هارد فورک چیست؟ + ۰ تا ۱۰۰ Hard Fork

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

هارد فورک در دنیای ارزهای دیجیتال، زمانی است که یک تغییر اساسی در یک ارز دیجیتال ایجاد شود. فورک‌ها ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بی‌افتند؛ اما این فناوری زمانی اتفاق می‌افتد که توسعه‌دهندگان رمز ارز، استخراج‌ کنندگان یا پایگاه کاربر معامله‌گران ارزهای دیجیتال تصمیم بگیرند که چیزی در مورد بلاکچین باید تغییر کند. این تصمیم به دلیل این‌که ارز دیجیتال یک جامعه غیرمتمرکز است، اتفاق می‌افتد.

فناوری‌ ارزهای دیجیتال در همه ابعاد درحال پیشرفت هستند. این پیشرفت اشکال مختلفی دارد. گاهی اوقات می‌توانید به ویژگی‌های به روزرسانی و پیشرفت‌های جدید در سیستم یا دستگاه فعلی خود دسترسی داشته باشید. معامله‌گران ارزهای دیجیتال چیزی مشابه را در فورک‌ها تجربه می‌کنند که نتیجه تغییرات ایجاد شده در بلاکچین است. در این مقاله به هارد فورک و همه ابعاد آن می‌پردازیم:

 

Hard Fork چیست؟

هارد فورک زمانی رخ می‌دهد که گره‌هایی که شالوده بلاکچین را تشکیل می‌دهند به گونه‌ای تغییر می‌کنند که دیگر قادر به برقراری ارتباط با گره‌های قدیمی بدون تغییر نیستند. این منجر به تقسیم شبکه می‌شود که در آن نسخه‌های جدید گره‌ها و نسخه‌های قدیمی گره‌ها هر دو هنوز معتبر هستند. اما آن‌ها فقط با یکدیگر تعامل ندارند.

هنگامی که هارد فورک پیاده سازی می‌شود، نرم‌افزار پشت ارز دیجیتال اصلاح می‌شود و در مسیری متفاوت ادامه می‌یابد. این یک به روز رسانی نیست، بلکه یک نسخه کمی متفاوت از نرم‌افزار ایجاد می‌کند که شامل نسخه قدیمی و نسخه جدید قانونی نیز است. در واقع می‌توان آن را مثل یک دوشاخه در جاده تصور کنید؛ این چیزی است که به شما این شانس را می‌دهد که در مسیر دیگری غیر از مسیری که در حال حاضر در حال سفر هستید، حرکت کنید؛ اما هر دو مسیر از یک مسیر پیاده رو شروع شده‌اند.

 

هاردفورک

 

هارد فورک به چه معناست؟

هارد فورک در دنیای بیت‌کوین و ارز دیجیتال پدیده‌ای است که در آن یک تغییر، واگرایی‌های خاصی را در بلاکچین ایجاد می‌کند. در نتیجه هارد فورک فعالیت ماینر یا کاربر یا حتی تغییر قوانین اتفاق می‌افتد. در دنیای ارزهای دیجیتال، هارد فورک و سافت فورک وجود دارد. بر خلاف سافت فورک، هارد فورک به طور خودکار مطابق با روند کاربر حل نمی‌شود و مستلزم اعمال تغییرات خاص خودش است.

 

چرا هارد فورک‌ انجام می‌شود؟

با انجام هارد فورک نقص‌های امنیتی اصلاح می‌شوند. با بستن دسترسی به بلاکچین قدیمی، حفره‌های امنیتی نیز بسته می‌شوند. ویژگی‌های جدیدی را می‌توان به تجارت نوع خاصی از رمزنگاری اضافه کرد. به طور کلی می‌توان یک نسخه جدید از ارز دیجیتال ایجاد کرد. استخراج‌کنندگانی که بلاک‌های جدیدی را به بلاکچین اضافه می‌کنند؛ باید به اتفاق آرا با هارد فورک قبل از اجرای آن توسط توسعه‌دهندگان موافقت کنند. به این ترتیب ماینرها می‌توانند مطمئن باشند که بلاک‌های جدید را به درستی مشارکت می‌دهند.

 

مزایا هارد فورک

افزایش اتصال به شبکه با فرآیند تراکنش سریع‌تر رخ می‌دهد. ایجاد یک دارایی دیجیتال جدید برای شبکه و ارائه به عنوان airdrop برای کاربران هارد فورک از جمله مزایای هارد فورک هستند. برای مثال، اگر هارد فورک برای اتریوم اتفاق بی‌افتد، کاربری که دارای ۱ ETH است، پس از تکمیل هاردفورک ۰.۱ ETH دریافت می‌کند. این دارایی‌های جدید را می‌توان به امید افزایش قیمت معامله کرد یا نگهداری کرد.

 

معایب هارد فورک

ایجاد نوسانات زیاد یکی از معایب هارد فورک محسوب می‌شود. این تاثیر اغلب بر ارزش بازار دارایی موجود تاثیر می‎‌گذارد.

 

هارد فورک

 

در هارد فورک چه اتفاقی رخ می دهد؟

وقتی که هارد فورک انجام می‌شود، ارز دیجیتال مربوط به آن، به دو قسمت تقسیم می‌شود. نسخه اصلی و نسخه جدید. دارندگان ارزهای دیجیتال اصلی نیز مبلغی معادل آن را از ارز جدید خود خواهند داشت. هر دو نوع ارز توسط جامعه پذیرفته می‌شود؛ اما یکی از آن‌ها غالب می‌ماند. در حالی که به نظر می‌رسد وقتی یک کریپتو دارید پول خود را دو برابر می‌کنید؛ اما همیشه این اتفاق رخ نخواهد داد. اغلب قیمت یکی از ارزهای رمزپایه نسبت به ارزش دیگری کاهش می‌یابد. بنابراین ارزش کل دارایی شما مشابه باقی می‌ماند؛ حتی اگر کوین‌های بیشتری داشته باشید.

 

چرا هارد فورک اتفاق می‌افتد؟

برای هارد فورک دلایل مختلفی وجود دارد. وقتی توسعه‌دهندگان در نسخه قدیمی پروتکل، یک خطر امنیتی پیدا کرده‌ باشند، نیاز به پیاده‌سازی هارد فورک بیشتر حس می‌شود. این مورد در مورد هک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) در سال ۲۰۱۶ است که در آن مهاجمان میلیون‌ها دلار ارز دیجیتال را سرقت کردند. جامعه اتریوم به یک هارد فورک برای بازگرداندن تراکنش‌ها رای مثبت داد و به دارندگان توکن DAO کمک کرد تا وجوه اتر خود را پس بگیرند.

یکی از دلیل دیگر برای ساخت هارد فورک‌ها، بهبود عملکرد کلی نرم‌افزار خواهد بود. آن‌ها می‌توانند ویژگی‌های جدید، عملکرد بهتر، پاداش‌های استخراج و تغییر در کارمزد تراکنش‌ها را معرفی کنند. به بیان ساده، توسعه‌دهندگان شبکه بلاکچین و دارایی‌ها همیشه ویژگی‌های جدیدی را بررسی می‌کنند که امنیت، ثبات و مقیاس‌پذیری نرم‌افزار منبع باز پروتکل را تکرار می‌کند.

 

هارد فورک بیت کوین

 

تفاوت بین هارد فورک و سافت فورک

هارد فورک و سافت فورک از این نظر که وقتی کد شبکه تغییر می‌کند، نسخه قدیمی در کنار نسخه جدید باقی می‌ماند، شبیه به هم دیگر هستند. با سافت فورک، تنها یک بلاکچین معتبر باقی می‌ماند؛ در حالی که در هارد فورک، هر دو بلاکچین قدیمی و جدید به طور همزمان خارج می‌شوند و نیاز به به روز رسانی نرم‌افزار برای کار با پروتکل‌های جدید را دارد. هر دو چنگال یک واگرایی ایجاد می‌کنند.

با این حال، هارد فورک منجر به دو بلاکچین شد؛ در حالی که سافت فورک منجر به یک بلاک شد. اگرچه سافت فورک این کار را انجام می‌دهد؛ اما اکثر توسعه‌دهندگان و کاربران به دلیل تفاوت‌های امنیتی، هارد فورک را ترجیح می‌دهند. مهار بلوک‌ها در شبکه به مقدار قابل توجهی از قدرت محاسباتی نیاز دارد و حریم خصوصی به دست آمده از هارد فورک‌ها نسبت به سافت فورک‌ها مطلوب تر است.

 

هارد فورک بیت کوین کش

یکی از مهم‌ترین فورک‌های بیت‌کوین کش، هارد فورک بین بیت‌کوین (BTC) و بیت‌کوین کش (BCH) است که در آگوست ۲۰۱۷ رخ داد. این تقسیم به دلیل اختلاف نظر اساسی در مورد این‌ است که آیا SegWit بهترین رویکرد برای افزایش تعداد تراکنش‌ها است یا خیر. کسانی که از SegWit ناراضی بودند، تصمیم گرفتند؛ راه حل متفاوتی شامل افزایش حداکثر اندازه بلوک از ۱ به ۸ مگابایت را پیاده‌سازی کنند. همان‌طور که به زودی خواهیم دید، این راه حل با عقب ماندگی سازگار نبود و از آن‌جایی که اتفاق نظر در مورد پذیرش آن وجود نداشت، منجر به تقسیم بلاکچین به دو شاخه شد.

شعبه‌ای که این تغییر را اجرا کرد، بلاکچین خود را به بیت‌کوین کش تغییر نام داد. در حالی که شعبه‌ای که این تغییر را اجرا نکرد، نام اصلی بیت‌کوین را حفظ کرد. دلیل عدم سازگاری تغییر پیشنهادی توسط حامیان بیت‌کوین کش به راحتی قابل درک است. از یک طرف، هر بلوکی با اندازه کوچک‌تر یا مساوی ۱ مگابایت، هم توسط پروتکل به روز شده BCH و هم پروتکل BTC معتبر در نظر گرفته می‌شود. از طرف دیگر هر بلوکی با اندازه بزرگ‌تر از ۱ مگابایت تنها توسط پروتکل BCH معتبر در نظر گرفته می‌شود.

این ناسازگاری به عقب نتیجه کاهش محدودیت در حداکثر اندازه بلوک در پروتکل BCH است. در نتیجه، از زمان اجرای این تغییر، تاریخچه دو بلاکچین شروع به واگرایی کرد.

این هارد فورک منجر به تقسیم بین بیت‌کوین (BTC) و بیت‌کوین کش (BCH) شد. نسخه به روز شده پروتکل پیاده‌سازی شده توسط BCH امکان محدودیت اندازه بزرگتر بلوک‌ها را فراهم می‌کند. در این مرحله، مهم است که بدانید، وقتی یک بلاکچین تقسیم می‌شود، ارز اصلی آن نیز تقسیم می‌شود. اگر اینطور نبود، هر بلوکی با اندازه‌ای که با هر دو پروتکل سازگار باشد، توسط هر دو بلاکچین پردازش می‌شود که منجر به یک مشکل هزینه مضاعف می‌شود.

با ایجاد یک ارز جدید که تا زمان انشعاب دارای تاریخچه مشابه قبلی است و سپس به طور مستقل مدیریت و معامله می‌شود؛ از این موضوع جلوگیری می‌شود. این یعنی در زمان تقسیم، به هر دارنده بیت‌کوین، همان مقدار کوین در BCH داده شد که سپس می‌تواند مستقل از کوین‌های اصلی معامله شود. اطلاعات بیشتر از بیت‌کوین کش را در bch.info بخوانید.

 

هارد فورک بیت

 

آیا می‌توان ارز دیجیتال را قبل از هارد فورک معامله کرد؟

هارد فورک زمان ناپایداری را برای یک ارز دیجیتال نشان می‌دهد. جامعه اغلب بر سر این موضوع تقسیم می‌شود و بازار به طور کلی بسیار نوسانی است؛ حتی بر اساس استانداردهای ارزهای دیجیتال باز هم نوسانات زیاد است. اما نحوه واکنش شما تا حد زیادی به سهمی که در ارز دارید و نوع فورکی که به آن نگاه می‌کنید، بستگی دارد.

در مورد هارد فورکی که ارز “رایگان” دریافت خواهید کرد، منطقی است که ارز خود را حفظ کنید یا حتی موجودی کوین خود را افزایش دهید. نکته منفی این است که سایر معامله‌گران بزرگ نیز همین کار را انجام می‌دهند. اگر نگران این هستید که نتوانید به اندازه کافی سریع واکنش نشان دهید، تا قبل از نهنگ‌ها بفروشید، بهتر است کوین‌های خود را درست قبل از فورک بفروشید. شما ارز “رایگان” را از دست خواهید داد؛ اما ممکن است بتوانید از نهنگ‌هایی که به دنبال افزایش سهام خود هستند، سود کسب کنید.

 

کلام آخر هارد فورک

برخی معتقدند، هارد فورک‌ها تهدیدی برای حفظ قابلیت پیش‌بینی و پایداری شبکه‌هایی هستند که برای پذیرش ارزهای دیجیتال در تراکنش‌های مالی روزانه ضروری هستند. مبارزات قدرت شامل هارد فورک‌های مخاطره آمیز است که کاربران را گیج می‌کند و در صورتی که کاربران وجوهی را به شبکه اشتباه ارسال کنند، منجر به از دست دادن سرمایه می‌شود. از سوی دیگر، فورک‌ها به شبکه این شانس را می‌دهند که خود را ممیزی کند و ویژگی‌های بهبود یافته‌ای مثل عملکرد مقیاس‌بندی را به ارزهای دیجیتال موجود اضافه کند. این عملکردها برای پذیرش ارزهای دیجیتال ضروری هستند.

 

هاردفورک بیت

 

سوالات متداول هارد فورک

در هارد فورک چه اتفاقی می‌افتد؟

هارد فورک به فناوری بلاکچین مربوط می‌شود و یک تغییر اساسی در پروتکل شبکه است که بلوک‌ها و تراکنش‌های نامعتبر قبلی را معتبر می‌کند یا برعکس. یک هارد فورک به همه گره‌ها یا کاربران نیاز دارد تا به آخرین نسخه نرم‌افزار پروتکل ارتقا پیدا کنند.

هارد فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟

هارد فورک به تغییر اساسی در پروتکل‌های شبکه بلاکچین اشاره دارد. به زبان ساده، هارد فورک یک ارز رمزنگاری شده را به دو بخش تقسیم می‌کند و منجر به اعتبارسنجی بلوک‌ها و تراکنش‌هایی می‌شود که قبلاً نامعتبر بوده‌اند یا بالعکس.

آیا هارد فورک اتفاق خوبی است؟

هارد فورک زمان ناپایداری را برای یک ارز دیجیتال نشان می‌دهد. جامعه اغلب بر سر این موضوع تقسیم می‌شود و بازار به طور کلی بسیار نوسانی می‌شود. پس برای قیمت ارزهای دیجیتال اتفاق خوبی نیست.

فورک در ارزهای دیجیتال کی اتفاق می‌افتد؟

فورک زمانی اتفاق می‌افتد که نرم‌افزار ماینرهای مختلف به هم نخورد. این به ماینرها بستگی دارد که تصمیم بگیرند، از کدام بلاکچین استفاده کنند. اگر یک تصمیم مشترک وجود نداشته باشد، منجر به ایجاد دو نسخه از بلاکچین می‌شود.

نمونه هارد فورک موفق چیست؟

نمونه قابل توجهی از هارد فورک توسط تقسیم بین بیت‌کوین (BTC) و بیت‌کوین کش (BCH) ارائه شده است که در اول آگوست ۲۰۱۷ رخ داد. این تقسیم به دلیل اختلاف نظر اساسی در مورد این‌که آیا SegWit بهترین رویکرد برای افزایش تعداد تراکنش‌ها است یا خیر رخ داد.

هارد فورک برای اتریوم به چه معناست؟

هارد فورک یک ارتقاء ناسازگار در یک شبکه ارز دیجیتال است. ارتقاء ناسازگار با گذشته به معنای به روز رسانی نرم افزار است که با پروتکل بلاکچین موجود ناسازگار است. بنابراین، شبکه بلاکچین در نهایت به دو شبکه مختلف تقسیم می‌شود.

اگر یک بلوک همزمان تایید شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بیش از یک بلوک به طور همزمان تایید شود، زنجیره منشعب می‌شود. به عبارت دیگر، در یک بلاکچین، هر گره یک کپی از پایگاه داده را حفظ می‌کند.

بیت‌کوین چند بار فورک شده است؟

فورک بیت‌کوین از طریق هارد فورک در نتیجه اختلاف نظر در جامعه بیت‌کوین بر سر سرعت، کارمزد تراکنش‌ها و اندازه بلاک یا افزودن ویژگی‌های بیشتر به بیت‌کوین موجود ایجاد شد. تاکنون ۱۰۰ فورک BTC وجود داشته است که از این تعداد ۷۴ نسخه باقی مانده و هنوز کار می‌کنند.

آیا اتریوم ۲.۰ هارد فورک است؟

خیر. ETH 2.0 یک تحول است، نه انقلاب زیرساخت فعلی اتریوم. ETH 2.0 هارد فورک نیست.

آیا می‌توان بیت‌کوین را فورک کرد؟

هارد فورک‌های تقسیم بیت‌کوین از طریق تغییر قوانین بلاکچین و به اشتراک‌گذاری تاریخچه تراکنش با بیت‌کوین تا زمان و تاریخ مشخصی ایجاد می‌شوند. اولین هارد فورک تقسیم بیت‌کوین در ۱ آگوست ۲۰۱۷ اتفاق افتاد که منجر به ایجاد بیت‌کوین کش شد.

آیا می‌توانید یک بلاکچین را فورک کنید؟

اساسا فورک تغییری در پروتکل بلاکچین است که نرم‌‌ افزار برای تصمیم‌گیری در مورد معتبر بودن یا نبودن تراکنش استفاده می‌کند. بنابراین، بلوک در یک فورک معتبر و در فورک دیگر نامعتبر اعلام می‌شود و دو زنجیره ایجاد می‌کند که از یکدیگر منشعب می‌شوند.

کدام رمزارز برای فورک کردن بهتر است؟

بلاکچین اتریوم به عنوان یکی دیگر از بهترین فناوری‌ها برای راه‌اندازی ارز دیجیتال خود در نظر گرفته می‌شود. عمدتا به دلیل امکان پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و سالیدیتی.

چرا اتریوم کلاسیک فورک شد؟

مهاجمان از نقص‌های کد قرارداد هوشمند یک برنامه کاربردی برجسته که بر روی اتریوم به نام The DAO اجرا می‌شد، سوء استفاده کردند. در پاسخ به نگرانی‌های جامعه، بنیاد اتریوم یک هارد فورک را برای بازگرداندن تمام تراکنش‌های مرتبط با DAO اجرا کرد و به مشارکت‌کنندگان اصلی DAO اجازه داد وجوه خود را پس بگیرند.
امتیاز دهید

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا