل مرتبط است.

وقتی که راه حل به طور قانع کننده ارائه شد، گام بعدی نمایش تیم است. این بخش باید خواننده را متقاعد کند. بدون تملق در گفتار باید ثابت کنید که  تیم قادر است به وعده‌های پروژه یعنی راه حل، عمل کند. بخش تیم، شامل عکس‌های واقعی، بیوگرافی کوتاه و پیوندهای پروفایل‌های لینکدین و توییتر است. گاهی وقت‌ها، تیم NFT را به عنوان عکس پروفایل خود قرار می‌دهند؛ اگرچه این بهترین روش برای جلب اعتماد عمومی نیست. اما این سیگنال‌های اعتماد خواننده را به جست و جوی بیشتر دعوت می‌کند. در عین حال نشان می‌دهد که تیم چیزی برای پنهان کردن ندارد.

مقاله باید اطلاعاتی در مورد انتشار توکن و ملاحظات بازار ارائه دهد. این باید شامل جزئیات مربوط به توکن‌های رمزنگاری، مانند ارزش آن‌ها، تعداد توکن‌هایی باشد که در گردش هستند و پلتفرمی که قرار است روی آن منتشر شوند.

از مسائل مهم دیگری که باید در وایت پیپر مورد توجه قرار گیرد، برنامه ریزی است. این به سرمایه‌گذاران درباره توکن‌ها و اطلاعاتی درباره روش جمع آوری سرمایه (مثل توزیع اولیه سکه یا ICO) آگاهی می‌دهد. شرایط و ضوابط، یا پیوندی به وب سایت شما که در آن ممکن است، آن‌ها را کشف کنند، باید در این قسمت گنجانده شود.

مقاله ممکن است با یک نقشه راه به پایان برسد. نقشه راه معمولاً به اهداف فصلی تقسیم می‌شود. این اهداف به خوانندگان کمک می‌کند تا آن‌چه را که قبلاً در مقاله خوانده‌اند، به‌ویژه مشکلاتی که به آن‌ها پرداخته شد، با راه‌حل‌هایی که پروژه ارائه می‌دهد، مطابقت دهند. در نقشه راه شما به اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پروژه آشنا می‌شوید. از سوی دیگر، نقشه راه به مسئول نگه داشتن تیم کمک می‌کند تا از پویایی پروژه آگاه شود.

مقاله عرضه اولیه کوین چیست؟ را بخوانید.

 

کاغذ سفید

 

قالب بندی و طراحی وایت پیپر

پس از تکمیل وایت پیپر، قالب بندی باید در اولویت قرار گیرد. خوانایی در بسیاری از این مقالات نادیده گرفته شده است و آن‌ها را ناخوانا می‌کند. با توجه به این که پذیرش جریان اصلی رمزنگاری در حال انجام است، این نکته مهم است که افراد مبتدی را در بین مخاطبان در نظر بگیرید. افرادی که به تازگی وارد حوزه رمزنگاری شده‌اند، بسیاری از اصطلاحات رایج ارزهای دیجیتال را نمی‌شناسند. همیشه بهترین کار این است که هنگام نوشتن برای آن‌ها تصور نکنید که مخاطبان هدف شما اصطلاحات و مفاهیم رمزنگاری را درک می‌کنند.

یکی دیگر از ملاحظات قالب بندی فضای سفید است. خواندن برخی از وایت پیپرها سخت است؛ زیرا کمبود فضای خالی خواننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نویسندگان باید تأیید کنند که از هر طرف به اندازه کافی فاصله وجود دارد. توجه ویژه به فاصله بین پاراگراف‌ها و سایر عناصر بسیار مهم است. عناصر دیگر شامل نمودارها، تصاویر و سایر دارایی‌های بصری است که به هدایت نکات اصلی کمک می‌کند.

با دادن فضای خالی کافی به خواننده، مقاله به آن‌ها کمک می‌کند تا اصطلاحا نفس بکشند. در حالی که مکث می‌کنند و قبل از رفتن به بخش بعدی استراحت می‌کنند. شاید غیرمنطقی به نظر برسد، اما این وقفه‌ها به خوانندگان اجازه می‌دهد تا اطلاعات را هضم کنند و تا آخر به خواندن ادامه دهند.

تصمیمات تیم در بحث طراحی وایت پیپر نیز نباید به تصمیم‌های هیجانی ختم شود. یک وایت پیپر استثنایی و خوب می‌تواند یک پروژه را به‌طور مستقل بفروشد، البته تا زمانی که توکنومیک و عرضه آن درست باشد. با این اوصاف حتی اگر صاحبان از طراحی آن غافل نشوند، حتی چنین کاغذی به خوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحان گرافیک می‌توانند در مورد مسائل قالب بندی که در بالا ذکر شد، کمک کنند. با این حال، جایی که طراحان اثر خود را به جای می‌گذارند، اطمینان از همسویی تمام عناصر طراحی بصری با پیام‌ها و هویت برند است. انجام این کار تجربه مشتری را برای مخاطب هدف تضمین می‌کند.

در مقابل، نادیده گرفتن این طرح برای یک وایت پیپر، می‌تواند منجر به تجربه‌ای دلخراش شود. حتی ممکن است، خوانندگان در یادآوری این‌که کدام تجارت یا برند مقاله را منتشر کرده است، مشکل داشته باشند. تجربه روان مشتری به این دلیل است که تصمیمات طراحی باید به یک طراح ماهر سپرده شود. چنین طراحی هویت پروژه، مخاطبان هدف و اهداف کلیدی آن را درک می‌کند. طراح می‌تواند با نویسنده همکاری کند تا بررسی کند که همه عناصر مرتبط و معنادار هستند. زمانی که محتوا و عناصر بصری مکمل یکدیگر باشند، کیفیت خود را افزایش می‌دهند و در نتیجه یک تجربه جامع را تضمین می‌کنند.

 

هزینه‌های ساخت وایت پیپر چقدر است؟

هزینه‌های مختلفی برای تولید یک وایت پیپر وجود دارد:

• تحقیق، نگارش و ویرایش
• تصویرسازی و طراحی
• ترجمه، در صورت وجود
• چاپ، در صورت وجود
• تبلیغات

هر یک از این هزینه‌ها بر روی قیمت پروژه تاثیر گذار است. بازاریابان B2B در شرکت‌های متوسط روی ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار برای متن و ۱۵۰۰ دلار دیگر برای طراحی و گرافیک حساب می‌کنند. ترجمه و تبلیغ هزینه‌های جداگانه‌ای دارد.

 

وایت پیپرز

 

راه‌های تبلیغ وایت پیپر یک پروژه

وایت پیپر به تنهایی نمی‌تواند راه حلی برای فروش بهتر و بیشتر باشد. تبلیغات به عنوان یک اصل در تجارت باید در قبال پروژه ارائه شود و با تبلیغات مناسب، می‌توان مشتریان را نسبت به مسائل پیرامون پروژه آشنا کنید. در ادامه به چند راه برای تبلیغات پروژه‌ها اشاره می‌کنیم:

 • ارسال برای وب سایت‌های مختلف
 • نمایش آن در صفحات اصلی به صورت برجسته
 • بحث و چالش درباره آن در توییتر
 • استخراج ایده‌ها و ایجاد پست‌های وبلاگی
 • ارائه بیانیه مطبوعاتی
 • ارسال ایمیلی حاوی نکات اصلی پروژه
 • ارائه وایت پیپر در خبرنامه‌ها و وبلاگ‌ها
 • ارائه آن در تماس‌های فروش به مشتریان
 • تلحیل و آنالیز پروژه در نمایشگاه‌های تجاری

 

دو نمونه موفق وایت پیپر

در این بخش، به دو نمونه از مهم‌ترین و قابل استنادترین نمونه‌های وایت پیپر در رمزنگاری اشاره می‌کنیم: وایت پیپر بیت‌کوین و وایت پیپر اتریوم.

کاغذ سفید بیت‌کوین به معنای سنتی «کاغذ سفید» نیست و این یک نام اشتباه است. آن چیزی که نویسنده ناشناس کاغذ سفید بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو نوشت؛ یک مقاله دانشگاهی است. اما وایت پیپر اتریوم، بیشتر شبیه یک کاغذ سفید است. مقاله اتریوم از قالب مطالعه سنتی منحرف شده و بیشتر شبیه یک سند زنده است که در طول زمان با ضمیمه‌ها ویرایش و بهبود یافته است. به همین دلایل است که وایت پیپر اتریوم از یک کاغذ سفید به یک کتاب‌چه راهنمای کاربر مرجع یا مستندات فنی تبدیل شده است.

وایت پیپر بیت‌کوین را از bitcoin.org بخوانید.

 

وایت پیپر بیت‌کوین/ وایت پیپر چیست

 

آینده وایت پیپر در کجا تعریف می‌شود؟

در آینده نزدیک، کاغذهای سفید همچنان در بین بازاریابان و مشتریان محبوب خواهند بود. در بلندمدت، بسیاری از قالب‌های جدید برای ارائه اطلاعات در حال بررسی هستند. این قالب‌های جدید عبارتند از:

 • پادکست‌های صوتی
 • ویدیوهای توضیح دهنده
 • میکروسایت‌ها
 • وبینارهای ثبت شده
 • متاورس و نمایشگاه‌های تجاری مجازی

اگرچه این فرمت‌ها تجربه جذاب تری را برای مخاطبان خاص ارائه دهند، اما به بودجه بالاتر و تولید پیچیده نیاز دارند.

 

کلام آخر

اگر در دنیای رمزنگاری تازه وارد هستید، باید اصطلاحات و مفاهیم دیگری را که در دنیای رمزنگاری استفاده می‌شود را یاد بگیرید. این ماهیت کلی پروژه را به شما ارائه می‌کند. پس قبل از سرمایه‌گذاری و حتی معامله بر روی هر ارزدیجیتالی حتما قبل از انجام، کاغذ سفید آن پروژه را بررسی کنید.

 

سوالات متداول

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر یک مقاله متقاعدکننده است که از حقایق و منطق برای تبلیغ یک محصول، خدمات یا دیدگاه خاص استفاده می‌کند.

چه کسانی وایت پیپر را می‌خواند؟

وایت پیپر توسط هر مدیر B2B که به خرید یک محصول یا خدمات جدید، پیچیده یا با قیمت بالا برای تجارت خود فکر می‌کند، خوانده می‌شود. خوانندگان وایت پیپر نقش‌های مختلفی را در تجارت ایفا می‌کنند، مدیران شرکت‌ها (تصمیم گیرندگان) – مدیران مالی (توصیه کنندگان مالی) – مدیران و کارکنان فناوری اطلاعات (توصیه کنندگان فنی) – مدیران خط کسب و کار (مدیران) – نمایندگان کاربر (کاربران) و حامیان داخلی خرید (قهرمانان) در شرکت‌های بزرگتر، همه این افراد در یک کمیته انتخاب تصمیم جمعی می‌گیرند، از خوانندگان وایت پیپرها هستند.

هدف از ساخت وایت پیپر چیست؟

به طور معمول، هدف از کاغذ سفید حمایت از این است که یک موقعیت خاص بهترین راه برای رفتن است یا این‌که یک راه حل خاص برای یک مشکل خاص بهترین است. هنگامی که برای مقاصد تجاری استفاده می‌شود، می‌تواند بر فرآیندهای تصمیم گیری مشتریان فعلی و بالقوه تاثیر بگذارد.

ساخت وایت پیپر چقدر طول می‌کشد؟

حدود ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا وایت پیپر از اولین مصاحبه به پیش نویس وایت پیپر تایید شده برسد. تصویرسازی، طراحی و ترجمه، در صورت لزوم، زمان حدودی را بیشتر می‌کند.

طول متوسط یک وایت پیپر چقدر است؟

کاغذهای سفید اغلب ۶ تا ۸ صفحه هستند، اما بسته به موضوع (و دستورالعمل های تکلیف) می‌توانند طولانی‌تر یا کوتاه‌‌تر باشند. یک مقدمه برای خوانندگان پرمشغله مفید است. در صورتی که خواننده کل سند را نخواند، نکات اصلی را خلاصه کنید.

چه چیزی باعث ایجاد یک وایت پیپر موثر می‌شود؟

یک کاغذ سفید خوب بیشتر در مورد استفاده از مجموعه‌ای از حقایق برای ارائه راه حل برای مشکلات مخاطبان است تا یک پلتفرم تبلیغاتی. شما می‌توانید از یک کاغذ سفید استفاده کنید تا خود را به عنوان یک متخصص صنعت با بینش‌هایی برای کمک به خوانندگان خود قرار دهید. بنابراین، مهم است که مقاله شما ارزش زیادی داشته باشد.

وایت پیپر یا کاغذ سفید چه نوع کاغذی است؟

کاغذ سفید یک سند معتبر است که هدف آن اطلاع رسانی کامل خواننده در مورد یک موضوع خاص است. دانش و تحقیقات تخصصی را در سندی ترکیب می کند که برای راه حل یا توصیه خاصی استدلال می‌کند. کاغذ سفید به خواننده این امکان را می دهد که یک موضوع را بفهمد، یک مشکل را حل کند یا تصمیم بگیرد.

تفاوت بین کاغذ سفید و مقاله تحقیقاتی چیست؟

انتشار مقالات پژوهشی معمولاً زمان زیادی می‌برد؛ زیرا مستلزم بررسی همتایان است. کاغذهای سفید خلاصه مطالب را در مورد یک موضوع پیچیده نشان می‌دهد و بهترین راه حل برای آن مشکل خاص را بررسی می‌کند. آن‌ها بیشتر بر حل مشکلات صنعت که از طریق بحث فنی ارائه شده است، متمرکز هستند.

از چه نوع گرافیکی باید در وایت پیپر استفاده کرد؟

کاغذ سفید با طراحی خوب خواننده را علاقه‌مند نگه می‌دارد. عنوانی جذاب برای مقاله ایجاد کنید که علاقه خواننده شما را جلب کند و آن‌ها را ترغیب کند تا در مورد راه حل شما بیاموزند. از گرافیک‌هایی مثل نمودارهای دایره‌ای و نمودارهای t شکل برای نشان دادن داده‌ها استفاده کنید.

تفاوت بین Whitepaper و Roadmap چیست؟

وایت پیپر یک سند کلیدی است که فعالیت‌های شرکت و استراتژی توسعه محصول آن را توصیف می‌کند. نقشه راه یک افزودنی مهم به Whitepaper با دستورالعمل سیستماتیک برای شرکت و مهلت تعیین شده است.

کاغذ سفید NFT چیست؟

یک وایت پیپر NFT با طراحی خوب و آموزنده پایه و اساس یک فروش موفق ICO یا توکن است. NFT یک پلتفرم بلاکچین است که مالکیت انواع کالاها و خدمات را ردیابی می‌کند. در حالی که فناوری پشت NFT هنوز جدید است، در حال حاضر موج‌هایی را در دنیای رمزارز ایجاد کرده است.

چه کسی وایت پیپر را می‌نویسد؟

کاغذ سفید یک گزارش عمیق در مورد یک موضوع خاص است که راه حلی برای یک مشکل در یک صنعت ارائه می‌دهد. معمولاً توسط یک شرکت نوشته می‌شود تا دانش و تخصص خود را از طریق حقایق و شواهد نشان دهد. با این حال، نباید محصول یک شرکت را تبلیغ یا تأیید کند.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا