تحلیل فاندامنتالتحلیلتحلیل آلت‌ کوین‌ ها

آینده‌ی ارز لونا چه میشود؟!

طبق آمار روز جمعه، ۱۳ می، بالاترین استیبل کوین ها بر اساس ارزش بازار در حال حاضر ۱۶۳.۷ میلیارد دلار ارزش دارند، پس از اینکه ارزش اقتصاد استیبل کوین در هفته گذشته نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار بود. البته، شکست terrausd (UST)، میلیاردها دلار را از اقتصاد استیبل کوین از بین برد، و استیبل کوین BUSD بایننس اخیراً وارد ده موقعیت برتر بازار ارزهای دیجیتال شده است. سقوط اخیر Terra همانطور که باعث قتل عام در اقتصاد کریپتو شد، باعث تغییر بزرگی در اکوسیستم استیبل کوین شده است.

 

تغییر بزرگ اقتصاد استیبل کوین با سقوط لونا

تنها یک هفته پیش بود که اقتصاد استیبل کوین به طرز وحشتناکی نزدیک بود از مرز ۲۰۰ میلیارد دلار عبور کند، اما سقوط اخیر Terra همه اینها را تغییر داد. UST زمانی سومین استیبل کوین بزرگ موجود بود تا اینکه برابری ۱ دلاری خود را از دست داد. توکنی که قرار است به ارزش دلار آمریکا متصل شود، اکنون با قیمت کمتر از ۰.۲۰ دلار در هر واحد معامله می شود. با این حال، ارزش گذاری بازار، آن را به ششمین ارزش بازار بزرگ در فهرست Stablecoins بر اساس سرمایه بازار coingecko.com تبدیل می کند.

 

با توجه به لیست ده توکن استیبل کوین برتر بر اساس ارزش بازار طبق آمار coingecko.com در ۱۳ می ۲۰۲۲ در ساعت ۲:۰۰ بعد از ظهر (ET)، Coingecko خاطرنشان می کند که UST از ۹ می ۲۰۲۲ از دلار آمریکا جدا شده است!

 

طی ماه گذشته، از بین ده استیبل کوین برتر بر اساس ارزش گذاری بازار، هیچ یک از پروژه های استیبل کوین رشدی نداشته است. USDC طی ۳۰ روز گذشته ۰% کاهش یافت، در حالی که سایر استیبل کوین های برتر کاهش یافتند. BUSD اکنون سومین توکن استیبل کوین بزرگ با ارزش بازار ۱۷.۳ میلیارد دلار است و BUSD همچنین از نظر ارزش بازار به ده سکه رمزنگاری برتر راه یافته است و جایگاه نهم را در بین ۱۳,۰۰۰ سکه به خود اختصاص داده است.

 

توکن DAI Makerdao اکنون با ۶ میلیارد دلار چهارمین بازار سرمایه استیبل کوین است. توکن بومی Makerdao MKR طی ۲۴ ساعت گذشته جهش ۱۵ درصدی از ارزش خود را داشت که بخشی از اثرات UST را تحت تأثیر قرار داد. در واقع، بیشتر استیبل کوین‌هایی که توانسته‌اند پایدار بمانند، از مزایای سقوط UST بهره‌مند شده‌اند.

 

در حالی که برخی نیاز به چارچوب نظارتی بیشتر را در مورد سکه های فیات می دانند، برخی معتقدند که هنوز به یک استیبل کوین غیرمتمرکز نیاز است.

 

در ۱۲ می ۲۰۲۲، جرمی آلر، مدیر عامل Circle Financial در توییتی نوشت:

USDC/USDT معامله روز است. پرواز به کیفیت.

 

مدیر Circle در برنامه CNBC Squawk Box حضور داشت و خاطرنشان کرد:

باید چارچوب نظارتی بیشتری در مورد استیبل کوین ها وجود داشته باشد. تعدادی از مردم از زمان سقوط Terra، عملکرد به اصطلاح استیبل کوین های غیرمتمرکز و الگوریتمی را به شدت تماشا کرده اند.

 

علیرغم کشتار اخیر Terra UST، بسیاری هنوز معتقدند که نیاز زیادی به استیبل کوین های غیرمتمرکز و الگوریتمی در میان غول های متمرکز وجود دارد. بنیانگذار Avalanche (AVAX) Emin Gün Sirer معتقد است که اکوسیستم رمزارز به یک استیبل کوین غیرمتمرکز نیاز دارد.

 

یک روز قبل از اینکه LUNA کمتر از یک پنی ایالات متحده شود، گون سیرر گفت:

حتی استیبل‌کوین‌های فیات که کاملاً وثیقه‌بندی شده‌اند نیز کاهش یافته‌اند. حتی برخی از استیبل کوین‌های ضعیف الگوریتمی بهبود یافته‌اند.

 

بنیانگذار AVAX همچنین اظهار داشت:

ذخایر الگوریتمی در معرض عملیات بی‌ثبات‌کننده بانک‌ها هستند. با وجود ریسک بانکی، گون سیرر توضیح داد که هنوز یک استیبل کوین غیرمتمرکز در صنعت مورد نیاز است.

 

گون سیرر توضیح داد:

ما به یک استیبل کوین غیرمتمرکز نیاز داریم. اصطبل های تحت حمایت فیات مشمول توقیف و ضبط قانونی هستند. یک اقتصاد غیرمتمرکز به یک استیبل کوین غیرمتمرکز نیاز دارد که فروشگاه پشتیبان آن قابل مسدود یا مصادره نباشد.

 

تعلیق معاملات LUNA و UST در بایننس

مهمتر از همه، مسئله اصلی که بر روی UST تأثیر گذاشته است، مقدار بیش از حد LUNA استخراج شده به دلیل مشکلات اساسی در پروتکل Terra است. به دنبال آشفتگی در بازارهای Terra، اعتبار سنجی کل شبکه به حالت تعلیق درآمده است که اساساً تمام عملکردهای اصلی شبکه را خاموش کرده است. از آن لحظه هیچ برداشت یا سپرده ای امکان پذیر نبود.

به گفته CZ، مدیرعامل بایننس:

مقادیر زیادی LUNA ضرب شد و در حال حرکت به خارج از صرافی‌ها بود که سپرده‌ها را متوقف کرد، به همین دلیل است که برخی از کاربران فکر می‌کردند که فشار فروش در حال محو شدن است و می‌توانند مقداری LUNA را خریداری کنند تا از موقعیت خود خارج شوند. اما موضوع اصلی این بود که با گشایش سپرده‌ها، فشار فروش به بازارها باز می‌گردد و باعث افت مستمر می‌شود.

 

CZ افزود:

از مدیریت وضعیت، توسط مدیریت UST و LUNA ناامید شده ام. بایننس درخواست کرد که شبکه را بازیابی کنند، لونای اضافی بازار را بسوزانند و UST را بازیابی کنند، اما هیچ پاسخی از طرف Terra دریافت نشد.

 

CZ همچنین افزود:

شرکت‌ها و پروژه‌های دیگری مانند Axie Infinity در موقعیت‌های مشابه UST به‌طور حرفه‌ای عمل کردند و مسئولیت را بر عهده گرفتند و برنامه‌ای ارائه کردند که علاوه بر کمک از طرف Binance، منجر به اقدام فوری از طرف آنها شد.

 

در زمان انتشار، سپرده‌ها و برداشت‌های Luna و UST در صرافی مسدود می‌شوند، زیرا ثبات ارز پس از رسیدن Luna به ۰.۰۰۰۰۱ دلار، که ۱۰۰٪ کمتر ار قیمتی است که فقط یک هفته پیش دیدیم، همچنان مشکوک است. UST هنوز به ۱ دلار نمی رسد و با ۰.۱۷ دلار معامله می شود.

 

طرح احیای اکوسیستم Terra از Do Kwon

یکی از بنیانگذاران از بازگرداندن UST منصرف شده است و مایل است که Terra را از نو شروع کند!

دو کوون، یکی از بنیانگذاران Terra، یک طرح احیای جامعه Terra را معرفی کرده است که شامل:

کنار گذاشتن کامل استیبل کوین UST است. در عوض، او پیشنهاد می‌کند که اعتبارسنجی‌ها مالکیت شبکه را تحت یک توکن جدید با جدا کردن زنجیره، و توزیع آن برای جبران عادلانه همه طرف‌های آسیب دیده، بازنشانی کنند.

 

دو کوون می گوید UST شکست خورده است

در یک پست انجمن در روز جمعه، Kwon استدلال کرد که Terra (LUNA) به حدی دچار افت شده است که اکوسیستم مشترک آن با TerraUSD (UST) دیگر قابل بازسازی نیست، حتی اگر UST به نحوی بهبود یابد!

 

UST سومین استیبل کوین بزرگ سابق بود که به دلار آمریکا متصل بود، در حالی که LUNA یک توکن حاکمیتی بود که از پیوند UST پشتیبانی می کرد. هر سکه در این هفته به ترتیب ۸۴ و ۹۹ درصد سقوط کرده است.

 

یکی از بنیانگذاران ادعا می کند که فروپاشی آنقدر اعتماد به UST را از بین برده است که دیگر نمی تواند به عنوان پول غیرمتمرکز مورد انتظار آنها باشد.

 

کوون نوشت:

در حالی که UST روایت اصلی داستان رشد Terra در سال گذشته بوده است، اکوسیستم Terra و جامعه آن چیزی است که ارزش حفظ دارد.

 

سازنده پیشنهاد می‌کند زنجیره را جدا کند و مالکیت شبکه را به تنها ۱ میلیارد توکن بازنشانی کند از بیش از ۶ تریلیون توکن LUNA که در حال حاضر در گردش است.

 

جبران خسارت به جامعه ترا

به طور خاص، ۴۰۰ میلیون توکن فورک Terra بین دارندگان قبلی LUNA در زمانی که UST برای اولین بار در این ماه حذف کرده بود، توزیع خواهد شد. با این حال، این شامل آزمایشگاه‌های Terraform نمی‌شود، زیرا Kwon قصد دارد زنجیره جدید، مالک جامعه باشد.

۴۰۰ میلیون توکن دیگر در زمان ارتقا با دارندگان UST به اشتراک گذاشته خواهد شد تا برای نگهداری بدهی Terra کامل شود. ۱۰۰ میلیون بعدی به آخرین دارندگان LUNA قبل از توقف زنجیره Terra تعلق خواهد گرفت و ۱۰٪ نهایی به استخر جامعه اختصاص داده می شود. Kwon معتقد است که جامعه Terra راه دیگری برای اجرای پول غیرمتمرکز برای جایگزینی UST در آینده پیدا خواهد کرد.

او در پایان گفت:

امیدوارم جامعه بتواند به اجماع سریع در مورد چگونگی احیای اکوسیستم Terra دست یابد. من همیشه اینجا خواهم بود.

 

طرح‌های ارائه‌شده، یک معکوس آشکار از طرح اولیه بازیابی UST Kwon است که شامل افزایش نرخ سوزاندن UST بود.
امتیاز دهید

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا