مارکت پلیس NFTNFT

اوپن سی چیست؟ + OpenSea چگونه کار می کند؟

توکن‌های غیر مثلی یا همان NFT‌ها، فناوری بلاکچین را با هنر ادقام کردند! به جرئت می‌توان گفت NFT قدمی مهم‌ برای بیش از پیش شناخته شدن این فناوری برداشت و از تاثیرات آن نمی‌توان چشم پوشی کرد. در سال ۲۰۲۰ معاملات NFT‌ها به قدری داغ شد که نیاز به وجود بستر‌هایی برای انجام این معاملات احساس می‌شد. بازار‌های زیادی ساخته شدند که حجم معاملات را به خود اختصاص دادند، اما یکی از این پلتفرم‌ها بیشتر از رقبای خود مورد توجه واقع شد و حجم زیادی از معاملات NFT‌ را به خود اختصاص داد. این پلتفرم اوپن سی نام دارد، در این مقاله سعی داریم به معرفی این پلتفرم اهداف و نقشه راه آن بپردازیم، پس اگر شما نیز به معامله توکن‌های غیرمثلی علاقه دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

معرفی پلتفرم OpenSea

اوپن سی جزو اولین پلتفرم‌ها یا بازارچه‌های NFT بود که در سال ۲۰۲۰ به جهانیان شناخته شد. این پلتفرم جهت تسهیل خرید و فروش آثار یا آیتم‌های ان اف تی راه‌اندازی شد، همچنین هدف تبدیل شدن به مرجعی واحد را نیز در سر می‌پروراند. این پلتفرم مبتنی بر شبکه اتریوم بوده و از تمامی توکن‌های غیر مثلی شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند.

تقریبا تمامی توکن‌های غیرمثلی اعم از آثار هنری، آیتم بازی‌های بلاکچینی، زمین‌های متاورسی و درنهایت هرچیزی که در قالب توکن غیر مثلی باشد را می‌توان در این پلتفرم خرید و فروش کرد. حجم معاملات بالای اوپن سی و همچنین کاربران میلیونی آن تا حدی می‌تواند پاسخگو نیاز معامله‌گران باشد.

 

1. اوپن سی (OpenSea) nft

 

اوپن سی امکانات قابل قبولی را در خود جای داده است که در ادامه مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

ویژگی‌های پلتفرم OpenSea

اوپن سی به‌عنوان بزرگترین و تقریبا قدیمی‌ترین بازار NFT‌ها ویژگی‌های قابل توجهی را در خود جای داده است. در زیر شرحی از این ویژگی‌ها را برای شما خواهیم آورد.

  • امنیت بالا: پلتفرم اوپن سی و همچنین بلاکچین مادر آن که اتریوم است؛ هر دو از ایمن‌ترین شبکه‌ها و پلتفرم‌های دنیای بلاکچین هستند. تاکنون هیچ خلائی از پلتفرم اوپن سی گزارش نشده و تا حد بالایی امنیت دارایی کاربران تضمین شده است.
  • حجم معاملات بالا: می‌توان گفت از نظر حجم معاملات، اوپن سی بی رقیب است! هیچ پلتفرم دیگری حجم معاملات اوپن سی را نداشته است. این یکی از مهم‌ترین عوامل علاقه هنرمندان و کاربران به استفاده از این پلتفرم است.
  • عدم اخذ کارمزد تا پیش ار فروخته شدن اثر: یکی از امکانات جلب توجه پلتفرم اوپن سی، آپلود رایگان آثار هنری است. در واقع در آپدیت‌های جدید، تا پیش از فروخته نشدن اثر هنری کارمزدی از تولید کننده اثر دریافت نمی‌شود. دلیل آن این است که مینت (Mint) توکن تا قبل از فروخته شدن انجام نمی‌شود.
  • قابلیت شخصی‌سازی جستجو‌ها: در این پلتفرم می‌توان به جستجوی شخصی‌سازی شده بر اساس بازه قیمتی، سبک اثر هنری یا موارد مورد نیاز پرداخت. همچنین خود پلتفرم از ترند و آثار مطرح حمایت کرده و آنها را در معرض دید قرار می‌دهد.

 

نحوه اتصال به پلتفرم اوپن سی

برای انجام معاملات NFT در اوپن سی، نیاز به اتصال به این پلتفرم دارید، اتصال کاربران تنها با استفاده کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند انجام خواهد شد. بهترین انتخاب استفاده از کیف پول متامسک است.

پس از اتصال کیف پول متامسک، می‌توانید وارد قسمت پروفایل شده و حساب کاربری خود را شخصی‌سازی کنید. مواردی مانند نام کاربری، عکس پروفایل، بیوگرافی مختصر، آدرس ایمیل و آدرس شبکه‌های مجازی خود از جمله مواردی هستند که می‌توانید در پروفایل وارد کنید تا به شناخته‌تر شدن شما، آثار خود و دیگر صفحات مجازی شما کمک کند.

به یاد داشته باشید، از آنجایی که اوپن سی در شبکه اتریوم فعالیت می‌کند، همواره وجود مقداری رمز ارز اتر در کیف پول برای پرداخت کارمزد‌های شبکه الزامی است.

 

نحوه خرید و فروش NFT‌ها در اوپن سی

برای انجام معاملات در پلتفرم NFT همانطور که گفتیم، نیازمند اتصال کیف پول است. پس از  اینکه متامسک خود را به پلتفرم متصل کردید، می‌توانید اقدام به خرید و فروش NFT‌ها در پلتفرم اوپن سی بکنید. تمامی معاملات این پلتفرم با رمز ارز اتر یا اتریوم انجام می‌شود، پس حتما از وجود اتریوم به مقدار کافی در کیف پول خود اطمینان حاصل کنید.

 

خرید NFT در اوپن سی
خرید NFT در اوپن سی

 

پس از اینکه اثر هنری مورد علاقه خود را پیدا کردید، نشانگر موس را روی آن برده دکمه Buy now را فشار دهید.

تایید پرداخت
تایید پرداخت

 

در این قسمت آدرس کیف پول و پرداخت خود را تایید می‌کنید، در صورتی که به مقدار کافی اتریوم در کیف پول خود داشته باشید خرید انجام شده و توکن غیرمثلی مد نظر به کیف پول شما منتقل می‌شود.

برای دیدن آموزش ساخت NFT رایگان در اوپن سی از این مقاله دیدن کنید.

برای فروش NFT نیز لازم است در نوار بالای سایت گزینه Create را فشار دهید، سپس وارد صفحه دیگری می‌شوید که می‌توانید اثر هنری خود را در سایت آپلود کرده و برای فروش لیست کنید.

 

ایجاد NFT برای فروش
ایجاد NFT برای فروش

 

در این قسمت می‌توانید نام اثر خود را وارد کنید، توضیحاتی در مورد آن بنویسید و در نهایت هویت اثر خود را برای شناخته شدن بهتر وارد کنید.

 

ارز پلتفرم OpenSea

پلتفرم OpenSea بر خلاف بسیاری از پروژه‌های بلاکچینی که رمز ارز بومی خود را منتشر می‌کنند، هیچ توکن بومی تاکنون منتشر نکرده و هیچ صحبتی هم‌تاکنون در مورد آن انجام نشده است. همین دلیل تا حدی به اعتبار پروژه افزوده است زیرا نشان دهنده این امر است که تیم توسعه واقعا به پروژه ایمان داشته و تنها به دنبال فروش رمز ارز نیستند! با این حال هرچیزی امکان‌پذیر است و ممکن است در آینده توکن بومی اوپن سی را نیز داشته باشیم.

همانطور که گفتیم تمامی معاملات این پلتفرم با توکن اتریوم انجام می‌شود.

 

کارمزد معاملات اوپن سی

بحث کارمزد یکی از مهم‌ترین مسائل برای معامله‌گران است. خرید، فروش، مینت (تولید NFT جدید) و انتقال آن همگی شامل کارمزد می‌شود. اما مهم‌ترین قسمت کارمزد‌های مربوط به تایید تراکنش در شبکه اتریوم است. در صورتی که شما هر فعالیتی در پلتفرم اوپن سی انجام دهید تراکنش آن باید در شبکه اتریوم انجام شود که کارمزد مخصوص به خود را دارد.

از طرف دیگر تمامی معاملات شامل کارمزد اختصاصی پلتفرم اوپن سی نیز می‌شود، اوپن سی برای کسب درآمد و زنده نگهداشتن پلتفرم خود، از هر معامله ۲.۵ درصد از مبلغ معامله را به‌عنوان کارمزد برای خود برمی‌دارد. این جدا از مبلغی است که از هر معامله به تولید کننده اثر خواهد رسید.

همچنین تولید توکن NFT یا اصطلاحا مینت آن در شبکه نیز شامل کارمزد می‌شود که مختص شبکه بلاکچین است. اما اوپن سی چاره‌ای برای این مسئاله اندیشیده است. در این پلفترم زمانی که کاربران آثار خود را در سایت آپلود می‌کنند، تا قبل از اینکه آن اثر به فروش نرسد آن اثر در غالب توکن NFT مینت نمی‌شود. از همین رو آپلود کردن آثار شامل کارمزد شبکه نمی‌شود و هنرمندان می‌توانند بدون هزینه شروع به لیست کردن آثار خود در پلتفرم بکنند.

 

معامله NFT در OpenSea

 

آیا اوپن سی دسترسی ایرانیان را محدود کرده است؟

متأسفانه بله! چندی پیش طی خبری از تیم توسعه اوپن سی دسترسی ایرانیان برای استفاده از این پلتفرم محدود شد. هم‌اکنون کاربران ایرانی برای استفاده از پلتفرم باید IP کشور‌های دیگر استفاده کنند. بهتر است برای استفاده از این سایت از IP ثابت استفاده کنید، همچنین تغییر ریجن و ساعت کامپیوتر شخصی به کشوری که از IP آن استفاده می‌کنید می‌تواند به امنیت حساب کاربری کمک کند.

  • توجه داشته باشید که لوکیشن لپتاپ یا کامپیوتر شخصی شما زمان استفاده از سایت خاموش باشد.

 

کلام آخر

در این مقاله اولین، بزرگترین و معتبر‌ترین بازار NFT دنیای بلاکچین را معرفی کردیم. امکانات جذاب و قدرت پروژه اوپن سی بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر شما هم به دنیای NFT، معاملات و تولید کردن آنها علاقه دارید، حتما مسیرتان به این پلتفرم باز خواهد شد. پس حتما قبل هر چیز حتما این مقاله را مطالعه کنید تا اطلاعات کافی در مورد اوپن سی، بزرگترین پلتفرم معامله‌گری توکن‌های غیر مثلی بدست آورید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

آرش طاهری

آرش یک روزنامه نگار ارز دیجیتال است که در کرج زندگی می‌کند. او خود را دیر وارد بازی کرد، زمانی که افزایش قیمت در دسامبر 2017 اتفاق افتاد وارد حوزه رمزنگاری شد. او با داشتن سابقه در حوزه‌ی تکنولوژی و فناوری با تحت تاثیر قرار گرفتن از رونق ارزهای دیجیتال در سطح اجتماعی، دیدگاه متفاوتی را ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا