آموزش آلت کوین‌هاآموزش ارز دیجیتال

ارز BNB – ارز دیجیتال صرافی بایننس

ارز BNB از ارزهای دیجیتال موفق طی سالیان اخیر بوده است. بایننس کوین ارز دیجیتالی است، که در ژوئن ۲۰۱۷ توسط صرافی بایننس معرفی شد و با نماد BNB معاملات آن انجام می‌شود. از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲، صرافی بایننس با حجم ۷.۶ میلیارد دلار بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان است.

 

ارز دیجیتال BNB چیست؟

ارز دیجیتال BNB (بایننس‌کوین) در آگوست ۲۰۱۷ در کشور چین راه‌اندازی شد. این پلتفرم به همراه توکن آن رشد قابل توجهی در ماه‌های گذشته داشته است. مثل سایر صرافی‌های ارز دیجیتال، بایننس در ازای دریافت کارمزدهای معاملات، سفارش‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال را با سفارش‌های سایر کاربران در پلتفرم خود مطابقت می‌دهد. بایننس از توکن BNB استفاده می‌کند تا پلتفرم را برای کسانی که آن را دارند جذاب‌تر کند. ویژگی‌های اصلی که صرافی‌ها را از هم دیگر متمایز می‌کنند، کارمزد و حجم نقدینگی هستند که با توجه به استفاده از توکن بومی صرافی بایننس هزینه های اضافی معامله گران کاهش چشمگیری پیدا می‌کنند.

 

توکن لیست شده بی ان بی

 

چه کسی ارز BNB را ایجاد کرد؟

ارز بایننس با راه اندازی خود بایننس در سال ۲۰۱۷ به رهبری مدیرعامل آن (CZ) Changpeng Zhao ایجاد شد. در آن زمان، بایننس کوین ICO موفقی معادل ۱۰۰ میلیون BNB داشت. بایننس کوین دارای عرضه ثابت ۲۰۰ میلیون توکن با حدود ۱۶۵.۱ میلیون توکن در گردش تا آوریل ۲۰۲۲ است. این شبکه به منظور حفظ ارزش BNB، هر سه ماه یکبار رایت می‌کند.

 

ارز دیجیتال BNB چه کاربردی دارد؟

مهم‌ترین کارایی ارز BNB این است که مثل سوخت عمل می‌کند و خدماتی را که صرافی بایننس به مشتریان خود ارائه می‌دهد را تسهیل می‌بخشد. کاربران در این پلتفرم می‌توانند، از آن برای پرداخت هزینه‌های معاملاتی خود با تخفیف استفاده کنند. برای واجد شرایط بودن، کافی است؛ ارز BNB را در کیف پول خود صرافی نگه دارید. میزان تخفیف قرار است، در طول سال‌ها کاهش یابد و از ۵۰ درصد در سال اول، ۲۵ درصد در سال دوم و ۱۲.۵ درصد در سال سوم متغیر باشد. حتی زمانی که تخفیف در سال پنجم به صفر برسد، توکن همچنان به عنوان راهی برای مدیریت پرداخت هزینه در پلتفرم بایننس استفاده خواهد شد.

کاهش تخفیف، خطر کاهش ارزش توکن‌های بایننس را به همراه دارد. به منظور جلوگیری از این کاهش، ارزش و حفظ قیمت ثابت برای BNB، سازندگان آن متعهد هستند که به صورت دوره‌ای، تعدادی از این توکن‌‌ها را از بین ببرند (بسوزانند) تا عرضه کل آن‌ تا ۵۰ درصد از کل عرضه BNB (100 میلیون) کاهش یابد. تا آگوست ۲۰۲۲، ۱۶۱ میلیون ارز BNB در گردش است. در عین حال، ارزش بازار این توکن ۴۹ میلیارد دلار است. در حالی که ارز BNB ارتباط نزدیکی با صرافی بایننس دارد، در صرافی‌های رقیب‌اش مانند کراکن و کوین‌بیس و… نیز معامله می‌شود.

همچنین از ارز BNB می‌توان برای سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه توکن (ICO) که بخشی از برنامه Launchpad بایننس است، استفاده کرد. پس از پایان ICO، توکن‌های جدید در صرافی بایننس فهرست می‌شوند. علاوه بر این، Uplive، یک پلتفرم پخش زنده تلفن همراه، از ارز BNB برای خرید هدایای مجازی خود پشتیبانی می‌کند. در آوریل ۲۰۱۹، بایننس زنجیره بایننس را به عنوان یک بلاکچین عمومی راه‌اندازی کرد؛ تا از توکن این پلتفرم برای کمک به مدیریت دارایی‌های موجود در آن استفاده کند. پس از آن، بایننس‌کوین از بلاکچین اتریوم به زنجیره بایننس (بایننس اسمارت‌چین) منتقل شد.

 

چرا ارز دیجیتال BNB ارزش دارد؟

وقتی که بایننس در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد، BNB به عنوان یک توکن ERC-20 ساخته شده بر روی بلاکچین اتریوم شروع به کار کرد. اما در سال ۲۰۱۹ بایننس بلاکچین بومی خود را تأسیس کرد که دارای یک توکن بومی به نام BNB بود. بیشتر کاربران آن را با توکن‌‎های قدیمی ERC-20 خود تعویض کردند. ارز BNB با بلاکچین BC و BSC که به موازات یکدیگر اجرا می‌شوند، سازگار است. اگر چه BSC از ویژگی‌های DeFi مانند dApp و قابلیت قرارداد هوشمند پشتیبانی می‌کند، اما در BC پشتیبانی نمی‌کند.

BSC همچنین می‌تواند با ماشین مجازی اتریوم (EVM) کار کند. تعامل با هر دو بلاکچین (BSC یا BC) مستلزم پرداخت هزینه‌های شبکه در BNB است و تقاضا و نقدینگی را نسبتاً ثابت نگه می‌دارد. بایننس بخشی از درآمد خود را در هر سه ماه، صرف خرید مجدد و سوزاندن BNB می‌کند و به طور کامل آن‌ها را از بین می‌برد. بایننس از سال ۲۰۱۷ به منظور حفظ رشد و ثبات خود، به صورت سه ماهه اقدام به انجام عملیات توکن‌سوزی کرده است؛ زیرا، عرضه کل را به ۱۰۰ میلیون توکن (یا ۵۰ درصد از کل عرضه اولیه) کاهش می‌دهد.

 

بی ان بی توکن سوزی

 

توکن‌سوزی ممکن است به افزایش قیمت منجر شود. چون با سوزاندن توکن‌ها عرضه آن کاهش و تقاضا افزایش پیدا می‌کند

 

قیمت ارز بایننس‌ کوین (BNB)

قیمت ارز بایننس در حال حاضر (۲۰ آگوست ۲۰۲۲) ۲۸۷ دلار است. مارکت کپ یا ارزش بازار آن ۷۰.۶ میلیارد دلار و عرضه در گردش آن ۱۶۵ میلیون توکن است. این ارز در اوج قیمتی خود در ماه می ۲۰۲۱ به قیمت ۶۹۱ دلار معامله شد که با اوج قیمتی خود چیزی حدود ۶۰% فاصله دارد.

تحلیل ارز BNB را از این‌ لینک ببینید.

 

چرا از ارز بایننس کوین (BNB) استفاده کنیم؟

ارز بایننس کاربردهای متنوعی دارد. استفاده از BNB کارمزدهای معاملاتی در شبکه بایننس را کاهش می‌دهد و راه‌های مختلفی وجود دارد که توکن می‌تواند سود کسب کند. برنامه‌نویسان می‌توانند از BNB برای ساخت برنامه‌های جدید (dApps) روی زنجیره هوشمند بایننس که رقیب اتریوم است، استفاده کنند. اما تراکم یک مانع در این پلتفرم بوده است که به نفع بایننس باعث افزایش فعالیت در BSC شده است.

امروزه، BSC به عنوان یکی از بزرگترین اکوسیستم‌های DeFi با تعداد زیادی پروژه ظاهر شده است. اما همچنان از اتریوم که صدها پروژه DeFi دارد، عقب است. اما سرعت و کارمزدهای کمتر روی بایننس می‌تواند به این پلتفرم کمک کند تا با اتریوم همگام شود و تقاضا برای BNB را افزایش دهد.

 

بی ان بی اکوسیستم

 

صرافی بایننس

طی سال‌ها، پلتفرم بایننس یک صرافی غیرمتمرکز (DEX)، یک گزینه معاملاتی ارزهای دیجیتال همتا به همتا (P2P) و دو بلاکچین که به موازات یکدیگر اجرا می‌شوند، راه‌اندازی کرده است: زنجیره بایننس (BC) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC). صرافی اصلی بایننس، یک صرافی متمرکز (CEX) در مقابل صرافی غیرمتمرکز (DEX) شناخته می‌شود. این صرافی در سال ۲۱۰۹ راه‌اندازی شد و به کاربران امکان داد و ستد با یکدیگر را داد.

پیشنهاد میکنم آموزش کامل، صرافی بایننس – Binance بزرگترین صرافی دنیا را مطالعه کنید.

 

کارمزدهای معاملاتی با تخفیف

استفاده از BNB به کاربران تخفیف قابل توجهی در کارمزد معاملاتی می‌دهد. (وقتی که کاربران BNB را هولد می‌کنند و هزینه‌های پلتفرم را با BNB می‌پردازند). سال گذشته، بایننس اعلام کرد که تخفیف طولانی مدت ۲۵ درصدی کارمزد معاملاتی تا ۱۳ جولای ۲۰۲۲ به قوت خود باقی خواهد ماند. با رشد بایننس، BNB به بخشی جدایی‌ناپذیر از پرداخت برای تراکنش‌های dApps و قراردادهای هوشمند در سراسر بلاکچین بایننس تبدیل شده است.

 

پرداخت با ارز BNB در دنیای واقعی

خیلی از تاجران و بازرگانان پرداخت‌هایی را با BNB انجام می‌دهند. رزرو سفر، سرگرمی و حتی پرداخت هزینه خدمات آنلاین با توکن BNB امکان پذیر است. سایتی مثل travala.com که سایت خدمات مسافرتی است، پرداخت با ارز BNB را انجام می‌دهد.

 

استفاده از ارز BNB برای سرمایه‌گذاری

در برخی از پلتفرم‌ها، BNB ممکن است برای سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) و سایر دارایی‌ها استفاده شود. در برخی موارد BNB می‌تواند به عنوان وثیقه برای وام استفاده شود. همچنین می‌توانید، از ارز بایننس برای سرمایه‌گذاری در عرضه‌های اولیه توکن (ICO) که از طریق برنامه Launchpad بایننس فهرست شده‌اند، استفاده کنید.

 

مکانیسم اجماع چیست؟

با این‌که از نظر فنی پلتفرم بایننس و BNB در فضای DeFi کار می‌کنند؛ اما اکوسیستم بایننس متمرکز محسوب می‌شود. زیرا بایننس یک صرافی متمرکز است و این پلتفرم از مکانیزم اجماع Tendermint Bizantine Fault Tolerant (BFT) استفاده می‌کند. شبکه‌ای از چندین گره مختلف مثل (تأیید کننده، شاهد و شتاب دهنده).

اما تراکنش‌ها تنها توسط ۲۱ نفر اعتبارسنجی و تایید می‌شوند که باید BNB خود را به اشتراک بگذارند و در ازای آن توکن‌های BNB دریافت کنند. اعتباربخش‌ها به نوبت بلاک‌ها را تایید می‌کنند و باید هر روز دوباره انتخاب شوند. از این رو نگرانی در مورد تمرکز بیش از حد قدرت در دستان تعداد کمی از افراد، وجود دارد.

 

بی ان بی اجماع

 

مزایا و معایب ارز BNB

ارز BNB یک نوع نسبتاً ساده رمزنگاری است که در اردامه به توضیح مزایا و معایب آن می‌پردازیم:

مزایای ارز BNB

مزیت اصلی ارز بایننس این است که معاملات را با تخفیف در پلتفرم بایننس انجام می‌دهد. شما با استفاده از ارز BNB برای پرداخت سایر ویژگی‌های زنجیره بایننس (BC) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC) مثل اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد dApps استفاده کنید. کاربران همچنین می‌توانند BNB را برای به دست آوردن سود سهام بدهند. علاوه بر این، BNB دارای چندین برنامه کاربردی در دنیای واقعی است، به خصوص در زمینه پرداخت های دیجیتال برای آنلاین شاپ هایی مثل سایت تراولا که در زمینه تورهای مسافرتی و خدمات پروازی فعالیت می‌‎کند.

معایب ارز BNB

متمرکز بودن یکی از بزرگ‌ترین معایب بایننس محسوب می‌شود. بایننس با این‌‎که ظاهری غیرمتمرکز دارد؛ به‌ویژه در زمینه نظارت بر BNB متمرکز عمل می‌کند. واقعیت این است که گروه نسبتاً کوچکی از اعتبارسنجی‌ها شبکه را اجرا می‌کنند و بیشتر BNB در DEX را در اختیار دارند. یکی از آسیب‌پذیری‌های بایننس این است که با موانع نظارتی در ایالات متحده و چند کشور دیگر مواجه شده است. در بریتانیا، آلمان، ژاپن، مالت و… رگولاتورها بایننس را در ممنوع کردند.

 

چگونه ارز BNB بخریم؟

ارز BNB را می‌توانید از صرافی‌‎های متمرکز و غیرمتمرکز خریداری کنید. اما با توجه به ماهیت این ارز دیجیتال بهتر است آن را از صرافی بایننس تهیه و نگهداری کنید تا کارمزد کمتری بپردازیم. برای خرید ارز BNB مراحل زیر را انجام دهید:

  1. یک صرافی را انتخاب کرده و یک حساب معاملاتی کریپتویی راه‌اندازی کنید.
  2. یک کیف پول برای ذخیره دارایی‌های خود انتخاب کنید.
  3. با تتر یا بیتکوین خود می‌توانید، ارز BNB بخرید.
  4. می‌توانید ارز BNB خود را در صرافی نگهدارید، اما بهتر است دارایی‌های خود را به کیف پول منتقل کنید.
صرافی محلی برای نگهداری ارزهای دیجیتال نیست! برای نگهداری بلندمدت، بهتر است از کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری استفاده کنید.

 

آیا می‌توان ارز BNB را استیک کرد؟

بله. شما می‌توانید ارز BNB را استیک و به عبارتی سرمایه‌گذاری کنید. بسته به سطح ریسک و مدت زمانی که می‌خواهید، توکن‌های خود را قفل کنید، می‌توانند توکن BNB را تا ۱۰٪ APY یا بیشتر درآمد کسب کنید. بایننس یک ویژگی «اشتراک خودکار» را ارائه می‌کند، شبیه به یک برنامه سرمایه‌گذاری مجدد که سودی را که به دست می‌آورید، دوباره سرمایه‌گذاری می‌کند؛ بنابراین به شما در طول زمان سود مرکب می‌دهد.

سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند ارز BNB خود را در کیف پول نرم‌افزاری تراست ولت استیک کرده و سود خود را در زمان مشخص برداشت کنید. برای شرکت در استیکینگ شما حداقل یک BNB نیاز دارید. وقت که BNB استیک کردید، روی اعتبارسنجی که انتخاب کردید قفل می‌شود. پس از شروع باز کردن قفل، برداشتن BNB از اعتبارسنجی ۷ روز طول می‌کشد.

 

استیک در تراست

 

جمع بندی

ارز بایننس کوین (BNB) به عنوان یکی از پنج ارز دیجیتال برتر از نظر مارکت‌کپ، ارزشی حدود ۴۶ میلیارد دلار تا آگوست ۲۰۲۲ دارد. این توکن ابزاری برای بایننس است که در کنار اکوسیستم بایننس گسترش یافته و طیف گسترده‌ای از موارد استفاده و برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی را توسعه داده است.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند از این توکن برای کاهش هزینه‌های معاملاتی در صرافی بایننس استفاده کنند و توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن برای تقویت برنامه‌های کاربردی مانند: قراردادهای هوشمند در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) استفاده کنند. به لطف تطبیق پذیری، BNB دارای نقدینگی و حجم معاملات نسبتاً بالایی است که به حفظ ارزش آن کمک می‌کند.

اما این پلتفرم رمزنگاری با موانع نظارتی در این‌جا و خارج از کشور نیز مواجه است. برخی از مردم نگران ارز BNB هستند. با توجه به این‌که بایننس یک صرافی متمرکز و یکی از بزرگترین پلتفرم‎‌های معاملات ارزهای دیجیتال است، ارز BNB نیز متمرکز محسوب می‌شود. با این حال، گسترش اکوسیستم بایننس که شامل یک DEX، دو بلاکچین مجزا، پشتیبانی بیشتر از برنامه‌های DeFi و موارد دیگر، می‌شود؛ فضایی برای رشد BNB نیز فراهم کرده است.

با توجه به مطالبی که عنوان شد، ارز BNB می‌تواند یکی از گزینه‌های شما برای سرمایه گذاری بلند مدت باشد، چرا که صرافی بایننس به عنوان متولی این توکن به عنوان پشتیبان محکم می‌تواند ارزشمند باشد و با توجه به همه گیری ارزهای دیجیتال در آینده نه چندان دور، انتظار رشد استفاده کنندگان از این توکن به شدت افزایش پیدا می‌کند و افزایش استفاده کنندگان از ارزهای دیجیتال با افزایش استفاده از صرافی بایننس و توکن این صرافی خواهد شد.

 

سوالات متداول

آیا BNB یک ERC20 است؟

چه اتفاقی برای نسخه ERC20 بایننس کوین (BNB) افتاد؟ بایننس در ابتدا دارایی خود را در قالب یک توکن ERC20 در شبکه اتریوم منتشر کرد. تیم Binance تصمیم گرفت دارایی خود را ارتقا دهد و نسخه اصلی بلاکچین خود را ایجاد کند.

آیا BNB سرمایه گذاری خوبی در سال ۲۰۲۲ است؟

با این حال، این سایت ارزش اواسط سال را بین ۲۶۸ تا ۳۳۳ دلار در سال ۲۰۲۳ پیش بینی می کند، اما تنها ارزشی بین ۲۵۷ تا ۳۲۹ دلار در دسامبر همان سال پیش بینی می کند. پیش بینی قیمت سکه BNB برای سال ۲۰۲۳ از DigitalCoinPrice خوش بینانه‌تر است. این سایت پیشنهاد می‌کند که این کوین در سپتامبر به ۴۴۴.۱۰ دلار و تا دسامبر به ۴۵۳.۷۰ دلار برسد.

آیا BNB یک توکن است یا کوین؟

BNB چیست؟ BNB (CRYPTO:BNB)، که قبلا به عنوان بایننس کوین شناخته می‌شد، یک توکن ابزاری است که توسط بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات، ایجاد شده است. این شبکه BNB Chain، یک شبکه بلاکچین قرارداد هوشمند که توسط Binance ساخته شده است و میزبان طیف وسیعی از پروژه‌ها است، نیرو می‌دهد.

چند نوع BNB وجود دارد؟

سه شکل مختلف این بدان معنی است که اکنون می‌توانید BNB را به سه شکل مختلف پیدا کنید: BNB BEP-2 در زنجیره بیکن BNB (زنجیره بایننس سابق). BNB BEP-20 در زنجیره هوشمند BNB (زنجیره هوشمند بایننس سابق). BNB ERC-20 در شبکه اتریوم.

BEP2 یا BEP20 کدام بهتر است؟

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند در زنجیره هوشمند Binance انعطاف پذیری را برای توسعه پروژه های web3 و dApps تضمین می‌کند. BEP20 از نظر پشتیبانی از قراردادهای هوشمند برتری بیشتری نسبت به BEP2 دارد.

آیا BNB آینده دارد؟

پیش‌بینی سکه بایننس پتانسیل کسب درآمد طولانی‌مدت سکه بایننس (BNB) را برای صعود به حداکثر قیمت ۱۴۸۰۰ دلار تا دسامبر ۲۰۳۰ نشان می‌دهد و رمزارز BNB را به سرمایه‌گذاری خوبی در آینده تبدیل می‌کند.

آیا BNB استخراج می‌شود؟

BNB استخراج نمی‌شود و در عوض کل عرضه ۲۰۰ میلیون توکن در طول ICO صادر شد. این عرضه به طور سیستماتیک توسط فرآیندی به نام “سوزاندن” از بین می‌رود.

آیا می‌توانم BNB را به اشتراک بگذارم؟

بله، می‌توانید مستقیماً از کیف پول خود در استیکینگ BNB شرکت کنید. با این حال، اگر به دنبال سهام‌داری آلتکوین هستید، بایننس در واقع مکان مناسبی برای انجام این کار است.

آیا زنجیره هوشمند BNB با توکن BNB متفاوت است؟

BNB و زنجیره هوشمند همیشه به یک اندازه ارزشمند هستند و تفاوت اصلی غیر از رنگ‌های مختلف لوگو این است که BNB در شبکه BEP2 است. از سوی دیگر، زنجیره هوشمند در BSC یا زنجیره هوشمند بایننس وجود دارد.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا