مفاهیم پایهآموزش بلاکچینویکی

سافت فورک چیست؟ – ۰ تا ۱۰۰ Soft Fork

سافت فورک مدلی از فورک ارزهای دیجیتال است. ما می‌‎دانیم سیستم ارزدیجیتال نرم‌افزاری است. مثل نرم‌افزارهای تلفن‌ها و لب‌تاپ‌ها، همیشه ثابت نمی‌مانند و هر از گاهی باید تغییراتی را اعمال کنند که اصطلاحا به آن آپدیت نرم‌افزار می‌گوییم. تغییرات بر اساس رای ماینرهایی که از نرم‌افزار استفاده می‌کنند، انجام می‌شود. هر بار که آن‌ها با موفقیت یک بلوک را استخراج می‌کنند، ممکن است از آن‌ها خواسته شود رای بدهند.

این تغییرات ممکن است برای مدت زمان مشخصی از پیش تعریف شده ادامه یابد. با این حال، پس از مدتی، آرا شمارش می‌شود و امکام دارد تغییر ایجاد شود. زمانی که اجماع واضحی وجود نداشته باشد، ارزهای دیجیتال تقسیم می‌شوند. به این فرآیند فورکینگ گفته می‌شود و به دو صورت انجام می‌شود. در این مقاله، نگاهی دقیق‌ به سافت فورک خواهیم داشت.

سافت فورک

 

سافت فورک چیست؟

سافت فورک نوعی تقسیم موقت است که در مقایسه با هارد فورک متفاوت است. سافت فورک به جای ارائه شفافیت بیشتر، برخی از سرمایه‌گذاران را سردرگم می‌کند. برای این‌که معنای سافت فورک را بفهمیم، باید آن را به زبان ساده تعریف کنیم. وقتی سافت فورک رخ می‌دهد، قوانینی که بر پذیرش یک بلاک در بلاکچین حاکم است، تغییر می‌کند. درباره سافت فورک باید گفت که قوانین با گذشته خود سازگار هستند. این یعنی قوانین جدیدی که در آخرین نسخه اتفاق می‌‌افتد در آخرین نسخه آپدیت گنجانده می‌شود. در واقع مجموعه ای از قوانین قدیمی در آپدیت باقی می‌مانند.

بنابراین، بلوک‌هایی که با استفاده از قوانین جدید استخراج می‌شوند، در چارچوب قوانین قدیمی نیز معتبر خواهند بود. با این وجود، این امکان وجود دارد درست نباشد و بلوک‌های استخراج شده تحت چارچوب قدیمی در چارچوب جدید قابل قبول باشند یا نباشند. این تغییر برای بلاکچین بسیار کمتر مخرب است. این به این دلیل است که گره‌ها نیازی به تغییر همه بلوک‌هایی که قبلا استخراج کرده‌اند را ندارند. تا این بلوک‌ها پس از اعلام چارچوب جدید معتبر بمانند. در عوض، آن‌ها به طور خودکار طبق قوانین جدید پذیرفته می‌شوند.

 

سافت فورک چگونه کار می کند؟

همچنین، تمام گره‌هایی که در حال پردازش بلوک‌‎ها هستند، برای ادامه پردازش کوین‌ها، نیازی به به‌روزرسانی نرم‌افزار خود ندارند. سیستم به طور خودکار زنجیره طولانی‌تری را دنبال می‌کند. پس از ارتقاء نرم‌افزار توسط اکثریت، سیستم به طور خودکار زنجیره طولانی‌تر را به عنوان زنجیره معتبر در نظر می‌گیرد. این یعنی پس از یک سافت فورک، دو نمونه جداگانه از یک ارز دیجیتال مشابه وجود نخواهد داشت. نمونه قدیمی‌تر به سادگی وجود نخواهد داشت و با نمونه جدید جایگزین می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم نرم‌افزار این است که نیازی به توافق همه گره‌های یک شبکه ندارد. از آن‌جایی که گره‌های دیگر می‌توانند به استفاده از نسخه قدیمی نرم‌افزار و ماینینگ را ادامه دهند، تغییرات وقتی اعمال می‌شوند که اکثریت افراد در شبکه با ایجاد تغییر موافقت کنند. البته توجه به این نکته مهم است که از نظر فنی، می‌توان تغییرات ایجاد شده توسط سافت فورک را معکوس کرد. با این حال، معکوس کردن این تغییرات مستلزم انجام یک هارد فورک است که می‌تواند عواقب شدیدتری داشته باشد.

برای شناخت سافت فورک به عنوان یک شکل نیمه دائمی، واگرایی در سیستم بلاکچین را باید درک کنیم. از آن‌جایی که تغییرات نیمه دائمی هستند، شدت کمتری دارند و منجر به تغییرات عظیمی در ارزش بازار ارز دیجیتال نمی‌شوند. همچنین، این تغییرات را می‌توان آسان‌تر معکوس کرد. در اکثریت قریب به اتفاق موارد، این تغییرات به طور خودکار در طول زمان معکوس شوند.

سافت‌فورک

 

نمونه موفق یک سافت فورک

سافت فورک به روز رسانی برای نحوه مدیریت پارامترهای خاصی از بلاکچین است. همه این‌ها بدون تغییر قوانین اساسی عملکرد آن هستند. به این ترتیب، بخش‌های خاصی از پروتکل تغییر می‌کند تا گره‌های به‌روز شده، تراکنش‌های معتبر قبلی را رد کنند. اما گره‌ها با نرم‌افزار قدیمی تراکنش‌های قالب قدیمی و جدید را تائید می‌کنند. این کار گره‌های به روز شده را برای ادامه کار خود در شبکه آسان‌تر می‌کند. با این وجود، این رفتار اجرای سافت فورک را پیچیده‌تر می‌کند. توسعه‌دهندگان باید از سازگاری با نرم‌افزارهای قدیمی مراقبت کنند. در غیر این صورت، آن‌ها در معرض خطر تغییر اشتباه کل شبکه هستند.

در اوت ۲۰۱۷، سافت فورک پروتکل Segregated Witness در زنجیره بیت‌کوین رخ داد که برای افزایش محدودیت اندازه بلوک و افزایش سرعت تراکنش زنجیره پیاده‌سازی شد. اگرچه SegWit یک سافت فورک بود؛ اما جرقه چند ماینر را برانگیخت که دوست نداشتند پروتکل جدید برای ایجاد هارد فورک فشار بیاورند و بیت کوین کش را ایجاد کنند.

برای مثال سافت فورک بیت‌کوین، SegWit را در نظر بگیریم. به طور رسمی در بلوک ۴۸۱۸۲۲ با پذیرش شبکه ۹۹.۹۵ درصد فعال شد. تخمین زده می‌شود که در فوریه ۲۰۱۸ بیش از ۳۰ درصد از تراکنش‌ها بر اساس SegWit باشد. سگویت پیشنهادی از سوی شرکت Blockstream بود و به طور گسترده اجرا شد. نه تنها در بیت‌کوین، بلکه در لایت‌کوین نیز اجرا شده است. یکی از دلایل ایجاد این به روز رسانی، اصلاح حداقل مقیاس‌پذیری شما است که بیت‌کوین در حال حاضر ارائه می‌دهد.

اگرچه هنوز همه گره‌های بیت‌کوین از SegWit پشتیبانی نمی‌کنند، این شبکه همچنان به خوبی کار می‌کند. این به این دلیل است که این سافت فورک با نسخه‌های نرم‌افزار قدیمی فول نود سازگار است. در واقع برنامه‌نویسی سافت فورک دشوار است و برای پیاده‌سازی آن به توافق نظر نیاز ندارند. این اغلب منجر به تکه تکه شدن سطح به روز رسانی نرم‌افزار در گره‌های شبکه می‌شود که منجر به یک سناریوی نامطلوب می‌شود.

 

مزایای سافت فورک

  • پس از سافت فورک دارندگان ارز اصلی معادل یک ارز جدید دریافت می‌کنند.
  • سافت فورک انتخاب‌های بیشتری برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال به ارمغان می‌آورد.
  • با انجام سافت فورک پتانسیل افزایش قابلیت بلاکچین از نظر ذخیره‌سازی و سرعت را به همراه دارد.

 

soft fork

 

معایب سافت فورک

  • نهنگ‌های کریپتو که دارای هزاران کوین هستند، با انجام سافت فورک می‌توانند مقدار زیادی کوین را درست قبل از فورک بخرند تا بعد از فورک مقدار معادل بیشتری را دریافت کنند. این امر قیمت کریپتو ما را بالا می‌برد که می‌توانند، بعد از آن بفروشند و باعث سقوط آن می‌شود.
  • با انجام سافت فورک مشکلات امنیتی نرم‌افزار افزایش پیدا می‌کند.
  • با تطبیق معامله‌گران با ایجاد ارز دیجیتال جدید، پس از سافت فورک نوسانات بازار افزایش خواهد یافت.

 

تاثیر مالی سافت فورک بر ارز دیجیتال

سافت فورک می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر ارزش ارز دیجیتال داشته باشند. دلیل این تاثیرگذاری این است که اصول زیربنایی دستخوش یک تغییر اساسی می‌شود. برای مثال، در مورد سافت فورک، ممکن است یک تغییر عمده در شبکه امنیتی یا مکانیسم اجماع ارز ایجاد شود. این تغییرات ممکن است بر اساس میزان مطلوب یا نامطلوب بودن این تغییرات، ارز را کم و بیش ارزشمند کند. اگر ماینرهای یک شبکه ارز دیجیتال تلاشی برای معرفی یک سافت فورک کنند و موفق به انجام این کار نشوند، در نهایت باعث کاهش ارزش دارایی می‌شوند.

از آن‌جایی که سافت فورک‌ منجر به تقسیم بلاکچین نمی‌شود، میزان نوسانات آن خیلی زیاد نیست؛ اما نکته اصلی این است که سافت فورک به اندازه هارد فورک مخرب نیست. با این وجود، آن‌ها هنوز هم می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر دوام مالی هر ارز دیجیتال داشته باشند. به همین دلیل است که سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال باید به خوبی از نحوه عملکرد سافت فورک آگاه باشند؛ چون می‌تواند بر ارزش خالص آن‌ها تاثیر بگذارد.

 

سافت فورکینگ

 

تفاوت هارد فورک و سافت فورک

جوامع بلاکچین و ارزهای دیجیتال بر اساس این که کدام شکل از فورک برای بهبود شبکه‌های بلاکچین ترجیح داده می‌شود، تقسیم می‌شوند. اگرچه هر نوع فورکی مزایایی را به همراه دارد. اما در ادامه مقاله به تفاوت‌های سافت فورک و هارد فورک می‌پردازیم:

با وجود نرم‌تر بودن سافت فورک از هارد فورک، این دو اما مجموعه‌ای از خطرات خود را دارند. افراد فاسد می‌توانند با استفاده از یک سافت فورک، مصرف‌کنندگان و ماینرهای فول نود را فریب دهند تا تراکنش‌هایی را که قوانین بلاکچین را نقض می‌کنند، تائید کنند. مصرف‌کنندگان گره کامل به عنوان حسابرسان بلاکچین عمل می‌کنند و همیشه یک نسخه کامل از شبکه بلاکچین را حفظ می‌کنند. مسئولیت تضمین این که هر بلوک جدید از سیاست‌های شبکه بلاکچین قبلی پیروی می‌‎کند، بر عهده آن‌ها است.

با این وجود، اگر اپراتورهای بی‌وجدان، مصرف‌کنندگان و ماینرهای فول نود را متقاعد کنند که بلوک‌هایی را که قوانین را نقض می‌کنند، تائید کنند؛ بلاکچین شروع به پذیرش بلوک‌های اشتباه می‌کند که منجر به شکست پلتفرم می‌شود. بنابراین، پلتفرم‌های بلاکچین سعی دارند، این خطر را با اطمینان از دسترسی عموم به همه سافت فورک‌ها کاهش دهند.

هارد فورک‌ها برای جداسازی جوامع شناخته شده‌اند. دلیل این مسئله، حد وسط نداشتن هارد فورک برخلاف سافت فورک است. در ضمن عده‌ای معتقدند که هارد فورک‌ها مضر هستند؛ چون قدرت هش پلتفرم را تقسیم می‌کنند و قابلیت اطمینان کلی سایت و همچنین قابلیت‌های پردازش کلی را کاهش می‌دهند.

 

کلام آخر سافت فورک

هر برنامه یا نرم‌افزاری، مثل هر شبکه بلاکچینی، برای این‌که نرم‌افزار به اهداف بزرگ‌تر و بزرگ‌تری برسد، نیاز به ارتقا دارد. هارد فورک‌ و سافت فورک به ما این امکان را می‌دهند که تغییرات نرم‌افزاری غیرمتمرکز را بدون دخالت یک مقام مرکزی انجام دهیم. بدون سافت فورک‌، شبکه‌ها نمی‌توانند ویژگی‌های جدید را که نیاز به استفاده از یک سیستم متمرکز برای کنترل کامل دارد، اتخاذ کنند.

سافت فورک یک آپدیت نرم‌افزاری برای ارزهای دیجیتال است. در این مدل از فورک‌ها بلاکچین تقسیم نخواهد شد ولی در نرم‌افزار آن تغییراتی رخ می‌دهد که باعث بهبود شبکه می‌شود. مهم‌ترین سافت فورک سگویت بوده است که باعث بهبود مقیاس‌پذیری شبکه شده است. با این وجود برای آگاهی بیشتر از سگویت به سایت segwit.com مراجعه کنید.

 

سافت‌ فورک چیست

 

سوالات متداول سافت فورک

چرا سافت فورک بسیار اهمیت دارد؟

سافت فورک برای به روز رسانی یک بلاکچین غیرمتمرکز که در آن هیچ مرجع متمرکز از بالا به پایین برای ایجاد تغییرات در دسترس نیست، حیاتی است.

در سافت فورک چه قوانینی افزوده می‌شود؟

در سافت فورک قوانین جدیدی اضافه می‌شود که با قوانین موجود در تضاد نیست. برای مثال بیت کوین، اگرچه به دلیل قوانین موجود نمی‌توانیم اندازه بلوک را افزایش دهیم؛ اما هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید اندازه بلوک قابل کاهش نیست. در این صورت، این یک فورک نرم برای بیت کوین خواهد بود.

آیا سافت فورک مشمول مالیات می‌شود؟

سافت فورک هیچ مالیاتی را در پی ندارد؛ چون کوین جدیدی به کیف پول شما اضافه نمی‌شود. اگر بعد از هارد فورک کوین‌های جدید دریافت کنید، سازمان امور مالیاتی مشخص کرده است که با آن‌ها به عنوان درآمد معمولی رفتار می‌شود.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا