آموزش بلاکچینکاربرد بلاکچین

پلتفرم فانتوم – شبکه اختصاصی دیفای

پلتفرم فانتوم چیست؟

فانتوم بلاکچین نسل چهارم است که خدمات دیفای را با استفاده از الگوریتم مختص خود به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد. این بلاکچین ارتقاهای کاربردی خود را برخلاف اتریوم، در اختیار کاربران و توسعه‌دهدگان قرار می‌دهد. بنیادی هم سال ۲۰۱۸ ایجاد شد تا روی محصولات فانتوم نظارت داشته باشد. شبکه ویژگی‌های متعددی از جمله خدمات وام‌دهی همتا به همتا و استیکینگ را پشتیبانی می‌کند و قصد جذب بخشی از سهام اتریوم در بازار دیفای را دارد.

 

پلتفرم فانتوم چیست

 

به علاوه، پلتفرم فانتوم با برخورداری از توکن بومی سعی دارد تا چالش‌های در مسیر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند را حل کند. چالش سرعت تراکنش همیشه با این نوع پلتفرم‌ها همراه بوده که توسعه‌دهنده fantom.foundation ادعا می‌کند تراکنش‌ها در فانتوم در کمتر از ۲ ثانیه انجام می‌شوند. تیم فانتوم امیدوار است تا مهره اصلی زیرساخت‌های فناوری داده (IT) شهرهای هوشمند باشند. پروژه بر این باور است که توانایی ذخیره داده‎‌های بسیار زیادی را به صورت امن دارد و رسیدن به این هدف را با ارائه دسترسی راحت به DAppها و قراردادهای هوشمند برای دارندگان سهام، رقم خواهد زد.

یکی از ویژگی‌های پلتفرم فانتوم، Story Data، است که برای ردیابی تراکنش‌های گذشته است. این ویژگی در اتریوم کاملاً به صورت محدودشده انجام می‌شود. هر قرارداد هوشمند و تراکنشی در قسمتی از داده‌ها ذخیره می‌شوند و هر زمانی که نیاز به بررسی و ردیابی تراکنش خاصی باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ویژگی بینظیر در بخش‌های سلامت بسیار می‌تواند کارساز و کمک کننده باشد. 

 

تیم فانتوم

دکتر Ahn Byung IK بنیانگذار فانتوم، دارای مدرک دکترای کامپیوتر از کره جنوبی است. در کنار او، Michael Kong به عنوان مدیر اجرایی پلتفرم مشغول است. او در حوزه بلاکچین بسیار حرفه‌ای است و سال‌ها در حرفه‌ی توسعه‌دهنده قرارداد هوشمند فعالیت کرده است. Andre Cronje نیز از سایر اعضای مهم و کلیدی مجموعه به شمار می‌آید. او معمار امور مالی غیرمتمرکز است که با عنوان توسعه‌دهنده Yearn Finance شناخته می‌شود.

 

تیم فانتوم

 

در کل تیم پلتفرم فانتوم از محققان، مهندسان، متخصصان، دانشمندان، کارآفرینان و طراحان تشکیل شده است. کلیه تیم در تلاش است تا پلتفرم قرارداد هوشمندی را برای ارائه امنیت، غیرمتمرکز بودن و مقیاس‌پذیری ایجاد کنند. کارمندان این پلتفرم نیز به دلیل غیرمتمرکز بودن فرایند، می‌توانند از هر جایی در دنیا مشغول باشند. 

 

پلتنفرم فانتوم چگونه کار می کند؟

Fantom بلاکچینی چند لایه‌ای و با الگوریتم DPoS است. این الگوریتم هم یکی از مکانیسم‌های تأییدیه بلاکچین است که PoS و PoW هر دو از رقبای آن هستند. لایه‌های بلاکچین فانتوم شامل Opera Core، Opera Ware و Application می‌شوند که همه و همه برای هدف واحد سیستم کار می‌کنند.

 

لایه های پلتنفرم فانتوم

 

لایه Opera Core

Opera نیز درست همانند پروتکل Lachesis، لایه اول شبکه است که وظیفه حفظ اجماع را در میان نودها یا همان گره‌ها (node) دارد و تأیید تراکنش‌‍‌ها را با استفاده از تکنولوژی DAG پیش می‌برد. هر تراکنش پس از تکمیل پروسه خود در شبکه فانتوم، در هر نودی ذخیره می‌شود. با این حال، دیگر با وجود تکنولوژی DAG نیازی به ذخیره هر تراکنش در نودها نیست. در نهایت، پلتفرم تراکنش‌ها را با استفاده از پروتکل DPoS تأیید می‌کند. 

 

لایه Opera Ware

لایه میانی شبکه را Opera Ware تشکیل می‌دهد که وظیفه مشاهده و بررسی نتیجه عملکردهای شبکه را دارد. شبکه توانایی جمع‌آوری و ردیابی کلیه تراکنش‌های انجام شده را دارد و در مواقعی که نیاز به بررسی داده‌ها باشد انجام می‌شود. 

 

لایه Application 

API های عمومی در این لایه نگهداری می‌شوند تا امکان متصل شدن به DAppها را برای توسعه‌دهندگان فراهم کنند. این APIها امنیت و اعتماد را به محض اتصال شبکه به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ضمانت می‌کنند. 

 

مشکلاتی که فانتوم آنها را حل می کند

اولویت اول پلتفرم فانتوم ایجاد شبکه‌ غیرمتمرکز ایمن و مقیاس‌پذیر است. اما، موارد کلی را در این بخش برای شما شرح خواهیم داد:

 

راه حل های فانتوم

 

  1. مقیاس‌پذیری بیشتر در تراکنش‌ها: فانتوم در عملکرد شبکه قصد دارد تا مشکلاتی که توسعه‌دهندگان و کاربران در اتریوم با آنها مواجه هستند را بر طرف کند. راه‌اندازی فانتئم تقریباً مقیاس‌پذیریه نامحدودی را در تراکنش‌ها ارائه می‌کند. 
  2. کاهش مصرف انرژی: اولین ارزهای دیجیتال همچون بیت‌کوین و اتریوم از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کردند. این مکانیسم حجم زیادی انرژی مصرف می‌کند و تهدید بزرگی نیز برای محیط زیست به شمار می‌آید. پلتفرم فانتوم و الگوریتم مخصوصی خود وارد این بازار شدند و جلوی الگوریتم PoS گرفته شد. این الگوریتم از پروتکل و مکانیسم Lachesis بهره می‌گیرد و در نتیجه انرژی کمتری را استفاده و آسیب کمتری را هم به محیط زیست وارد می‌کند.
  3. تقریباً رایگان: پلتفرم فانتوم کارمزدهای بسیار کمی را در مقایسه با سایر پلتفرم‌های موجود در بازار کریپتو اعمال می‌کند. هزینه تراکنش‌ها در فانتوم اصلا با اتریوم قابل قیاس نیست و همین ویژگی به کاربران آرامش خاطر زیادی را می‌دهد. توسعه‌دهندگان نیز قصد به کارگیری استراتژی کارمزد پایین فانتوم را دارند تا بتوانند خدمات کم هزینه‌ای را هم ارائه کنند.

 

مزایا پلتفرم فانتوم

زمانی که کاربران فانتوم توسط شبکه شناسایی می‌شوند، از مزایای زیادی در این پلتفرم برخوردار خواهند شد؛ از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مزایا پلتفرم فانتوم

 

  • سازگاری با E.V.M: پلتفرم فانتوم با ویژگی‌های منحصر به فرد خود ادعا می‌کند که بهترین گزینه برای دیفای، پرداخت‌ها، اپلیکیشن‌های شرکت‌ها و مدیریت زنجیره منبع است. توسعه‌دهندگان نیازی به یادگیری زبان جدید جهت برنامه‌نویسی ندارند و سیستم کاملاً با EVM (نرم‌افزاری جهت اجرای قراردادهای هوشمند و بررسی وضعیت شبکه اتریوم پس از افزودن هر بلاک) سازگار است.
  • انعطاف‌پذیری: پلتفرم فانتوم در دسترسی و کارایی خود کاملاً انعطاف‌پذیر است و به همین دلیل، در بسیاری از صنعت‌ها قابل استفاده می‌باشد. اخیراً این پلتفرم در مدیریت ترافیک و منابع، سیستم‌ خانه‌های هوشمند، مراقبت‌های پزشکی و آموزش مورد استفاده قرار گرفته است. 
  • مقیاس‌پذیر: اجرا و عملکرد پلتفرم از سرعت بالایی برخوردار است و تقریباً می‌توان گفت که تراکنش‌ها را فوراً و در لحظه انجام می‌دهد. از آنجایی که پروژه با گذشت زمان کامل‌تر می‌شود، توسعه‌دهندگان تحویل ۳۰۰,۰۰۰ تراکنش را در یک ثانیه برنامه‌ریزی کرده بودند. این هدف منجر به پشت سر گذاشتن شبکه‌های پرداختی دیگر همچون PayPal و VISA می‌شود.

 

دلیل منحصر به فرد بودن فانتوم

همانطور که پیش‌تر گفته شد مکانیسم مورد استفاده در این پلتفرم Lachesis می‌باشد که خدمات دیفای و یا سایر خدمات مشابه مبتنی بر قراردادهای هوشمند را تسهیل می‌کند. به علاوه، این مکانیسم به اتمام تراکنش‌ها در ۲ ثانیه و بالا بردن امنیت کمک بزرگی می‌کند. از سری ویژگی‌هایی که پلتفرم فانتوم را منحصر به فرد می‌کند، سازگاری آن با تقریباً تمام پلتفرم‌های تراکنشی در دنیا است. همچنین Fantom با توکن‌های اتریوم سازگار بوده و توسعه‌دهندگان به دلیل غیرمتمرکز بودن پروژه می‌توانند به راحتی دسترسی خود را داشته باشند. به عنوان آخرین مورد باید به توکن بومی پلتفرم (FTM) اشاره کرد که برای پاداش‌ها، استیکینگ و پرداخت کارمزدها به کار گرفته می‌شود. 

 

توکن فانتوم (FTM)

این توکن بومی به عنوان یک دیفای، ابزار اصلی و ارزش حاکمیتی ایجاد شده و عمل می‌کند. کاربرد توکن FTM را در بخش‌های زیر می‌توانید متوجه شوید:

 

توکن FTM

 

  • ایمن‌سازی شبکه: اصلی‌ترین عملکرد توکن FTM در پلتفرم فانتوم ایمن‌سازی شبکه می‌باشد که با استفاده از سیستم اثبات سهام و یا همان PoS انجام می‌دهد. اعتباردهنده‌ها باید حداقل ۳,۱۷۵,۰۰۰ توکن را جهت شرکت در جامعه نگهداری کنند و استیک‌کنندگان موظف اند همان مقدار کوین را قفل کنند. پاداش کاربران نیز با استفاده از همین توکن پرداخت می‌شود. 
  • پرداختی‌ها: دریافتی‌ها و پرداختی‌ها با این توکن امکان‌پذیر اند و کلیه فرایند با هزینه کم و نهایی‌سازی سریع انجام می‌شود. انتقالات پولی شاید یک ثانیه به طول بینجامند و هزینه کارمزد هم تقریباً صفر است.
  • کارمزدهای شبکه: کاربران پلتفرم فانتوم هزینه‌های شبکه را با توکن بومی پرداخت می‌کنند.
جهت کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با توکن بومی FTM، حتما به مقاله “ارز فانتوم” مراجعه نمایید. 

 

کلام آخر

پلتفرم فانتوم راه‌حل‌های بسیاری را وارد صنعت کریپتو کرده است و خدماتی را با کارمزدهای پایین در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به علاوه، آسیب‌های کمتری را هم به دلیل مصرف پایین انرژی به محیط زیست وارد می‌کند. فانتوم از قراردادهای هوشمند و DAppها پشتیبانی می‌کند و مزایا بسیاری را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده است. به همین ترتیب، پلتفرم فانتوم قابلیت تبدیل شدن به شماره یک بازار کره جنوبی را دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا