ETF بلاکچین و چگونگی معاملات آن

ETF بلاکچین چیست؟

ETF بلاکچین یک صندوق قابل معامله در مبادلات بلاکچین می باشد که مشابه ETF های استاندارد جهانی است بخش یا موضوع محور که در قسمت خاصی از سهام خاص سرمایه گذاری می کنند که منحصراً در سبدی از شرکت های مبتنی بر بلاکچین سرمایه گذاری می کنند. شرکت هایی که در یک ETF بلاکچین هستند، شرکت هایی هستند که عملیات تجاری در فناوری بلاکچین دارند یا در آن سرمایه گذاری می کنند و یا سود می برند.

 

آشنایی با ETF بلاکچین

بلاکچین یک فناوری نسبتاً جدید است که یک دفتر کل تولید می کند، که سپس تمام اطلاعات مربوط به یک تراکنش (تاریخ، زمان، مبلغ دلار و غیره) را ذخیره می کند. این دفتر غیرمتمرکز است، به این معنی که در یک مکان نگهداری نمی شود، بلکه در یک شبکه توزیع می شود که می تواند توسط عموم مشاهده شود. اطلاعات دفتر کل نیز فاسد نشدنی است.

 

آشنایی با ETF های بلاکچین

 

ETF های بلاکچین مزایای دوگانه ای را ارائه می دهند: سرمایه گذاری تلفیقی در سبد سهام مانند صندوق سرمایه گذاری مشترک و تجارت در زمان واقعی با تغییرات قیمت لحظه ای سهام.

 

ETF بلاکچین در مقابل ETF بیت کوین

ETFهای بلاکچین نسبت به بیت کوین یا سایر ETFهای ارزهای دیجیتال دارای وظایف بسیار گسترده تری هستند که اکثر آنها هنوز توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تأیید نشده اند. این به این دلیل است که فناوری بلاکچین را می توان در صنایع متعددی فراتر از امور مالی استفاده کرد. به عنوان مثال، در صنعت زنجیره تامین برای ردیابی منشاء یک محصول و حرکت آن در زنجیره های تامین پیچیده که چندین جغرافیا و رژیم های نظارتی را در بر می گیرد، استفاده می شود.

با رشد برنامه های بلاکچین در صنایع مختلف، تحلیلگران به عنوان یک عامل رقابتی متمایز کننده قابل توجه از آن استفاده کرده اند. علاقه مندان به این فناوری ادعا می کنند که هزینه های کل مبادلات را کاهش می دهد و اکوسیستم یک صنعت را غیرمتمرکز می کند. با این حال، این پایان‌نامه هنوز در چندین صنعت ثابت نشده است.

 

با مطالعه مقاله”بیت کوین چیست به زبان ساده! – Bitcoin از ۰ تا ۱۰۰” با بیت کوین بیشتر آشنا بشید!

 

انتقاد از ETF بلاکچین

ETF های بلاکچین پدیده ای نسبتاً جدید هستند. به این ترتیب، تعیین روندها یا استخراج نتایج قطعی از عملکرد آنها دشوار است. با این حال، بسیاری از ETF های بلاکچین در چند سال گذشته شاهد بازده مثبت بوده اند.

همانطور که گفته شد، سرمایه‌گذاران همچنان نگران چشم‌انداز بلندمدت ETF‌های بلاکچین هستند، زیرا برخی ادعا می‌کنند که فناوری جدیدی در بلاکچین وجود دارد که ممکن است دوام نیاورد. هنوز مشخص نشده است که آیا این، فناوری ماندگار با کاربردهای طولانی مدت است که افزایش سرمایه گذاری را توجیه می کند یا خیر؟. مانند همه پرتفوی های سرمایه گذاری بهتر است به دنبال تنوع باشید و تنها بر یک نوع سرمایه گذاری تمرکز نکنید.

 

انتقاد از ETF های بلاکچین

 

همچنان ETFهای بلاکچین با ریسک ذاتی سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های مبتنی بر فناوری همراه هستند، در حالی که مفهوم بلاکچین هنوز در حال تکامل است، بنابراین به طور منظم با موانع نظارتی در سراسر جهان مواجه می‌شود.

 

نمونه ای از ETF بلاکچین

ETF های بلاکچین را می توان به طور فعال یا غیرفعال مدیریت کرد. ETF  های بلاکچین شرکت هایی را تحت پوشش قرار می دهد که در معرض دید بین المللی قرار دارند و عملکرد شاخص های مبتنی بر بلاکچین را که به طور ویژه برای ارائه معیارهای ETF طراحی شده اند، ردیابی می کند. دو ETF محبوب بلاکچین عبارتند از:

  • Siren Nasdaq NexGen Economy (BLCN) ETF
  • Amplify Transformational Data Sharing (BLOK) ETF

Siren Nasdaq NexGen Economy به دنبال تکرار بازدهی شاخص اقتصاد بلاکچین Siren Nasdaq است. تا ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ صندوق، دارایی خالص ۲۶۹.۴ میلیون دلار و عملکرد سالانه ۲۱.۳۶ درصد از زمان آغاز به کار را تجربه کرد.

از ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱، این صندوق یک سوم پول خود را در شرکت‌های فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری می‌کند و دارایی‌های برتر فعلی آن Coinbase Global، Inc.، Huobi Technology، Accenture PLC Ireland، Marathon Digital Holdings Inc.، و مایکروسافت هستند. این صندوق دارای نسبت هزینه ناخالص ۰.۶۸٪ است.

 

نمونه ای از ETF های بلاکچین

 

Amplify Transformational Data Sharing ETF دارای دارایی خالص ۱.۴ میلیارد دلار تا ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱، عملکرد سالانه ۳۱.۷۷٪ از زمان آغاز به کار، و نسبت هزینه ناخالص ۰.۷۱٪ است. این صندوق ۵۶.۱ درصد از دارایی های خود را در بخش نرم‌افزار و خدمات و ۲۱.۲ درصد در خدمات مالی سرمایه گذاری می کند. از ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ در میان دارایی های برتر آن می توان به Coinbase Global, Inc., Microstrategy, Inc., و Galaxy Digital Holdings Ltd اشاره کرد.

 

نکات مهم و خلاصه در رابطه با ETF بلاکچین

  • ETF های بلاکچین، صندوق های قابل معامله در بورس هستند که برای عملیات خود در سبدی از فناوری های بلاکچین سرمایه گذاری می کنند.
  • تز اصلی ETF های بلاکچین این است که فناوری بلاکچین به شرکت هایی که از آن استفاده می کنند این امکان را می دهد تا هزینه ها را کاهش دهند و عملیات خود را از طریق تمرکززدایی ساده کنند.
  • ETF های بلاکچین با ریسک ذاتی سرمایه گذاری پول در استارتاپ های فناوری همراه هستند که ممکن است با شکست مواجه شوند و به موانع نظارتی در سراسر جهان برخورد کنند.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

حمید اخلاقی

با سابقه ای بیش از سه سال در حوزه ارزهای دیجیتال و دانش کامل در حوزه بلاکچین وارد این بازار شد و با همکاری در مجموعه های مختلف بالاخره توانست با تیم حرفه ای ارزیدو همکاری خود را آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا