هایپرلجر فابریک – فناوری بلاکچین منبع باز

Hyperledger Fabric چیست؟

هایپرلجر فابریک یک چارچوب بلاکچین مدولار است که به عنوان پایه‌ای برای توسعه محصولات، راه‌حل‌ها و برنامه‌های مبتنی بر بلاکچین با استفاده از اجزای plug-and-play که برای استفاده در شرکت‌ های خصوصی طراحی شده‌اند، عمل می‌کند.

 

هایپرلجر فابریک چگونه کار میکند؟

شبکه‌ های بلاکچین سنتی نمی توانند از تراکنش‌ های خصوصی و قرارداد های محرمانه که برای کسب‌ و کارهایی که اهمیت بالایی دارند، پشتیبانی کنند.

Hyperledger Fabric در پاسخ به این امر به عنوان پایه ای مدولار، مقیاس پذیر و ایمن برای ارائه راه حل های بلاکچین صنعتی طراحی شده؛ و موتوری منبع باز برای بلاکچین است و همچنین از مهم ترین ویژگی ها برای ارزیابی و استفاده از بلاکچین برای موارد استفاده تجاری مراقبت میکند.

در شبکه‌های صنعتی خصوصی، هویت قابل تأیید یک شرکت‌کننده یک نیاز اولیه است. Hyperledger Fabric از عضویت بر اساس مجوز پشتیبانی می کند. همه شرکت کنندگان شبکه باید دارای هویت شناخته شده باشند.

بسیاری از بخش‌ های تجاری، مانند مراقبت‌ های بهداشتی و مالی، تحت قوانین حفاظت از داده‌ها قرار دارند که حفظ داده‌ های مربوط به شرکت‌ کنندگان مختلف و دسترسی مربوط آنها به نقاط مختلف داده را الزامی می‌کند. Fabric از چنین عضویت مبتنی بر مجوز پشتیبانی میکند.

 

هایپرلجر فابریک چگونه کار میکند؟

 

برای مطالعه هایپرلجر Sawtooth – بلاکچینی برای تجارت میتوانید از اینجا وارد مقاله مربوط بشید

معماری مدولار در Hyperledger Fabric

معماری مدولار Hyperledger Fabric گردش کار پردازش تراکنش را به سه مرحله مختلف جدا میکند: قراردادهای هوشمند به نام کد زنجیره ای که شامل پردازش منطقی توزیع شده و توافق سیستم، سفارش تراکنش، و اعتبارسنجی و تعهد تراکنش است. این جداسازی مزایای متعددی را ارائه می دهد:

  • کاهش تعداد سطوح اعتماد و راستی‌ آزمایی که شبکه و پردازش را بدون درهم‌کاری نگه میدارد
  • بهبود مقیاس پذیری شبکه
  • عملکرد کلی بهتر

پشتیبانی Hyperledger Fabric از plug-and-play اجزای مختلف، امکان استفاده مجدد آسان از ویژگی های موجود و یکپارچه سازی آماده ماژول های مختلف را فراهم می کند.

اگر تابعی از قبل وجود داشته باشد که هویت شرکت‌ کننده را تأیید میکند، یک شبکه در سطح سازمانی به‌ جای ساختن همان عملکرد از ابتدا باید این ماژول موجود را وصل کرده و مجدداً استفاده کند.

شرکت کنندگان در شبکه سه نقش متمایز دارند

  • تایید کننده
  • متعهد
  • موافق
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مرتضی علیپور

دانشجوی ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی، برنامه نویس و طراح سایت - علاقمند به یادگیری مداوم در حوزه IT و تکنولوژی - محقق ارزهای دیجیتال و گاهی یک تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا