متوسط

GameFi چیست؟ گیم فای تلفیقی از سرگرمی و کسب درآمد

گیم فای به طور کلی به مسائل اقتصادی مربوط به بازی‌های کسب درآمد مبتنی بر بلاکچین اشاره دارد، ترکیب مسائل مالی با بازی باعث انگیزه مضاعف بازیکنان خواهد شد، بازیکنان به طور معمول با انجام وظابف درون بازی و طی کردن مراحل، پاداش دریافت می‌کنند که این جوایز و پاداش‌ها در بازی‌های مبتنی بر بلاکچین معمولا ارزهای دیجیتال و NFT ها هستند.

در بازی‌های سنتی اغلب بازیکنان پاداش و آیتم‌های به دست آمده درون بازی را نمی‌توانند از بازی خارج کنند یا در محل دیگر استفاده کنند اما در بازی‌های مبتنی بر بلاکچین، کاربران می‌توانند آیتم‌ها و پاداش‌های خود را از بازی خارج کرده و در بازی دیگر استفاده کنند یا آنها را در بازار‌های خارج از بازی معامله کنند.

همه این مسائل به لطف بلاکچین، NFT ها و گیم فای است، در گیم فای علاوه بر سرگرمی می‌توانید به کسب درآمد بپردازید و لذت مضاعفی را تجربه کنید. مسلما تمام بازیکنان تفریح و کسب درآمد را به فقط تفریح کردن ترجیح می‌دهند به همین دلیل GameFi محبوب است. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع و موارد مربوط به آن می‌پردازیم پس تا پایان این مقاله جذاب همراه ما باشید.

برای دیدن لیست کامل بازی‌های گیم فای و آموزش کامل آنها، حتما به مقاله بازی NFT سر بزنید.

 

گیم فای چیست؟

GameFi از ترکیب دو کلمه Game به معنی بازی و Financial به معنی مالی تشکیل شده است که به بازی‌های کسب درآمد یا Play To Earn مبتنی بر بلاکچین اشاره دارد، اکوسیستم گیم فای به ارز‌های دیجیتال، NFT و فناوری‌های ایجاد بازی بر بستر بلاکچین اشاره دارد. در بازی‌های این حوزه می‌توانید با انجام وظایف، پیروزی در نبردها و پیشرفت در مراحل پاداش دریافت کنید که این پاداش‌ها ارزشمند بوده و در خارج از بازی نیز با ارزش هستند. پاداش‌ها همانطور که در بالا اشاره کردیم در قالب ارز دیجیتال یا NFT هستند که می‌توانید در بازی از آ‌ن‌ها استفاده کنید تا پیشرفت سریع‌تری داشته باشید یا در خارج از بازی به خرید و فروش آن‌ها بپردازید.

گیم فای1

 

نحوه کار GameFi

همانطور که متوجه شدید بازی‌های حوزه GameFI در ازای طی کردن مراحل و پیشرفت پاداش می‌دهند، پاداش‌های این نوع بازی‌ها در اشکال مختلف مانند سرزمین‌های مجازی، آواتارها، سلاح، لباس و اینگونه موارد هستند که در قالب NFT می‌باشد و بر روی بلاکچین اجرا شده‌اند. NFT ها علاوه بر اینکه در بازی کاربرد دارند و قابل معامله هستند، در بازار‌های خارج از بازی نیز ارزشمند بوده و قابل معامله می‌باشند.

دارایی‌های داخل بازی از قبیل NFT و پاداش‌هایی که در قالب ارز دیجیتال به بازیکنان پرداخت می‌شود همگی ارزشمند هستند و باعث انگیزه مضاعف افراد برای ادامه بازی و کسب درآمد بیشتر می‌شود. در عین حال مواردی ممکن است در بازی وجود داشته باشد که درون بازی ارزشمند باشند ولی در خارج از بازی ارزش خاصی نداشته باشند برای مثال الماس‌ها و موارد دیگر در برخی بازیها که کاربرد‌های خاصی درون بازی دارند.

نسبت به بازی و فعالیت‌هایی که درون بازی انجام می‌دهید به شما پاداش داده خواهد شد. با انجام وظایف داخل بازی، پیروزی در نبردها، ساختن سازه‌های درون بازی و ارتقا سطح بازی خود به شما جایزه یا پاداش تعلق خواهد گرفت همچنین برخی بازی‌ها به شما اجازه می‌دهند که بدون بازی کردن درآمد داشته باشید، در این روش شما با اجاره دادن خانه یا دارایی خود به دیگر بازیکنان یا استیک کردن یک آیتم خاص در درون بازی می‌توانید درآمد غیر فعال داشته باشید.

تمامی این موارد در بازی‌های سنتی فقط در فضای داخل بازی ارزشمند بودند ولی به لطف بلاکچین و NFT ها، تمامی این موارد باعث کسب درآمد می‌شوند زیرا NFT ها و پاداش‌های بازی در خارج از فضای آن نیز ارزشمند بوده و قابل ممعامله می‌باشند.

گیم فای 2

 

P2E، هسته مرکزی گیم فای

هسته گیم فای بازی‌های Play to Earn یا بازی کن پول در بیار است که انقلابی در صنعت بازی به وجود آورده است، در بازی‌های ویدیویی سنتی، تمام دارایی‌های داخل بازی فقط تحت کنترل شرکت سازنده بوده و در داخل بازی ارزشمند هستند، در بازی‌های سنتی هیچ گونه درآمدی برای بازیکنان حاصل نمی‌شود ولی در حوزه P2E کاربران با بازی کردن می‌توانند درآمد کسب کنند و دارایی‌های داخل بازی در خارج از فضای بازی نیز ارزشمند هستند.

به لطف فناوری بلاکچین کنترل کاملی بر روی دارایی‌های درون بازی خود دارید اما باید به خاظر داشته باشید که مدل طراحی اقتصادی درون بازی نیز مهم است و باید در نظر داشته باشید که سازندگان بازی چه مواردی را درون بازی مد نظر قرار داده اند. نکته دیگر این است که بازی‌های P2E می‌توانند رایگان باشند و در عین رایگان بودن شما می‌توانید با انجام وظایف درون بازی، از آن کسب درآمد کنید.

برخی بازی‌های دیگر نیز وجود دارند که برای شروع بازی نیاز است یک آیتم یا اثر NFT مربوط به بازی را خریداری کنید تا بتوانید بازی را آغاز کنید. برای مثال یکی از محبوب‌ترین بازی‌های پولی، بازی Axie Infinity است که بر بستر اتریوم راه‌اندازی شده است، برای شروع این بازی نیاز است هزینه کنید و سپس می‌توانید با پرورش حیوانات درون بازی یا پیروز شدن در مبارزه‌ها به کسب درآمد بپردازید. در این بازی می‌توانید حیوانات که همان آکسی‌ها هستند را خرید و فروش کنید یا به بازیکنان دیگر اجاره دهید. آکسی‌ها را علاوه بر درون بازی می‌توانید در بازار های NFT خارج از بازی نیز معامله کنید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میشود از مقاله بازی کن پول در بیار بازدید نمائید.

 

مالکیت دارایی دیجیتال در GameFi

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، به لطف فناوری بلاکچین شما می‌توانید مالکیت دارایی‌های درون بازی را داشته باشید و از طریق آن‌ها کسب درآمد کنید. در بازی‌های ویدیویی سنتی  خانه، سلاح، ابزار، حیوانات، آواتار و بسیاری از اینگونه موارد خواهید داشت اما در گیم فای این دارایی ها به عنوان NFT هستند که همین مسئله به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا کنترل کامل بر روی دارایی‌ها داشته باشند و مالک آن‌ها باشند.

گیم فای 3

برای مثال برخی از بازی‌های محبوب متاورسی همانند Decentraland و The Sandbox بر روی مالکیت زمین‌های مجازی تاکید دارند و به بازیکنان اجازه کسب درآمد از طریق زمین‌های مجازی و موارد مربوط به آن را می‌دهند. شما می‌توانید زمین بخرید و به گسترش و ساخت آن بپردازید سپس از افرادی که از آن بازدید می‌کنند هزینه دریافت کنید. همچنین اگر زمین خود را خوب بسازید و به یک جاذبه تبدیل کنید می‌توانید با قیمت‌های بالاتری اجاره دهید.

 

برنامه های DeFi در حوزه گیم فای

بسیاری از موارد حوزه دیفای در گیم فای نیز وجود دارند و استفاده می‌شوند، مواردی مانند استیک کردن، استخراج نقدینگی یا Liquidity Mining و Yield Farming که بازیکنان می‌توانند از این موارد درون بازی‌ها برای کسب درآمد و سود استفاده کنند یا برای ارتقا به سطوح جدیدی از بازی‌ها از آن بهره ببرند.

علاوه بر این، وجود موارد دیفای درحوزه گیم فای باعث غیر‌متمرکز‌تر شدن بازی‌های این حوزه می‌شود. در بازی‌های سنتی تمامی تصمیم گیری‌ها و جزئیات مربوط به به‌روز‌ رسانی توسط تیم توسعه دهنده بازی انجام می‌شود اما در پروژه‌های گیم فای کاربران می‌توانند از طریق سازمان‌های مستقل غیر متمرکز یا DAO در تصمیم‌گیری سهیم باشند و در شکل گیری آینده بازی نقش داشته باشند.

برای مثال در بازی decentraland.org، با قفل کردن توکن MANA که توکن حکومتی مربوط به این پروژه است می‌توانید در DAO پروژه به سیاست‌ها و برنامه‌های مربوط به آن رای دهید، هر چه مقدار توکن‌های قفل شده بیشتر باشد قدرت رای‌دهی نیز بیشتر خواهد بود و می‌توانید تاثیرات عمیق‌تری در آینده پروژه مورد علاقه خود بگذارید.

 

بازی های ویدیویی در مقابل گیم فای

شاید به این فکر کنید که بسیاری از بازی‌های سنتی نیز ارز درون بازی دارند که می‌توانید با این ارزها در داخل بازی آیتم خریداری کنید یا فعالیت‌های بسیاری را انجام دهید اما نکته قابل توجه این است که ارزها فقط در داخل بازی کاربرد دارند، آیتم‌ها و ارزهای درون بازی‌های سنتی به هیچ وجه خارج از بازی کاربرد ندارند و نمی‌توانید آن‌ها را در خارج از بازی داد و ستد کنید. در اکثر موارد ارزش آن‌ها نیز فراتر از داخل بازی نیست و بازیکنان نمی‌توانند از طریق آن‌ها به کسب درآمد بپردازند.

در بازی‌های بلاکچینی، توکن‌ها و دارایی‌های درون بازی معمولا ارز‌های دیجیتال و NFT هستند، برخی دیگر حتی از گزینه‌های مجازی درون بازی استفاده می‌کنند اما همه این‌ها به نحوی یا NFT و ارز دیجیتال هستند یا به ارز دیجیتال تبدیل می‌شوند پس شما می‌توانید دارایی‌های خود را به خارج از بازی انتقال دهید و دارایی شما چه درون بازی و چه بیرون بازی در کنترل شما خواهد بود و می‌توانید در کیف پول خود یا درون بازی نگه‌داری کنید.

گیم فای4

 

آموزش شروع بازی های GameFi

چندین هزار بازی مبتنی بر بلاکچین در بازار وجود دارد که هر کدام به صورت متفاوت عمل میکنند و روش خاص خود را دارند، همواره مراقب پروژه‌های کلاهبرداری و وب‌سایت‌های نامعتبر باشید زیرا اتصال کیف پول به وبسایت‌های نامعتبر و یا دانلود بازی از مراجع نامعتبر ممکن است برای شما گران تمام شود.

بهتر است برای شروع یک کیف پول جدید برای شروع بازی‌ها ایجاد کنید که فقط مختص این امر باشد و فقط وجوهی را در آن قرار دهید که برای بازی اختصاص داده‌اید، قبل از هر گونه اقدام در جهت راه‌اندازی بازی، در مورد آن به خوبی تحقیق کنید و مطمن شوید که آن بازی امن است. پس از چک کردن مسائل امنیتی به روش زیر شروع خواهیم کرد.

ایجاد کیف پول

برای دسترسی به دنیای گیم قای نیاز به یک کیف پول ارز دیجیتال خواهید داشت، بسته به بازی ای که می‌خواهید انجام دهید و بلاکچین مرتبط با آن باید یک کیف پول مناسب انتخاب کنید تا بتوانید به بازی متصل شوید، برای مثال زمانی که می‌خواهید به بازی بلاکچین بایننس متصل شوید باید کیف پول متا مسک خود را به شبکه BSC متصل کنید یا از تراست ولت استفاده کنید.

همانطور که متوجه هستید کار با هر کیف پول و نحوه راه اندازی آن نیاز به آموزش دارد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کیف پول‌های ارز دیجیتال و نحوه راه‌اندازی آن‌ها پیشنهاد می‌شود از صفحه آموزش کیف پول وبسایت ما بازدید نمائید.

آموزش شروع بازی های GameFi

اتصال کیف پول به بازی

پس از راه‌اندازی کیف پول جدید، باید آنرا به بازی مورد نظر متصل کنید. باید مطمئن شوید که به وبسایت رسمی بازی متصل می‌شوید نه یک نسخه جعلی از وبسایت بازی، پس از آن در وبسایت بازی به دنبال گزینه اتصال کیف پول باشید. بر خلاف بازی‌های سنتی که از نام کاربری و رمز عبور برای ورود به حساب استفاده می‌کنند، اکثر بازی‌های بلاکچینی از آدرس کیف پول برای ورود شما استفاده خواهند کرد.

شروع بازی گیم فای

معمولا اکثر بازی‌های این حوزه به صورت رایگان نیستند و برای شروع نیاز است که یک NFT از آن پروژه را خریداری کنید یا ارز دیجیتال مربوط به آن پروژه را در داخل کیف پول خود داشته باشید، قوانین و شرایط هر بازی با بازی دیگر متفاوت است اما قبل از شروع باید محاسبه کنید که چه قدر زمان می‌برد تا مقدار پولی که سرمایه گذاری کرده‌اید را برداشت کنید و کسب درآمد شما از بازی مورد نظر چگونه خواهد بود.

در عین حال باید دید که به انجام این بازی علاقه‌مند هستید که به صورت مداوم آنرا بازی کنید و به سود برسید. برای مثال برای شروع بازی Axie Infinity نیاز است که سه آکسی خریداری کنید، آکسی‌ها همان موجودات درون بازی هستند که نقش اصلی را دارند. برای اتصال به بازی آکسی اینفینیتی نیاز است که کیف پول Ronin داشته باشید و از ارز اتریوم نیز می‌توانید استفاده کنید. همچنین می‌توانید آکسی اجاره کنید اما باید بدانید که درآمدی که با آکسی قرض شده به دست می‌آورید با صاحب آن NFT تقسیم خواهد شد و این تقسیم درآمد به عنوان اجاره‌بها است.

 

آینده GameFi

در سال‌های اخیر بازی‌های بسیاری در حوزه گیم فای راه اندازی شده‌اند و این حوزه با محبوبیت روز‌افزون در حال طی کردن مسیر رشد است، فقط در سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۴۰۰ بازی در حوزه گیم فای راه‌اندازی شده‌اند. هم اکنون بازی‌های محبوبی بر بلاکچین‌های اتریوم، Polygon، BSC و سولانا راه اندازی شده است و بازی‌های این حوزه از لحاظ گرافیکی و کیفیتی در حال پیشرفت های عظیمی هستند، برای مثال بازی Star Atlas یکی از بازی‌هایی است که بر بستر بلاکچین سولانا راه‌اندازی شده و فضای فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهد، البته در زمان نوشتن این مقاله، این بازی در حال تست بوده و به طور کامل عرضه نشده است.

گیم فای5

همانطور که فناوری بلاکچین به سرعت در حال طی‌کردن مسیر رشد و توسعه است، پیش بینی می‌شود حوزه گیم فای و بازی مبتنی با بلاکچین نیز پیشرفت قابل توجهی داشته باشند و آینده این حوزه بسیار روشن پیش بینی می‌شود. علاوه بر این موارد، کسب درآمد از بازی‌های حوزه گیم فای در اکثر کشور‌های در حال توسعه بسیار پر‌طرفدار است و همین مسئله باعث سوق شرکت‌های ساخت بازی بزرگ به سمت گیم فای خواهد شد زیرا از این طریق می‎توانند جامعه بزرگی از بازیکنان را جذب کنند.

 

جمع‌بندی

تصور کنید که علاوه بر سرگرمی و لذت بردن از بازی‌های ویدیویی، می‌توانید از آن‌ها کسب درآمد کنید. گیم فای این امر را محقق کرده است و شما از طریق بازی‌های این حوزه می‌توانید به صورت همزمان به سرگرمی و کسب درآمد بپردازید.شروع کار با گیم فای تقریبا ساده است اما نیاز است قبل از سرمایه‌گذاری و شروع بازی، به خوبی تحقیق کنید تا مطمئن شوید وقت و هزینه خود را در جای درستی سرمایه‌گذاری می‌کنید. در بالا به بررسی گیم فای و موارد مرتبط با آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا