آموزش کیف‌ پول

کیف پول متامسک + آموزش استفاده ۰ تا ۱۰۰

کیف پول MetaMask چیست؟

متامسک یک افزونه مرورگر است که برای سهولت دسترسی به اکوسیستم Dapp اتریوم طراحی شده است. همچنین به عنوان کیف پولی برای نگهداری توکن های ERC-721 و ERC-20 عمل می کند که به کاربران اجازه می دهد از طریق کیف پول به خدمات ساخته شده در شبکه دسترسی داشته باشند. در واقع شما برای ورود به آن در یک وب سایت ثبت نام نمی کنید، بلکه آن را به عنوان یک افزونه مانند کیف پول ترون لینک بر روی مرورگر کروم یا فایرفاکس خود نصب می کنید. از سپتامبر ۲۰۲۰ نیز بعنوان برنامه تلفن همراه برای اندروید و آیفون نیز در دسترس است.

به عبارت دیگر، متامسک به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های مرتبط با اتریوم مانند آدرس‌های عمومی و کلیدهای خصوصی را مانند هر کیف پول دیگر اتریوم ذخیره کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا با وب‌سایت‌هایی که برنامه‌های مبتنی بر اتریوم و قراردادهای هوشمند دارد تعامل داشته باشند.

 

مراحل راه‌اندازی متامسک

درک استفاده از یک ابزار جدید می تواند تصور دقیق و آسانی در نحوه استفاده از آن را به ما بدهد. یکی از اولین موارد در مورد کیف پول متامسک این است که جایگزین نسبتاً ساده‌تری در میان مرورگرهای برنامه های غیرمتمرکز و کیف پول‌های اتریوم است.

مهمتر از همه، اگر در عرض چند دقیقه راه‌های آسان راه‌اندازی Metamask را بیابید، شگفت‌زده خواهید شد. تنها چیزی که برای استفاده از این کیف پول کریپتو نیاز دارید گوگل کروم یا یک مرورگر مبتنی بر کرومیوم مانند فایرفاکس یا بریو است.

 

۱.دانلود متامسک

بدیهی است که اولین مرحله با دانلود متامسک شروع می شود و می توانید از وب سایت رسمی برای این کار استفاده کنید. وب سایت رسمی می تواند پشتیبانی از سه سیستم عامل اصلی مانند اندروید، iOS و ویندوز را به شما ارائه دهد. باید کیف پول متامسک را با توجه به افزونه Firefox یا Chrome بر روی مرورگرمورد نظر خود دانلود کنید. برای اینکار باید به سایت metamask.io مراجعه نمایید. همچنین می توانید با توجه به راحتی خود از کیف پول متامسک بر روی پلتفرم دسکتاپ یا موبایل استفاده کنید.

 

Metamask app

 

۲.ایجاد کیف پول MetaMask

پس از اتمام نصب افزونه متامسک Chrome یا Firefox، باید مراحل ساخت کیف پول را طی کنید. دکمه «شروع به کار» را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید تا فرآیند ایجاد کیف پول متامسک شما شروع شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمه “ایجاد کیف پول” ضربه بزنید که به محض کلیک بر روی “شروع به کار” ظاهر می شود.

 

Metamask Creat

 

علاوه بر این، از کاربران بپرسیده میشود که آیا می‌خواهند پلتفرم را بهبود بخشند یا خیر. اگر علاقه ای به آن ندارید می توانید روی «نه متشکرم» یا روی «موافقم» کلیک کنید. اکنون، می توانید به وضوح متوجه سهولت و انعطاف پذیری پاسخ دادن به نحوه راه‌اندازی متامسک در عرض چند دقیقه شوید.

 

۳.ایجاد رمز عبور شما

گام بعدی در استفاده از افزونه متامسک فایرفاکس یا کروم که نصب کرده اید شامل ایجاد رمز عبور شما است. شما باید یک رمز عبور قوی انتخاب کنید که باید حداقل ۸ کاراکتر داشته باشد. مطمئن شوید که از یک رمز عبور منحصر به فرد استفاده کرده اید که حدس زدن آن دشوار است.

بهترین روش برای ایجاد رمز عبور برای متامسک استفاده از نمادها، حروف بزرگ و کوچک و نمادها است. رمز عبور خود را یک بار دیگر در قسمت مشخص شده تایید کنید و با کلیک بر روی لینک “شرایط استفاده” را مطالعه کنید. پس از اتمام «شرایط استفاده»، می‌توانید فقط روی «ایجاد» کلیک کنید تا رمز عبور خود را تنظیم کنید.

 

Metamask secure

 

۴.تأیید عبارت پشتیبان

پس از ایجاد رمز عبور برای کیف پول Metamask خود، یک عبارت پشتیبان ۱۲ کلمه ای دریافت خواهید کرد. عبارت پشتیبان برای دسترسی به وجوه شما در کیف پول بسیار مهم است و باید آن را دقیقاً همانطور که روی صفحه نمایش داده می شود یادداشت کنید. اگر نمی توانید به رایانه خود دسترسی داشته باشید، عبارت پشتیبان برای بازیابی کیف پول رمزنگاری شما مفید است.

بنابراین، باید عبارت پشتیبان خود را در مکانی امن ذخیره کنید. عبارت پشتیبان خود را در معرض دید کسی قرار ندهید و عبارت ۱۲ کلمه ای را برای محافظت از دارایی های خود مخفی نگه دارید.

پس از نوشتن عبارت پشتیبان مخفی، باید روی دکمه «بعدی» کلیک کنید. شما باید عبارت پشتیبان را در صفحه بعدی تایید کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که عبارت پشتیبان را دقیقاً به همان ترتیبی که در صفحه قبلی مشاهده می شود وارد کنید. پس از وارد کردن عبارت، می توانید برای تکمیل فرآیند بر روی “تأیید” کلیک کنید.

 

مراحل پایانی

تایید عبارت پشتیبان مخفی، مرحله ماقبل آخر در نحوه راه‌اندازی متامسک است. در صفحه آخر باید روی “همه انجام شد” کلیک کنید. پس از آن، کاربران به طور خودکار به Metamask وارد می شوند. با کلیک بر روی نماد اضافه شده برای افزونه مرورگر، که معمولاً در نزدیکی نوار URL یافت می شود، میتوانید دوباره وارد شوید.

 

استفاده از متامسک

اکنون که متامسک را راه‌اندازی کرده اید، باید نحوه استفاده از آن را هم یاد داشته باشید. در واقع، شما هیچ پاسخ پیچیده ای برای نحوه استفاده از Metamask پیدا نمی کنید. می‌توانید در کیف پول از قسمت Assets (دارایی ها) فهرستی از دارایی‌های خود را پیدا کنید. علاوه بر این، تب “Activity” می تواند به شما کمک کند نگاهی به تاریخچه تراکنش های خود داشته باشید.

 

Metamask ETH

 

تراکنش ها در متامسک

نکته جالب دیگر در مورد کیف پول متامسک این است که تراکنش ها را ساده می کند. می توانید آدرس گیرنده و مبلغ مورد نظر برای ارسال سریع به همراه کارمزد تراکنش وارد کرده و برای ارسال تراکنش ها بر روی “ارسال” کلیک کنید. کاربران همچنین می توانند از اطلاعات کارمزد اتریوم یا پلتفرم های مرتبط برای تنظیم دستی کارمزد تراکنش استفاده کنند. پس از کلیک بر روی “بعدی”، می توانید  تراکنش را تایید یا رد کنید.

 

اتصال MetaMask با dApps

مهمترین برنامه بعدی MetaMask توجه بر اتصال به dApps یا قراردادهای هوشمند غیر متمرکز است. می‌توانید روی دکمه «اتصال به کیف پول» یا گزینه‌ای مشابه در پلتفرم برنامه غیرمتمرکز که می‌خواهید استفاده کنید، کلیک کنید. هنگامی که روی دکمه کلیک کردید، پیامی را خواهید دید که از شما برای اتصال dApp به کیف پول خود می خواهد. هنگامی که با یک برنامه غیرمتمرکز ارتباط برقرار می کنید، می تواند آدرس های عمومی شما را مشاهده کند. با این حال، آنها نمی‌توانند به وجوه شما دسترسی داشته باشند. جالب اینجاست که dApps به طور خودکار به کیف پول متامسک متصل می شود و از این طریق فرآیند اتصال ساده را تضمین می کند.

 

آینده متامسک

هنگامی که به سادگی اتصال به dApps و اکوسیستم در حال گسترش DeFi فکر می کنید، متامسک قطعاً مزایای امیدوارکننده زیادی دارد. همچنین زمینه بهتری را برای ادغام فراهم می کند زیرا dApp های در حال ظهور برای سازگاری با کیف پول طراحی شده اند. از سوی دیگر، منطقی است که در مورد نگرانی هایی مانند “ایمن بودن Metamask” تعجب کنیم، به خصوص زمانی که پلتفرم کلیدهای خصوصی را در مرورگر کاربر ذخیره می کند. بنابراین، برای سهولت استفاده و تعامل با dApps ممکن است مجبور شوید امنیت را به خطر بیاندازید.

حمید اخلاقی

با سابقه ای بیش از سه سال در حوزه ارزهای دیجیتال و دانش کامل در حوزه بلاکچین وارد این بازار شد و با همکاری در مجموعه های مختلف بالاخره توانست با تیم حرفه ای ارزیدو همکاری خود را آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا