متوسط

کندل دوجی چیست و آموزش استفاده از کندل Doji، ویدیو

کندل Doji و کاربرد آن در معاملات

کندل دوجی چیست؟ در جواب این سؤال میتوان گفت که یکی از کندل های پر استفاده بازار است، کندل های دوجی استفاده ی زیادی دارند، در ادامه به بررسی ۴ کندل مهم دوجی میپردازیم که هر کدام نشان دهنده مسیری برای شرایط آینده بازار یک ارز دیجیتال یا سهام مشخصی میتوانند باشند، با شناخت هر کدام از کندل ها میتوانید مسیر درستی برای معاملات خود مشخص کنید و در زمان مناسب جلوی ضرر را گرفته و یا حتی سود قابل توجهی کسب کنید.

بازار ارز های دیجیتال، بازار لحظه ها میباشد و با استفاده از کندل هایی که در تایم های مشخصی تشکیل میشوند میتوان در لحظه پیش بینی های قابل توجهی انجام داد که برای انجام معاملات بسیار ضروری است. کندل به معنی شمع است و کندل ها میتوانند شمعی برای روشنایی راه شما باشند. هر چه در شناخت کندل ها و استفاده از ابزار های موجود تبحر بیشتری داشته باشید معاملات بهتری خواهید داشت، در ادامه ما به بررسی کندل دوجی و موارد مربوط به آن میپردازیم.

 

کندل دوجی چیست؟

در هنگام مشاهده نمودار کندل ها، گاها کندل هایی که دارای سایه (Shadow) بزرگتر از بدنه کندل هستند را میبینیم که بدنه کندل ها بسیار نازک هستن و دارای شاخ و دم یا همان سایه بلندی هستند، این نوع کندل ها را کندل دوجی مینامند. دلیل به وجود آمدن کندل های دوجی نزدیک بودن قیمت نهایی باز شدن کندل و بسته شدن کندل است.

این کندل نشان دهنده عدم تصمیم گیری و احتمال تغییر روند در بازار است، در یک کندل دوجی در زمان مشخص، خریداران سعی میکنند که قیمت را بالا ببرند و حالت گاوی به بازار بدهند در حالی که فروشندگان نیز در حال فروش و تشکیل حالت خرسی هستند و در نهایت در میان نبرد، قیمت بسته شدن کندل نزدیک ترین و یا همان قیمت باز شدن کندل است به همین دلیل سایه زیادی تشکیل میشود و بدنه کندل بسیار نازک و کوچک است.

کندل دوجی

 

انواع کندل دوجی

کندل های دوجی در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام نشان دهنده کندل بعدی و مسیر حرکت بازار هستند در ادامه ما به بررسی انواع کندل های دوجی و مفهوم آن میپردازیم.

کندل دوجی خنثی (Neutral Doji)

کندل دوجی خنثی یا کندل دوجی استاندارد یک نوع کندل دوجی است که بدنه کندل بسیار نازک میباشد و در آن طول سایه های بالایی و پایینی استاندارد بوده و تقریبا برابر است، این الگو نشان دهنده این است که احساسات خریدار و فروشنده تقریبا یکسان و برابر است.

کندل دوجی پایه بلند (Long legged doji)

در این کندل نیز قیمت باز و بسته شدن بازار بسیار نزدیک یا یکسان و برابر است ولی سایه بالایی و پایینی بلند تری نسبت به نسخه خنثی یا استاندارد شکل میگیرد، این امر نشان دهنده این است که در طول زمان باز شدن و بسته شدن این کندل، فشار فروشنده ها قیمت را تا حد زیادی پایین آورده و فشار خریداران نیز قیمت را تا حد زیادی بالا برده است و بازار در حالت نوسان بالایی بوده ولی در نهایت قیمت باز و بسته شدن کندل بسیار نزدیک یا برابر است.

کندل دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji)

کندل دوجی سنجاقک در بازه زمانی مشخص کندل، پس از باز شدن کندل با فشار فروشندگان مواجه میشود و سایه پائین آن نشان دهنده این مسئله است که تا حد زیادی قیمت در حال افت بوده ولی فشار خریداران بر فشار فروشندگان پیروز شده و قیمت در کندل در بالاترین قیمت معامله و یا نزدیک به آن بسته میشود و این نشانه پیروزی خریداران بر فروشندگان بوده و میتواند یکی از نشانه های روند صعودی باشد.

کندل دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji)

کندل دوجی سنگ قبر در بازه زمانی مشخص کندل، دقیقا متضاد کندل دوجی سنجاقک است. پس از باز شدن کندل، ارز مورد نظر با فشار خریداران مواجه میشود و قیمت تا حدی زیادی که سایه کندل دوجی سنگ قبر نشان میدهد، بالا میرود ولی پس از آن فشار فروشندگان بر خریداران پیشی میگیرد و قیمت در پایین ترین قیمت ثبت شده و یا قیمتی نزدیک به آن بسته میشود. این شرایط در کندل میتواند نشانه روند نزولی باشد.

انواع کندل های دوجی

برای بررسی و مطالعات بیشتر در مورد انواع کندل و تحلیل ها پیشنهاد میشود از صفحه آموزش تحلیل وبسایت ما بازدید نمائید.

 

جمع‌بندی

کندل های دوجی به تنهایی راهنمای خوب و کافی ای برای مشخص کردن جهت و پیش بینی بازار نیستند ولی میتوانند دید مناسبی از شرایط بازار را به شما بدهند. همچنین میتوانند کمک خوبی باشند ولی یک تریدر برای انجام تحلیل کامل و تصمیم گیری در مورد معامله نیاز به انجام بررسی های بیشتر و استفاده از ابزار های بیشتری دارد. پیشنهاد میشود برای مشاهده این نوع کندل ها و انجام تمرین در این مورد به وبسایت tradingview.com مراجعه کنید.

امیدواریم با مقاله بالا قدم مثبتی در این مسیر برای شما برداشته باشیم. هدف ما از ارائه تمام مقالات، آموزش و بیانی ساده برای یادگیری راحت تر و علاقمندی بیشتر است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا