متوسط

متاورس چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ مفهوم Metaverse

Metaverse چیست؟

متاورس در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و سر و صدای زیادی به پا کرده است، شاید برای شما سؤال باشد که دقیقا متاورس چیست؟ متاورس میوه‌ای از درخت فناوری است که خطوط بین دنیای فیزیکی و دیجیتال را محو می‌کند و مرز‌های محدودیت در دنیای واقعی را از بین می‌برد. متاورس یک اصطلاح جدید نیست بلکه این اصطلاح در سال ۱۹۹۲ توسط نیل استفنسون در رمان تخیلی Snow Crash ابداع شد.

Metaverse را می‌توان به عنوان یک فضای مجازی مشترک در نظر گرفت که در آن کاربران می‌توانند با افراد دیگر تعامل داشته باشند و به فعالیت‌های مختلف در این فضا بپردازند. اگر بخواهیم تعریف دیگری برای متاورس ارائه دهیم باید بگوئیم که فضای متاورس تلفیقی از یک بازی ویدیویی و یک شبکه اجتماعی است.

تصور کنید که در یک دنیای مجازی میلیارد‌ها کاربر زندگی می‌کنند، کار می‌کنند، خرید می‌کنند، آموزش می‌بینند و به تعامل با یکدیگر می‌پردازند، همه این کار‌ها در حالی انجام می‌شود که در دنیای واقعی بر روی یک کاناپه نشسته‌اید، خود ما بر روی کاناپه اما آواتار ما در متاورس در حال انجام کارهای مختلف خواهد بود. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق‌تر متاورس چیست؟ بپردازیم پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما باشید.

متاورس چیست؟

 

چرا متاورس اهمیت دارد؟

یکی از مهم‌ترین اتفاقات اخیر در حوزه متاورس تغییر نام شرکت فیس‌بوک در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ به متا بود، فیس‌بوک با این تغییر نام اهمیت خود به متاورس و حوزه‌‎های مربوط به آن را نشان داد و اعلام کرد که بیش از ده میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در این حوزه برنامه ریزی کرده است.

علاوه بر متا بسیاری از شرکت‌های بزرگ دیگر همانند گوگل، مایکروسافت، Nvidia و بسیازی از دیگر کمپانی‌ها برای ورود به این حوزه برنامه‌ریزی کرده‌اند و در حال سرمایه‌گذاری بر روی اهداف خود در این حوزه می‌باشند.

امروزه متاورس برای توصیف موارد بسیاری از جمله محیط‌های آنلاین پیشرفته، اتاق‌های کار مجازی، رختکن‌های مجازی، اتاق عمل‌های مجازی و بسیاری از اینگونه موارد استفاده می‌شود.

امروزه مفهوم متاورس به صورت چند جهانی در حال شکل‌گیری و پیشرفت است و در موارد بسیاری کاربرد خواهد داشت اما در عین حال که شور و اشتیاق زیادی برای خلق متاورس و موارد مختلف در آن وجود دارد اما تردیدهایی نیز در این صنعت احساس میشود. برای بسیاری از ما سوال این است که متاورس دقیقا چگونه خواهد بود و آیا خروجی‌ای که خواهد داشت می‌تواند باعث شود تا افراد ساعت‌ها با یک عینک متاورسی بر روی یک کاناپه بنشینند.

بسیاری از افراد مهم این صنعت گفته‌اند که متاورس یکی از مورد انتظار‌ترین تحولات فناوری در دهه‌های آینده خواهد بود و اهمیت بالایی خواهد داشت زیرا متاورس قدرت تغییر روند زندگی انسان‌ها را خواهد داشت و در پی ایجاد جهانی بدون محدودیت خواهد بود.

متاورس چیست؟2

ورود شرکت‌های بزرگ  و سرمایه گذاری‌های چند میلیارد دلاری نشان دهنده اهمیت آینده این صنعت است و پیشرفت‌های زیادی در انتظار این حوزه خواهد بود، چیزی که امروزه ما از متاورس می‌بینیم نوک کوه یخ است. در ادامه به بررسی بیشتر متاورس و جزئیات مربوط به آن می‌پردازیم.

 

نحوه کار متاورس

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم چیزی که امروز در مورد متاورس می‌بینیم و می‌شنویم نوک کوه یخ است و یک توافق کلی در مورد نحوه کار آن وجود ندارد فقط در برخی پروژه‌ها موارد مشترکی دیده می‌شود. با این حال متاورس یک اکوسیستم دیجیتالی است که بر اساس انواع مختلف فناوری سه بعدی، ابزار‌های مالی غیر متمرکز و نرم‌افزار‌های خاص کاربردی در این حوزه ساخته شده است که بر بستر بلاکچین اجرا می‌شوند.

اما دیدگاهی که در مورد متاورس در بین اکثر توسعه‌دهندگان و فعالان این حوزه مشترک است این است که متاورس یک فضای باز و پویا سه بعدی خواهد بود که امکان تعامل در آن وجود دارد و بسیار شبیه به اینترنت است اما به صورت سه بعدی.

اگر در ابتدای راه ورود به حوزه متاورس هستید پیشنهاد می‌شود از مقاله آموزش شروع کار با متاورس بازدید نمائید.

 

نحوه دسترسی به متاورس

دو مورد از تاثیر گذارترین موارد در رشد و توسعه متاورس، واقعیت مجازی یا VR و واقعیت افزوده یا AR هستند. در ادامه به بررسی این دو مبحث مهم و نحوه دسترسی به متاورس می‌پردازیم.

 

واقعیت مجازی یا Virtual Reality

به طور کلی واقعیت مجازی یک محیط سه بعدی شبیه سازی شده است که امکان تعامل کاربران با محیط سه بعدی مجازی را فراهم می‌کند. فضاها و شرایط به گونه‌ای طراحی شده است که امکان تعامل با آن وجود دارد.

در حال حاضر این فناوری با استفاده از یک هدست VR مورد استفاده قرار می‌گیرد که میدان دید کاربر را در اختیار می‌گیرد. پیشنهاد می‌شود از مقاله واقعیت مجازی بازدید نمائید تا اطلاعات کاملی در مورد این موضوع به دست آورید.

متاورس چیست؟3

 

واقعیت افزوده یا Augumented Reality

واقعیت افزوده یا AR ارتباط بیشتری با فضای واقعی دارد و از طریق یک لنز موبایل یا دوربین، موارد مجازی را به فضای واقعی اضافه می‌کند، AR یک ارتباط مستقیم بین موارد مجازی و دنیای واقعی است و تمامی موارد دیجیتالی را از طریق AR می‌توان وارد دنیای واقعی کرد. به طور کلی واقعیت افزوده هم‌پوشانی اطلاعات دیجیتالی بر روی دنیای واقعی است.

با استفاده از AR می‌توانید در خیابان با باب اسفنجی قدم بزنید، یا برای مثال نمایشگر‌های هد آب خودرو که بر روی شیشه جلو سرعت و دیگر موارد را نشان می‌دهند نوعی از AR یا واقعیت افزوده هستند، برای درک کامل موضوع پیشنهاد می‌شود از مقاله واقعیت افزوده بازدید نمائید.

متاورس چیست؟4

همانطور که متوجه هستید ما در ابتدای این صنعت عظیم هستیم و به طور قطع نمی‌توان گفت که تمامی دسترسی‌ها از طریق قابلیت‌های AR و VR خواهد بود، امروزه برخی پروژه‌های محبوب متاورس از جمله Decentraland، Roblox و MineCraft با استفاده از مرورگرها یا دستگاه‌های تلفن همراه قابل استفاده هستند. باید دید که در قسمت پنهان این کوه یخ چه مواردی نهفته است که بعد‌ها نمایان خواهد شد.

 

فناوری های تاثیر گذار در متاورس

در این قسمت از مقاله متاورس چیست؟ به مواردی اشاره خواهیم کرد که در آینده متاورس و پیشرفت آن تاثیر به سزایی خواهند داشت. متاورس یک دنیای مجازی در حال رشد و تکامل است که با ورود افراد بیشتر به این حوزه نیاز به فناوری‌های مؤثر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. فناوری‌هایی که از طریق آن‌ها می‌توان سرعت پیشرفت در متاورس را افزایش داد و با استفاده از آن‌ها حوزه‌های مختلفی از متاورس را بنا کرد. در ادامه به بررسی این فناوری‌های تاثیر‌گذار می‌پردازیم.

 

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی یا VR که در بالا به شرح آن پرداختیم از مهم‌ترین فناوری‌های تاثیر‌گذار در حوزه متاورس است، این فناوری اجازه می‌دهد کاربران به طور کامل در فضای مجازی متاورس غوطه‌ور شوند و تعامل خود را با فضای متاورس برقرار کنند. VR شیوه واقعی‌تری از تعامل و حضور در فضاهای سه بعدی متاورس را فراهم می‌کند.

واقعیت افزوده

AR از دیگر فناوری‌های مهم و تاثیر‌گذار در حوزه متاورس است، بر خلاف VR که یک محیط کاملا مجازی را ایجاد می‌کند شما با استفاده از AR می‌توانید اشیا و موارد مجازی را به دنیای واقعی بیاورید، در بالا به بررسی کامل AR نیز پرداختیم.

بلاکچین

از فناوری بلاکچین در متاورس برای ایجاد یک اقتصاد غیر متمرکز و ایمن استفاده می‌شود، می‌توانید ارز مورد نظر خود را در بلاکچین ایجاد کنید و از این ارزها برای مبادله و خرید و فروش انواع کالاها در متاورس استفاده کنید، همچنین بلاکچین به کاربران امکان ایجاد و خرید و فروش ساختمان و آیتم‌های مجازی در بلاکچین را می‌دهد.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یا AI از موارد دیگر است که برای ایجاد یک محیط واقعی‌تر و جذاب‌تر در متاورس از آن استفاده می‌شود، از الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توان برای ایجاد یک محیط واقع گرایانه‌تر و رفتار‌های واقعی‌ استفاده کرد. همچنین از آن برای خلق اشیا و محیط نیز می‌توان استفاده کرد. با استفاده از این فناوری می‌توان آواتار‌های جذاب‌تر و واقعی‌تری را خلق کرد و تعامل لذت بخش تری را ایجاد کرد.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا که به انگلیسی همان Internet of Things می‌باشد از فناوری‌های مهم و تاثیر‌گذار در متاورس است، با استفاده از IOT می‌توانید خانه‌های مجازی خود را به لوازمی که با اینترنت اشیا مرتبط هستند تجهیز کنید یا انواع لوازم  خانه را با متاورس مرتبط کنید، برای مثال می‌توانید کمد لباس خود را به اینترنت اشیا و به متاورس متصل کنید تا از این طریق در هنگام خرید از متاورس، کمد شما تشخیص دهد چه لباس‌ها با چه سایز و نوعی برای شما مناسب‌تر هستند.

همچنین خودرو‌های مجازی می‌توانند به اینترنت اشیاه مجهز شوند و مسیر‌هایی با تردد کمتر را برای شما مشخص کنند و بسیاری کاربرد دیگر که در پیشرفت متاورس تاثیر‌گذار خواهد بود.

رابط های مغز با کامپیوتر یا BCI

Brain Interfaces یا رابط‌های مغز با کامپیوتر از موارد تاثیر‌گذار دیگر در متاورس هستند که با ادغام آن‌ها با متاورس می‌توان به تجربه‌ای فوق العاده در متاورس رسید، با استفاده از BCI می‌توان یک پیوند عمیق میان مغز و متاورس برقرار کرد و می‌توانید از این طریق با استفاده از مغز خود آواتار مجازی خود را کنترل کنید.

متاورس چیست؟5

تمامی این کنترل‌ها از طریق افکار شما خواهد بود و نیاز به صفحه نمایش یا و صفحه کلید‌های سنتی به طور کامل از بین خواهد رفت. همچنین تمامی احساسات و وضعیت عاطفی نیز به صوررت کامل به متاورس منتقل خواهد شد، این مسئله از نظر اینجانب (نویسنده مقاله) ترسناک است.

 

از دیگر موارد تاثیر‌گذار در حوزه متاورس می‌توان به واقعیت گسترده یا Extended Reality، مدل سازی سه بعدی، محاسبات فضایی یا Spatial Computing و محاسبات لبه یا Edge Computing اشاره کرد که همگی در جهت تعامل و واقعی‌تر کردن تمامی جزئیات در متاورس استفاده می‌شوند و باعث پویا‌تر شدن متاورس خواهند شد. تمامی این موارد می‌تواند به بهبود متاورس در چند سال آینده کمک شایانی کند اما باید دید که مسیر کلی متاورس به کدام سمت خواهد رفت.

 

تفاوت بین اینترنت و  دنیای متاورس

اینترنت یک شبکه جهانی متشکل از کامپیوتر‌ها و سرور‌های متصل به هم است که امکان تبادل اطلاعات و ارتباطات گسترده را فراهم می‌کند، اینترنت شامل تعداد بسیاری از وب سایت‌ها، برنامه‌ها و خدمات مختلف است که افراد از طریق آن می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند.

متاورس یک دنیای مجازی است که بر روی اینترنت ساخته می‌شود اما به نحوی طراحی شده است که به صورت کاملا مجازی، غوطه‌ور و تعاملی باشد. در متاورس نحوه تعامل به صورت واقعی‌تر بوده و کاربران می‌توانند از این طریق به روش طبیعی‌تری با اشیا و آیتم‌های مختلف ارتباط برقرار کنند. به طور کلی متاورس نسبت به اینترنت معمولی یا سنتی تجربه فراگیر‌تری داشته و قابلیت‌های جذاب بیشتری را ارائه می‌دهد. به طور کلی متاورس شهودی‌ترین روش تعامل در اینترنت است.

 

متاورس امروزه برای چه مواردی استفاده میشود؟

بازی و سرگرمی از جمله مواردی است که متاورس در آن‌ها کاربرد دارد، با وجود متاورس در بازی‌ها، کاربران می‌توانند تجربه‌های همه‌جانبه و جذاب‌تری را داشته باشند، در بازی‌های Roblox و Fortnite میتوانید متاورس را به نحوی مشاهده کنید زیرا در این بازیها امکان تعامل بازیکنان با یکدیگر و اشیا وجود دارد.

مورد دیگر تعاملات اجتماعی است، متاورس انقلابی در حوزه تعاملات اجتماعی ایجاد میکند، به نحوی که شما می‌توانید با روش‌های شهودی و طبیعی‌تر با افراد دیگر تعامل داشته باشید و ارتباط برقرار کنید. رویداد‌ها و کنفرانس‌های مجازی از جمله این موارد هستند، از طریق متاورس می‌توانید کنفرانس‌ها و جلساتی را برگذار کنید که افراد بسیاری از سرتاسر جهان در آن حضور دارند و به راحتی امکان تعامل قوی نیز وجود دارد.

متاورس چیست؟7

از طریق متاورس می‌توان آموزش‌های جذاب‌تر و فراگیر‌تری ارائه داد، از طریق متاورس می‌توانید کلاس‌های مجازی جذاب‌تری داشته باشید و فضای آموزشی را در متاورس ایجاد کنید، در متاورس امکان تدریس‌های عملی نیز فراهم است.

 

از طریق متاورس می‌توان مراقبت‌های بهداشتی جذاب تری را تجربه کنید، می‌توانید با پزشک خود در متاورس ملاقات کنید، همچنین امکان شبیه سازی و آموزش‌های پزشکی در متاورس به راحتی قابل دسترس است و می‌توانید سطح جدیدی از آموزش و مراقبت‌های پزشکی را با متاورس تجربه کنید.

با متاورس می‌توانید سطح جدیدی از تجارت الکترونیک را تجربه کنید و ویترین‌های مجازی برای محصولات خود و فروش آن‌ها ایجاد کنید. همچنین با متاورس تجربه خرید جذاب‌تری در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت و امکان گشت و گذار بهتری در اختیار آن‌ها خواهد بود.

متاورس چیست؟6

متاورس هنوز هم یک مفهوم نوظهور است که طیف وسیعی از موارد کاربردی را می‌تواند در خودش جای دهد، متاورس در سال های آینده با بهبود فناوری، پیشرفته‌تر نیز خواهد شد و کاربرد‌های گسترده‌تری در آن خواهیم یافت.

 

کاربرد NFT در متاورس

NFT ها دارایی‌های منحصر به فردی هستند که در بلاکچین ساخته می‌شوند، NFT ها در متاورس فرصت‌های جدیدی برای مالکیت و تبادل را فراهم می‌کند، در زیر به کاربرد‌های NFT در متاورس اشاره می‌کنیم تا دید بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنیم.

 

املاک مجازی

املاک و مستغلات مجازی به صورت NFT در متاورس ایجاد می‌شوند و استفاده‌های زیادی در متاورس دارند، با استفاده از NFT های زمین و خانه‌های مجازی، کاربران می‌توانند زمین‌ها و دارایی‌های خود را به صورت غیر متمرکز داشته باشند و مالکیت تثبیت شده‌ای را تجربه کنند.

کالا های مجازی

از NFT ها می‌توان برای نمایش انواع کالا‌های مختلف مجازی استفاده کرد، برای مثال می‌توان لباس‌ها، کفش، کمد و بسیاری از اینگونه کالاهای مختلف را در متاورس قرار دارد و به نمایش گذاشت.

آیتم های درون بازی

با استفاده از NFT ها می‌توان یک بازار غیر متمرکز برای آیتم‌های درون بازی متاورسی ایجاد کرد، شما مالک اسلحه، کلاه، پوسته، سپر یا آیتم‌های مختلف بازی هستید و فارغ از سازنده بازی، شما مالکیت دارایی‌های خود را دارید و می‌توانید از طریق آن‌ها درآمد به دست آورید.

کلکسیون

همانطور که متوجه هستید از NFT ها می‌توان برای نمایش مجموعه‌های دیجیتالی و کلکسیون‌های مختلف استفاده کرد، می‌توانید در متاورس نمایشگاه مجازی خود را راه اندازی کنید و آیتم‌های هنری خود که به صورت NFT هستند را به فروش برسانید.

به طور کلی ادغام NFT ها در متاورس فرصت‌های جذابی برای مالکیت و تبادل ایجاد می‌کند و به محیط‌های مجازی ارزش می‌بخشد. NFT ها یک مبحث جذاب در دنیای کریپتو هستند، برای تبدیل شدن به یک متخصص پیشنهاد می‌شود از مقاله آموزش NFT بازدید نمائید، پس از مطالعه کامل این مقاله می‌توانید در بازار NFT ها فعالیت کنید و به کسب درآمد بپردازید زیرا این مقاله یک آموزش کامل در حوزه NFT ها می‌باشد.

 

متاورس کامل کی می آید؟

ایده درگیر شدن در دنیای مجازی و متاورس سال‌ها وجود داشته و به نظر میرسد که برای رسیدن به یک متاورس کامل سال‌ها فاصله داریم. در چند سال آینده بسیاری از جلسات و گرد همایی‌ها به صورت مجازی برگذار خواهد شد اما برای عمومی شدن کامل متاورس زمان بیشتری نیاز است زیرا تمامی مردم عینک‌ها و تجهیزات دسترسی به متاورس را ندارند و متاورس جامعی برای همه مردم وجود ندارد.

متاورس چیست؟8

 

تاثیر متاورس بر آینده

لازم به ذکر است که متاورس هنوز مجموعه‌ای از احتمالات است و کاملا تثبیت شده و دقیق چیزی ساخته نشده است، هنوز مسائل بسیاری از جمله اینکه متاورس چگونه آشکار خواهد شد، چه کسی متاورس را کنترل خواهد کرد، چه تاثیری بر زندگی ما خواهد گذاشت و کلیت آن چگونه خواهد بود نیاز به بررسی و تثبیت دارد.

نظرات بسیاری در مورد تاثیر متاورس در آینده بشریت وجود دارد، برخی از کارشناسان معتقدند که متاورس زندگی بشر را بهبود می‌بخشد و انسان می‌تواند تمامی تجربیاتی که قبلا نداشته است را تجربه کند.

در این بین نظراتی وجود دارد که می‌گوید متاورس تغییر دهنده نخواهد بود و همانند تاثیرات شبکه‌های اجتماعی کنونی خواهد بود و باعث افزایش موارد آسیب‌زا، رفتار‌های اعتیاد‌آور و افزایش خشونت خواهد شد.

از آنجایی که چهار چوب و برنامه مشخصی از متاورس آینده مشخص نبوده و در دسترس نیست پس نمی‌توان به طور قطع در مورد آینده آن و تاثیرات آن بر آینده نظر داد. اما مسلما متاورس می‌تواند فرصت‌های جدیدی برای تعاملات اجتماعی، رشد اقتصادی و پیشرفت فناوری‌های مختلف فراهم کند.

 

مزایا و معایب متاورس

مفهوم متاورس طیق وسیعی از مزایا و معایب را در خود جای داده است، در این قسمت قصد داریم به بررسی مزایا و معایب این حوزه عظیم بپردازیم.

 

مزایا متاورس

  • تعامل اجتماعی پیشرفته: متاورس فرصت‌های جدیدی برای تعاملات اجتماعی فراهم می‌کند و به افراد اجازه می‌دهد با روش‌های جذاب‌تری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
  • فرصت‌های اقتصادی جدید: متاورس می‌تواند فرصت‌های گسترده و جدیدی در حوزه مبادله کالاها و اقلام مجازی فراهم کند و فرصت‌های شغلی بسیاری از این طریق ایجاد خواهد شد.
  • پیشرفت تکنولوژی: متاورس می‌تواند دلیلی برای تکنولوژی‌های مختلف از جمله هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، بلاکچین و بسیاری از اینگونه موارد شود زیرا پیشرفت متاورس ملزم به پیشرفت اینگونه موارد نیز می‌باشد.
  • کاهش اثرات زیست محیطی: با انتقال بسیاری از رویداد ها، جلسات و گردهمایی‌های مختلف به متاورس بسیاری از نقل و انتقالات و جابجایی‌ها لغو خواهد شد و تولید گاز‌های مضر نیز با کاهش چشم گیری مواجه می‌شود که به نفع کره زمین و محیط زیستمان است.

 

معایب متاورس

  • نگرانی‌های اخلاقی و حقوقی: متاورس نگرانی‌های بسیاری در زمینه‌های اخلاقی و حقوقی ایجاد می‌کند و در رابطه با مسائلی همانند حریم خصوصی، امنیت و دسترسی‌های مختلف کاربران نیاز به تامل بیشتری خواهند داشت.
  • اعتیاد و انزوا گزینی: ماهیت متاورس به نحوی است که در آن غوطه‌ور خواهیم شد و این مسئله می‌تواند منجر به اعتباد بیشتر به این فضای مجازی و انزوای عمیق اجتماعی شود.
  • نابرابری: نابرابری‌های موجود می‌تواند در متاورس تشدید پیدا کند به ویژه اگر دسترسی به کالا‌ها و خدمات مجازی با وضعیت اقتصادی مرتبط باشد.

 

چالش های متاورس

هر پروژه نسبت به بزرگی و گستردگی با چالش‌های مختلف روبرو است، متاورس یک حوزه گسترده و عظیم می‌باشد به همین دلیل چالش‌های بسیاری برای آن دیده می‌شود. در ادامه به بررسی چالش‌هایی که این حوزه با آن روبرو خواهید شد می‌پردازیم.

 

زیر ساخت های فنی

ساخت یک متاورس قوی نیاز به یک زیر ساخت فوق العاده قوی و مقیاس پذیر خواهد داشت به طوری که میلیون‌ها کاربر به طور همزمان بتوانند از این متاورس استفاده کنند، برای انجام این موارد نیازمند سخت افزار، نرم افزار و اجزای مختلف شبکه است تا بتوان پردازش و ذخیره سازی موارد مختلف را مدیریت کرد.

همکاری

یک متاورس قوی و موفق باید به کاربران خود اجازه دهد بین پلتفرم‌ها و محیط‌های مختلف تعامل داشته باشند و ارتباط برقرار کنند، دستیابی به این امر نیازمند استاندارد سازی‌های مختلف، پروتکل‌ها و API های خاص است.

حریم خصوصی و امنیت

حریم خصوصی و برقراری امنیت یکی از اصلی‌ترین موارد و نگرانی‌ها در مورد متاورس است، باید به کاربران این اطمینان داده شود که حریم خصوصی آن‌ها کاملا امن است و سایر کاربران به هویت مجازی و موارد محرمانه آن‌ها دسترسی نخواهند داشت.

مدیریت محتوا

به دلیل وجود کاربران بسیار در متاورس، طیف وسیعی از محتوا تولید خواهد شد که باید قوانین جامعی در این مورد وجود داشته باشد تا از این طریق بتوان محتواهای مضر را مدیریت کرد و از بین برد.

دسترسی

متاورس و ابزار دسترسی به آن باید به نحوی طراحی شود تا تمامی افراد از جمله معلولین به راحتی بتوانند از آن‌ها استفاده کنند و همه افراد تجربه مشابهی را در آن داشته باشند.

اقتصاد

متاورس هر چه قدر که بزرگ‌تر شود بازار بزرگ‌تری را خواهد داشت، مدیریت یک بازار بزرگ اقتصادی مجازی کار پیچیده‌ای خواهد بود و نیازمند ایجاد ارز‌ها و مدل‌های اقتصادی مختلف است.

مدیریت و مقررات

هر چه دنیای متاورس و جمعیت آن بیشتر شود ایجاد قوانین جامع و مدیریت فضای کلی جامعه آن بیشتر احساس خواهد شد، در عین حال که این فضا نیازمند قوانین و مقررات است باید بدانیم که وضع قوانین نباید باعث از بین رفتن فراگیری و آزادی بیان در این فضا شود.

 

آموزش خرید زمین در متاورس

همانطور که متوجه شدید زمین و مستغلات مجازی را می‌توان در متاورس خرید و فروش کرد و کاربران می‌توانند از این زمین‌ها برای ایجاد فضاهای دلخواه و تجربیات مختلف بر روی آن استفاده کنند.

متاورس چیست؟9

خرید زمین در متاورس دارای مزایا و معایب خاص خودش است، یکی از مزایای خرید زمین در متاورس پتانسیل افزایش قیمت و ارزش آن است زیرا هر چه افراد بیشتری به متاورس علاقمند شوند درخواست برای خرید زمین و مستغلات افزایش پیدا خواهد کرد و ارزش زمین‌های مجازی بیشتر خواهد شد.

علاوه بر این داشتن زمین مجازی می‌تواند فرصت‌هایی برای کسب درآمد از قبیل اجاره دادن زمین مجازی و راه اندازی کسب و کار مجازی در آن زمین را فراهم کند. در عین حال که مزایای بسیاری حول خرید زمین مجازی وجود دارد باید بدانید خطراتی در قبال سرمایه گذاری در این زمین‌ها نیز وجود خواهد داشت، برای مثال هیچ گونه تضمینی برای آینده و قوانین حول متاورس وجود ندارد به همین دلیل این موارد می‌تواند بر قیمت اقلام متاورسی تاثیر گذار باشد.

همچنین پروژه‌های بسیاری وجود دارند که آینده آن‌ها نامعلوم است، به طور کلی فرصت سرمایه گذاری در متاورس بسیار هیجان انگیز است و برای کسانی که به حوزه متاورس و زمین‌های مجازی علاقمند هستند پیشنهاد سرمایه گذاری جذابی می‌باشد، برای کسب اطلاعات کامل در مورد نحوه خرید زمین مجازی پیشنهاد می‌شود از مقاله خرید زمین متاورس بازدید نمائید.

 

جمع‌بندی

متاورس یک اصطلاح برای توصیف یک فضای مجازی مشترک است که کاربران در آن به تعامل با یکدیگر و اشیای مجازی دیگر می‌پردازند. با استفاده از متاورس فرصت‌های جذابی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت که تا کنون تجربه‌ای از آن نداشته‌اند.

متاورس هنوز هم یک مفهوم نوظهور است که همواره در حال تکامل می‌باشد، هر چیزی که امروزه ما از متاورس می‌بینیم فقط نوک کوه یخ است و متاورس می‌تواند فرصت‌های جدیدی در حوزه‌های تجارت، سرگرمی و تعاملات اجتماعی ایجاد کند که تا کنون تجربه آن را نداشته‌ایم.

هنوز ابهامات و خطرات بسیاری در مورد متاورس وجود دارد که با پیشرفت و شکل گیری حوزه‌های مختلف باید دید که متاورس در نهایت چگونه خواهد بود و این مسئله نیاز به چندین سال صبر دارد. در بالا به بررسی مفهوم متاورس و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با این مقاله به بهترین شکل از این مفهوم جذاب آگاه شده باشید.

۵/۵ - (۶ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا