آموزش آلت کوین‌هاآموزش ارز دیجیتال

ارز سولانا چیست و چرا ارز SOL بسیار محبوب است؟

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

ارز سولانا از آلت کوین‌های برتر بازار ارزهای دیجیتال است که از ژانویه ۲۰۲۱ تا نوامبر ۲۰۲۱ چیزی حدود ۱۷۰۰۰ درصد سود به هولدرهای توکن خود داد و به همین دلیل یکی از بلاکچین‌های محبوب در سال ۲۰۲۱ بود. در این مقاله به موضوع ارز دیجیتال سولانا چیست، می‌پردازیم و کیف پول‌های ارز سولانا را بررسی می‌کنیم.

 

ارز Solana چیست؟

ارز سولانا در سال ۲۰۱۷ توسط آناتولی یاکوونکو تاسیس و در سال ۲۰۲۰ توسط سازمان خصوصی بنیاد سولانا به طور رسمی راه‌اندازی شد. خصوصیت بارز سولانا ارائه اکوسیستمی برای ایجاد dApp‌هایی است که مقیاس‌پذیر باشند. در واقع سولانا بلاکچینی با توان عملیاتی و سرعت بالا است که از ایجاد انواع مختلف برنامه‌های رمزنگاری پشتیبانی می‌کند. بلاکچین سولانا از الگوریتم اثبات تاریخی (Proof Of History) برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کند.

شبکه سولانا

 

الگوریتم اثبات تاریخ یا Proof Of History چگونه کار می‌کند؟

این مدل از طراحی (PoH) بی‌شک مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ویژگی سولانا است. در واقع Proof of History ترتیب و زمان‌بندی تأیید هر تراکنش را ارائه می‌دهد. این سیستم از تابع SHA-256 استفاده می‌کند، تا هش ایجاد شود. این سیستم رویدادها و تراکنش‌ها را هش می‌کند و از یک هش و شمارش منحصر به فرد برای علامت گذاری زمان و بین رویدادهای مختلف استفاده می‌کند.

علاوه بر این، گره‌های شبکه سولانا دارای یک ساعت رمزنگاری هستند تا بتوانند در زمان بلاکچین به توافق برسند. این ساعت‌های مجزا به هر گره اجازه می‌دهند تا بلوک‌هایی را بدون همسویی با کل شبکه اضافه کند. در واقع، این مشکل را حل می‌کند تا کل سیستم به موقع به توافق برسد.

 

ارز سولانا چگونه کار می‌کند؟

سولانا بلاکچین غیرمتمرکزی برای برنامه‌های رمزنگاری شده است. از قراردادهای هوشمند برای اجرای dapps استفاده می‌کند. به دلیل توان عملیاتی بالا و هزینه‌های کم تراکنش، سولانا به پلتفرمی محبوب تبدیل شده است؛ زیرا بسیار سریع‌تر از رقیب اصلی خود یعنی اتریوم است. سولانا بسیاری از مشکلات مربوط به دیگر پلتفرم‌های بلاکچینی مانند پهنای باند شبکه، هزینه‌های بالا، توان عملیاتی کم و زمان انتظار بالا برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها را ندارد.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین نوآوری سولانا الگوریتم اثبات تاریخ (PoH) است که ارزش ذاتی آن را برای توسعه‌ دهندگان افزایش می‌دهد، زیرا ساخت و استقرار dApps در بلاکچین سولانا به نسبت دیگر رقبا به خصوص اتریوم ارزان‌تر و سریع‌تر است.

 

ارز سولانا

توکن بومی سولانا SOL نام دارد. این توکن حاکمیتی سولانا است و کاربران از آن به‌ عنوان ذخیره‌ ای از ارزش و همچنین به اشتراک گذاشتن آن برای ایمن کردن پلتفرم در حین کسب پاداش استفاده می‌کنند. SOL همچنین برای پرداخت هزینه‌های تراکنش در شبکه و همچنین رای دادن در مورد ارتقاء آینده پلتفرم استفاده می‌شود. در حال حاضر عرضه در گردش این توکن “۲۶ میلیون” است.

سولانا بلاکچین

 

قیمت ارز سولانا

قیمت سولانا در عرضه اولیه (ICO) 0.22 دلار بود. در نوامبر ۲۰۲۱ بود که این توکن اوج قیمتی خود را در صرافی‌های مختلف تجربه کرد و قیمت هر واحد ارز سولانا به ۲۶۰ دلار رسید. توکن سولانا با ارزش بازار ۱۴ میلیارد دلاری خود در رده نهم ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد. قیمت توکن سولانا در حال حاضر (۱۸ آگوست ۲۰۲۲) ۴۱ دلار است و ۸۵% از اوج قیمتی خود فاصله دارد.

تحلیل سولانا را از این لینک مشاهده کنید.

 

چه چیزی ارز سولانا را منحصر به فرد می کند؟

هدف طرح جاه طلبانه ارز سولانا حل سه‌گانه بلاکچین است، مفهومی که توسط ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، به روش منحصر به فرد خود پیشنهاد شده است. این سه‌گانه مجموعه‌ای از سه چالش اصلی را که توسعه‌دهندگان در ساخت زنجیره‌های بلاک با آن مواجه هستند، توصیف می‌کند: تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری.

باور عموم بر این است که بلاکچین‌ها به نوعی ساخته شده‌اند که توسعه دهندگان را مجبور می‌کند، یکی از جنبه‌ها را به نفع دو جنبه دیگر قربانی کنند، زیرا آن‌ها فقط می‌توانند، دو مورد از سه مزیت را در هر زمان ارائه دهند. پلتفرم بلاکچین سولانا یک مکانیسم اجماع ترکیبی را پیشنهاد کرده است که تمرکززدایی را برای به حداکثر رساندن سرعت به خطر می‌اندازد. ترکیب نوآورانه PoS و PoH سولانا را به یک پروژه منحصر به فرد در صنعت بلاکچین تبدیل می‌کند.

به طور کلی، بلاک‌چین‌ها بسته به تعداد تراکنش‌هایی که در ثانیه می‌توانند پشتیبانی کنند، مقیاس‌پذیری بیشتری دارند، هرچه مقیاس‌پذیری بیشتر و بهتری داشته باشند، در بلاکچین‌های غیرمتمرکز، اختلاف زمانی و توان عملیاتی آن‌ها را کاهش می‌دهد. به این معنی که گره‌های بیشتری که تراکنش‌ها و مهرهای زمانی را تأیید می‌کنند، زمان بیشتری را می‌طلبند.

به طور خلاصه، طراحی سولانا این مشکل را با انتخاب یک گره رهبر بر اساس مکانیسم PoS که پیام‌ها را بین گره‌ها ترتیب می‌دهد، حل می‌کند. بنابراین، شبکه سولانا سود می‌برد و حجم کاری را کاهش می‌دهد که این منجر به افزایش توان عملیاتی، حتی بدون منبع زمانی متمرکز و دقیق می‌شود.

همچنین سولانا با هش کردن خروجی یک تراکنش و استفاده از آن به عنوان ورودی تراکنش بعدی، زنجیره‌ای از تراکنش‌ها را ایجاد می‌کند. این تاریخچه تراکنش‌ها نامی به مکانیسم اصلی توافق سولانا می‌دهد. PoH، مفهومی که امکان مقیاس‌پذیری بیشتر پروتکل را فراهم می‌کند که به نوبه خود، قابلیت استفاده را افزایش می‌دهد.

 

معایب ارز سولانا

با وجود مزایای ارز سولانا به خصوص سرعت، ارز سولانا نیز مانند هر پروژه ارز دیجیتال دیگری، دارای معایبی است. اگرچه بلاکچین سولانا می‌تواند با پروژه‌های بلاکچینی پیشرفته رقابت کند، اما همچنان در برابر متمرکز شدن آسیب پذیر است؛ زیرا اعتبارسنجی بلاکچین زیادی وجود ندارد. هر کسی در شبکه می‌تواند به اعتبارسنجی سولانا تبدیل شود، اما انجام این کار همچنان دشوار است. زیرا به منابع محاسباتی زیادی نیاز دارد. علاوه بر این، پروتکل همچنان خود را به عنوان یک نسخه بتا از شبکه اصلی برچسب گذاری می‌کند، که وجود احتمالی باگ‌ها و خطاها را نفی نمی‌کند.

با وجود این مسائل، ارز سولانا و بلاکچین آن هنوز یکی از بزرگترین اکوسیستم‌ها در صنعت کریپتو است و به نظر می‌رسد در مسیر رشد درستی قرار دارد.

 

علت اختلال در شبکه سولانا چیست؟

پروژه بلاکچین سولانا در جهت رفع نقاط ضعف شبکه‌های بلاکچینی مثل بیتکوین و اتریوم ساخته شده است. سولانا یک بلاکچین بهینه شده با سرعت بالا است که از چند ویژگی اصلی برخوردار است. سولانا می‌تواند به شکل غیرمتمرکزی کار کند و ایمن باشد. از مقیاس‌پذیری خوبی برخوردار بوده و تراکنش‌ها را به‌سرعت پردازش کند.

اولین قطعی شبکه سولانا در چهارمین ماه راه‌اندازی شبکه سولانا رخ داد. سیل عظیم تراکنش‌ها به‌قدری بود که از ظرفیت عملکرد این شبکه فراتر رفت و دیگر امکان ایجاد یک اجماع واحد در بلاکچین سولانا وجود نداشت. بلاکچین سولانا به دلیل محبوبیت و موفقیتش در جذب مخاطب، شکست نخورد. از طرفی، این مشکل فقط پس از ۱۷ ساعت توقف بلاکچین سولانا، برطرف شد و پس‌ از آن ظرفیت عملکرد سولانا به طرز قابل‌ توجهی افزایش یافت.

دومین مورد نیز مربوط به ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ (۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) است که بلاکچین سولانا پس‌ از این‌که ربات‌های ضرب کننده یا مینتینگ (Minting) NFT، با بیش از شش میلیون تراکنش در ثانیه، شبکه را به حد ظرفیت عملکردی خود رساندند، برای دومین بار از کار افتاد.

 

اکوسیستم سولانا

سولانا به عنوان بلاکچین نوظهور و پر سرعت در دل اکوسیستم خود پروژه‌های زیادی را جای داده است که در ادامه به چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم:

سولانا اکوسیستم

 

ریدیوم Raydium چیست؟

Raydium اولین بازارساز خودکار (AMM) ساخته شده بر روی بلاکچین سولانا است که از یک دفتر سفارش محدود مرکزی غیرمتمرکز استفاده می‌کند. ریدیوم ارائه‌دهنده نقدینگی است که بر روی بلاکچین سولانا برای صرافی غیرمتمرکز سرم (DEX) ساخته شده است. ریدیوم به عنوان یک AMM در سرم مزیت حرکت اول را دارد و بخشی جدایی‌ناپذیر از آوردن پروژه‌ها و پروتکل‌های جدید و موجود به اکوسیستم خواهد بود.

سرم Serum چیست؟

سرم یک DEX با سرعت بالا و مبتنی بر دفترچه سفارش است که بر اساس سولانا ساخته شده است. سرم سرعت و راحتی تبادلات متمرکز را به DeFi می‌آورد و در عین حال کاملاً بی‌اعتماد و شفاف باقی می‌ماند.

آئودیوس Audius چیست؟

آئودیوس یکی از آخرین پروژه‌های است که به اکوسیستم سولانا منتقل شده و به سرعت در حال رشد است. اکنون بیش از ۱ میلیون شنونده ماهانه دارد. Audius در حال ایجاد یک جامعه کاملاً غیرمتمرکز از هنرمندان، توسعه‌دهندگان و شنوندگان است که برای اشتراک‌گذاری و دفاع از موسیقی جهان با یکدیگر همکاری می‌کنند. با استفاده از آئودیوس، سازندگان می‌توانند رکوردهای تغییرناپذیر و دارای مهر زمانی را برای آثار خلاق تولید کنند و دارایی‌ها را ثبت کنند.

سولند Solend چیست؟

سولند پروتکل الگوریتمی و غیرمتمرکز پیشرو برای وام و استقراض در بلاکچین سولانا است. هر کسی که به اینترنت متصل است می‌تواند با وام دادن به دارایی‌های خود سود کسب کند و می‌تواند از سپرده‌های خود به عنوان وثیقه برای استقراض استفاده کند. سولند صد برابر سریع‌تر و ارزان‌تر از Aave یا Compound است و DeFi را همان‌طور که در نظر گرفته شده بود برای همه قابل دسترسی می‌کند.

اورکا Orca چیست؟

Orca ساده‌ترین راه برای تبادل ارزهای دیجیتال در بلاکچین سولانا است. در این‌جا، می‌توانید توکن‌ها را با حداقل کارمزد تراکنش و تأخیر کمتر از هر DEX دیگری، در اتریوم مبادله کنید. علاوه بر این، ممکن است نقدینگی را برای یک استخر معاملاتی فراهم کنید تا سهمی از کارمزد معاملات را به دست آورید.

 

بهترین کیف پول‌های ارز سولانا

کیف پول‌های ارزهای دیجیتال به دو شکل سخت افزاری و نرم‌افزاری وجود دارند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا ارزهای دیجیتال خود را ذخیره، ارسال، دریافت و نگهداری کنند. بعد از راه‌اندازی این کیف پول‌ها یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی ایجاد می‌شود. کلید عمومی (PubKey) توسط افراد دیگر برای ارسال ارزدیجیتال به شما استفاده می‌شود. اما کلید خصوصی، امضای دیجیتال شماست و برای هر تراکنش یا تغییر در کیف پول از آن استفاده می‌شود.

هرگز کلید خصوصی خود را با کسی به اشتراک نگذارید. اگر شخصی کلید خصوصی شما را بداند، می‌تواند به کیف پول شما دسترسی داشته باشد. اگر می‌خواهید توکن سولانا خود را ذخیره کنید، به یک کیف پول قابل اعتماد و سازگار نیاز دارید؛ پس با هم به بررسی چند نمونه از کیف پول‌های رمزنگاری شده توکن سولانا می‌پردازیم.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کیف‌پول‌های ارز سولانا هستید، مقاله ۱۰ کیف پول برتر سولانا را مطالعه نمایید.

solana wallet 1

‌کیف پول نرم‌افزاری اگزودوس

اگر در جست و جوی یک کیف پول چند ارزی هستید، که علاوه بر بیت‌کوین، اتریوم و باقی ارزهای دیجیتال از توکن سولانا نیز بتوانید استفاده کنید؛ اگزودوس گزینه خوبی است. این کیف پول کریپتویی با دستگاه‌ها و سیستم عامل‌های زیادی از جمله لینوس، مک، ویندوز، iOS و اندروید سازگار است. اگزودوس این امکان را می‌دهد تا توکن سولانا را نگهداری و یا به اشتراک بگذارید.

از استیک کردن توکن سولانا در این کیف پول می‌توانید، حدود ۶٪ به صورت سالانه کسب سود کنید. از دیگر مزایای استفاده از کیف پول Exodus برای کوین SOL می‌توان به سرعت بالای ارسال و دریافت اشاره نمود. اگر به توکن سولانا و سایر ارزها برای تجارت، ارسال و دریافت وجوه رمزنگاری علاقه دارید، این گزینه یک کیف پول همه‌کاره است که می‌توانید از آن استفاده کنید. اما عدم گزینه‌های مختلف برای اعتبار سنجی می‌تواند نقطه ضعف اصلی این کیف پول باشد که به تمرکززدایی آن آسیب می‌رساند.

کیف پول نرم‌افزاری فانتوم

یکی از مناسب‌ترین کیف پول‌ها برای ذخیره توکن‌ها و NFTهای مبتنی بر بلاکچین سولانا، کیف پول فانتوم است. کیف پول Phantom با رابط کاربری آسان و مخاطب پسند بیش‌ترین طرفدار را در بین کیف پول‌های نرم‌افزاری دارد. این کیف پول مبادلات را بسیار سریع انجام می‌دهد. کیف پول فانتوم قبلاََ فقط یک برنامه اندرویدی بود ولی به تازگی برنامه iOS خود را نیز منتشر کرده است. رابط کاربری آسان و سرعت بالای مبادلات از خصوصیات مهم کیف پول فانتوم است.

‌کیف پول نرم‌افزاری سولفلار

کیف پول سولفلار مثل فانتوم، یکی دیگر از کیف‌ پول‌های محبوب توکن سولانا محسوب می‌شود. Solflare به شما این امکان را می‌دهد تا تقریباً به هر Solana Dapp متصل شوید و توانایی شبیه سازی تراکنش را دارید، این خصوصیت از شما در برابر کلاهبرداری محافظت می‌کند. یکی دیگر از خصوصیات مشابه بین سولفلار و فانتوم عملکرد جامع و کامل در حوزه NFTها است. با این ویژگی می‌توانید NFTهای خود را از یک گالری به کیف پول سولفلار خود ارسال، دریافت و ذخیره کنید.

همچنین سولفلار با کیف پول سخت افزاری لجر نیز سازگار است. سولفلار را می‌توان به عنوان یک افزونه در سافاری، کروم، بریو، فایرفاکس، اپرا و اج اضافه کرد و به عنوان یک برنامه موبایلی در گوشی‌های iOS و اندروید نصب کرد.

کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو ایکس

اگر به دنبال گزینه ای امن‌تر برای ارزهای دیجیتال خود هستید، لجر نانو ایکس می‌تواند انتخاب مناسبی باشد، چون نه تنها توکن سولانا، بلکه این کیف پول سخت افزاری از صدها ارزدیجیتال دیگر پشتیبانی می‌کند. از ویژگی‌های مثبت این کیف پول می‌توان به امنیت بالا و رابط کاربری آسان اشاره نمود.  Ledger Nano X بیش از هر کیف پول نرم‌افزاری دیگری هزینه بردار است ولی امنیت زیادی برای نگهداری رمزنگاری شما و ویژگی‌های بسیار بیشتری نسبت به کیف پول‌های دیگر ارائه می‌دهد.

‌کیف پول نرم‌افزاری اتمیک

‌کیف پول نرم‌افزاری اتمیک یک گزینه همه‌کاره برای دسکتاپ و موبایل است. شما می‌توانید این کیف پول را با سیستم عامل‌های بسیاری از جمله اوبونتو (مبتنی بر لینوکس)، iOS، ویندوز، مک و اندروید نصب کنید. این یک روش عالی برای دسترسی و مدیریت سولانا است. یکی از ویژگی‌‎های دیگر Atomic، امکان دسترسی به بیش از ۳۰۰ ارز دیجیتال است. با وجود تفاوت‌هایی بین نسخه اندروید و دسکتاپ این کیف پول برای کسانی که تازه‌کار هستند رابط کاربری آسانی دارد.

 

کلام آخر

توکن سولانا از ارزهای آینده‌دار و به اصطلاح رقیب اصلی اتریوم در حوزه بلاکچین است. اگر به سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال علاقه دارید و قصد خرید و نگهداری سولانا را دارید؛ حتما این مقاله را کامل بخوانید و از مزایا و معایب کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آگاه باشید. اما با توجه به اقبال عمومی که سولانا با آن مواجه شد و سرعت بالای بلاکچین سولانا می‌توان به آینده این توکن امیدوار بود.

 

سوالات متداول

سولانا چگونه تراکنش‌ها را تأیید می‌کند؟

وضعیت یک حساب، موجودی یا سایر داده ها را می‌توان با ارسال تراکنش با دستورالعمل TBD تأیید کرد. سپس مشتری می‌تواند از یک اثبات گنجاندن تراکنش استفاده کند تا بررسی کند که آیا خوشه موافق است که حساب به وضعیت مورد انتظار رسیده است یا خیر.

آیا معاملات سولانا عمومی است؟

سولانا یک بلاکچین عمومی و منبع باز است که از قراردادهای هوشمند، از جمله توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و انواع برنامه های غیرمتمرکز (dApps) پشتیبانی می‌کند.

هزینه کارمزد سولانا چقدر است؟

حدود ۰.۰۰۰۲۵ دلار در هر تراکنش است. Bitgert که به طور گسترده به عنوان قاتل Solana شناخته می‌شود، به ساخت یک بلاکچین قدرتمند پرداخته است که رقابت سختی را برای پروژه Solana ایجاد می‌کند. بلاکچین Bitgert BRC20 برای هر تراکنش ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ دلار کارمزد دارد، در حالی که کارمزد Solana حدود ۰.۰۰۰۲۵ دلار برای هر تراکنش است.

چرا کارمزد شبکه سولانا این‌قدر کم است؟

سولانا زمان بلاک (۰.۴ ثانیه) و اندازه بلاک (۲۰۰۰۰ تراکنش) بهتر از اتریوم (زمان بلوک: ۱۳ ثانیه، اندازه بلوک: ۷۰ تراکنش) دارد. زمان بلوک بیشتر و اندازه بلوک به همین دلیل است که شبکه Solana کارمزد تراکنش فوق‌العاده کم فقط ۰.۰۰۰۲۵ دلار در هر تراکنش را ارائه می‌کند.

چرا ارز سولانا تعلیق شد؟

برداشت از شبکه Solana (SOL) در MEXC به حالت تعلیق درآمده است. این به دلیل حجم بالای برداشت تولید شده با شناسه تراکنش‌های خالی است. هنگامی که تأیید شد که تراکنش‌های زنجیره‌ای ناموفق هستند، درخواست‌های برداشت مربوطه رد می‌شوند.

ارز سولانا در هر ثانیه چند تراکنش انجام دهد؟

طبق اسناد توسعه‌دهنده، کاوشگران بلاکچین نشان می‌دهند که ارز سولانا به‌طور متوسط ​​۲۷۰۰ تراکنش در ثانیه (tps) را پردازش می‌کند و طبق اسناد توسعه‌دهنده، پیک بالایی بیش از ۷۱۰،۰۰۰ تراکنش در یک شبکه استاندارد دارد.

آیا ارز سولانا بهتر از اتریوم است؟

ارز سولانا سریع‌ترین بلاکچین است، اما اتریوم حجم معاملات بسیار بالاتری دارد و بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. سرمایه‌گذاران ممکن است، علاقه بیشتری به چشم‌انداز رشد این دو شبکه داشته باشند. با گسترش دنیای غیرمتمرکز، می‌توان تصور کرد که هر دوی این شبکه‌ها در آینده رشد خواهند کرد.

آیا می‌توانم سولانا را استخراج کنم؟

نه، به‌عنوان مدرکی برای اثبات سهام، سولانا را نمی‌توان استخراج کرد، مهم نیست سخت‌افزار شما چقدر قدرتمند است یا در جیب‌هایتان عمیق است. با این حال، ارز سولانا دو راه کلیدی برای کمک به شبکه در ازای جوایز ارائه می‌کند.

مالک سولانا کیست؟

بنیانگذار سولانا آناتولی یاکوونکو سولانا است.

آیا می‌توان ارز سولانا را استیک کرد؟

می‌توانید با انتقال توکن‌های خود به کیف پولی که از استیک کردن پشتیبانی می‌کند، ارز سولانا را به اشتراک بگذارید. کیف پول مراحلی را برای ایجاد یک حساب سهام و انجام نمایندگی ارائه می‌دهد.

 

امتیاز دهید

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا