مفاهیم پایه

ETF چیست؟ + ویژگی های صندوق قابل معامله

ETF چیست؟ سوالی که در ذهن هر فعال اقتصادی به وجود می‌آید. صندوق قابل معامله در بورس را اصطلاحا ETF می‌گویند. ETF مخفف Exchange Traded Fund است. ETFها نوعی صندوق سرمایه‌گذاری و محصول قابل معامله در بورس هستند؛ یعنی در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود. صندوق قابل معامله در بورس (ETF) صندوقی است که در بورس معامله می‌کند، مثل سهام و نمونه کارها و عملکرد یک شاخص در دسترس عموم را تکرار می‌کند. ETF راه‌حل سرمایه‌گذاری کم هزینه را ارائه می‌دهد. در این مقاله به ETF چیست و چه کاربردی دارد، پاسخ روشنی می‌دهیم.

 

ETF چیست؟

ETF سبدی از سهام است که ترکیب یک شاخص مثل Nifty را منعکس می‌کند. قیمت ETF منعکس کننده ارزش خالص دارایی سبد سهامی است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کند. از بسیاری جهات شبیه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است. صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) در واقع صندوق‌های شاخصی هستند که در بورس‌ها، مثل سهام فهرست شده و معامله می‌شوند و به صورت منفعلانه مدیریت می‌شوند.

هدف صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل تولید آلفا با عملکرد بهتر از معیار بازار است؛ در حالی که ETFها هدفشان ردیابی شاخص مربوطه و تکرار بازده آن است. برای سرمایه‌گذاری در ETFها باید حساب زمانی و معاملاتی در یک کارگزار سهام داشته باشید.

 

ETF چیست

 

ویژگی‌های مهم صندوق ETF چیست؟

تعدادی از عوامل وجود دارند که نقش مهمی در تعیین عملکرد آینده یک طرح صندوق سرمایه‌گذاری مشترک دارند. برای نمونه سابقه مدیر صندوق، سابقه AMC، عملکرد بلند مدت و… شناسایی یک صندوق خوب که عملکرد مناسبی را بتواند ارائه کند به مهارت‌های قابل توجهی نیاز دارد. از سوی دیگر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس، تنها شاخصی را که در حال محک زدن است، ردیابی می‌کنند و بنابراین، دامنه عملکرد بهتر یا عملکرد ضعیف کمی وجود دارد. اگر برای سرمایه‌گذاری خود بازده شاخصی از بازار را در نظر دارید، ETFها انتخاب خوبی هستند.

ریسک غیر سیستماتیک
صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشمول دو نوع ریسک هستند: ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک. ریسک سیستماتیک اجتناب‌ناپذیر است؛ چون سهام‌ها به عنوان یک طبقه دارایی نوسان دارند. هم صندوق‌های ETF و هم وجوه دارای مدیریت فعال در معرض خطرات بازار هستند. ریسک غیر سیستماتیک ریسک خاص شرکت یا ریسک خاص است.

اگرچه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با تنوع بخشیدن به پرتفوی خود در سهام‌ها، هدفشان کاهش ریسک غیرسیستماتیک است؛ اما همچنان ریسک‌های غیرسیستماتیک باقی‌مانده‌ای دارند، چون صندوق‌هایی که به طور فعال مدیریت می‌شوند، ممکن است روی سهام و بخش‌های خاصی نسبت به شاخص، وزن بیشتری داشته باشند. صندوق‌های قابل معامله در بورس هیچ ریسک غیرسیستماتیکی ندارند؛ زیرا آن‌ها به سادگی شاخص را دنبال می‌کنند. بنابراین، اگر می‌خواهید از ریسک غیرسیستماتیک جلوگیری کنید، این گزینه سرمایه‌گذاری خوبی است.

کم هزینه
نسبت هزینه ETFها بسیار کمتر از همتایان صندوق‌های مشترک آن‌ها است. نسبت هزینه‌های ETF تا ۰.۲۵% در مقایسه با نسبت هزینه صندوق‌های مشترک که معمولاً در محدوده ۱.۵% – ۲.۲۵% قرار دارند، پایین‌تر است. مگر این‌که صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بلندمدت سود قابل‌ توجهی تولید کنند، اما امکان دارد در بلندمدت نتوانند بازده ETF را شکست دهند.

سادگی
ETFها در مقایسه با وجوهی که به طور فعال مدیریت می‌شوند؛ سرمایه‌گذاری شما را ساده می‌کند. لازم نیست عملکرد گذشته را تجزیه و تحلیل کنید یا سبک سرمایه‌گذاری مدیر صندوق یا نحوه عملکرد صندوق در بازارهای صعودی و نزولی را بدانید. شما می‌توانید به سادگی یک شاخص را انتخاب کنید و در یک ETF کم هزینه سرمایه‌گذاری کنید که این شاخص را ردیابی می‌کند و کار شما انجام می‌شود.

 

ETFچیست

 

پارامترهای سرمایه گذاری در ETF چیست؟

سه پارامتر مهم سرمایه‌گذاری در ETF وجود دارد که سرمایه‌گذاران باید به آن‌ها توجه کنند:

نسبت کل هزینه: ریسک پایین توسط آربیتراژ که از لحاظ نظری به معنای سود بدون ریسک است.

خطای ردیابی: خطای ردیابی انحراف بین بازده شاخص و بازده ETF است. این یک پارامتر مهم در عملکرد ETF است؛ چون شما به عنوان یک سرمایه‌گذار در واقع روی شاخص سرمایه‌گذاری می‌کنید.

نقدینگی: این عامل بسیار مهم برای ETFها است؛ چون برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، ETFها در بورس خرید و فروش می‌شوند. اگر یک ETF خیلی نقد نباشد، امکان دارد، وقتی ETFهای خود را بفروشید، خریداران کافی پیدا نکنید.

 

انواع ETF چیست؟

در ادامه این مقاله، به انواع ETFها و صندوق‌های آن اشاره می‌کنیم:

ETF شاخص

ETFهای شاخص مرسوم‌ترین نوع در بین همه محصولات ETF است. هدف آن ردیابی یک شاخص بازار خاص مثل Sensex، Nifty، BSE 100، Nifty 100 است. هنگام سرمایه‌گذاری در یک ETF شاخص، باید انتظار داشته باشید که بازده شاخصی را که ETF شما دنبال می‌کند، دریافت کنید، نه بیشتر و نه کمتر.

ETF طلا

سرمایه‌گذاران طلا را به عنوان دارایی مالی در قالب ETF طلا خریداری می‌کنند. طلا ETF یک صندوق قابل معامله در بورس است که هدف آن ردیابی قیمت طلا در بازار است و ارزشی برابر با طلای فیزیکی خالص ۲۴ عیار دارد. مثل سهام یک شرکت، واحدهای ETF طلا نیز در بورس معامله می‌شود.

ETF بانک

سرمایه‌گذاران ETF بانکی، در سبدی از سهام بانکی که در بورس وجود دارد، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ETF بین المللی

یک ETF بین المللی بیشتر در اوراق بهادار خارجی سرمایه‌گذاری می‌کند. این ETFها ممکن است، بازارهای جهانی را ردیابی کنند یا یک شاخص معیار خاص کشور را ردیابی کنند. اگر قصد ایجاد تنوع در سرمایه‌گذاری‌های خود را به اوراق بهادار خارجی دارید، این ETFها گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود.

ETF نقدی

ETFهای نقدی در سبدی از اوراق بهادار دولتی کوتاه مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند. پول یا ابزارهای بازار پول را با سررسید کوتاه مدت در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. هدف ETFهای نقدی افزایش بازده و کاهش ریسک قیمت است.

 

ای تی اف

 

هزینه های ETF چیست؟

علاوه بر هر کمیسیون کارگزاری که باید بپردازید، ETFها دارای نسبت هزینه هستند؛ یعنی مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک که به عنوان درصدی از دارایی‌هایی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید، محاسبه می‌شود. ETF‌ها کارمزدهایی که سالانه از دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری مشترک برداشت می‌شود تا هزینه‌های بازاریابی و توزیع صندوق بین سرمایه‌گذاران را پوشش دهد، ندارند. ETFهایی که به طور فعال مدیریت می‌شوند، بیشتر از ETFهای شاخص مدیریت غیرفعال هزینه دارند.

خرید و فروش ETF

همه سرمایه‌گذارنی که سهام یک ETF را خریداری می‌کنند یا می‌فروشند، بیشتر اوقات برای هر تراکنش، کمیسیون کارگزاری می‌پردازند. هنگام خرید یا فروش سهام ETF، قیمت بازار را در زمان ثبت سفارش در بورس دریافت می‌کنید. این قیمت در طول روز معاملاتی نوسانی به همراه خواهد داشت. از طرفی، یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، ارزش خالص دارایی خود را در پایان هر روز معاملاتی مشخص می‌کند. هنگام خرید یا بازخرید سهام صندوق‌های مشترک، قیمت را بر اساس ارزش خالص دارایی محاسبه شده بعد از ارسال سفارش خود دریافت می‌‌کنید.

قیمت گذاری روزانه ETFها انعطاف‌پذیری بیشتری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند؛ چون شما نحوه عملکرد قیمت را نظارت می‌کنید و لازم نیست تا پایان روز منتظر بمانید تا قیمت خرید یا فروش خود را بدانید. مثل سایر سرمایه‌گذاری‌ها، اگر سهام خود را بیشتر از مبلغی که پرداخت کرده‌اید، بفروشید؛ می‌توانید با ETF درآمد کسب کنید. همچنین اگر اوراق بهاداری که یک ETF نگهداری می‌کند، سود سهام پرداخت کند؛ شما نیز سود خواهید برد. بسته به نحوه ساختار ETF، می‌توانید این درآمد را دوباره سرمایه‌گذاری کنید.

برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، امکان خرید ETF و فروش آن در کوتاه‌مدت وجود دارد. این استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پیشرفته برای برخی از سرمایه‌گذاران با تجربه مفید است. اگر چه برای سرمایه‌گذاران دیگر، هزینه‌ها و خطرات چنین استراتژی‌هایی بیشتر از منافع بالقوه است. با ETFها، معمولا برای هر تراکنش، مثل سهام فردی، کمیسیون پرداخت می‌کنید. به همین دلیل، ETFها معمولاً برای استراتژی‌های سرمایه‌گذاری افزایشی مثل میانگین هزینه دلاری توصیه نمی‌شوند. تعدادی از ارائه‌دهندگان ETF ارائه ETFهای بدون کمیسیون را آغاز کرده‌اند.

 

ای تی اف چیست

 

مزایا و معایب سرمایه گذاری در ETF

قبل از سرمایه‌گذاری در ETF، باید از مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در آن آگاه باشید. در ادامه به این جوانب اشاره می‌کنیم:

مزایای ETF چیست؟

تنوع: ETFها سبدی از سهام یا دارایی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند تا خرید کنند. این به تنوع بخشیدن به یک طبقه دارایی کمک می‌کند. ETFها، امکان سرمایه‌گذاری در بازارها یا دارایی‌هایی را می‌دهد که دسترسی به آن‌ها دشوار یا گران خواهد بود. همچنین می‌توانید بین ETF‌ها تنوع ایجاد کنید تا در صورت سقوط یک ارائه‌دهنده ETF، احتمال ضرر کمتری وجود داشته باشد.

شفافیت: ETFها ارزش خالص دارایی (NAV) را منتشر می‌کنند. روزانه در ASX می‌توانید آن را ببینید. این به شما کمک می‌کند تا نحوه عملکرد دارایی اساسی و این‌که آیا قیمت ETF نزدیک به NAV است، را پیگیری کنید.

هزینه کم: بسیاری از ETFها دارای نسبت هزینه مدیریت پایین (MER) هستند. آن‌ها معمولاً ارزان‌تر از اکثر صندوق‌های دارای مدیریت فعال هستند.

تجارت آسان: شما می‌توانید ETFها را در ساعات معاملاتی صرافی بخرید و بفروشید.

معایب ETF چیست؟

ریسک بازار: ETFها به شما در تنوع بخشیدن به سرمایه‌گذاری کمک می‌کنند. اما بازار یا بخشی که ETF دنبال می‌کند، احتمال دارد ارزش خود را کاهش و یا از دست بدهد. برای مثال، اگر ASX200 کاهش یابد، ارزش سرمایه‌گذاری ETF شما نیز کاهش می‌یابد.

ریسک ارز: اگر ETF در دارایی‌های بین‌المللی سرمایه‌گذاری کند، با خطر تغییرات ارزی که بر بازدهی شما تاثیر می‌گذارد، مواجه است. برخی از ETFها دارای پوشش ارزی هستند که این ریسک را کم می‌کند.

ریسک نقدینگی: بعضی از ETFها در دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که نقدشونده نیستند. مثل بدهی بازارهای نوظهور. این می‌تواند گاهی اوقات ایجاد یا بازخرید اوراق بهادار را برای ارائه‌دهنده ETF دشوار کند.

خطاهای ردیابی: قیمت ETF از ارزش شاخص یا دارایی که برای ردیابی طراحی شده است، می‌تواند فاصله بگیرد. این به دلیل عدم نقدشوندگی دارایی‌های اساسی، کارمزدها، مالیات‌ها و عوامل دیگر است. یعنی شما می‌توانید زمانی که دارایی با ارزش خالص خود معامله نمی‌شود، خرید یا فروش کنید.

 

ای تی اف ETF

 

مالیات در ETF چیست؟

در حساب‌های مشمول مالیات، هر سود سرمایه‌ای که از فروش سهام صندوق دریافت می‌کنید، مشمول مالیات می‌شود. اگرچه نرخی که اعمال می‌شود، نرخ سود سرمایه بلندمدت شما است. در نقطه مقابل، در یک حساب معوق مالیاتی، هرگونه سود، بخشی از کل دارایی‌ حساب می‌شود و زمانی که آن‌ها را در آینده برداشت کنید، به عنوان درآمد عادی مشمول مالیات می‌شود.

در حساب معاف از مالیات، اگر قوانین برداشت را رعایت کنید، بر سود یا درآمد مشمول مالیات نمی‌شود. ETFهایی که در یک حساب، مشمول مالیات نگهداری می‌شوند؛ بدهی‌های مالیاتی کمتری نسبت به زمانی که یک صندوق مشترک سرمایه‌گذاری شده مشابه در همان حساب نگهداری می‌کردید، به همراه دارند.

 

تفاوت استاک و ETF چیست؟

استاک مارکت یا سهام، نشان دهنده سهام یک شرکت منفرد است. ETF سبدی از سهام مختلف است. ETFها یک شاخص را دنبال می‌کنند. این می تواند هر چیزی از S&P 500 گرفته تا یک شاخص سفارشی باشد. برخی از سهام برای تقسیم سود بین سهامداران، سود سهام پرداخت می‎‌کنند. اگر سهام یک ETF سود سهام پرداخت کند، ETF نیز سود سهام پرداخت می‌کند.

تعداد سهام در هر سهم ثابت است. باز خرید سهام، تقسیم‌ها و عرضه‌های ثانویه، تعداد سهام در هر سهام را تغییر می‌دهند، اما این موارد با همان نظمی که در ETF اتفاق می‌افتد، اتفاق نمی‌افتد. تعداد سهام در هر ETF تغییر می‌کند تا قیمت سهم تا حد امکان با ارزش خالص دارایی (NAV) مطابقت داشته باشد. NAV ارزش کل سهام و سهام یک ETF را در مقایسه با شاخصی که ETF برای تقریب آن در نظر گرفته شده است، اندازه‌گیری می‌کند.

 

تفاوت ETN با ETF چیست؟

ETNها مزیت قابل توجهی نسبت به ETFها با توجه به خطاهای ردیابی کمتر دارند. ETFها هنگام ردیابی شاخص‌های مربوطه خود به سطوح مختلفی از موفقیت دست می‌یابند. سرمایه‌گذاران به دلیل عوامل مختلف، مثل اجزای غیر نقدشونده، مقداری واگرایی را از شاخصی که دنبال می‌کنند، متوجه خواهند شد. خطای ردیابی با ETNها حذف می‌شود؛ چون صادرکننده موافقت می‌کند که ارزش کامل شاخص را بپردازد. یک ETN به سادگی پس از سررسید صندوق بر اساس قیمت دارایی یا شاخص به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند. هیچ خطای ردیابی وجود ندارد. چون خود صندوق به طور فعال ردیابی نمی‌کند.

 

تفاوت صندوق شاخص با ETF چیست؟

اگر در یک حساب کارگزاری مشمول مالیات سرمایه‌گذاری می‌کنید، ممکن است بتوانید بازده مالیاتی بیشتری را از یک ETF نسبت به یک صندوق شاخص دریافت کنید. با این حال، صندوق‌های شاخص هنوز از نظر مالیاتی بسیار کارآمد هستند. بنابراین تفاوت آن‌ها ناچیز است. صندوق شاخص را فقط برای خرید ETF معادل آن نفروشید. اگر کارگزار شما کارمزد بالایی برای خرید شما دریافت می‌کند و می‌خواهید همیشه سرمایه‎‌گذاری کامل داشته باشید، یک صندوق شاخص بخرید.

در برخی موارد، ممکن است بتوانید سرمایه‌گذاری در صندوق‌های شاخص را با حداقل کمتر از ETF معادل آن شروع کنید. صندوق‌های شاخص گزینه‌ای عالی هستند. یک صندوق شاخص همیشه به ارزش خالص دارایی قیمت‌گذاری می‌شود. همیشه هزینه‌ها را مقایسه کنید تا مطمئن شوید که حق بیمه زیادی برای انتخاب خود پرداخت نمی‌کنید.

 

تفاوت صندوق سرمایه گذاری مشترک با ETF چیست؟

بیشتر ETFها مثل صندوق‌های شاخص مدیریت می‌شوند، که اساسا به این معنی است که مدیران اختصاصی سرمایه‌گذاری‌هایی را که برگزار می‌شود، انتخاب نمی‌کنند. در عوض، این صندوق‌ها فهرستی از سرمایه‌گذاری‌ها را تقلید می‌کنند. انتخاب بین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و ETF بر اساس راحتی خریدار است. اگر او قبلا یک حساب کارگزاری داشته باشد، خرید ETF بسیار آسان و راحت است. اگر سرمایه‌گذار حساب کارگزاری ندارد، بهتر است به جای آن صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را انتخاب کند.

 

جمع بندی ETF

صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) جنبه‌هایی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و سهام معمولی را ترکیب می‌کنند. مثل یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، ETF یک صندوق سرمایه‌گذاری تلفیقی است که به سرمایه‌گذار علاقه‌مند به مدیریت حرفه‌ای و پرتفوی متنوعی از سرمایه‌گذاری‌ها را ارائه می‌کند.

اما برخلاف صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سهام ETF مثل سهام در بورس معامله می‌شود و می‌توان آن را در طول روز معاملاتی با قیمت‌های متغیر خرید یا فروخت. امیدواریم پاسخ روشنی به سوال ETF چیست داده باشیم و شما را نسبت به این صندوق‌های سرمایه‌گذاری آگاه کرده باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت etf.com مراجعه کنید.

 

صندوق ETF

 

سوالات متداول ETF

صندوق ETF چیست و چگونه کار می‌کند؟

ETF یا صندوق قابل معامله در بورس، اوراق بهادار قابل فروش است که یک شاخص، یک کالا، اوراق قرضه یا سبدی از دارایی‌ها را مانند صندوق شاخص ردیابی می‌کند. به عبارت ساده، ETF‌ها وجوهی هستند که شاخص‌هایی مانند CNX Nifty یا BSE Sensex و… را دنبال می‌کنند.

ETF یا سهام، کدام بهتر است؟

ETFها نسبت به سهام تکی نوسان کمتری دارند، به این معنی که ارزش سرمایه‌گذاری شما به اندازه ای تغییر نمی‌کند. بهترین ETF‌ها نسبت هزینه پایینی دارند، هزینه صندوق به عنوان درصدی از سرمایه‌گذاری شما.

هدف از ETF چیست؟

هدف اولیه از سرمایه‌گذاری در ETFها دستیابی به اهداف بلندمدت بود؛ اما می‌توان آن‌ها را مانند هر سهام دیگری معامله کرد که سرمایه‌گذاران می‌توانند، کوتاه مدت خرید کنند. از آن‌جایی که آن‌ها به سرمایه‌گذاران دسترسی به طیف گسترده‌ای از سهام یا شاخص‌ها را می‌دهند، ETFهای سهام به طور کلی دارایی‌های بسیار متنوعی در نظر گرفته می‌شوند.

ETF مخفف چیست؟

ETF مخفف عبارت Exchange Traded Fund است

بهترین ETF چیست؟

SPDR S&P 500 (SPY): “Spider” قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین ETF است که شاخص S&P 500 را دنبال می‌کند. iShares Russell 2000 (IWM) شاخص راسل ۲۰۰۰ را ردیابی می‌کند. Invesco QQQ (QQQ) (“مکعب”) شاخص Nasdaq 100 را ردیابی می‌کند که معمولاً شامل سهام فناوری است.

بیت کوین ETF چیست؟

بیت کوین ETF یک صندوق قابل معامله در مبادلات است که از بیت کوین یا دارایی‌های مرتبط با قیمت بیت کوین تشکیل شده است. آن‌ها در یک صرافی سنتی به جای صرافی ارزهای دیجیتال معامله می‌شوند. از نظر تئوری، بیت کوین توسط شرکت خریداری می‌شود، به اوراق بهادار تبدیل می‌شود و در بورس معامله می‌شود.

تفاوت بین صندوق شاخص و ETF چیست؟

تفاوت اصلی بین صندوق ETF و صندوق شاخص این است که صندوق‌های ETF در طول روز قابل معامله (خرید و فروش) هستند و صندوق‌های شاخص فقط در نقطه قیمت تعیین شده در پایان روز معاملاتی قابل معامله هستند.

چگونه ETF‌ها پول در می‌آورند؟

ETFها با سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی مانند سهام یا اوراق قرضه درآمد کسب می‌کنند. سرمایه‌گذاران ETF زمانی درآمد کسب می‌کنند که دارایی‌های درون صندوق، مانند سهام، از نظر ارزش رشد کنند یا سود را به صورت سود سهام یا بهره به سرمایه‌گذاران منتقل کنند.

آیا ETFها سود سهام پرداخت می‌کنند؟

ETFها موظفند هر سود سهامی را که برای سهامی که در صندوق نگهداری می‌شود به سرمایه‌گذاران خود بپردازند. آن‌ها ممکن است به صورت نقدی یا سهام اضافی ETF پرداخت کنند. بنابراین، ETF‌ها سود سهام پرداخت می‌کنند، اگر هر یک از سهام نگهداری شده در صندوق سود سهام پرداخت کند.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا