بلاکچین چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ فناوری Blockchain

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

بلاکچین چیست، این یک سوال اساسی در زمینه ارزهای دیجیتال است که به این سوال به طور مفصل پاسخ خواهیم داد. فناوری پایگاه داده ابتکاری است که در قلب تمام ارزهای دیجیتال قرار دارد. با توزیع کپی‌های یکسان از یک پایگاه داده در کل شبکه، بلاکچین هک یا تقلب سیستم را بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن می‌کند. در حالی که در حال حاضر ارز دیجیتال محبوب‌ترین استفاده برای بلاکچین است؛ اما این فناوری پتانسیل ارائه طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را ارائه می‌کند. به زودی باید شاهد استفاده از بلاکچین در تمام کارهایی که نیاز به ثبت دارند، باشیم. چون در این پایگاه داده می‌توانیم آمارهایی را ثبت کنیم که به صورت غیرمتمرکز نگهداری می‌شوند.

در ابتدایی‌ترین سطح خود، فناوری بلاکچین یک دفتر کل معاملات در مقیاس وسیع است. رمزگذاری قوی و پروتکل‌های امنیتی پیشرفته، این دفتر کل را به عنوان پایه‌ای برای انواع مختلف سیستم‌های مالی و شبکه‌های محاسبات ابری تقویت کرده است. بلاکچین بیشتر به عنوان فناوری قدرت بخشیدن به ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) شناخته می‌شود؛ اما این تازه ابتدای مسیر فناوری بلاکچین است که به زودی در لایه‌های مختلف زندگی رسوخ خواهد کرد. این فناوری انعطاف پذیرتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. در این مقاله به همه آن چیزی که باید از بلاکچین بدانید، پرداختیم.

 

بلاکچین چیست؟

زنجیرهٔ بستکی یا زنجیرهٔ بلوکی به انگلیسی Blockchain یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز، توزیع‌شده و عمومی است که برای ردیابی و ذخیره اطلاعات استفاده می‌شود. بلاکچین، شبیه یک دفتر کل است. یک حسابدار برای پیگیری تراکنش‌های مالی از دفتر کل استفاده می‌کند. در دفتر کل، یک حساب جاری از تمام بدهی‌ها و اعتبارات آن حساب وجود دارد که به تعیین مانده حساب کمک می‌کند. هر بار معامله‌ای همراه با تغییر موجودی حساب ثبت می‌شود. این دفتر برای یک شبکه عمومی باز است؛ جایی که هر کسی که بخواهد، می‌تواند آن را مشاهده کند یا درخواست اضافه کردن تراکنش به دفتر کل داشته باشد، مجاز است.

وقتی که درخواست تراکنش ثبت می‌شود، در بلاکچین مربوطه قابل مشاهده است؛ تا مطمئن شوید که با موجودی دفتر فعلی مطابقت دارد و بنابراین این تراکنش معتبر است. از آن‌جایی که همه در حال مشاهده یک دفتر کل هستند، برای اکثریت افراد در شبکه اطمینان از چک کردن تراکنش آسان است. اگر این اطمینان حاصل شود، تراکنش به دفتر کل پست می‌شود و بلافاصله برای همه افراد در شبکه به‌روزرسانی می‌شود.

این پایه و بنیاد عملکرد یک بلاکچین است. یک بلاکچین قول می‌دهد که تمام داده‌های تراکنش را برای یک دفتر کل غیرمتمرکز و باز نگهداری کند. اطلاعات تراکنش‌ها در بلوک‌هایی با هم گروه‌بندی می‌شوند که هر بلوک به بلوک‌های قبل و بعد از آن در یک زنجیره مرتبط است، از این رو بلاکچین نامیده می‌شود. اما دفتر کل بلاکچین فقط اطلاعات مالی را نگه نمی‌دارد، بلکه می‌تواند هر داده‌ای را ثبت و حتی ردیابی کند.

بلاکچین چیست

 

تاریخچه بلاکچین

برای اولین بار در سال ۱۹۸۲، پروتکلی شبیه به بلاکچین در پایان نامه‌ای توسط دیوید چاوم، دانشمند کامپیوتر و رمزنگار آمریکایی ارائه شد. در سال ۱۹۹۱، استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتا بر روی زنجیره‌ای از بلوک‌های ایمن شده از طریق رمزنگاری کار کردند. از این‌جای تاریخ به بعد، برخی از افراد شروع به کار روی توسعه ارزهای دیجیتال کردند.

در سال ۲۰۰۸، یک توسعه‌دهنده یا گروهی از توسعه‌دهندگان با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، کاغذ سفید یا وایت پیپری را ارائه کردند که مدلی را برای بلاکچین و روش هش مورد استفاده برای مهر زمانی بلوک‌ها ایجاد کرد. یک سال بعد، در سال ۲۰۰۹، ساتوشی ناکاموتو یک بلاکچین را با استفاده از ارز بیت‌کوین پیاده‌سازی و اجرا کرد. تا به امروز، هیچکس با اطمینان نمی‌داند که ساتوشی ناکاموتو کیست.

از آن زمان، علاقه به کاربرد سازمانی بلاکچین با تکامل این فناوری و با به بازار آمدن نرم‌افزارهای مبتنی بر بلاکچین و شبکه‌های همتا به همتا که برای استفاده سازمانی طراحی شده‌اند، افزایش یافته است. در اوایل شروع این فناوری رهبران سازمانی نگاه جدی‌تری به فناوری بلاکچین داشتند و در اوایل سال ۲۰۱۴، زمانی که فناوری بلاکچین متمایزتر از ایده یک ارز خاص شد، پتانسیل بیشتری را احساس کردند. در آن زمان، کارشناسان شروع به دیدن پتانسیل بلاکچین برای تراکنش‌های مالی و همچنین پتانسیل آن برای سایر تراکنش‌های سازمانی کردند.

پذیرش فناوری بلاکچین در ابتدا آهسته بود. در سال ۲۰۱۹، گارتنر متوجه شد که فقط ۱ درصد از مدیران ارشد فناوری بلاکچین را به کار می‌گیرند. خدمات مالی، علوم زیستی و مراقبت‌های بهداشتی صنایعی بودند که بالاترین نرخ پذیرش بلاکچین را داشتند. نظرسنجی جهانی بلاکچین در سال ۲۰۲۰ از سوی Deloitte رشد بیشتری را در علاقه شرکت‌ها به این فناوری نشان می‌داد. در سال ۲۰۱۸، ۴۳ درصد از مدیران C-suite گفتند که بلاکچین حیاتی و جزو پنج اولویت استراتژیک خواهد بود. این رقم در سال ۲۰۱۹ به ۵۳ درصد و در سال ۲۰۲۰ به ۵۵ درصد افزایش یافت.

تاریخچه بلاک چین

 

بلاکچین چگونه کار می کند؟

در ابتدا به تصویر قرار داده شده، نگاهی بیاندازید. بلاکچین از بلوک پیدایش یا Genesis Block (سبز) شروع شده و زنجیره اصلی یا Main chain (سیاه) را تشکیل داده است. همچنین بلوک‌های یتیم یا Orphan Block (بنفش) خارج از زنجیره اصلی وجود دارند.

نام بلاکچین به عنوان دفتر کل دیجیتال اغلب به عنوان یک “زنجیره” شناخته می‌شود که از بلوک‌های جداگانه‌ای از داده‌ها تشکیل شده است. همان‌طور که داده‌های تازه به طور دوره‌ای به شبکه اضافه می‌شود، یک “بلوک” جدید ایجاد شده و به “زنجیره” متصل می‌شود. این شامل تمام گره‌ها می‌شود که نسخه خود از دفتر کل بلاکچین را به‌روزرسانی می‌کنند تا یکسان باشد.

 

نحوه ایجاد بلوک‌های جدید، دلیلی برای امنیت بالای بلاکچین در نظر گرفته می‌شود. اکثر گره‌ها باید قبل از این‌که یک بلوک جدید به دفتر کل اضافه شود، مشروعیت داده‌های جدید خود را تائید و ثبت کنند. برای یک ارز رمزنگاری شده، تضمین می‌شود که تراکنش‌های جدید در یک بلوک تقلبی نیستند یا این‌که کوین‌ها بیش از یک بار خرج نشده‌اند. این با یک پایگاه داده یا صفحه گسترده مستقل متفاوت است؛ جایی که یک نفر می‌تواند بدون نظارت تغییراتی را ایجاد کند.

 

وقتی که اتفاق نظری وجود دارد، بلوک به زنجیره اضافه می‌شود و تراکنش‌های اساسی در دفتر کل توزیع‌شده ثبت می‌شوند. بلوک‌‌ها به طور ایمن به یکدیگر متصل می‌شوند و یک زنجیره دیجیتال امن را از ابتدای دفتر تا به امروز تشکیل می‌دهند.

بلاکچین چگونه کار می کند؟

 

تراکنش‌ها معمولا با استفاده از رمزنگاری ایمن می‌شوند، به این معنی که گره‌ها برای پردازش تراکنش نیاز به حل معادلات پیچیده ریاضی دارند. به‌ عنوان پاداشی برای تلاش‌هایشان در تائید تغییرات داده‌های به اشتراک‌ گذاشته‌شده، گره‌ها اغلب با مقادیر جدیدی از ارز اصلی بلاکچین پاداش می‌گیرند.

 

کاربرد بلاکچین

بلاکچین اغلب با ارزهای دیجیتال و NFT شناخته می‌شود و مرتبط است؛ اما کاربردهای فراوان بلاکچین بسیار فراتر از آن است. بلاکچین به لطف استفاده جدید در حل مسائل شفافیت و هزینه در پردازش داده‌ها تاثیر قابل توجهی بر چندین بخش از اقتصاد داشته است. نه تنها سوابق مالی، بلکه هر نوع داده‌ای را می‌توان در یک بلاکچین ذخیره کرد. در ادامه به بررسی چند نمونه از کاربردهای بلاکچین می‌پردازیم:

کاربرد بلاکچین در ارز دیجیتال

ارز دیجیتال در بین تمام برنامه‌های کاربرد بلاکچین، شناخته‌ شده‌ترین کاربرد آن است. کریپتوکارنسی طی چند سال گذشته تغییر محسوسی را به سمت جریان اصلی تجربه کرده است. رمزارزهای مطرح و محبوب مثل بیت‌کوین و اتر دیگر محصولاتی خاص نیستند. شرکت‌هایی مثل ویزا و پی پال رمزنگاری را در زیرساخت‌های پرداخت خود گنجانده‌اند و بسیاری از مشاوران مالی اکنون ارز دیجیتال را در نظر می‌گیرند. در واقع ارزهای دیجیتال دارایی‌های جدی هستند؛ اما آن‌ها سرمایه‌گذاری‌ پر ریسک نیز خواهند بود.

هر ارز دیجیتال بلاکچین منحصر به فرد خود را دارد که در آن تراکنش‌ها در بلوک‌ها ترکیب می‌شوند و سپس به یکدیگر مرتبط می‌شوند. برای مثال، بلاکچین بیت‌کوین و بلاکچین اتریوم تعاملی ندارند. ماهیت رمزنگاری شبکه‌های بلاکچین احتمال به خطر افتادن اطلاعات مالی یا هویت شما را به حداقل می‌رساند و امکان تراکنش‌های ناشناس و ایمن‌تر را فراهم می‌کند.

کاربرد بلاکچین در NFT

توکن‌های غیرقابل مثلی بعد از ارزهای رمزنگاری‌شده، دومین کاربرد محبوب بلاکچین هستند. NFT‌ها آیتم‌های دیجیتالی هستند. موسیقی، هنر، گیف‌ها و ویدئوهایی که بر خلاف رمزارزها، قابل تعویض نیستند و نمونه دیگری ندارند. تنها حقوق مالکیت آن‌ها بر روی یک بلاکچین فروخته می‌شود. داشتن NFT به این معنی است که شما یک گواهی دیجیتال اصالت برای آن توکن خاص دارید. NFTها بر روی بلاکچین‌های مختلف از جمله اتریوم، کاردانو، سولانا و… ساخته می‌شوند. بلوک‌های توکن‌ها در این شبکه‌ها اطلاعات مربوط به فایل دیجیتال مرتبط با آن و مبلغ تراکنش، تاریخ، فرستنده و گیرنده را ذخیره می‌کنند.

طرفداران مبارزه با دزدی آثار هنری امیدوارند که NFT‌ها به هنرمندان کمک کنند، تا با توکن کردن آثار خود، با بازتولید غیرقانونی آثار خود و نقض حق چاپ مبارزه کنند. NFT‌ها به عنوان اثبات ایجاد و مالکیت عمل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند جریان‌های درآمدی بیشتر را از طریق حق امتیاز در تمام فروش‌های بعدی یک توکن برای هنرمندان به ارمغان آورند. در واقع بلاکچین عاملی برای درآمد درست یک هنرمند از اثر هنری می‌شود.

فناوری‌بلاکچین چیست

کاربرد بلاکچین در قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند الگوریتم‌هایی هستند که در یک بلاکچین نوشته می‌شوند. در واقع قراردادهای هوشمند دستورالعمل‌هایی هستند که فعال می‌شود، تا یک شرط از پیش تعیین شده را برآورده کند. این قراردادها به طور خودکار این اعمال را که در کد نوشته شده است، انجام می‌دهند.

قراردادهای هوشمند را می‌توان به گونه‌ای پیکربندی کرد که اقدامات مختلفی را انجام دهد. برای مثال، آزاد کردن وجوه، ارسال اعلان، صدور بلیط پشتیبانی یا ثبت یک مورد، از جمله اقدامات موثر بلاکچین در قراردادهای هوشمند هستند. برای تعیین شرایط یک قرارداد، شرکت‌کنندگان در شبکه تعیین می‌کنند که چگونه داده‌ها در بلاکچین نمایش داده می‌شود. در مورد مشروط توافق می‌کنند و یک سیستم برای حل و فصل اختلافات ایجاد می‌کنند.

کسب و کارها از قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی فرآیندهای از پیش تعیین شده استفاده می‌کنند و هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، با محدود کردن تعامل انسان با داده‌های شرکت، احتمال گم شدن، فروش یا سرقت آن داده‌ها نیز کاهش می‌یابد. قراردادهای هوشمند در چندین صنعت بزرگ از جمله مراقبت‌های بهداشتی، املاک و مستغلات و امور مالی استفاده می‌شود.

کاربرد بلاکچین در پزشکی

بخش پزشکی سال‌هاست که از ثبت سوابق کاغذی دور شده است و پذیرش فناوری بلاکچین گام دیگری در این مسیر است. بلاکچین با بهبود دسترسی به اطلاعات و ساده کردن فرآیندها به کاهش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند. ایمن کردن سوابق بیماران شاید ملموس‌ترین کاربرد بلاکچین در مراقبت‌های بهداشتی باشد. امروزه، بیشتر داده‌های بیمار در انبار قرار دارند، به این معنی که متخصصان شما به همان داده‌هایی که پزشک مراقبت‌های اولیه شما دارد، دسترسی نداشته باشند.

بلاکچین می‌تواند با اتصال سیستم‌های سوابق پزشکی از ارائه کنندگان مختلف به یک شبکه واحد، به کاهش این مشکل کمک کند. بیمار کلید داده‌های خود را نگه می‌دارد. بنابراین باید رضایت یک متخصص پزشکی یا شرکت بیمه را برای دسترسی به آن در شبکه اعلام کند. یکی دیگر از کاربردهای فناوری بلاکچین در بخش مراقبت‌های بهداشتی، ردیابی داروهای تجویزی است. استفاده از بلاکچین به شرکت‌های داروسازی این امکان را می‌دهد تا محصولات خود را بر اساس شماره سریال یا دسته‌ای ردیابی کنند و با مشکل داروهای تقلبی مبارزه کنند.

کاربرد بلاکچین در صنعت بانکداری

فناوری بلاکچین بیشترین تاثیر را بر بخش مالی داشته است. کاربردهای آن بسیار زیاد است و می‌تواند خدمات مختلفی از جمله مدیریت دارایی، بیمه، پرداخت‌ها، تسویه حساب و انطباق را تحت تاثیر خود قرار دهد. یکی از این نمونه‌ها کارت‌های اعتباری رمزنگاری شده است که از طریق مشارکت با شبکه‌های کارت محبوب مثل ویزا و مسترکارت شکل گرفته است.

ساده‌ترین کاربرد بلاکچین در امور مالی تسریع انتقال وجوه بین طرفین است. این به ویژه برای تراکنش‌های بین المللی مفید است. در غیر این صورت ممکن است، در مسیر رسیدن به مقصد نهایی خود از چندین بانک عبور کنند. بلاکچین به دلیل توانایی آن در اعتبارسنجی و تسویه سریع تراکنش‌ها در نهایت می‌تواند با پلتفرم‌های معاملاتی فعلی سهام رقابت کند. این فناوری می‌تواند زمان انتظار را هنگام فروش سهام کاهش دهد و به معامله‌گران کمک کند تا سریع‌تر به وجوه خود دسترسی پیدا کنند.

فناوری‌بلاکچین‌چیست

 

کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین

شرکت‌ها از فناوری بلاکچین برای نظارت بر زنجیره‌های تامین و در عین حال بهبود شفافیت و پاسخگویی استفاده می‌کنند. برای نمونه، شرکت‌ها می‌توانند با حذف مسیرهای مبتنی بر کاغذ، ناکارآمدی‌ها را در زنجیره‌ها خیلی سریع‌تر شناسایی کنند. بلاکچین همچنین می‌تواند به ردیابی مواد و تائید صحت کالاهای مصرفی کمک کند.

بلاکچین خود را به ویژه برای صنایع غذایی مفید نشان داده است. تجمیع‌کنندگان، کشاورزان و تولیدکنندگان فردی می‌توانند در شبکه‌های زنجیره بلوکی به رهبری تولیدکنندگان مواد غذایی شرکت کنند و زنجیره غذایی را زیر نظر داشته باشند؛ تا ببینند مواد فاسدشدنی چگونه از مزرعه‌ای به میز دیگر سفر می‌کنند. Walmart با IBM روی یک راه حل بلاکچین ایمنی مواد غذایی برای دیجیتالی کردن فرآیند زنجیره تامین غذا و ردیابی بیش از ۲۵ محصول از ۵ تامین کننده مختلف کار کرده است.

کاربرد بلاکچین در رای دادن

کارشناسان به دنبال راه‌هایی برای اعمال بلاکچین برای جلوگیری از تقلب در رای گیری هستند. بر روی کاغذ، رای‌گیری بلاکچین به مردم اجازه می‌دهد تا آرایی را ارسال کنند که نمی‌توان دستکاری کرد و همچنین نیاز به جمع‌آوری دستی و تائید اوراق، رای کاغذی را از بین می‌برد. این کاربرد بلاکچین در رای دادن، امکان دستکاری و تقلب در بلاکچین را از بین می‌برد.

کاربرد بلاکچین در امنیت و حریم خصوصی

امنیت به عنوان یکی از مزیت‌های اصلی بلاکچین در نظر گرفته می‌شود. بلاک‌ها همیشه به صورت زمانی ذخیره می‌شوند و تغییر یک بلوک پس از اضافه شدن به انتهای بلاکچین بسیار دشوار است. هر بلوک دارای کد هش خود و کد هش بلوک قبل از آن است. اگر یک هکر سعی کند، یک بلوک را ویرایش کند، هش بلاک نیز تغییر می‌کند. به این معنی که هکر باید هش بلوک بعدی را در زنجیره تغییر دهد. بنابراین، برای تغییر یک بلوک، یک هکر باید هر بلوک دیگری را که بعد از آن می‌آید را تغییر دهد تا مقدار زیادی از قدرت محاسباتی آن را بگیرد.

علی‌رغم استفاده از الگوریتم‌های اجماع، بلاکچین همچنان مستعد حملات ۵۱ درصدی است که در آن مهاجم بیش از ۵۰ درصد بر تمام قدرت محاسباتی یک بلاکچین کنترل دارد و توانایی غلبه بر سایر شرکت‌کنندگان در شبکه را به دست می‌آورد. اگرچه این نوع حمله بعید است، چون اجرای آن به مقدار زیادی تلاش و قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد.

برای مشاهده لیست کامل و دریافت اطلاعات کاربردی و مفید بیشتری در رابطه با این موضوع مقاله کاربرد بلاکچین را مطالعه نمایید.

فناوری‌بلاکچین‌

 

انواع شبکه های بلاکچین

چهار نوع شبکه اصلی در اکوسیستم بلاکچین وجود دارد. همه این بلاکچین‌ها مفید هستند؛ اما هر کدام برای موارد استفاده متفاوت مناسب‌تر هستند.

بلاکچین عمومی چیست؟

بلاکچین‌های عمومی اولین نوع شبکه بلاکچین هستند که توسعه یافته هستند. این نوع شبکه همتا به همتا است که با بیت‌کوین مرتبط است و به محبوبیت فناوری پشت آن کمک کرد. آن‌ها برای همه باز هستند و همه تراکنش‌های موجود در شبکه قابل ردیابی خواهند بود. بلاکچین‌های عمومی به عنوان شبکه‌های بلاکچینی بدون مجوز نیز شناخته می‌شوند؛ چون هر کسی که به آن می‌پیوندد، می‌تواند بدون نیاز به مجوز به صورت ناشناس برای آن‌ها بخواند یا بنویسد. هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد، می‌تواند برای تبدیل شدن به یک گره مجاز ثبت نام کند و شرکت‌کنندگان در شبکه مسئول دستیابی به توافقات در مورد وضعیت زنجیره هستند.

بلاکچین خصوصی چیست؟

بلاکچین‌های خصوصی از پایه با بلاکچین‌های عمومی متفاوت هستند؛ چون توسط یک مرجع مرکزی اداره می‌شوند. آن‌ها شبکه‌های کاملا غیرمتمرکز نیستند. مقام مرکزی تعیین می‌کند که چه کسی می‌تواند بخواند، بنویسد و در فعالیت‌های شبکه شرکت کند. به همین دلیل است که آن‌ها به عنوان شبکه‌های بلاکچین مجاز نیز شناخته می‌شوند. بلاکچین‌های خصوصی قابلیت سفارشی‌سازی بیشتری را ارائه می‌کند و می‌توانند برای ذخیره داده‌های حساس استفاده شوند. در عوض، اعضا اغلب ملزم به تائید اعتبار KYC (احراز هویت) هستند. یعنی باید تحت بررسی هویت و پیشینه خاصی قرار گیرند. بنابراین، آن‌ها نمی‌توانند ناشناس باقی بمانند.

بلاکچین ترکیبی چیست؟

بلاکچین‌های ترکیبی یا نیمه خصوصی با ترکیب عناصری از هر دو نوع بلاکچین عمومی و خصوصی ساخته شده‌اند. برای مثال، آن‌ها توسط یک نهاد واحد اجرا می‌شوند؛ اما ممکن است از هر دو سیستم مبتنی بر مجوز و بدون مجوز برای تنظیم دقیق دسترسی به داده‌های خود استفاده کنند. تراکنش‌ها اغلب عمومی نیستند؛ اما در صورت لزوم ممکن است تائید شوند. کاربران به‌عنوان شرکت‌کنندگان ناشناس به شبکه می‌پیوندند و تنها زمانی که در معاملات شرکت می‌کنند، هویت خود را برای سایر طرف‌ها فاش می‌کنند.

بلاکچین کنسرسیومی چیست؟

بلاکچین‌های کنسرسیومی بیشتر شبیه به شبکه‌های خصوصی هستند؛ اما برخی ویژگی‌ها را با بلاکچین‌های عمومی به اشتراک می‌گذارند. این‌ها توسط چندین مقام مرکزی کنترل می‌شوند و در یک شبکه غیرمتمرکز همکاری می‌کنند. یک گروه از پیش تعریف شده از افراد یا گره‌ها مسئول رسیدن به اجماع در بلاکچین‌های کنسرسیوم هستند. مثل بلاکچین‌های ترکیبی، توانایی خواندن یا نوشتن در شبکه ممکن است عمومی یا محدود به شرکت‌کنندگان منتخب باشد.

بلاکچین‌

 

تفاوت بلاکچین عمومی و بلاکچین خصوصی

در یک بلاکچین عمومی، هر کسی می‌تواند مشارکت کند؛ یعنی می‌تواند داده‌های روی بلاکچین را بخواند، بنویسد یا ممیزی کند. تغییر تراکنش‌های ثبت شده در یک بلاکچین عمومی بسیار دشوار است؛ چون هیچ مرجع واحدی گره‌ها را کنترل نمی‌کند. یک بلاکچین خصوصی، توسط یک سازمان یا گروه کنترل می‌شود. فقط می‌تواند تصمیم بگیرد که چه کسی به سیستم دعوت می‌شود و همچنین این اختیار را دارد که به عقب برگردد و زنجیره بلوکی را تغییر دهد. این فرآیند بلاکچین خصوصی بیشتر شبیه به یک سیستم ذخیره‌سازی داده داخلی است؛ به جز این‌که برای افزایش امنیت در چندین گره پخش می‌شود.

 

تفاوت اثبات کار و اثبات سهام

فایل‌ها در یک بلاکچین در شبکه‌ای از رایانه‌ها به نام گره‌ها (NODE) توزیع می‌شوند. برای افزودن اطلاعات به یک بلاکچین، یک گره ابتدا باید این داده‌ها را به همراه هش بلوک قبلی در یک بلوک ادغام کند. سپس، آن‌ها باید تلاش کنند تا یک هش جدید تولید کنند.

وقتی که یک هش برای بلوک جدید ایجاد شد، گر‌ه‌ها بلوک را به نسخه خود از فایل بلاکچین اضافه می‌کنند و به روز رسانی را در سراسر شبکه پخش می‌کنند. اکثر رایانه‌های موجود در شبکه باید این بلوک جدید را تائید کنند و کپی فایل بلاکچین خود را به‌روزرسانی کنند تا به‌روزرسانی معتبر در نظر گرفته شود. اگر توافق حاصل شود، بلوک به طور دائم بخشی از زنجیره می‌شود و رایانه یا گره‌ای که آن را ایجاد کرده است، پاداش می‌گیرد. فرآیندی که در آن رایانه‌ها برای ایجاد بلوک‌های جدید با هم رقابت می‌کنند، «ماینینگ» نامیده می‌شود. شبکه‌های بلاکچین رقابت خود را به یکی از دو روش زیر اجرا می‌کنند:

  • تحت یک سیستم اثبات کار، گره‌ها در یک بلاکچین به صورت مستقیم با هم رقابت می‌کنند تا ببینند کدام یک می‌تواند ابتدا یک معادله پیچیده ریاضی را حل کند. اولین کسی که این کار را انجام می‌دهد؛ اثبات کار خود را دریافت می‌کند و با به دست آوردن حق استخراج بلوک بعدی تراکنش، پاداش دریافت می‌کند. سپس ماینر برای پردازش بلوک پاداش می‌گیرد.
  • تحت یک سیستم اثبات سهام، گره‌ها از طریق یک الگوریتم کامپیوتری انتخاب می‌شوند که درجه خاصی از تصادفی بودن را به کار می‌گیرد. گره‌هایی که مقدار بیشتری از ارز شبکه را در اختیار دارند، بیشتر انتخاب می‌شوند، که به مشارکت طولانی مدت سهم آن‌ها در شبکه بیش از قدرت محاسباتی خام پاداش می‌دهد. کسانی که برای پردازش یک بلوک انتخاب می‌شوند به جای ماینرها به عنوان اعتبارسنجی شناخته می‌شوند.

بلاک چین چیست

 

مزایای بلاکچین چیست؟

  • امنیت بالا: از یک ویژگی امضای دیجیتال برای انجام تراکنش‌های بدون کلاهبرداری استفاده می‌کند و باعث می‌شود که خراب کردن یا تغییر داده‌های یک فرد توسط سایر کاربران بدون امضای دیجیتال خاص غیرممکن شود.
  • سیستم غیر متمرکز: به طور متعارف، برای تراکنش‌ها به تأیید مقامات نظارتی مثل دولت یا بانک نیاز دارید. با این حال، با بلاکچین، تراکنش‌ها با اجماع متقابل کاربران انجام می شود که منجر به تراکنش‌های روان‌تر، ایمن‌تر و سریع‌تر می شود.
  • قابلیت اتوماسیون: قابل برنامه‌ریزی است و می‌تواند اقدامات، رویدادها و پرداخت‌های سیستماتیک را به‌طور خودکار در صورت برآورده شدن معیارهای ماشه ایجاد کند.

 

معایب بلاکچین چیست؟

  • مصرف انرژی: نحوه عملکرد شبکه‌های اثبات کار ذاتا ناکارآمد است. رقابت چندین کاربر شبکه برای تایید عملیات مشابه، اتلاف عظیم انرژی است که تاثیر منفی چشمگیری بر محیط زیست دارد.
  • مقیاس پذیری: با افزایش تعداد کاربران در بلاکچین، تعداد عملیات‌ها نیز افزایش می‌یابد. توان محاسباتی مورد نیاز برای این عملیات ممکن است از حجم کاری که هارد دیسک‌ها به طور واقعی قادر به انجام آن هستند، بیشتر باشد.
  • نقص امنیتی: اجتناب ناپذیر بلاکچین‌ها عموماً از سایر پایگاه‌های داده و روش‌های نگهداری سوابق ایمن‌تر هستند اما یک نقص کلیدی مشترک دارند. اگر بیش از نیمی از گره‌های شرکت کننده در شبکه تراکنش‌های نامعتبر ایجاد کنند یا تراکنش‌های قانونی را رد کنند، بقیه نمی‌توانند مداخله کنند. این به عنوان یک حمله ۵۱٪ شناخته می‌شود.
اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تامین امنیت بلاکچین هستید، پیشنهاد می‌کنم مقاله امنیت بلاکچین را مطالعه نمایید.

 

سرمایه گذاری در بلاکچین

به عنوان یک فناوری جدید که حوزه هیجان انگیز نوآوری را نشان می‌دهد، بلاکچین مورد توجه جامعه سرمایه گذاری در سراسر جهان قرار گرفته است. یکی از عواملی که بلاکچین را برای سرمایه گذاران جذاب کرده است؛ تغییر سریع جامعه به سمت اقتصاد دیجیتال است. به ویژه پس از همه‌گیری COVID-19 که بسیاری از کسب و کارها به دلیل ناکارآمدی سیستم‌ها از بین رفتند.

این تغییر منجر به پیشرفت در شبکه‌های بلاکچین و فناوری‌های مجاور مثل محاسبات ابری و تجارت الکترونیک شده است. همچنین، بلاکچین مورد توجه شرکت‌های فناوری سطح بالا مثل آمازون و Salesforce قرار گرفته است و بسیاری از بخش‌های اقتصاد در حال بررسی پیاده‌سازی بلاکچین در عملیات خود هستند. چند راه برای سرمایه‌گذاری در فناوری بلاکچین وجود دارد، مثل سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌هایی مثل NVIDIA و AMD، دو تولید کننده پیشرو واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) سرمایه‌گذاری کنید.

راه دیگر سرمایه‌گذاری در بلاکچین از طریق صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) است. ETF‌ها گروهی از سهام، اوراق قرضه یا دارایی هستند که هنگام خرید یک سهم به شما سهمی در سبد سرمایه‌گذاری خود می‌دهند. یک جایگزین عملی‌تر برای سرمایه‌گذاری در بلاکچین، استخراج ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین است. ماینرها برای اعتبارسنجی تراکنش‌های یک بلاکچین با کوین‌ها پاداش می‌گیرند. انجام این کار به دلیل هزینه فعلی پردازنده‌های گرافیکی و محیط رقابتی ماینینگ، به تخصص و سرمایه‌گذاری اولیه قابل توجهی نیاز دارد.

بلاک چین

 

آینده بلاکچین

بر اساس داده های ویکیپدیا، اختراع اینترنت فرصتی را برای دیجیتالی کردن بسیاری از فرآیندهایی که در گذشته از طریق قلم و کاغذ انجام می‌شد، به ارمغان آورد. در طی چندین دهه، اینترنت به یک فناوری فراگیر تبدیل شد که بدون آن جهان نمی‌توانست کار کند. کارهای ساده امروزی مثل ارسال ایمیل یا پرداخت آنلاین تا چند دهه پیش غیرقابل تصور بود. امروزه، مثل روزهای اولیه اینترنت، هیچکس نمی‌داند تاثیر بلاکچین در پنج، ده یا بیست سال آینده چه خواهد بود.

همان‌طور که مزایای این پیشرفت تکنولوژی بیشتر آشکار می‌شود؛ بلاکچین‌ها خود را به عنوان قطعات ضروری فناوری برای آینده‌ای امن‌تر و کارآمد‌تر معرفی می‌کنند. ممکن است زمانی وجود داشته باشد که بلاکچین‌ها به اندازه اینترنت یا تلفن‌های همراه در همه جا حاضر شوند یا ممکن است این فناوری تنها در موارد معدودی مفید باشد. این روزهای اولیه زنجیره بلوکی، محل آزمایشی برای آن چیزی است که در آینده قرار است رخ بدهد. اما بدون شک روزگاری فرا خواهد رسید که فناوری بلاکچین جزئی از زندگی روزمره همه انسان‌ها شده است.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر دسته آموزش بلاکچین را بررسی کنید.

فناوری بلاکچین چیست

 

سوالات متداول بلاکچین چیست؟

آیا بلاکچین می‌تواند جایگزین بانک‌ها شود؟

بلاکچین به افراد اجازه می‌دهد تا با استفاده از سابقه تراکنش‌هایی که در یک دفتر مشترک نگهداری می‌شوند، مستقیما با یکدیگر تجارت کنند. این امر نیاز به واسطه‌ها مثل بورس و بانک‌ها را از بین می‌برد.

نمونه موفق یک بلاکچین چیست؟

بیت‌کوین و اتریوم نمونه‌های محبوب بلاکچین هستند.

هدف اصلی بلاکچین چیست؟

هدف بلاکچین این است که اجازه دهد اطلاعات دیجیتال ثبت و توزیع شود، اما ویرایش نشود.

چه کسی مالک بلاکچین است؟

هیچ رایانه یا سازمانی نمی‌تواند مالک این زنجیره باشد. در عوض، یک دفتر کل توزیع شده از طریق گره‌های متصل به زنجیره است.

آیا بلاکچین قابل هک است؟

مفاهیم پشت فناوری بلاکچین هک کردن بلاکچین را تقریبا غیرممکن می‌کند. با این حال، نقاط ضعفی خارج از بلاکچین وجود دارد که فرصت‌هایی را برای سارقان ایجاد می‌کند. هکرها می‌توانند به کیف پول‌های رمزنگاری صاحبان ارزهای دیجیتال و حساب‌های مبادله ای برای سرقت رمزنگاری دسترسی پیدا کنند.

چند بلاکچین وجود دارد؟

در حال حاضر حداقل ۱۰۰۰ بلاکچین با حداقل چهار نوع شبکه بلاکچین وجود دارد. در حالی که ایده بلاکچین یک نوع انتقال داده منحصر به فرد است، پلتفرم‌های متعددی در این صنعت ارائه شده است.

کدام بانک‌ها از بلاکچین استفاده می‌کنند؟

HSBC. این بانک از پلتفرم بلاکچین R3 برای فعال کردن Digital Vault که یک پلتفرم بلاکچین نگهداری برای ذخیره دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کند.

داده‌های بلاکچین کجا ذخیره می‌شود؟

بلاکچین بر روی کامپیوترها در شبکه‌ای به نام گره‌ها ذخیره می‌شود. خود اطلاعات روی هارد دیسک کاربر ذخیره می‌شود. همچنین می‌توان آن را در یک سرور مجازی در یک شبکه رایانش ابری ذخیره کرد.

آدرس بلاکچین چیست؟

آدرس بلاکچین مثل یک حساب بانکی برای دارایی‌های رمزنگاری شده است. هر آدرس منحصر به فرد است و طول آن‌ها ۲۶-۳۵ کاراکتر الفبایی است.

آیا گوگل روی بلاکچین کار می‌کند؟

گوگل قصد دارد به مشاغل مبتنی بر بلاکچین اجازه دهد تا از خدمات رایانش ابری خود استفاده کنند. آن‌ها همچنین به دنبال ترکیب NFT در پلتفرم‌های وب خود هستند و حتی در حال فکر کردن به پرداخت ارزهای دیجیتال هستند.

چه کسی میزبان بلاکچین است؟

بلاکچین غیرمتمرکز است و از این رو هیچ مکان مرکزی برای ذخیره سازی آن وجود ندارد. به همین دلیل است که در رایانه‌ها یا سیستم‌های سراسر شبکه ذخیره می‌شود.

 

۵/۵ - (۶ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا