آموزش متاورسآموزش ارز دیجیتالمفاهیم پایه

متاورس چیست؟ تازه‌ترین مفهوم دنیای فناوری

دنیای اینترنت و فناوری این روز‌ها زندگی بشر را در بر گرفته‌ است، تمامی امور روزمره انسان ها به فناوری گره خورده و جدایی ناپذیر است. حتی ساده‌ترین کارها مانند سفارش غذا امروزه با گوشی های هوشمند و اینرنت انجام شده و این امر روز به روز درحال افزایش است.

اما نکته قابل تائمل این است که تا به امروز فضای اینترنت تنها از پشت صفحه نمایش دستگاه ‎‎های هوشمند قابل مشاهده بوده است. ما تاکنون نتوانستیم فضای سایبری را از بعدی عمیق‌تر درک کنیم.

تصور کنید به‌جای دیدن اینترنت از پشت کامپیوتر، وارد آن شوید! همه چیز در مقابل چشمان شما قرار داشته باشد و به‌نوعی بتوانید داده‌ها را لمس کنید! بیشتر شبیه به تخیل یک مهندس کامپیوتر به نظر می‌رسد اما در سال های اخیر این ایده به واقعیت تبدیل شده است.

مفهومی به نام متاورس، ایده‌ای نوآورانه که از طرف برخی شرکت های فناوری آینده بشر نامیده میشود. اگر شما نیز به این مفهوم علاقه مند شده‌اید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

Metaverse چیست؟

متاورس در لغت به معنای دنیای ماورایی است. این مفهوم از ترکیب دو کلمه Universe به معنی دنیا و Meta به معنی ماورا است. ترکیب این دو معنی دنیایی ماورایی را به وجود آورده که به تنهایی مفهوم آن را به مخاطب القا می‌کند.

این دنیا از ترکیب چندین فناوری تشکیل شده و از نظر بسیاری از دنبال کنندگان فناوری، این مفهوم آینده بشر در بر خواهد گرفت. متاورس‌ها با ترکیب فناوری واقعیت مجازی (VR)، فناوری بلاکچین و توکن های غیرمثلی (NFT) ساخته شده و به یکی از بهترین محصولات دنیای رمز ارز‌ها تبدیل شده است.

در این دنیا‌های مجازی تنها محدودیت قوه تخیل شماست! تقریبا هر آن چیزی که در دنیای واقعی امکان‌پذیر است در اینجا نیز قابل اجراست.

تفریح، گشت و گذار با دوستان، تماشای یک فیلم یا اجرای موسیقی، راه‌اندازی کسب و کار، خرید، کنفرانس های تجاری همه و همه جز فعالیت هایی است که در آینده به متاورس ها کوچ خواهد کرد.

دیگر برای تماشای یک کنسرت موسیقی، لازم نیست از شهری به شهر دیگر بروید! دیگر برای یک قرارداد تجاری نیاز به سفر به کشور دیگری ندارید! تنها با یک عینک واقعیت مجازی در منزل خود میتوانید با تمام دنیا ارتباط عمیق برقرار کرده و به کسب و کار بپردازید. شاید در لحظه اول این پدیده یک رویا به نظر برسد اما روز به روز به کاربردپذیری نزدیکتر خواهیم شد.

قطعا هنوز درحال طی کردن اولین قدم ها برای ورود به این دنیا هستیم، با وجود اینکه متاورس‌هایی ارائه شده‌اند، اما همچنان این پلتفرم‌ ها با کاستی ها و محدودیت هایی نیز  رو‌به‌رو هستند.

با این وجود نکته مهم اقدام بشر برای تبدیل کردن رویا به حقیقت است، قطعا متاورس و فناوری های مرتبط با آن نیز مانند هر فناوری دیگری رو به رشد حرکت خواهد کرد و در آینده ای نه چندان دور پلتفرم هایی فوق پیشرفته خواهند آمد که پاسخگو تمام نیاز بشر در دنیای ماورایی باشند.

 

تصویری نمادین از متاورس
تصویری نمادین از متاورس

 

چه کار‌‌هایی در متاورس می‌توان انجام داد؟

متاورس ها با هدف جایگزینی فعالیت های روزمره انسان ‎ها در دنیایی مجازی به وجود آمدند. فارغ از برخی محدودیت های فنی متاورس های امروزی که قطعا در آینده با پیشرفت فناوری برطرف خواهند شد.

خرید کردن، حتی خرید محصولات فیزیکی، گشت و گذار در دنیا‌های ماورایی، تماشای کنسرت‌ها، تبلیغات، تمامی امور مربوط به تجارت های جهانی، آموزش، احداث دانشگاه ها، امور بانکی و اداری و درنهایت هرآن چیزی که بشر در دنیای عادی انجام می‌دهد در اینجا ممکن است.

تصور کنید برای خرید لباس یا کفش، همراه با دوست خود با استفاده عینک واقعیت مجازی وارد یک فروشگاه واقع در متاورس شوید، میتوانید با صرف کمترین انرژی از مغازه های بسیاری دیدن کنید، تمامی کفش های مورد علاقه خود را پوشیده و امتحان کنید و در نهایت با خرید آن کالا، نسخه فیزیکی را درب منزل خود تحویل خواهید گرفت.

 

متاورس‌ها چه مشکلاتی از جوامع امروزی را حل خواهند کرد؟

با رشد روزافزون جمعیت، استفاده از ماشین آلات صنعتی، خودرو‌های دودزا، هزینه گزاف رفت و آمد‌ها و همچنین آسیب های جبران ناپذیر به محیط زیست نیاز به حرکت به سوی دنیای مجازی و دیجیتال بیش از پیش احساس شده است. جدا از مبحث متاورس بسیاری از امور به سمت دیجیتال شدن پیش رفته و Metaverse به آن سرعت خواهد بخشید.

با وجود این تکنولوژی، رفت‌ و آمد‎‌های روزانه، ترافیک، تولید گرما و آلودگی توسط خودرو‌ها، هزینه هایی که بابت حمل و نقل عمومی میشود بسیار کاهش خواهد یافت. دنیای ارتباطات به سطح جدیدی وارد خواهد شد. و کسب و کار‌ها رونق جدیدی خواهند یافت.

متاورس به یکپارچه شدن جامعه جهانی کمک خواهد کرد، پذیرش انسان به عنوان انسان، فارغ از رنگ پوست و نژاد در متاورس بیش از پیش ممکن خواهد بود. متاورس ها به جهانی شدن کسب و کار‌ها کوچک کمک خواهند کرد و فرصت‌ های درآمدسازی نوینی را پیش پای نسل جوان قرار خواهند داد.

در سال های آینده کمتر اهمیت خواهد داشت که در ویلایی چند ده هزار متری زندگی خواهیم کرد یا آپارتمانی ۶۰ متری، دارایی های دیجیتال جایگاهی جدیدی در دنیا پیدا خواهند کرد. قطعا ثروتمندان دنیای آینده کسانی هستند که دارایی دیجیتالی بیشتر و بهتری داشته باشند.

 

متاورس
متاورس

 

آیا سرمایه‌گذاری در Metaverse سود آور خواهد بود؟

اگر در یک کلام بخواهیم به این سؤال پاسخ بدهیم جواب بله است! اما نکته قابل تامل این است که کدام متاورس؟ آیا هر پروژه‌ای که نام متاورس را یدک بکشد برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟ قطعا خیر! امروزه پروژه های بسیاری چه در دنیای بلاکچین و چه خارج از آن، نام متاورس را برای جلب توجه و برندینگ به خود اضافه میکنند، بدون اینکه واقعا مفهوم متاورس را به درستی ارائه کرده باشند.

پس بررسی پروژه های متاورسی برای سرمایه‌گذاری بسیار اهمیت دارند، هم‌اکنون متاورس هایی مانند دیسنترالند، سندباکس، Bloktopia از جمله پروژه‌هایی هستند که از اعتبار کافی برخوردار بوده و هرکدام به‌نوعی پیشرو در این صنعت هستند.

معمولا سرمایه‌گذاری در این پروژه ها با خرید زمین‌ در آنها یا رمزارز بومی پلتفرم انجام میشود. بسته به موقعیت استراتژیک و بزرگی زمین ها قیمت ها و پتانسیل رشد آنها در آینده نیز متفاوت خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پروژه های دیگر به صفحه آموزش متاورس سر بزنید.

 

رابطه متاورس‌ها با فناوری NFT و بلاکچین

از آنجایی که حفظ حقوق مالکیت، مهم‌ترین امر در دنیای متاورس است، پس چه چیزی بهتر از فناوری توکن های غیرمثلی و بلاکچین می‌تواند این وظیفه را انجام دهد؟ قطعا اگر شخصی هزاران دلار در این دنیای نوپا جهت خرید زمین و ایجاد یک کسب و کار هزینه کند، حفظ مالکیت آن اهمیت بالایی پیدا خواهد کرد.

در متاورس ها تقریبا همه چیز در غالب توکن‌های NFT ارائه میشوند و حق داده های آن در شبکه های بلاکچینی ثبت میشود. از همین رو اگر شخصی برای خرید کالایی در این دنیا اقدام کند دیگر آن کالا به تملک واقعی شخص در خواهد آمد. هیچ نهاد یا سازمانی قدرت این را نخواهد داشت تا حساب مالک را مسدود کند یا دارایی را از تملک شخص خارج کند.

وجود NFT‌ ها در کنار حفظ حقوق مالکیت، معاملات دارایی ها را نیز آسان کرده‌ است. تمامی مراودات مالی نیز به کمک رمزارز‌ها، در دنیای متاورس به سهولت قابل انجام است. از همین رو متاورس و بلاکچین را نمیتوان از هم جدا کرد و این دو فناوری به طور کامل به هم گره خورده‌اند.

 

دنیای مجازی متاورس
دنیای مجازی متاورس

 

چالش های متاورس‌

تاکنون در مورد خوبی های متاورس گفتیم، اما این فناوری قطعا با چالش هایی نیز برای رشد نیز دست و پنجه نرم میکند. یکی از مهم‌ترین چالش های متاورس مشکلات مربوط به عینک های واقعیت مجازی است. این عینک ها مشکلاتی از قبیل سنگینی، فشار به گردن، خستگی چشم و سرگیجه در صورت استفاده طولانی مدت را به بدن وارد میکند. قیمت بالای آنها و عدم دسترسی همگان به این فناوری نیز قابل توجه است.

مسائل مربوط به امنیت و حریم خصوصی کاربران نیز با چالش هایی مواجه است. قطعا در دنیای سایبری مخصوصا چیزی شبیه به این دنیا که کاربر قصد سرمایه‌گذاری و هزینه های سنگین در آن را خواهد داشت، مسئله تضمین امنیت و حفظ حریم خصوصی بسیار اهمیت پیدا خواهد کرد.

هرچند به واسطه فناوری بلاکچین تا حدی مشکلات امنیتی برطرف شده است اما تا زمان اعتماد کامل مردم به این فناوری زمان زیادی مانده است. بحث زیر ساخت های کافی برای استفاده عمومی در کسب و کار‌ها نیز مسئله ای است که نیازمند گذر زمان برای برطرف شدن است.

 

کلام آخر

متاورس جدید‌ترین ایده و دستاورد‌‎های دنیای فناوری است. ایده‌ای بینهایت خلاقانه و کاربردپذیر، با وجود اینکه هنوز زمان استفاده عمومی از این فناوری فرا نرسیده است، با این حال متاورس ها آمده‌اند تا مشکلات بسیاری از انسان های پست مدرن را برطرف کنند.

گذر زمان نشان‌ خواهد داد که این ایده میتواند جایگاه زیادی از زندگی انسان را بدست آورد یا خیر، اما احتمال این موضوع که متاورس آینده انسان را تشکیل دهد قابل تصور است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

آرش طاهری

آرش یک روزنامه نگار ارز دیجیتال است که در کرج زندگی می‌کند. او خود را دیر وارد بازی کرد، زمانی که افزایش قیمت در دسامبر 2017 اتفاق افتاد وارد حوزه رمزنگاری شد. او با داشتن سابقه در حوزه‌ی تکنولوژی و فناوری با تحت تاثیر قرار گرفتن از رونق ارزهای دیجیتال در سطح اجتماعی، دیدگاه متفاوتی را ارائه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

4 × چهار =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا