صرافی متمرکز یا CEX چیست و چگونه کار میکند؟

صرافی متمرکز ارز دیجیتال

صرافی متمرکز در بازار ارز های دیجیتال یک پلتفرم آنلاین است که کاربران در آن میتوانند به معامله و مبادله ارز های دیجیتال بپردازند، صرافی های متمرکز ارز دیجیتال دارای بازار مخصوص خودشان هستند که کاربران در آن میتوانند به خرید و فروش و مبادله با یکدیگر بپردازند، از این خرید و فروش ها کارمزدی به صرافی تعلق میگیرد که همان درآمد صرافی خواهد بود. با صرافی های متمرکز شما دسترسی سریع به معاملات بازار ارز های دیجیتال خواهید داشت و میتوانید ارز مورد نظر را خریداری کنید یا دارایی خود را به فروش برسانید، در ادامه این مقاله به بررسی کامل ارز های دیجیتال و موارد مربوط به آن میپردازیم.

 

صرافی متمرکز چیست؟

صرافی متمرکز ارز دیجیتال همانند بازار سهام ارز های دیجیتال است که در آن میتوانید به خرید رمز ارز بپردازید، در این صرافی ها میتوانید به خرید و فروش ارز های دیجیتال با کارمزد هایی کم اقدام کنید، راحت ترین راه برای شروع سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال صرافی های متمرکز یا CEX ها هستند. نوع دیگر صرافی های ارز دیجیتال، صرافی های غیر متمرکز هستند که برای استفاده از آنها باید دانش بیشتری در کریپتو داشته باشید زیرا از رابط کاربری پیچیده تری برخوردار هستند ولی کسانی که اطلاعاتی در مورد بازار سهام داشته باشند به راحتی میتوانند نحوه کار با صرافی متمرکز را یاد بگیرند و از آن استفاده کنند.

صرافی به عنوان یک واسطه بین خریداران و فروشندگان عمل میکند و معاملات را در یک دفتر سفارش متمرکز ثبت کرده و مطابقت میدهد، صرافی های متمرکز اغلب تحت نظارت هستند و از قوانین سختگیرانه ای پیروی میکنند و همین مسئله باعث میشود کاربران بیشتری برای سرمایه گذاری از این پلتفرم ها استفاده کنند. امروز CEX ها علاوه بر ارز های دیجیتال محصولات بسیاری از بازار ارز های دیجیتال و خدمات مالی این حوزه را ارائه میدهند که باعث کاربردی تر شدن آنها شده است.

صرافی متمرکز

برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میشود از مقاله صرافی غیر متمرکز یا DEX چیست و چگونه کار میکند؟ بازدید نمائید.

 

نحوه کار صرافی های متمرکز ارز دیجیتال

CEX مخفف Centralized Exchange میباشد که به معنی صرافی متمرکز ارز دیجیتال است، CEX ها یک دفتر سفارش خرید و فروش دارند که توسط معامله گران ارائه میشود و این سفارش های خرید و فروش با قیمت معین رده بندی شده اند، صرافی ها با موتور های جستجو و دسته بندی خود این سفارش ها را تطبیق میدهند. برای شروع معامله در این صرافی ها نیاز است بررسی های AML و KYC را تکمیل کنید، میزان سخت گیری قوانین در هر صرافی متفاوت است.

برای استفاده از صرافی باید به حساب کاربری خود ارز دیجیتال وارد کنید تا بتوانید با ثبت سفارش ارز مورد نظر خود را خریداری کنید. میتوانید ارز های دیجیتال را در حساب کاربری خود در صرافی نگه داری کنید یا میتوانید آنرا به کیف پول شخصی خود انتقال دهید، بهتر است دارایی در کیف پول شخصی نگه داری شود تا کنترل کامل آن در دست خودتان باشد تا در صورت مشکل برای صرافی مورد نظر، دارایی شما در خطر قرار نگیرد.

 

مزایا صرافی متمرکز

صرافی های متمرکز دارای محیطی امن تر هستند زیرا از قوانین و مقررات خاصی پیروی میکنند، تراکنش ها توسط یک نهاد مرکزی کنترل و پردازش میشود که باعث سرعت بخشیدن و به صرفه شدن عملیات ها میشود. در مورد هک شدن، امروزه اکثر صرافی ها دارای مواردی همچون بیمه یا تضمین هستند تا در صورت هک شدن، دارایی های به سرقت رفته را به کاربران خود پرداخت کنند یا به عبارتی ضرر های به وجود آمده از طریق هک را جبران کنند. میزان نقدینگی در صرافی های متمرکز بالا بوده و این مسئله باعث راحت تر شدن معاملات میشود.

صرافی متمرکز 2

 

معایب صرافی متمرکز

در صورت هک یا ورشکستگی، امکان ار دست رفتن وجوه داخل صرافی وجود دارد، در اینصورت دارایی های داخل صرافی از دست خواهد رفت یا حداقل برای مدت قابل توجهی در دسترس نخواهد بود، امکان مشکلات فنی و خرابی برای سرور ها و پلتفرم ها وجود دارد و ممکن است برای مدت مشخصی نتوانید از آنها استفاده کنید. از آنجا که ارز های دیجیتال قانون جامع و مشخصی ندارند امکان دارد تغییرات قوانین بر صرافی های متمرکز تاثیر گذاشته و دارای شما در معرض خطر قرار گیرد یا معاملات شما در یک صرافی تحت تاثیر قرار بگیرد.

امکان خرید تمامی ارز های دیجیتال در صرافی های متمرکز وجود ندارد زیرا تمامی ارز ها به سرعت در صرافی متمرکز عرضه نخواهند شد. مسئله دیگر هویت شما در صرافی های متمرکز است، هویت شما و تراکنش های مربوطه به دلیل احراز هویت و اطلاعات شخصی که برای استفاده از صرافی ارائه میدهید، مشخص میشود.

 

بهترین صرافی های متمرکز ارز دیجیتال

DEX های مختلفی در بازار ارز های دیجیتال وجود دارند که از قوانین مختلفی پیروی میکنند و خدمات مختلقی را ارائه میدهند، این صرافی ها نسبت به حجم معاملات رده بندی میشوند و مسلما خدمات و امکاناتی که ارائه میدهند با حجم معاملات آنهخا ارتبلاط دارند، در ادامه به معرفی چندین صرافی برتر بازار ارز های دیجیتال میپردازیم.

  • Binance
  • Coinbase
  • Kraken
  • KuCoin
  • OKX
  • BINGX
  • Huobi Global
برای اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میشود از مقاله ۴ صرافی برتر خارجی که به ایرانیان خدمات میدهند بازدید نمائید.

جمع‌بندی

صرافی متمرکز ارز دیجیتال بهترین و آسانترین راه برای شروع سرمایه گذاری در کریپتو است و دارای قوانین خاص خود میباشد، صرافی های متمرکز به عنوان واسطه بین خریداران و فروشندگان عمل میکنند و به ازای ارائه خدمات کارمزد دریافت میکنند، امروزه CEX ها خدمات بسیاری در حوزه ارز های دیجیتال و امور مالی مربوط به آن به کاربران خود ارائه میدهند که همین مسئله باعث جذب کاربران بیشتر به سمت این صرافی ها شده است. در بالا به بررسی صرافی متمرکز ارز دیجیتال و موارد مربوط به آن پرداختیم، امیدواریم با مقاله بالا، ابهامات و سوالاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده بود برطرف شده باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

علی کریمی

من عاشق تحقیق و کاوش در این دنیای بی پایان بودم و در مورد همه موضوعات تحقیق میکردم تا اینکه در سال 2019 با دنیای کریپتو آشنا شدم و به شدت به بلاکچین و دنیای ارز های دیجیتال علاقمند شدم. کریپتو هم عین انسان ها برام جذابه چون هر دو غیرقابل پیش بینی و بی انتها هستند، به همین دلیل به دنیای رمز ارزها به اندازه دنیای روانشناسی علاقمندم. باور من اینه زمانی که انسان ها قدرت کلمات رو درک کردند، متوجه شدند که گلوله ها به اندازه کلمات کشنده نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا