آموزش بلاکچین

معاملات آن چین On-Chain و اهمیت آن در بلاکچین

معاملات آن چین On-Chain چیست؟

یک سیستم بلاکچین اساساً شبکه ای است که حاوی یک دفتر کل توزیع شده است که میتواند به عنوان یک پایگاه داده مشترک در نظر گرفته شود. تراکنش هایی که روی خود بلاکچین ثبت می شوند و با همه شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته می شوند، به صورت زنجیره ای انجام می شوند.

هر زمان که یک تراکنش جدید انجام می شود، یک بلوک جدید باید به بلاکچین اضافه شود و پروتکل های اجماع وجود دارد که باید رعایت شود تا تراکنش معتبر در نظر گرفته شود.

تراکنش‌های زنجیره‌ای، تراکنش‌هایی هستند که روی یک بلاکچین اتفاق می‌افتند، که در توزیع و همچنین دفتر کل عمومی منعکس می‌شوند. تراکنش‌های زنجیره‌ای آنهایی هستند که قبلاً تأیید شده‌اند و همچنین توسط استخراج‌کنندگان یا احراز هویت تأیید شده‌اند. اینها به نوبه خود می توانند منجربه، به روز رسانی کلی خود شبکه بلاکچین شوند.

علاوه بر این، برای کامل شدن یک تراکنش زنجیره‌ای، باید تعداد تاییدیه‌های توافق شده توسط ماینرها وجود داشته باشد، جایی که زمان لازم برای تکمیل یک تراکنش زنجیره‌ای نیز به ازدحام شبکه بستگی دارد. گاهی اوقات در صورت وجود حجم زیادی از تراکنش‌ها که نیاز به تأیید دارند، تراکنش‌ها به تأخیر می‌افتند.

وقتی این را با تراکنش‌های خارج از زنجیره مقایسه می‌کنیم، این دومین تغییر در مورد تغییرات تراکنش است. آنها از چند جهت متفاوت هستند: قراردادهای تراکنش خارج از زنجیره در واقع خارج از بلاکچین اتفاق می افتد، و این پروتکل به کار رفته در تراکنش های خارج از زنجیره مشابه پروتکلی است که در پلتفرم های پرداخت استفاده می شود، یکی از محبوب ترین آنها پی پال است.

این بدان معناست که طرف‌هایی که در این تراکنش دخیل هستند، توانایی انتخاب توافق‌نامه‌ای خارج از بلاکچین را دارند و مرحله بعدی می‌تواند به طور بالقوه شخص ثالثی را درگیر کند که نقشش تأیید تکمیل تراکنش و همچنین تأیید این توافق است. مورد اطاعت هر دو طرف قرار گرفته است.

 

On-Chain چیست؟

 

برای دیدن مقاله “معاملات آف چین Off-Chain و اهمیت آن در بلاکچین” کلیک کنید.

 

حاکمیت زنجیره ای چیست؟

حاکمیت بر روی زنجیره به کاربران این امکان را می دهد که مستقیماً به تغییر پروتکل اساسی در حاکمیت بلاکچین رأی دهند . وظیفه کنترل به‌روزرسانی‌ها، ارتقاء و رفع اشکالات پروتکل به جای یک حزب متمرکز به جامعه واگذار شده است.

دو نوع تصمیمی که حاکمیت بلاک چین را تشکیل می دهد عبارتند از: ۱) قوانین زیربنای پروتکل که کد است، ۲) سیستم تشویقی شبکه که اقتصاد است.

حاکمیت بلاکچین می تواند دشوار باشد زیرا یک  سیستم غیرمتمرکز است. حاکمیت بر روی زنجیره به ویژه در معماری های مبتنی بر ابر توزیع شده مفید است، جایی که چابکی برای اطمینان از تخصیص مناسب منابع ضروری است. به عنوان مثال، شبکه‌های DFINITY یک رویکرد حاکمیت زنجیره‌ای را ارائه می‌کنند که با یک سیستم هوش مصنوعی اختصاصی همراه است تا به طور موثر قدرت محاسباتی را به شرکت‌ها و برنامه‌های مختلف متصل به معماری ابری آنها اختصاص دهد.

به عنوان مثال، Tezos و Decred پلتفرم هایی هستند که به کاربران اجازه می دهند مستقیماً در جهت آینده پلتفرم رای دهند و بخش های خاصی را برای برآوردن نیازهای توسعه دهندگان و کاربران تنظیم کنند.

در حالی که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین از روشی بسیار معتدل تر و  خارج از زنجیره استفاده می کنند که تا کنون هوشمندانه بودن آن ثابت شده است، اما فاقد انعطاف پذیری مورد نظر کسب و کارها است.

حاکمیت زنجیره‌ای نیز به ظهور سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز ( DAOs ) کمک کرده است. DAO یک پلتفرم تحت مدیریت جامعه است که در آن قوانین اجرا شده توسط کاربران مورد توافق قرار می گیرند. DAOها می‌توانند به اپلیکیشن‌های حیاتی برای سازمان‌هایی تبدیل شوند که دارای حاکمیت زنجیره‌ای هستند و به مشتریان اجازه می‌دهند تا با محصول خود تعامل داشته باشند و آن را به سرعت مطابق با نیازهای خود سفارشی کنند، بدون اینکه هیچ هزینه‌ای از سوی نهادی که برنامه را راه‌اندازی می‌کند، نداشته باشند.

 

حاکمیت زنجیره ای چیست؟

 

حاکمیت زنجیره ای در معاملات آن چین On-Chain بر روی سه مکانیسم کار می کند:

اجماع

رای گیری مستقیماً از طریق پروتکل در مورد حاکمیت زنجیره ای انجام می شود. تکنیک اجماع برابر با مکانیزم رای گیری مستقیم دموکراتیک است که در آن تصمیمات مستقیماً بر روی پروتکل دفتر کل توزیع شده گرفته می شود و بهبودهای زنجیره بلوکی اجرا می شود.

مشوق

برای یکسان کردن زمین بازی برای همه بازیکنان، تغییر کنترل از ماینرها به توسعه دهندگان و متعاقباً به کاربران وجود دارد.
برای مثال، کاربران و توسعه‌دهندگان می‌توانند از تغییراتی حمایت کنند که به طور قابل‌توجهی هزینه‌های تراکنش را کاهش می‌دهد، استخراج‌کنندگان را در مضیقه قرار می‌دهد و شبکه را از نظر اقتصادی ناپایدار می‌سازد.
به طور مشابه، ماینرها می توانند از ارتقاهایی حمایت کنند که به طور چشمگیری پاداش بلوک را افزایش می دهد و به طور بالقوه در دراز مدت به شبکه آسیب می رساند.

اطلاعات

بر روی زنجیره، درست مانند حکمرانی خارج از زنجیره، شفافیت اطلاعات را می طلبد. مزایای کلیدی حاکمیت زنجیره ای به شرح زیر است:

  • رویکرد تصمیم‌گیری مؤثر و غیرمتمرکز است، زیرا تحت تأثیر یک فرد واحد نیست، بلکه از طریق جامعه به دست می‌آید.
  • همچنین شفافیت بیشتری وجود دارد زیرا همه می توانند به کد نگاه کنند و ببینند که چگونه اجماع ایجاد شده و تصمیم گیری می شود.
  • از هارد فورک نیز می توان اجتناب کرد. هنگامی که برخی از ذینفعان احساس می کنند که از فرآیند تصمیم گیری بیگانه شده اند و نمی توانند با سایر سازمان ها در مسیر آینده شبکه به توافق برسند، ممکن است هارد فورک رخ دهد.

علاوه بر این، حاکمیت روی زنجیره با رای دادن از طریق نشانه‌ها انجام می‌شود و مشوق‌هایی برای مشارکت در فرآیند رای‌گیری برای تشویق مشارکت کاربر ارائه می‌شود.

 

ارز در دفتر کل چیست؟

 

ارز در دفتر کل چیست؟

ارز در دفتر کل به ارزی اطلاق می‌شود که روی یک بلاکچین قرار دارد. این اساس همه ارزهای دیجیتال است که باید از یک دفتر کل توزیع شده  (یک کپی از همان پایگاه داده) به اشتراک گذاشته شده بین همه شرکت کنندگان استفاده کنند.
ارزهای موجود در دفتر این پتانسیل را دارند که جایگزین بهتری برای ارزهای خارج از دفتر کل یا فیات شوند. آنها معمولاً باز، شفاف (نمایش تراکنش‌ها و موجودی‌ها برای دیدن همه)، ناشناس (بدون شناسایی مستقیم کاربر)، نیاز به ارائه مستمر و مشوق قدرت محاسباتی (یا سایر الزامات مکانیزم اجماع) برای حفظ شکل/عملکرد دارند، تقلبی و غیر متمرکز غیرممکن است. علاوه بر این، آنها در کیف پول های دیجیتال ذخیره می شوند.
بیت کوین اولین و نمونه اصلی از ارزهای دفتر کل است، اگرچه در حال حاضر بسیاری از این ارزها وجود دارد. ارز در دفتر کل از این نظر مهم است که تغییر پارامترهای آن برای هیچ حزب یا گروهی از افراد با نفوذ قابل توجه امکان پذیر نیست. این بدان معناست که یک ارز دفتر کل معمولاً باید فاقد کنترل متمرکز باشد.
آنها بر اساس عرضه، ماهیت عمومی یا خصوصی پایگاه داده، مکانیسم اجماع مورد استفاده، جامعه، میزان استفاده، نقدینگی، نرخ انتشار، پشتیبانی کیف پول و سایر ویژگی ها طبقه بندی می شوند.
به دلیل ماهیت منبع باز یک کد بلاکچین، می توان یک ارز در دفتر کل را فورک کرد و برای شروع یک ارز دفتر کل جدید با پارامترهای اصلاح شده استفاده کرد.
امتیاز دهید

مرتضی علیپور

دانشجوی کارشناسی ارشد، برنامه نویس و علاقمند به یادگیری مداوم حوزه IT - محقق ارزهای دیجیتال و گاهی یک تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا