مونرو چیست؟ بلاکچین Monero چگونه کار میکند؟

مونرو ارز دیجیتالی است که از رمزنگاری برای تسویه تراکنش‌ها، ایمن‌سازی شبکه و تولید کوین‌ها یا ارزهای جدید استفاده می‌کند. XMR نماد علامت گذاری شده برای مونرو است. این ارز با ایجاد جامعه مشتریان قوی خود، امروزه جایگاه خود را در سبد متنوع چندین صرافی ارزهای دیجیتال در سراسر جهان پیدا کرده است. برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، حفاظت از حریم خصوصی کاربران یکی از اهداف اصلی مونرو است.

 

مونرو چیست؟

مونرو از فناوری به نام «امضای حلقه برای حفظ حریم خصوصی کاربران» استفاده می‌کند. امضای حلقه، تشخیص این‌که چه کسی و چه آدرسی تراکنش‌ها را ارسال کرده است، برای ناظران خیلی سخت است. در واقع اگر امضاهای حلقه تمام تراکنش‌ها را به صورت دسته‌جمعی به رشته تحریر در آورند تا تمایز بین آن‌ها چالش برانگیز شود.

با این حال، کشف تراکنش چالش برانگیز است، اما غیرممکن نیست، چون یک توسعه‌دهنده با استعداد می‌تواند مسیر تراکنش را شکست دهد. در برخی از ارزهای دیجیتال خصوصی، کاربران باید ویژگی حریم خصوصی خود را روشن کنند، اما در مونرو، به صورت پیش فرض این ویژگی در دسترس است. مونرو از زمان به وجود آمدن، به یکی از پرطرفدارترین ارزهای رمزنگاری شده در سطح جهان تبدیل شده است.

مقاله ارز مونرو چیست؟ را بخوانید.

 

مونرو

 

تاریخچه مونرو

برای آگاهی از تاریخچه مونرو، باید با ارز دیجیتال دیگری که در سال ۲۰۱۲ به وجود آمد، یعنی بایت کوین آشنا شوید. مونرو محصول جانبی هارد فورک بایت کوین است. هارد فورک در دنیای ارزهای دیجیتال به این معنی است که گروهی از توسعه‌دهندگان از نرم‌افزار اصلی دور می‌شوند و بلاکچین خودشان را ایجاد می‌کنند. انشعاب از کانال اصلی یک کوین جدید و شبکه غیرمتمرکز انحصاری آن ایجاد می‌شود. کوین جدید و شبکه مرتبط با آن دارای ویژگی‌های یکسان با کوین اصلی است. همراه با ادغام مجموعه‌ای از ویژگی‌های متمایز و ارتقا یافته خود خواهند بود.

فناوری CryptoNote توسط توسعه‌دهنده، زمان ایجاد بایت کوین استفاده شد. این فناوری تراکنش‌ها را غیرقابل پیوند و غیرقابل ردیابی کرده است. برای توضیح بیشتر، un-linkable این امکان را برای ناظران تراکنش‌ها غیرممکن می‌کند تا متوجه شوند، آیا یک منبع خاص چندین تراکنش را دریافت کرده است یا خیر. در حالی که از سوی دیگر، غیر قابل ردیابی بودن استنباط می‌کند که طرف‌های خارجی نمی‌توانند تشخیص دهند که چه کسی تراکنش‌ها را ارسال و دریافت کرده است.

فناوری CryptoNote از کلیدهای یکبار مصرف استفاده می‌کند تا تراکنش را غیرقابل پیوند کند. بنابراین، هر زمان که فرستنده‌ای بایت کوین ارسال می‌کند، یک کد منحصر به فرد ایجاد می‌کند که در آن تراکنش خاص استفاده می‌شود. کد منحصربه‌فرد ایجاد شده باعث می‌شود کوین‌ها هر بار به یک کیف پول کاملاً متفاوت ارسال شوند. علیرغم این‌که بایت کوین شروعی امیدوارکننده داشت؛ اما نتوانست در این بخش پیشرفت خوبی داشته باشد. این شبکه با حمله یک باگ نرم‌افزاری مواجه شد. این حمله منجر به کاهش سریع ارزش کوین شد.

این اشکال چند توسعه‌دهنده ارزهای دیجیتال را تشویق کرد تا روی Bytecoin کار کنند. تا از طریق هارد فورک‌ها یک کوین جدید ایجاد کنند. این منجر به ساخت Bitmonero شد. متأسفانه Bitmonero ابتدا مورد استقبال قرار نگرفت. در واقع برخی از ویژگی‌های مورد انتظار جامعه در این کوین جدید وجود نداشت. به همین دلیل، توسعه‌دهندگان تغییرات قابل توجهی را در رویکرد خود ایجاد کردند و یک سری ویژگی‌های جدید را به پروژه اضافه کردند. این پروژه جدید به نام “مونرو” به وجود آمد.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا