آموزش کیف‌ پولمفاهیم پایه

کیف پول ارز دیجیتال چیست + معرفی ۷ کیف پول مطرح دنیا

کیف پول ارز دیجیتال از اصلی ترین ارکان دنیای رمز ارز است. اگر شما حتی در حد شنیدن چندتا اسم با این دنیا آشنا باشید، نام کیف پول را شنیده‌اید. کیف پول‌ها چیزی شبیه به حساب بانکی هستند، کاربران و فعالان این حوزه دارایی خود را با استفاده از کیف پول ذخیره و یا جابه‌جا می‌کنند.

کیف پول امکان دسترسی به شبکه های بلاکچین، ایجاد تراکنش و یا استفاده از خدمات بلاکچینی را فراهم می‌کنند. پس اگر علاقه‌مند به یادگیری حوزه بلاکچین هستید، مطالعه این مقاله برای شما مهم خواهد بود.

 

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال ابزاری برای دسترسی به شبکه های بلاکچین هستند. در واقع کیف پول را میتوان انشعابی از بلاکچین دانست. خیلی از تازه کاران تصور میکنند دارایی رمزنگاری در کیف‌پول ها ذخیره میشوند اما در واقع دارایی درون بلاکچین هست و هیچگاه هم از شبکه خارج نخواهد شد، پس کیف پول ها تنها، راه های دسترسی به بلاکچین هستند.

این کیف پول‌ها دستگاه‌ ها و یا پلتفرم‌هایی هستند که کلید های ارزهای دیجیتال افراد را در خود نگهداری می‌کنند و دسترسی دارایی ها را با استفاده از همان کلید ها به کاربران میدهد.

 

کیف پول ارز دیجیتال چیست

 

ارسال و دریافت رمزارزها با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال از طریق روش های مختلف، اما به راحتی، انجام میشود. به طور معمول، آدرس گیرنده باید وارد، مبلغ مورد نظر انتخاب، کلید خصوصی وارد، کارمزد پرداخت و در نهایت ارسال انجام میشود. دریافت ارز دیجیتال هم که به مراتب راحت تر است و فرد گیرنده صرفاً درخواست را قبول میکند. 

 

تفاوت کلیدهای خصوصی و عمومی

کیف پول ارز دیجیتال دارای دو کلید با نام های “کلید های خصوصی/Private Key” و “کلید های عمومی/ Public Key” میباشد. کلید های عمومی حکم شماره حساب بانکی را دارد. به این شکل یک سری عدد به صورت رندوم انتخاب میشوند که بدون به خطر انداختن دارایی ها، با افراد دیگر به اشتراک گذاشته میشوند تا دارندگان حساب ارزهای دیجیتال خود را دریافت کنند. 

 

تفاوت کلیدهای خصوصی و عمومی

 

و اما نگهداری از کلید های خصوصی درست بر عکس مورد قبلی است. این کلیدها باید کاملا در جایی بسیار امن نگهداری شوند. کلید های خصوصی، دسترسی افراد به دارایی های خود در بلاکچین را امکان‌پذیر می‌کنند. در نتیجه، دسترسی شخص دیگری به این کلیدها، دسترسی به خود دارایی ها محسوب میشود. 

 

انواع کیف پول ارز دیجیتال

دو نوع کیف پول اصلی وجود دارد که با نام های حضانتی و غیر حضانتی شناخته می‌شوند. حضانتی و یا همان Custodial از یک نفر سومی برای نگهداری کلید ها کمک میگیرد.

این نفر سوم میتواند شرکتی که از داده ها محافظت میکند، باشد. برخی صرافی های ارز دیجیتال کیف پول های حضانتی به کاربران خود ارائه می کنند. اما وظیفه نگهداری و ایمن‌سازی کلیدها در کیف پول های غیر حضانتی کاملاً به عهده خود دارندگان ارزهای دیجیتال میباشد. 

دو زیرمجموعه نیز برای کیف پول ها داریم که شامل کیف پول سرد و کیف پول گرم میشوند. کیف پول گرم به دستگاه متصل به اینترنت وصل میشود و یا اینکه مستقیماً به خود اینترنت متصل میشود. این در حالی است که کیف‌پول سرد عاری از هرگونه اتصال به اینترنت است. در آخر هم سه زیر مجموعه دیگر با نام های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و کاغذی وجود دارند که هر کدام از آنها گرم و یا سرد هستند.

 

کیف پول نرم افزاری

کیف پول ارز دیجیتال نرم‌افزاری شامل اپلیکیشن های موبایلی و یا روی دسکتاپ هستند که بر روی این دستگاه ها نصب میشوند و دسترسی ارزهای رمزنگاری را به کاربران میدهد. در نتیجه افراد میتوانند تراکنش های خود را از این طریق انجام دهند و موجودی حساب را مشاهده کنند.

 

کیف پول نرم افزاری

 

کیف پول ارز دیجیتال قابل اجرا روی دسکتاپ، در قالب اپلیکیشن هستند که حفاظت از دارایی افراد را بدون دخالت نفر سوم انجام میدهد و کلیه مسئولیت نگهداری کلید های خصوصی و در نتیجه امنیت، بر عهده کاربر است. به همین جهت، شاید استفاده از نرم‌افزار ضد ویروس بر روی کامپیوتر شخصی فکر بدی نباشد. 

در ادامه، اپلیکیشن های نسخه‌های موبایلی هم وجود دارند که به دارندگان ارزهای دیجیتال اجازه ذخیره و کنترل دارایی ها را روی گوشی هوشمند میدهد.

اکثر این برنامه‌ها در هر دو سیستم‌عامل (اندروید و iOS) قابل اجرا هستند. بسیاری از این وَلت های موبایلی از کد QR برای تراکنش های سریع استفاده می کنند.

مدل دیگری هم برای کیف پول نرم‌افزاری وجود دارد که تحت وب هستند که هم در تلفن های همراه و هم کامپیوترها قابل دسترسی می باشند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، آنلاین بودن کلیه فرایند و ذخیره کلیدهای خصوصی در سرورهای آنلاین است و در نتیجه، ریسک‌ها هم به مراتب بالاتر میروند.  

 

کیف پول سخت افزاری

کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری جزء ولت‌های مشهور به حساب می‌آید و افراد میتوانند کلیدهای خصوصی خود را یادداشت و از خود کیف‌پول حذف کنند.

ظاهر این دستگاه ها شبیه به فلش های USB و یا کارت های اعتباری میباشد. تراکنش ها نیز با اتصال کیف پول به کامپیوتر قابل انجام است و بیشتر آنها بدون نیاز به وارد نمودن کلیدهای خصوصی تکمیل می‌شوند تا از دسترسی هکرها به دارایی و کلیدها جلوگیری شود. 

 

کیف پول سخت افزاری

 

این دستگاه ها اغلب بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار هزینه برمی‌دارد. لجرها و ترزورها شامل برترین و امن ترین کیف پول های سخت‌افزاری میباشند. به طور کل، کیف پول های سخت‌افزاری به عنوان ولت سرد محسوب میشوند؛ دلیل آن هم عدم اتصال به اینترنت است.

برخی از این کیف پول ها قابلیت اتصال به دستگاه‌ها را از طریق بلوتوث دارد که در حین استفاده از آنها باید احتیاط کرد؛ چراکه سیگنال های بی سیم هستند و به هنگام روشن شدن میتوانند ناخواسته به دستگاه دیگری وصل شوند. 

 

کیف پول کاغذی

زمانی که ارزهای دیجیتال یک فناوری نو ظهور بود، تازه کاران این عرصه کلید های خود را روی کاغذ یادداشت میکردند که با نام “کیف‌پول کاغذی” شناخته می‌شدند. کدهای QR هم در این نوع ولت وجود دارد که امکان اسکن شدن توسط تلفن های همراه را دارد.

کیف پول ارز دیجیتال کاغذی به راحتی گم میشوند و یا آسیب می بینند و به همین جهت، افراد زیادی از این نوع ولت استفاده نمی کنند. در صورت نگهداری درست و ایمن از کلیدهای نوشته شده روی کاغذ، ولت‌های کاغذی مشکلی برای نگهداری دارایی های دیجیتالی ندارند. تنها هر از گاهی باید بررسی شوند تا از صحت کد ها و کلیدها اطمینان حاصل کرد.

 

کیف پول کاغذی

 

امنیت کیف پول های ارز دیجیتال

امنیت این دارایی های دیجیتالی بسیار حائظ اهمیت است، چراکه احتمال حمله هکرها بسیار بالا است. از جمله مسائلی که میتواند کمک بسزایی به امنیت کیف پول ها داشته باشد، در نظر گرفتن پسووردی قوی، احراز هویت دو مرحله‌ای در صرافی ها و ذخیره دارایی های زیاد به صورت آفلاین است. 

این نکته را به خاطر بسپارید که کیف پول های بسیاری هستند که تظاهر به کیف پول ارز دیجیتال می کنند. به همین جهت، حتماً تحقیقات کاملی پیش از خرید آنها داشته باشید.

 

کلمات seed

اکثر کیف پول های مدرن دارای ۱۲ عبارت هستند که باید یادداشت و یا به خاطر سپرده شوند. کیف پول ارز دیجیتال این کلمات را به صورت کاملاً اتفاقی انتخاب میکند و به کلید های خصوصیِ وَلت لینک میکند.

دارایی ها را با استفاده از همین کلمات، در صورت مفقود شدن و یا سرقت آن، میتوان بازیابی کرد. فقط باید توجه داشته باشید که حفظ عبارات Seed در جایی امن بسیار مهم است. به این دلیل که هر شخص دیگری که به آنها دسترسی داشته باشد، گویی به دارایی‌های شما دسترسی دارد. 

 

امنیت کیف پول های ارز دیجیتال

 

صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌ها کلید های حضانتی را برای کاربران خود ارائه می‌دهند؛ به این معنا که کلیدها توسط نفر سوم (خود صرافی) نگهداری می‌شوند و به همین دلیل افراد باید با احتیاط از این خدمات استفاده کنند.

در کل میتوان گفت که صرافی‌های ارز دیجیتال گزینه‌ مناسبی برای حملات سایبری هستند. موضوع مهم دیگر در این باره، ادامه‌دار نشدن فعالیت این صرافی‌ها است. هیچ ضمانتی وجود ندارد که افراد در صورت از دور خارج شدن صرافی بتوانند به دارایی‌های خود دست پیدا کنند. 

بهترین کاری که سرمایه‌گذاران این بازار می‌توانند انجام دهند، مراجعه به صرافی‌‌ و یا کیف پول ارز دیجیتال با امکان ذخیره کلیدها خارج از پلتفرم و حذف آنها از خود پلتفرم است. هر چقدر تعداد مراحل وارد شدن به حساب‌های ارز دیجیتال بیشتر باشد، امکان دسترسی هکرها به حساب‌ها نیز سخت‌تر خواهد بود.

 

موارد مهم برای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال

میزان تجربه هر شخص و دانش او نسبت به ارزهای دیجیتال متفاوت خواهد بود، اما اصلی‌ترین مواردی که باید در نظر گرفته شود را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

موارد مهم برای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال

 

  • امنیت: کیف پول ارز دیجیتال جنبه‌های متفاوتی از امنیت را در نظر می‌گیرد که علاقه مندان به این حوزه می بایست حتماً کلیه موارد مختص هر ولت را پیش از اعتماد و قرار دادن سرمایه بررسی کنند.
  • کارمزدها: هزینه تراکنش‌ها در هر ولت متفاوت خواهد بود. برخی کیف‌پول‌ها میزان کارمزدی را به صورت خودکار اعمال می‌کنند تا سرعت تراکنش را بالا ببرند، اما هستند ولت‌هایی هم که امکان تعیین میزان کارمزد را در اختیار خود کاربر قرار می‌دهند. هر چقدر هزینه کارمزد را پایین‌تر انتخاب کنید، سرعت تراکنش هم پایین‌تر خواهد آمد. 
  • ارزهای دیحیتال: تعداد کوین‌های قابل پشتیبانی در هر کیف‌پول‌ کریپتویی متفاوت است. افرادی که تمایل به تبادلات زیاد بین ارزهای دیجیتال دارند، باید در انتخاب کیف پول ارز دیجیتال خود دقت کنند تا از ارزهای رمزنگاری شده بیشتری پشتیبانی کند.
  • خدمات مشتری و پشتیبانی: برخی شرکت‌ها پشتیبانی ۲۴ ساعته ارائه می‌کنند. حتماً میزان پشتیبانی هر وَلتی را پیش از خرید بررسی کنید.
  • نحوه دسترسی: مکان و زمان اشخاص بسیار در مبادلات تعیین‌کننده هستند. برخی از فعالان این حوزه به سیستم و کامپیوتر علاقه دارند که در این مورد، کیف‌پول‌‌های سخت‌افزاری بهتر هستند. دوستانی هم که با تلفن‌ همراه ارتباط بیشتری می‌گیرند، می توانند از اپلیکیشن ها و یا نسخه های تحت وب استفاده کنند.

 

بهترین کیف پول های ارز دیجیتال

گزینه های زیادی برای ذخیره دارایی‌های دیجیتالی وجود دارند که برخی از آنها را در هر بخشی با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. اما این موضوع را در نظر بگیرید که موارد بسیاری وجود دارند که در صورت تمایل باید بیشتر مطالعه نمایید.

 

کیف پول الکتروم

 

کیف پول الکتروم

نحوه راه‌اندازی کیف پول Electrum بسیار راحت و سریع است، اما ممکن است برای تازه کاران اینگونه نباشد. الکتروم در میان هات ولت‌ها، امنیت بالایی را نیز در اختیار کاربران خود قرار میدهد. همچنین نحوه تعیین کارمزد نیز در اختیار خود کاربران است. یکی از معایب این کیف پول ارز دیجیتال، تنها پشتیبانی از مبادلات بیت کوین است و به علاوه، پشتیبانی ایمیلی و یا تلفنی هم ندارد.

 

کیف پول Mycelium

 

کیف پول Mycelium

یکی از بهترین گزینه‌ها برای نسخه موبایلی می‌باشد که با کیف‌ پول های سرد معروفی همچون لجر، ترزور و کیپ کی سازگار است. کلیه کاربران می‌توانند تا با استفاده از خود اپلیکیشن به مبادلات کریپتویی خود بپردازند.

ارائه تراکنش های آفلاین نیز از جمله مزیت‌های Mycelium به شمار میرود، اما این نکته را هم در نظر بگیرید که به اندازه کیف پول های سخت افزاری امن نیست و تنها از بیت کوین، اتر و توکن های ERC-20 پشتیبانی میکند. 

 

کیف پول Ledger

 

کیف پول Ledger

زمانی که حرف از کیف پول های سخت افزاری در میان است، Ledger همیشه یکی از بهترین گزینه ها میباشد که از ارزهای دیجیتال بیشماری پشتیبانی و از کلیدهای خصوصی به خوبی محافظت میکند.

همچنین افراد با استفاده از بلوتوث و یا کابل می‌توانند کیف پول ارز دیجیتال خود را به سیستم و یا گوشی خود وصل کنند؛ بدون هیچ گونه اتصال به اینترنت. اما خوب هزینه بالای لجر را هم باید در نظر گرفت و هیچ صفحه نمایش لمسی را ارائه نمیکند. 

 

کیف پول Exodus

 

کیف پول Exodus

افراد بسیاری هستند که با کامپیوتر و یا لپ‌تاپ خود راحت‌تر اند و به همین جهت می‌توان گفت که اکسودوس بهترین گزینه برای آنها است. بیش از ۲۲۵ دارایی کریپتو در این کیف پول ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شوند و با سخت‌افزارهایی همچون ترزور وان و ترزور تی سازگار است.

به علاوه، پشتیبانی ۲۴ ساعته نیز از مزیت‌های اکسودوس به شمار می‌رود، اما کارمزدهای بالایی را هم اعمال می‌کند و احراز هویت دو مرحله‎‌ای را هم ندارد. 

 

کیف پول MetaMask

 

کیف پول MetaMask

بدون شک فعالان حوزه کریپتو و علاقه‌مند به اتریوم، از کیف‌پول MetaMask طلاع دارند. این کیف‌پول در قالب اپلیکیشن و افزونه مرورگر ارائه شده است که از هزاران اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp) پشتیبانی می‌کند و به مارکت پلیس های NFT وصل می‌شود. با این حال، کارمزدهای بالای متامسک را هم باید در نظر گرفت و اینکه قابلیت ذخیره مستقیم بیت‌کوین را ندارد.

 

کیف پول Crypto.com

 

کیف پول Crypto.com

کاربران دبفای می‌توانند از این کیف‌‌پول استفاده کنند و از ویژگی‌های امکان تعیین کارمزد توسط کاربر و سرعت تأیید لذت ببرند. Crypto.com از ۲۵۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و امکان دریافت سود از طریق بیش از ۳۵ توکن را به کاربر ارائه میدهد.

یکی از انتقاداتی که به این کیف‌پول وارد می‌شود، عدم امکان بازیابی دارایی‌ها در صورت از دست دادن عبارات بازیابی و کلیدهای خصوصی است و همچنین در برخی از انتقالات، محدودیت جغرافیایی وجود دارد.

 

کیف پول Coinbase

 

کیف پول Coinbase

کیف پول ارز دیجیتال کوین‌بیس دارای رابط کاربری بینظیری است که گزینه بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین است. این کیف پول ارز دیجیتال علاوه بر بیت‌کوین، از بیش از ۴۴,۰۰۰ دارایی دیجیتالی پشتیبانی می‌کند. امنیت آن اما، در مقایسه با سایر کیف‌پول‌های گرم تعریفی ندارد و تنها در تلفن‌های همراه و افزونه کروم قابل اجرا می‌باشد. 

 

کلام آخر

جواب اینکه کیف پول ارز دیجیتال نیست را می‌توان گفت که همانند یک حساب بانکی است که تنها صاحب حساب امکان کنترل آن را دارد. کارایی کیف‌پول نرم‌افزاری بسیار راحت می‌باشد و این در حالی است که کیف‌پول سخت‌افزاری برای امنیت ساخته شده است.

انتخاب بهترین گزینه کاملاً به خود شخص شما برمی‌گردد. افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در حجم زیادی از ارزهای دیجیتال را دارند، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری همیشه بهترین گزینه‌ها هستند. 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا