ارز سلر چیست؟ | ارز CELR چه کاربردی دارد؟

ارز سلر نتورک (CELR) پیشرفته‌ترین پلتفرم مقیاس‌پذیر لایه ۲ برای ساخت برنامه‌های بلاکچین سریع، آسان، کم‌هزینه و ایمن در مقیاس اینترنت است. سلر توسط کارآفرینانی با مدرک دکترا تاسیس شد و دارای تیم با تجربه مهندسی و درحال رشد است. آن‌ها تجربه‌های مختلفی در زمینه بازاریابی غول‌های فناوری مثل گوگل، آمازون، سیسکو، HP و… برخوردار هستند.

 

ارز دیجیتال سلر چیست؟

سلر نتورک، یک پلتفرم مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی بلاکچین‌های مختلف است که قابلیت همکاری در اکوسیستم و مشوق‌های شبکه را ممکن می‌سازد. سلر نتورک به عنوان قراردادهای هوشمند در بالای سایر ساختارهای بلاکچین مثل اتریوم و پولکادوت وجود دارد.

تیم توسعه دهنده ارز سلر یک اپلیکیشن موبایل را در قالب یک پلتفرم ورزش‌های الکترونیکی مبتنی بر بلاکچین منتشر کرد و آن را به عنوان اولین تجربه در نوع خود ساخت. این برنامه CelerX نام دارد. این تیم همچنین اولین SDK تلفن همراه را برای مقیاس‌بندی لایه ۲ منتشر کرد.

هدف اصلی ارز سلر ارائه عملیات روانی برای قراردادهای هوشمند، تراکنش‌های سریع خارج از زنجیره و ارائه یک محیط امن برای dApps در پلتفرم‌های بلاکچینی است. این ایده به این شکل است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا dApps خود را از طریق پروتکل لایه ۲ مقیاس کنند و در عین حال همه ابزارها و عملکردهای لازم را برای حل برخی از بزرگترین مشکلاتی که در حال حاضر پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند تجربه می‌کنند، ارائه دهند.

ارز سلر نتورک به عنوان یک راه حل و پشتیبانی برای مقیاس‌بندی و ایمن‌سازی برخی از بزرگترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند مثل اتریوم عمل می‌کند.

 

ارز سلر

 

تاریخچه سلر نتورک و بنیان‌گذاران آن

سلر نتورک در سال ۲۰۱۸ توسط مو دونگ، جوندا لیو، شیائوژو لی و چینگ‌کای لیانگ تاسیس شد. آن‌ها شبکه اصلی آلفا را با نام Cygnus در جولای ۲۰۱۹ راه‌اندازی کردند و اولین شبکه کانال دولتی عمومی در جهان رونمایی شد. بنیان‌گذاران سلر نتورک دارای مدرک دکترا از پرینستون، MIT، UC Berkeley و UIUC هستند. آن‌ها تجربه ساخت نرم‌افزارهای سازمانی مثل Google Fi، Veriflow، Intel DPDK و B4 را نیز دارند.

Mo Dong: قبل از تاسیس سلر نتورک، او موسس و مدیر محصول در Veriflow بود و روی تائید رسمی شبکه کار می‌کرد. وی در کاربرد نظریه بازی‌های الگوریتمی در طراحی پروتکل متخصص است و دوره‌های قرارداد هوشمند را تدریس می‌کند.

Junda Liu: او دکترای خود را از UC Berkeley گرفته است. قبل از تاسیس سلر نتورک، در سال ۲۰۱۱ در گوگل کار می‌کرد تا زیرساخت شبکه مرکز داده خود را بسازد. وی همچنین عضو موسس سرویس تلفن همراه Project Fi در سال ۲۰۱۴ و رهبر فناوری اندروید برای خدمات اپراتور بود.

Xiaozhou Li: او Ph.D خود را از دانشگاه پرینستون دریافت کرده است. او آثاری در زمینه سیستم‌های توزیع شده، شبکه، ذخیره‌سازی و مدیریت داده منتشر کرده است. این آثار به اجزای اصلی Google Tensorflow، Intel DPDK و Barefoot Deep Insight تبدیل شده‌اند.

Qingkai Liang: وی دکترای خود را از دانشگاه MIT دریافت کرد. او در حرفه آکادمیک خود، بر روی مشکلات یادگیری و کنترل مختلف که از سیستم‌های شبکه‌ای پدید می‌آیند، متمرکز بود. کار وی با موفقیت در Raytheon BBN Technologies و Bell Labs اجرایی شده است.

 

سلر نتورک چه کاربردی دارد؟

سلر نتورک یک پروتکل لایه ۲ است که بر روی سایر پلتفرم های بلاکچین ساخته شده است تا مقیاس‌گذاری و عملیات ایمن را از طریق تراکنش‌های خارج از زنجیره برای کاربران پلتفرم و توسعه‌دهندگان dApp امکان‌پذیر کند. آناتومی پلتفرم‌های لایه ۲ راه‌ حلی برای مقیاس‌بندی و قابلیت همکاری ارائه می‌دهند تا این دو مشکل بزرگ بسیاری از شبکه‌های مبتنی بر بلاکچین، حل شوند.

سلر نتورک در حال توسعه یک راه‌ حل خارج از زنجیره برای مقیاس‌بندی بلاکچین‌های مختلفی است که روی پلتفرم آن اجرا می‌شوند. راه‌حل‌های مقیاس‌بندی خارج از زنجیره (یا لایه ۲) از نظر تئوری برتر هستند؛ چون به شبکه این اجازه را می‌دهند تا تراکنش‌های کوچک‌تر را خارج از بلاکچین پردازش کند. سپس آن‌ها را در یک تراکنش واحد قرار می‌دهد تا داده‌های On-Chain شناسایی شود.

با انجام این کار، آن‌ها می‌توانند گلوگاه تراکنش را که در زنجیره اصلی ایجاد می‌شود، کاهش دهند و در عین حال ظرفیت عملیاتی سیستم را به طور کلی افزایش دهند.

ساختمان و معماری شبکه سلر نتورک Cstack نام دارد و از چهار لایه اصلی تشکیل شده است:

cRoute: مسیریاب از DBR مسیریابی متعادل برای توزیع ترافیک پرداخت به صورت غیرمتمرکز استفاده می‌کند. cRoute می‌تواند به سرعت ۱۵ برابر بیشتر از Raiden یا Lightning Network دست یابد.

cOS: چارچوب توسعه Dapps خارج از زنجیره است. عملیات، ذخیره‌سازی و اختلافات زمانی خارج از زنجیره را ردیابی و مدیریت می‌کند.

cChannel: یک مجموعه زنجیره جانبی که نقدینگی را فراهم کند و به انتقال سریع حالت کمک کند. لایه eChannel این امکان را برای برنامه‌های بازی، صرافی‌ها، پلتفرم‌های بیمه و سایر برنامه‌های کاربردی با توان عملیاتی بالا در شبکه سلر فراهم می‌کند.

لایه‌ی cApps: این لایه برای مقیاس‌پذیری و حفظ حریم خصوصی از این لایه‌ اپلیکیشن اکوسیستمی استفاده می‌کند.

 

ارز سلر نتورک

 

ارز Celer از چه فناوری استفاده می کند؟

ارز سلر بر روی فناوری زنجیره جانبی و شبکه کانال دولتی تمرکز دارد. این توانایی یک معماری منسجم را فراهم می‌کند و قرارداد هوشمند را در لایه ۲ فعال می‌کند. در بلند مدت، چشم‌انداز شبکه سلر این است که تمام قطعات فناوری مقیاس‌بندی لایه ۲ را با هم در یک راه حل منسجم ترکیب و ارائه کند. اگر سلر را با لایتنینگ مقایسه کنید، مثل مقایسه اتریوم با بیت‌کوین است.

اتریوم عملکرد عمومی قرارداد هوشمند بلاکچین لایه ۱ را معرفی کرد و سلر انعطاف‌‎پذیری قرارداد هوشمند را در لایه ۲ معرفی کرد.

 

چه چیزی به سلر نتورک ارزش می‌ دهد؟

ارز سلر نتورک به عنوان یک راه حل برای مقیاس‌بندی خارج از زنجیره، برای عملیات تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند عمل می‌کند و از چندین محیط بلاکچینی پشتیبانی می‌کند. این در حالی است که نیازی به تغییر در پروتکل‌های پایه ندارد. سلر نتورک در شبکه‌های اصلی مثل اتریوم برای حل برخی از بزرگترین مشکلات محیط‌های بلاکچین، یعنی مقیاس‌پذیری مؤثر و قابل همکاری، استفاده می‌شود. این همان امکانی است که به شبکه سلر ارزش می‌دهد و آن را به یک پروژه برجسته تبدیل می‌کند.

 

چه چیزی به سلر نتورک ارزش می‌ دهد؟

 

توکنومی ارز سلر نتورک (CELR)

ارز سلر نتورک دارای عرضه محدود ۱۰ میلیارد ارز سلر (CELR) است. عرضه محدود یعنی وقتی همه سکه‌های کل عرضه در گردش هستند، سکه دیگری ضرب نمی‌شود. این روش یک مکانیسم ضد تورم عمل می‌کند و ارز سلر (CELR) را به یک ذخیره خوب از ارزش در دراز مدت تبدیل می‌کند. مارکت کپ و یا ارزش بازار ارز سلر چیزی حدود ۱۱۳ میلیون دلار است که نسبت به ماه پیش افت محسوسی را تجربه کرده است. از این رو ارز سلر در رده ۱۷۲ بازار ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار قرار دارد.

 

امنیت در سلر نتورک

سلر نتورک، عملیات خارج از زنجیره و زنجیره آن را با استفاده از پروتکل اثبات سهام واگذار شده که سیستم رای گیری و شرط بندی را آسان می‌کند، ایمن می‌شود. این سیستم به توسعه‌دهندگانی که روی ایمن سازی شبکه کار می‌کنند، با ارز سلر CELR پاداش می‌دهد. Delegated Proof of Stake یکی از امن‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راه حل‌ها در بین پروتکل‌های مبتنی بر بلاکچین است که شبکه سلر را توانا می‌کند تا امنیت بالایی را برای توسعه‌دهندگان و کاربران شبکه ارائه دهد.

 

ارز CELR

 

ارز سلر و اثبات سهام (Proof of Stake)

ارز سلر به نوعی از اثبات سهام به نام Delegated Proof of Stake متکی است. DPoS یکی از مقرون به صرفه‌ترین و کارآمدترین پروتکل‌ها در مورد سرعت تراکنش و مقیاس‌پذیری است. DPoS به منابع کمتر و انرژی کمتری نیاز دارد تا آن را همسو با محیط زیست و ارزان‌تر از پروتکل‌های دیگر مثل Proof of Work می‌کند. با این روش در واقع مقیاس‌پذیری و استفاده از dApps از طریق سلر نتورک، سریع، قابل اعتماد، ایمن و کم هزینه می‌شود.

 

کاربرد ارز سلر نتورک

ارز سلر نتورک برای توسعه مقرون‌به‌صرفه و سریع dApps، تکنیک‌های مقیاس‌بندی خارج از زنجیره، انجام بازی‌های مبتنی بر بلاکچین و نقدینگی استفاده می‌شود. سلر نتورک به عنوان چارچوبی برای قابلیت همکاری و مقیاس‌بندی، شبکه سلر در محیط‌های بلاکچینی مثل اتریوم استفاده می‌شود. ارز سلر نتورک مشکلاتی را که اکثر شبکه‌های بلاکچین قراردادهای هوشمند با مقیاس‌پذیری دارند، حل می‌کند که مورد استفاده اصلی آن است.

ارز سلر نتورک، یک توکن در شبکه ERC-20 است که ارز اصلی سیستم سلر نتورک را معرفی می‌کند. ارز CELR به عنوان راه و روش پرداخت در برنامه تلفن همراه CelerX نیز می‌توان استفاده و در مزایده‌های Liquidity Backing Auctions شریک شد. LiBAs این امکان را به کاربران می‌دهد تا نقدینگی را به ارائه کنندگان خدمات خارج از زنجیره وام دهند. وام دهندگان سود دریافت می‌کنند و اگر ارز CELR بیشتری را به اشتراک بگذارند، برای تامین نقدینگی از آن استفاده می‌شوند.

ارز سلر نتورک با پلتفرم‌های بلاکچینی مختلفی مثل Polkadot، Ethereum، NEO و بسیاری دیگر از شبکه‌های بلاکچین که از راه‌حل‌های مقیاس‌سازی بهره می‌برند، سازگار است. کاربران از طریق برنامه موبایل CelerX پرداخت‌ها را ارسال و دریافت می‌کنند و تراکنش‌های زود و سریع انجام دهند. SDKهای سلر به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهند که با هزینه‌های کمتر، اپلیکیشن‌های مقیاس‌پذیر را بسازند و به کار گیرند.

 

ارزسلر

 

خرید ارز سلر

صرافی بایننس بهترین صرافی برای خرید توکن سلر نتورک است. شما می‌توانید به راحتی Celer Network (CELR) را با کمترین هزینه و بالاترین امنیت در هر جایی که از شبکه ERC-20 پشتیبانی می‌کند، خریداری کنید. البته صرافی‌های دیگری مثل کراکن و کوکوین و… نیز از این ارز پشتیبانی می‌کنند.

 

کیف پول سلر نتورک

ارز سلر به عنوان یک توکن ERC-20 در هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می‌کند، ذخیره می‌شود. نوع انتخاب شما به این بستگی دارد که از آن برای چه استفاده می‌کنید. کیف پول‌های سخت افزاری یا کیف پول‌های سرد مثل Ledger یا Trezor بهترین و امن‌ترین گزینه برای ذخیره ارزهای دیجیتال با ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آفلاین، ارائه می‌کنند.

کیف پول‌های نرم‌افزاری گزینه دیگری را ارائه می‌کنند و استفاده از آن‌ها رایگان و آسان است. آن‌ها برای دانلود به عنوان برنامه‌های گوشی هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند. به جز کیف پول‌های سخت‌افزاری از کیف پول‌های تراست ولت و اگزودوس نیز می‌توانید برای نگهداری توکن‌های سلر خود استفاده کنید.

 

CelerX چیست؟

CelerX اولین و تنها پلتفرم لایه ۲ در iOS و Android است. کاربران CelerX با پشتیبانی پیشرفته‌ترین پلتفرم مقیاس‌بندی خارج از زنجیره، پرداخت‌های آنی و بدون کارمزد را از طریق Celer Pay انتقال می‌دهند. از زمان راه‌اندازی شبکه اصلی CelerX در مجموع جوایزی معادل ۱.۴ میلیون دلار به ۱۱ هزار بازیکن و ۳۰۰ هزار مسابقه از ۸۸ کشور رسیده است.

 

GSCN چیست؟

فناوری زنجیره جانبی و شبکه کانال عمومی دولتی، فناوری‌های اصلی شبکه سلر را تشکیل می‌دهند. به لطف زنجیره‌های جانبی، شبکه Celer قابلیت همکاری را آسان می‌کند. این در حالی است که عملیات خارج از زنجیره را با استفاده از GSCN امکان‌پذیر می‌کند. GSCN پیچیده است اما آن را با شبکه لایتنینگ مقایسه می‌کنند.

مثل شبکه لایتنینگ در بلاکچین بیت‌کوین، تراکنش‌های سریع‌تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌تر امکان‌پذیر می‌شوند. GSCN نیز عملیات سریع خارج از زنجیره را برای بلاکچین‌هایی مثل اتریوم فعال می‌کند و به dApps اجازه می‌دهد تا مقیاس شوند.

 

سلرنتورک

 

چه چیزی شبکه سلر را منحصر به فرد می کند؟

با وجود این که سلر نتورک تنها پلتفرم مقیاس‌بندی لایه ۲ نیست، اما دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است. سلر نتورک از چندین پلتفرم و محیط بلاکچین پشتیبانی می‌کند. برای مثال، کامپیوتر اینترنتی DFINITY و اتریوم پلتفرم‌های اساسی متفاوتی هستند؛ اما سلر نتورک به طور موثر در هر دو شبکه کار می‌کند. سلر نتورک از عملیات قراردادهای هوشمند و پرداخت‌های خارج از زنجیره نیز پشتیبانی می‌کند.

سلر نتورک اولین و تنها راه حل در نوع خود است که حل اختلاف، اتصال، در دسترس بودن ایالت و نقدینگی اضافی را برای عملیات خارج از زنجیره امکان‌پذیر کرده است.

 

مزایای ارز سلر نتورک

مهم‌ترین پیشرفتی که اتفاق افتاده است، ظهور و اتخاذ راه حل‌های خارج از زنجیره (شبکه لایتنینگ، رایدن، پلاسما و…) است. این راه‌حل‌ها یکی از دردسرهای اصلی فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده یعنی مقیاس‌پذیری را حل می‌کنند. اگر سلر نتورک بتواند چشم‌انداز خود را پیاده‌سازی کند و بر راه حل‌های موجود غلبه کند، تاثیر قابل توجهی بر ارزش بلند مدت آن خواهد داشت.

سلر نتورک در ایجاد مشارکت‌های بسیار چشمگیر با برخی از بانفوذترین موسسات در بازار ارزهای دیجیتال مثل DHVC، FBG Capital، Fenbushi Capital، ۵۰۰ Startups، NGC، Waves، و… همسو شده است. این برای توسعه شبکه و آینده این شبکه بسیار مفید خواهد بود.

این پروژه با توجه به عرضه اولیه (ICO) در لانچ پد بایننس، پتانسیل کوتاه مدت خوبی را برای این ارز به ارمغان آورده است و در بلند مدت نیز با توجه به رودمپ این ارز و توسعه آن، انتظار رشد می‌رود.

CelerX به عنوان اپلیکیشن Celer Testnet راه‌اندازی شده است. طبق گفته بنیاد سلر نتورک حساب‌های خصوصی GitHub آن‌ها با بیش از ۱۰۰۰ عضو بسیار فعال است. همچنین آن‌ها ۳۰ هزار کاربر در تلگرام و ۸.۹ هزار نفر در توییتر دنبال کننده دارند که از مزایای این ارز محسوب می‌شود.

 

سلر

 

معایب ارز سلر نتورک

مقیاس‌پذیری یکی از مهم‌ترین مسائل است که در طولانی مدت خود را در صنعت کریپتو نشان می‌دهد. در این زمینه رقبای جدی در بازار فعلی هستند که معروف‌ترین آن‌ها شبکه لایتنینگ است. لایتنینگ یک راه حل خارج از زنجیره برای شبکه بیت‌کوین ارائه می‌کند و ۴۰۰۰ گره، ۳۲.۳ هزار کانال و ظرفیت روزانه بیش از ۳.۱ میلیون دلاری دارد. با این وجود ادغام در بازار و راه حل‌های خارج از زنجیره و پذیرش انبوه برای سلر کار آسانی نخواهد بود.

استفاده از توکن سلر کاربردی ندارد. به همین دلیل توجیهات کافی برای توکن بومی سلر نتورک وجود ندارد.

 

آینده ارز سلر نتورک

سلر نتورک برای اولین بار در ژوئن ۲۰۱۸ وایت پیپر خود را منتشر کرد. از آن زمان تا به حال آن‌ها پیشرفت قابل توجهی در توسعه پروژه داشته‌اند، که در گزارش تحقیقاتی بایننس قابل مشاهده است. در این گزارش پیشرفت سلر نتورک را در حساب‌های GitHub نشان می‌دهد. آن‌ها بیش از ۱۰۰۰ تعهد برای اجرای کامل Node Network Celer، بیش از ۱۰۰۰ commit برای برنامه Android و ۲۳۹ commit برای برنامه iOS خود انجام داده‌اند.

 

جمع بندی سلر نتورک

شبکه سلر راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری ارائه می‌دهد، که دو مورد از رایج‌ترین مشکلات بسیاری از شبکه‌های بلاکچین هستند که با قراردادهای هوشمند و dApps کار می‌کنند. این پلتفرم مجموعه‌ای از محصولات را با تمرکز بر ارائه یک تجربه کاربری روان برای توسعه‌دهندگان و کاربران dAppها ارائه می‌کند. در سایت Celer.network آمده است که سلر نتورک از معماری لایه ۲ انرژی می‌گیرد و هدف اصلی سلر این است که بلاکچین‌ها را از طریق بهینه‌سازی سرعت، عملکرد و قابلیت همکاری dApps، قراردادهای هوشمند و عملیات خارج از زنجیره به پذیرش انبوه برساند.

 

سوالات متداول ارز سلر

آیا سلر نتورک یک دیفای است؟

سلر نتورک یک پروتکل با قابلیت همکاری بلاکچین است که تجربه کاربری با یک کلیک را برای دسترسی به توکن‌های، DeFi، GameFi، NFTs، حاکمیت و موارد دیگر در چند زنجیره را امکان‌پذیر می‌کند.

آیا سلر نتورک سرمایه‌گذاری خوبی است؟

بله قطعا! قیمت ارز سلر در آینده افزایش می‌یابد. انتظار می‌رود، سلر نتورک تا سال ۲۰۲۶ از مرز ۰.۵ دلار عبور کند. با افزایش ارزش بازار سلر نتورک در آینده افزایش خواهد یافت.

سلر نتورک چه کاری انجام می‌دهد؟

Celer Network برای تکنیک‌های مقیاس‌بندی خارج از زنجیره و توسعه مقرون‌به‌صرفه و سریع dApp، انجام بازی‌های مبتنی بر بلاکچین و نقدینگی استفاده می‌شود. به عنوان چارچوبی برای قابلیت همکاری و مقیاس‌بندی، سلر در بالای سایر محیط‌های بلاکچین مانند اتریوم استفاده می‌شود.

پیش بینی قیمت توکن سلر در سال ۲۰۲۳ چگونه است؟

در سال ۲۰۲۳ سرمایه‌گذاران سلر نتورک باید انتظار رشد قیمت تا ۰.۰۲۹۸۹۴ دلار را داشته باشند. به نظر می‌رسد، دلیل خوبی برای در نظر گرفتن سلر نتورک به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری باشد.

آیا می‌توانم سلر نتورک را استیک کنم؟

بله Staking CELR به کاربران این امکان را می‌دهد که بازدهی را از جوایز به عنوان انگیزه‌ای برای استیک کردن و تامین نقدینگی به علاوه بخشی از هزینه‌های پرداخت شده توسط کاربران SGN کسب کنند. جوایز بر اساس هر بلوک پرداخت می‌شوند و کاربران می‌توانند هر زمان که بخواهند برداشت یا ترکیب پاداش را انتخاب کنند.

آیا CELR غیرمتمرکز است؟

Celer cBridge یک پل دارایی غیرمتمرکز است که از بیش از ۱۱۰ توکن در بیش از ۳۰ بلاکچین و مجموعه لایه ۲ پشتیبانی می‌کند.
۵/۵ - (۳ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا