مفاهیم پایهآموزش ارز دیجیتال

عرضه اولیه کوین چیست؟

ICO در کریپتو به چه معناست؟

عرضه اولیه کوین زمانی به وجود می آید که وقتی، شرکتی به دنبال جمع‌آوری پول برای ایجاد یک کوین، برنامه یا سرویس جدید است، میتواند از این راه برای جمع‌آوری سرمایه راه‌اندازی کند.

سرمایه گذاران علاقه مند میتوانند برای دریافت یک توکن ارز دیجیتال که به تازگی توسط شرکت صادر شده، مقدار محدودی از این کوین های اولیه را خریداری کنند. این توکن ممکن است دارای برخی کاربرد های مرتبط با محصول یا خدماتی باشد که شرکت ارائه می دهد، یا ممکن است فقط نشان دهنده یک سهم در شرکت یا پروژه باشد.

 

نحوه عملکرد عرضه اولیه کوین ها

زمانی که یک پروژه ارز دیجیتال میخواهد از این طریق پول جمع‌آوری کند، اولین قدم سازمان دهندگان پروژه این است که تعیین کنند چگونه آن را ساختار خواهند داد.

ICO ها را میتوان به چند روش مختلف ساختار داد، از جمله :

عرضه  و قیمت ثابت: یک شرکت میتواند یک هدف یا محدودیت بودجه خاصی را تعیین کند، به این معنی که هر توکن فروخته شده در ICO دارای قیمت از پیش تعیین شده است و کل عرضه توکن ثابت است.

عرضه ایستا و قیمت پویا: یک ICO میتواند یک عرضه ثابت از توکن ها و یک هدف تأمین مالی پویا داشته باشد، این بدان معناست که مقدار وجوه دریافتی در ICO قیمت کلی هر توکن را تعیین میکند.

عرضه پویا و قیمت ثابت: برخی از ICO ها عرضه توکن پویا اما قیمت ثابت دارند، به این معنی که میزان سرمایه دریافتی تعیین کننده عرضه است.

 

ico2

 

چه کسی می تواند یک ICO راه‌اندازی کند؟

هر کسی میتواند یک ICO راه‌اندازی کند. در حال حاضر با مقررات بسیار کمی در ایالات متحده، هر کسی که میتواند به فناوری مناسب دسترسی داشته باشد، آزاد است تا یک ارز دیجیتال جدید راه‌اندازی کند.

اما این فقدان مقررات همواره باعث بروز مشکل هم میشود. ممکن است کسی هر کاری که لازم است انجام دهد تا شما را متقاعد کند که یک پروژه قانونی دارد، و سپس با پول فرار کند. از بین همه راه های ممکن برای تأمین مالی، ICO احتمالاً یکی از ساده‌ترین راه ها برای راه‌اندازی به عنوان کلاهبرداری است.

 

پروژه عرضه اولیه کوین ایجاد شده در مورد چیست؟

  • نیازی که پروژه پس از اتمام رفع میکند
  • پروژه به چه مقدار پول نیاز دارد
  • بنیانگذاران چه تعداد از توکن های مجازی را حفظ خواهند کرد
  • چه نوع پرداختی (چه ارزهایی) پذیرفته می شود
  • مدت زمان اجرای کمپین

 

ملاحظات ویژه برای ICO

فعالیت ICO در سال ۲۰۱۹ به طور چشمگیری شروع به کاهش کرد. سرمایه گذاران میتوانند تحقیق کنند و پروژه هایی را پیدا کنند تا در آن شرکت کنند، اما هیچ راه مطمئنی برای اطلاع از آخرین پیشنهادات اولیه کوین وجود ندارد. هیچ تضمینی وجود ندارد که سرمایه‌گذار هنگام سرمایه گذاری در یک پروژه نوپا در معرض کلاهبرداری قرار نگیرد.

برای کمک به جلوگیری از کلاهبرداری ICO می توانید:
اطمینان حاصل کنید که توسعه دهندگان پروژه می توانند به وضوح اهداف خود را تعریف کنند. پروژه های موفق معمولاً وایت پیپر ساده و قابل درک با اهداف واضح و مختصر دارند. به دنبال شفافیت باشید سرمایه گذاران باید از شرکتی که درحال راه اندازی خدماتی است، انتظار شفافیت ۱۰۰% داشته باشند. یک نمونه از پروژه موفق را میتوان به Ontology اشاره کرد.

شرایط و ضوابط قانونی را مرور کنید. از آنجایی که رگولاتور های سنتی عموماً بر این فضا نظارت ندارند، مسئولیت سرمایه‌گذار است که از قانونی بودن آن اطمینان حاصل کند. بررسی کنید که وجوه ICO در یک کیف پول امانی ذخیره شده است. این نوع کیف پول به کلید های دسترسی چندگانه نیاز دارد که محافظت مفیدی را در برابر کلاهبرداری فراهم می کند.

 

عرضه کوین اولیه (ICO) در مقابل عرضه اولیه (IPO)

 

عرضه کوین اولیه (ICO) در مقابل عرضه سهام اولیه (IPO)

عرضه اولیه سهام باعث افزایش سرمایه برای شرکت هایی می شود که در حال تبدیل شدن به سهام هستند و منجر به توزیع سهام شرکت بین سرمایه گذاران می شود. برای ICOها، شرکت های ارز دیجیتال از طریق فروش کوین یا توکن، سرمایه جمع‌آوری می کنند.

در هر دو مورد سرمایه‌گذاران، چه در مورد شرکت و چه در مورد ارز دیجیتال، خوش‌بین هستند و بر اساس برخی اعتقاد به افزایش ارزش دارایی در طول زمان سرمایه‌گذاری میکنند.

تفاوت اصلی بین این دو در این است که سرمایه گذاری در یک ICO، سهام مالکیت شما را در پروژه یا شرکت ارز دیجیتال تضمین نمی کند. شرکت کنندگان به نوعی در حال قمار هستند که ارزش یک ارز بی ارزش در حال حاضر بعداً بالاتر از قیمت خرید اصلی اش افزایش می یابد. یکی دیگر از ملاحظات

از دیگر مسائل حائز اهمیت این است که شما معمولاً برای سرمایه گذاری، نیاز به داشتن یک ارز دیجیتال دیگر دارید. از آنجایی که توکن های جدید صادر شده اغلب فقط با استفاده از یک ارز دیجیتال معتبر مانند بیت‌کوین قابل خریداری هستند؛ سرمایه‌گذاران باید در نطر داشته باشند که یک کیف پول دیجیتال جهت ذخیره‌سازی ارزهای دیگر مثل بیت کوین و اتریوم، برای خود داشته باشند.

برای آموزش های بیشتر به بخش “مفاهیم پایه” مراجعه فرمایید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علیرضا عظیمی

او مقاله نویس حرفه‌ای ارزیدو و یک روزنامه نگار فناوری مالی است که در کرج زندگی می کند. وی از سال 2019 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و علاقه زیادی به بیت کوین، کد منبع باز و برنامه های غیرمتمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا