سرمایه گذاری در ارز دیجیتال چیست؟ + ۸ نکته مهم

صفر تا صد سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

در زمان نوشتن این مقالع حدود ۱۳ سال از پیدایش بیت کوین گذشته است و قطعا زمان مناسبی برای ماین کردن (استخراج) بیت کوین به دلیل هزینه های اولیه بالا نمیباشد اما راه های دیگری برای سرمایه گذاری و در آمد زایی در دنیای ارز های دیجیتال وجود دارد که با هزینه های اولیه کمتر امکان پذیر است.

طبق آمار های موجود از اکثر منابع معتبر دنیا، از سال ۲۰۲۱ تا کنون حدود سیصد میلیون نفر به دنیای ارز های دیجیتال وارد شده اند که این تعداد نفرات بر اساس محاسبات کمتر از ۴ درصد کل جمعیت جهان میباشد. همچنین طبق آمار منابع معتبر آمریکایی تا کنون حدود ۱۵ درصد از آمریکایی ها در مورد ارز دیجیتال اطلاعات دارند و ۸۵ درصد باقیمانده هنوز اطلاعات کامل یا جامعی در مورد دنیای ارز های دیجیتال ندارند.

با وجود این مسئله که درصد کمی از عموم مردم جهان در مورد ارز دیجیتال اطلاعات دارند و با آن آشنا شده اند اما حالت این بازار همیشه رقابتی بوده و لحظه ها بوده اند که باعث از دست رفتن و یا به دست آوردن سرمایه میشدند. از گذشته تا کنون ما انسان ها به دنبال انجام دادن تمام مسائل به اسان ترین روش، در سریعترین زمان و با امنیت بالا بوده ایم علی الخصوص اگر این مسئله درمورد حفظ و انتقال دارایی و سرمایه ما باشد. ارزدیجیتال همه ی این مسائل را با بالا ترین سرعت و در کمترین زمان ممکن فراهم میکند.در ادامه ما به بررسی دنیای ارز های دیجیتال و سرمایه گذاری در آن میپردازیم.

 

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال، کریپتوکارنسی یا همان رمز ارز یک نوع دارایی دیجیتال بر بستر شبکه بلاکچین است و با استفاده از پروتکل های رمز گذاری شده بسیار پیچیده طراحی شده که میخواهد جایگزین ارز های رایج شود و سیستم معاملات و مبادلات پولی را متحول کند. در حالت کلی چند هدف در دنیای ارز های دیجیتال وجود دارد که در این بین میتوان به  افزایش امنیت و جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری ارزی، آسان شدن هر چه بیشتر مبادلات و حذف واسطه ها اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات تخصصی تر میتوانید از قسمت آموزش بیت کوین و آموزش بلاکچین بازدید نمائید.

 

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

 

ارز دیجیتال چه اهمیتی دارد؟

اگر چند سال پیش شما به شخصی میگفتید که قیمت بیت کوین تا حدود ۶۰ هزار دلار صعود خواهد کرد بی شک شما را دیوانه تصور میکرد اما با گذشت زمان و پیشرفت های روز افزون در صنعت ارز دیجیتال، پر واضح است که ما برای مسائل بسیاری نیاز به آشنایی با دنیای ارز دیجیتال خواهیم داشت. دلیل ورود شما به دنیای ارز های دیجیتال هر چه که باشد باید قبل از استفاده و انجام هر گونه معامله اطلاعات مشخصی از بعد های مختلف آن داشته باشید.

ارز های دیجیتال جایگاه مهمی در آینده خواهند داشت همانگونه که این روزها اکثر شرکت های بزرگ ارز دیجیتال میخرند، بسیاری از شرکت ها بیت کوین را به دارایی خود اضافه میکنند، بسیاری از شرکت های مبادله و پرداخت بزرگ دنیا قابلیت پرداخت با ارز دیجیتال را به نرم افزار های خود اضافه میکنند، فروشگاه های کوچک و بزرگ به دنبال اضافه کردن روش های پرداخت با ارز دیجیتال هستند و این مسئله دائما در حال پیشرفت است.

 

مزایا و معایب ارز دیجیتال

همانطور که میدانید ارز دیجیتال هم مانند بازار ها و روش های پرداختی دیگر دارای مزایا و معایبی میباشد گرچه معایب آن بسیار کمتر از مزایا میباشد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

مزایای ارز دیجیتال

 • سادگی در انجام معاملات و مبادلات
 • امنیت بسیار بالا به دلیل شبکه بلاکچین و غیر متمرکز بودن
 • انتقال پول به تمام نقاط دنیا در کمترین زمان و امن ترین حالت بدون واسطه و بدون نیاز به مجوز های دولتی
 • دارای بازار هایی متنوع  و روش های سرمایه گذاری مختلف
 • قابلیت دسترسی در تمام وقت ساعات شبانه روز بدون وجود واسطه و مکان مشخص
 • وجود حریم خصوصی کاملا امن
 • امکان حفظ ارزش سرمایه ها در مقابل تورم
 • مستقل بودن و وجود یک واحد ارزی قابل استفاده در تمام جهان

معایب ارز دیجیتال

 • نیاز به نگهداری دائمی از زیر ساخت ها برای جلوگیری از هک شدن و حملات سایبری
 • عدم وجود ارزش ذاتی و نوسانات قیمتی
 • شفاف نبود قوانین و مقررات کلی و بین المللی
 • وجود انواع پروژه های تقلبی و کلاهبرداری در بازار های سرمایه گذاری
 • هنوز به قدر کافی گسترده نشده و در تمام جوامع بزرگ مقبولیت کامل ندارد.
 • چالش کار با فناوری های مربوط به دنیای ارز های دیجیتال

پس از بررسی های بالا در مورد ارز های دیجیتال و بازار مربوط به آن در ادامه به ذکر نکاتی که بهتر است قبل از شروع سرمایه گذاری در مورد این بازار بدانیم میپردازیم.

 

نکات مهم قبل از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

 

مکانیزم خرید و فروش و نحوه انجام آن

برای شروع سرمایه گذاری ایتدا باید ارز رایج خود را به یکی از ارز های موجود در صرافیهای ارز دیجیتال تبدیل کنید و پس از انجام این کار ارز دیجیتال خریداری شده را به صرافی مورد نظر جهت خرید فروش انتقال دهید، از نکات آغازین سرمایه گذاری در این بازار انتخاب ارز هایی است که میخواهید بخرید و بعد از آن انتخاب صرافی ای که ارز مورد نظر در آن معامله میشود، است. قبل از هر گونه واریز و برداشت در صرافی ها باید مسئله احراز هویت را چک کنید برخی صرافی ها تا احراز هویت نکرده باشید اجازه ی واریز و برداشت هیچ گونه ارزی را به شما نمیدهد. به همین دلیل امکان قفل شدن سرمایه شما در آن صرافی وجود دارد.

برخی صرافی ها به دلیل تحریم و یا قانون گذاری برخی کشور ها، کاربران آن کشور ها را محدود میکنند و امکان این مسئله وجود دارد که سرمایه ای که شما داخل این صرافی ها دارید بلوکه شده و غیر قابل برداشت شود پس قبل از انجام هر گونه معامله تمام این موارد را مد نظر قرار دهید و یا از صرافی هایی استفاده کنید که این محدودیت ها را ندارند.

 

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

 

کیف پول مناسب برای نگهداری ارز ها

همانطور که مناسب ترین و امن ترین جا برای نگهداری پول های رایج و روزمره شما کیف پولتان است، در مورد ارز های دیجیتال هم این مسئله صدق میکند. نرم افزار هایی وجود دارد که شما پس از خریداری ارز مورد نظر میتوانید از آنها برای نگهداری و حفظ ارز های دیجیتال استفاده کنید دقیقا مانند کیف پولتان اما به صورت مجازی. نگهداری از رمز ارز ها در کیف پول خود صرافی ها نیز امکان پذیر است اما امن ترین محل برای سرمایه شما جایی است که کلیدش در دست خودتان باشد.

برای مطالعه بیشتر در این مورد میتوانید از قسمت آموزش کیف پول بازدید نمائید

 

خودتان تحقیق کنید و تصمیم گیرنده نهایی باشد

قبل از هر گونه سرمایه گذاری مدت زمان مشخصی را صرف تحقیق در مورد برنامه ها، مسیر پیش رو، مقدار معاملات و جامعه هر پروژه اختصاص دهید و هیچ وقت فقط با نظر دیگران اقدام به خرید و فروش نکنید این شما هستید که باید در زمان مقتضی تصممیم به خرید یا فروش انواع رمز ارز ها بگیرید پس نمیتوان فقط به دلیل پیشنهاد یک نفر در مورد سرمایه گذاری تصمیم گرفت.

 

 میزان مبلغ در سرمایه گذاری

برای مثال قیمت یک واحد بیت کوین در زمان نوشتن مقاله حدود ۲۰ هزار دلار است. شما به اندازه ای که میخواهید سرمایه گذاری کنید از این بیتکوین خریداری میکنید و اگر مبلغ کمتر از یک واحد بود، دارایی شما به صورت اعشار نشان داده میشود.

هیج وقت با تمام پول خود سرمایه گذاری نکنید. در این بازار به میزانی سرمایه گذاری کنید که میتوانید آن را از دست دهید، به هیچ وجه برای شروع سرمایه گذاری در این بازار از سرمایه های ضروری خود استفاده نکنید. در زمان سرمایه گذاری همیشه به این جمله که میگوید: همه ی تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید توجه داشته باشید تمام سرمایه خود را روی یک ارز قرار ندهید.هیچ گارانتی ای وجود ندارد که تمام پولی که شما بر روی ارزی سرمایه گذاری کردید ثابت بماند یا به زودی افزایش پیدا کند و حتی گاهی ممکن است افزایش و سود دهی چندین ماه زمان ببرد.

 

خطرات احتمالی و اخبار بازار را زیر نظر بگیرید

همانطور که در متون بالا ذکر کردیم هنوز قوانین کاملی در مورد این بازار طرح نشده است و با توجه به اینکه کشورها و ارگان های مختلفی در قانون گذاری در مورد رمز ارزها دخیل خواهند بود، وضعیت کنونی در مورد قوانین و مقررات بازار پایدار نخواهد بود. ذکر این مسائل برای نا امیدی و سرد کردن شما از فضای این بازار نیست تمام تکنولوژی های نو ظهور با این مسئله مواجه بوده اند اما ذکر این مطالب باعث آمادگی های لازم شما در این فضای خاکستری خواهد شد.  روی دیگر این سکه میتواند تصویب قوانین مثبت باشد که باعث رشد بهتر بازار و عمومی تر شدن آن میشود.

 

احساسات را در مقابل بازار و نوسانات کنترل کنید

یکی دیگر از مسائلی که همه سرمایه گذاران در وجود خود دارند ترس از دست دادن فرصت (Fear of missing out) یا FOMO است که در طول مدت زمان سرمایه گذاری خود بار ها با آن روبرو خواهید شد. این حس باعث میشود که شما تحقیق کاملی بر روی ارز ها و پروژه هایی که به چشم شما میخورد انجام ندهید و سریع تر از زمان ممکن برای سرمایه گذاری اقدام کنید. هیچگاه برای خرید یک ارز فقط یک مسئله را در نظر نگیرید برای مثال پایین بودن قیمت یک ارز دلیل بر بالا رفتن قیمت آن در آینده نخواهد بود.

مسئله دیگر میتواند FUD یا ایجاد ترس، وحشت و تردید باشد که این مسئله نیز بسیار در ارز های دیجیتال دیده میشود در این مسئله افراد به انتشار اخبار دروغین، ترس و وحشت در مورد ارزی میپردازند و باعث میشوند که سرمایه گذاران به سمت فروش سوق پیدا کنند. پس از فروش های متداوم و پایین آمدن قیمت افرادی که FUD را ایجاد کرده اند به خریداری ارز در قیمت پایین پرداخته و سود بیشتری از این طریق کسب میکنند.

مثال دیگر که در تعداد انواع ارز ها میباشد این است که کم بودن تعداد عرضه شده یک ارز دلیل بر با ارزش بودن قطعی آن نیست با خواندن این متن شما یاد طلا و الماس خواهید افتاد زیرا یکی از دلایل با ارزش بودن طلا و الماس کمیاب بودن ان است ولی این فقط یکی از دلایل این ارزشمندی میباشد. دلایل زیادی مبنی بر ارزشمندی طلا و الماس وجود دارد که مورد بحث اصلی ما نیست پس برای خرید یک ارز فقط کم بودن تعداد عرضه شده نهایی ملاک بر خرید نخواهد بود مسیر در نظر گرفته شده، کاربرد و دلیل ساخت این ارز،توسعه دهندگان و تیم سازنده و پشتیبان، حجم معاملات روزانه آن ارز و حجم کل بازار که در اختیار آن میباشد مهم تر از تعداد و قیمت حال حاضر آن است.

لازم به ذکر است یکی از نشانه های کلاهبرداری وعده های فوق رویایی است که باعث خوش خیالی و غافل شدن از روند اصولی و منطقی بازار میشود وعده هایی مانند سریعتر پولدار شدن و غیره.

 

بهترین استراتژی هم احتمال دارد شکست بخورد

بهترین سرمایه گذار ها همیشه کسانی نیستند که بهترین استراتژی ها را دارند بلکه کسانی هستند که میدانند چگونه در شرایط نامساعد بازار تصمیمات احساسی نگرفته و خود و سرمایه خود را با صبر مدیریت کنند.

 

اطلاعات و آموزش در ارز دیجیتال

شما برای اقدام برای هر مسئله ای ابتدا باید اطلاعات خود در آن زمینه را بیشتر کرده و آموزش های لازم را کسب کنید. برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال روش های مختلفی وجود دارد و راه های زیادی برای سرمایه گذاری پیش روی ما قرار گرفته است که در صورت ورود بدون برنامه ریزی و آموزش به آنها فقط از دست رفتن سرمایه و ضرر حاصل خواهد شد.

پس از آموزش های لازم و تعیین دیدگاه و تحلیل برای خود، شما دائما نیاز به بروزرسانی اطلاعات در مورد ارز هایی که بر روی ان سرمایه گذاری کرده اید خواهید داشت زیرا تمامی پروژه ها دائما در حال تغییر و پیشرفت هستند و با انتخاب زمان درست خرید و فروش میتوانید سود لازم را کسب کرده و پروژه های جدیدی برای سود های آینده خود انتخاب کنید.

تحلیل ها باعث میشود شما دیدگاه بهتری نسبت به پروژه ها داشته باشید و تصمیم بهتری بگیرید پس در زمان بررسی میتوانید از تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال استفاده کنید.

 

سخن پایانی

سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بالا دارای ریسک بالایی میباشد و این مسئله به خودی خود یکی از دلایل جذابیت این بازار است. شما با آموزش، تحلیل های مناسب و کسب اطلاعات لازم میتوانید این نوسانات را به فرصت تبدیل کرده و سود قابل توجهی کسب کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا