کیف پول متامسک چیست؟ – غیرحضانتی با امکانات بینظیر

کیف پول MetaMask چیست؟

کیف پول متامسک برای ارزهای دیجیتال با کارایی آسان، قابل استفاده در دسکتاپ و تلفن های همراه طراحی شده است و امکان ارسال، خرید و دریافت ارزهای دیجیتال و جمع‌آوری NFT ها را ممکن میسازد، که کاربران حرفه‌ای از ساده بودن کارایی و تراکنش های سریع آن همواره راضی هستند و دیگر نگران سرقت ها، از دست دادن توکن ها در صورت فراموشی عبارات کلیدی و سایت های مخرب نخواهند بود.

متامسک کاملاً غیر حضانتی است؛ به این معنا که داده‌‌ها تحت هیچ شرایطی در پلتفرم ذخیره نمیشوند و شرکت هیچ کدام از اطلاعات کاربران را در کیف‌پول نگه نمی دارد. در نتیجه تنها روش ورود به حساب، استفاده از کلمات ۱۲تایی seed میباشد. یکی از ویژگی های بینظیر این کیف پول، پشتیبانی از ارزهای دیجیتال متعدد در بلاکچین های متفاوت است.

نوع کیف‌پول کیف‌پول داغ و غیر حضانتی
هزینه نصب رایگان
کارمزدها روش‌های پرداخت با کارمزدهای متفاوت؛ کارمزد متامسک، بازار و گس
تعداد ارز دیجیتال قابل پشتیبانی بیش از ۴۵۰,۰۰۰ کوین در شبکه‌های اتریوم، BNB، شبکه Avalanche و Polygon
پشتیبانی از اتریوم و بیت‌کوین؟ اتریوم، بله؛ بیت‌کوین، خیر
امکان استیکینگ و دریافت پاداش وجود دارد
خدمات مشتری از طریق مرکز کمک
ویژگی‌های داحل اپلیکیشنی امکان ارسال، دریافت، خرید و تبادل رمزارزها و ذخیره NFTها
تطابق با سخت‌افزار بله
تلفن همراه قابل استفاده در هر دو سیستم عامل

 

مزایا و معایب کیف پول متامسک

 • دانلود آسان و امکان راه‌اندازی در انواع دستگاه‌ها: ایجاد کیف پول و انتقال آن با کلمات seed به سایر دستگاه ها بسیار آسان است.
 • ثبت‌نام بدون نیاز به وارد نمودن اطلاعات شخصی: ورود به کیف پول تنها با دانلود نرم‌افزار، بدون نیاز به اطلاعات شخصی، انجام میشود.
 • ایجاد چندین کیف پول در یک اپلیکیشن: امکان ایجاد چندین آدرس کیف پول در بلاکچین‌ها، پس از نصب و راه‌‎اندازی وجود دارد.
 • پشتیبانی از کلیه توکن های ERC-20، توکن‌ها غیر قابل تعویض و چندین بلاکچین: کاربران کیف پول متامسک میتوانند توکن های نامبرده را در بلاکچین های متفاوت ذخیره کنند.

مزایا و معایب کیف پول متامسک

 • عدم امکان تنظیم مجدد رمزعبور: بازیابی کیف پول تنها از طریق کلمات ۱۲تایی seed انجام میشود. از آنجایی که متامسک کیف پولی غیر حضانتی می باشد، پشتیبانی فنی نمیتواند کمکی به بازگرداندن حساب افراد کند.
 • پشتیبانی فنی محدود: راه های پشتیبانی به ایمیل و سؤال های آماده ختم میشود. تیم پشتیبانی در خصوص رمزعبور فراموش‌شده، کلمات seed از دست رفته، تراکنش های گمشده و یا ارز‌های دیجیتال به سرقت رفته نمیتواند کمکی کند.
 • عدم پشتیبانی از بیت‌کوین: کیف پول متامسک تنها از توکن های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی میکند.
 • نبود امکان انتقال کوینی از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر: دلیل این نقص هم به نبود پل داخلی برمیگردد. به عنوان مثال، اگر شخصی دارای کوین USD در بلاکچین BNB باشد، امکان ارسال آن را به به کیف پولی در بلاکچین اتریوم ندارد. بنابراین، افراد جهت انتقال کوینی بین زنجیره‌ها می بایست کوین را به ارز رسمی (فیات) برداشت کنند و سپس مجدد در کیف‌پول جدید و در زنجیره جدید، کوین را خریداری کنند. 

 

دانلود کیف پول متامسک برای اندروید

MetaMask در تلفن های همراه نیز خدمات میدهد تا کاربران دیگر نگران کمبود دستگاه های قابل تطبیق نباشند و امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال در بلاکچین های قابل پشتیبانی نیز وجود دارد.

به علاوه کاربران می‌توانند تا بیشترین کارمزد گس را هم پیش از ارسال تعیین و تأیید کنند. کاربران گوگل‌ پلی با ثبت بیش از ۸۵,۰۰۰ رأی، ۴.۶ از ۵ ستاره را به اپلیکیشن متامسک داده اند. تنها مشکلی که در هر دو نسخه این برنامه وجود دارد و کاربران در رابطه با آن اظهار نارضایتی کرده اند، کارمزد پیش فرض گس است که به صورت خودکار در تنظیمات، بالا می‌باشد.

جهت دانلود مستقیم نسخه اندروید کیف پول متامسک، وارد Google Play گوشی خود شوید.

دانلود متامسک برای اندروید

 

دانلود کیف پول MetaMask برای iOS

دستگاه تلفن همراه دیگری که کیف پول متامسک از آن پشتیبانی میکند، گوشی های iOS هستند که این پلتفرم را پوشش میدهند. کاربران اپ‌استور با ثبت ۲۷,۰۰۰ رأی، ۴.۶ از ۵ ستاره را به کیف پول متامسک داده اند.

تنها مشکلی که در هر دو نسخه این برنامه وجود دارد و کاربران اظهار نارضایتی کرده اند، کارمزد پیش فرض گس است که به صورت خودکار در تنظیمات، بالا میباشد.

کاربران نسخه اپلیکیشن نیز همانند مرورگرها میتوانند ارزهای دیجیتال خود را در بلاکچین های مجاز ارسال و دریافت کنند. همچنین امکان تأیید بیشترین کارمزد گس پیش از ارسال هم وجود دارد. 

جهت دانلود مستقیم نسخه iOS کیف پول متامسک، وارد App Store گوشی خود شوید.

دانلود متامسک برای iOS

 

دانلود کیف پول متامسک برای کروم

همانطور که گفته شد، کیف پول متامسک را روی تلفن های همراه میتوان به راحتی استفاده کرد، اما این پلتفرم ماهانه بیش از ۳۰ میلیون کاربر فعال در مرورگرها دارد.

کار با افزونه متامسک در مرورگرها به ویژه کروم نیز بسیار راحت است و امکان ارسال، دریافت و یا حتی معامله نیز برای افراد وجود دارد. متامسک پیش از تبادل هر توکنی، یک پاپ‌آپ را نمایش میدهد تا تأیید اطلاعاتی همچون قرارداد، قیمت و کارمزد گس تخمین‌زده شده را از کاربر بگیرد. همچنین امکان تغییر کارمزد پیش از تأیید تراکنش را هم به کاربر میدهد. 

برای نصب افزونه کیف پول متامسک، روی MetaMask Extension کلیک کنید.

دانلود متامسک برای کروم

 

دانلود متامسک برای کروم پارت 2

سپس گزینه های “Get Started” و “I Agree” را انتخاب کنید تا وارد صفحه ایجاد حساب شوید.

 

راه اندازی کیف پول متامسک

روند درخواستی از کاربران بسیار راحت و ساده پیش میرود. ابتدا بایستی نرم‌افزار را با توجه به سیستم عامل مرتبط برای تلفن همراه خود و یا افزونه‌ی آن را روی مرورگرها (Brave، Google Chrome، Firefox و یا Microsoft Edge) نصب کنید.

سپس، افراد میتوانند کیف پول خود را با وارد نمودن عبارت ۱۲تایی sees انتقال دهند و یا کیف پول جدیدی را با گزینه “Create a Wallet” ایجاد کنند.

پس از اینکه به پلتفرم اجازه ذخیره اطلاعات ناشناس را دادید، زمان ایجاد رمزعبور با حداقل ۸ کاراکتر میرسد. هر کاربری می بایست این عبارت های seed را یادداشت نماید؛ چراکه تنها راه برگرداندن حساب و یا انتقال آن به دستگاه های دیگر همین عبارات هستند.

فرایند راه‌اندازی به محض تأیید seed به پایان میرسد. کاربران کیف پول متامسک علاوه بر امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال، میتوانند توکن های غیر قابل تعویض را به مجموعه دیجیتال خود اضافه کنند. 

پیشنهاد می‌کنیم آموزش ویدیویی، ساخت کیف پول متامسک را مشاهده نمایید.

 

امنیت کیف پول متامسک

ناشناس بودن افراد در این پلتفرم باعث شده است تا امنیت آن به مراتب بالاتر رود. نرم‌افزار متامسک غیر حضانتی است و هیچ داده‌ای را در خود ذخیره نمیکند. عبارت‌های ۱۲تایی برای حفظ  دارایی های کاربران به آنها ارائه میشود، اما به همان دلیل غیر حضانتی بودن پلتفرم، تیم پشتیبانی و فنی نمیتوانند در خصوص بازگرداندن حساب افراد کمکی کند و در نتیجه، فراموشی عبارت ها seed منجر به از دست دادن دارایی میشود. 

امنیت کیف پول متامسک

باید این نکته را هم در نظر گرفت که وجود تنها یک راه برای بازیابی حساب ها، میتواند کیف پول متامسک را در معرض هک ها و حملات مهندسی و اجتماعی قرار دهد. از جمله حمله های رایج در متامسک میتوان به ویروس هایی با هدف کیف پول ارزهای دیجیتال، انتقال عبارت‌ها ۲۱تایی به نفر سوم و یا نصب افزونه تقلبی اشاره کرد.

 در نتیجه افراد اصلاً و ابداً نباید این کلمات seed را در اختیار شخص دیگری قرار دهند و به محض اینکه کیف پول خود را در معرض خطر دیدند، باید با تیم پشتیبانی متامسک ارتباط بگیرند.

 

کیف پول MetaMask از چه شبکه هایی پشتیبانی می کند؟

کیف پول متامسک جزء ولت های کریپتویی بسیار مشهور در بلاکچین اتریوم به شمار میرود. کاربران به محض ورود به پلتفرم میتوانند شبکه مورد نظر خود را انتخاب کنند، اما بهتر است که پیش از استفاده از هر شبکه‌ای، اطلاعات دقیقی در رابطه با آنها کسب نمایید.

شبکه های قابل پشتیبانی را با جزئیات مختصری با شما به اشتراک خواهیم گذاشت اما برای تکمیل دانش خود حتماً تحقیقات بیشتری انجام دهید.

۱.شبکه اصلی اتریوم: عنوان بزرگترین شبکه قابل دسترس را میتوان به اتریوم داد؛ پلتفرمی کاملاً منبع باز و مبتنی بر بلاکچین که قراردادهای هوشمند را در کنار سیستم عامل ها ارائه میدهد.

۲.شبکه Polygon: این شبکه یکی از برترین گزینه ها در میان شبکه های موجود در متامسک است. Polygon مبتنی و برگرفته از Plasma Framework میباشد و به علاوه، از ابزارهای قابل دسترس اتریوم نیز همراه با شبکه، پشتیبانی میشود. تراکنش های ارزان‌تر و سریع‌تر نیز از سایر ویژگی های این شبکه به شمار میرود.

۳.شبکه Rinkeby: این شبکه هم که شبکه آزمایشی اتریوم میباشد. به این معنا که افراد قادر هستند تا توسعه های بلاکچین را پیش از استفاده در خود بلاکچین اتریوم، در این بستر امتحان کنند. 

متامسک از چه شبکه هایی پشتیبانی می کند

۴.شبکه Avalanche: افرادی که قصد ایجاد شبکه های بلاکچینی شخصی سازی شده و DApp ها را داشته باشند، این شبکه مناسب است. با ثبات بودن شبکه Avalanche از مزیت های خوب آن به شمار می آید و امکان انجام ۴,۵۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. علاوه بر این، کاربران این شبکه قادر خواهند بود تا پروژه های دیفای مبتنی بر اتریوم را مشاهده کنند.

۵.شبکه Kovan: یکی دیگر از شبکه های آزمایشی اتریوم است که به کاربران امکان تست توسعه های بلاکچین را پیش از انتشار بر خود اتریوم ارائه میکند. Kovan را شبکه ی آزمایشی با ثباتی میدانند.

۶.شبکه Goerli: یکی دیگر از شبکه های در بستر اتریوم برای امتحان توسعه های بلاکچین پیش از انتشار در خود اتریوم است.

۷.شبکه Ropsten: اشخاصی که قصد ارزیابی توسعه‌های بلاکچین را پیش از انتشار در خود اتریوم دارند، میتوانند از این شبکه استفاده کنند. برخی از افراد بر این باور اند که Ropsten را نمیتوان شبکه تستی اتریومِ با ثباتی دانست.

 

آموزش ویدیویی اضافه کردن شبکه به کیف پول متامسک

همانطور که در بالا در رابطه با شبکه‌های مختلف متامسک توضیح دادیم، ویدیوی آموزشیی، برای شما عزیزان ضبط کرده‌ایم که این مراحل را به طور کامل به شما آموزش می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم، این ویدیو را تا انتها مشاهده نمایید.

 

آموزش ویدیویی واریز و برداشت در کیف پول MetaMask

در ویدیو زیر مراحل واریز و برداشت ارزدیحیتال در کیف پول متامسک را به طور کامل توضیح داده‌ایم.

 

متامسک برای ایرانیان

کیف پول متامسک به عنوان ولتی غیرمتمرکز، کشور ایران را تحریم کرده است و کلیه آدرس های IP ایران را بلاک کرده است. از همین رو، افراد علاقه‌مند به استفاده از متامسک باید از برنامه تغییر آی‌پی استفاده کنند.

 این تحریم به دلیل توافق بین متامسک و Infura انجام شد. Infura ارائه دهنده خدمات متامسک برای انتقال اطلاعات در بلاکچین ها است. همین سازمان هم در توییت خود اعلام کرد که این اتفاق عمدی بوده است.

 

خدمات مشتری متامسک

یکی از بزرگترین شرکت های موجود در حوزه اتریوم این کیف پول را ساخته و پشتیبانی میکند، اما خدمات و پشتیبانی کاملاً محدودی را ارائه میدهد. خدمات این پلتفرم به مشکلات فنی کاربران برمیگردد که به هنگام استفاده از دستگاه های خصوصی خود و یا در کار با بلاکچین ها مواجه میشوند.

کاربران میتوانند با استفاده از مرکز کمک که سؤال های پر تکرار هستند، جواب مشکل خود را پیدا کنند و یا اینکه به سیسم تیکت زنی مراجعه نمایند و به صورت ایمیل پاسخ خود را از تیم دریافت کنند. متأسفانه در حال حاضر هیچ گونه پاسخ گوییِ در لحظه‌ای و به صورت زنده وجود ندارد. 

خدمات پشتیبانی و مشتری متامسک

 

کارمزدهای کیف پول MetaMask

این پلتفرم کاربران را موظف میسازد تا کارمزدهای گسِ تراکنش ها را به بلاکچین پرداخت کنند. میزان کارمزد اعلام شده نیز بسته به سرعت انجام تراکنش متفاوت اعمال خواهد شد.

کاربران هزینه دیگری را نیز باید پرداخت کنند و آن هم کارمزد خدمات هر سوآپ می باشد که چیزی بین ۰.۳ درصد تا ۰.۸۷۵ درصد خواهد بود. زمانی هم که افراد رمزارزی را خریداری میکنند، باید منتظر کارمزد فرایند، کیف پول متامسک و نرخ بازار نیز باشند. 

 

آموزش ویدیویی اضافه کردن ارز به کیف پول متامسک

یکی از مسائل اساسی و مهم، اضافه کردن توکن یا کوین به این کیف پول می‌باشد. ما در زیر آموزش ویدیویی این عملیات را قرار داده‌ایم:

 

متامسک بهتر است یا تراست ولت

انتخاب کیف پول با توجه به نیاز هر شخصی میتواند متفاوت باشد. در کل، Trust Wallet و MetaMask از لحاظ مزایا، ویژگی ها و عملکرد متفاوت هستند. ویژگی‌های هر دو را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت و در نهایت این خود شما هستید که باید کیف پول برتر را انتخاب کنید.

چنانچه به دنبال ویژگی های زیر هستید، تراست ولت گزینه مناسبی برای شما است، اما در نظر داشته باشید که نسخه دسکتاپ و یا افزونه مرورگر این کیف‌پول وجود ندارد:

متامسک بهتر است یا تراست ولت

 • امکان ذخیره بیش از ۴.۵ میلیون دارایی دیجیتالی و دسترسی به بیش از ۶۰ بلاکچین
 • امکان خرید ارزهای دیجیتال با کارت اعتباری
 • امکان دسترسی به تعداد زیادی اپلیکیشن غیرمتمرکز در خود برنامه
 • غیر حضانتی بودن

و اما در رابطه با کیف پول متامسک باید گفت که افزونه‌ی آن روی مرورگرهای Chrome، Edge، Brave و Firefox نصب میشود و منوی DApp را در مرورگر ندارد. یکی از بزرگترین نکته‌ای که باید در این کیف پول گفته شود، عدم پشتیبانی از ارز دیجیتال معروف “بیت‌کوین” است.

حال اگر به دنبال موارد زیر هستید، کیف پول متامسک را به شما پیشنهاد میکنیم:

 • علاقه‌مند به DApp های مبتنی بر اتریوم و تراکنش های شبکه اتریوم
 • انطباق با بیشترین مرورگرها و تلفن های همراه با هر دو سیستم عامل
 • اتصال راحت به پلتفرم و ارسال سریع به هر آدرسی در اپلیکیشن در کسری از ثانیه
 • منبع باز و غیر حضانتی بودن
METAMASK
TRUST WALLET
هزینه رایگان رایگان
سال انتشار ۲۰۱۶ ۲۰۱۷
درجه سهولت برای مبتدیان آسان آسان
ارزهای دیجیتال قابل دسترس توکن‌های مبتنی بر اتریوم بیت‌کوین، BNB و کلیه توکن های ERC-20
نرم‌افزار دسکتاپ دارد دارد
انطباق با کیف‌پول‌های سخت‌افزاری دارد ندارد
امنیت متوسط متوسط
منبع باز بله بله
اپلیکیشن موبایلی دارد دارد
امکان مبادله داخل اپلیکیشن دارد دارد
امکان استیکینگ دارد دارد
پشتیبانی از NFT بله بله

 

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)
امنیت - ۱۰
پشتیبانی - ۱۰
تجربه کاربری - ۱۰
اعتبار - ۱۰
کارمزد - ۱۰

۱۰

۱۰

امتیاز ما

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

‫۲۶ نظرها

  1. سلام و روزبخیر
   میتونید از آدرس زیر برای دیدن دوباره کمک بگیرید.

   در نوار بالای مرورگرتون روی آیکون متامسک و دایره نشون داده شده کلیک کنید.
   از منوی کشویی روی گزینه “Settings” بزنید.
   وارد بخش “Security and Privacy” بشید.
   روی گزینه “Reveal seed phrase” یا عبارتی مشابه کلید کنید.
   و الان شما قادر به مشاهده عبارات هستید.

  1. درود و احترام
   شما به هیچ صورتی قادر به تعویض عبارت امنیتی کیف پولتون نیستید چونکه این کلامات به صورت تصادفی و در زمان ایجاد کیف پول و فقط منحصر به خوده شماست.
   تنها راه تعویض اینکه به صورت کلی یک کیف پول دیگ ایجاد کنید.

  1. سلام و احترام
   به درستی متوجه سوالتون نشدم اما اگر منظورتون اینکه بخواین به صورت کلی هر ارزی که داخل متامسک دارید رو به تراست ولت بفرستید میتونید عبارت امنیتی (۱۲ کلمه) متامسکتون رو روی تراست ولت بزنید تا تمام موجودی متامسکتون در داخل تراست ولت بالا بیاد.

  1. درود و احترام
   شما اول باید تعداد واحد بیت کوین خود را محاسبه کنید برای محاسبه راحت تر پیشنهاد میکنم از ماشین حساب سایت استفاده کنید.
   بعد از بدست آوردن تعداد واحد مورد نیاز میتونید اون رو از یک صرافی داخلی یا خارجی تهیه کنید و به کیف پول خودتون انتقال بدید.
   به شبکه BTC دقت کنید.

 1. سلام کیف متامسک روی گوگل کروم نصب شده و مثلا داخل کیف سه اکانت (آدرس) اتریوم دارم ولی یکی از آدرسها موجودی داره- اگر با آدرسی که موجودیش صفر هست به سایت کلاهبرداری وصل بشم می تونن آدرس دارای موجودی رو خالی کنن؟

  1. بله می‌تونه اکانت شما را کامل هک کنه. ولی دقیقا چرا میخواید وارد یه سایت کلاهبرداری بشید؟

  1. سلام و احترام
   شما باید مقداری ارز اتر رو داخل کیف پولتون داشته باشید تا بتونید هزینه تراکنش رو از طریق اون پرداخت کنید.

 2. ببخشید اگه کلمه عبور بسیار بسیار قوی انتخاب کنیم بنظرتون باز هم امنیتش اسیب پذیره؟ باز هم لازمه کیف سخت افزاری استفاده بشه؟

  1. درود و احترام
   ببنید کیف پول متامسک و امثال اون جز کیف پول های گرم هستند و همیشه ممکنه در خطر هک باشند. در صورت تمایل و با توجه به اینکه اگر سرمایه زیادی برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال قرار دادید حتما از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنید.

 3. سلام.
  چطوری اکانت متامسک پاک شده رو بازگردانی کنم.
  من وینوز و عوض کردم الان هرکاری میکنم اکانت قبلی برنمیگرده.
  تشکر

  1. سلام و درود
   شما میتونید با وارد کردن عبارت Seed (عبارت امنیتی – ۱۲ کلمه) که هنگام ساخت کیف پول برای شما ایجاد شده، کیف پول خودتون رو دوباره بالا بیارید.

 4. سلام.وقت بخیر آیا امکان انتقال متیک از کیف پول متاماسک بر بستر پولی گان به کیف پول متاماسک دیگه دارد ،حداقل تعداد وکارمزدش چقدر میشه؟ممنون.

  1. سلام وقت بخیر
   بله متامسک از شبکه پلیگان پشتیبانی میکنه و مقدار هزینه تراکنش هم داخل صفحه دریافت تاییدیه تو خود کیف پول نشون میده

 5. سلام.نسخه ی متاماسک من فارسی هست! وقتی میخوام نصب کنم. همه مراحل رو به فارسی نوشته! آیا ممکنه fakeباشه؟ من از خود سایت متامسک اقدام کردم!

 6. ممنون از مطالب عالی و توضیحات دقیق
  من ثبت نام متامسک رو انجام دادم منتها اون کلمات بهم ریخته انگلیسی رو چند نفر در اختیار دارن و متاماسکم موجودی داره میتونن رو یه گوشی یا سیستم دیگه با اون کلمات انگلیسی کیف پول رو بالا بیارن؟

  1. سلام وقت بخیر
   متاسفانه با اون ۱۲ کلمه هرکاری که بخوان میتونن انجام بدن.
   شما خیلی باید مراقب عبارت امنیتی کیف پولتون باشد.

  1. سلام. انتقال مستقیم دوج کوین به متامسک وجود نداره ولی می‌تونید از پلتفرم Dogechain برای اینکار استفاده کنید. که برای دیدن آموزش کاملش می‌تونید به لینک زیر برید:
   https://www.arzido.com/how-to-add-dogecoin-to-metamask/
   در هر صورت پیشنهاد ما به شما اینه که اگر امکانش هست برای کاری که می‌خواید انجام بدید از ارزهای دیگه‌ای که بر روی EVM هستند استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا