کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال یکی از کاربردهای اساسی بلاکچین محسوب می‌شود. بلاکچین به عنوان یک فناوری جدید با ویژگی‌های بسیار منحصر به فرد شناخته می‌شود؛ انتظار می‌رود، بلاکچین بسیاری از صنایع از جمله هویت را متحول کند. در حالی که فناوری بلاکچین هنوز در مراحل اولیه خود است، مفاهیم و ایده‌های تحول آفرین جدیدی را در حال ارزیابی و آزمایش هستند. در این مقاله وضعیت فعلی هویت دیجیتال و بلاکچین را بررسی می‌کنیم. به قابلیت‌های منحصربه‌فرد بلاکچین نگاه می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه پتانسیل رسیدگی به بسیاری از مسائل مرتبط با هویت را دارد.

همچنین برخی از موارد استفاده جدید و جالب را که در حال حاضر برای تبدیل بلاکچین هویت در حال بررسی و آزمایش هستند، را بررسی می‌کنیم. بسیاری بلاکچین را یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در فناوری می‌دانند و بسیاری استدلال می‌کنند که این پتانسیل بالقوه برای بازسازی اقتصاد جهانی از پایه با تغییر و تجسم مجدد روشی که تجارت امروز انجام می‌شود، دارد. سپس برخی از موانع عملی را که صنعت در کل باید هنگام استفاده از هویت در بلاکچین بر آن‌ها غلبه کند، در نظر خواهیم گرفت.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال

در هسته خود، بلاکچین را می‌توان به عنوان یک سیستم پایگاه داده توزیع شده در نظر گرفت که به عنوان یک “دفتر کل باز و مشترک” برای ذخیره و مدیریت تراکنش‌ها عمل می‌کند. هر رکورد در پایگاه داده یک بلوک نامیده می‌شود و به صورت رمزنگاری به بلوک قبلی پیوند داده می‌شود. از آن‌جایی که یک تراکنش روی چندین سیستم پایگاه داده توزیع شده ثبت می‌شود؛ لزوما یک نقطه از شکست در سیستم وجود ندارد. در ادامه به برخی از قابلیت‌های منحصر به فرد بلاکچین نگاهی می‌اندازیم تا کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال را بررسی کنیم:

تغییرناپذیری بلاکچین

هر بلوک در بلاکچین بر اساس نسخه قبلی خود ساخته می‌شود. ماهیت رمزنگاری این بلوک‌ها تغییر اطلاعات در بلوک‌های موجود را دشوار می‌کند. در اصل، می‌توان گفت که بلاکچین‌ها امکان ایجاد داده‌های دائمی را فراهم می‌کنند که در زمان قفل شده‌اند. بنابراین، از نظر فنی می‌توان یک تراکنش را ثبت کرد و مطمئن بود که کسی نمی‌تواند جزئیات آن را تغییر دهد یا دستکاری کند. هر کسی می‌تواند از «بلاک پیدایش» شروع کند، هر بلوک را به‌ طور متوالی اعمال کند تا به همان نتیجه برسد.

این تضمین‌های خاصی را ارائه می‌کند؛ حتی زمانی که برخی از شرکت‌کنندگان معیوب هستند. بلاکچین از رمزنگاری و امضای دیجیتال برای اثبات هویت، اصالت و اجرای حقوق دسترسی خواندن/نوشتن استفاده می‌کند. بلاکچین این پتانسیل را دارد که «منشأ شناسه‌ها برای یک هویت» را فعال کند. یک رکورد تغییرناپذیر در دفتر کل بلاکچین توزیع شده که به شدت شناسه‌ها را با یک هویت مرتبط می‌کند، می‌تواند مزایایی نسبت به یک پایگاه داده متمرکز داشته باشد. تغییرات مربوط به هر شناسه مرتبط با یک هویت را می‌توان در بلاکچین ثبت کرد و مانع از این شد که کلاهبرداران بتوانند، سوابق را بدون ایجاد یک دنباله دیجیتال آشکار دستکاری کنند.

کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال

پایگاه داده توزیع شده غیرمتمرکز و مشترک

پایگاه‌های داده سنتی توسط یک نهاد واحد مدیریت می‌شوند که یکپارچگی و دقت داده‌ها در پایگاه داده را زیر سوال می‌برد. در مقابل، یک دفتر کل مبتنی بر بلاکچین در چندین نهاد توزیع شده است. هر یک از شرکت‌کنندگان یک نسخه از یک دفتر کل مشترک تراکنش‌های امضا شده دیجیتالی را نگهداری می‌کنند. شرکت‌کنندگان، کپی‌ها را از طریق پروتکلی که به عنوان اجماع نامیده می‌شود، هماهنگ نگه می‌دارند.

این قابلیت نگرانی مربوط به یک نقطه شکست را از بین می‌برد و کنترل یک نهاد واحد را حذف می‌کند. این قابلیت منحصر به فرد به ویژه برای شبکه‌های تجاری پیچیده و چند نهاد مثل زنجیره‌های تامین یا کنسرسیوم‌ها مناسب است. برای مثال، یک کارمند بانک مخرب نمی‌تواند خودسرانه شناسه‌های خود را در دفتر مشترک برای منافع شخصی تغییر دهد.

اجماع

از آن‌جایی که هرکسی می‌تواند درخواست اضافه کردن اطلاعات به بلاکچین را بدهد، چندین اپراتور بلاکچین باید قبل از این‌که این اطلاعات به طور دائم در زنجیره بلاک (دفتر کل توزیع شده) گنجانده شود، ارزیابی و توافق کنند. این فرآیند “اجماع” کمک می‌کند تا تراکنش‌های نادرست یا بالقوه تقلبی را از پایگاه داده خارج کنیم. هدف رویکرد اجماع ایمن‌سازی شبکه عمدتا از طریق ابزارهای اقتصادی است. برای توضیح با یک مثال، اگر یکی شماره تلفن همراه خود را تغییر دهد (شناسه قابل تخصیص مجدد مرتبط با هویت او)، اکثر اپراتورهای بلاکچین باید قبل از این‌که تغییرات در بلاکچین گنجانده شود، توافق کنند.

 

هویت غیرمتمرکز چیست؟

یک شناسه غیرمتمرکز (DID) یک شناسه شبه ناشناس برای یک شخص، شرکت، شی و… است. هر DID توسط یک کلید خصوصی ایمن می‌شود. فقط مالک کلید خصوصی می‌تواند ثابت کند که مالک یا کنترل هویت خود است. یک فرد می‌تواند DID‌های زیادی داشته باشد، که میزان ردیابی او را در فعالیت‌های متعدد در زندگی محدود می‌کند. برای مثال، یک شخص می‌تواند یک DID مرتبط با یک پلتفرم بازی داشته باشد و دیگری DID مجزایی مرتبط با پلتفرم گزارش اعتباری خود داشته باشد.

هر DID اغلب با یک سری گواهینامه‌ها (مدارک تائید اعتبار) صادر شده توسط سایر DID‌ها همراه است که ویژگی‌های خاص آن DID (مثل مکان، سن، دیپلم، فیش حقوقی) را تائید می‌کند. این اعتبارنامه‌ها به صورت رمزنگاری شده توسط صادرکنندگانشان امضا می‌شوند، که به صاحبان DID اجازه می‌دهد به جای تکیه بر یک ارائه دهنده نمایه واحد (به عنوان مثال، Google و Facebook) این اعتبارنامه‌ها را خودشان ذخیره کنند. علاوه بر این، داده‌های تائید نشده مثل تاریخچه مرور یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی نیز می‌توانند، توسط مالک یا کنترل‌کننده‌های آن داده‌ها بسته به زمینه و استفاده مورد نظر، به DID مرتبط شوند.

کاربردبلاکچین در هویت دیجیتال

 

هویت دیجیتال چیست؟

هویت دیجیتال به طور ارگانیک با استفاده از اطلاعات شخصی در وب و از داده‌های سایه ایجاد شده توسط اقدامات فرد به صورت آنلاین ناشی می‌شود. یک هویت دیجیتال می‌تواند یک نمایه مستعار مرتبط با آدرس IP دستگاه باشد، برای مثال، یک شناسه منحصر به فرد تولید شده به صورت تصادفی. داده‌هایی که می‌توانند به شکل‌گیری هویت دیجیتال کمک کنند، شامل نام‌های کاربری، رمز عبور، شماره گواهینامه رانندگی، تاریخچه خرید آنلاین، تاریخ تولد، فعالیت‌های جستجوی آنلاین، تاریخچه پزشکی و… است. عامل بیومتریک، رفتاری و یا بیوگرافی، روش‌هایی هستند که هویت یک فرد را می‌سازند.

 

نحوه احراز هویت با هویت غیرمتمرکز

کیف پول هویتی اطلاعات هویتی تایید شده کاربر مثل نام، سن، آدرس، تحصیلات، جزئیات شغلی و اطلاعات مالی را در خود دارد. این اطلاعات به ایجاد اعتماد کمک می‌کند و کاربر را واجد شرایط احراز هویت می‌کند. مکانیسم هویت غیرمتمرکز، کلید عمومی مرتبط با کلید خصوصی را می‌گیرد و آن را در یک دفتر کل توزیع شده مثل بلاکچین منتشر می‌کند.

از آن‌جایی که سیستم غیرمتمرکز کلید عمومی دفترکل توزیع شده را فراهم می‌کند، کیف پول هویت یک شناسه غیرمتمرکز (DID) دریافت می‌کند. DID یک شناسه منحصر به فرد است که کاربر را در سراسر اینترنت نشان می‌دهد. کاربر این DID را برای احراز هویت با ارائه دهنده خدمات به اشتراک می‌گذارد. ارائه دهنده خدمات به دنبال DID مشترک در دفتر کل توزیع شده می‌گردد. در صورت یافتن، دفتر کل توزیع شده داده‌های منطبق را به برنامه ارسال می‌کند. کاربر برای تکمیل احراز هویت، این تراکنش را با کلید خصوصی امضا می‌کند. برنامه ارائه دهنده خدمات موفقیت آمیز بودن احراز هویت را تائید می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد، اقداماتی را انجام دهد.

برای مثال یک سناریوی خرید آنلاین را فرض کنیم که در آن داده‌های مورد نیاز از کیف پول مرتبط با هویت غیرمتمرکز منتقل می‌شود. کیف پول در این سناریو حاوی هویت تایید شده، آدرس و داده‌های مالی است.

کاربران با ارسال اطلاعات مورد نیاز از کیف پول هویت، اطلاعات هویتی را برای ورود به وب سایت به اشتراک می‌گذارند. آن‌ها با وب سایت بدون به اشتراک‌گذاری داده‌های واقعی احراز هویت می‌شوند. همین سناریو برای فرآیند پرداخت نیز اعمال می‌شود. کاربر می‌تواند با آدرس و منبع پرداختی که قبلا در کیف پول هویتی وی تائید شده است، سفارش دهد. در نتیجه، کاربر می‌تواند بدون به اشتراک گذاشتن آدرس یا داده‌های مالی با صاحب وب‌سایت تجارت الکترونیک، یک تجربه خرید آنلاین آرام و امن را تجربه کند.

کاربردبلاکچین درهویت دیجیتال

 

چگونه از هویت غیرمتمرکز استفاده می شود؟

پس از جفت شدن با یک هویت غیرمتمرکز، کاربران می‌توانند شناسه تائید شده را در قالب یک کد QR برای اثبات هویت خود و دسترسی به برخی خدمات ارائه کنند. ارائه‌دهنده خدمات هویت را با تائید اثبات کنترل یا مالکیت گواهی ارائه شده تائید می‌کند. گواهی با یک DID مرتبط بوده است و کاربر ارائه را با کلید خصوصی متعلق به آن DID امضا می‌کند. اگر مطابقت داشته باشند، دسترسی داده می‌شود.

 

ایمن سازی هویت غیرمتمرکز

یکی از عناصر کلیدی ایمن‌سازی هویت‌های غیرمتمرکز رمزنگاری است. در رمزنگاری، کلیدهای خصوصی فقط برای مالک شناخته می‌شوند در حالی که کلیدهای عمومی به طور گسترده منتشر می‌شوند. این جفت شدن دو عملکرد را انجام می‌دهد. اولین مورد احراز هویت است؛ جایی که کلید عمومی تائید می‌کند که دارنده کلید خصوصی جفت شده پیام را ارسال کرده است. دوم رمزگذاری است که در آن تنها دارنده کلید خصوصی جفت شده می‌تواند پیام رمزگذاری شده با کلید عمومی را رمزگشایی کند.

مقاله کاربرد بلاکچین در کپی رایت را بخوانید.

 

مزایای کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال

قابل اعتماد: فناوری بلاکچین از یک رویکرد اجماع برای اثبات صحت داده‌ها از طریق گره‌های مختلف استفاده می‌کند و به عنوان منبع اعتماد برای تائید هویت کاربر عمل می‌کند. همراه با داده‌ها، هر بلوک همچنین حاوی یک هش است که در صورت تعدیل داده‌ها تغییر می‌کند. این بلوک‌ها فهرستی بسیار رمزگذاری‌شده از تراکنش‌ها یا ورودی‌هایی هستند که در تمام گره‌های توزیع شده در سراسر شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند.

یکپارچگی داده‌ها: مکانیسم ذخیره سازی داده مبتنی بر بلاکچین تغییرناپذیر و دائمی است و از این رو، اصلاح و حذف امکان پذیر نیست. سیستم‌های هویت غیرمتمرکز از این مکانیسم استفاده می‌کنند تا هیچ نهاد خارجی نتواند داده‌ها را دستکاری یا تغییر دهد.

امنیت: یکی دیگر از دلایل مهم برای اعمال نفوذ بلاکچین در سیستم‌های هویت غیرمتمرکز، ارائه امنیت قوی است. سیستم بلاکچین دارای طراحی ذاتی با نگهداری داده‌ها به صورت بسیار رمزگذاری شده است. بلاکچین همچنین به امضای دیجیتال، الگوریتم‌های اجماع و توابع هش رمزنگاری برای محافظت از هویت کاربر در برابر نفوذ و سرقت کمک می‌کند.

حریم خصوصی: سیستم‌های هویت غیرمتمرکز که از بلاکچین با یک شناسه ناشناس شبه (شناسه غیرمتمرکز) استفاده می‌کنند، می‌توانند به کاهش نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی در بین صاحبان هویت کمک کنند.

سادگی: صادرکنندگان هویت از فرآیند یکپارچه صدور هویت دیجیتال استفاده می‌کنند. تائیدکنندگان هویت می‌توانند به طور مؤثری کاربران جدید را وارد کرده و فرآیند تائید اطلاعات را انجام دهند. صاحبان هویت می‌توانند بدون زحمت هویت خود را در کیف پول هویت ذخیره و مدیریت کنند.

کاربردبلاکچین درهویت‌دیجیتال

 

کاربرد بلاکچین در هویت غیرمتمرکز

رایج ترین و موفق ترین کاربرد فناوری بلاکچین امروزه در مورد ارزدیجیتال است. پدیده بیت‌کوین در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و بلاکچین بیت‌کوین از آن زمان بدون اختلال سنگینی عمل کرده است. برخی از دلایل رونق بیت‌کوین به این دلیل است که سریع است؛ به نسبت چک‌ها و نقل و انتقالات بین المللی که ممکن است چند روز طول بکشد؛ می‌تواند ناشناس نیز باشد.

کسی نمی‌داند چه کسی پشت آدرس بیت‌کوین است. هیچ واسطه یا نیازی به یک مورد اعتماد وجود ندارد. شخص ثالث کاملاً غیرمتمرکز است و هیچکس نمی‌تواند شما را مسدود کند. بر خلاف بانک‌هایی که می‌توانند حساب‌ها را مسدود کنند. در ادامه مقاله به چند مورد استفاده جدید و جالب توجه بلاکچین که می‌تواند به شناسایی هویت کمک کند، می‌پردازیم:

هویت خودمختار

با قابلیت‌های دفتر کل توزیع‌شده امن بلاکچین، ممکن است در نهایت بتوان کاربران را مسئول هویت خود قرار داد تا کنترل کاملی بر آن داشته باشند. اگر بتوان کاربر را مسئول هویت خود قرار داد، ممکن است امروزه بتوان بسیاری از مسائل مربوط به هویت را حذف کرد. برای مثال، دیگر نیازی به گسترش هویت نخواهد بود، در واقع کاربران لازم نیست نگران حریم خصوصی یا سرقت هویت باشند.

چندین خلبان در حال تلاش برای تحقق این امر هستند. به عنوان مثال، در ۳۱ آگوست ۲۰۱۷، Illinois Blockchain Initiative (IBI)، کنسرسیومی از آژانس‌های ایالتی و شهرستانی ایلینویز، یک برنامه آزمایشی را برای قرار دادن گواهی تولد در یک بلاکچین آغاز کرد. IBI در حال تلاش برای ترویج استفاده از هویت‌های دیجیتالی «خودمختار» است که می‌توانند تحت کنترل کاربر باقی بمانند و قادر به تائید سریع و ایمن بدون نیاز به یک مخزن متمرکز باشند.

قراردادهای هوشمند

بسیاری از آن‌چه در وب سایت‌های مدرن با آن مواجه می‌شویم، بیشتر یک نمای دیجیتال براق است که توسط فرآیندهای نسبتا قدیمی، دستی و وقت‌گیر پشتیبانی می‌شود. دفتر کل غیرمتمرکز بلاکچین می‌تواند برای قراردادهای هوشمندی که توسط هویت در بلاکچین فعال می‌شوند، استفاده شود. گاهی اوقات به این قراردادها، قراردادهای خوداجرا نیز می‌گویند که می‌توانند به کد تبدیل شوند، ذخیره شوند و روی بلاکچین تکرار شوند. این پتانسیل کمک به صنعت انتقال به قراردادهای نرم افزاری تعریف شده را دارد که بدون نیاز به دخالت انسان به طور خودکار اجرا می‌شوند.

نمونه خوبی از نهادی که در خط مقدم این تلاش قرار دارد، ایالت دلاور در امریکا است که در آن حدود ۲/۳ از ۵۰۰ شرکت فورچون در آن مستقر هستند. دولت در حال ارزیابی استفاده از بلاکچین برای ساده‌سازی کل فرآیند و گردش‌های کاری مرتبط با ثبت شرکت‌ها، ردیابی حرکت سهام، و مدیریت ارتباطات سهامداران در یک محیط مدرن و دیجیتال است. دولت به طور خاص برای ایجاد نوع جدیدی از سهام شرکتی تحت عنوان “سهام دفتر کل توزیع شده” که وعده تسویه و تسویه فوری را دارد، فشار می‌آورد. آن‌ها همچنین برای انتقال رأی نیابتی به بلاکچین کار می‌کنند.

هویت برای اینترنت اشیا

هویت محدود به افراد نیست. دستگاه‌های جدید اینترنت اشیا (با پشتیبانی هویت دارایی) و سرویس‌ها (با پشتیبانی هویت سرویس) آنلاین می‌شوند، مدیریت این هویت‌ها برای کمک به باز کردن گردش‌های کاری جدید که در گذشته امکان‌پذیر نبود، حیاتی خواهند بود.

تراکنش‌های اینترنت اشیا به کاربر: برای مثال: یک خودروی مستقل که کاربر را احراز هویت می‌کند، یک تجربه شخصی‌سازی شده بر اساس هویت و سابقه کاربر ارائه می‌دهد. همچنین به‌طور بالقوه هزینه‌های اجاره را به‌ ازای هر دقیقه استفاده، ثبت این فعالیت در بلاکچین، به‌طور خودکار دریافت می‌کند.

تراکنش‌های اینترنت اشیا به اینترنت اشیا: برای مثال: یک خودروی مستقل که به‌طور خودکار برای بنزین در پمپ یا ایستگاه شارژ با استفاده از هویت دارایی‌اش پرداخت می‌کند. شرکت خودروی کرایه‌ای یا مالک به‌طور بالقوه با استفاده از قراردادهای هوشمند بلاکچین هزینه دریافت می‌کند.

توانایی بلاکچین برای خودکارسازی و حساب‌دهی تراکنش‌ها از طریق دفتر کل مشترک امن و قراردادهای هوشمند، این پتانسیل را دارد که موارد استفاده جدید و جالبی را فعال کند که قبلاً امکان پذیر نبوده است.

کاربردبلاکچین‌درهویت‌دیجیتال

 

ارتباط بین بلاکچین و هویت

بلاکچین این پتانسیل را دارد که هم موارد استفاده جدید را برای هویت تغییر دهد و هم فعال کند. اما، پیشرفت به دلایل مختلف کند و اندازه‌گیری شده است. مسائل فنی، حقوقی و برخی مسائل احتمالی نسلی که فقط به زمان نیاز دارند تا اجرا شوند. حدود ۳۰ سال طول کشید تا این‌که TCP/IP کسب‌ و کارها را قادر ساخت تا به طور کامل به مدل‌های کسب‌وکار مبتنی بر اینترنت و پلتفرم منتقل شوند. اجازه دهید به برخی از مسائلی که صنعت و نهادهای استاندارد در حال کار روی آن هستند نگاه کنیم؛ چون بلاکچین را برای هویت در نظر می‌گیرند.

تغییرناپذیری بلاکچین

در تئوری، یک بلاکچین تغییرناپذیر است و نقش زیرساخت حیاتی را بر عهده خواهد گرفت. اما، تغییر ناپذیری لزوما در همه شرایط برقرار نیست. نگرانی از حمله ۵۱% وجود دارد که در آن عامل تهدید می‌تواند به طور موثر شعبه جدیدی ایجاد کند که می‌تواند همه تراکنش‌های یک بلاکچین عمومی را بازنویسی کرده و به طور بالقوه معکوس کند. رسیدن به ۵۱% به پول یا تبانی نیاز دارد که سرمایه‌گذاری یک بازیگر دولتی برای تضعیف بلاکچین عمومی است. بلاکچین‌‌‌‌‌‌های خصوصی به طور بالقوه می‌توانند اقدامات متقابلی را برای جلوگیری از این تهدیدات اجرا کنند.

ارتباط زندگی واقعی به دیجیتال

بلاکچین می‌تواند هویت خود را پس از قرار گرفتن در بلاکچین تضمین کند. اما با توجه به این‌که بلاکچین تنها در دنیای دیجیتال ایجاد شده و وجود دارد، نمی‌تواند هویت فیزیکی کاربر را تضمین کند. بنابراین، کسب و کارها هنوز باید بفهمند که چه کسی مسئول ارائه نقشه اعتماد بین هویت فیزیکی واقعی و هویت دیجیتال است. اطمینان از این‌که ارائه‌دهنده هویت با ضعیف‌ترین اثبات (حلقه ضعیف) به یک بردار حمله برای تسخیر هویت در شبکه بلاکچین تبدیل نمی‌شود، بسیار مهم خواهد بود.

بازیابی حساب کاربری

اعتماد به مالکیت هویت در بلاکچین بر احراز هویتی است که برای دسترسی به سیستم استفاده می‌شود. هنگامی که از دست دادن احراز هویت رخ می‌دهد، کاربران باید احراز هویت جایگزین را دوباره به هویت خود متصل کنند. کلاهبرداران به طور خاص تمام تلاش خود را برای استفاده از این جریان‌های بازیابی حساب برای تصاحب هویت‌ها انجام می‌دهند؛ چون آن‌ها به هویتی تحت مالکیت و قابل اعتماد در بلاکچین دسترسی خواهند داشت که ارزش طلا را دارد.

چارچوب قانونی و مسئولیت

در نبود سابقه قانونی، نهادهای درگیر باید ریسک، عدم اطمینان و مسئولیت بالقوه نامحدود را با موافقت برای مشارکت در یک اکوسیستم هویتی بپذیرند. کسب‌ و کارهای بزرگ و تحت نظارت، عموما وقتی ریسک بسیار زیادی و بازگشت سرمایه کمترین آن است، از این‌که اولین محرک باشند نگران هستند.

 

Civic چیست؟

Civic در سال ۲۰۱۶ تاسیس شد. سیویک راه حل متفاوتی برای مدیریت هویت مبتنی بر بلاکچین ارائه می‌کند. به جای حذف نیاز به اشخاص ثالث و ایجاد یک اکوسیستم اینترنتی جدید، همان‌طور که Blockstack قصد انجام آن را دارد؛ سیویک به دنبال کار در چارچوب موجود است و به طور خاص بر مدیریت هویت و امنیت تمرکز می‌کند. از طریق فناوری بلاکچین، سیویک به افراد و شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا هویت خود را بدون نیاز به ذخیره این داده‌ها در سرورهای متمرکز و قابل نفوذ تائید کنند.

یک فرد ابتدا برای برنامه Civic ثبت نام می‌کند که هویت کاربر را از طریق سوابق رسمی دولتی تائید می‌کند. سپس سیویک این اطلاعات را به صورت رمزنگاری شده رمزگذاری کرده و در یک بلاکچین ذخیره می‌کند. از آن‌جا، نهادهای دیگری که چنین داده‌های شخصی را درخواست می‌کنند؛ می‌توانند اطلاعاتی را که یک فرد ارائه می‌کند در برابر اطلاعات موجود در بلاکچین سیویک تائید کنند. بنابراین نیازی به ذخیره داده‌های حساس در یک سرور متمرکز را برای هر طرفی از بین می‌برند.

اساسا سیویک اطلاعات شخصی و هویت شما را تائید می‌کند. آن را در تلفن همراه شما ذخیره می‌کند و فقط شما می‌توانید آن اطلاعات را ببینید یا از آن استفاده کنید. هرگز در سرورها ذخیره نمی‌شود. این یعنی اگر سیویک هک شود، اطلاعات شما هرگز منتشر نخواهد شد. برای آشنایی بیشتر با بنیاد سیویک و هدف آن‌ها در پروژه‌های WEB3 می‌توانید به سایت آن‌ها Civic.com مراجعه کنید.

 

نمونه موفقی از هویت دیجیتال مبتنی بر بلاکچین

نمونه‌های شرکت‌های هویت دیجیتالی بلاکچین نیز به عنوان نکات برجسته در راهنمای هویت دیجیتال مبتنی بر بلاکچین عمل می‌کنند. یکی از نمونه‌های محبوب پلتفرم هویت دیجیتال غیرمتمرکز به BanQu اشاره دارد که بر هویت دیجیتالی Self-Sovereign تمرکز دارد. این پلتفرم به کشاورزان در ایجاد یک پروفایل دیجیتال منحصر به فرد برای ارتباط با همتایان، دولت‌ها، شرکت‌های پرداخت، بانک‌ها و سازمان‌های کمکی کمک می‌کند. سایر نمونه‌های محبوب هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین نیز به ID2020، یک اتحاد جهانی در سراسر سازمان‌های دولتی، غیردولتی، خصوصی و دولتی اشاره دارد.

کاربرد بلاکچین‌درهویت‌دیجیتال

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال

هویت دیجیتال به طور فزاینده‌ای بخشی از رفاه اجتماعی و اقتصادی مردم در سراسر جهان می‌‌شود. برای یک فرد ضروری است؛ چون حق رای، دسترسی به آموزش و مشارکت در خدمات بانکی را امکان‌پذیر می‌کند. با این حال، مشکلات موجود در مدیریت هویت با سیستم‌های موجود، نیاز به اصلاحات را نشان می‌دهد. جالب اینجا است که پروژه‌های هویت دیجیتال بلاکچین، پایه و اساس ایده‌آلی برای تغییر مدیریت هویت دیجیتال برای آینده است.

بلاکچین می‌تواند به ایجاد شناسه‌های غیرمتمرکز در کنار تسهیلات مرتبط کردن هویت دیجیتال با اعتبارنامه‌های قابل تائید کمک کند. بنابراین، می‌توانید هویت‌های دیجیتال خود را در پلتفرم‌های مختلف در یک هویت دیجیتال تحت کنترل و مالکیت خود بگنجانید. هویت غیرمتمرکز با بلاکچین می‌تواند چشم‌انداز هویت دیجیتال را متحول کند. این امر مدیریت هویت دیجیتال را غیرمتمرکز می‌کند؛ چون هیچ سازمان خاصی بر داده‌های کاربر نظارت نخواهد کرد. مهم‌تر از آن، کاربران می‌‌توانند به راحتی بدون به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی حساس خود با اشخاص ثالث، هویت خود را احراز هویت کنند.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در هویت دیجیتال

چهار شکل هویت دیجیتال چیست؟

چهار کارکرد هویت دیجیتال عبارتند از: اعتبار، اطلاعات کاربر، اطلاعات شخصیت و شهرت

چرا به یک هویت دیجیتال نیاز دارم؟

هویت دیجیتالی شما به شما این امکان را می‌دهد که ثابت کنید، چه کسی آنلاین هستید برای کار، تحصیل و استفاده شخصی و می‌توانید هر زمان که نیاز داشتید، از هویت دیجیتال خود استفاده مجدد کنید. هر بار که از هویت دیجیتال خود استفاده می‌کنید، قبل از به اشتراک گذاشتن هر یک از جزئیات شما با سرویسی که می‌خواهید به آن دسترسی داشته باشید؛ از شما خواسته می‌شود رضایت خود را اعلام کنید.

چرا در بلاکچین هویت وجود ندارد؟

یک سیستم مدیریت هویت بلاکچین اطلاعات هیچ کاربر را ذخیره نخواهد کرد. علاوه بر این، این سیستم از قراردادهای هوشمند برای فعال کردن افشای کنترل شده داده‌ها استفاده می‌کند. بنابراین، دستکاری داد‌ه‌ها در بلاکچین امکان پذیر نیست.

چگونه بلاکچین هویت را تائید می‌کند؟

یک بلاکچین هویت را با نگاه کردن به شناسه‌های عمومی غیرمتمرکز (DID) و مقایسه آن‌ها با اعتبار فعلی یا هویتی که یک فرد سعی در تائید آن دارد تائید می‌کند.

هویت در بلاکچین چیست؟

نظام‌های هویت سنتی امروزی پراکنده، ناامن و انحصاری هستند. بلاکچین با ارائه زیرساخت‌های یکپارچه، قابل تعامل و ضد دستکاری با مزایای کلیدی برای شرکت‌ها، کاربران و سیستم‌های مدیریت اینترنت اشیا، مدیریت و ذخیره‌سازی امن‌تر هویت‌های دیجیتال را امکان‌پذیر می‌سازد.

آیا بلاکچین می‌تواند از سرقت هویت جلوگیری کند؟

پیشرفت در فناوری رمزنگاری و بلاکچین باعث می‌شود تا با متمرکز کردن تائید هویت در یک شبکه محدود با افزایش امنیت، خطرات مربوط به سرقت هویت کاهش یابد.

چگونه بلاکچین هویت را تائید می‌کند؟

یک بلاکچین هویت را با نگاه کردن به شناسه‌های عمومی غیرمتمرکز (DID) و مقایسه آن‌ها با اعتبار یا هویت فعلی که یک فرد سعی در تائید آن دارد، تائید می‌کند.

چقدر طول می‌کشد تا بلاکچین هویت را تائید کند؟

به طور معمول، تائید با درخواست از کاربران برای ارسال ایمیل و سایر جزئیات شناسایی شخصی پردازش می‌شود. این داده‌ها سپس بین ۵ دقیقه تا ۲ ساعت یا تا ۵ روز کاری، در موارد بسیار نادری که مشکلاتی پیش می‌آیند و نیاز به بررسی دستی وجود دارد، بررسی و تائید می‌شوند.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا