کوین جوین و عدم شناسایی تراکنش ها

CoinJoin چیست؟

CoinJoin یک استراتژی ناشناس سازی است که از حریم خصوصی کاربران بیت کوین هنگام انجام معاملات با یکدیگر محافظت می کند و منابع و مقصد بیت کوین مورد استفاده در تراکنش ها را پنهان می کند.

کوین جوین از چندین طرف می خواهد که به طور مشترک یک قرارداد هوشمند دیجیتالی امضا کنند تا کوین های خود را در یک تراکنش جدید بیت کوین ترکیب کنند، جایی که خروجی تراکنش تعداد مشابهی از کوین ها را برای شرکت کنندگان باقی می گذارد، اما آدرس ها با هم ترکیب شده اند تا ردیابی خارجی را دشوار کند. این فرآیند با عنوان ترکیب کردن کوین ها نیز شناخته می شود.

 

کوین جوین چگونه کار می کند؟

CoinJoin برای معرفی لایه‌ای از حریم خصوصی برای تراکنش‌های عمومی بیت کوین توسعه داده شد. این عبارت توسط توسعه دهنده بیت کوین گرگوری ماکسول در یک اعلامیه در انجمن بیت کوین ابداع شد.

 

کوین جوین چگونه کار می کند؟

 

چرا بیت کوین دقیقاً خصوصی نیست؟

اگرچه بیت‌کوین در روزهای اولیه خود به ناشناس بودن شهرت داشت و به همین دلیل برای تراکنش‌های سایت‌های دارک نت مانند Silk Road استفاده می‌شد و این ارز دیجیتال در واقع حریم خصوصی بسیار کمی را فراهم می‌کرد. آدرس‌های بیت‌کوین نام و آدرس کاربران را فهرست نمی‌کنند، اما به راحتی قابل ردیابی هستند و ممکن است کسی بتواند آدرس IP شما را با تراکنش بیت‌کوین شما ردیابی کند.

هنگامی که یک کاربر شناسایی شد، محققان می توانند از روش های رایج قانونی فضای دیجیتالی برای ردیابی تمام مخاطبین در شبکه استفاده کنند. فناوری حفظ حریم خصوصی Monero مشابه CoinJoin است، زیرا از امضای حلقه استفاده می کند تا امضای خرج کننده را با امضای سایر کاربران ترکیب کند تا ردیابی آدرس ها تقریباً غیرممکن شود.

 

CoinJoin نسل اول معیار حفظ حریم خصوصی برای بیت کوین است

کاربری که می‌خواهد کوین جوین را در تراکنش بیت کوین خود پیاده‌سازی کند، باید کاربر دیگری را پیدا کند که می‌خواهد کوین های خود را با او ترکیب کند و با هم یک تراکنش مشترک را آغاز کنند. آدرسی که بیت کوین از آن ارسال می شود به عنوان ورودی نامیده می شود.

تراکنش‌های زیر را که همزمان انجام شده‌اند در نظر بگیرید: A یک مورد را از B می‌خرد، C یک مورد را از D می‌خرد و E یک مورد را از F می‌خرد. بدون CoinJoin، دفتر کل بلاک چین سه تراکنش جداگانه برای هر تطابق ورودی-خروجی ثبت می‌کند. با CoinJoin، تنها یک تراکنش ثبت می شود. دفتر کل نشان می دهد که بیت کوین ها از آدرس های A، C و E به B، D و F پرداخت شده است. با پنهان کردن معاملات انجام شده توسط همه طرف ها، ناظر نمی تواند با اطمینان کامل تعیین کند که چه کسی بیت کوین را برای چه کسی ارسال کرده است.

 

ابزار CoinJoin

اگرچه این فرآیند در تئوری واضح به نظر می رسد، در عمل پیوستن به تراکنش ها به دلایل مختلفی دشوار است. برای اینکه شرکت کنندگان در پیوستن ناشناس بمانند، آنها باید از طریق یک شبکه Tor متصل شوند، باید اطلاعات کافی در مورد کدنویسی داشته باشند، و باید به یکدیگر اعتماد کنند.

 

ابزار CoinJoin

 

برای غلبه بر این موانع، توسعه دهندگان CoinJoin خیلی زود شروع به ایجاد ابزارهایی کردند که فرآیند را برای اکثر کاربران خودکار می کند. اولین تلاش ها برای ابزار CoinJoin در کیف پول ها گنجانده شد. اولین نمونه ها Dark Wallet، JoinMarket و SharedCoins بودند. هدف این پلتفرم ها ارائه سطح اضافی از پوشش داده برای کاربرانی بود که در بیت کوین تراکنش می کنند.

تلاش‌های بعدی شامل Wasabi Wallet و Whirlpool از Samourai Wallet می‌شود. با این حال، در مورد اینکه چقدر این کیف پول‌ها قابل اعتماد و ایمن هستند و چقدر به خوبی دارایی بیت‌کوین را ناشناس می‌کنند، بحث‌هایی وجود دارد.

 

نکات پایانی

  • کوین جوین فرآیندی است که برای ناشناس کردن تراکنش های بیت کوین به صورت آنلاین استفاده می شود.
  • کوین جوین شامل یک تراکنش بیت‌کوین چند طرفه است که در آن همه طرف‌های معامله مقدار یکسانی بیت‌کوین را وارد و دریافت می‌کنند، اما آدرس‌ها در تراکنش مخلوط می‌شوند که ردیابی منشاء کوین ها را دشوار می‌کند.
  • کوین جوین معمولاً به‌طور خودکار توسط سرویس‌های اختصاصی انجام می‌شود. انجام CoinJoin بدون چنین ابزاری دشوار است و به مهارت های کدنویسی پیشرفته نیاز دارد.

 

امتیاز دهید

حمید اخلاقی

با سابقه ای بیش از سه سال در حوزه ارزهای دیجیتال و دانش کامل در حوزه بلاکچین وارد این بازار شد و با همکاری در مجموعه های مختلف بالاخره توانست با تیم حرفه ای ارزیدو همکاری خود را آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا