آموزش آلت کوین هاآموزش ارز دیجیتال

ارز لایت کوین چیست؟ – تفاوت Litecoin با بیت کوین

ارز Litecoin

ارز لایت کوین یک ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۱ برای تکمیل سریع و ارزان تراکنش های ارز دیجیتال یعنی دقیقا دو سال پس از بیت کوین توسط یکی از مهندسین سابق گوگل به نام چارلی لی تأسیس شد.

مانند بیت کوین، ارز LTC بر اساس یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمیشود. لایت کوین از جنبه هایی مانند نرخ تولید بلوک سریعتر و استفاده از اسکریپت به عنوان طرح اثبات کار (PoW) با بیت کوین متفاوت است.

ارز Litecoin یکی از اولین آلتکوین هایی است که از کد متن باز اصلی بیت کوین مشتق شده است و در ابتدا رقیب قدرتمندی برای بیت کوین بود. از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال در سال های اخیر با عرضه های جدید بسیار اشباع تر و رقابتی‌تر شده، محبوبیت LTC تا حدودی کاهش یافته است.

لایت کوین همیشه به عنوان واکنشی به بیت کوین در نظر گرفته شده است. در واقع، زمانی که لی شروع به کار روی لایت کوین را در یک انجمن محبوب بیت کوین اعلام کرد، آن را «نسخه لایت بیت کوین» نامید. به همین دلیل، ارز لایت کوین بسیاری از ویژگی های مشابه بیت کوین را دارد، در حالی که تیم توسعه برخی از جنبه های دیگر را نیز تطبیق یا تغییر دادند. در نوامبر ۲۰۲۱، ۱ لایت کوین حدود ۲۱۵ دلار ارزش داشت، که آن را به چهاردهمین رمزارز بزرگ با ارزش بازار کمتر از ۱۵ میلیارد دلار تبدیل کرد.

لایت کوین مانند سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است و برخلاف ارزهای سنتی، عرضه لایت کوین ثابت است. هرگز بیش از ۸۴ میلیون لایت کوین وجود نخواهد داشت و هر ۲.۵ دقیقه، شبکه لایت کوین یک بلوک جدید ایجاد می کند.

لایت کوین 0

مشوق هایی برای استخراج لایت کوین وجود دارد: اولین ماینری که با موفقیت یک بلوک را تأیید می کند، ۱۲.۵ لایت کوین پاداش میگیرد. مانند بیت کوین، تعداد لایت کوین هایی که برای چنین کاری اعطا می شود با گذشت زمان کاهش می یابد. در اوت ۲۰۱۹، هاوینگ (Halving) اتفاق افتاد و این رخداد در فواصل زمانی منظم تا استخراج ۸۴ میلیون واحد لایت کوین ادامه خواهد داشت.

سازندگان Litecoin از همان ابتدا متوجه شدند که برای یک ارز جدید رسیدن به شهرت در این بازار دشوار است. اما با محدود کردن تعداد لایت کوین های در گردش، بنیان گذاران حداقل میتوانند ترس مردم از تولید بیش از حد را کاهش دهند. سازنده لایت کوین تخمین میزند زمانی که به حداکثر ۸۴ میلیون لایت کوین برسیم، حدودا سال ۲۱۴۲ خواهد بود.

 

تفاوت ارز لایت کوین با بیت کوین

مهم ترین تمایز بین لایت کوین و بیت کوین، الگوریتم های رمزنگاری متفاوتی است که هر کدام از آنها استفاده می کنند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند، در حالی که لایت کوین از الگوریتم جدیدتری به نام Scrypt استفاده می کند.

تفاوت بیت کوین و لایت کوین

لایت کوین با هدف سریعتر شدن سرعت تراکنش تاسیس شد و این دلیل اصلی محبوبیت آن است. میانگین زمان تایید تراکنش شبکه بیت کوین در حال حاضر کمتر از ۹ دقیقه برای هر تراکنش است، در حالی که لایت کوین تقریباً ۲.۵ دقیقه برای هر تراکنش نیاز دارد. شبکه لایت کوین به دلیل زمان کوتاه‌تر تولید بلوک میتواند تراکنش های بیشتری را انجام دهد.

 

ارزش بازار بیت کوین به طور قابل توجهی بیشتر از LTC است. همانطور که متوجه هستید ارزش بازار بیت کوین بسیار بیشتر از ارزش بازار لایت کوین است.

موجودی بیت کوین و لایت کوین ثابت هستند. با این حال، عرضه بیت کوین تنها به ۲۱ میلیون واحد محدود شده است، در حالی که کل عرضه ثابت لایت کوین ۸۴ میلیون واحد  است.

 

ارز لایت کوین چیست؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم لایت کوین یک شبکه ارز دیجیتال همتا به همتا میباشد که پس از بیت کوین برای پرداخت و مبادله در سرتاسر جهان با روش های سریع و مقرون به صرفه راه‌اندازی شد، این ارز در تاریخ ۱۳ اکتبر ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد و قصد رفع سه مسئله از بیت کوین یعنی سرعت، مقیاس پذیری و تمرکز را داشت.

لایت کوین روش تائید سریع تراکنش ها را ارائه میدهد که این ارز را بسیار مناسب برای پرداخت های بین المللی کرده است، لایت کوین برای ایمن کردن شبکه خود از الگوریتم اجماع اثبات کار که همانند بیت کوین است استفاده میکند اما همانطور که اشاره کردیم هش مورد استفاده لایت کوین Scrypt میباشد اما خش بیت کوین SHA-256 است. د رادامه به بررسی جزئیات بیشتر در مورد لایت کوین میپردازیم.

لایت کوین 1

 

هاوینگ لایت کوین

هانطور که در مدت زمان مشخصی پاداش های ماینر های بیت کوین نصف میشود، در مورد لایت کوین نیز همینطور است، هاوینگ قبلی لایت کوین در تاریخ ۵ اوت ۲۰۱۹ انجام شد و پس از آن پاداش های تکمیل بلوک برابر با ۱۲.۵ لایت کوین میباشد و هاوینگ بعدی در تاریخ ۲۳ اوت ۲۰۲۳ است که پاداش استخراج را به ۶.۲۵ لایت کوین کاهش خواهد داد.

 

سرعت تراکنش لایت کوین

سرعت پردازش تراکنش های لایت کوین TPS54 میباشد در حالی که سرعت پردازش تراکنش های بیت کوین TPS5 میباشد که با همین اعداد میتوانید سرعت بالای تراکنش ها در لایت کوین را درک کنید.

 

مقیاس پذیری یا Scalability

زمان مورد نیاز برای استخراج بلاک لایتت کوین برابر با ۲.۵ دقیقه است که چهار برابر سریع تر از ده دقیقه ای است که بیت کوین برای استخراج هر بلاک احتیاج دارد که این مسئله توان عملیاتی بالاتر شبکه لایت کوین را نشان میدهد.

 

عدم تمرکز لایت کوین

الگوریتم هش Scrypt برای اجماع در روش اثبات کار استفاده میشود و این هش امکان ورود افراد بیشتری به شبکه برای استخراج را میدهد، ورود افراد بیشتر به شبکه باعت غیر متمرکز شدن بیشتر و عدم تمرکز آن خواهد شد زیرا همانند بیت کوین استخراج کنندگان بزرگ اقدام به خرید دستگاه های قوی تر و جدید تر نمیکنند و قدرت بیشتر شبکه در دست افراد خاص نخواهد بود.

 

کارمزد تراکنش یا فی تراکنش در لایت کوین

همانطور که بارها در این مقاله اشاره کردیم یکی از مسائل قابل توجه فی یا کارمزد تراکنش ها در شبکه لایت کوین میباشد، کارمزد تراکنش های شبکه لایت کوین نسبت به بیت کوین تقریبا برابر یک واحد از ۵۰ واحد یا ۱/۵۰ است.

 

امنیت لایت کوین

با گذشت حدود یک دهه از راه‌اندازی لایت کوین و شبکه آن، تا کنون هیچ گونه هک یا سو استفاده بزرگ برای این شبکه رخ نداده است و مشکل بزرگی این شبکه را تهدید نکرده است که هش Scrypt نیز بر این مسئله تاثیر گذار است و میتوان گفت که لایت کوین تا کنون قابل اطمینان بوده است.

 

حریم خصوصی لایت کوین یا Privacy

ارتقا شبکه MWEB به کاربران این اجازه را دادهه است تا در صورت لزوم بتوانند از تراکنش های خصوصی استفاده کنند و ناشناس بودن تراکنش در صورت نیاز در شبکه لایت کوین تضمین شده است و فقط مبلغ تراکنش برای گیرنده و فرستنده قابل مشاهده خواهد بود.

 

استخراج لایت کوین

همانطور که متوجه هستید هر شخصی برای دریافت پاداش در لایت کوین باید بلوک را به شبکه اضافه کند، ماینر ها یا استخراج کنندگان برای ثبت تراکنش ها و اضافه کردن بلوک به شبکه باید مسئله های ریاضی را حل کنند تا بتوانند اجازه اضافه کردن بلوک به شبکه را پیدا کنند.

لایت کوین 3

برای ماین کردن نیاز به دستگاه هایی است که بتوانید از طریق آن به استخراج در شبکه لایت کوین بپردازید و جایزه اضافه کردن بلوک را دریافت کنید، میتوانید به صورت انفرادی ماین کنید یا به استخر های ماینیگ بپیوندید، استخراج انفرادی ممکن است مدتی برای شما پاداش نداشته باشد زیرا قدرت شما برای ثبت بلوک در شبکه کمتر خواهد شد اما با پیوستن به استخر ها میتوان نسبت به مشارکت در استخر و قدرت هشی که به شبکه اضافه میکنید، پاداش دریافت کرد.

برای اطلاعات کامل در مورد این موضوع و موارد مربوط به آن پیشنهاد میشود از مقاله استخراج لایت کوین وبسایت ما بازدید نمائید.

 

تحلیل ارز لایت کوین

لایت کوین یکی از ارزهای دیجیتال قدیمی بازار است و رتبه بالایی در بازار ارزهای دیجیتال دارد، اگر لایت کوین جزو ارزهای دیجیتالی است که شما آنرا معامله میکنید یا در سبد هولد ارز های دیجیتال شما قرار دارد پیشنهاد میشود برای بررسی تحلیل لحظه ای، روزانه و هفتگی آن از قسمت تحلیل لایت کوین وبسایت ما بازدید نمائید.

 

قیمت لایت کوین

در زمان نوشتن این مقاله تعداد ۷۲,۰۵۰,۰۲۹ واحد از لایت کوین در گردش میباشد که مقدار ۸۶ درصد از کل عرضه این توکن میباشد، قیمت لایت کوین در این زمان برابر با ۸۷.۷۵$ بوده و ارزش بازار توکن های در گردش آن برابر با ۶,۳۲۲,۳۶۸,۳۹۹$ میباشد. بالاترین قیمت در تاریخ این ارز دیجیتال (ATH) برابر با ۴۱۲$ بوده و پایین ترین قیمت در طول تاریخ این ارز دیجیتال (ATL) برابر با ۱.۱۱$ میباشد.

 

کیف پول لایت کوین

در وبسایت litecoin.org که وبسایت رسمی لایت کوین میباشد کیف پول Litecoin Core برای ویندوز، مک و لینوکس موجود است که میتوانید آنرا دانلود کنید همچنین میتوانید Litewallet را برای اندروید دانلود کنید. کیف پول های دیگری برای حفظ و نگهداری ارز لایت کوین وجود دارد، از جمله این کیف پول ها میتوان به تراست ولت، اتمیک، Guarda اشاره کرد.

کیف پول های ذکر شده در بالا دارای امنیت و اعتبار مناسبی در بازار ارز های دیجیتال میباشند اما اگر نیاز به امنیت بیشتری برای نگهداری لایت کوین خود هستید میتوانید از کیف پول های سخت افزاری لجر  یا Trezor استفاده کنید.

کیف پول های لایت کوین

 

خرید لایت کوین

ارز لایت کوین یکی از ارز های معتبر بازار ارز های دیجیتال میباشد که در صرافی های بسیاری لیست شده است، این ارز دیجیتال را میتوانید از صرافی ههای Binance، Kucoin، Kraken، Bitfinex، Gemini، Bittrex، OKX، Bybit، Huobi، MEXC، LBank, CoinEX خریداری کرد.

همچنین شما میتوانید این ارز دیجیتال را از صرافی غیر متمرکز Pancakeswap خریداری کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این صرافی ها و نحوه ثبت نام در آنها پیشنهاد میشود از صفحه آموزش صرافی ها وبسایت ما بازدید نمائید.

 

آینده لایت کوین

همانطور که متوجه هستید بازار ارزهای دیجیتال دارای نوسان های بسیاری میباشد و پیش بینی دقیق آینده یک ارز دیجیتال بسیار دشوار است زیرا هر روز پروژه ها و ارز های جدیدی وارد بازار میشوند. برخی کارشناسان میگویند که استفاده از تکنولوژی قدیمی و الگوریتم اثبات کار باعث کندی پیشرفت این پروژه شده است البته پیشرفت یک پروژه در بازار ارز های دیجیتال به موارد بسیاری بستگی دارد.

مهمترین اتفاق پیش رو برای لایت کوین را میتوان هاوینگ ۲۰۲۳ دانست که طبق نظر اکثر کارشناسان میتواند باعث افزایش قیمت در این رمز ارز شود البته شرایط کلی بازار و قیمنت بیت کوین نیز میتواند در این امر تاثیر گذار باشد.

 

جمع‌بندی

لایت کوین یکی از قدیمی ترین ارز های دیجیتال بازار است که معروف به نسخه لایت بیت کوین میباشد، لایت کوین جزو ارز های دیجیتال معتبر بازار است و طبق داده های Coinmarketcap.com در زمان نوشتن این مقاله در رتبه ۱۳ بازار ارزهای دیجیتال از نظر حجم بازار قرار دارد. تراکنش های لایت کوین بسیار سریعتر از بیت کوین میباشد و کارمزد های بسیار پایین تری نسبت به بیت کوین ارائه میدهد که از این لحاظ میتوان گفت لایت کوین میتواند برای مبادلات و پرداخت ها مورد استفاده قرار بگیرد. در بالا به بررسی ارز لایت کوین و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
سرعت تراکنش - ۸
تکنولوژی - ۶
امنیت - ۸
ارزش سرمایه گذاری - ۶
اعتبار - ۶
۶.۸
۱۰

امتیاز ما

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

دو × دو =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا