آموزش آلت کوین‌هاآموزش ارز دیجیتال

ارز زیلیکا چیست؟ | ارز Zilliqa چه کاربردی دارد؟

زیلیکا یک بلاکچین عمومی است و ارز زیلیکا توکن حاکمیتی آن است، که دارای یک معماری جذاب می‌باشد و هدف آن رفع محدودیت‌های مقیاس‌پذیری نسبت به سایر بلاکچین‌ها است. فناوری بلاکچین زیربنای ویژگی‌ها و عملکردهای ضروری ارزهای دیجیتال در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. برای درک کامل پتانسیل فناوری بلاکچین، ابتدا باید مفهوم بلاکچین را درک کرد. بلاکچین یک دفتر کل مشترک (غیرمتمرکز) و غیرقابل تغییر است که فرآیند ثبت تراکنش‌ها، ردیابی تراکنش، دارایی‌ و اعتمادسازی را آسان می‌کند.

زیلیکا یک شبکه بلاکچین با ویژگی‌های خاص است که به آن توان محاسباتی بسیار فشرده و سنگینی را می‌دهد. در این مقاله در مورد این شبکه غیرمتمرکز هر آن چه لازم است بدانید، را آورده‌ایم.

 

ارز زیلیکا چیست؟

زیلیکا به عنوان یک شبکه بلاکچین دارای ویژگی‌های خاصی است؛ توان مدیریت فرآیندهای محاسباتی پیچیده زیلیکا را به یک ابزار نرم‌افزاری مفید برای کسب‌وکارها و برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) مثل شبکه بلاکچین اتریوم و بیت‌کوین تبدیل می‌کند. یکی از ویژگی‌های زیلیکا به اشتراک گذاشته شدن است؛ به این معنا که سوابق تراکنش‌ها در شبکه‌ای از رایانه‌ها توزیع می‌شوند. ویژگی دیگر زیلیکا که بسیار مهم است، تغییرناپذیری این بلاکچین است. یعنی تراکنش‌ها پس از ثبت غیرقابل تغییر می‌مانند.

این پروتکل غیرمتمرکز به دلیل امنیت، سرعت و مقیاس‌پذیری خود محبوب است. زیلیکا به این‌که اولین پلتفرم بلاکچین عمومی در جهان اسیت که از شاردینگ به‌عنوان راه‌حل مقیاس‌سازی استفاده می‌کند، افتخار می‌کند. زیلیکا توان ۲۴۸۸ تراکنش در ثانیه (TPS) را افزایش دارد. این یعنی سرعت تراکنش در زیلیکا حدود هزار برابر بیشتر از سرعت شبکه اتریوم است. با این ویژگی‌ها، برنامه‌های میزبان شده نیازی به نگرانی در مورد شبکه‌های مسدود، هزینه‌های پردازش بالا یا مسائل امنیتی که توسعه محصولات و خدمات را به چالش می‌کشد، نخواهند داشت.

اگرچه فناوری‌ بلاکچین زیلیکا به طور گسترده در ارزهای دیجیتال به کار گرفته شده است؛ اما موارد استفاده از آن فراتر از ارزهای دیجیتال است و در بخش‌های غیرمالی نیز نفوذ کرده است. زیلیکا برای پشتیبانی از توسعه برنامه‌های کاربردی، یادگیری ماشین و تحقیقات آکادمیک، مثل تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و هر نوع محاسبات پیچیده‌ای، کاربرد دارد. این به دلیل ویژگی مقیاس‌پذیری زیلیکا است.

 

ارز زیلیکا

 

زیلیکا چگونه کار می کند؟

زیلیکا ویژگی‌های مشترکی با بلاکچین‌های دیگر دارد. مثل قابلیت قرارداد هوشمند، صدور توکن یا تسویه تراکنش‌ها. با توجه به وایت پیپر این پروتکل، طراحی زیلیکا به نحوی است که به آن اجازه می‌دهد؛ تا هر بار که چند صد گره به شبکه اضافه شود، نرخ پردازش تراکنش خود را دو برابر کند. در حال حاضر، این شبکه تا ۲۵۰۰ تراکنش در ثانیه را می‌تواند، پردازش کند که هزار برابر بیشتر از نرخ تراکنش اتریوم است.

شاردینگ سنگ بنای طراحی زیلیکا است و شبکه آن را به گروه‌های اجماع کوچکتری به نام خرده تقسیم می‌کند. همه این‌ها به یک اندازه قادر به پردازش تراکنش‌ها به صورت موازی هستند. برای دستیابی به این توان عملیاتی بالا، زیلیکا به یک شبکه خرد شده متکی است. شاردینگ از یک تکنیک ساختاری استفاده می‌کند که شبکه را به قطعات یا خرده‌های متعدد تقسیم می‌کند و در نتیجه بخش‌هایی از بار تراکنش شبکه را بین گره‌های تشکیل‌دهنده توزیع می‌کند.

هر خرده به عنوان زیرشبکه خود فعالیت می‌کند و چندین گره به آن اختصاص داده می‌شود. این گره‌ها برای ذخیره داده‌ها، پردازش تراکنش‌ها و افزودن میکروبلاک‌های جدید به زنجیره خرده‌ای خود خدمت می‌کنند. میکروبلاک‌ها در بلوک‌های تراکنشی گره‌های DS ادغام می‌شوند و سپس به شبکه اصلی زیلیکا اضافه می‌شوند. گره‌های خرد شده تنها شامل کسری از بلاکچین زیلیکا هستند و نه کل تاریخچه شبکه.

فرض کنید پروتکل زیلیکا دارای ۲۰۰۰۰ گره است. زیلیکا اتوماتیک ۲۵ زنجیره خرد شده را ایجاد می‌کند که هر کدام شامل ۸۰۰ گره است. سپس تمام زنجیره‌های خرد شده، تراکنش‌ها را به طور همزمان و موازی پردازش می‌کنند. این معماری خرد شده برای اجرای محاسبات در مقیاس بزرگ در کنار یکدیگر مناسب است.

زیلیکا با استفاده از زبان اختصاصی خودش (Scilla)، در اجرای قراردادهای هوشمند و اجازه به توسعه‌دهندگان برای طراحی برنامه‌های غیرمتمرکز ارائه می‌شود. Scilla مستقیم از معماری اشتراک‌گذاری بلاکچین برای ارائه یک شبکه محاسباتی در مقیاس بزرگ و بسیار کارآمد استفاده می‌کند. زیلیکا از طریق تحمل خطای بیزانسی عملی (pBFT) ایمن شده است. pBFT به عنوان یک مکانیسم توافقی عمل می‌کند که تمام گره‌ها را همگام نگه می‌دارد و تضمین می‌کند که حداقل دو سوم از همه گره‌ها باید توافق کنند که یک رکورد برای افزودن بعدی به شبکه دقیق است.

هر زنجیره خرده‌ای برای تایید یک میکروبلاک به شبکه‌ای از گره‌ها متکی است. هنگامی که هر خرده به یک اجماع رسید، آن‌ها در یک بلوک تراکنش ترکیب شده و به شبکه اصلی اضافه می‌شوند. زیلیکا از رمزنگاری منحنی بیضوی برای ایمن‌سازی مکانیسم اجماع خود استفاده می‌کند. در زیلیکا، مکانیسم اجماع pBFT با یک الگوریتم اثبات کار برای تولید خرده‌ها و تخصیص هویت گره‌ها ترکیب می‌شود.

 

تاریخچه و بنیان‌گذاران ارز Zilliqa

ارز زیلیکا در سال ۲۰۱۷ ساخته شد و برای اولین بار در ژانویه ۲۰۱۸ به عنوان یک توکن ERC-20 برای فروش در دسترس قرار گرفت. این توکن‌ها به شبکه اصلی زیلیکا منتقل شدند که در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد. مبادله توکن در فوریه ۲۰۲۰ به پایان رسید.

زیلیکا توسط Prateek Saxena، یک استاد پژوهشی برنده جایزه در دانشگاه ملی سنگاپور ساخته شد. این کارش باعث ایجاد مرورگرها، استانداردهای وب و فروشگاه‌های برنامه شده است. ساکسنا همراه با تعدادی از شاگردانش مقاله‌ای را در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد که به بررسی این موضوع پرداخت که چگونه یک بلاکچین به اشتراک‌گذاری می‌تواند سرعت و کارایی شبکه را بهبود بخشد.

در همین زمان، Saxena با Max Kantelia، یک کارآفرین فناوری و مالی با سابقه مهندسی، و Juzar Motiwalla، سرمایه‌دار خطرپذیر با تجربه در استارت‌آپ‌های فناوری، شریک شد تا Anquan Capital را تأسیس کند. در سال ۲۰۱۷، Anquan تحقیقات زیلیکا را که شبکه زیلیکا را ایجاد و ترکیب کرد. Zilliqa Research با تکیه بر پیوندهای ایجاد شده با دانشگاه ملی سنگاپور، ابتدا دونگ شینشو را به عنوان مدیرعامل، آمریت کومار را به عنوان مدیرارشد علمی و یائوچی جیا را به عنوان مدیر ارشد فناوری به خدمت گرفتند. Anquan Capital و Zilliqa Research هر دو دارای ذخایر قابل توجهی از زیلیکا هستند.

 

ارز زیلیکا کوین

 

چه ویژگی زیلیکا را منحصر به فرد می کند؟

توسعه دهندگان زیلیکا مدعی هستند که این اولین بلاکچین عمومی است که به شبکه خرد شده متکی است. توان عملیاتی و نرخ تراکنش بالایی که زیلیکا ارائه می‌دهد، آن را به رقیب جدی برای روش‌های پرداخت متمرکز سنتی مثل VISA و Mastercard تبدیل کرده است. به دلیل ساختار خرد شده و مکانیزم اجماع ترکیبی، زیلیکا قول می‌دهد که به زنجیره بلوکی منتخب برای توسعه‌دهندگان در جستجوی راه‌حلی برای شرکت‌های بزرگ در خدمات مالی، بازی، تبلیغات و سایر بخش‌ها تبدیل شود. استفاده زیلیکا از زبان Scilla، برای بهبود خودکار امنیت کل شبکه، نیز یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فردش است.

ارز زیلیکا (ZIL) به‌ عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش، می‌توانند وسیله مبادله باشند. کاربران ارز زیلیکا با استیک کردن بخشی از دارایی‌های خود، می‌توانند پاداش دریافت کنند. دارندگان زیلیکا همچنین می‌توانند در اداره اکوسیستم زیلیکا شرکت کنند و قدرت رای آن‌ها با مقدار ارز ZIL متناسب است. عرضه محدود ارز زیلیکا، تضمین می‌دهد که قیمت ارز زیلیکا با تورم بدون سقف کاهش نمی‌یابد، و به طور بالقوه آن را به یک ذخیره خوب از ارزش در بلندمدت تبدیل می‌کند.

 

زیلیکا کوین

 

کاربرد ارز دیجیتال زیلیکا

زیلیکا یک بلاکچین عمومی است که قابلیت استفاده همگان را دارد؛ اما این شبکه برای کسانی که در حال توسعه قراردادهای هوشمند با حجم بالا و برنامه‌های کاربردی هستند، جذابیت بیشتری دارد. برخی از کاربردهای بلاکچین مثل مبادلات غیرمتمرکز، محاسبات علمی با عملکرد بالا و حراج خودکار با حجم بالا برنامه‌هایی هستند که به نتایج بسیار دقیق نیاز دارند؛ از زیلیکا استفاده می‌کنند.

از زیلیکا برای اجرای قراردادهای هوشمند، به عنوان پاداش برای استخراج یا استیک و وسیله‌ای برای مبادله و پوشش کارمزدهای تراکنش استفاده می‌کنند. برای این منظور، تیم توسعه با تعدادی از صرافی‌ها و کیف پول‌ها شراکت‌های راهبردی ایجاد کرده است که به عنوان Staked Seed Node Operators شناخته می‌شوند. حداکثر مقدار ارز زیلیکا برای استیک کردن وجود ندارد، اما حداقل مقدار ارز زیلیکا که می‌توان استیک کرد، ۱۰ ZIL است.

 

توکنومی ارز Zilliqa

در سال ۲۰۱۷، زیلیکا توکن بومی ERC-20 خود را نام ZIL منتشر کرد. این توکن از طریق رویداد تولید توکن Zilliqa (TGE) در دسترس قرار گرفت که در سه ماهه اول ۲۰۱۸ خاتمه یافت. از مجموع عرضه زیلیکا، در حال حاضر ۱۴,۸۰۲,۵۶۷,۸۳۱ عدد در گردش است. قبل از راه‌اندازی شبکه، زیلیکا ۶۰٪ از کل عرضه را تولید و برخی را توزیع کرد. ۱۰ درصد برای Anquan Capital، حدود ۱۲ درصد برای Zilliqa Research و ۵ درصد برای اعضای فعلی و آینده تیم زیلیکا ذخیره شد. ۴۰ درصد باقیمانده زیلیکا نیز از طریق استخراج تولید خواهد شد.

طبق پیش‌بینی‌های تیم توسعه بلاکچین زیلیکا، تمام توکن‌ها طی ده سال آینده استخراج می‌شوند و پاداش استخراج به تدریج در طول زمان کاهش می‌یابد. ارز زیلیکا دارای حداکثر عرضه ثابت ۲۱ میلیارد کوین است. با توجه به وایت پیپر زیلیکا، هدف این پروژه استخراج ۸۰ درصد از کل زیلیکا در چهار سال اول و مابقی آن در شش سال آینده است. این یعنی تا سال ۲۰۲۷ تمام توکن‌های ZIL استخراج خواهند شد.

پاداش بلوک در استخراج ارز زیلیکا طی ۱۰ سال آینده کاهش می‌یابد. با کاهش تدریجی پاداش در طول زمان، نرخ هش شبکه نیز ثابت می‌ماند. ارز زیلیکا برای تراکنش‌های شبکه اصلی زیلیکا و همچنین ابزاری برای تشویق استخراج‌کنندگان با پاداش‌های بلوک استفاده می‌شود. gZIL نیز نشانه حاکمیت پروتکل است. این توکن به کاربران اجازه می‌دهد تا به طور فعال، تغییرات یا بهبودهایی را در پروتکل پیشنهاد دهند. gZIL دارای عرضه ثابت ۷۲۲۰۰۰ توکن است.

 

توکن زیلیکا

 

خرید ارز زیلیکا

این توکن در صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال از جمله بایننس، هوبی، بیت‌فینکس و… فهرست شده است. این ارز را می‌توانید، در ازای ارزهای فیات، استیبل کوین و سایر ارزهای دیجیتال خریداری کنید.

 

قیمت ارز زیلیکا

ارز زیلیکا در ماه می ۲۰۲۱ به اوج قیمتی خودش در ۰.۲۵۶۹ دلار رسید. این ارز در حال حاضر با قیمت ۰.۰۳۴۳ دلار در حال معامله است. این یعنی بیش از ۸۵% از اوج قیمتی خودش فاصله دارد.

قیمت ارز زیلیکا را از این لینک ببینید.

 

کیف پول ارز زیلیکا

اگرچه زیلیکا را در هر کیف پول رمزنگاری می‌توان ذخیره کرد، اما کیف پول‌های اختصاصی زیلیکا Zillet یا ZillPay Wallet را توسعه دهندگان زیلیکا پیشنهاد می‌‌کنند. از نظر کیف پول سخت افزاری یا کیف پول سرد، زیلیکا با لجر سازگار است. این نوع کیف پول‌ها امن‌ترین گزینه را برای ذخیره ارزهای دیجیتال با ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آفلاین ارائه می‌دهند. با این حال، این کیف پول‌ها به دانش فنی بیشتری نیاز دارند و البته گزینه گرانی هستند. اما آن‌ها برای کاربران با تجربه‌تر که نیاز به ذخیره مقادیر بیشتری از ارز زیلیکا را دارند، مناسب‌تر هستند.

کیف پول‌های نرم افزاری انتخاب دیگری برای کاربران است. استفاده از آن‌ها رایگان و آسان است. برای دانلود این کیف پول‌ها به عنوان برنامه‌های گوشی هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند. اگر چه این کیف پول‌ها راحت هستند، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و ممکن است، برای تعداد کمتری ارز ZIL یا کاربران مبتدی مناسب‌تر باشد.

 

زیلی کا

 

حاکمیت زیلیکا

در قلب عملیات زیلیکا یک مکانیسم حاکمیتی با تحمل خطای بیزانسی (pBFT) قرار دارد که تضمین می‌کند که قدرت در شبکه توزیع می‌شود. با استفاده از مکانیزم حاکمیت pBFT، گره‌های اعتبارسنجی به‌طور تصادفی به خرده‌های خاصی اختصاص داده می‌شوند و به همین دلیل، باید قبل از نهایی شدن یک میکروبلاک و بعد از ترکیب شدن در یک بلوک تراکنش، با یکدیگر توافق کنند.

برای این‌ که یک گره اعتبارسنجی باشد، یک دارنده ارز زیلیکا، ابتدا باید ZIL را در یک استخر نقدینگی به اشتراک بگذارد، سپس حق رای در شبکه زیلیکا را تضمین کند. در نهایت، زیلیکا دارای ظرفیت انجام وظایف محاسباتی فشرده مثل تحلیل داده‌ و مدل‌سازی مالی است که مقیاس‌پذیری بیشتری را برای کاربران این پلتفرم فراهم می‌کند.

 

اثبات کار زیلیکا

ارز زیلیکا از الگوریتم اثبات کار برای ایجاد هویت گره‌ها و انجام اشتراک‌گذاری استفاده می‌کند، اما از آن برای دستیابی به اجماع استفاده نمی‌کند. این مزیت‌هایی را به همراه دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها این است که هزینه‌های انرژی بالای Proof of Work برای زیلیکا اعمال نمی‌شود. در واقع، توسعه دهندگان زیلیکا مدعی هستند که یک گره زیلیکا با یک دهم هزینه یک گره اتریوم اجرا می‌شود. ماینرهای ZIL می‌توانند با اثبات کار بر روی چندین بلوک به توافق برسند، یعنی ارز زیلیکا پرداخت پایدارتری با واریانس کمتر ارائه می‌دهد.

 

ارزدیجیتال زیلیکا

 

متاپولیس چیست؟

بنیاد زیلیکا Metapolis را راه‌اندازی کرده است، این یک پلتفرم متاورسی به عنوان سرویس (MaaS) است که کاربران را توانا می‌کند تا جهان‌های مجازی خود را آن طور که علاقه دارند، بسازند. متاپولیس فناوری و زیرساخت مورد نیاز ساخت و نگهداری متاورس‌های خود را می‌دهد. این پروتکل دسترسی نهادهای کوچک به فضای دنیای مجازی را با کاهش قابل توجهی از موانع پرهزینه، آسان می‌کند.

در دسامبر ۲۰۲۱، یک پست وبلاگی توسط بنیاد زیلیکا عنوان کرد که Metapolis، پسوند آن در یونانی به معنای شهر است، به عنوان یک واقعیت پیشرفته متاورسی (XR metaverse) تلفیقی از AR و VR طراحی شده است. متاورس زیلیکا به دلیل گرافیک فوق واقعی و توانایی ارتباط با کاربران از طریق صنعت گیم‌‎، تجارت الکترونیک و NFT مورد توجه قرار گرفته است. زیلیکا با شرکایی مثل Agora (یک برنامه اشتراک‌گذاری عکس)، به دنبال جذب بسیاری از برندها به Metapolis است تا تجربه کاربری مفیدتری را برای کاربر فراهم کند.

ساندرا هلو، رئیس متاورس و NFT زیلیکا، می‌گوید: ما برای این همکاری هیجان‌زده هستیم؛ چون نه تنها خلاقیت را در متاورس زنده کردیم، بلکه توانستیم دسترسی بدون مرز را برای خلاقان در سراسر جهان برای ارتباط در دنیای دیجیتال باز کنیم. مشارکت بین Agora، زیلیکا و Metapolis به این معنی است که ما در خط مقدم نوآوری Web3 هستیم.

 

استخراج ارز زیلیکا

ارز زیلیکا را می‌توان در فواصل کوتاه و سریع استخراج کرد. صرافی‌ها و کیف پول‌های مختلف، استیک کردن را پیشنهاد می‌دهند، اما کیف پول اتمیک با نرخ کمیسیون ۵ درصد یکی از بهترین گزینه‌ها برای استیک کردن است. استخراج ارز زیلیکا مزایایی دارد. ارز ZIL در هنگام استخراج از انرژی بسیار کارآمدی برخوردار است. استخراج ارز را می‌توان به راحتی با پردازنده‌های گرافیکی که سخت افزار مصرف کننده هستند، انجام داد. اگر می‌خواهید استهلاک و فرسودگی ریگ‌های ماینینگ خود را به حداقل برسانید، ارز زیلیکا را استخراج کنید.

سختی استخراج در Mainnet زیاد است. بنابراین، استخراج با استفاده از CPU یا یک GPU تکی امکان‌پذیر نخواهد بود. برای ورود به شبکه شاردینگ به بیش از ۳۰۰ GPU مدرن نیاز است. به این ترتیب، اگر به اندازه کافی GPU ندارید، بهتر است در یک استخر استخراج شرکت کنید.

 

ارز دیجیتال زیلیکا

 

آینده ارز زیلیکا

ارز زیلیکا ثابت کرد، ورودی هیجان‌انگیزی برای جامعه ارزهای دیجیتال است و سرعت تراکنش‌های بالا را در یک پلتفرم مقیاس‌پذیر و امن ارائه می‌کند که این نوید یک موهبت برای توسعه‌دهندگان dAppها و قراردادهای هوشمند است. مزایایی از این دست، همراه با تعهد تیم زیلیکا به توسعه مستمر مشارکت‌های استراتژیک و ارتقا شبکه، آینده بسیار درخشانی را برای ارز زیلیکا رقم خواهد زد. اگر زیلیکا بتواند به طور قابل اعتماد نشان دهد که راه حل مقیاس پذیری آن قابل اجرا است، این پتانسیل را دارد که یک سر و گردن بالاتر از سایر ارزهای دیجیتال باشد.

 

جمع بندی

اگر قصد ساخت یک برنامه غیرمتمرکز یا شبکه بلاکچین را دارید که به توان عملیاتی تراکنش بالایی نیاز دارد، زیلیکا راه حل این مسئله است. زیلیکا برای حل مشکلات پردازش تراکنش و مقیاس‌پذیری که اتریوم را آزار می‌دهد، ایجاد شده است. زیلیکا ترجیح داده تا از یک پایگاه داده خرد شده استفاده کند تا دستیابی به مقیاس‌پذیری بالاتر و پردازش تراکنش بهتری نسبت به سایر شبکه های رمزنگاری ارائه دهد. شبکه آزمایشی زیلیکا در حال حاضر قادر است حدود ۲۸۲۸ تراکنش در ثانیه را پردازش کند و با پیوستن گره‌های بیشتری به شبکه زیلیکا، بلاکچین به صورت خطی مقیاس می‌شود. ویژگی‌های دیگر زیلیکا در سایت zilliqa.com آمده است.

 

سوالات متداول

چه چیزی زیلیکا را متفاوت می‌کند؟

زیلیکا از یک مکانیسم اجماع غیرمعمول استفاده می‌کند که اثبات کار (PoW) و تحمل خطای بیزانسی عملی (pBFT) را ترکیب می‌کند. PoW فریب سایر نودها را دشوار می‌کند، چون انجام این کار به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد.

پیش‌بینی قیمت ارز زیلیکا برای سال ۲۰۲۴؟

بر اساس تحلیل فنی کارشناسان ارزهای دیجیتال در مورد قیمت‌های زیلیکا، انتظار می‌رود، ارز ZIL در سال ۲۰۲۴ حداقل و حداکثر قیمت‌های زیر را داشته باشد: حدود ۰.۱۱ دلار و ۰.۱۳ دلار.

زیلیکا با چه کسی شریک تجاری است؟

متاورسی که توسط زیلیکا طراحی شده است با Agora همکاری می‌کند. پلتفرم metaverse-as-a-service (MaaS) که توسط زیلیکا طراحی شده است، پروتکل بلاکچین لایه ۱ با Agora، برنامه جهانی همکاری می‌کند.

زیلیکا توکن است یا کوین؟

زیلیکا که با نام ZIL شناخته می‌شود، کوین اصلی یک بلاکچین قرارداد هوشمند با همین نام است. یکی از ویژگی‌های کلیدی آن، نوآوری به نام «شاردینگ» است که به چندین گره اجازه می‌دهد همزمان تراکنش‌ها را تأیید کنند.

آیا زیلیکا یک کوین متاورس است؟

متاورس زیلیکا ‘Metapolis’ نام دارد. Metapolis فرصت‌های زیادی را برای پروژه‌های موجود و جدید برای یکپارچه‌سازی NFTها و مکانیسم‌های Play-to-Earn باز می‌کند.

آیا زیلیکا از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند؟

زیلیکا از Proof of Work برای ایجاد هویت گره‌ها و انجام اشتراک‌گذاری استفاده می‌کند؛ اما از آن برای دستیابی به اجماع استفاده نمی‌کند. این مزیت‌هایی را به همراه دارد. از جمله مهم‌ترین آن‌ها این است که هزینه‌های انرژی بالای Proof of Work برای زیلیکا اعمال نمی‌شود.

آیا زیلیکا تورم زا است؟

انتشار در Launch Zilliqa توکن‌های جدید را با نرخ تورم ثابت ۲% در سال منتشر می‌کند.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)
سرعت تراکنش - ۸
تکنولوژی - ۸
امنیت - ۸
ارزش سرمایه گذاری - ۶
اعتبار - ۶
۷.۲
۱۰

امتیاز ما

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا