آموزش امنیتآموزش ارز دیجیتال

آدرس مخفی ارزهای دیجیتال چیست؟

آدرس مخفی چیست؟

آدرس مخفی ارز دیجیتال یک آدرس کیف پول یکبار مصرف است که برای ایجاد ناشناس بودن بیشتر در تراکنش های ارز دیجیتال استفاده می شود. از آنجایی که آدرس‌های کیف پول ارزهای دیجیتال به صورت عمومی در دسترس هستند، تراکنش‌ها را می‌توان در آن آدرس ردیابی کرد. اگر نام شما یا سایر اطلاعات به نحوی به صورت عمومی با آدرس کیف پول شما مرتبط باشد، تراکنش های شما می توانند ردیابی شوند. یک آدرس مخفی، به عنوان یک پروکسی برای آدرس کیف پول شما عمل می کند.

 

آنچه که باید در مورد آدرس مخفیانه ارز دیجیتال بدانید

شبکه بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده مشابه یک پایگاه داده مشترک است که حاوی آدرس گیرنده و فرستنده و مبلغ تراکنش است. همه شرکت کنندگان شبکه می توانند این اطلاعات را مشاهده کنند.

یک تراکنش استاندارد ارز دیجیتال به دو آدرس نیاز دارد، این تراکنش شامل اطلاعاتی در مورد صاحبان آدرس نمی شود زیرا شبکه آن را ضبط نمی کند. و این منافی حوزه ارزهای دیجیتال است که باید مشخصات گیرنده و فرستنده مخفی بماند.

با این حال، معاملات با نام خاص هستند. ویژگی‌های حفاظت از هویت فناوری بلاک چین ۱۰۰٪ ناشناس نیستند زیرا تراکنش‌ها را می‌توان با آدرس‌های درگیر در آنها ردیابی کرد. اگر اطلاعات مالک آدرس کشف شود، آدرس دیگر ناشناس نیست.

 

آنچه که باید در مورد آدرس مخفیانه ارز دیجیتال بدانید

 

به عنوان نمونه ای از مزایای یک آدرس مخفیانه، اگر می خواهید برای یک موسسه خیریه در ارزهای دیجیتال سرمایه جمع‌آوری کنید، ممکن است لازم باشد آدرس عمومی را ارائه دهید که می توان وجوه ارز دیجیتال را به آن ارسال کرد. این آدرس کیف پول شما را با نام شما مرتبط می کند و به دیگران این امکان را می دهد که تراکنش های شما را ردیابی کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند وجوهی را که جمع‌آوری می‌کنید، بدانند به کجا ارسال می‌شود.

اگر بخواهید یک آدرس مخفیانه برای جمع‌آوری نیازهای خیریه خود ایجاد کنید، می توانید بدون فاش کردن آدرس کیف پول شخصی خود، وجوهی را به آن آدرس ارسال کنید.

 

یک آدرس مخفی چه تفاوت هایی با سایر آدرس های ارز دیجیتال دارد؟

در یک تراکنش معمولی ارز دیجیتال، فرستنده از آدرس کیف پول گیرنده برای ارسال وجوه استفاده می کند. آدرس کیف پول یک آدرس عمومی است که می توان آن را ردیابی کرد. پیتر تاد در سال ۲۰۱۴ آدرس های مخفیانه را برای مقابله با نگرانی های فزاینده در مورد این توانایی پیشنهاد کرد.

وقتی از یک آدرس مخفی استفاده می کنید، بلاک چین تراکنش را ثبت می کند و آدرس پروکسی را وارد می کند، این همان چیزی است که آدرس عمومی شما را پنهان می کند. یک آدرس مخفیانه را می توان با استفاده از پروتکل ها یا مکانیسم های مختلف در کیف پول رمزنگاری در صورت پشتیبانی از آن ایجاد کرد.

مکانیسم های مختلفی برای ایجاد آدرس های مخفی وجود دارد. برای مثال، Monero از امضاهای حلقه و RingCT  آدرس‌های خروجی فریبنده و آدرس‌های پوشانده شده استفاده می‌کند تا ردیابی فرستنده را دشوار کند. این یک آدرس مخفیانه نیست، بلکه تکنیکی برای گیج کردن ردیاب‌های احتمالی در هنگام استفاده از آدرس‌های مخفی است.

 

نگرانی در مورد آدرس های مخفی

با توجه به توانایی آدرس‌های مخفیانه برای گیج کردن ردیاب‌ها و افزایش ناشناس بودن برای کاربران صادق ارزهای دیجیتال، آنها همچنین گزینه جذابی برای کاربرانی هستند که نیات نادرست یا شیطانی دارند.

 

نگرانی در مورد آدرس های مخفی

 

با در نظر گرفتن این موضوع، آژانس های نظارتی، مقامات مالیاتی و دولت ها در حال توسعه روش هایی برای محافظت از کاربران صادق ارزهای دیجیتال هستند. به عنوان مثال، هم کوین های حریم خصوصی و هم آدرس های مخفیانه برای اجتناب از مالیات استفاده شده است. سرویس درآمد داخلی (IRS) با آغاز عملیات گنج پنهان، که برای سرکوب فرار مالیاتی توسط کاربران ارزهای دیجیتال طراحی شده بود، پاسخ داد.

وزارت دادگستری در اکتبر ۲۰۲۱ اعلام کرد که تیم ملی نظارت بر ارزهای دیجیتال را ایجاد کرده است که برای بررسی فعالیت های غیرقانونی تامین شده توسط ارزهای دیجیتال طراحی شده است.

 

نکات پایانی و مهم

  • آدرس‌های مخفی تکنیکی برای پنهان کردن تراکنش‌های بلاک چین عمومی با ایجاد آدرس‌های یکبار مصرف برای هر تراکنش است.
  • شبکه‌های بلاک چین شامل تراکنش‌هایی با نام مستعار هستند، به این معنی که وقتی اطلاعات یک نفر به یک کلید ارز دیجیتال مرتبط می‌شود، تراکنش‌هایی که از آن کلید استفاده می‌کنند را می‌توان در بلاک چین ردیابی کرد.
  • محبوبیت آدرس‌های مخفی تا حدی به دلیل نگرانی‌ها در مورد دسترسی هکرها به کیف‌پول‌های دیجیتال و سرقت کوین های ارزهای دیجیتال است.
  • آدرس‌های مخفی از آنجایی که می‌توانند برای فعالیت‌های غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرند، از سوی تنظیم‌کننده‌ها و مقامات مالیاتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

آدرس های مخفی Monero چگونه کار می کنند؟

Monero از یک سیستم سه لایه برای حفظ حریم خصوصی استفاده می‌کند: تراکنش‌های حلقه، آدرس‌های مخفیانه و RingCT، که با هم عمل می‌کنند تا آدرس شما را به شکل دیگری نشان دهند و هر ردیاب احتمالی را گیج کنند.

آدرس کیف پول چیست؟

آدرس کیف پول شما رشته‌ای از اعدادی است که به‌طور تصادفی تولید می‌شوند و به‌عنوان آدرسی برای ارسال ارز دیجیتال توسط دیگران عمل می‌کند.
امتیاز دهید

حمید اخلاقی

با سابقه ای بیش از سه سال در حوزه ارزهای دیجیتال و دانش کامل در حوزه بلاکچین وارد این بازار شد و با همکاری در مجموعه های مختلف بالاخره توانست با تیم حرفه ای ارزیدو همکاری خود را آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا