آموزش کیف‌ پول

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال – این نوع کیف پول را بهتر بشناسیم

Paper Wallet ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول کاغذی (Paper Wallet) یک تکه کاغذ است که کلید های خصوصی و عمومی شما بر روی آن چاپ شده است. برخی از کیف پول های کاغذی نیز ممکن است دارای بارکد قابل اسکن باشند که توسط یک برنامه ایجاد شده است. این راهی برای ذخیره و دسترسی آفلاین به ارز دیجیتال شماست.

بدین معنی که وقتی کلیدهای خود را چاپ می کنید از شبکه ارزهای دیجیتال حذف می شوند، اما توکن ها باقی می مانند. با این اتفاق آنها بدون کلید شما غیرقابل دسترسی هستند.

قبل از اینکه از کیف پول های رایج نرم افزاری مانند تراست ولت و سخت‌افزاری برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال استفاده شود برای این موضوع از کیف پول های کاغذی استفاده می شد. از زمانی که از روش ذخیره‌سازی کاغذی ارز دیجیتال استفاده شد، فناوری ذخیره‌سازی بهبود یافته است، ولی همچنان روشی معتبر برای ذخیره کلید های شما در شرایط خاص باقی مانده است.

ممکن است موقعیتی پیش بیاید که نیاز باشد شما ارز دیجیتال خود را بر روی کاغذ ذخیره کنید. بنابراین، درک این نکته ضروری است که کیف پول کاغذی چیست؟ چگونه کار می‌کند و در صورتی که شرایط شما ایجاب کند که یک کیف پول کاغذی داشته باشید چه خطراتی برای شما خواهد داشت؟ با ما همراه باشید تا به تمام سوالات شما در این مقاله پاسخ دهیم.

 

با کیف پول کاغذی بیشتر آشنا شویم

به‌طور کلی کیف پول دیجیتال محلی است که شما می توانید بر روی آن کلید های عمومی و خصوصی خود را ذخیره کنید. با این توضیح که کیف پول کاغذی یک تکه کاغذ است که کلید های شما روی آن چاپ شده است و هنگامی که کلید های خود را چاپ می کنید به طور کلی از کیف پول دیجیتال و شبکه شما حذف می شوند.

در اینصورت کسی نمیتواند کیف پول کاغذی شما را هک کند و یا کلیدهای شما را بازیابی کند، مگر اینکه کاغذی را که کلیدهای خصوصی و عمومی خود را روی آن ذخیره کرده‌اید، به صورت فیزیکی در اختیار کس دیگری قرار بگیرد.

حذف این کلیدها از کیف پول دیجیتال خود به این معنی است که اگر کیف پول کاغذی خود را گم کنید، دیگر نمی توانید به ارزهای دیجیتالی که کلیدهای آن را بر روی کاغذ چاپ کرده اید دسترسی پیدا کنید.

برای استفاده از ارزهای دیجیتال کیف پول کاغذی، کیف پول نصب شده روی تلفن همراه شما باید بتواند QR کیف پول کاغذی را اسکن کند و ازین طریق ارزهای دیجیتال را به کیف پول نرم افزاری انتقال دهد.

 

چگونه میتوان یک Paper Wallet را برای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال ایجاد کرد؟

ایجاد یک کیف پول کاغذی راحت تر از آن چیزی است که می توانید فکرش را بکنید. برای اینکار شما میتوانید به وبسایت Bitaddress مراجعه کنید، در صفحه اول باید منتظر باشید تا کادر وسط تصویر صد در صد را کامل کند، پس از آن به شما ۲ بارکد تحت عنوان کلید خصوصی و کلید عمومی همراه با آدرس های ولت را می دهد.

کلید عمومی شما همان آدرس بیت کوین می باشد. تبریک می گویم کیف پول بیت کوین شما به‌درستی ایجاد شد.

 

چگونه می توان یک کیف پول کاغذی را برای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال ایجاد کرد؟

 

نکاتی که باید در خصوص کیف پول کاغذی مدنظر قرار داد

کیف پول های کاغذی برای چندین سال متوالی یکی از امن ترین راه ها برای نگهداری ارزهای دیجیتال در نظر گرفته میشد. با این حال باز هم مورد اقبال و توجه کاربران ارزهای دیجیتال قرار نگرفتند، زیرا این نوع کیف پول ها چون بر روی کاغذ قراردارند در برابر عوامل محیطی از جمله آب، آتش، شرایط جوی و رطوبت و… حساس هستند و میتوانند با گذشت زمان از بین بروند یا آسیب ببینند.

ولی اگر به وضوح چاپ شوند، ایمن ذخیره شوند و از آسیب در امان باشند، همچنان می توانند مانند سایر کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger و Trezos مفید باشند. حال اگر تصمیم به استفاده از کیف پول کاغذی را دارید قبل از تصمیم به استفاده از آن، باید چندین مورد مهم را در نظر بگیرید.

 

امنیت دستگاه

قبل از اینکه سعی کنید کیف پول کاغذی خود را بسازید با استفاده از نرم افزارهای امنیتی مانند آنتی ویروس ها مطمئن شوید دستگاه شما در برابر حملات سایبری، بدافزارها و ویروس ها در امان است.

این شکاف امنیتی زمانی ایجاد می شود که شما در حال ایجاد کیف پول کاغذی خود هستید. رایانه‌ها، تلفن‌ها و تبلت‌ها همگی می‌توانند توسط بدافزارها، باج‌افزارها، ویروس‌ها یا دیگر اشکال حملات سایبری هک شوند یا به آن آلوده شوند.

اغلب، این برنامه ها می توانند فعالیت خاصی مانند استفاده از ارزهای دیجیتال را جستجو و بررسی کنند. آن‌ها می‌توانند تاریخچه مرور و حافظه‌ های پنهان را در سیستمی که اطلاعات موقت در آن ذخیره می‌شود اسکن کنند یا حتی صفحه نمایش شما را در حین تولید کلیدها مشاهده کنند.

همچنین اطمینان از خاموش بودن وای فای و بلوتوث دستگاه شما ضروری است، زیرا هکرها می توانند از این سیگنال ها برای دسترسی به دستگاه و کیف پول شما استفاده کنند.

اگر از تلفن هوشمند یا تبلت خود استفاده می کنید می توانید آن را در حالت هواپیما قرار دهید تا قبل از تولید کلیدها همه سیگنال ها را به طور موقت غیرفعال کنید. برای چاپ بارکدها حتما از چاپگری که از طریق یک اتصال سیمی و غیر شبکه ای به چاپگر متصل است استفاده کنید.

وقتی کارتان تمام شد مطمئن شوید که سطل‌ های بازیافت، فایل‌ های موقت و کش‌ ها را خالی کرده‌ اید و پشتیبان‌ های دیجیتالی ایجاد شده را حذف کرده اید. چاپگرهای متصل به شبکه اغلب اطلاعات را ذخیره می کنند. هکرها ممکن است بتوانند به این فضای ذخیره‌سازی دسترسی پیدا کنند و کلیدها را در طول یا بعد از فرآیند تولید پیدا کنند.

 

چاپ

چاپگرها همیشه قابل اعتماد نیستند و هر مشکلی در حین چاپ می تواند منجر به از دست دادن کلیدها و ارز دیجیتال شما شود. گیر کردن کاغذ، لکه‌ های جوهر، یا تراز نامناسب سر چاپگر، همگی می‌توانند باعث ایجاد مشکلات جدی در هنگام ایجاد کیف پول کاغذی شما شوند.

این امکان وجود دارد که کیف پول یا برنامه ای که استفاده می کنید به شما امکان چاپ کلید های خود را قبل از حذف آنها از دستگاه شما بدهد، اما باید مطمئن شوید که قبل از چاپ اینگونه است تا از ضرر ناشی از چاپگر معیوب جلوگیری کنید.

یکی دیگر از مشکلات اینست که امکان از بین رفتگی جوهر چاپگر با گذشت زمان وجود دارد و این باعث شود بارکدهای چاپ شده فوری از بین بروند. اگر مخواهید از کیف پول خود پرینت بگیرید، مطمئن شوید از چاپگری استفاده میکنید که خوب کار میکند و از کاغذی استفاده میکنید که میدانید برای مدت طولانی دوام می‌آورد.

 

ذخیره‌سازی فیزیکی

هنگامی که کیف پول کاغذی خود را ایجاد کردید، باید نحوه نگهداری آن را هم مدنظر قرار دهید. برای نگهداری این بارکدها به یک مکان امن مانند گاوصندوق ضد حریق و ضد آب نیاز دارید.

با این وجود بسته به مقدار رمز ارزی که در کیف پول کاغذی خود نگه می دارید باید مکان امن نگهداری آن را مد نظر قرار دهید، ممکن است موجودی کیف پول کاغذی شما به قدری زیاد باشد که مجبور باشید برای امنیت بیشتر، آن را در صندوق امانات بانک ها نگهداری کنید.

 

آیا Paper Wallet ایده خوبی برای نگهداری ارزهای دیجیتال می باشد؟

کیف پول کاغذی زمانی برای خودش امن ترین روش برای ذخیره ارزهای دیجیتال بود. اگر برای رمز ارزهایتان روش ذخیره‌سازی دیگری ندارید و دسترسی به کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری ندارید همچنان کیف پول کاغذی یک روش معتبر برای ذخیره توکن‌ هایتان میباشد. با این وجود باید آن را تا زمان دسترسی به یک کیف پول امن بعنوان یک روش موقت برای ذخیره‌سازی رمز ارزهایتان در نظر گرفت.

 

آیا کیف پول کاغذی یک کیف پول سرد است؟

بلی. کیف پول کاغذی نوعی ذخیره‌سازی (کیف پول) سرد است زیرا دسترسی به اینترنت را از بین میبرد.

برای شناخت کیف پول های سرد به مقاله”کیف پول سرد چیست؟ + معرفی انواع Cold Wallets” رفته و آن را به دقت مطاتلعه فرمایید.

 

نکات مهم و پایانی Paper Wallet

کیف پول کاغذی یک تکه کاغذ چاپ شده حاوی کلیدها و کدهای QR است که برای تسهیل تراکنش های ارز دیجیتال شما استفاده می شود.
از آنجایی که کیف پول های کاغذی به‌صورت آفلاین می باشند و از بستر اینترنت حذف شده اند، ازین حیث کیف پول های کاغذی امن تر از سایر اشکال ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شده است.

در حالی که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که خطرات ناشی از گم شدن، خواندن نادرست یا آسیب رسیدن به کیف پول های کاغذی از مزایای امنیتی آن بیشتر است، اما همچنان میتواند گزینه ای برای ذخیره‌سازی کلید های خصوصی و عمومی شما باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

حمید اخلاقی

با سابقه ای بیش از سه سال در حوزه ارزهای دیجیتال و دانش کامل در حوزه بلاکچین وارد این بازار شد و با همکاری در مجموعه های مختلف بالاخره توانست با تیم حرفه ای ارزیدو همکاری خود را آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا