ترون اسکن چیست؟ + Tronscan چه مشکلاتی را حل می کند؟

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

ترون اسکن در دنیای نقل و انتقالات و معاملات ارزهای دیجیتال نقش اساسی و مهمی را ایفا می‌کند. لذا آموزش و شناخت نسبت به این مسئله الزامی است. در این مقاله تلاش کردیم تا بایدها و نبایدهای ترون اسکن را مورد بررسی قرار دهیم:

 

Tronscan چیست؟

ترون اسکن اولین کاوشگر بلاکچین مبتنی بر ترون است که به کاربران اجازه می‌دهد، تراکنش‌های روی بلاکچین ترون را جستجو، تایید و اعتبارسنجی کنند. ترون اسکن نه تنها دارای ویژگی‌های اساسی به عنوان یک کاوشگر بلاکچین است؛ بلکه جستجوی تراکنش‌ها، حساب‌ها، بلاک‌ها، گره‌ها، قراردادهای هوشمند و داده‌های درون زنجیره‌ای و حتی ایجاد توکن، استقرار قرارداد، رای گیری و… نیز پشتیبانی می‌کند.

 

آموزش سایت ترون اسکن

بلاکچین ترون یک دفتر کل عمومی دارد که ترون اسکن در آن‌جا اطلاعات را بازیابی می‌کند. ترون اسکن شامل یک کیف پول داخلی برای ارسال، دریافت و مدیریت کردن توکن‌های ترون و تعاملات dappها در سراسر شبکه است. در ادامه بیشتر به آموزش سایت ترون اسکن می‌پردازیم.

ترون اسکن 256

 

مخترع ترون کیست؟

بنیاد ترون در تابستان ۲۰۱۷ توسط جاستین سان ساخته شد. وی در گذشته برای ریپل کار می‌کرد و بازار چین را پوشش می‌داد. در حال حاضر، ترون با دفاتر اصلی خود در چین و ایالات متحده واقع شده است و با پروژه‌های بسیاری، به ویژه از چین، همکاری و حمایت مالی می‌کند. جاستین به طور کلی در هر دو بازار ایالات متحده و چین بسیار فعال است. او همچنین از نظر آکادمیک در دانشگاه هوپان تحصیل کرده است.

 

ترون چه مشکلی را حل می کند؟

پروتکل ترون در تلاش است تا مشکل مقیاس پذیری را حل کند و یک پلتفرم مقرون به صرفه‌تر برای Dapps ارائه کند. پروتکل غیرمتمرکز ترون ، مبتنی بر فناوری بلاکچین است و سعی دارد تا هر کاربر بتواند آزادانه اطلاعات را ذخیره و به اشتراک بگذارد.

 

ارز ترون چیست؟

ترون یکی از بزرگترین سیستم عامل‌های مبتنی بر بلاکچین و منبع باز در جهان است که شبکه اصلی بلاکچین خود و ارز دیجیتال ترون (TRX) را اجرا و پیاده سازی می‌کند. هدف ترون ایجاد زیرساخت برای اینترنت غیرمتمرکز و غیرمتمرکز کردن صنعت سرگرمی دیجیتال است. در واقع ترون در حال ساخت پلتفرمی برای توزیع محتوای دیجیتال با توکن ترون خود به عنوان مکانیزم پرداخت است.

ارزترون اسکن

 

سایت ترون اسکن

از طریق این لینک می‌توانید وارد سایت Tronscan.org شوید.

 

تائید تراکنش در ترون اسکن

یک تراکنش ترون به صورت آزمایشی در کمتر از ۳ ثانیه تائید و تکمیل می‌شود. با این حال، آخرین بلوک‌ها در بلاکچین تا زمانی که بلاک‌های بیشتری بعد از آن‌ها اضافه شوند، قابل تغییر هستند. برای برگشت ناپذیری، ۲۰ سطح بلوک و ۲۰ تأییدیه مورد نیاز است.

 

آدرس ترون چیست؟

ترون از یک مدل خاص استفاده می‌کند. آدرس، شناسه منحصربه‌فرد یک حساب است و برای راه‌اندازی یک حساب، یک امضای کلید خصوصی لازم است. یک آدرس ترون دارای ویژگی‌هایی مثل موجودی توکن ترون، پهنای باند، انرژی و… است.

 

برگشت تراکنش در ترون اسکن

تا وقتی که صاحب آدرس دریافت کننده را نشناسید، این امکان وجود ندارد. در واقع تنها کسی که پول شما را می‌تواند بازپرداخت کند، صاحب حسابی است که دارایی به آدرس وی ارسال شده است. هیچ راه دیگری برای بازگرداندن وجوه شما وجود ندارد. علاوه بر این، ترون اسکن به عنوان کاوشگر بلاکچین ترون عمل کرده و فقط اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی را که در زنجیره عمومی ترون انجام شده است، نمایش می‌دهد.

ترون اسکن 1080

 

ماشین مجازی ترون (TVM) چیست؟

ماشین مجازی ترون (TVM) محیطی برای زمان اجرا قراردادهای هوشمند ترون است و هر گره در شبکه موجودیت TVM را حفظ می‌کند. پروتکل ترون عملکرد مداوم، بدون وقفه و تغییرناپذیر این ماشین، را حفظ می‌کند. در هر بلوک مشخص در زنجیره ترون، فقط یک حالت وجود دارد و TVM چیزی است که قوانین محاسبه یک حالت معتبر جدید را از بلوکی به بلوک دیگر تعریف می‌کند.

ترون ارز دیجیتال بومی خود یعنی ترون (TRX) را دارد که از قوانین بصری مشابهی پیروی می‌کند، عملکرد بسیار قدرتمندتری مثل قراردادهای هوشمند را فعال می‌کند. برای این ویژگی پیچیده، به جای یک دفتر کل توزیع شده ساده، ترون یک ماشین حالت توزیع شده است. حالت ترون یک ساختار داده بزرگ است که نه تنها تمام اطلاعات حساب‌ها را در خود نگه می‌دارد، بلکه حالت ماشینی را نیز در خود نگه می‌دارد، که می‌تواند طبق مجموعه‌ای از قوانین از پیش تعریف‌شده از بلوکی به بلوک دیگر تغییر کند و کد ماشین دلخواه را اجرا کند.

 

نحوه عملکرد ماشین مجازی ترون (TVM)

کامپایلر قرارداد هوشمند را به بایت کد قابل خواندن و قابل اجرا در TVM کامپایل می‌کند.
TVM داده‌ها را از طریق اپکد پردازش می‌کند.
TVM به داده‌های بلاکچین دسترسی دارد و از طریق لایه Interoperation رابط‌های داده خارجی را فرا می‌خواند.
هنگامی که TVM اجرا را به پایان رساند، وضعیت در بلوک نوشته می‌شود و کاربر نتیجه و وضعیت اجرا را از طریق API می‌تواند جستجو کند.

 

نحوه ساخت کیف پول ترون اسکن

برای ساخت کیف پول ترون اسکن باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

برای ساخت کیف پول ترون اسکن ابتدا از طریق مرورگر خود به آدرس tronscan.org بروید.

از بالای صفحه سمت راست بر روی گزینه‌ SIGN IN بزنید و از منوی آن گزینه‌ Import a wallet را انتخاب کنید.

پس از آن گزینه‌ CREATE WALLET را کیلیک کنید.

سپس، یک رمزعبور و یا گذرواژه قوی برای حفظ امنیت کیف پولتان انتخاب کنید. در ادامه NEXT را بزنید.

در ادامه باید فایل Keystore را در جای امنی ذخیره کنید. از این فایل در جای مطمئن و امنی که هرکسی به آن دسترسی نداشته باشد، نگهداری شود.

در صورتی که به این فایل (Keystore) دسترسی نداشته باشید، دیگر دارایی‌های خودتان را صاحب نیستید و آن‌ها از بین خواهند رفت.

مرحله بعد، کلید خصوصی‌ شما نمایش داده می‌شود. این کلید خصوصی را پرینت بگیرید و یا آن را کپی کنید.

سپس NEXT را بزنید. اکنون کیف پول ترون اسکن شما ساخته شده است. به صفحه اصلی کیف پول وارد شده و در صفحه اصلی ولت ترون جزئیات حساب، مثل موجودی حساب، پهنای باند، انرژی و… را مشاهده کنید.

ترون اسکن ولت

 

امکانات کیف پول تحت وب ترون اسکن

پس از ساخت کیف پول ترون اسکن، شما در رابط کاربری سایت، گزینه‌های مختلفی را دارید که در ادامه درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم:

موجودی حساب (Available Balance): این گزینه موجودی و دارایی حساب را نشان می‌دهد.

پهنای باند (Bandwidth): با این گزینه معامله‌گران معاملات را بدون پرداخت گس (GAS) یا کارمزد تراکنش، بر روی بلاکچین ترون انجام می‌دهند. این گزینه مورد مهمی به حساب می‌آید؛ چون معامله‌گران برای انجام چند تراکنش کوچک در برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) به پهنای باند کافی نیاز دارند.

انرژی (Energy): انرژی برای اجرایی شدن قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین ترون لازم است.

فریز کردن (Freeze): با عملیات فریز کردن، پهنای باند و یا انرژی را به دست می‌آورید. زمان بیشتر جهت فریز کردن، به دریافت قدرت ترون بیشتری منجر می‌شود. قدرت ترون بیشتر نیز باعث حق رای بیشتر می‌شود. اما زمانی که توکن از فریز خارج شود، رای‌های گذشته از بین می‌روند.

معامله (Transaction): امکان مشاهده جزییاتی از تراکنش‌ها را فراهم می‌کند که شامل شماره تراکنش، شماره بلاک، زمان ایجاد معامله، آدرس و قرارداد است.

 

مزایای ترون

ترون شامل ایده‌های خوب، چشم اندازی جسورانه، بازاریابی سراسری و برندسازی زیبایی است. مزیت اصلی ترون بنیانگذار آن است. جاستین سان در کامونیتی ارزهای دیجیتال فرد مورد احترام، محبوب و مشهوری است.

ترون از نظر فنی، مقیاس پذیری بالایی را با ظرفیت ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه ارائه می‌کند.  این یعنی بسیار بالاتر از بیت‌کوین (BTC) که حدود ۶ تراکنش در ثانیه و اتریوم (ETH) با حداکثر ۱۵ تراکنش در ثانیه است. اگر به کاوشگر واقعی بلاکچین ترون یعنی ترون اسکن نگاه کنیم، ۶۵۰ هزار تراکنش رقم بسیار چشمگیری حساب می‌شود.

از مزایای دیگر ترون BitTorrent بود که به پذیرش ترون کمک کرد. بیت تورنت برنامه اشتراک‌گذاری فایل همتا به همتا با تعداد زیادی کاربر است و تخمین زده می‌شود که حداقل ۳ درصد از ترافیک تجمعی جهانی در اینترنت باشد.

 

انواع حساب در ترون اسکن

این دو مدل حساب قابلیت دریافت، نگه داری و ارسال ارز ترون را دارند. ترون دو نوع حساب دارد:

حساب عمومی: این نوع حساب متعلق به حساب‌های خارجی است و توسط هر کسی با کلید خصوصی کنترل می‌شود.

حساب قرارداد: این نوع حساب یک قرارداد هوشمند مستقر در شبکه ترون است که با کد کنترل می‌شود. هیچ کس مالک کلید خصوصی حساب‌های قرارداد نیست.

ترون اسکن 512

 

کلید عمومی و خصوصی ترون

هر حساب کاربری از یک جفت کلید رمزنگاری شده تشکیل می‌شود: کلید عمومی و کلید خصوصی.

کلید عمومی را برای دریافت توکن، می‌توان در اختیار یک آدرس دیگر قرار داد. این در حالی است که کلید خصوصی برای امضای تراکنش‌ها استفاده می‌شود. در واقع این جفت کلید از جعل جلوگیری می‌کنند. به این صورت که ثابت می‌کنند یک تراکنش توسط فرستنده امضا شده است یا جعلی است.

 

فرمت آدرس حساب ترون

دو فرمت برای آدرس‌های حساب ترون وجود دارد: Hex و Base58

هگز: کلید عمومی P به عنوان ورودی، و SHA3 برای به دست آوردن نتیجه H استفاده کنید. ۲۰ بایت آخر H را دریافت کنید و یک بایت 0x41 را به عنوان پیشوند اضافه کنید. این آدرس فرمت Hex است.

بیس۵۸: یک آدرس Base58 را از محاسبه بیس چک آدرس Hex بدست می‌آورند. همه آدرس‌های Base58 با T شروع می‌شوند.

 

چگونه از ترون کسب درآمد کنیم؟

شبکه ترون برای ایمن سازی بلاکچین بر مکانیزم اجماع Delegated-Proof-of-Stake (DPoS) متکی است. DPoS شبیه سازوکار اجماع اثبات سهام است و به کاربران خود این اجازه را می‌دهد تا هر زمان که دارایی‌های خود را در کیف پول شبکه به اشتراک می‌گذارند، درآمد غیرفعال کسب کنند.

ترون اسکن والت

 

کلام آخر

بازار سرگرمی‌های دیجیتال مثل بازی‌های آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و… حدود ۱ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود و انتظار می‌رود، در یک دهه آینده به طور تصاعدی رشد کند. پروتکل ترون سعی دارد، مشکل مقیاس پذیری را حل کند و یک پلتفرم مقرون به صرفه‌تر برای Dapps ارائه کند. پروتکل غیرمتمرکز ترون مبتنی بر فناوری بلاکچین، با این هدف که هر کاربر آزادانه اطلاعات را ذخیره و به اشتراک بگذارد، ساخته شده است. به طور کلی، سیستم ترون برای کاربران و تولیدکنندگان محتوا بدون نیاز به واسطه و تبلیغ کنندگان آینده روشنی را رقم خواهد زد.

 

سوالات متداول

ترون در کجا مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

ترون هرجایی که از پول استفاده می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. خرید، فروش و حتی کمک مالی. اما ترون برای چیزهای بیشتری از ارز فیات نیز استفاده می‌شود. ترون وسیله‌ای برای پذیرش کمک‌های مالی یا تسهیل تجارت نیز است.

چرا باید گره ترون را اجرا کرد؟

اجرای یک گره به شما این امکان را می‌دهد تا به طور خصوصی از شبکه ترون در حالی که از اکوسیستم پشتیبانی می‌کنید، استفاده کنید. گره شما تمام تراکنش‌ها و بلوک‌ها را در برابر قوانین اجماع به تنهایی تائید می‌کند. این یعنی شما مجبور نیستید به هیچ گره دیگری در شبکه تکیه کرده و یا به آن‌ها اعتماد کنید.

تراکنش‌های ترون چگونه کار می‌کنند؟

تراکنش ترون انتقال ارزش از یک آدرس به آدرس دیگر است. برخلاف بیت کوین که ارزش را با صرف تراکنش‌های خرج نشده قبلی تغییر می‌دهد، ترون دارای اثبات کار نیست و به حل هش‌های محاسباتی برای افزودن بلاک‌های جدید نیاز دارد. یک تراکنش توسط کاربر در نرم افزار مشتری ترون ایجاد می‌شود، سپس به تمام گره‌های دیگر پخش می‌شود و بخشی از بلاکچین ترون می‌شود.

آیا ترون قابل هک است؟

اگر شبکه ترون می‌توانست هک شود، احتمالاً قبلاً این اتفاق افتاده بود. بلاکچین در بسیاری از گره‌های مستقل غیرمتمرکز است. هر چه تعداد گره‌ها در شبکه بیشتر باشد، امنیت بالاتری دارد. اگر هر یک از گره‌ها به خطر بیفتد، دیگر گره‌ها را به خطر نمی‌اندازد. با این حال، صرافی‌های متمرکز ترون همیشه هک می‌شوند.

ترون در کجا ذخیره می‌شود؟

داده‌های تمام تراکنش‌های ترون در یک بلاکچین عمومی ترون ذخیره می‌شود که به‌عنوان فایل‌های به اشتراک گذاشته شده همتا به همتا توزیع می‌شود. هر گره دارای یک کپی کامل از تمام تراکنش‌هایی است که تاکنون انجام شده است. بلاکچین ترون تراکنش‌ها را در ابر ذخیره می‌شوند، نه در یک سرور متمرکز، بلکه در بسیاری از گره‌های مستقل. موجودی ترون هر کاربر نیز در کیف پول آن‌ها ردیابی می‌شود.

ترون کجا استفاده می‌شود؟

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از ترون برای همه چیزهای مشابهی استفاده می‌کنند که هر پول دیگری برای آن استفاده می‌شود. خرید، فروش و کمک مالی و تعداد کاربران به سرعت در حال افزایش است. هرکسی که نیاز به انتقال ثروت در سطح بین‌المللی، به ویژه خارج از چنگ رژیم‌های استبدادی، با هزینه بسیار کم داشته باشد، اگر قبلاً از آن استفاده نکرده باشد، ترون مفید است. ترون همچنین به عنوان یک سرمایه گذاری و محافظ در برابر تورم استفاده می‌شود.

مدت زمان تراکنش ترون چقدر است؟

هر ۳ ثانیه یک بلاک جدید در بلاکچین ترون اضافه می‌شود. تعداد تراکنش‌ها در هر بلوک به چند هزار تراکنش محدود می‌شود. تراکنش‌هایی که کارمزد بیشتری می‌پردازند، نسبت به معاملاتی که کارمزد کمتری می‌پردازند، اولویت دارند. گاهی باید منتظر بمانند تا به‌ جای بلوک فعلی، در بلوک‌های آینده گنجانده شوند. زمان تراکنش ترون می‌تواند به اندازه تولید یک بلوک در ۳ ثانیه کوتاه باشد. با این حال، ۲۰ سطح بلوک برای برگشت ناپذیری مورد نیاز است، بنابراین زمان تراکنش ایمن ۱ دقیقه است.

چند تایید برای تراکنش ترون لازم است؟

یک تراکنش ترون می‌تواند به طور آزمایشی در ۳ ثانیه تکمیل شود. با این حال، آخرین بلوک‌ها در بلاکچین تا زمانی که بلاک‌های بیشتری بعد از آن‌ها اضافه شوند، قابل تغییر هستند. برای برگشت ناپذیری، ۲۰ سطح بلوک و در نتیجه ۲۰ تأیید مورد نیاز است. آخرین بلوک در فرآیند اضافه شدن به بلاکچین قابل تغییر است. تا زمانی که چندین بلوک دیگر اضافه نشده باشد، بخشی از بلاکچین غیرقابل تغییر در نظر گرفته می‌شود.

چرا ترون آینده است؟

ترون یکی از آینده‌دارترین ارزهای دیجیتال است و نسبت به خیلی از ارزهای دیگر بهتر عمل کرده است. ترون یک پیشرفت بزرگ نسبت به ارز فیات محسوب می‌شود. همچنین نسبت به فلزات گران‌بها پیشرفت کرده است. آن‌ها را نمی‌توان از طریق اینترنت سیم کشی کرد. اگر بانک‌های مرکزی به تخریب ارزش ارزهای فیات ادامه دهند، ارزهای دیجیتال برای آینده پول اهمیت بیشتری خواهند یافت.

آیا ترون سرمایه گذاری خوبی است؟

بیت‌کوین اصلی در کمتر از یک دهه از توکن‌ها به هزاران و هزاران دلار رسیده است، بازار سهام، حتی طلا و سایر فلزات گران‌بها را کاملا منفجر کرده است و تقریباً از هر سرمایه گذاری دیگری بهتر عمل کرده است. در حالی که ترون به اوج بیت‌کوین نرسیده است، اما عملکرد نسبتاً خوبی داشته است و از کسری از یک پنی به چندین دلار در بالاترین حد خود رسیده است. این یعنی یک سرمایه گذاری خوب.

آیا ترون قابل استخراج است؟

استخراج ارز دیجیتال سنتی فرآیند محاسباتی اضافه کردن بلوک‌های جدید به بلاکچین است. تراکنش‌های جدید در یک بلوک با هم گروه بندی می‌شوند. بلوک‌های جدید باید از نظر رمزنگاری به بلوک‌های قبلی با یک تابع هش اثبات کار متصل شوند. ترون همچنین یک بلاکچین دارد، اما با یک تفاوت مهم اثبات سهام است نه اثبات کار. بلاکچین یک رکورد از تمام تراکنش‌ها است، اما به جای تایید اعتبار توسط هر کسی که اثبات کار را انجام می‌دهد، تراکنش‌ها با اجماع اثبات سهام تایید می‌شوند.

 

۴.۷/۵ - (۱۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

‫۱۴ نظرها

  1. سلام وقت بخیر
   بله در صورت وارد کردن آدرس کیف پول خود در ترون اسکن قادر خواهید بود تا موجودی کیف پول خود را ببینید.

   1. اگر منظورت Pi Coin هست که در بلاکچین ترون استفاده می‌شود و در گوشی در حال ماین کردن هستید، با انجام KYC می‌تونید کوین‌های ماین شده دریافت کنید.

 1. سلام خسته نباشید
  چرا میگن برای هر تراکنش و تایید اون حداقل باید یک دقیقه زمان ببرد؟ مگه ۳ ثانیه نیست زمان ایجاد بلاک ها؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله درسته مدت زمان هر تراکنش ۳ ثانیه است اما برای تایید هر تراکنش به صورت کامل و برگشت ناپذیر نیاز به ۲۰ تایید دارد به همین دلیل گفته میشه یک دقیقه صبر کنید تا به صورت کامل تایید شود.

 2. سلام من یه مقدارJBTCواریز کردم موفق زده تاییدشده ولی داخل کیفم نمیده ازکجابایدپیگیری کنم هش تراکت هم وارد میکنم زده موفق ولی داخل کیف نیمده

 3. سلام. اگر منظورتون پوما بلاکچین هست که آیکون شبیه یورو هست بله.
  من وایت پیپرش و خودم خوندم. از پروژه های دیجیتالی و فیزیکی هم اطلاع کامل دارم.

  1. سلام. دوست عزیز طبق اطلاعاتی که وجود داره و اینکه رودمپی که ارائه کردن در داخل سایتشون از سال ۲۰۲۲ هنوز تغییری نکرده، دقیقا میتونم بهتون بگم که یه پروژه نتورک مارکتینگ جدید هست و در آینده جمع خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا