مفاهیم پایه

dApp چیست؟ + نحوه عملکرد آن در بلاکچین

dapp چیست، یکی از سوالات پر تکرار برای اهالی بلاکچین است. با افزایش و پذیرش فزاینده فناوری بلاکچین، تمرکز روی برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به دلیل پتانسیل بالا، بسیار زیاد است. در سال ۲۰۲۱، کیف پول‌های فعال منحصربه‌فرد متصل به dApps هفت برابر افزایش یافت و در پایان سال گذشته به بالاترین میزان خود یعنی ۲.۷ میلیون رسید. حجم معاملات نیز از هر وقت دیگری بیشتر بود. در این مقاله به سوال dApp چیست پاسخ روشنی خواهیم داد و همه چیزهایی که باید در مورد برنامه‌های غیرمتمرکز بدانید را بررسی می‌کنیم.

 

dApp چیست؟

برنامه غیرمتمرکز (dApp)، برنامه نرم‌افزاری منبع باز توزیع شده است که در شبکه بلاکچین همتا به همتا (P2P) به جای یک رایانه اجرا می‌شود. DAppها به طور واضحی مشابه باقی برنامه‌های نرم افزاری هستند که در یک وب سایت یا دستگاه تلفن همراه اجرا و به صورت P2P پشتیبانی می‌شوند.

ماهیت غیرمتمرکز dApps یعنی، وقتی یک توسعه‌دهنده پایگاه کد dApp را منتشر کرد، دیگران می‌توانند روی آن شروع به ساخت کنند. این برنامه عاری از کنترل یک مقام واحد است. یک dApp برای ایجاد انواع برنامه‌ها، مثل برنامه‌های مالی غیرمتمرکز، مرور وب، بازی و رسانه‌های اجتماعی توسعه یافته است.

DAppها بر روی یک شبکه غیرمتمرکز ساخته شده‌ و توسط یک دفتر کل توزیع شده بلاکچین پشتیبانی می‌شوند. استفاده از بلاکچین، dApp را توانا می‌کند تا داده‌ها را از طریق شبکه‌های توزیع شده پردازش و تراکنش‌ها را اجرا کند. dAppها اغلب با استفاده از پلتفرم اتریوم ساخته می‌شوند. فناوری‌های دفتر کل توزیع شده مثل بلاکچین اتریوم به محبوبیت dApps کمک کرده است. مزیت اصلی dAppها همیشه در دسترس بودن آن‌ها است.

 

dapp چیست

 

dApp چگونه کار می کند؟

dappها متن باز هستند و همه تغییرات مورد نیاز، با اجماع اکثریت کاربران تصمیم‌گیری می‌شود. این مستلزم آن است که پایگاه کد برای ارزیابی در دسترس همه کاربران باشد. dappها ذخیره‌سازی غیرمتمرکز را فراهم می‌کنند. داده‌ها در بلوک‌های غیرمتمرکز ذخیره می‌شوند. آن‌ها بلوک‌های غیرمتمرکز رمزنگاری شده را ارائه می‌دهند که اعتبار و صحت آن‌ها ثابت شده است. DAppها در یک سیستم بلاکچین ذخیره و اجرا می‌شوند و معمولاً از اتریوم به عنوان میزبان استفاده می‌کنند.

dappها با استفاده از توکن‌های رمزنگاری شده که برای دسترسی به برنامه مورد نیاز است، تائید می‌شوند. DAppها شبیه برنامه‌های معمولی هستند؛ زیرا از همان کد فرانت‌اند، برای ارائه یک صفحه وب استفاده می‌کنند. اما کد بک‌اند dApp متفاوت است؛ چون بر روی یک شبکه غیرمتمرکز P2P اجرایی می‌شود. این همان ویژگی است که dApps را از کنترل یک مرجع آزاد رها می‌کند. یک برنامه سنتی توسط سرورها و پایگاه داده متمرکز پشتیبانی می‌شود؛ اما یک dApp توسط قرارداد هوشمند، در یک زنجیره بلوکی ذخیره و پشتیبانی می‌شود.

اتریوم محبوب‌ترین بلاکچین برای اجرای قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند، قوانین تعریف شده در کد را اجرا می‌کنند و معاملات را واسطه می‌کنند. ایجاد یک برنامه غیرمتمرکز در یک سیستم قرارداد هوشمند، مستلزم ترکیب چندین قرارداد هوشمند و استفاده از سیستم‌های شخص ثالث است. زنجیره بلوکی که یک قرارداد هوشمند بر روی آن اجرا می‌شود، دفتری از سوابق داده‌ها است که در بلوک‌ها ذخیره می‌شود؛ برخلاف این‌ که در یک مکان مرکزی ذخیره می‌شود. بلوک‌های داده در مکان‌های توزیع شده پراکنده می‌مانند. همه بلوک‌های داده با اعتبار رمزنگاری مرتبط و کنترل می‌شوند.

 

مزایای برنامه غیرمتمرکز

برنامه غیر متمرکز ویژگی‌هایی دارد که آن‌ها را به یک دارایی بزرگ تبدیل می‌کند. در ادامه به مزایای برنامه غیر متمرکز می‌پردازیم:

حریم خصوصی: توانایی این برنامه برای محافظت از حریم خصوصی کاربر یکی از بزرگترین مزایای یک برنامه غیرمتمرکز است؛ چون نیازی نیست که کاربران اطلاعات شخصی خود را برای دسترسی به عملکردهای یک برنامه ارائه دهند. dApps از قراردادهای هوشمند برای تکمیل تراکنش بین دو طرف ناشناس استفاده می‌کند.

خودمختاری: وقتی که یک dapp راه‌اندازی می‌شود، به طور مستقل توسط جامعه‌ای از کاربران بدون دستکاری خارجی یا دخالت شخص ثالث اجرا می‌شود. یعنی برنامه‌های غیرمتمرکز برای تصمیم‌گیری یا اعمال تغییرات به نهادهای متمرکز و سلسله مراتبی نیازی ندارند.

یکپارچگی داده: تغییر در داده‌های ذخیره شده در یک بلاکچین تقریبا غیرممکن است؛ چون الگوریتم‎‌های اجماع یک بلاکچین تضمین می‌کنند که داده‌های ذخیره شده، محافظت و در برابر تغییر مقاوم هستند. همچنین، ویژگی تحمل خطا، باعث می‌شود، حتی اگر یک گره واحد در شبکه کار کند، پلتفرم غیرمتمرکز در دسترس بماند. البته بعید به نظر می‌رسد که یک هکر بتواند گره‌های کافی را برای خنثی کردن یک dApp هدف قرار دهد.

توقف صفر: زمانی که یک قرارداد هوشمند بر روی بلاکچین مستقر می‌شود، شبکه می‌تواند به طرف‌هایی که به دنبال تعامل با قرارداد هستند، خدمات بدهد. به این شکل، هکرها توان حملات انکار سرویس را با هدف قرار دادن برنامه‌های شخصی را نخواهند داشت.

انعطاف‌پذیری: بلاکچین اتریوم یک پلتفرم انعطاف‌پذیر است که به توسعه سریع dApps برای صنایع مختلف کمک می‌کند. اتریوم زیرساختی را فراهم می‌کند تا توسعه‌دهندگان از آن برای تمرکز تلاش‌های خود بر روی ایجاد برنامه‌های کاربردی دیجیتالی نوآورانه استفاده کنند.

 

dappچیست

 

معایب برنامه غیرمتمرکز

برنامه‌های غیرمتمرکز در مراحل اولیه و ابتدای راه هستند. آن‌ها مثل هر فناوری جدید دیگری، در معرض خطرات پیش‌بینی نشده هستند. در واقع سرمایه‌گذاری در محیط غیرمتمرکز دارای نقاط ضعف و معایبی نیز است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

مقیاس‌پذیری: این سوال همیشه وجود دارد که dapp چیست و در مقایسه با شبکه‌های متمرکز می‌تواند مقیاس‌‌پذیری موثری داشته باشند یا خیر. اگر اجرای یک برنامه به منابع محاسباتی زیادی نیاز داشته باشد، این می‌تواند یک چالش باشد که منجر به ازدحام شدید شبکه شود.

نگهداری: DAppها در حال حاضر نگهداری و به روز رسانی چالش برانگیز هستند؛ چون هر تغییری نیاز به اجماع اکثریت کاربران در شبکه بلاکچین دارد.

کاربر پسند بودن: استفاده از برنامه‌های معمولی در اکثر موارد، برای مخاطبان دیجیتال عمومی که به نوع خاصی از رابط کاربری عادت دارند، آسان است. dApp باید با این انتظارات و تجربیات مطابقت داشته باشد، تا زمانی که کاربران نهایی مجبورند خود را با فرآیندهای جدید مثل استفاده از کلیدهای ورود به سیستم خصوصی و عمومی به جای نام‌های کاربری و رمز عبور معمول وفق دهند، چالش برانگیز است.

کدنویسی: انجام اصلاحات کد، یکی از محدودیت‌های ایجاد شده توسط dApps است؛ چون تغییر داده‌ها و کدهای منتشر شده در بلاکچین دشوار است و توسعه‌دهندگان را برای اجرای پیشرفت‌ها، رفع اشکال‌ها و رسیدگی به خطرات امنیتی دشوار می‌کند.

 

نمونه هایی از dApps

محبوب‌ترین نمونه از یک برنامه غیرمتمرکز بیت‌کوین است. اما نمونه‌های زیادی برای نشان دادن ایده ملموس‌تر از این نوع کاربرد بلاکچین وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

Golem: یک بازار غیرمتمرکز برای قدرت محاسباتی است. گولم از گره‌هایی تشکیل شده است که پروتکل شبکه Golem را پیاده‌سازی می‌کنند. از طریق این سیستم، هر کسی که قدرت محاسباتی غیرفعال داشته باشد، می‌تواند آن را در ازای توکن به شبکه Golem بدهد. از آن برای بسیاری از اهداف، از جمله استفاده از هنرمندان برای ارائه انیمیشن‌های ساخته شده با گرافیک کامپیوتری استفاده می‌شود.

Peepeth: یک پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین است که جایگزینی برای توییتر محسوب می‌شود. این دپ توسط بلاکچین اتریوم پشتیبانی می‌شود. هدف این شبکه ترویج تعامل آگاهانه، چه آنلاین و چه آفلاین است. به لطف نحوه ذخیره داده‌هایشان در بلاکچین، کنترل میراث دیجیتالی خود را به کاربران می‌دهد.

TraceDonate: یک پلتفرم کمک مالی است که توسط فناوری بلاکچین ارائه و شفافیت سرتاسری را ارائه می‌کند. این سازمان خیریه را به کمک‌کنندگان متصل و شفافیت را برای کمک‌رسانی به ارمغان می‌آورد. کاربران می‌توانند به افراد و درخواست‌های مرتبط با این پلتفرم توسط سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی و سازمان‌های بشردوستانه کمک مالی کنند. همه وجوه کمکی از طریق یک کیف پول دیجیتال امکان ردیابی دارند.

Cryptokitties: این بازی برای کسب درآمد است. cryptokitties.co به یکی از موفق‌ترین dAppها در بلاکچین اتریوم تبدیل شده است. بازیکنان می‌توانند در ازای توکن‌های بومی که می‌توانند با پول واقعی نیز معامله شوند، بچه گربه‌های مجازی را پرورش داده و جمع‌آوری کنند.

 

دپ

 

تفاوت بین برنامه های غیرمتمرکز و برنامه های سنتی

توییتر از جمله شرکت‌هایی است که برنامه‌های کاربردی وب را ارائه می‌دهد. برنامه‌های کاربردی وب سنتی از نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنند که به جای سیستم عامل محلی دستگاه‌های خاص، بر روی سرورهای وب متمرکز قرار دارند. این دستگاه‌ها از پروتکل انتقال ابری متن یا HTTP برای استفاده از پیام‌های کدگذاری شده، برای برقراری ارتباط با سرورها استفاده می‌کنند.

یک برنامه غیرمتمرکز از یک قرارداد هوشمند در شبکه بلاکچین به عنوان ماهیت خود استفاده می‌کند. بلاکچین اساسا شبکه‌ای از چندین ماشین است که بار تراکنش یکسانی را در یک شبکه توزیع شده به اشتراک می‌گذارد. یک dApp از همان فناوری برای رندر کردن استفاده می‌کند. با این حال، dApps با برنامه‌های کاربردی وب از نظر باطن آن‌ها متفاوت است؛ چون با استفاده از کیف پول با شبکه‌های بلاکچینی مربوطه ارتباط برقرار می‌کند.

 

اهمیت کیف پول در dapps

کیف پول‌ها به مدیریت آدرس بلاکچین کاربر در کنار کلیدهای رمزنگاری مورد نیاز برای شناسایی و احراز هویت کمک می‌کنند. آن‌ها به جای وابستگی به پروتکل‌های HTTP، مسئول راه اندازی قراردادهای هوشمند یا پشتیبان dApps هستند. سپس قراردادهای هوشمند با شبکه بلاکچین تعامل و اجرای تراکنش‌ها را تضمین می‌کنند. از آن‌جایی که قراردادهای هوشمند، کد قابل برنامه ریزی هستند، آن‌ها را بر اساس موارد استفاده خاص تنظیم کنید. dApps می‌توانند برای طیف وسیعی از موارد استفاده، کار کنند.

 

برنامه غیرمتمرکز

 

هزینه توسعه dApp چقدر است؟

هزینه توسعه dApp بر اساس عوامل زیادی مثل چشم‌انداز و اهداف برنامه، ویژگی‌های مورد انتظار و تلاش‌هایی که در فرآیند توسعه برنامه انجام می‌دهید. علاوه بر این، هزینه نیز بر اساس صنعتی که dapp برای آن ساخته شده است، تعداد کاربرانی که در هر زمان با برنامه در تعامل هستند و پیچیدگی متفاوت است. علاوه بر این، EOS و TRON نسبتا ارزان‌تر هستند و چرخه‌های توسعه بسیار سریع‌تری را که فقط چند هفته طول می‌کشد، امکان‌پذیر می‌سازند. با این حال، معاوضه آشکار کیفیت طراحی گرافیکی و ویژگی‌های آن است.

 

dApp Game چیست؟

بازی‌های Dapp انقلابی در صنعت بازی ایجاد کرده‌اند. اتریوم، ایاس و ترون بهترین پلتفرم‌ها برای ساخت بازی‌های دپ بلاکچین، در مقایسه با سایر پلتفرم‌ها هستند. این به بازیکنان این امکان را می‌دهد که از طریق بازی‌های ویدیویی کسب درآمد کنند و بتوانند دارایی‌هایی مثل شخصیت، آیتم‌ها و… را در اختیار داشته باشند.

 

پلتفرم های توسعه dApps

محبوب ترین پلتفرم‌های بلاکچین برای ساخت dApp‌ها اتریوم، ایاس و ترون هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

اتریوم

اتریوم منبع باز است و توسط پلتفرم محاسباتی مبتنی بر بلاکچین پیشنهاد شده است. قرارداد هوشمند اتریوم دارای یک زمان اجرا از ماشین مجازی اتریوم بود. هر گره در اتریوم یک پیاده‌سازی EVM را اجرا کرده است. اتر واحد پول بومی اتریوم است. برای اجرای تراکنش در شبکه اتریوم، توسعه‌دهندگان باید در حین ساخت برنامه‌های کاربردی در dapp، هزینه‌ها را به صورت اتر بپردازند. اتریوم همچنین یک جامعه پشتیبانی آنلاین بزرگ ایجاد کرده تا همه را از به‌روزرسانی‌های محصول خود به‌روز نگه دارد.

ایاس

ایاس به طرز آگاهانه‌ای برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) طراحی شده است. این شرکت ۱ میلیارد توکن ERC-20 را توزیع کرد تا از توزیع گسترده ارز دیجیتال خود اطمینان حاصل کند و به هر کسی اجازه دهد تا از بلاکچین ایاس پس از انتشار آن استفاده کند. EOS با استفاده از چند رشته و داشتن یک الگوریتم اثبات سهام واگذار شده به اجماع دست می‌کند.

ترون

بلاکچین ترون از بهترین پلتفرم‌های بلاکچینی، برای یک اکوسیستم سرگرمی غیرمتمرکز راه‌اندازی شده است. Tron بر گسترش بازار برنامه‌های دیجیتال غیرمتمرکز از طریق ایجاد و استقرار آن‌ها بسیار آسان‌تر است. TRX توکن اختصاصی شبکه بلاکچین ترون است که بیشتر برای انتقال ساده و قابل اعتماد طراحی شده و تمرکززدایی پلتفرم‌های موجود و ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز جدید را سرعت می‌بخشد.

 

برنامه غیر متمرکز

 

جمع بندی dapp

dAppها مثل برنامه‌های معمولی، می‌توانند دروازه‌ای برای ورود به طیف گسترده‌ای از تجربیات دیجیتال باشند. آن‌ها در حال حاضر توسط شبکه‌های اجتماعی و موسسات مالی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما امکان دارد به زودی به یک تصویر معمولی بازی در بازار تبدیل شوند. مزایای تمرکززدایی، توجه شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند، تا به دنبال توسعه بزرگ بعدی در برنامه‌ها باشند و خود را برای ایجاد برنامه‌هایی که می‌توانند ارزش بیشتری را برای کاربران به ارمغان بیاورند، آماده می‌کنند. آن‌ها در تلاش هستند تا در عین حال از داده‌های خصوصی امن‌تر محافظت کنند.

در واقع dAppها به جایگزینی برای برنامه‌های کاربردی سنتی تبدیل خواهند شد؛ چون فناوری بلاکچین همچنان در حال گسترش است و مزایای فراوان خود را برای جامعه ثابت می‌کند. محبوبیت dApps به آرامی در حال افزایش است؛ چون مردم و شرکت‌ها عملکردهای واقعی آن‌ها را شناخته‌اند. برنامه‌های غیرمتمرکز در طول سال‌ها به دلیل نوآوری و خلاقیت توسعه‌دهندگان به طور قابل توجهی تکامل یافته‌اند. در نتیجه، ما می‌توانیم بسیاری از نمونه‌های جدید dApp را که برای شرکت‌های مختلف در بخش‌های مختلف طراحی شده‌اند، ببینیم. در این مقاله تلاش کردیم تا پاسخ روشنی به dapp چیست بدهیم و شما را با این برنامه آشنا کنیم.

 

سوالات متداول dapp

یک DApp چگونه کار می‌کند؟

یک برنامه غیرمتمرکز روی یک بلاکچین یا شبکه همتا به همتا از رایانه ها کار می‌کند. این به کاربران امکان می‌دهد تا در معاملات مستقیم با یکدیگر به جای اتکا به یک مرجع مرکزی شرکت کنند.

DApp World Smartbooks چیست؟

بخش DApp World SmartBooks برای توسعه دهندگان بلاکچین و DApp طراحی شده است تا بتوانند دانش کدنویسی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، این بخش برای تسریع روند توسعه ساخت DApp و تولید بیشتر و بیشتر سازندگان بلاکچین و DApp طراحی شده است.

فناوری web3 در Dapp چیست؟

دارایی‌های دیجیتالی مانند ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند جزء اصلی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) هستند؛ چون بر روی بلاکچین مستقر هستند. با این حال، برای تعامل با این اجزای زنجیره ای، تراکنش‌ها باید روی بلاکچین ایجاد شوند.

آیا اتصال به DApps ایمن است؟

معتبرترین DApp‌ها به طور کامل توسط شرکت‌های امنیتی شخص ثالث ممیزی شده اند، اما بسیاری از DApp‌ها ممیزی نشده اند. این به این معنی است که این احتمال وجود دارد که دپی که به آن متصل می‌شوید دارای ضعف باشد که توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرد. در نتیجه وجوهی که به DApp ارسال می‌کنید، ممکن است گم یا دزدیده شود.

چه کسی dApps را کنترل می‌کند؟

برخلاف برنامه‌های کاربردی سنتی، DApp‌ها بدون دخالت انسان عمل می‌کنند و متعلق به هیچ نهادی نیستند، بلکه DApp‌ها توکن‌هایی را توزیع می‌کنند که نشان دهنده مالکیت است. این توکن‌ها بر اساس یک الگوریتم برنامه ریزی شده بین کاربران سیستم توزیع می‌شوند و مالکیت و کنترل DApp را کاهش می‌دهند.

dApps کجا ذخیره می‌شوند؟

داده‌ها به شکل رمزگذاری شده در فضای ذخیره سازی مبتنی بر ابر توزیع شده، مانند سیستم فایل بین سیاره ای (IPFS)، Swarm یا دیگر جایگزین‌های ذخیره سازی مبتنی بر ارز دیجیتال، مانند Storj، ذخیره می‌شوند.

آیا همه dApp‌ها منبع باز هستند؟

یک dApp کاملاً منبع باز است و هیچ نهادی مالک توکن‌ها نیست. به دلیل ماهیت منبع باز آن، تغییرات در پروتکل باید از طریق اجماع کاربران شبکه آن تصمیم گیری شود. داده‌های dApp باید روی یک بلاکچین غیرمتمرکز ذخیره شوند.

تفاوت برنامه معمولی با dapp چیست؟

تفاوت بزرگ بین dappها و برنامه‌ها این است که یک dapp دارای کد پشتیبان خود در یک شبکه بلاکچین غیرمتمرکز همتا به همتا است. در مقابل، کد پشتیبان برنامه روی یک سرور متمرکز یا چندین سرور متمرکز اجرا می‌شود. DApp‌ها مزایای بسیاری از جمله حفظ حریم خصوصی را ارائه می‌دهند.

آیا مردم از dAppها استفاده می‌کنند؟

این مفهوم پذیرندگان اولیه را جذب خواهد کرد اما به هیچ کاربر معمولی دسترسی نخواهد داشت. به همین دلیل است که هنوز کمتر از ۲۰۰۰۰۰ نفر در سراسر جهان به طور منظم از dApps استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که Cryptokitties هنوز هم شناخته شده ترین dApps است.

مزیت استفاده از dApp چیست؟

Dapps در آینده به رشد تصاعدی ادامه خواهد داد. اگرچه کل غیرمتمرکز به این زودی اتفاق نخواهد افتاد، اما انتظار می‌رود سال ۲۰۲۲ پیشرفت‌های زیادی در گسترش فناوری بلاکچین و کاربردهای آن را به همراه داشته باشد.

آیا dAppها قراردادهای هوشمند هستند؟

برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) برنامه‌های مبتنی بر بلاکچین هستند که به کاربران اجازه می‌دهند با قراردادهای هوشمند مستقر در بلاکچین تعامل داشته باشند.

آیا DApp‌ها می‌توانند متمرکز شوند؟

البته DApp‌ها روی سرورهای متمرکز هم اجرا نمی‌شوند. مزیتی که پلتفرم‌های غیرمتمرکز دارند این است که در برابر انواع حملات آسیب‌ناپذیر هستند، زیرا هیچ وسیله فیزیکی برای هدف‌گیری وجود ندارد.

چرا DApp‌ها کند هستند؟

DApp‌ها بر روی یک شبکه بلاکچین کار می‌کنند که مجموعه ای از محدودیت‌های خاص خود را دارد. هرچه تعداد کاربران DApp بیشتر باشد، احتمال کاهش سرعت آن‌ها بیشتر می‌شود. امروزه مهمترین جنبه در تصمیم گیری برای استفاده یا عدم استفاده از یک برنامه، سرعت آن است.

چه کسی DApp‌ها را کنترل می‌کند؟

برخلاف برنامه‌های کاربردی سنتی، DAppها بدون دخالت انسان عمل می‌کنند و متعلق به هیچ نهادی نیستند. بلکه DApp‌ها توکن‌هایی را توزیع می‌کنند که نشان دهنده مالکیت است. این توکن‌ها بر اساس یک الگوریتم برنامه ریزی شده بین کاربران سیستم توزیع می‌شوند و مالکیت و کنترل DApp را کاهش می‌دهند.

چگونه dApp را آپدیت کنم؟

هیچ راهی برای به روز رسانی یا حذف هرگونه قرارداد یا تراکنش هوشمندی که در شبکه مستقر شده است وجود ندارد. الگوهایی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا داده‌های خود را از منطق تجاری جدا کنید یا به ارتقا قراردادهای هوشمند خود کمک کنید. شما باید قبل از اجرای اولین قرارداد خود برای این کار طراحی کنید.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا