کاربرد بلاکچین، معرفی ۵۰ کاربرد اصلی بلاکچین

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کاربرد بلاکچین امروزه به یکی از چالش‌های آینده جهان تبدیل شده است. با استفاده از بلاکچین می‌توان مدیریت امور مختلف را به طور غیرمتمرکز پیش برد. بدون این که شخصی به عنوان مدیر و رئیس شناخته شود. این تکنولوژی آینده دنیا را تغییر اساسی خواهد داد. با وجود بلاکچین نیاز بشریت به افراد برای مدیریت سیستم‌ها و حتی دولت‌ها از بین می‌رود. این انقلاب در روند توزیع عادلانه و عدل جهانی نیز تاثیر به سزایی خواهد داشت.

کاربرد بلاکچین

 

کاربرد بلاکچین

بلاکچین خیلی منطقی و آهسته درحال نفوذ به زندگی روزمره مردم است. یکی از دلایل موفقیت بیت کوین همسو شدن با بلاکچین بود. کاربرد بلاکچین در ارزهای دیجیتال خلاصه نمی‌شود. با این حال، برنامه‌های بلاکچینی برای استفاده در بخش‌های مختلف صنعت، کاهش هزینه، افزایش شفافیت، جلوگیری از تقلب و ارتقای کارایی ایجاد می‌شوند. در ادامه به صورت موردی درباره کاربرد بلاکچین توضیحاتی ارائه می‌کنیم، ولی در ابتدا اجازه دهید، کمی در رابطه با بلاکچین صحبت کنیم.

 

بلاکچین چیست؟

فناوری بلاکچین یک دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع شده است که سابقه مالکیت دارایی‌های دیجیتال را ذخیره می‌کند. تاریخچه هر دارایی دیجیتال را با استفاده از شبکه غیرمتمرکز و هش رمزنگاری غیرقابل تغییر و شفاف می‌کند. هر گونه داده ذخیره شده در بلاکچین قابل تغییر نیست و این فناوری را به یک اخلال قانونی برای صنایعی مانند پرداخت‌ها، امنیت سایبری و مراقبت‌های بهداشتی تبدیل می‌کند.

فناوری بلاکچین برای اولین بار به عنوان راه حلی برای فعال کردن تراکنش‌های ارزهای دیجیتال ظهور کرد؛ اما از آن زمان به یک راه حل مدیریتی برای صنایع مختلف جهانی تبدیل شده است. امروزه فناوری بلاکچین برای زنجیره تامین مواد غذایی شفافیت ایجاد می‌کند، داده‌های مراقبت‌های بهداشتی را ایمن می‌کند، مدیریت مالی و حسابداری را نوآوری می‌کند و زنجیره تامین، قراردادهای هوشمند و رای گیری را متحول می‌کند.

فناوری بلاکچین را می‌توان در بسیاری از صنایع و بخش‌ها از جمله مراقبت‌های بهداشتی، مالی، مدیریت رکورد، امنیت سایبری، داده‌های بزرگ، اینترنت اشیا و تبلیغات استفاده کرد. این روشی امن‌تر، کارآمدتر و شفاف‌تر برای مدیریت داده‌ها و تراکنش‌ها فراهم می‌کند و در عین حال به نهادها کنترل بیشتری بر عملیات‌هایشان می‌دهد و اطمینان می‌دهد که به درستی برای تلاش‌هایشان اعتبار می‌یابند.

برای درک بهتر امنیت در بلاکچین، مقاله امنیت بلاکچین را مطالعه نمایید.

کاربردهای بلاکچین

 

کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال

کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال می‌تواند برای بهبود مدیریت هویت دیجیتال به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه برخی از موارد کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال را آورده‌ایم:

 • زیرساخت ایمن و قابل اعتماد: بلاکچین یک زیرساخت ضد دستکاری و قابل اعتماد برای مدیریت و ذخیره هویت‌های دیجیتالی فراهم می‌کند. این امر پیروی از الزامات KYC آسان‌تر می‌کند و تبادل یکپارچه اسناد را امکان‌پذیر می‌کند.
 • زیرساخت کلید عمومی غیرمتمرکز (DPKI): DPKI هسته اصلی هویت غیرمتمرکز است. بلاکچین DPKI را با ایجاد یک رسانه ضد دستکاری و قابل اعتماد برای توزیع کلیدهای تایید نامتقارن و رمزگذاری دارندگان هویت فعال می‌کند.
 • هویت خودمختار: بلاکچین به اصطلاح هویت خودمختار را آسان کرده است که ذاتا غیرقابل تغییر و ایمن‌تر از سیستم‌های هویتی سنتی است.
 • گواهی‌های غیرقابل تغییر: گواهی‌ها تغییرناپذیر هستند و برای بررسی پیشینه اعتماد ایجاد می‌کنند.
 • قابلیت همکاری: سیستم‌های هویت دیجیتال مبتنی بر بلاکچین با سایر پایگاه‌های داده قابل همکاری هستند، بنابراین داده‌های موجود در مکان‌های اصلی باقی می‌مانند.
 • ذخیره‌سازی غیرمتمرکز: بلاکچین ذخیره‌سازی غیرمتمرکز هویت‌های دیجیتال را امکان‌پذیر می‌کند و آن را ایمن‌تر می‌کند و کمتر در معرض کلاهبرداری قرار می‌گیرد.
 • اعتبارنامه‌های قابل تایید: بلاکچین می‌تواند به ایجاد شناسه‌های غیرمتمرکز در کنار تسهیلات مرتبط کردن هویت دیجیتال با اعتبارنامه‌های قابل تایید کمک کند.

کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال 6

 

کاربرد بلاکچین در قرارداد هوشمند

کاربرد بلاکچین در قرارداد هوشمند می‌تواند تاثیر مستقیمی بر هوشمندسازی زندگی شهری و فردی داشته باشد. قراردادهای هوشمند، برنامه‌های خوداجرا هستند که در صورت تحقق شرایط از پیش تعیین‌شده، روی یک بلاکچین اجرا می‌شوند. در ادامه برخی از موارد کاربرد بلاکچین در قرارداد هوشمند را آورده‌ایم:

 • اتوماتیک شدن گردش کار: قراردادهای هوشمند را می‌توان برای خودکارسازی گردش کار استفاده کرد و در صورت نیاز به مرحله بعدی رفت.
 • اطمینان از وقوع تراکنش‌ها: قراردادهای هوشمند می‌توانند از انجام معاملات بین دو طرف، مانند خرید و تحویل کالا اطمینان حاصل کنند.
 • مدیریت دسترسی هوشمند: قراردادهای هوشمند را می‌توان برای مدیریت دسترسی هوشمند در اقتصاد اشتراک گذاری استفاده کرد.
 • کاهش زمان و هزینه: ارز دیجیتال با استفاده از قرارداد هوشمند می‌تواند، زمان و هزینه تسویه تراکنش‌ها را کاهش دهد.
 • ساده‌سازی تجارت انرژی: اجرای قراردادهای هوشمند می‌تواند، تجارت انرژی را با اتصال تولیدکنندگان کوچک‌تر انرژی با مصرف‌کنندگان ساده‌تر کند.
 • تایید، ثبت و رمزگذاری تراکنش‌ها: قراردادهای هوشمند با تایید، ثبت و رمزگذاری تمام تراکنش‌های بلاکچین، امنیت بیشتری را ارائه می‌دهند.

کاربرد بلاکچین در اسمارت کانترکت 6

 

کاربرد بلاکچین در موسیقی

کاربرد بلاکچین در موسیقی تغییری اساسی برای هنرمندان، خوانندگان و نوازندگان رقم خواهد زد. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در صنعت موسیقی مورد استفاده قرار داد. در ادامه به کاربرد بلاکچین در موسیقی می‌پردازیم:

 • پرداخت حق امتیاز عادلانه: با بلاکچین، نوازندگان قادر به دریافت حق امتیاز عادلانه هستند.
 • مهار بلیط تقلبی: مکان‌ها می‌توانند بلیط‌های تقلبی را با استفاده از بلاکچین مهار کنند.
 • ردیابی مالکیت موسیقی: شرکت‌های ضبط به راحتی می‌توانند مالکیت موسیقی را با استفاده از بلاکچین ردیابی کنند.
 • پردازش تراکنش توزیع شده ایمن، قابل اعتماد و مقیاس‌پذیر: فناوری بلاکچین، پردازش تراکنش‌های توزیع شده ایمن، قابل اعتماد و مقیاس‌پذیر را برای صدور مجوز موسیقی به ارمغان می‌آورد.
 • شفافیت و پاسخگویی: بلاکچین شفافیت و مسئولیت‌پذیری را به صنعت موسیقی اضافه می‌کند و به شناسایی و تخصیص اعتبار در جایی که باید بر اساس تلاش جمعی کمک می‌کند.
 • پرداخت‌ حق امتیاز سریع و صحیح: فناوری بلاکچین می‌تواند به مدیریت و ردیابی جنبه‌های مختلف فرآیند ایجاد رسانه کمک کند و منجر به پرداخت‌های حق امتیاز سریع و صحیح شود.

کاربرد بلاکچین در موسیقی 6

 

کاربرد بلاکچین در روزنامه نگاری

کاربرد بلاکچین در روزنامه نگاری می‌تواند اخبار جعلی را برای همیشه از بین ببرد. این می‌تواند یک دستاورد بزرگ برای رسانه به خصوص روزنامه نگاری باشد. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در روزنامه نگاری مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد کاربرد بلاکچین در روزنامه نگاری را آورده‌ایم:

 • راه‌حل‌های پایگاه‌داده قابل ممیزی: بلاکچین را می‌توان برای ساخت پایگاه‌های اطلاعاتی قابل بازرسی از داده‌ها و اطلاعات تایید شده و قابل اعتماد در مورد موضوعات مختلف استفاده کرد که بعدا می‌توان به آن‌ها مراجعه و تایید کرد.
 • ذخیره سازی ابرداده: بلاکچین را می‌توان برای ذخیره ابرداده‌های مهم روزنامه نگاران و شرکت‌های رسانه‌ای استفاده کرد.
 • ثبت‌های دارای توکن: سازمان‌های خبری می‌توانند در مواردی که «ثبت‌های دارای توکن» (TCRs) نامیده می‌شوند، سهامداران شوند، جایی که جامعه‌ای از دارندگان توکن فهرستی از منابع مورد اعتماد را مدیریت می‌کنند.
 • تایید هویت: روزنامه نگاران تایید شده را می‌توان در پایگاه داده بلاکچین، به طور بالقوه به شکل توکن‌های غیرقابل تعویض، برای اثبات هویت خود قرار داد.
 • احراز هویت محتوای رسانه‌ای: برنامه‌های بلاکچین و فناوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) برای کمک به تایید اعتبار محتوای رسانه، حفظ سوابق و عقب‌نشینی از سانسور در حال توسعه هستند.
 • کاهش دزدی محتوای دیجیتال: بلاکچین به تولیدکنندگان محتوا شناسه‌های دیجیتالی می‌دهد که می‌توانند تایید شوند و دزدی محتوای دیجیتال را کاهش می‌دهد.

کاربرد بلاکچین در روزنامه نگاری 6

 

کاربرد بلاکچین در کپی رایت

کاربرد بلاکچین در کپی رایت تاثیر مستقیم با حق نشر ناشر دارد. فناوری بلاکچین را می‌توان در کپی رایت به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در کپی رایت آورده‌ایم:

 • ایجاد یک پایگاه داده تغییرناپذیر: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پایگاه داده تغییرناپذیر از تاریخ ثبت، منشا و اطلاعات تماس مورد استفاده قرار داد و این کار را برای نهادهای قانونی آسان می‌کند تا از حق چاپ خود محافظت کنند.
 • کشف تقلب: از آن‌جایی که سو استفاده از آثار دارای حق چاپ یک مسئله اصلی در نویسندگی است، فناوری بلاکچین می‌تواند به کشف آنی تقلب و جلوگیری از آن کمک کند.
 • کاهش هزینه: بلاکچین می‌تواند هزینه حفاظت از حق چاپ دیجیتال را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، کارایی را بهبود بخشد و راه‌های جدیدی برای جمع آوری شواهد ارائه دهد.
 • مدیریت داده‌های حق چاپ دیجیتال: فناوری بلاکچین را می‌توان برای مدیریت داده‌های کپی رایت دیجیتال با گنجاندن داده‌های حق چاپ دیجیتال در بلوک و پیوند دادن هر بلوک به بلاکچین در قالب یک مُهر زمانی از طریق نشان‌گر هش که به مقدار هش بلوک قبلی اشاره می‌کند، استفاده کرد.
 • اشکال جدید مدیریت حقوق: فناوری بلاکچین را می‌توان برای اشکال جدید مدیریت حقوق و مدیریت حقوق دیجیتال ۲.۰ استفاده کرد.

کاربرد بلاکچین در کپی رایت 6

 

کاربرد بلاکچین در هنرهای زیبا

کاربرد بلاکچین در هنرهای زیبا انحصار در صنعت هنر را از بین خواهد برد. فناوری بلاکچین را می‌توان در هنرهای زیبا به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در هنرهای زیبا را آورده‌ایم:

 • ابزار تایید منشا و اصالت: فناوری بلاکچین می‌تواند به عنوان ابزار تایید منشا و اصالت آثار هنری مورد استفاده قرار گیرد.
 • بهبود قابلیت ردیابی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای بهبود ردیابی آثار هنری با ردیابی سفر کامل یک اثر هنری استفاده کرد.
 • هنر بلاکچین بصری: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد هنر بلاکچین بصری، مانند CryptoKitties و CryptoPunks استفاده کرد.
 • ردیابی فروش و کسب حق امتیاز: هنرمندان می‌توانند از سوابق منشا عمومی بلاکچین برای ردیابی فروش نقاشی‌های خود استفاده کنند و در هر فروش حق امتیازی بر اساس درصد دریافت کنند.
 • ایجاد یک پایگاه داده تغییرناپذیر: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پایگاه داده تغییرناپذیر از تاریخ ثبت، منشا و اطلاعات تماس مورد استفاده قرار داد و این کار را برای نهادهای قانونی آسان می‌کند تا از حق چاپ خود محافظت کنند.

کاربرد بلاکچین در هنرهای زیبا

 

کاربرد بلاکچین در تبلیغات

کاربرد بلاکچین در تبلیغات امنیت را در امر تبلیغات به شکل امنی افزایش می‌دهد. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در تبلیغات استفاده کرد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در تبلیغات را آورده‌ایم:

 • شفافیت و تجمیع داده‌های بلادرنگ: بلاکچین می‌تواند شفافیت کم‌هزینه و تجمیع داده‌های بی‌درنگ فناوری دفتر کل غیرمتمرکز خود را ارائه دهد.
 • پیشگیری از تقلب: بلاکچین می‌تواند پاسخی برای تقلب و بسیاری از مسائل مرتبط با اعتماد باشد که تبلیغات دیجیتال را آزار می‌دهد.
 • داده‌های قابل اعتماد و بی‌درنگ: بلاکچین داده‌های بی‌درنگ و قابل اعتماد را فعال می‌کند، که می‌تواند به تبلیغ‌کنندگان کمک کند تا عملکرد تبلیغات را پیگیری کنند.
 • ضبط و ردیابی هر تبلیغ ارائه شده: بلاکچین فرصتی برای ضبط و ردیابی هر تبلیغ ارائه شده برای هر مصرف کننده منحصر به فرد ایجاد می‌کند، بنابراین کنترل بهتری بر روی تبلیغات ارائه شده امکان پذیر می‌کند.
 • تایید شخصی کاربر: بلاکچین به تأیید کاربر اجازه می‌دهد تا به طور خودکار بدون نیاز به شخص ثالث انجام شود.
 • ایجاد اعتماد و افزایش شفافیت: استفاده از بلاکچین برای بازاریابی باعث ایجاد اعتماد و افزایش شفافیت با مشتریان می‌شود.

کاربرد بلاکچین در تبلیغات 6

 

کاربرد بلاکچین در تولید محتوا

کاربرد بلاکچین در تولید محتوا را می‌توان به روش‌های مختلفی رصد کرد. در ادامه برخی از موارد استفاده از بلاکچین در تولید محتوا را آورده‌ایم:

 • شناسه‌های دیجیتال برای سازندگان محتوا: بلاکچین به سازندگان محتوا شناسه‌های دیجیتالی می‌دهد که می‌توان آن‌ها را تایید کرد و دزدی محتوای دیجیتال را کاهش می‌دهد.
 • حفاظت از کپی رایت دیجیتال: انتشار محتوا در یک بلاکچین از سازندگان محتوا در برابر مشکلات کپی رایت دیجیتال سنتی محافظت می‌کند.
 • کسب درآمد از محتوا: پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین می‌توانند به سازندگان محتوا این امکان را بدهند که مستقیما بدون واسطه‌هایی مثل ناشران، توزیع‌کنندگان یا تبلیغ‌کنندگان از کار خود کسب درآمد کنند.
 • اطلاعات مالکیت و مجوز: بلاکچین می‌تواند اطمینان حاصل کند که سازندگان محتوا به درستی به رسمیت شناخته می‌شوند و برای کارشان پرداخت می‌شود و همچنین با ذخیره اطلاعات مالکیت و مجوز در یک بلاکچین از استفاده و توزیع غیرمجاز محتوای آن‌ها جلوگیری می‌کند.
 • توزیع محتوای غیرمتمرکز: پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین می‌توانند مکانیسمی امن و باز را برای تولیدکنندگان محتوا ارائه دهند تا کار خود را مستقیما به مخاطبان خود بدون کمک واسطه‌هایی مانند خانه‌های انتشاراتی یا سرویس‌های پخش پخش کنند.
 • شفافیت و پاداش‌های عادلانه: پلتفرم‌های ایجاد محتوای مبتنی بر بلاکچین به شفاف‌سازی فرآیند کمک می‌کنند. پاداش‌ها، پول‌ها، برای سازندگان متناسب با سهم آن‌هاست.

کاربرد بلاکچین در تولید محتوا 2

 

کاربرد بلاکچین در اینترنت اشیا

کاربرد بلاکچین در اینترنت اشیا زندگی روزمره ما را دچار تحولی اساسی می‌کند. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در اینترنت اشیا (IoT) مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در اینترنت اشیا را آورده‌ایم:

 • امنیت: فناوری بلاکچین می‌تواند به غلبه بر نگرانی‌های امنیتی در اینترنت اشیا با اطمینان از قابل اعتماد و ایمن بودن داده‌های درون سیستم کمک کند.
 • ردیابی زنجیره‌های تامین: از بلاکچین می‌توان برای ردیابی سفر محصولات در زمان واقعی استفاده کرد، مانند ردیابی تازگی سبزی‌های برگ‌دار برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های ناشی از غذا.
 • ایجاد سیستم‌های متصل: در ترکیب با اینترنت اشیا، بلاکچین می‌تواند برای ایجاد سیستم‌های متصل در خانه‌ها استفاده شود و آن‌ها را هوشمندتر و کارآمدتر کند.
 • سوابق مقاوم در برابر دستکاری: دستگاه‌های IoT می‌توانند داده‌ها را به شبکه‌های بلاکچین خصوصی ارسال کنند تا سوابق مقاوم در برابر دستکاری تراکنش‌های مشترک ایجاد کنند.
 • ساده‌سازی فرآیندها: فناوری بلاکچین می‌تواند فرآیندها را ساده‌سازی کند و با استفاده از داده‌های ارائه‌شده توسط دستگاه‌ها و حسگرهای اینترنت اشیا، ارزش تجاری جدیدی را در اکوسیستم‌ها ایجاد کند.

کاربرد بلاکچین در اینترنت اشیا 2

 

کاربرد بلاکچین در رسانه

کاربرد بلاکچین در رسانه می‌تواند میزان تاثیر گذاری رسانه‌ها را به آن‌ها برگرداند. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در رسانه‌ها مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در رسانه را آورده‌ایم:

 • دفتر کل محتوای بلاکچین: از بلاکچین می‌توان برای ضبط اطلاعات محتوای دیجیتال مانند ابرداده دارایی و رسانه‌های اجتماعی استفاده کرد.
 • توزیع محتوا: پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین می‌توانند به سازندگان محتوا این امکان را بدهند که مستقیما بدون واسطه‌هایی مانند ناشران، توزیع‌کنندگان یا تبلیغ‌کنندگان از کار خود کسب درآمد کنند.
 • حذف تقلب: شرکت‌های رسانه‌ای شروع به استفاده از فناوری بلاکچین برای حذف تقلب، کاهش هزینه‌ها و حتی حفاظت از حقوق مالکیت معنوی (IP) محتوا کرده‌اند.
 • پرداخت حق امتیاز ساده: فناوری بلاکچین می‌تواند پرداخت‌های حق امتیاز را برای هنرمندان صنعت موسیقی فعال کند.
 • ذخیره یا اختراع مجدد روزنامه نگاری: چندین پروژه وجود دارد که در مورد ذخیره یا اختراع مجدد روزنامه نگاری با بلاکچین صحبت می‌کنند، مانند ذخیره ابرداده مقاله و ویرایش تاریخچه در یک مخزن تغییرناپذیر باز.

کاربرد بلاکچین در رسانه 6

 

کاربرد بلاکچین در NFT

کاربرد بلاکچین در NFT به روش‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد. در ادامه برخی از موارد کاربرد بلاکچین در NFT را آورده‌ایم:

 • اثبات مالکیت و اصالت: NFTها به عنوان مدرک مالکیت و اصالت برای دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد مانند هنر، محتوای دیجیتال یا رسانه عمل می‌کنند.
 • رمزنگاری قابل تأیید: NFTها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از نظر رمزنگاری قابل تایید، منحصر به فرد یا کمیاب و به راحتی قابل انتقال باشند.
 • قدرت غیرمتمرکز بلاکچین: NFTها برای تایید صحت خود به قدرت غیرمتمرکز فناوری بلاکچین متکی هستند.
 • مالکیت شفاف: فناوری بلاکچین مالکیت NFT را ایمن می‌کند و به دلیل امضای دیجیتالی مالکیت آن را شفاف می‌کند.
 • انتقال مالکیت: NFTها که بر اساس فناوری بلاکچین ایجاد می‌شوند، امکان انتقال مالکیت و مالکیت شفاف را فراهم می‌کنند.

کاربرد بلاکچین در NFT ها

 

کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات

کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات، صحت و سلامت انتخابات را تضمین می‌کند. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در رای گیری و انتخابات مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات را آورده‌ایم:

 • جلوگیری از تقلب در رای دهندگان: فناوری بلاکچین بستری را برای ایجاد یک زنجیره سوابق بسیار امن، غیرمتمرکز، ناشناس و در عین حال قابل حسابرسی فراهم می‌کند که می‌تواند برای ثبت و گزارش آرا و جلوگیری از بسیاری از انواع تقلب در رای دهندگان در انتخابات استفاده شود.
 • بهبود اعتماد رای دهندگان: رای گیری بلاکچین می‌تواند مسائل مربوط به اعتماد، شفافیت و دسترسی رای دهندگان را در انتخابات آینده حل کند.
 • قدرت غیرمتمرکز بلاکچین: فناوری بلاکچین یک گره غیرمتمرکز برای رای گیری آنلاین یا رای گیری الکترونیکی ارائه می‌دهد که می‌تواند به حل برخی از مسائلی که اکنون سیستم‌های انتخاباتی را آزار می‌دهد، کمک کند.
 • ایمن سازی رجیستری رای دهندگان: بلاکچین می‌تواند نقش مهمی در ایمن سازی ثبت رای دهندگان با ایجاد یک دنباله حسابرسی از تغییرات، از جمله اطلاعات مربوط به این‌که چه حسابی تغییر را ایجاد کرده و چه زمانی انجام داده است، ایفا کند.
 • کاهش هزینه‌ها: رای‌گیری بلاکچین می‌تواند هزینه‌های مربوط به چاپ برگه‌های رای یا باز کردن شعب رای‌گیری را کاهش دهد.

کاربرد بلاکچین در رای گیری 7

 

کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین

کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین از نظر زیر ساختی و لجستیکی برای هر کشوری حائز اهمیت است. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در مدیریت زنجیره تامین استفاده کرد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین را آورده‌ایم:

 • شفافیت: فناوری بلاکچین می‌تواند دید و ردیابی در زمان واقعی کالاها و محصولات را در کل زنجیره تامین، از تولید تا توزیع تا مصرف کنندگان نهایی، افزایش شفافیت و اعتماد بین طرف‌های مختلف در زنجیره تامین فراهم کند.
 • کارایی: بلاکچین می‌تواند برای ردیابی سطوح موجودی و بهینه سازی فرآیندهای مدیریت موجودی، کاهش هزینه‌های موجودی و بهبود کارایی زنجیره تامین استفاده شود.
 • امنیت: فناوری بلاکچین راهی امن و شفاف برای ثبت تراکنش‌ها و ردیابی محصولات در سراسر زنجیره تامین فراهم می‌کند و قابلیت ردیابی را در طول شبکه زنجیره تامین افزایش می‌دهد.
 • همکاری: قراردادهای هوشمند راهی را برای ذینفعان زنجیره تامین فراهم می‌کند تا با هم همکاری کنند و اطلاعات و پول را به طور موثرتری به اشتراک بگذارند.
 • انطباق: بلاکچین را می‌توان برای تسهیل امور مالی زنجیره تامین، ارائه سوابق امن و شفاف تراکنش بین تامین کنندگان، تولید کنندگان و توزیع کنندگان، تضمین انطباق با مقررات استفاده کرد.

کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین 6

 

کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک

کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک را می‌توان به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. در ادامه کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک را آورده‌ایم:

 • شفافیت: فناوری بلاکچین می‌تواند دید و ردیابی در زمان واقعی کالاها و محصولات را در کل زنجیره تامین، از تولید تا توزیع تا مصرف کنندگان نهایی، افزایش شفافیت و اعتماد بین طرف‌های مختلف در زنجیره تامین فراهم کند.
 • کارایی: فناوری بلاکچین می‌تواند عملیات زنجیره تامین را با ارائه یک دفتر کل شفاف تراکنش‌ها بهبود بخشد. این می‌تواند به فرآیندهای ساده‌تر کمک کند.
 • مدیریت موجودی: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ردیابی سطوح موجودی و بهینه سازی فرآیندهای مدیریت موجودی، کاهش هزینه‌های موجودی و بهبود کارایی زنجیره تامین استفاده شود.
 • انطباق: فناوری بلاکچین را می‌توان برای تسهیل امور مالی زنجیره تامین، ارائه سوابق امن و شفاف تراکنش‌ها بین تامین کنندگان، تولید کنندگان و توزیع کنندگان، تضمین انطباق با مقررات استفاده کرد.
 • قراردادهای هوشمند: استفاده از بلاکچین برای ساخت قراردادهای هوشمند راهی برای کسب‌وکارها برای ارائه تدابیر امنیتی و اطمینان بیشتر به مشتریان است.

کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک 7

 

کاربرد بلاکچین در امور مالی

کاربرد بلاکچین در امور مالی به طور بالقوه‌ای با ارزهای دیجیتال درهم آمیخته است. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در امور مالی مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در امور مالی را آورده‌ایم:

 • تراکنش‌های ایمن و قابل اعتماد: بلاکچین‌ها امکان انجام تراکنش‌های مالی ایمن، قابل اعتماد و قابل تایید را فراهم می‌کند.
 • امنیت بهبود یافته: فناوری بلاکچین می‌تواند با ارائه یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز تراکنش‌ها که داده‌ها را به گونه‌ای ثبت می‌کند که داده‌های درون سیستم قابل اعتماد هستند، به غلبه بر نگرانی‌های امنیتی در تراکنش‌های مالی کمک کند.
 • افزایش شفافیت: استفاده از بلاکچین برای بازاریابی باعث ایجاد اعتماد و افزایش شفافیت با مشتریان می‌شود.
 • قراردادهای هوشمند: استفاده از بلاکچین برای ساخت قراردادهای هوشمند راهی برای کسب‌وکارها برای ارائه تدابیر امنیتی و اطمینان بیشتر به مشتریان است.
 • تامین مالی زنجیره تامین: بلاکچین را می‌توان برای تسهیل تامین مالی زنجیره تامین، ارائه سوابق امن و شفاف از معاملات بین تامین کنندگان، تولید کنندگان و توزیع کنندگان استفاده کرد.

کاربرد بلاکچین در امور مالی 7

 

کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات

کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات کار را برای دلال‌ها و املاکی‌ها سخت کند و دست آن‌ها را از معاملات کوتاه کند. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در املاک و مستغلات استفاده کرد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات را آورده‌ایم:

 • پلتفرم‌ها و بازارها: بلاکچین راه‌های جدیدی را برای تجارت املاک معرفی می‌کند و می‌تواند پلتفرم‌های معاملاتی و بازارهای آنلاین را برای پشتیبانی جامع‌تر از معاملات املاک و مستغلات فعال کند.
 • بهبود ثبت سوابق: فناوری بلاکچین منجر به ثبت سوابق شفاف‌تر با عنوان دارایی، حق حبس یا تامین مالی می‌شود.
 • توکن سازی: توکن سازی املاک و مستغلات یکی از محبوب‌ترین کاربردهای بلاکچین در املاک و مستغلات است که امکان مالکیت جزئی املاک را فراهم می‌کند.
 • قراردادهای هوشمند: استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند بسیاری از وظایف مربوط به معامله املاک، از جستجوی عنوان گرفته تا خدمات امانی را خودکار کند.
 • مدیریت دارایی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای مدیریت دارایی و وجوه املاک، تامین مالی پروژه، پردازش وام و وام مسکن و مدیریت دارایی استفاده کرد.

کار برد بلاک چین

 

کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین 

کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین را می‌توان به روش‌های مختلفی مورد بررسی قرار داد. در ادامه به برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین اشاره می‌کنیم:

 • مدیریت زنجیره تامین: در زنجیره‌های تامین پیچیده، شرکت‌های تولیدی می‌توانند از بلاکچین برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها ساده‌تر، دقیق‌تر و ایمن‌تر استفاده کنند.
 • مدیریت دارایی: فناوری بلاکچین می‌تواند برای مدیریت و ردیابی دارایی مورد استفاده قرار گیرد و یک رکورد دیجیتال دائمی از تاریخ دارایی ارائه کند.
 • نگهداری هوشمند: فناوری بلاکچین را می‌توان برای تعمیر و نگهداری هوشمند استفاده کرد، که شامل استفاده از حسگرها برای نظارت بر تجهیزات و پیش بینی زمان مورد نیاز تعمیر و نگهداری است.
 • لیزینگ پویا: فناوری بلاکچین را می‌توان برای لیزینگ پویا استفاده کرد که شامل استفاده از قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی فرآیند لیزینگ و کاهش هزینه‌های تراکنش است.

کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین 6

 

کاربرد بلاکچین در بازی

کاربرد بلاکچین در بازی را می‌توان به روش‌های مختلفی بررسی کرد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در بازی را آورده‌ایم:

 • تجارت دارایی درون بازی: فناوری بلاکچین امکان داد و ستد دارایی‌های دیجیتال را در خارج از سرور بازی برای کاربران فراهم می‌کند و به بازیکنان امکان می‌دهد. دارایی‌های درون بازی را خریداری و بفروشند که می‌توانند با ارزهای دیجیتال و پول واقعی معامله شوند.
 • بازی‌های رمزنگاری شده: از فناوری بلاکچین می‌توان برای ایجاد بازی‌های رمزنگاری استفاده کرد که به طور بالقوه می‌تواند برای ایمن کردن داده‌ها در فرآیندهای موجود، از جمله نوشتن برندگان و بازنده‌ها یا نام افرادی که روی بازی‌ها معامله کرده‌اند، در یک دفتر کل غیرقابل تغییر استفاده شود.
 • مسیر درآمدزایی جایگزین: بلاکچین فرصت‌های جدیدی را برای اقتصادهای مجازی از جمله اقتصاد بازی‌ها ایجاد کرده است و به یک مسیر درآمدزایی جایگزین در بازی تبدیل شده است.

کاربرد بلاکچین در بازی 6

 

کاربرد بلاکچین در خودرو

کاربرد بلاکچین در خودرو به روش‌های مختلفی در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در صنعت خودرو را آورده‌ایم:

 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین را می‌توان برای بهینه سازی کل زنجیره تامین مورد استفاده قرار داد و به یک سیستم مدیریت زنجیره تامین مبتنی بر بلاکچین اجازه می‌دهد تا پرداخت‌ها را برای پردازش و ردیابی حرکت مواد خام، قطعات خودرو و محصولات نهایی انجام دهد.
 • اسناد مجازی برای وسایل نقلیه: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ایجاد گذرنامه مجازی برای وسایل نقلیه استفاده شود و اطلاعات قابل اعتمادی در مورد مشخصات و تاریخچه خودرو ارائه دهد.
 • حفاظت از برند: برای تامین کنندگان خودرو، بلاکچین می‌تواند برای محافظت از برندهایشان در برابر محصولات تکراری و ایجاد مدل‌های تجاری مشتری محور استفاده شود.
 • ردیابی تاریخچه خودرو: در مواردی که ردیابی تاریخچه خودرو مهم است، استفاده از دفتر کل توزیع شده بلاکچین می‌تواند به سازندگان کمک کند تا به راحتی خودرو را مشخص کنند و اقدامات لازم را انجام دهند.

کاربرد بلاکچین در خودرو 6

 

کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی

کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی می‌تواند تمامی امور مرزی و گمرکی را کنترل کرد. فناوری بلاکچین را می‌توان در کنترل مرزها به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی را آورده‌ایم:

 • دیجیتالی کردن تراکنش‌ها: فناوری بلاکچین امکان دیجیتالی کردن تراکنش‌ها را فراهم می‌کند که می‌تواند در پرداخت‌های بین المللی استفاده شود.
 • اسناد امن: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد اسناد امن برای سفر یا مهاجرت، ارائه اطلاعات قابل اعتماد در مورد هویت و تاریخچه مسافر استفاده کرد.
 • نظارت بهبود یافته: فناوری بلاکچین را می‌توان برای بهبود نظارت بر تراکنش‌های فرامرزی استفاده کرد و شناسایی و جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی را آسان‌تر می‌کند.

کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی 6

 

کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی

کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی در وحله اول پایداری زیست محیطی را به همراه خواهد داشت. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در توزیع انرژی استفاده کرد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی را آورده‌ایم:

 • تجارت انرژی همتا به همتا: فناوری بلاکچین می‌تواند برای تسهیل تجارت انرژی همتا به همتا مورد استفاده قرار گیرد و به مصرف کنندگان این امکان را می‌دهد که آزادانه منبع انرژی الکتریکی خود را با سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر تولید شده محلی انتخاب کنند.
 • ردیابی دارایی‌ها: فناوری بلاکچین را می‌توان برای نظارت بر تراکنش‌ها و ردیابی دارایی‌ها، ساده سازی فرآیند خرید و فروش قدرت و امکان تولید انرژی بسیار محلی استفاده کرد.
 • خرید مستقیم از شبکه: فناوری‌های بلاکچین همراه با دستگاه‌های اینترنت اشیا مصرف‌کنندگان را قادر می‌سازد تا به جای خرده‌فروشی، مستقیما از شبکه مبادله و انرژی خریداری کنند.
 • پایداری بهبود یافته: فناوری بلاکچین می‌تواند با استفاده موثرتر از انرژی و پشتیبانی از اتصال مستقیم شبکه برای کاربران نهایی به دستیابی به اهداف پایداری کمک کند.

کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی 6

 

کاربرد بلاکچین در دولت

کاربرد بلاکچین در دولت یکی از اساسی‌ترین کاربردهای بلاکچین محسوب می‌شود. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در دولت مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در دولت را آورده‌ایم:

 • دولت دیجیتال: دولت دیجیتال مبتنی بر بلاکچین می‌تواند از داده‌ها محافظت کند، فرآیندها را ساده‌تر کند و در عین حال اعتماد و مسئولیت‌پذیری را افزایش دهد، تقلب، اتلاف و سو استفاده را کاهش دهد. در یک مدل دولتی مبتنی بر بلاکچین، افراد، کسب‌وکارها و دولت‌ها منابع را در یک دفتر کل توزیع شده به اشتراک می‌گذارند که با استفاده از رمزنگاری ایمن شده است.
 • بهبود خدمات: دولت‌ها می‌توانند از فناوری بلاکچین برای بهبود خدمات با استفاده از آن برای همه چیز، از بهبود فرآیند رای‌گیری تا روان‌تر کردن خدمات عمومی استفاده کنند. به عنوان مثال، بلاکچین می‌تواند برای ساده کردن برنامه‌های کمکی در داخل و خارج از کشور، محافظت از داده‌ها و کاهش هزینه‌ها استفاده شود.
 • ذخیره سازی امن داده‌ها: دولت‌ها می‌توانند از بلاکچین برای ذخیره اطلاعات حساس مانند اطلاعات شخصی در یک بلاکچین استفاده کنند. این می‌تواند در برابر دسترسی غیرمجاز و دستکاری داده‌ها محافظت کند.
 • ذخیره‌سازی دائمی تراکنش‌های دارایی: دولت‌ها می‌توانند از بلاکچین برای ذخیره دائمی تراکنش‌های دارایی‌ها مانند زمین، اموال و وسایل نقلیه در دفتر کل عمومی استفاده کنند و شفافیت و پاسخگویی را افزایش دهند.

کاربرد بلاکچین در دولت 6

 

کاربرد بلاکچین در گردشگری

کاربرد بلاکچین در گردشگری تاثیر به‌سزایی در درآمد حاصل از صنعت توریسم و گردشگری دارد. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در گردشگری مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در گردشگری را آورده‌ایم:

 • رزرو و رزرو: از فناوری بلاکچین می‌توان برای رزرو و رزرو استفاده کرد و تراکنش‌ها را ایمن‌تر و شفاف‌تر کرد.
 • شفافیت و امنیت بهبود یافته: فناوری بلاکچین می‌تواند امنیت و شفافیت را به چندین نقطه حساس در صنعت گردشگری برساند و امنیت معاملات را بهبود بخشد.
 • دیجیتالی کردن گذرنامه‌ها و ویزاها: فناوری بلاکچین را می‌توان برای دیجیتالی کردن گذرنامه‌ها، ویزاها و سایر اسناد مهاجرتی استفاده کرد و روند سفر و مهاجرت را ایمن‌تر و ساده‌تر کرد.
 • حذف واسطه‌ها: برنامه‌های بلاکچین می‌توانند واسطه‌هایی مانند آژانس‌های مسافرتی آنلاین را از زنجیره ارزش گردشگری حذف کنند و تراکنش‌ها را کارآمدتر کنند.

کاربرد بلاکچین در گردشگری

 

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت یکی از پول‌سازترین صنایع است که در صورت تحقق می‌توان سازوکار درآمدهای نفتی کشور را ساماندهی کرد. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در صنعت نفت مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در صنعت نفت را آورده‌ایم:

 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ردیابی، شفافیت و پاسخگویی به جابجایی کالاها و کالاها در زنجیره تامین و بهبود کارایی زنجیره تامین استفاده کرد.
 • ردیابی دارایی‌ها: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ردیابی دارایی‌ها مانند سکوهای نفتی و تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد و مدیریت و نگهداری آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.
 • تجارت انرژی: از فناوری بلاکچین می توان برای فعال کردن شبکه‌های همتا به همتای تامین کنندگان و خریداران برق منفرد استفاده کرد و ایده تجارت انرژی را گسترش داد.
 • شفافیت و امنیت بهبود یافته: فناوری بلاکچین می‌تواند دید و ردیابی در زمان واقعی کالاها و محصولات را در کل زنجیره تامین فراهم کند و شفافیت و اعتماد را بین طرف‌های مختلف در زنجیره تامین افزایش دهد.

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت 6

 

کاربرد بلاکچین در راه آهن

کاربرد بلاکچین در راه آهن به دلیل فرسوده بودن سیستم حمل و نقل بسیار ضروری به نظر می‌رسد. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در راه آهن مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در راه آهن را آورده‌ایم:

 • بلیط هوشمند: فناوری بلاکچین را می‌توان برای خرید بلیط هوشمند استفاده کرد و انعطاف پذیری را برای مسافران فراهم می‌کند؛ زیرا وضعیت بلیط آن‌ها در هر مکان و هر زمان در شبکه و در هر دستگاهی در دسترس است. همچنین می‌توان از آن برای خودکارسازی طرح‌های جبران خسارت تاخیر و لغو استفاده کرد
 • دیجیتالی کردن کل شبکه: از فناوری بلاکچین می‌توان برای دیجیتالی کردن کل شبکه استفاده کرد و شکلی پویاتر از کنترل سیستم ریلی را پیاده سازی کرد. این امر با فعال کردن تعمیر و نگهداری و همچنین مستندسازی و ردیابی مراحل منفرد، عملیات قطار را غیرمتمرکز می‌کند.
 • ردیابی حمل و نقل: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ردیابی محموله در حمل و نقل ریلی استفاده کرد، و یک دفتر کل دیجیتال ثبت بلوک‌های تراکنش‌ها را فراهم می‌کند که با رمزنگاری مرتبط و ایمن می‌شوند.
 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین را می‌توان برای مدیریت زنجیره تامین در راه آهن استفاده کرد و قابلیت ردیابی، شفافیت و مسئولیت پذیری را برای جابجایی کالاها و کالاها به ارمغان آورد.

کاربرد بلاکچین در راه آهن 6

 

کاربرد بلاکچین در مدیریت پسماند

کاربرد بلاکچین در مدیریت پسماند یکی دیگر از کاربردهایی است که باید برای بقای محیط زیست هر چه سریع‌تر اعمال شود و پیاده سازی آن می‌تواند در مسیر نجات محیط زیست نیز مثمر ثمر باشد. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در مدیریت زباله استفاده کرد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در مدیریت پسماند را آورده‌ایم:

 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین می‌تواند شفافیت، امنیت و کارایی را در مدیریت زنجیره تامین زباله، از تولید تا توزیع تا مصرف کنندگان نهایی، افزایش دهد. این به افزایش شفافیت و اعتماد بین طرف‌های مختلف در زنجیره تامین کمک می‌کند.
 • وضوح، انگیزه و حفظ حریم خصوصی: فناوری بلاکچین می‌تواند مدیریت مدیریت زباله، شفافیت، ایجاد انگیزه و حفظ حریم خصوصی را ارائه دهد.
 • زنجیره تامین پایدار: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ساده‌سازی زنجیره تامین و ایجاد یک سیستم کارآمدتر، شفاف‌تر و قابل اعتمادتر برای انواع مختلفی از معاملات در مدیریت زباله استفاده شود.

کاربرد بلاکچین در مدیریت پسماند 6

 

کاربرد بلاکچین در پرداخت‌های فرامرزی

کاربرد بلاکچین در پرداخت های فرامرزی، انقلابی در جابه جایی پول ایجاد می‌کند. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در پرداخت‌های برون مرزی استفاده کرد، از جمله:

 • زمان‌های تسویه سریع‌تر: فناوری بلاکچین می‌تواند راه‌حل‌های پرداخت سریع‌تری را برای تراکنش‌های بلاکچین کسب‌وکار به کسب‌وکار و شخص به فرد فعال کند، و زمان لازم برای تسویه پرداخت‌های فرامرزی را کاهش دهد.
 • هزینه‌های کمتر: فناوری بلاکچین می‌تواند با حذف واسطه‌ها، کاهش کارمزد تراکنش‌ها و افزایش کارایی، هزینه پرداخت‌های فرامرزی را کاهش دهد.
 • افزایش امنیت: فناوری بلاکچین می‌تواند امنیت بیشتری را برای پرداخت‌های فرامرزی با اطمینان از قابلیت ردیابی سرتاسر داده‌های مربوط به پرداخت فراهم کند.
 • شفافیت بیشتر: فناوری بلاکچین می‌تواند شفافیت در پرداخت‌های بین‌مرزی را با ارائه دفتر کل توزیع‌شده که برای همه طرف‌های درگیر در معامله قابل دسترسی است، افزایش دهد و نیاز به واسطه‌ها را از بین ببرد.

کاربرد بلاکچین در پرداخت‌های فرا مرزی 6

 

کاربرد بلاکچین در بهداشت

کاربرد بلاکچین در بهداشت می‌تواند امنیت زیرساخت‌های شبکه بهداشت را در تمامی سطوح دچار تحولی عظیم کند. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در مراقبت‌های بهداشتی مورد استفاده قرار داد، از جمله:

 • ایمن سازی داده‌های بیمار: فناوری بلاکچین می‌تواند محرمانه بودن سوابق بیمار و ایمن بودن داده‌های بیمار را تضمین کند و تغییر، هک یا دستکاری سیستم را دشوار کند.
 • ساده‌سازی صورت‌حساب و ادعاها: فناوری بلاکچین می‌تواند فرآیند صدور صورت‌حساب و ادعاها را ساده‌سازی کند، سردردهای اداری را کاهش دهد و فرآیند را کارآمدتر کند.
 • تبادل داده‌های حیاتی: فناوری بلاکچین به تبادل داده‌های حیاتی کمک می‌کند و آن‌ها را ایمن و محرمانه نگه می‌دارد و این امکان را برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، نهادهای مراقبت‌های بهداشتی و محققان پزشکی فراهم می‌کند تا به‌طور ایمن داده‌های سلامت الکترونیکی را به اشتراک بگذارند.
 • تمرکز بر مراقبت از بیمار: فناوری بلاکچین می‌تواند به صنعت مراقبت‌های بهداشتی کمک کند تا با ایجاد یک سیستم واحد برای مدیریت امن و کارآمد داده‌های بیمار، بیشتر بر مراقبت از بیمار و کمتر بر روی سردردهای اداری تمرکز کند.

کاربرد بلاکچین در بهداشت 6

 

کاربرد بلاکچین در بیمه

کاربرد بلاکچین در بیمه صنعت بیمه را متحول خواهد کرد. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در بیمه استفاده کرد، از جمله:

 • خودکارسازی فرآیندهای دستی و کاغذ فشرده: شرکت‌های بیمه می‌توانند از بلاکچین و قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی فرآیندهای دستی و کاغذ فشرده مانند پذیره‌نویسی و تسویه مطالبات، کاهش بار اداری و افزایش کارایی استفاده کنند.
 • کاهش هزینه‌های تراکنش: فناوری بلاکچین می‌تواند با حذف واسطه‌ها، کاهش کارمزد و افزایش کارایی، هزینه‌های تراکنش در بیمه را کاهش دهد.
 • ساده‌سازی عملکردهای خسارت: بلاکچین می‌تواند برای ایجاد اتوماسیون در پرداخت خسارت، تایید پوشش بین شرکت‌ها و بیمه‌گران اتکایی، و خودکارسازی پرداخت‌ها بین طرفین برای خسارت، در نتیجه کاهش هزینه‌های اداری برای بیمه‌گران استفاده شود.
 • تضمین محرمانه بودن داده‌ها: فناوری بلاکچین می‌تواند محرمانه بودن سوابق بیمار و ذخیره سازی اطلاعات بیمه را تضمین کند و سیستم‌های مدیریت داده ایمن‌تر و قابل اعتمادتر را ارائه دهد.

کاربرد بلاکچین در بیمه 6

 

کاربرد بلاکچین در شهر هوشمند

کاربرد بلاکچین در شهر هوشمند برای ساختن شهری هوشمند الزامی است. فناوری بلاکچین را می‌توان در شهرهای هوشمند به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد.

مزایای بلاکچین برای شهرها:

 • افزایش شفافیت و اتصال
 • ارتباط مستقیم
 • صداقت بر اطلاعات
 • مدیریت کارآمد
 • امنیت
 • انرژی
 • تحرک
کاربردهای بلاکچین در شهرها:

 • مدیریت شهری
 • امنیت
 • انرژی
 • تحرک
 • مدیریت زنجیره تامین
 • قابلیت ردیابی
 • معاملات انرژی همتا به همتا

کاربرد بلاکچین در شهر هوشمند 6

 

کاربرد بلاکچین در مالیات

کاربرد بلاکچین در مالیات وابستگی زیادی به عدم تمرکز شبکه دارد. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در مالیات استفاده کرد، از جمله:

 • مالیات تراکنش: فناوری بلاکچین را می‌توان برای مالیات‌های معاملاتی مانند مالیات بر ارزش افزوده، مالیات تکلیفی، حق تمبر و بیمه اعمال کرد.
 • ثبت مالیات‌های ‌غیرمستقیم: یک سیستم مبتنی بر بلاکچین برای ثبت مالیات‌های غیرمستقیم و پرداخت خودکار به تنظیم کننده‌ها ممکن است به صرفه جویی در هزینه‌ها و زمان برای طرف‌های درگیر در بلاکچین کمک کند.
 • نوسازی سیستم‌های مالیاتی موجود: فناوری بلاکچین می‌تواند به عنوان راهی برای مدرن سازی سیستم‌های مالیاتی موجود و ادارات مالیاتی، بهبود شفافیت، کارایی، یکپارچگی داده‌ها و امنیت اجرا شود.
 • ساده‌سازی فرآیندهای مالیاتی: دولت‌ها و ادارات مالیاتی می‌توانند از راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین برای ساده‌سازی فرآیندهای مالیاتی و بهبود مدیریت مالیات استفاده کنند.

کاربرد بلاکچین در مالیات 6

 

کاربرد بلاکچین در ماهیگیری

کاربرد بلاکچین در ماهیگیری به بازیابی ذخایر ماهیگیری کمک می‌کند. فناوری بلاکچین را می‌توان به روش‌های مختلفی در ماهیگیری استفاده کرد، از جمله:

 • قابلیت ردیابی و شفافیت: بلاکچین‌ها را می‌توان برای افزایش قابلیت ردیابی و شفافیت در زنجیره‌های ارزش در بخش‌های شیلات و آبزی پروری مورد استفاده قرار داد، که امکان نظارت بر مکان و نحوه صید ماهی را فراهم می‌کند، به گونه‌ای که اسناد سنتی نمی‌توانند ارائه کنند.
  این می‌تواند ماهیگیری گزارش نشده و غیرقانونی (IUU) و تقلب در صنعت غذاهای دریایی را کاهش دهد.
 • مبارزه با ماهیگیری IUU: فناوری بلاکچین را می‌توان برای مبارزه با ماهیگیری غیرقانونی، گزارش نشده و غیرقانونی مورد استفاده قرار داد، زیرا رکوردی بدون دستکاری از داده‌ها ارائه می‌دهد که برای همه در طول زنجیره تامین قابل دسترسی است، از طرح‌های صدور گواهینامه گرفته تا مصرف کننده نهایی.
 • پرداخت و مشوق‌ها: فناوری بلاکچین را می‌توان برای پرداخت و تشویق در بخش‌های شیلات و آبزی پروری استفاده کرد تا ماهیگیران را قادر به دسترسی به سرمایه و ورود به بازارهای جهانی کند.
 • تامین مالی غیرمتمرکز: فناوری بلاکچین می‌تواند برای تامین مالی غیرمتمرکز در بخش‌های شیلات و آبزی پروری استفاده شود.

کاربرد بلاکچین در ماهیگیری 6

 

کاربرد بلاکچین در مبارزه با پولشویی

کاربرد بلاکچین در مبارزه با پولشویی را می‌توان به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار داد. در ادامه برخی از موارد استفاده و کاربرد بلاکچین در مبارزه با پولشویی (AML) را آورده‌ایم:

 • شناسایی و پیشگیری از تراکنش‌های غیرقانونی: یک راه حل AML مبتنی بر بلاکچین می‌تواند از ویژگی‌های ذاتی بلاکچین برای شناسایی و جلوگیری از تراکنش‌های غیرقانونی استفاده کند.
 • مطابقت با مقررات: فناوری بلاکچین را می‌توان برای کمک به موسسات مالی برای پیروی از مقررات ضد پولشویی استفاده کرد.
 • نظارت بهبود یافته: بلاکچین تجزیه و تحلیل ریسک پولشویی و مکانیسم‌های گزارش دهی را فعال می‌کند و به جای نظارت بر نقاط ورودی و خروجی، امکان تجزیه و تحلیل کلی سیستم را فراهم می‌کند.
 • بهبود نظارت بر دقت لازم: طبق تحقیقات موجود، فناوری بلاکچین می‌تواند برای بهبود انطباق با مقررات، نظارت بر دقت لازم و انطباق استفاده شود.

کاربرد بلاکچین در مبارزه با پولشویی 6

 

کاربرد بلاکچین در بازاریابی

کاربرد بلاکچین در بازاریابی می‌تواند تغییر در روند بازاریابی سنتی را رقم بزند. فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در بازاریابی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • رابطه ایمن‌تر بین برندها و مشتریان: فناوری بلاکچین می‌تواند رابطه ایمن‌تری بین برندها و مشتریانشان ایجاد کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تبلیغات هدفمندتری را بدون نیاز به اشتراک گذاری داده‌های زیادی با بسیاری از شرکت‌ها طراحی کنند. این می‌تواند شفافیت و اعتماد بین برندها و مشتریان را افزایش دهد.
 • جلوگیری از تقلب تبلیغاتی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای جلوگیری از تقلب تبلیغاتی با ایجاد یک گزارش تراکنش‌های تبلیغاتی ضد دستکاری استفاده کرد که می‌تواند به جلوگیری از کلاهبرداری شبکه‌ها از برندهایی که در پلتفرم‌های خود تبلیغ می‌کنند کمک کند.
 • ایجاد برنامه‌های وفاداری مشتری: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ساخت برنامه‌های وفاداری مشتری مورد استفاده قرار داد، که می‌تواند پاداش‌های منحصر به فرد ارائه دهد و روابط واقعی با مشتریان ایجاد کند.
 • تسهیل تجارت قرارداد: فناوری بلاکچین را می‌توان برای تسهیل تجارت قرارداد بین تبلیغ کنندگان و ناشران استفاده کرد و بستری برای خرید، فروش و تجارت قراردادهای تبلیغاتی به روشی شفاف و مقرون به صرفه فراهم کرد.
 • قراردادهای هوشمند: استفاده از بلاکچین برای ساخت قراردادهای هوشمند راهی برای کسب و کارها است تا اقدامات امنیتی و تضمینی بیشتری را به مشتریان ارائه دهند. قراردادهای هوشمند با تایید، ضبط و رمزگذاری تمام تراکنش‌های بلاکچین، امنیت بیشتری را ارائه می‌کنند. این قراردادها همچنین می‌توانند فرآیند تبلیغات را ساده کنند.

کار برد بلاکچین

 

کاربرد بلاکچین در هوافضا

کاربرد بلاکچین در هوافضا می‌تواند روی صنعت هوایی تاثیر به سزایی بگذارد. فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در صنعت هوافضا دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • فرآیند ثبت نام برای کاربردهای هوافضا و دفاعی: ثبت نام مبتنی بر بلاکچین می‌تواند به ثبت هر نهاد میدان نبرد، از جمله اطلاعات صنایع هوافضا و دفاعی کمک کند.
 • سابقه نگهداری و تعمیرات: فناوری بلاکچین می‌تواند هر بار که قطعه ای از هواپیما نصب یا جدا می‌شود، ثبت کند و یک دفتر کل دیجیتال از تراکنش‌ها را فراهم کند.
 • ردیابی کل چرخه عمر هواپیما: از بلاکچین می‌توان برای ردیابی کل چرخه عمر هواپیما، از تعمیر و نگهداری تا عملیات پرواز استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن برای ذخیره و مدیریت داده‌های مسافران و همچنین مدیریت زنجیره تامین قطعات هواپیما استفاده کرد.
 • قابلیت ردیابی دیجیتال و اجرای عملیاتی: فناوری بلاکچین می‌تواند بار کاغذ را کاهش دهد که منجر به ردیابی دیجیتال می‌شود و کارایی و کیفیت اجرای عملیات را افزایش می‌دهد.
 • حمایت از شیوه‌های پایدار: بلاکچین و قابلیت ردیابی می‌توانند صنعت حمل و نقل هوایی را در تمام مراحل زنجیره تامین برای فعال کردن شیوه‌های پایدارتر حمایت کنند.

کاربرد بلاکچین در هوافضا 6

 

کاربرد بلاکچین در ارتباطات

کاربرد بلاکچین در ارتباطات یکی دیگر از کاربردهای مهم بلاکچین است که می‌توان برای اهداف ارتباطی مختلفی استفاده کرد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • ارتباط ایمن همتا به همتا: فناوری بلاکچین را می‌توان با پیشنهاد یک سیستم پیام رسانی امن که از بلاکچین استفاده می‌کند برای ارائه پیام‌های امن و ارتباطات همتا به همتا استفاده کرد.
 • سهولت ارتباط بین شرکا: استفاده از فناوری بلاکچین برای ردیابی اقلام در حین حرکت آن‌ها از طریق شبکه تدارکات یا زنجیره تامین می‌تواند، سهولت بیشتری را در ارتباط بین شرکا فراهم کند؛ زیرا داده‌ها در یک دفتر کل امن در دسترس هستند.
 • افزایش شفافیت و اعتماد: فناوری بلاکچین را می‌توان در بازاریابی برای افزایش شفافیت و اعتماد با مشتریان استفاده کرد. بلاکچین می‌تواند شفافیت داده‌هایشان را به مشتریان و مشتریان نشان دهد و به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد که اعتماد ایجاد کنند و شفافیت را با مشتریان خود افزایش دهند.
 • دفتر کل غیرمتمرکز: بلاکچین یک دفتر کل غیرمتمرکز از تمام تراکنش‌ها در یک شبکه همتا به همتا است. با استفاده از این فناوری، شرکت کنندگان می‌توانند تراکنش‌ها را بدون نیاز به یک مرجع تسویه حساب مرکزی تایید کنند. فناوری بلاکچین می‌تواند، تراکنش‌ها را بدون واسطه تایید کند که می‌تواند کارایی را افزایش داده و هزینه‌ها را کاهش دهد.
 • تغییر ناپذیری و امنیت: فناوری بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده را فراهم می‌کند که تراکنش‌ها را در شبکه کامپیوترهای شرکت کننده در بلاکچین کپی و توزیع می‌کند. این امر تغییر، هک یا دستکاری سیستم را دشوار می‌کند و تغییر ناپذیری و امنیت را فراهم می‌کند.

کاربرد بلاکچین در ارتباطات 6

 

کاربرد بلاکچین در منابع انسانی

کاربرد بلاکچین در منابع انسانی تغییری در ساختار منابع انسانی رخ خواهد داد. فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در منابع انسانی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • ذخیره سازی امن و شفاف داده‌های کارکنان: فناوری بلاکچین می‌تواند، روشی امن و شفاف برای ذخیره و مدیریت داده‌های کارکنان ارائه دهد و آن را فقط برای پرسنل مجاز در دسترس قرار دهد و خطر حملات سایبری را کاهش دهد.
 • مدیریت حقوق و دستمزد: فناوری بلاکچین را می‌توان برای مدیریت حقوق و دستمزد استفاده کرد و اطمینان حاصل کرد که پرداخت‌ها به صورت ایمن، سریع و دقیق انجام می‌شود.
 • استخدام: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ساده کردن فرآیندهای استخدام، مانند بررسی پیشینه، سابقه شغلی، و تایید مهارت‌ها، کاهش زمان و هزینه مرتبط با فرآیند استخدام استفاده کرد.
 • مدیریت قرارداد: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ساده کردن فرآیندهای مدیریت قرارداد استفاده کرد و ردیابی و تایید شرایط قرارداد را آسان‌‌تر می‌‎کند و خطر خطاها و اختلافات را کاهش می‌دهد.
 • بلاکچین‌های شخصی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای مدیریت سوابق شخصی، مانند سوابق سلامت، سوابق آموزشی، و بررسی عملکرد استفاده کرد و به افراد اجازه می‌دهد کنترل بیشتری بر روی داده‌های خود داشته باشند و به آن‌ها اجازه می‌دهد به طور ایمن آن‌ها را با کارفرمایان به اشتراک بگذارند.

کاربرد بلاکچین در منابع انسانی 6

 

کاربرد بلاکچین در آموزش و پرورش

کاربرد بلاکچین در آموزش و پرورش می‌تواند سیستم فرسوده آموزش و پرورش را نجات دهد. فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در آموزش دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • ذخیره سازی ایمن و شفاف سوابق تحصیلی: فناوری بلاکچین می‌تواند بستری امن، شفاف و بدون دستکاری را برای ذخیره و به اشتراک گذاری سوابق تحصیلی مانند مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها و دیپلم، دیجیتالی کردن مدارک تحصیلی و قرار دادن آن‌ها بدون نیاز به کنترل دانش آموز فراهم کند. تا یک واسطه صحت آن‌ها را تایید کند.
 • کاهش هزینه‌های آموزشی: فناوری بلاکچین می‌تواند هزینه‌های آموزشی را با ارائه قابلیت‌های ذخیره‌سازی امن برای برنامه‌های درسی و دوره‌های آموزشی دیجیتال کاهش دهد و به این منابع اجازه می‌دهد تا ارزان و ایمن در یک شبکه عمومی به اشتراک گذاشته شوند. این امر همچنین می‌تواند هزینه چاپ و توزیع سوابق تحصیلی را کاهش دهد.
 • مدیریت دستمزد معلمان و بورسیه‌های دانشجویی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای مدیریت دستمزد معلمان و بورسیه‌های دانشجویی، ایجاد یک سیستم شفاف و عادلانه برای تامین مالی کمک‌های مالی و بورسیه‌ها استفاده کرد.
 • بهبود ثبت سوابق: فناوری بلاکچین را می‌توان برای بهبود ثبت مدارک و مدارک تحصیلی، دیجیتالی کردن مدارک و قرار دادن آن‌ها تحت کنترل دانش آموز بدون نیاز به واسطه برای تایید صحت آن‌ها استفاده کرد. این همچنین می‌تواند خطاها و اختلافات را کاهش دهد.
 • بلاکچین‌های شخصی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای مدیریت سوابق شخصی مانند سوابق دانشجویی، رونوشت‌ها و بررسی عملکرد استفاده کرد و به افراد اجازه می‌دهد، کنترل بیشتری بر روی داده‌های خود داشته باشند و به آن‌ها اجازه می‌دهد به طور ایمن آن‌ها را با موسسات دانشگاهی به اشتراک بگذارند.

کاربرد بلاکچین در آموزش و پرورش 6

 

کاربرد بلاکچین در معماری

کاربرد بلاکچین در معماری، طراحی و تنوع را به ارمغان می‌آورد. فناوری بلاکچین این پتانسیل را دارد که صنعت معماری را با ارائه یک پلتفرم امن، شفاف و ضد دستکاری برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده‌ها متحول کند. برخی از استفاده و کاربرد بلاکچین در معماری را در ادامه آورده‌ایم:

 • مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM): فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم امن و شفاف برای به اشتراک گذاری داده‌های BIM استفاده کرد که به ذینفعان مختلف اجازه می‌دهد به داده‌ها به صورت یکپارچه و ایمن دسترسی داشته باشند و به آن‌ها کمک کنند.
 • قراردادهای هوشمند: قراردادهای هوشمند را می‌توان برای خودکارسازی فرآیند پرداخت به پیمانکاران و تامین کنندگان استفاده کرد و اطمینان حاصل کرد که پرداخت‌ها تنها در صورت رعایت شرایط خاص انجام می‌شود. این می‌تواند خطر تقلب و اختلافات را کاهش دهد و همچنین نیاز به واسطه‌ها را کاهش دهد.
 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و شفاف برای مدیریت زنجیره تامین مورد استفاده قرار گیرد و به ذینفعان مختلف اجازه می‌دهد تا حرکت مواد و محصولات را از تامین کنندگان به محل ساخت و ساز ردیابی کنند. این می‌تواند خطر تقلب، خطا و اختلاف را کاهش دهد و همچنین کارایی زنجیره تامین را بهبود بخشد.
 • نگهداری سوابق: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و ضد دستکاری برای ذخیره و به اشتراک گذاری سوابق مانند مجوزهای ساخت و ساز، گزارش‌های بازرسی و کدهای ساختمانی مورد استفاده قرار داد. این می‌تواند خطر خطاها و اختلافات را کاهش دهد و همچنین شفافیت و پاسخگویی فرآیند ساخت و ساز را بهبود بخشد.

کاربرد بلاکچین در معماری 6

 

کاربرد بلاکچین در فین تک

فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در فین تک دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • کاهش هزینه های تراکنش: فناوری بلاکچین می‌تواند با حذف واسطه‌ها و خودکارسازی فرآیندها، هزینه‌های تراکنش را کاهش دهد و نیاز به مداخله دستی را کاهش دهد.
 • حل مسائل مربوط به سرقت هویت: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و ضد دستکاری برای ذخیره و اشتراک گذاری هویت‌های دیجیتال استفاده کرد و خطر سرقت هویت را کاهش داد.
 • گزینه‌های پرداخت جهانی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای تسهیل پرداخت‌های جهانی با ارائه یک بستر امن و شفاف برای انتقال وجوه، کاهش نیاز به واسطه‌ها و ساده سازی فرآیند استفاده کرد.
 • سرمایه‌گذاری و وام‌دهی: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ایجاد یک پلتفرم امن و شفاف برای سرمایه‌گذاری و وام‌دهی مورد استفاده قرار گیرد، که به افراد اجازه می‌دهد بدون نیاز به واسطه، روی دیگران سرمایه‌گذاری کنند یا به آن‌ها وام بدهند.
 • تجارت ابزارهای مالی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم امن و شفاف برای تجارت ابزارهای مالی مانند سهام و اوراق قرضه استفاده کرد و خطر تقلب و خطا را کاهش داد.
 • بازارهای سرمایه: از فناوری بلاکچین می‌توان برای ایجاد بستری امن و شفاف برای انتشار و داد و ستد اوراق بهادار مانند سهام و اوراق قرضه، کاهش نیاز به واسطه و بهبود کارایی بازار سرمایه استفاده کرد.

کاربرد بلاکچین در فین تک 6

 

کاربرد بلاکچین در پرینت سه بعدی

فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در پرینت سه بعدی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • ایمن سازی مالکیت معنوی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایمن سازی مالکیت معنوی در پرینت سه بعدی با ارائه یک پلتفرم ایمن و ضد دستکاری برای ذخیره و به اشتراک گذاری اطلاعات مدیریت حقوق دیجیتال، محافظت از حقوق سازندگان و کاهش خطر دزدی دریایی استفاده کرد.
 • حفاظت از دستگاه‌های چاپ سه بعدی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای محافظت از امنیت دستگاه‌های پرینت سه بعدی با ارائه یک پلتفرم امن و شفاف برای ردیابی حرکت دستگاه‌ها و اطمینان از دستکاری یا هک نشدن آن‌ها استفاده کرد.
 • نوآوری در مدل کسب و کار: فناوری بلاکچین می‌تواند برای تسهیل ساخت محلی و سایر مدل‌های کسب و کار نوظهور در چاپ سه بعدی، غلبه بر موانع مالکیت معنوی و امنیت داده‌ها و امکان استفاده از فرصت‌های جدید برای کسب و کارها استفاده شود.
 • امنیت سایبری: فناوری بلاکچین را می‌توان برای افزایش امنیت سایبری چاپ سه بعدی با ارائه یک پلتفرم امن و شفاف برای به اشتراک گذاری داده‌ها، کاهش خطر حملات سایبری و سایر تهدیدات امنیتی استفاده کرد.
 • احراز هویت: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ایجاد یک پلتفرم احراز هویت برای حفاظت از دارایی معنوی چاپ سه بعدی، ترکیبی از مزایای فناوری واترمارک ثبت شده و فناوری بلاکچین برای ارائه خدمات رمزگذاری، احراز هویت و تراکنش‌های ۳DP استفاده شود.

کاربرد بلاکچین در پرینت سه بعدی 6

 

کاربرد بلاکچین در خدمات پستی

فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در خدمات پستی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ایجاد یک پلتفرم امن و شفاف برای مدیریت زنجیره تامین خدمات پستی مورد استفاده قرار گیرد که به ذینفعان مختلف اجازه می‌دهد تا حرکت بسته‌ها و نامه‌ها را از فرستنده به گیرنده ردیابی کنند و خطر تقلب، اشتباه و اختلافات، را کاهش دهد.
 • نگهداری سوابق: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و ضد دستکاری برای ذخیره و به اشتراک گذاری سوابق، مانند حمل و نقل و ردیابی اطلاعات، کاهش خطر خطاها و اختلافات، و همچنین بهبود شفافیت و پاسخگویی پست استفاده کرد.
 • تایید هویت: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و ضد دستکاری برای تایید هویت فرستنده و گیرنده، کاهش خطر تقلب و بهبود امنیت خدمات پستی استفاده کرد.
 • تراکنش‌های پرداخت: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم امن و شفاف برای پردازش تراکنش‌های پرداخت، کاهش نیاز به واسطه‌ها و بهبود کارایی پردازش پرداخت استفاده کرد.
 • امضای دیجیتال: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و ضد دستکاری برای امضای دیجیتال استفاده کرد که به ذینفعان مختلف اجازه می‌دهد اسناد را بدون نیاز به واسطه امضا و تایید کنند.

کاربرد بلاکچین در خدمات پستی 6

 

کاربرد بلاکچین در حسابداری

فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در حسابداری دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • حسابرسی و اطمینان: فناوری بلاکچین را می‌توان با ایجاد بستری امن و شفاف برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده‌های مالی، کاهش خطر تقلب و خطا، و امکان دسترسی حسابرسان به داده‌ها در زمان واقعی، برای بهبود فرآیندهای حسابرسی و اطمینان استفاده کرد.
 • مدیریت مالی و حسابداری: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و بدون دستکاری برای مدیریت مالی و حسابداری، امکان تراکنش‌های امن و شفاف و ثبت سوابق، کاهش خطر خطا و تقلب و بهبود کارایی فرآیندهای مالی استفاده کرد.
 • مدیریت سوابق: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و بدون دستکاری برای مدیریت سوابق، امکان ثبت سوابق ایمن و شفاف، کاهش خطر خطا و تقلب و بهبود کارایی فرآیندهای نگهداری سوابق استفاده کرد.
 • امنیت سایبری: فناوری بلاکچین را می‌توان برای افزایش امنیت سایبری سیستم‌های حسابداری با ارائه یک پلتفرم امن و شفاف برای به اشتراک گذاری داده‌ها، کاهش خطر حملات سایبری و سایر تهدیدات امنیتی استفاده کرد.
 • اتوماسیون: فناوری بلاکچین را می‌توان برای خودکارسازی فرآیندهای حسابداری، مانند ثبت تراکنش‌ها و تهیه صورت‌های مالی، کاهش نیاز به مداخله دستی و بهبود دقت و کارایی فرآیندهای حسابداری استفاده کرد.

کاربرد بلاکچین در حسابداری 6

 

کاربرد بلاکچین در بانک

فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در حسابداری دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • حسابرسی و اطمینان: فناوری بلاکچین را می‌توان با ایجاد بستری امن و شفاف برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده‌های مالی، کاهش خطر تقلب و خطا، و امکان دسترسی حسابرسان به داده‌ها در زمان واقعی، برای بهبود فرآیندهای حسابرسی و اطمینان استفاده کرد.
 • مدیریت مالی و حسابداری: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و بدون دستکاری برای مدیریت مالی و حسابداری، امکان تراکنش‌های امن و شفاف و ثبت سوابق، کاهش خطر خطا و تقلب و بهبود کارایی فرآیندهای مالی استفاده کرد.
 • مدیریت سوابق: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و بدون دستکاری برای مدیریت سوابق، امکان ثبت سوابق ایمن و شفاف، کاهش خطر خطا و تقلب و بهبود کارایی فرآیندهای نگهداری سوابق استفاده کرد.
 • امنیت سایبری: فناوری بلاکچین را می‌توان برای افزایش امنیت سایبری سیستم‌های حسابداری با ارائه یک پلتفرم امن و شفاف برای به اشتراک گذاری داده‌ها، کاهش خطر حملات سایبری و سایر تهدیدات امنیتی استفاده کرد.
 • اتوماسیون: فناوری بلاکچین را می‌توان برای خودکارسازی فرآیندهای حسابداری، مانند ثبت تراکنش‌ها و تهیه صورت‌های مالی، کاهش نیاز به مداخله دستی و بهبود دقت و کارایی فرآیندهای حسابداری استفاده کرد.

کاربرد بلاکچین در بانک 6

 

کاربرد بلاکچین در داروسازی

فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در صنعت داروسازی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و شفاف برای مدیریت زنجیره تامین دارویی استفاده کرد که به ذینفعان مختلف اجازه می‌دهد حرکت داروها و داروها را از سازنده به بیمار ردیابی کنند و خطر تقلب، اشتباه و داروهای تقلبی را کاهش دهد.
 • نگهداری سوابق: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و ضد دستکاری برای ذخیره و به اشتراک گذاری سوابق، مانند توسعه دارو و داده‌های کارآزمایی بالینی، کاهش خطر خطاها و تقلب، و همچنین بهبود شفافیت و مسئولیت پذیری استفاده شود.
 • امنیت سایبری: فناوری بلاکچین را می‌توان برای افزایش امنیت سایبری سیستم‌های دارویی با ارائه یک پلتفرم امن و شفاف برای به اشتراک گذاری داده‌ها، کاهش خطر حملات سایبری و سایر تهدیدات امنیتی استفاده کرد.
 • نظارت بر داروهای تجویزی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و شفاف برای نظارت بر توزیع داروهای تجویزی و کاهش خطر سوء مصرف مواد افیونی و سایر مشکلات مربوط به داروهای تجویزی استفاده کرد.

کاربرد بلاکچین در داروسازی 6

 

کاربرد بلاکچین در خرده فروشی

فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در خرده فروشی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و شفاف برای مدیریت زنجیره تامین خرده فروشی استفاده کرد که به ذینفعان مختلف اجازه می‌دهد تا جابجایی کالاها و محصولات را از تولید کننده به مشتری ردیابی کنند و خطر تقلب، خطا و محصولات تقلبی را کاهش دهد.
 • احراز هویت محصول: فناوری بلاکچین را می‌توان برای تایید اصالت محصولات و جلوگیری از جعل با فعال کردن سوابق ایمن و بدون دستکاری مبدا و حرکت محصول در سراسر زنجیره تامین استفاده کرد.
 • امور مالی: فناوری بلاکچین می‌تواند برای تسهیل امور مالی زنجیره تامین، ارائه سوابق امن و شفاف تراکنش‌های بین تامین کنندگان، تولید کنندگان و توزیع کنندگان، کاهش خطر تقلب و بهبود کارایی فرآیندهای مالی استفاده شود.
 • مدیریت موجودی: فناوری بلاکچین می‌تواند برای ردیابی سطوح موجودی و بهینه سازی فرآیندهای مدیریت موجودی، کاهش هزینه‌های موجودی و بهبود کارایی زنجیره تامین استفاده شود.
 • بازاریابی: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد قراردادهای هوشمند و افزایش شفافیت با مشتریان، ارائه امنیت بیشتر از طریق تایید، ثبت و رمزگذاری تمام تراکنش‌های بلاکچین و ارائه اقدامات امنیتی و اطمینان بیشتر به مشتریان استفاده کرد.

کاربرد بلاکچین در خرده فروشی 6

 

کاربرد بلاکچین در تدارکات

فناوری بلاکچین کاربردهای بالقوه متعددی در تدارکات دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ایجاد یک پلتفرم ایمن و شفاف برای مدیریت زنجیره تامین تدارکات مورد استفاده قرار داد که به ذینفعان مختلف اجازه می‌دهد تا جابجایی کالاها و محصولات را از تولید کننده به مشتری ردیابی کنند و خطر تقلب، خطا و محصولات تقلبی را کاهش دهد.
 • امور مالی: فناوری بلاکچین می‌تواند برای تسهیل امور مالی زنجیره تامین، ارائه سوابق امن و شفاف تراکنش‌های بین تامین کنندگان، تولید کنندگان و توزیع کنندگان، کاهش خطر تقلب و بهبود کارایی فرآیندهای مالی استفاده شود.
 • کاهش کاغذبازی: با دیجیتالی کردن و خودکارسازی فرآیندهای تدارکات با استفاده از فناوری بلاکچین، شرکت‌ها می‌توانند میزان کاغذبازی و فرآیندهای دستی مربوط به تدارکات را کاهش دهند، کارایی فرآیندهای تدارکات را بهبود بخشند و خطر خطا و تقلب را کاهش دهند.

کاربرد بلاکچین در تدارکات 6

 

کاربرد بلاکچین در معادن

فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در استخراج دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • ردیابی مواد: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ردیابی مواد در زنجیره ارزش معدن، از بلوک‌ها تا کنسانتره، تا فلز، امکان شفافیت و ردیابی و اطمینان از منبع یابی پایدار و مسئولانه استفاده کرد.
 • مهندسی، ساخت و واگذاری سایت‌های معدن: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ردیابی تراکنش‌ها در طول فرآیندهای پیچیده مدیریت مقررات و استانداردها، اطمینان از اعتماد و انطباق کار، و بهبود کارایی مهندسی، ساخت و واگذاری سایت‌های معدن استفاده کرد.
 • کاهش کاغذبازی: با دیجیتالی کردن و خودکارسازی فرآیندهای استخراج با استفاده از فناوری بلاکچین، شرکت‌ها می‌توانند میزان کاغذبازی و فرآیندهای دستی مربوط به استخراج را کاهش دهند، کارایی فرآیندهای ماینینگ را بهبود بخشند و خطر خطا و تقلب را کاهش دهند.

کاربرد بلاکچین در معادن 6

 

کاربرد بلاکچین در حمل و نقل

فناوری بلاکچین چندین کاربرد بالقوه در حمل و نقل دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • ردیابی و شفافیت: فناوری بلاکچین می‌تواند برای بهبود ردیابی و شفافیت در فرآیندهای حمل و نقل مورد استفاده قرار گیرد، از آنجایی که داده‌ها در یک دفتر کل امن در دسترس هستند، امکان برقراری ارتباط آسان تر بین شرکا را فراهم می‌کند، امنیت و داده‌های بیشتری را فراهم می‌کند و خطر تقلب و خطا را کاهش می‌دهد.
 • لجستیک و ردیابی زنجیره تامین: فناوری بلاکچین را می‌توان برای ردیابی اقلام در حین حرکت آن‌ها در یک شبکه تدارکات یا زنجیره تامین استفاده کرد که باعث سهولت بیشتر در ارتباط بین شرکا می‌شود، امنیت و داده‌های بیشتری را فراهم می‌کند و خطر تقلب و خطا را کاهش می‌دهد.
 • کاهش کاغذبازی: با دیجیتالی کردن و خودکار کردن فرآیندهای حمل و نقل با استفاده از فناوری بلاکچین، شرکت‌ها می‌توانند میزان کاغذبازی و فرآیندهای دستی مربوط به حمل و نقل را کاهش دهند، کارایی فرآیندهای حمل و نقل را بهبود بخشند و خطر خطا و تقلب را کاهش دهند.

کاربرد بلاکچین در حمل و نقل 6

 

کاربرد بلاکچین در کشاورزی

فناوری بلاکچین کاربردهای بالقوه متعددی در کشاورزی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • حمایت از تراکنش‌های همتا به همتا: فناوری بلاکچین را می‌توان برای پشتیبانی از تراکنش‌های کشاورزی همتا به همتا، بی نیاز از واسطه‌هایی مانند بانک‌ها و واسطه‌ها در بخش کشاورزی و تغییر روش کاشت و برداشت محصولات کشاورزی استفاده کرد.
 • مدیریت زنجیره تامین: فناوری بلاکچین می‌تواند برای بهبود قابلیت ردیابی و شفافیت در زنجیره تامین کشاورزی، ایجاد یک سیستم کارآمدتر و عادلانه تر، کاهش هزینه‌های جمع آوری داده‌ها و اشتراک گذاری اطلاعات و کمک به ایجاد اعتماد در میان شرکت کنندگان در صنعت کشاورزی استفاده شود.
 • کاهش کاغذبازی: با دیجیتالی کردن و خودکارسازی فرآیندهای کشاورزی با استفاده از فناوری بلاکچین، شرکت‌ها می‌توانند میزان کاغذبازی و فرآیندهای دستی مربوط به کشاورزی را کاهش دهند، کارایی فرآیندهای کشاورزی را بهبود بخشند و خطر خطا و تقلب را کاهش دهند.

کاربرد بلاکچین در کشاورزی 6

 

کلام آخر

متمایزترین ویژگی بلاکچین غیرمتمرکز بودن، شفافیت، تغییرناپذیری و اتوماسیون است. این ویژگی‌ها در بخش‌های مختلف، برای ایجاد موارد استفاده زیاد به کار گرفته می‌شوند. برای بلاکچین، امنیت هم یک نقطه قوت و هم یک نگرانی است. تراکنش‌های ارزهای دیجیتال از جمله پرداخت با رمزنگاری، سرمایه‌گذاری در رمزارز و وام‌دهی رمزنگاری ناشناس هستند و تا حدی با روشی که فناوری بلاکچین ساخته شده است، محافظت می‌شوند.

اما مثل بسیاری از فناوری‌های دیگر، از دستکاری مصون نیستند. با این اوصاف، کاربران می‌توانند با ذخیره ایمن کلیدهای خصوصی از خود محافظت کنند و قربانی ایمیل‌های فیشینگ نشوند که به دنبال اطلاعات شخصی برای هک کردن حساب شما هستند.

 

سوالات متداول

از بلاکچین برای چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟

انواع مختلفی از اطلاعات را می‌توان در یک بلاکچین ذخیره کرد، اما رایج‌ترین استفاده تا به حال به عنوان دفتر کل برای تراکنش‌ها بوده است. در مورد بیت‌کوین، بلاکچین به‌صورت غیرمتمرکز استفاده می‌شود، تا هیچ فرد یا گروهی کنترل آن را نداشته باشد؛ بلکه همه کاربران به طور جمعی آن را کنترل و حفظ می‌کنند.

چه زمانی نباید از بلاکچین استفاده کرد؟

بلاکچین به صورت مجزا کار نمی‌کند. اول و مهم‌تر از همه، بلاکچین تنها زمانی کار می‌کند که چندین سازمان برای دستیابی به یک هدف مشترک با یکدیگر همکاری کنند. هنگامی که تراکنش‌ها باید در یک سازمان انجام شوند، بدون این‌که ذینفعان خارجی در آن دخالت داشته باشند.

بلاکچین چند تراکنش را می‌تواند انجام دهد؟

در حالی که ویزا می‌تواند تا ۲۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه (tps) را پردازش کند، بیت‌کوین فقط می‌تواند، هفت تراکنش را پردازش کند و اتریوم نیز می‌تواند ۲۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد. ارزهای رمزنگاری شده باید با قابلیت VISA برای دستیابی به پذیرش انبوه برسند. در واقع مشکل اصلی آن‌ها مقیاس‌پذیری در بلاکچین است.

آیا برای کاربرد بلاکچین به مجوز نیاز دارید؟

بلاکچین‌های عمومی به هر کسی اجازه دسترسی به آن‌ها را می‌دهد. بلاکچین‌های خصوصی فقط برای کاربران منتخب بسته هستند. بلاکچین‌های مجاز ترکیبی از بلاکچین‌های عمومی و خصوصی هستند که هر کسی می‌تواند تا زمانی که از مدیران برای انجام این کار اجازه داشته باشد، به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

کدام زبان در بلاکچین استفاده می‌شود؟

Solidity پرکاربردترین و پایدارترین زبان برنامه‌نویسی بلاکچین است که توسط توسعه‌دهندگان در سراسر جهان توصیه شده است.

بلاکچین در کجا استفاده می‌شود؟

رایج‌ترین فناوری بلاکچین مورد استفاده در تجارت الکترونیک، ماشین مجازی اتریوم است که بستری را برای برندهای تجارت الکترونیک فراهم می‌کند تا بلاکچین‌های خود را مدیریت کنند. ارز دیجیتال بیت‌کوین به مشتریان این امکان را می‌دهد که از سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که بیت‌کوین را به عنوان پرداخت می‌پذیرند، خرید کنند.

چه کسانی باید از بلاکچین استفاده کنند؟

زمانی که می‌خواهید تراکنش‌های امن را ثبت کنید، به خصوص بین چندین شریک. یک پایگاه داده سنتی ممکن است، برای ثبت تراکنش‌های ساده بین دو طرف خوب باشد؛ اما وقتی همه چیز پیچیده‌تر می‌شود، بلاکچین می‌تواند گلوگاه‌ها را کاهش دهد و روابط را ساده کند.

چرا کسب و کارها از بلاکچین استفاده می‌کنند؟

بلاکچین این توانایی را دارد که معاملات مالی تجاری را ساده کرده و این فرآیند را در سراسر مرزها ساده کند. این شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا به راحتی فراتر از مرزهای منطقه‌ای یا جغرافیایی با یکدیگر معامله کنند.

چه کسانی می‌توانند از کاربرد بلاکچین سود ببرند؟

بلاکچین می‌تواند به دولت‌ها کمک کند و هوشمندتر کار کنند و سریع‌تر نوآوری‌‌های مختلف را ایجاد کنند. به اشتراک‌گذاری امن داده‌ها بین شهروندان و آژانس‌ها می‌تواند، اعتماد را افزایش دهد و در عین حال یک مسیر حسابرسی تغییرناپذیر برای رعایت مقررات، مدیریت قرارداد، مدیریت هویت و خدمات شهروندان فراهم کند.

 

۵/۵ - (۹ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا