آموزش آلت کوین‌ها

ارز ریپل – با سرعتی قابل توجه در انجام تراکنش‌ها

ارز دیجیتال ریپل

ارز ریپل توکنی در بستر بلاکچین لجر است که بعضاً آن را در این صنعت Ripple می‌نامند. طبق گفته شرکت ریپل، XRP و بلاکچین XRPL از شرکت فناوری جدا هستند؛ شرکتی که قصد دارد تا دیدگاه پرداخت در سراسر جهان را بهبود ببخشد. با این حال، ریپل از هر دوی آنها در برخی از راه‌حل‌های خود استفاده می‌کند. این ارز روی بلاکچین منبع باز XRP Ledger اجرا می‌شود و برای بهبود پرداخت‌ها ساخته شده است.

ریپل از XRP به عنوان بخشی از راه‌حل نقدینگی درخواستی خود استفاده می‌کند تا دارایی‌های متفاوت را بهم متصل کند. با این فرایند افراد می‌توانند خارج از مرزها تراکنش کنند و ارز اصلی و بومی را دریافت نمایند. این ارز را می‌توان به عنوان سرمایه‌گذاری، تبادل با سایر ارزهای دیجیتال و یا تراکنش‌های مالی در شبکه ریپل خریداری کرد.

 

قیمت ارز ریپل

 

قیمت ارز ریپل

قیمت ارز ریپل در زمان نگارش این مقاله ۰.۳۶۳۱۵۲ دلار آمریکا می‌باشد که با سیر نزولی ۳.۶۶ درصدی در ۲۴ ساعته گذشته روبرو بوده است. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای ریپل به صفحه “قیمت XRP” ما مراجعه نمایید.

نماد ارز XRP
قیمت در زمان نگارش ۰.۳۶۳۱۵۲ دلار آمریکا
بالاترین قیمت در ۲۴ ساعت گذشته ۰.۳۷۷۷ دلار آمریکا
پایین ترین قیمت در ۲۴ ساعت گذشته ۰.۳۶۰۱ دلار آمریکا
رتبه در کوین‌مارکت‌کپ
منبع کل عرضه شده ۹۹,۹۸۹,۵۳۵,۱۴۲ کوین
حداکثر منبع عرضه شده ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کوین
تعداد کوین در حال گردش در زمان نگارش ۴۸,۳۴۳,۱۰۱,۱۹۷ کوین
روند رشد در ۲۴ ساعت گذشته ۳.۶۶ درصد نزولی

 

بنیانگذاران XRP Ledger

سال ۲۰۱۲ بود که David Schwartz، Jed McCaleb و Arthur Britto توانستند تا XRP لجر را با ارز بومی خود یعنی ریپل، وارد بازار کنند. این شبکه به عنوان جایگزینی سریع‌تر، پرکاربردتر و به صرفه‌تر در مقایسه با بلاکچین بیت‌کوین ارائه شده بود. در نهایت با همراهی Chris Larsen در سپتامبر همان سال، شرکت Ripple بنیانگذاری شد.

 

شبکه XRP

تراکنش‌های ارز ریپل از تراکنش‌های بیت‌کوین به مراتب سریع‌تر پیش می‌رود؛ بر خلاف تراکنش‌های بیت‌کوین که تا ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد، ریپل تنها در عرض سه تا ۵ ثانیه تراکنش‌ها را انجام می‌دهد. هزینه های تراکنش ارز XRP به صورت نرمال بخش کوچکی از یک ریپل را به دنبال خواهند داشت که معمولاً چیزی کمتر از یک پِنی خواهد بود. این کارمزدها سوزانده می‌شوند و مقدار نامحسوسی از یک XRP کسر خواهد شد.  XRP Ledger توسط اعتبارسنجی‌هایی از طریق پروتکل XRP Ledger Consensus اجرا می‌شود. این قالب اجرایی با سایر مکانیسم‌ها مانند اثبات کار (PoW) متفاوت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پلتفرم ریپل، مقاله ریپل چیست را مطالعه کنید.

 

شبکه XRP

 

دلیل منحصر به فرد بودن XRPL

XRP Ledger اپلیکیشن‌های بسیاری را ارائه می‌دهد و در زمینه‌های پرداختی همچون دیفای، NFT و غیره فعالیت می‌کند. XRPL در ادامه از سال ۲۰۱۲ از توسعه‌دهندگان جاوا، پایتون و جاوا اسکریپت حمایت می‌کند. این توسعه‌دهندگان در وبسایت XRP Ledger می‌توانند تا از استادان متفاوت کمک بگیرند تا استفاده از زبان‌های کدزنی متفاوت، ایجاد اپلیکیشن‌ها و مدیریت حساب‌ها را بیاموزند.

توسعه‌دهندگان در کنار استفاده از کوین بومی خود (XRP)، از XRPL نیز جهت ایجاد راه‌حل‌هایی برای ناهماهنگی‌ها و همچنین توکن‌سازی دارایی‌ها استفاده می‌کنند. پنج اپلیکیشن اصلی XRP لجر شامل پرداختی‌ها، توکن‌سازی، دیفای، CBDCs و استیبل‌کوین‌ها می‌شوند.

 

مزایا و معایب ارز ریپل

  • تسویه سریع: تأییدیه تراکنش‌ها فوق‌العاده سریع پیش می‌روند. به طورمعمول هر تراکنش بیشتر از ۴ الی ۵ ثانیه طول نمی‌کشد و این در حالی است که ممکن است بانک‌ها ساعت ها برای تراکنش بیت‌کوین زمان بگذارند.
  • کارمزدهای بسیار پایین: هزینه تکمیل تراکنش در شبکه ریپل تنها ۰,۰۰۰۰۱ XRP است که شاید مقدار ناچیزی از یک penny باشد.
  • شبکه تبادل همه‌کاره: شبکه Ripple تراکنش‌ها را از طریق XRP پردازش می‌کند، اما این شبکه را می‌توان برای سایر ارزهای دیجیتال و فیات نیز استفاده کرد. 
  • مورد استفاده‌ی مؤسسات مالی بزرگ: شرکت‌های بزرگی هم وجود دارند که می‌توانند از این پلتفرم برای تراکنش‌ها استفاده کنند. Santander و Bank of America از جمله این مجموعه ها هستند.

 

مزایا و معایب ارز ریپل

 

  • تا حدودی متمرکز بودن: غیرمتمرکز بودن باعث محبوب شدن ارزهای دیجیتال می‌شوند و دیگر کنترل را از بانک‌ها و دولت‌ها سلب می‌کند، اما سیستم ارز ریپل تا جدودی متمرکز است و دلیل آن هم وجود اعتبارسنج‌ها می‌باشد.
  • منبع بزرگ از پیش استخراج‌شده: مقدار زیاد ارز ریپل در حال حاضر در گردش نیستند و الباقی نیز به صورت امن نگهداری می‌شوند، اما این احتمال وجود دارد که مقادیر زیادی در زمان نامناسب معرفی شوند که می‌توانند بر ارزش XRP تأثیر گذارند.
  • شکایت SEC در برابر XRP: شکایتی بر علیه این ارز ثبت شده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرده بود که با توجه به اینکه مقدار کوین قابل انتشار به صورت دستی انجام می‌پذیرد، شرکت باید آن را به عنوان یک اوراق بهادار ثبت می‌کرد. این در حالی است که سرکت این شکایت را رد کرده است.

 

نحوه استخراج XRP

 

نحوه استخراج XRP

ماینینگ یا همان استخراج سیستمی است که در بیشتر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌شود. استخراج رمزارزها تراکنش‌ها را تسهیل می‌کند و مکانیسمی را ارائه می‌دهند که یک ارز جدید معرفی می‌شود؛ اغلب، این ارز جدید به صورت پاداش به تأییدکننده‌های شبکه داده می‌شود. حداکثر بیت‌کوین ارائه شده ۲۱ میلیون کوین می‌باشد و این در حالی است که ارز ریپل یک ارز “از پیش استخراج‌شده” است. به این معنا که حداکثر کوین از سوی XRP Ledger تعداد ۱۰۰ میلیارد کوین است که به صورت دوره‌ای در عموم منتشر می‌شوند. 

 

نحوه خرید ارز XRP

صرافی‌های متعددی وجود دارند که ارز ریپل را ارائه می‌دهند؛ این ارز می‌تواند از طریق ارز فیات خریداری شود که از جمله صرافی‌ها برای تبدیل دلار آمریکا به XRP می توان به Bitfinex، Bitstamp و Kraken اشاره کرد. اما اگر قصد خرید و یا مبادله ارز ریپل را با تتر دارید، صرافی‌هایی همچون Kraken، KuCoin و Bybit می‌توانند دلار آمریکا را با XRP تبادل کنند.

توجه داشته باشید که یک سری جفت‌های مبادلاتی نیز وجود دارند. به عنوان مثال BTC به تتر نیز قابل قبول است. در این صورت، بیت‌کوین می‌تواند به تتر که ارزشی معادل دلار آمریکا دارد تبدیل شود.

 

نحوه خرید ارز XRP

 

در اینجا مراحل خرید ارز XRP را باهم مرور خواهیم کرد:

۱.انتخاب صرافی کریپتو: هر پلتفرمی روش کار خود را دارد اما در نظ داشته باشید که خرید با دلار آمریکا از کلیه روش‌های دیگر آسان‌تر است. در صورتی هم که قصد خرید ارز ریپل با سایر ارزهای دیجیتال را دارید، باید کیف‌پول کریپتویی که از XRP پشتیبانی می‌کند ایجاد کنید و سپس از صرافی‌ای که از ریپل و ارز مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند، خریداری نمایید.

۲. خرید XRP: حتما در نظر داشته باشید که صرافی‌ها را باید از لحاظ امنیت و کارایی آن، پیش از خرید بررسی نمایید تا مناسب‌ترین را برای خود را پیدا کنید.

۳. ذخیره ارز XRP: اولین مسئله‌ای که به محض خرید ارز ریپل به ذهن شما می‌آید نگهداری امن از آنها است. نکته‌ای که وجود دارد این است که کیف‌پول‌های اختصاصی ریپل برای فعالسازی کیف‌پول، حداقل ۱۰ ریپل را درخواست می‌کنند که می‌توان به حساب‌های بانکی معمولی شباهت داد که حداقلی را برای افتتاح حساب نیاز دارند. زمانی هم که کاربران قصد بستن حساب خود را داشته باشند، این ۱۰ ریپل به آنها بازگردانده می‌شود. 

 

کیف‌پول‌های ارز ریپل

راه‌های متفاوتی برای نگهداری این ارز وجود دارد:

  • کیف‌پول‌های سخت‌افزاری: این نوع کیف‌پول‌ها روشی رایج برای نگهداری دارایی‌ها می‌باشند که کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کنند و به کاربران امکان تعامل با کیف‌پول، بدون نیاز به اشتراک‌گذاری داده‌ها را می‌دهد. کیف‌پول‌های سخت‌افزاری امکان متصل شدن به کامپیوتر، گوشی و یا تبلت را برای معامله ارز ریپل دارند. لجر (Ledger) از جمله کیف‌پول‌هایی است که از XRP پشتیبانی می‌کند.

 

کیف‌پول‌های ارز ریپل

 

  • کیف‌پول‌های نرم‌افزاری: کیف‌پول‌های روی دسکتاپ که به ولت‌های داغ نیز معروف هستند، برنامه‌‌هایی هستند که برای ذخیره دارایی‌های دیجیتالی باید دانلود شوند. ولت‌های موبایلی نیز وجود دارند که مدیریت دارایی‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. از آنجایی که این نوع کیف‌پول‌ها در بستر اینترنت کار می‌کنند، امنیت کمتری را به نسبت نوع پیشین دارند. از جمله کیف‌پول‌های داغ که از ریپل پشتیبانی می‌کند می توان به Trust Wallet اشاره کرد.
  • صرافی‌های کریپتویی: اکثر صرافی‌هایی که امکان تبادل ارز ریپل را دارند، امکان ذخیره XRP را نیز به کاربران خود می‌دهد. از جمله این صرافی ها Coinsmart، Crypto.com و Binance می‌باشند.
۵/۵ - (۱ امتیاز)
سرعت تراکنش - ۱۰
تکنولوژی - ۱۰
امنیت - ۱۰
ارزش سرمایه گذاری - ۱۰
اعتبار - ۱۰
۱۰
۱۰

امتیاز ما

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا