ماینینگ چیست؟ + ۶ مورد مهم پیش از استخراج

ماینینگ چیست؟

استخراج ارزهای دیجیتال به فرایندی گفته می‌شود که در آن کوین‌های دیجیتالی جدید ایجاد می‌شوند. اما مراحل انجام آن اصلاً به سادگی توضیح آن نیست؛ چراکه ایجاد هر بلاک و کوین، نیازمند حل پازل‌های پیچیده، ارزیابی تراکنش‌های بلاکچین و افزودن آنها به بلاکچین توزیع‌شده است. 

اگر خیلی فنی‌تر به ماینینگ بپردازیم باید گفت که استخراج کریپتویی فرایندی معاملاتی است که عملیات پیچیده‌ای را با استفاده از کامپیوترها و رمزنگاری‌ها حل و داده‌های آنها را در بلاکچین ثبت می‌کند. این فرایند، نسخه پیشرفته‌ی فعالیت در بانک‌ها به شمار می‌رود.

 

ماینینگ چیست

 

بانک‌ها را تصور کنید که تراکنش‌ها باید توسط یک سیستم کاملاً متمرکز تأیید شوند و در همان جا هم ثبت شوند که می‌توان گفت این سبک فعالیت بسیار مستعد دستکاری شدن است. اما این در حالی است که ارزهای دیجیتال سازمان‌های متمرکز برای تأیید تراکنش‌ها ندارند.

 

استخراج ارزهای دیجیتال چگونه کار می کند؟

به طور خلاصه، ماینرهای ارزهای دیجیتال بایستی اصالت تراکنش‌ها را ارزیابی و تأیید کنند تا پاداش فعالیت خود را در قالب ارز رمزنگاری‌شده دریافت کنند. برای درک درست فرایند استخراج باید گفت که ابتدا باید مفهوم تکنولوژی و بلاکچین را به خوبی متوجه شوید. دو مسئله مهم در رابطه با بلاکچین وجود دارد که همیشه باهم کار می‌کنند و جدانشدنی اند: رمزنگاری کلید عمومی و ریاضی.

ارزهای دیجیتالی سنتی همچون بیت‌کوین از یک لجر غیرمتمرکز با نام بلاکچین استفاده می‌کنند. بلاکچین متشکل از چندین بلاک زنجیره‌ای است که داده‌های کلیدی و اصلی را در خود ذخیره می‌کند. این اجزای همیشگی گروهی از تراکنش‌ها هستند که به انتهای بلاکچین افزوده می‌شوند. این فرایند علاوه بر بالا بردن شفافیت، به کاربران امکان مشاهده تراکنش‌های اضافه شده را می‌دهد. البته که نام افرادی که این بلاک‌ها را اضافه می‌کنند مشخص نمی‌شود، اما حس غرور را به آنها می‌دهد. مرحله به مرحله فرایند ماینینگ را در این بخش با شما به اشتراک خواهیم گذاشت:

 

استخراج ارزهای دیجیتال چگونه کار می کند

 

 1. نودها (node) اصالت و قانونی بودن تراکنش‌ها را ارزیابی می‌کنند: بلاکچین ارز دیجیتال بر اساس تراکنش‌ها ساخته می‌شود. هر تراکنشی جهت تکمیل شدن حتماً باید تأیید شوند.
 2. تراکنش‌ها به صورت جداگانه به بلاکچین افزوده می‌شوند: مرحله بعدی به این صورت است که کلیه تراکنش‌ها باید در لیستی دسته بندی شوند تا در نهایت به بلاک تأییدنشده اضافه شوند. افزودن تراکنش‌ها به این دلیل است تا از تکرار کوین‌های مبادله شده جلوگیری شود.
 3. هش و سایر داده‌ها به بلاک تأییدنشده اضافه می‌شوند: زمانی که تراکنش‌های کافی به بلاک افزوده می‌شوند، داده‌های دیگری هم به بلاک اضافه می‌شود. از جمله این داده‌ها می‌توان به هش بلاک قبلی، هش بلاک جدید و هدر اشاره کرد. این هش‌ها هم بایستی توسط نودها تأیید شوند.
 4. ماینرها هشِ بلاک را برای اطمینان از قانونی بودن بلاکچین ارزیابی می‌کنند: سایر ماینرهای داخل شبکه گردهم می‌آیند تا صحت بلاک تأییدنشده را با بررسی هش آن چک کنند. این بررسی هم بینهایت دشوار و پیچیده می‌باشد.
 5. بلاک پس از تأیید، در بلاکچین به صورت عمومی منتشر می‌شود:  این مرحله جایی است که باید استخراج‌کننده ها جشن بگیرند، چراکه اثبات سهام و یا کار در اینجا شکل گرفته است. PoW فرایند حل هش و اثبات قانونی بودن تراکنش‌ها به سایر ماینرها است.

 

موارد مورد نیاز پیش از ماینینگ

یک استخراج‌کننده باید ابتدا وسیله‌های مورد نیاز خود را تهیه و راه‌اندازی کند. از جمله این موارد می‌توان به وسیله‌های زیر اشاره کرد:

 

موارد مورد نیاز پیش از ماینینگ

 

 • پردازشگر سخت‌افزار
 • هارد SSD برای ماینینگ ارز دیجیتال
 • دستگاه ASIC 
 • نرم‌افزار استخراج
 • یک کیف‌پول کریپتو
 • استخر استخراج (در صورتی که شخصی استخراج دسته‌جمعی را به انفرادی ترجیح می‌دهد.)

زمانی که کلیه این موارد تهیه شدند و آماده استفاده بودند، ماینینگ ارز دیجیتال را می‌توان آغاز کرد. هر گونه دخالت انسانی هم در صورت خرابی سیستم، قطعی شبکه، قطعی برق و یا تعمیر سیستم رخ خواهد داد.

 

آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟

پاسخ کلی این سؤال مثبت است، اما دو مسئله را برای بررسی این مورد باید در نظر گرفت:

 1. موقعیت جغرافیایی شما
 2. ماینینگ ارز دیجیتال از طریق راه قانونی

 

آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است

 

باید به این موضوع توجه داشته باشید که زمانی که از ابزار غیرقانونی برای ماینینگ استفاده کنید، وارد کار غیرقانونی می‌شوید. به عنوان مثال برخی از مجرمان سایبری با نصب نرم‌افزار روی دستگاه‌های افراد و یا با استفاده از جاوا اسکریپت از قدرت سیستم سایر افراد کمک می‌گیرند.

در کل ماینینگ ارزهای دیجیتال از نظر مسئولان دولتی هر کشور متفاوت است. به عنوان مثال کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا کاملاً استخراج را نوعی ارائه خدمات شمرده است و این در حالی است که برخی دولت‌های محلی در چین به دنبال سرکوب کردن استخراج بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند.

 

دستگاه ماینر

سیستم این دستگاه‌ها به گونه‌ای تعبیه شده است که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را با استفاده از کامپیوترها تأیید می‌کنند و کارمزد آنها هم به دارندگان دستگاه‌های ماینر داده می‌شود. این تراکنش‌ها بایستی پس از تأیید به بلاکچین اضافه شوند.

مسائل مختلفی در زمینه ماینرها وجود دارد که برای هر کشوری متفاوت خواهد بود. واردات، خرید و فروش، مالیات و یا خود ماینینگ با توجه به قوانین هر کشوری متفاوت خواهد بود که افراد باید کلیه آنها را با توجه به قوانین حاکم در موقعیت جغرافیی خود بسنجند.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه عملکرد آنها و دستگاه‌های ماینر برتر حتماً به مقاله “دستگاه ماینر” ما مراجعه نمایید.

 

ریگ ماینینگ

ریگ استخراج همان کامپیوترهایی هستند که با ارتقا یافتن به فرایند ماینینگ کمک می‌کنند. در این نوع ماینینگ هم باید کارت گرافیک قوی خریداری شود تا قدرت پردازش را بالا ببرد که هزینه این کارت‌ها هم بالا می‌باشد. در کل، ریگ‌ها امکان انجام فرایند را برای کاربران ایجاد می‌کند. به این شکل که پس از حل یک بلاک یا زنجیره، ارزهای انتخاب شده و مورد نظر ماینرها استخراج شده و به ارزهای پیشین اضافه خواهد شد.

 

ریگ ماینینگ

 

هش ریت و یا سایر اطلاعات Mining Rig را حتماً در مقاله “ریگ ماینینگ” ما مطالعه نمایید.

 

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

ماینینگ ارزهای دیجیتال فرصتی را برای تک تک افراد ایجاد می‌کند تا درآمدی غیرفعال داشته باشند. به این شکل که تراکنش‌ها توسط نودهای توزیع‌ یافته تأیید می‌شوند. در این بخش لیستی از برترین و بهترین کریپتو ها را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت تا بالاترین پاداش‌ها را برای شما به ارمغان بیاورند. هر کدام از این ارزهای دیجیتال با استفاده از نرم‌افزار و ابزار خاص خود استخراج می‌شوند.

 

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

 

در کل می‌توان گفت آن دسته از کوین‌هایی که نیازی به سخت‌افزاری‌های گران‌قیمت ندارند می‌توانند گزینه‌های بهتری برای ماینینگ باشند. 

 • ECOS
 • Vertcoin
 • Grin
 • Monero
 • ZCash
 • Ravencoin
 • Haven Protocol
 • Ethereum Classic
 • Litecoin
 • Ethereum
 • Monacoin
 • Bitcoin Gold
 • Aeternity

 

استخراج ارز دیجیتال با گوشی همراه

امکان استخراج با گوشی هوشمند با هر دو سیستم عامل (اندروید و iOS) وجود دارد. تلفن‌های همراه نیز درست همانند کامپیوترها امکان پردازش و محاسبه هش ها را دارند. اما در عمل باید گفت که خیلی گزینه مناسبی برای ماینینگ نخواهند بود. موبایل های امروزه به مراتب از کامپیوترهای قدیمی بهتر عمل می‌کنند، اما در حال حاضر کامپیوترهای استخراج پیشرفته و تخصصی تری وجود دارند که الویت دارند.

 

استخرهای استخراج

 

استخرهای استخراج

اگر در این حوزه جستجوهایی انجام دهید، حتماً به کلمه استخرهای استخراج و یا همان “Mining Pools” مواجه شده اید. ماینرها متوجه شدند که می‌توانند با GPUهای بیشتر به سود بیشتر دست پیدا کنند. به همین جهت سازمان‌ها گردهم می‌آِیند و منابع خود را برای دریافت حجم زیادی از سخت‌افزار استخراج ترکیب می‌کنند. این استخرهای ماینینگ برای عموم آزاد و قابل مشاهده است و هر شخصی قادر خواهد بود تا کامپیوترهای خود را به شبکه اضافه کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا