بلاکچین چیا، بلاکچینی ‌همگام با محیط زیست

یکی از ایراداتی که در سال های اخیر گریبان فناوری بلاکچین را گرفته است. مشکل عدم سازگاری با محیط زیست و پیدا شدن ردپای کربنی این فناوری است. هرچند که صحت این ایرادات تاکنون به درستی تایید نشده است.

از طرفی اقداماتی نیز برای رفع این مشکل انجام شده مانند بلاکچین های اثبات سهام. اغلب بلاکچین های قدیمی تر که از سازوکار اثبات کار (POW) استفاده میکنند، برق بسیار بالایی مصرف کرده و تاثیر بیشتر بر محیط زیست میگذارند. مخصوصا بیت کوین که بیشتر از همه زیر ذره بین آسیب محیط زیستی قرار دارد.

حال سال گذشته بلاکچین جدیدی معرفی و رو‌نمایی شد که ادعا میکند سازگار‌ترین شبکه بلاکچین با محیط زیست است. بلاکچین چیا خود را سبز‌ترین پروژه این فناوری می نامد. اگر به مطالعه جزئیات بیشتر در مورد این شبکه علاقه مند هستید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

معرفی بلاکچین Chia

چیا شبکه‌‍‌ای مبتنی بر بلاکچین که تمرکز خود را بر ارائه شبکه‌ای که در بیشترین سازگاری با محیط زیست بوده گذاشته است. دلیل نام گذاری چیا و استفاده از رنگ سبز در برندینگ این پروژه همین است.

از نظر محصول یا خدمات بلاکچینی چیا چیز جدیدی ارائه نداده است. استفاده از اشعار محیط زیستی تنها عامل بازاریابی این پروژه است. همچنین برای بدست آوردن این هدف یک سازوکار اجماع جدید به‌نام اثبات فضا و زمان (Proof of space and time) نیز به وجود آورده است.

بلاکچین چیا معتقد است جدا از بحث محیط زیستی، شبکه های دیگر آن اندازه که باید غیرمتمرکز نیستند، برای تبدیل شدن به اعتبارسنج‌ در شبکه های بلاکچینی POW یا حتی POS نیاز به صرف هزینه بسیار است بنابراین قدرت در شبکه آنطور که باید توزیع شده نیست، در نهایت بلاکچین چیا قصد دارد با ارائه پلتفرمی نوین، در صدد حل مشکلات ارائه شده برآید و شبکه‌ای سریع، ایمن، غیرمتمرکز و سازگار با محیط زیست ارائه دهد.

 

شبکه چیا
شبکه چیا

 

استخراج با اثبات فضا و زمان چگونه انجام میشود؟

این سیستم برخلاف بلاکچین‌های اثبات کار که برای استخراج نیازمند کامپیوتر‌های قوی، کارت گرافیک یا دستگاه‌های مخصوص استخراج (Asic) هستند، با استفاده از فضای ذخیره (Hard Drive) استخراج می‌شود. استخراج این رمز ارز به‌ چند مرحله تقسیم می‌شود که در آدامه به معرفی آن می‌پردازیم.

افرادی که قصد تبدیل شدن به اعتبارسنج‌ شبکه را دارند، در ابتدا باید چیزی در حدود ۱۲۰ گیگابایت فضای ذخیره در اختیار شبکه قرار دهند. برای اتصال به شبکه حتما باید از سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک استفاده کرد.

این فضای ۱۲۰ گیگابایت برای دانلود بلاکچین و تمامی داده های مربوط به آن استفاده میشود. این فضا‌ها پلات Plot نام داشته و هرچه استخراج کنندگان پلات بیشتری به شبکه ارائه دهند، امکان استخراج بلاک جدید و بدست آوردن پاداش آن بیشتر میشود.

پس از ارائه فضای کافی در شبکه، می‌توانید تبدیل به تایید کننده یا Prover شوید، تایید‌کنندگان تلاش می‌کنند تا با استفاده هش بلاک‌های قبلی هش بلاک جدید را بدست آوردن و آن را استخراج کنند.

این مشارکت‌کنندگان فارمر نیز گفته می‌شود. هرچه فارمر‌ها فضای بیشتری در اختیار شبکه قرار دهند، احتمال استخراج بلاک‌ جدید برای آنها بیشتر میشود.

تابع دیگری که در شبکه بارگذاری شده است، تابع اثبات زمان است که بیشترین تاثیر را در بهینه‌سازی مصرف انرژی در شبکه به وجود آورده است. این تابع تلاش میکند تا زمان استخراج بلاک و چیدمان آنها را منظم کند و از تاثیر قدرت پردازش بالا برای استخراج بیشتر یا دستکاری شبکه جلوگیری کند.

با وجود اینکه بلاکچین چیا از نظر اجماع و روند تولید بلاک‌ها در شبکه نوآوری قابل توجه‌ای ارائه داده است. از جهات دیگر، هیچ نوآوری و برتری نداشته و حتی از رقبای خود عقب تر نیز است.

 

روند توسعه چیا چگونه است؟

بر اساس‌داده‌هایی که از طریق سایت رسمی و وایت پیپر پروژه استخراج شده است، این پلتفرم نقشه راه یا روند توسعه مشخصی را ارائه نداده است. صحبت‌هایی از توسعه لایه دوم برای امکانات بیشتر و بهینه‌سازی استخراج ارائه شده اما به‌شکل کلی و فارغ از جزئیات است.

به چند مورد دیگر مانند توسعه کیف‌ پول های رسمی و سازگار با شبکه صحبت شده که گویا به چند دسته مختلف تقسیم بندی شده‌اند.

در نهایت اطلاعات کافیپ ای از این شبکه و توسعه آن در دسترس نیست! همانطور که گفتیم تنها مانور پروژه در بحث تاثیر کم محیط زیستی آن است. با نزدیک شدن به سال ۲۰۲۳ میلادی، احتمال ارائه نقشه راه رسمی نیز وجود دارد، در این صورت میتوان به بررسی دقیق تر مسیر توسعه پروژه پرداخت.

 

ارز XCH، ارز بومی بلاکچین Chia

ارز دیجیتال XCH، ارز بومی شبکه است که برای پاداش دادن به مشارکت کنندگان تایید بلاک استفاده میشود. افرادی که فضای ذخیره خود را به شبکه اختصاص میدهند و اقدام به استخراج بلاک میکنند از این طریق به کسب درآمد میپردازند. بلاکچین چیا پیش از راه‌اندازی بلاکچین چیزی در حدود ۲۱ میلیون کوین را از پیش فارم کرده و به‌عنوان پشتوانه شبکه در نظر گرفته است.

برای کنترل تورم و عرضه چیا، چیزی شبیه با هاوینگ بیت کوین بار‌گذاری شده است. عرضه چیا طی بازه های ۳ ساله نصف شده تا اینکه در نهایت پس از گذشت ۱۲ سال به یک عرضه ثابت میرسد. طبق برآورد‌ها عرضه نهایی چیا ۴ کوین چیا در هر بلاک است. بر اساس‌داده های رسمی پس از اتمام هاوینگ ها تورم چیا میتواند به رقم ۰.۵ درصد در هر ماه برسد.

 

ارز دیجیتال XCH، توکن بومی چیا نتورک
ارز دیجیتال XCH، توکن بومی چیا نتورک

 

تاریخچه بلاکچین چیا (XCH)

بلاکچین چیا یک شرکت انتفاعی است که دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا قرار دارد. این پلتفرم در آگوست ۲۰۱۷ وارد بازار شد تا با مشکلاتی که کاربران اتریوم و شرکت هایی که به دنبال خدمات بلاکچین با آن مواجه هستند، مبارزه کند. شایان ذکر است، موسس چیا، برام کوهن، مخترع شبکه بیت تورنت نیز بود.

در مارس ۲۰۱۸، بلاکچین چیا با موفقیت ۳.۳ میلیون دلار بودجه اولیه را تضمین کرد. این کمپین با انتشار شبکه بتا تکمیل شد که شامل عملکرد کامل کیف پول، تراکنش ها و سکه های هوشمند در بلاکچین تست نت بود. از آن زمان، شبکه اصلی چیا فعال بوده و به فعالیت خود ادامه میدهد.

 

قیمت ارز XCH

ارز دیجیتال چیا از زمان عرضه تا‌کنون تنها با ریزش مواجه بوده است. قیمت ارز Chia در زمانی که وارد بازار معاملات شد چیزی در حدود ۶۰۰ دلار بود که در کمتر از یک ماه به ۱۵۰۰ رسید اما، اقبال خوب دیگر با این ارز یار نبود تا اینکه نمودار آن مانند یک خط به حالت درازکش درآمد. در زمان نگارش این مقاله چیا با قیمت ۳۷ دلار درحال معامله است که فاصله بسیاری تا سقف ۱۵۰۰ دلار خود دارد.

 

نمودار تاریخی ارز XCH
نمودار تاریخی ارز XCH

 

آینده احتمالی ارز چیا

همانطور که گفتیم در این پروژه خبری از محصول نیست! وجود یک شبکه بلاکچین به تنهایی کافی نیست! سازندگان چیا ادعا میکنند این شبکه بسیار پر سرعت و با ثبات است، ما هم این ادعا را از آنها قبول میکنیم! اما آیا سرعت یک شبکه کافیست؟ این شبکه سریع و با ثبات این ویژگی ها را برای چه هدفی به وجود آورده است؟ آیا اصلا هدفی وجود دارد؟

بلاکچین چیا با محیط‌‎ زیست سازگار است، ما هم قبول میکنیم، اما آیا باز هم این ویژگی کافیست؟ این راه حل درنهایت چه ارزش افزوده‌ای به دنیا اضافه خواهد کرد؟ نمی‌دانیم! اطلاعات کافی ارائه نشده است!

مورد دیگر کاربرد‌ پذیری رمز ارز چیا است! از این رمزارز تنها برای پاداش استخراج کنندگان استفاده میشود. کاربردی که تنها به ریزش قیمت کمک میکند! استخراج و استخراج! برای چه؟ تنها برای فروش؟ چه انگیزه‌ای برای خریدار وجود دارد تا توکن چیا را بخرد؟ فعلا هیچ چیز! همین امر باعث شده تا نمودار این رمز ارز مانند ماری دراز کش به نمایش در بیاید.

این پروژه پتانسیل آن را دارد که با تغییرات اساسی جایگاه مناسبی بدست آورد، اما با توجه به داده های ناقص کنونی و کمبود‌ های شبکه فعلا نمیتوان آینده درخشانی را برای چیا تصور کرد. برای اطلاعات بیشتر به سایت Chia.net سر بزنید.

 

کلام آخر

ارز دیجیتال و بلاکچین چیا، پروژه‌ای که تاکنون به ادعای خود عمل کرده اما کافی نیست! شبکه قدرتمند اما بی هدف! شبکه‌ای واقعا سازگار با محیط زیست اما بدون مسیر مشخص! صحبت از این پروژه و آینده آن کمی سخت است، با این حال نوآوری های آن نیز قابل اشاره است.

شاید این نوآوری مسیر را برای پروژه جدید‌تر بهتری را بازکند که کار ناتموم چیا را تمام کند. در هر صورت در این مقاله در مورد فناوری، نکات مثبت و منفی این پروژه صحبت کردیم. اگر قصد سرمایه‌گذاری در این رمزارز را دارید، آینده نا شفاف آن را مد نظر داشته و در اقدام خود مدیریت سرمایه را دخیل کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا