بیت کوین چیست؟ هر آن‌چه از بیت کوین باید بدانید

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

بیت کوین چیست؟ بیت‌کوین (به انگلیسی: Bitcoin) (به اختصار: BTC؛ نماد: ₿) یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز با ارزش است. بیت کوین فناوری‌ است که دنیا را وارد فاز جدیدی کرد. بیت کوین جهشی در علم اقتصاد محسوب می‌شود و چندین قدم بشر را در حوزه مالی و دیجیتال جلو انداخت و از نظر روان شناسی نیز درک تازه‌ای در مورد سیستم مالی ارائه داد.-

اگر قصد آشنایی با اولین ارز دیجیتال در دنیا یعنی بیت کوین را دارید و از خواندن مقالات فنی و سنگین در مورد بیت کوین خسته شده‌اید، این مقاله را تا انتها بخوانید. در این مقاله، هر آن‌چه باید از بیت کوین بدانید و نسبت به آن شناخت کامل و کافی کسب کنید، به زبان ساده آورده‌ شده است:

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که بر روی یک شبکه غیرمتمرکز و همتا به همتا کار می‌کند. این امکان تراکنش‌های سریع، ایمن و کم هزینه را فراهم می‌کند و می‌توان آن را از طریق پلتفرم‌های مختلف خرید، فروخت، معامله کرد و در آن سرمایه‌گذاری کرد. قیمت بیت کوین یک موضوع رایج در طول تاریخ آن بوده است و حداکثر عرضه آن ۲۱ میلیون کوین است.

 • بیت کوین پروتکلی است که یک دفتر کل عمومی، دائمی و غیرمتمرکز را پیاده سازی می‌کند.
 • بیت کوین یک شبکه پرداخت نوآورانه و نوع جدیدی از پول است.
 • بیت کوین از فناوری همتا به همتا استفاده می‌کند تا بدون هیچ مرجع مرکزی یا بانکی کار کند.
 • بیت کوین منبع‌باز است. طراحی آن عمومی است، هیچکس مالک بیت کوین نیست و همه می‌توانند در آن شرکت کنند.
 • بیت کوین امکان تراکنش‌های سریع نظیر به نظیر، پرداخت‌های جهانی و هزینه‌های پردازش پایین را فراهم می‌کند.
آیا بیت کوین قابل هک است؟

 

تاریخچه بیت کوین

بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ اختراع و پیاده سازی شد که بسیاری از ایده‌های موجود از جامعه رمزنگاری را ادغام کرد. در ۳ ژانویه ۲۰۰۹، شبکه بیت کوین با استخراج ساتوشی ناکاموتو بلوک پیدایش بیت کوین (بلاک شماره ۰) که پاداش ۵۰ بیت کوین داشت، به وجود آمد. یکی از اولین حامیان، پذیرندگان، مشارکت کنندگان بیت کوین و دریافت کننده اولین تراکنش بیت کوین، برنامه نویسی به نام هال فینی بود. فینی نرم افزار بیت کوین را در روز انتشار دانلود کرد و ۱۰ بیت کوین از ناکاموتو در اولین تراکنش بیت کوین جهان در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹ (بلوک ۱۷۰) دریافت کرد.

دیگر حامیان اولیه وی دای، خالق بیت کوین سلف b-money، و نیک سابو، خالق بیت کوین سلف بیت گلد بودند. در سال ۲۰۱۰، برنامه نویس Laszlo Hanyecz اولین تراکنش تجاری شناخته شده را با استفاده از ارز دیجیتال از طریق خرید دو پیتزا Papa John به قیمت ۱۰۰۰۰ بیت کوین انجام داد. اولین تراکنش در دنیای واقعی بیت کوین در ۲۲ می ۲۰۱۰ رخ داد، تاریخی که برای علاقه مندان بیت کوین به عنوان روز پیتزا بیت کوین شناخته می‌شود. در اکتبر ۲۰۱۳، اف بی آی حدود ۲۶۰۰۰ بیت کوین را از وب سایت Silk Road در هنگام دستگیری مالک ادعایی راس ویلیام اولبریخت کشف و ضبط کرد.

دو شرکت Robocoin و Bitcoiniacs اولین دستگاه خودپرداز بیت کوین جهان را در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۳ در ونکوور، کانادا راه اندازی کردند و به کاربران اجازه داد بیت کوین را با پول نقد مبادله کنند. قیمت بیت کوین همواره با نوسانات و جهش‌ها و سقوط‌های قابل توجهی همراه بوده است و از زمانی که در دسترس قرار گرفت، دستخوش افزایش‌ها و سقوط‌های متعددی شده است. بیت‌کوین حداکثر ۲۱ میلیون کوین عرضه می‌شود و رقبا هدفشان ایجاد دارایی‌های دیجیتال متفاوتی است که مدل بیت‌کوین را به‌عنوان ذخیره‌کننده ارزش و دارایی معاملاتی بهبود می‌بخشد.

 

خالق بیت کوین کیست؟

خالق بیت کوین شخص یا گروهی از افراد است که با نام مستعار “ساتوشی ناکاموتو استفاده می‌شود. هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو هرگز فاش نشده است و آن‌ها همچنان یک معما در دنیای ارزهای دیجیتال باقی مانده‌اند. ساتوشی ناکاموتو به عنوان نام مستعار شخص یا گروهی از افرادی که بیت کوین را ایجاد کرده‌اند، شناخته می‌شود.

در سال ۲۰۰۸، ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد که آن را به عنوان «نسخه‌ای کاملاً همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی» توصیف می‌کرد که اجازه می‌داد «پرداخت‌های آنلاین مستقیماً از یک طرف به طرف دیگر بدون مراجعه به یک مؤسسه مالی ارسال شود. در ۳ ژانویه ۲۰۰۹، اولین بیت کوین توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو استخراج شد. ساتوشی ناکاموتو تا حدود سال ۲۰۱۰ در زمینه ایجاد بیت کوین و بلاکچین فعال بود، اما از آن زمان تاکنون خبری از او نیست.

بسیاری از افراد ادعا کرده‌اند که ساتوشی ناکاموتو هستند، اما هیچ یک از این ادعاها تایید نشده است. برخی از افرادی که به عنوان مخترعان احتمالی بیت کوین نام برده شده‌اند عبارتند از: نیک سابو، هال فینی، دوریان ناکاموتو و کریگ رایت. با این حال، هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو ناشناخته باقی مانده است.

مقایسه انتقال پول در شبکه بیت کوین و شبکه بانکی

 

طراحی و تقسیم پذیری واحد بیت کوین

واحد محاسبه سیستم بیت کوین، bitcoin است. کدهای ارز ایزو ۴۲۱۷ برای نمایش بیت کوین BTC و XBT هستند. کاراکتر یونی‌کد آن ₿ است. یک بیت کوین به هشت رقم اعشار قابل تقسیم است. واحدهای کوچک‌تر بیت کوین، میلی بیت کوین (mBTC) است که برابر با ۱⁄۱۰۰۰ bitcoin محسوب می‌شود و واحد ساتوشی (سات) که کوچک‌ترین تقسیم ممکن است و در ادای احترام به خالق بیت کوین نام‌ گذاری شده‌ است و برابر ۱⁄۱۰۰۰۰۰۰۰۰ (صد میلیونیوم) bitcoin است. به‌طور مثال ۱۰۰٬۰۰۰ ساتوشی معادل یک میلی بیت کوین (mBTC) است.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ساتوشی چیست؟ را بخوانید.

پشتوانه بیت کوین چیست؟

بیت کوین توسط هیچ کالا یا دارایی فیزیکی پشتیبانی نمی‌شود. این یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که در شبکه همتا به همتا عمل می‌کند. پشتوانه یک ارز روشی برای کنترل ارزش قیمت آن با اتصال آن به کالای دیگر است. بیت کوین توسط هیچ دارایی دیگری مثل کالای فیزیکی پشتیبانی نمی‌شود و در عوض ارزش خود را از راه‌های دیگر بدست می‌آورد.

از آن‌جایی که بیت کوین یک نهاد متمرکز ندارد که ارزش آن را اعمال کند و توسط هیچ کالایی پشتیبانی نمی‌شود، بسیاری از مردم به اشتباه معتقدند که به این معنا است که بیت کوین هیچ ارزشی ندارد. بیت کوین نیازی به پشتوانه ندارد، دارای ویژگی‌های پولی ذاتی است که برتر از هر شکل دیگری از پول است که تاکنون وجود داشته است. توجه به این نکته مهم است که بیت کوین توسط یک دفتر کل بلاکچین پشتیبانی می‌شود که حاوی مدارکی از تمام تراکنش‌های موجود در شبکه است.

 

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

تمرکز، امنیت، کنترل، شفافیت، عرضه محدود، کارمزد کم تراکنش، دسترسی جهانی و رمزنگاری از ویژگی‌های اصلی بیت کوین هستند. با این حال، چندین عیب نیز دارد؛، از جمله نوسان قیمت، کلاهبرداری، هک سایبری، مشکل فنی، فعالیت در بازار سیاه و مصرف انرژی نسبتا بالا. در ادامه به مزایا و معایب بیت کوین می‌پردازیم:

موارد استفاده از بیت کوین

مزایا بیت کوین

 • تمرکززدایی: بیت کوین در یک شبکه غیرمتمرکز و همتا به همتا عمل می‌کند، به این معنی که هیچ مقام مرکزی یا واسطه‌ای وجود ندارد که تراکنش‌ها را کنترل کند.
 • امنیت و کنترل: کاربران بیت‌کوین کنترل کامل تراکنش‌های خود را در دست دارند و تجار غیرممکن هستند که هزینه‌های ناخواسته یا ناخواسته را مانند سایر روش‌های پرداخت اعمال کنند. پرداخت‌های بیت کوین را می‌توان بدون اطلاعات شخصی مرتبط با تراکنش انجام داد، که محافظت قوی در برابر سرقت هویت ارائه می‌دهد. کاربران بیت کوین همچنین می‌توانند با پشتیبان گیری و رمزگذاری از پول خود محافظت کنند.
 • شفافیت: تمام تراکنش‌های بیت‌کوین در یک دفتر کل عمومی به نام بلاکچین ثبت می‌شوند که شفاف است و برای همه قابل مشاهده است.
 • عرضه محدود: بیت کوین دارای حداکثر عرضه ۲۱ میلیون کوین است که آن را تبدیل به یک ارز تورم زدایی می‌کند.
 • کارمزد تراکنش کم: تراکنش‌های بیت کوین در مقایسه با روش‌های پرداخت سنتی، کارمزد پردازش پایینی دارند.
 • دسترسی جهانی: بیت کوین را می‌توان بدون نیاز به یک واسطه متمرکز در سطح جهانی منتقل کرد، که آن را برای تبادل ارزش خارج از سیستم مالی سنتی مفید می‌کند.
 • رمزنگاری: بیت کوین از رمزنگاری برای ایمن سازی و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند که آن را در برابر تقلب و هک مقاوم می‌کند.

معایب بیت کوین

 • نوسانات قیمت: قیمت بیت کوین با جهش‌ها و سقوط‌های قابل توجهی همراه بوده است که آن را به یک سرمایه‌گذاری پرخطر تبدیل می‌کند.
 • کلاهبرداری: بیت کوین با کلاهبرداری همراه بوده است که می‌تواند منجر به خسارات مالی قابل توجهی شود.
 • هک سایبری: صرافی‌ها و کیف پول‌های بیت کوین را می‌توان هک کرد که می‌تواند منجر به از دست رفتن وجوه شود.
 • دشواری فنی: بیت کوین از نظر فنی دشوار است و درک آن برای یک شهروند عادی آسان نیست، که می‌تواند منجر به سردرگمی و اشتباه شود.
 • فعالیت بازار سیاه: بیت کوین با فعالیت بازار سیاه همراه بوده است که می‌تواند منجر به برداشت‌های منفی و مسائل قانونی شود.
 • مصرف انرژی: استخراج بیت کوین به مصرف انرژی قابل توجهی نیاز دارد که می‌تواند اثرات منفی زیست محیطی داشته باشد.
 • قانون‌گریزی: بیت کوین در حال حاضر از هیچ قانون خاصی پیروی نمی‌کند.

 

موارد استفاده از بیت کوین چیست؟

بیت کوین به روش‌های مختلفی از جمله خرج کردن پول به صورت خصوصی، حواله، خرید روزانه کالاهای معمولی، سرمایه‌‎گذاری، امور مالی غیرمتمرکز و دور زدن کنترل‌های دولتی استفاده می‌شود. استفاده از بیت کوین به دلیل افزایش ارزش و رقابت با سایر بلاکچین‌ها و ارزهای دیجیتال در حال رشد است. در ادامه به این موارد می‌پردازیم:

 • خرج کردن پول به صورت خصوصی: کیفیت نام مستعار بیت کوین به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون افشای اطلاعات شخصی به صورت خصوصی پول خرج کنند.
 • خریدهای عادی: بیت کوین را می‌توان برای خرید کالاها و خدمات از خرده فروشان آنلاین یا فیزیکی استفاده کرد.
 • نوآوری مالی: ویژگی‌های منحصر به فرد بیت کوین به عنوان یک ارز، نوآوری‌های مالی مانند سیستم‌ها و ویژگی‌های جدید پرداخت را تحریک می‌کند.
 • تراکنش‌های سریع نظیر به نظیر: تراکنش‌های بیت کوین به سرعت و کارآمد از طریق شبکه همتا به همتا پردازش می‌شوند.
 • پرداخت‌های جهانی: بیت‌کوین را می‌توان بدون نیاز به یک واسطه متمرکز در سطح جهانی منتقل کرد، که آن را برای تبادل ارزش خارج از سیستم مالی سنتی مفید می‌کند.
 • حواله‌ها: بیت کوین به مهاجران این امکان را می‌دهد که حواله‌های ارزان و عملاً فوری ارسال کنند
 • خرید روزانه کالاهای معمولی: بیت کوین را می‌توان برای خرید کالا از بازرگانان و خرده فروشانی که آن را می‌پذیرند استفاده کرد.
 • سرمایه‌گذاری: بیت کوین را می‌توان به عنوان یک سرمایه‌گذاری خرید و فروش کرد و سرمایه‌گذاران و دلالان می‌توانند از خرید و فروش آن درآمد کسب کنند.
 • مالی غیرمتمرکز: بیت کوین را می‌توان برای ایجاد سیستم‌های مالی غیرمتمرکز استفاده کرد
 • دور زدن کنترل‌های دولتی: ناراضیان در کشورهای اقتدارگرا برای دور زدن کنترل‌های دولتی، از جمله برای جلوگیری از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، سرمایه‌ای را در بیت‌کوین جمع‌آوری کرده‌اند.
برای دیدن تحلیل روزانه بیت کوین به صفحه تحلیل بیت کوین مراجعه کنید.

 

قیمت بیت کوین چگونه تعیین می‌شود؟

تاریخچه قیمت بیت کوین با جهش‌ها و سقوط‌های قابل توجهی همراه بوده است. اولین افزایش قیمت قابل توجه این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۰ رخ داد و از آن زمان تاکنون چندین بار شاهد افزایش قیمت و سقوط بوده است. قیمت بیت کوین هم نشان دهنده اشتیاق سرمایه‌گذاران و هم نارضایتی از وعده آن است. قیمت بیت کوین بر اساس عرضه و تقاضا، هزینه تولید، رقابت، مقررات و رسانه‌ها و اخبار تعیین می‌شود. در واقع، قیمت بیت کوین توسط عوامل مختلفی تعیین می‌شود، در ادامه به این موارد می‌پردازیم:

 • عرضه و تقاضا: مانند هر دارایی دیگری، قیمت بیت کوین تحت تأثیر عرضه بیت کوین و تقاضای بازار برای آن است. عرضه محدود بیت کوین و تقاضای فزاینده برای آن می‌تواند قیمت آن را افزایش دهد.
 • هزینه تولید: هزینه تولید بیت کوین از طریق فرآیند استخراج نیز می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. بر اساس برخی تحقیقات، قیمت بیت کوین در بازارهای کریپتو ارتباط نزدیکی با هزینه نهایی تولید آن دارد.
 • رقابت: تعداد ارزهای دیجیتال رقیب نیز می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. ظهور ارزهای دیجیتال جدید می‌تواند سرمایه‌گذاری را از بیت کوین منحرف کند و بر قیمت آن تأثیر بگذارد.
 • مقررات: مقررات حاکم بر فروش و استفاده از بیت کوین نیز می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. تغییرات در مقررات می‌تواند عدم اطمینان ایجاد کند و بر احساسات سرمایه‌گذاران تأثیر بگذارد.
 • رسانه و اخبار: پوشش رسانه ای و اخبار مربوط به بیت کوین نیز می‌تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. اخبار مثبت می‌تواند تقاضا را افزایش دهد و قیمت آن را افزایش دهد، در حالی که اخبار منفی می‌تواند اثر معکوس داشته باشد.

موارد استفاده از بیت کوین

 

چگونه بیت کوین بخریم و بفروشیم؟

بیت کوین را از بازارهای همتا به همتا یا صرافی‌های ارزهای دیجیتال با استفاده از کارت اعتباری، برنامه پرداخت یا حساب بانکی خود خریداری کنید. می‌توانید بیت‌کوین را در بازارهای همتا به همتا یا صرافی‌های ارزهای دیجیتال با استفاده از گزینه فروش فوری یا با قرار دادن سفارش‌های آنی بازار و محدود برای معامله بیت‌کوین در برابر سایر دارایی‌های موجود، به افراد واقعی بفروشید. بیت کوین را می‌توان از راه‌های مختلفی خریداری کرد. در ادامه راه‌های خرید و فروش بیت کوین آورده شده است:

بازارهای همتا به همتا: پلتفرم‌هایی مانند Paxful و LocalBitcoins به شما امکان می‌دهند، بیت کوین را از افراد واقعی در یک بازار همتا به همتا خریداری کنید. شما می‌توانید نرخ‌های خود را تعیین کنید و نحوه پرداخت را انتخاب کنید. با استفاده از گزینه فروش فوری می‌توانید وجوه دیجیتال خود را در عرض چند ثانیه به وجوه واقعی تبدیل کنید. همچنین می‌توانید برای معامله بیت کوین در برابر سایر دارایی‌های موجود، سفارش‌های بازار و محدود کنید.

مبادلات ارزهای دیجیتال: پلتفرم‌هایی مانند BingX یا Binance به شما امکان خرید، فروش، تجارت و سرمایه‌گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را می‌دهند. می‌توانید از کارت اعتباری، برنامه پرداخت یا حساب بانکی خود برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

 

روش کسب درآمد از بیت کوین چیست؟

چندین راه برای کسب درآمد از بیت کوین وجود دارد، از جمله تجارت، هلدینگ، استخراج، کسب درآمد خرد، بازاریابی وابسته و وام دهی همتا به همتا. هر روشی خطرات و مزایای خاص خود را دارد و مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری در بیت کوین تحقیق کنید و بازار را درک کنید. در ادامه به این موارد مهم می‌پردازیم:

 • تجارت: تجارت بیت کوین شامل خرید و فروش آن با قیمت‌های مختلف برای کسب سود است. این امر مستلزم شناخت بازار و توانایی خواندن نمودارها و تحلیل روندها است.
 • نگهداری: نگهداری بیت کوین شامل خرید آن و نگه داشتن آن برای مدت طولانی است، به این امید که ارزش آن در طول زمان افزایش یابد. این یک روش غیرفعال برای کسب درآمد از بیت کوین است.
 • ماینینگ: استخراج بیت کوین شامل استفاده از کامپیوترهای قدرتمند برای حل مسائل پیچیده ریاضی و کسب بیت کوین به عنوان پاداش است. این نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجهی در هزینه‌های سخت افزاری و برق دارد.
 • درآمد خرد: درآمد خرد شامل تکمیل وظایف یا نظرسنجی‌های کوچک در ازای مقادیر کمی بیت کوین است. این یک روش کم خطر برای کسب درآمد از بیت کوین است.
 • بازاریابی وابسته: بازاریابی وابسته شامل تبلیغ محصولات یا خدمات مرتبط با بیت کوین و کسب پورسانت از فروش انجام شده از طریق لینک ارجاع شما است.
 • وام‌دهی همتا به همتا: وام‌دهی همتا به همتا شامل قرض دادن بیت‌کوین به دیگران و کسب سود وام است. این امر مستلزم یافتن وام گیرندگان قابل اعتماد و مدیریت فرآیند وام است.

قیمت بیت کوین چگونه تعیین می‌شود؟

 

آیا می‌توان با بیت کوین چیزی خرید؟

بله، با بیت کوین می‌توانید چیزهای زیادی بخرید. شما می‌توانید چیزهای زیادی را با بیت کوین خریداری کنید، از جمله محصولاتی از وب سایت‌های تجارت الکترونیک، املاک و مستغلات و کارت‌های هدیه. همچنین می‌توانید از کارت نقدی ارز دیجیتال برای خرید هر چیزی با بیت کوین استفاده کنید.

 • کارت‌های نقدی ارزهای دیجیتال: برای خرید هر چیزی با بیت کوین می‌توانید از کارت نقدی ارز دیجیتال استفاده کنید. این کارت‌ها با ارز دیجیتال انتخابی شما از قبل بارگذاری می‌شوند، و زمانی که شما رمزنگاری را خرج می‌کنید، خرده‌فروش پول فیات را به عنوان پرداخت دریافت می‌کند. کارت‌های نقدی Crypto با غول‌های پردازش پرداخت مانند Mastercard و Visa شریک می‌شوند تا اطمینان حاصل کنند که این تراکنش‌ها یکپارچه انجام می‌شوند.
 • خرده فروشان آنلاین: با استفاده از بیت کوین می‌توانید محصولات متنوعی را از وب سایت‌های تجارت الکترونیک خریداری کنید. برخی از فعال‌ترین دسته‌ها شامل نمایندگی‌های خودرو، بیمه، لوازم مصرفی، ساعت‌های لوکس و بلیط‌های رویداد هستند.
 • کارت‌های هدیه: می‌توانید با استفاده از کارت‌های هدیه با بیت کوین خرید کنید. بسیاری از خرده فروشان آنلاین هنوز بیت کوین را به عنوان نوعی پرداخت نمی‌پذیرند، اما راهی برای خرید محصولات از آن‌ها با استفاده از ارز دیجیتال وجود دارد. کارت‌های هدیه ساده‌ترین راه استفاده از ارز دیجیتال برای خرید محصولات از شرکت‌های جهانی و کسب و کارهای کوچک محلی، به صورت آنلاین و آفلاین هستند.
 • املاک و مستغلات: می‌توانید با استفاده از بیت کوین املاک و مستغلات را در بازارهای آنلاین و مستغلات سوئیس مانند Bithome خریداری و بفروشید.

مفاله آموزش خرید بیت کوین – از ۰ تا ۱۰۰ خرید BTC را بخوانید. را بخوانید.

بیت کوین کجا ذخیره می‌شود؟

بیت کوین به روش‌های مختلفی ذخیره می‌شود. بیت کوین در شبکه بلاکچین بیت کوین، آدرس‌ها (کلیدهای عمومی)، کیف پول‌های الکترونیکی و ذخیره سازی سرد، ذخیره می‌شود. هر روش ذخیره سازی مزایا و معایب خاص خود را دارد و مهم است که روش ذخیره سازی مناسب را بر اساس نیازها و تحمل ریسک انتخاب کنید.

 • شبکه بلاکچین بیت کوین: بیت کوین‌ها در شبکه بلاکچین بیت کوین ذخیره می‌شوند که یک شبکه غیرمتمرکز و همتا به همتا است که تمام تراکنش‌های بیت کوین را ثبت می‌‌کند.
 • آدرس‌ها (کلیدهای عمومی): بیت کوین‌ها در آدرس‌هایی (کلیدهای عمومی) ذخیره می‌شوند که کپی‌هایی هستند که عمومی شده و در هر گره شبکه بیت کوین گنجانده شده است.
 • کیف پول‌های الکترونیکی: بیت کوین‌ها در کیف پول‌های الکترونیکی ذخیره می‌شوند که با استفاده از کلید خصوصی قابل دسترسی هستند. یک برنامه کیف پول به طور خودکار از یک کلید خصوصی برای امضای تراکنش‌های خروجی و ایجاد آدرس کیف پول برای شما استفاده می‌کند.
 • ذخیره سازی سرد: ذخیره سازی سرد یکی از امن‌ترین روش‌ها برای نگهداری بیت کوین است، چون این کیف پول‌ها از طریق اینترنت قابل دسترسی نیستند. کیف پول‌های ذخیره سازی سرد می‌توانند کیف پول‌های کاغذی، دستگاه‌های سخت افزاری یا حک شده در یک رسانه فیزیکی باشند.

چگونه بیت کوین بخریم و بفروشیم؟

 

چگونه بیت کوین ارسال و دریافت کنیم؟

برای دریافت بیت کوین باید آدرس کیف پول خود را به فرستنده و برای ارسال بیت کوین آدرس کیف پول گیرنده و مبلغی که می‌خواهید، ارسال کنید را وارد کنید. در ادامه مراحل کلی برای دریافت و ارسال بیت کوین را آورده‌ایم:

دریافت بیت کوین

به کیف پول ارزهای دیجیتال خود وارد شوید. گزینه “دریافت” را انتخاب کنید. آدرس کیف پول خود را کپی کنید. آدرس کیف پول خود را به شخصی که برای شما بیت کوین ارسال می‌کند ارسال کنید.

ارسال بیت کوین

به کیف پول ارزهای دیجیتال خود وارد شوید. گزینه “ارسال” را انتخاب کنید. آدرس کیف پول گیرنده را وارد کنید یا کد QR او را اسکن کنید. مقدار بیت کوینی که می‌خواهید ارسال کنید را وارد کنید. جزئیات تراکنش را تایید کنید. بیت کوین را ارسال کنید.

مراحل ارسال و دریافت بیت کوین، می‌تواند خاص باشد. بسته به کیف پول یا صرافی‌ای که استفاده می‌کنید، شاید متفاوت باشد. برخی از کیف پول‌ها همچنین ممکن است از شما بخواهند که کارمزد تراکنش را وارد کنید تا اطمینان حاصل شود که تراکنش شما به سرعت پردازش می‌شود. مهم است که قبل از ارسال بیت کوین، آدرس کیف پول گیرنده را دوباره بررسی کنید؛ چون تراکنش‌های روی بلاکچین غیرقابل برگشت، هستند.

 

کیف پول بیت کوین چیست؟

کیف پول بیت کوین یک کیف پول دیجیتالی است که کلیدهای عمومی و یا خصوصی را برای تراکنش‌های ارز دیجیتال ذخیره می‌کند. این برنامه‌ای است که به عنوان کیف پول برای ارز دیجیتال شما عمل می‌کند. کیف پول حاوی یک کلید عمومی (آدرس کیف پول) و کلیدهای خصوصی شما است که برای امضای تراکنش‌های ارز دیجیتال لازم است.

هر کسی که کلید خصوصی را بداند می‌تواند کوین‌های مرتبط با آن آدرس را کنترل کند. کیف پول بیت کوین نه تنها کوین‌های دیجیتال شما را نگه می‌دارد، بلکه آن‌ها را با یک کلید خصوصی منحصر به فرد ایمن می‌کند که تضمین می‌کند فقط شما و هرکسی که کد را به او می‌دهید، می‌توانید کیف پول بیت کوین خود را باز کنید.

کیف پول بیت کوین می‌تواند برنامه‌های نرم افزاری روی رایانه‌ها یا دستگاه‌های تلفن همراه یا دستگاه‌های سخت افزاری باشد که کلیدهای خصوصی را در یک دستگاه فیزیکی ایمن ذخیره می‌کنند. انواع مختلفی از کیف پول‌ها وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و سطوح امنیتی خاص خود را دارند. برخی از کیف پول‌ها را می‌توان برای ذخیره کلیدهای ارزهای دیجیتال مختلف استفاده کرد. یک کیف پول میزبان جزئیات جفت کلید است که تراکنش‌های ارز دیجیتال را ممکن می‌کند. روش‌های متعددی برای ذخیره کلیدها یا دانه‌ها وجود دارد.

انواع کیف پول بیت کوین

برای نگهداری بیت کوین می‌توانید از سه مدل کیف پول سخت افزاری، نرم افزاری و کیف پول کاغذی استفاده کنید.

کیف پول سخت افزاری: یک ابزار جانبی مانند فلش است که تراکنش‌ها را به درخواست کاربر امضا می‌کند. این دستگاه‌ها کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کنند و امضا و رمزگذاری را به صورت داخلی انجام می‌دهند. هیچ اطلاعات حساسی به جز تراکنش‌های امضا شده (و غیرقابل تغییر) با رایانه میزبان را به اشتراک نمی‌گذارند. نمونه موفق کیف پول‌های سخت افزاری کیف پول لجر است.

کیف پول نرم افزاری: کیف پول‌های آنلاین یا کیف پول‌های نرم افزاری یکی دیگر از راه‌های نگهداری بیت کوین است که استفاده از آن آسان‌تر از باقی گزینه‌ها است. اعتبار دسترسی به رمزارز به جای این‌که روی سخت‌ افزار کاربر باشد، نزد ارائه‌کننده کیف پول آنلاین ذخیره می‌شود. در نتیجه کاربر باید به ارائه دهنده کیف پول آنلاین اعتماد کامل داشته باشد. نمونه موفق کیف پول‌های نرم افزاری تراست ولت و اتمیک ولت است.

کیف پول کاغذی: یک کیف پول کاغذی با یک جفت کلید تولید شده روی یک کامپیوتر بدون اتصال به اینترنت ساخته می‌شود. کلید خصوصی بر روی کاغذ نوشته یا چاپ می‌شود و سپس از کامپیوتر پاک می‌شود. سپس کیف پول کاغذی را می‌توان در یک مکان فیزیکی امن برای بازیابی بعدی ذخیره کرد.

بیت کوین کجا ذخیره می‌شود؟

 

بلاکچین بیت کوین چیست؟

بلاکچین بیت کوین یک دفتر کل عمومی، دائمی و غیرمتمرکز است که تمام تراکنش‌های بیت کوین را ثبت می‌کند. این یک پایگاه داده توزیع شده است که تمام اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بیت کوین را ذخیره می‌کند. بلاکچین زنجیره‌ای از بلوک‌ها است که در آن هر بلوک حاوی یک هش رمزنگاری از بلوک قبلی تا بلوک پیدایش در زنجیره است. بلاکچین توسط شبکه‌ای از گره‌های ارتباطی که نرم افزار بیت کوین را اجرا می‌کنند، نگهداری می‌شود.

بلاکچین بیت کوین تلفیقی از بیت کوین و بلاکچین است. بلاکچین بیت کوین به داده‌های ذخیره شده در “بلوک‌های” اطلاعاتی اشاره دارد که سپس در یک “زنجیره” دائمی به هم مرتبط می‌شوند. بلاکمجموعه‌ای از تراکنش‌های بیت کوین از یک دوره خاص است. پشته‌های بلوک‌ها روی هم انباشته می‌شوند و هر بلوک جدید به بلوک‌های قبلی تکیه می‌کند.

بیت کوین از فناوری همتا به همتا استفاده می‌کند تا بدون هیچ مرجع مرکزی یا بانکی کار کند، مدیریت تراکنش‌ها و صدور بیت کوین به طور جمعی توسط شبکه انجام می‌شود. بیت‌کوین منبع باز است، طراحی آن عمومی است، کسی مالک یا کنترل بیت‌کوین نیست و همه می‌توانند در آن شرکت کنند. بیت کوین از طریق بسیاری از ویژگی‌های منحصر به فرد خود امکان استفاده‌های هیجان انگیزی را فراهم می‌کند که توسط هیچ سیستم پرداخت قبلی قابل پوشش نبود.

مقاله بلاکچین بیت کوین چیست؟ را بخوانید.

چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟

برای استخراج بیت کوین، به سخت افزار تخصصی، مانند یک ماینر ASIC، برای حل مسائل پیچیده ریاضی که تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین را تایید می‌کند، نیاز دارید. همچنین باید یک استخر ماینینگ را انتخاب کنید، نرم افزار ماینینگ را دانلود کنید و شروع به استخراج کنید. هنگامی که سخت افزار شما یک مشکل ریاضی را حل می‌کند، یک پاداش بیت کوین دریافت خواهید کرد. در ادامه مراحل کلی استخراج بیت کوین آورده شده است:

سخت افزار استخراج بیت کوین دریافت کنید: برای استخراج بیت کوین به سخت افزار تخصصی مانند ماینر ASIC نیاز دارید. این ماشین‌ها برای حل مسائل پیچیده ریاضی که برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه بیت‌کوین مورد نیاز است، طراحی شده‌اند.

استخر استخراج را انتخاب کنید: استخرهای ماینینگ گروهی از ماینرها هستند که قدرت محاسباتی خود را ترکیب می‌کنند تا شانس خود را برای حل مسائل ریاضی و کسب پاداش بیت کوین افزایش دهند. پیوستن به یک استخر استخراج می‌تواند شانس شما را برای کسب بیت کوین افزایش دهد.

دانلود نرم افزار ماینینگ: باید نرم افزار ماینینگ سازگار با سخت افزار شما را دانلود و نصب کنید. این نرم افزار سخت افزار شما را به استخر ماینینگ متصل می‌کند و به شما امکان می‌دهد استخراج بیت کوین را شروع کنید.

شروع به استخراج: هنگامی که سخت افزار خود را راه اندازی کردید، یک استخر استخراج را انتخاب کردید و نرم افزار استخراج را دانلود کردید، می‌توانید استخراج بیت کوین را شروع کنید. نرم افزار ماینینگ از سخت افزار شما برای حل مسائل پیچیده ریاضی و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین استفاده می‌کند.

دریافت پاداش بیت کوین: زمانی که سخت افزار ماینینگ شما یک مشکل ریاضی را حل کند، پاداش بیت کوین دریافت خواهید کرد. پاداش در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین به ازای هر بلوک است، اما هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک به نصف کاهش می‌یابد.

تاریخچه بیت کوین

 

تعداد کل بیت کوین‌ها چقدر است؟

تا ماه می ۲۰۲۳، بیش از ۱۹ میلیون بیت کوین موجود است و حداکثر تعداد بیت کوین‌هایی که می‌تواند وجود داشته باشد، ۲۱ میلیون بیت کوین است. این محدودیت توسط ساتوشی ناکاموتو در پروتکل بیت کوین کدگذاری شد. نرخ ایجاد بیت کوین‌های جدید در طول زمان از طریق فرآیندی به نام نصف کردن کاهش می‌یابد و پاداش استخراج یک بلوک جدید در حال حاضر ۶.۲۵ BTC است.

هنگامی که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شد، دیگر نمی‌توان بیت کوین جدیدی ایجاد کرد. تخمین زده می‌شود که بین ۳ تا ۴ میلیون بیت کوین برای همیشه از دست می‌رود و تنها حدود ۲ میلیون بیت کوین برای استخراج باقی مانده است. تعداد بیت‌کوین‌های موجود تقریباً هر ۱۰ دقیقه با استخراج بلاک‌های جدید تغییر می‌کند و هر بلاک جدید ۶.۲۵ بیت‌کوین را به گردش می‌افزاید.

اما امکان ماین همه بیت کوین‌ها وجود ندارد. در واقع امکان استخراج همزمان تمامی بیت کوین‌ها وجود ندارد. حداکثر تعداد بیت کوین‌هایی که می‌تواند وجود داشته باشد؛ نرخ ایجاد بیت کوین‌های جدید در طول زمان از طریق فرآیندی به نام هاوینگ (نصف کردن) کاهش می‌یابد و پاداش استخراج یک بلوک جدید در حال حاضر ۶.۲۵ BTC است. اما این رقم متغیر است.

 

استخراج بیت کوین در چه کشورهایی انجام می‌شود؟

چین قبلاً بازیگر اصلی استخراج بیت کوین بود، اما دولت چین در سال ۲۰۲۱ تمام عملیات استخراج در این کشور را ممنوع کرد و از آن زمان بسیاری از ماینرها به کشورهای دیگر نقل مکان کردند. ایالات متحده، قزاقستان و روسیه در حال حاضر سه کشور برتر از نظر استخراج بیت کوین هستند. با ادامه افزایش هزینه‌های انرژی در سراسر جهان، احتمالاً نقشه استخراج در آینده دوباره تغییر خواهد کرد.در ادامه فهرستی از کشورهایی که با توجه به منابع مختلف درگیر استخراج بیت کوین هستند آورده شده است:

 • ایالات متحده: ۳۵.۴٪
 • قزاقستان: ۱۸.۱٪
 • روسیه: ۱۱.۲۳٪
 • کانادا: ۹.۵۵٪
 • ایرلند: ۴.۶۸٪
 • مالزی: ۴.۵۸٪
 • آلمان: ۴.۴۸%
 • ایران: ۳.۱%

السالوادور در ۹ ژوئن ۲۰۲۱ با تبدیل شدن به اولین کشور در جهان که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی تصویب کرد، تاریخ ساز شد. این اقدام توسط کنگره این کشور تصویب شد و به پیشنهاد رئیس جمهور نایب بوکله برای پذیرش ارز دیجیتال رای مثبت داد.

استفاده از ارز دیجیتال به عنوان ارز قانونی، در کنار دلار آمریکا، طی ۹۰ روز قانونی شد و نرخ مبادله بیت کوین/دلار توسط بازار تعیین شد. مردم سالوادور می‌توانستند مالیات خود را به بیت کوین بپردازند و هر عامل اقتصادی موظف بود، ارز دیجیتال را به عنوان پرداخت بپذیرد؛ مگر این‌که به فناوری لازم دسترسی نداشته باشد.

تاریخچه بیت کوین

 

بیت کوین در ایران

بیت کوین در ایران از ابتدا طرفداران و مخالفان زیادی را داشته است؛ اما در ادامه به بررسی بیت کوین در ایران می‌پردازیم:

استخراج بیت کوین در ایران

ایران بازیگر مهمی در صنعت استخراج بیت کوین است و حدود ۴.۵ تا ۷ درصد از نرخ هش بیت کوین جهانی را به خود اختصاص داده است. ایران برق ارزانی دارد و دولت در سال ۲۰۱۹ استخراج ارز دیجیتال را به عنوان یک فعالیت تجاری مشروع به رسمیت شناخت و بیش از ۱۰۰۰ مجوز استخراج رمزارز را برای ورود سرمایه به کشور تحت تحریم صادر کرد.

با این وجود، دولت به دلیل مصرف برق یارانه‌ای ایران و همچنین سوء ظن پنهانی مبنی بر فرار معدنچیان غیرقانونی از پرداخت مالیات و عوارض، نگرانی‌هایی با این صنعت دارد. دولت ایران ماینرها را ملزم به پرداخت مالیات بر برق خود کرده و رمزارز استخراج شده خود را به بانک مرکزی ایران بفروشد.

موضع بانک مرکزی درباره بیت کوین

در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ بانک مرکزی ایران اعلام کرد که به‌ کار گرفتن بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر در همه مراکز پولی و مالی ممنوع است.

معاملات بیت کوین در ایران

از ابتدای خلق بیت کوین و ورودش به عرصه معاملات، فعالیت کاربران ایرانی در صرافی‌های بین‌ المللی به علت اعمال تحریم‌ها با فشار مضاعف و محدودیت‌های زیادی روبه رو بوده است. با این وجود کاربران ایرانی از سال ۲۰۱۸ میلادی ۸ میلیارد دلار تراکنش ارز دیجیتال در بایننس داشته‌اند. اما بیش‌ترین سهم معاملات در صرافی‌های داخلی ایران مربوط به صرافی نوبیتکس بوده است که حدود ۷٫۸میلیارد دلار از مبلغ کل ورودی بایننس، از طریف نوبیتکس مبادله شده است.

دیدگاه شرعی درباره بیت کوین

سید موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید شیعیان استفاده از بیت‌کوین را به فساد اقتصادی نداشتن و خلاف قانون نبودن، مشروط کرده‌ است. سید علی خامنه‌ای حکم شرعی تولید و خرید و فروش رمزارز را تابع قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران می‌داند. لطف‌الله صافی گلپایگانی، حسین نوری همدانی و حسین وحید خراسانی که همگی جزو مراجع تقلید سنتی حوزه هستند، معامله رمزارز را دارای اشکال شرعی می‌دانند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله حکم شرعی ارز دیجیتال + نظر مراجع تقلید را بخوانید.

 

قوانین کشورها و دولت‌ها در مورد بیت کوین

قوانین کشورها و دولت‌ها در مورد بیت کوین بسیار متفاوت است، برخی از کشورها آن را قانونی می‌دانند، برخی آن را ممنوع می‌کنند و برخی دیگر هنوز در منطقه خاکستری هستند. مهم است که قبل از استفاده از بیت کوین از وضعیت قانونی آن در کشور خود مطلع شوید. در ادامه خلاصه‌ای از قوانین کشورها و دولت‌ها در مورد بیت کوین آمده است:

حقوقی: بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، آلمان، شیلی و کلمبیا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را قانونی کرده‌اند. در این کشورها، بیت کوین توسط قانون به رسمیت شناخته شده است و استفاده از آن قانونی است.

غیرقانونی: برخی کشورها از جمله چین، الجزایر، بنگلادش، مصر، عراق، مراکش، نپال، قطر، عربستان سعودی و تونس استفاده از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده‌اند. در این کشورها استفاده از بیت کوین غیرقانونی است و افرادی که از آن استفاده می‌کنند ممکن است با مجازات‌های سختی روبرو شوند.

منطقه خاکستری: در بسیاری از کشورها، وضعیت قانونی بیت کوین هنوز نامشخص است و مقررات اغلب در معرض تغییر هستند. برخی از کشورها هنوز تصمیم خود را در مورد این‌که با بیت کوین چه کنند نگرفته‌اند، در حالی که برخی دیگر مقرراتی را برای کاهش استفاده از آن برای مقاصد غیرقانونی وضع کرده‌اند.

چه چیزی بیت کوین را تهدید می‌کند؟

 

مقایسه انتقال پول در شبکه بیت کوین و شبکه بانکی

مقایسه انتقال پول در شبکه بیت کوین و شبکه بانکی نشان می‌دهد، تراکنش‌های بیت کوین ارزان‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر از تراکنش‌های بانکی سنتی هستند. با این وجود، تراکنش‌های بیت کوین برگشت‌ناپذیر است و وضعیت قانونی بیت کوین هنوز در بسیاری از کشورها نامشخص است. بانک‌ها پشتیبانی مالی مانند وام، پس‌انداز و سایر معاملات را ارائه می‌کنند، اما متمرکز هستند و در معرض سوگیری هستند و نسبتاً کندتر از تراکنش‌های بیت‌کوین هستند. بانک‌ها می‌توانند به کاهش نگرانی‌های امنیتی دارندگان ارزهای دیجیتال کمک کنند و از بلاکچین‌های عمومی برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای پرداخت خود استفاده کنند.

شبکه بیت کوین:

 • بیت کوین ۳۰۰ برابر ارزان‌تر از حواله‌های سیمی است و بانک‌ها با هر انتقال سیمی ۸۳ درصد سود می‌برند.
 • تراکنش‌های بیت کوین ایمن‌تر و قابل اعتمادتر هستند؛ چون از شماره‌های شناسایی ناشناس در تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.
 • تراکنش‌های بیت کوین برگشت‌ناپذیر هستند، به این معنی که پس از تایید یک تراکنش، نمی‌توان آن را معکوس کرد.
 • تراکنش‌های بیت‌کوین غیرمتمرکز هستند، به این معنی که نیازی به واسطه ندارند و نسبت به تراکنش‌های بانکی سنتی سریع‌تر و ارزان‌تر هستند.

شبکه بانکی:

 • بانک‌ها حمایت مالی مانند وام، پس انداز و سایر معاملات را ارائه می‌دهند.
 • بانک‌ها متمرکز و در معرض تعصب هستند و نسبتاً کندتر از تراکنش‌های بیت کوین هستند.
 • بانک‌ها می‌توانند با ایمن کردن ارزهای دیجیتال از سرقت یا هک، نگرانی‌های امنیتی دارندگان ارزهای دیجیتال را کاهش دهند.
 • بانک‌ها می‌توانند از بلاکچین‌های عمومی، از جمله استیبل کوین‌ها، برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای پرداخت خود استفاده کنند.
 • جابجایی پول در سراسر جهان یک کابوس لجستیکی برای بانک‌ها است و یک انتقال بانکی ساده باید قبل از رسیدن به هر نوع مقصدی، سیستم پیچیده ای از واسطه‌ها را دور بزند.

 

چه چیزی بیت کوین را تهدید می‌کند؟

بیت کوین با چندین تهدید از جمله شرایط اقتصادی، افزایش مقررات، سقوط استیبل کوین، کلاهبرداری، خطرات امنیت سایبری، خطرات امنیت ملی و آینده نامشخص مواجه است. درک این تهدیدات قبل از سرمایه‌گذاری در بیت کوین بسیار مهم است. بیت کوین با چندین تهدید مواجه است، از جمله:

شرایط اقتصادی گسترده‌تر: مفهوم تمرکززدایی سنگ بنای صنعت کریپتو است و یک جو اقتصادی ریسک گریز می‌تواند صنعت کریپتو را در سال ۲۰۲۲ تهدید کند.

افزایش مقررات: دولت‌ها در سراسر جهان مقرراتی را برای کاهش استفاده از بیت‌کوین برای مقاصد غیرقانونی وضع می‌کنند که می‌تواند پذیرش آن را محدود کند.

سقوط احتمالی تتر (USDT) یا سایر استیبل کوین‌ها: استیبل کوین‌هایی مانند تتر در صورتی که پول نقد کافی برای پشتیبانی از توکن‌های صادر شده نداشته باشند، می‌توانند تهدیدی جدی باشند.

کلاهبرداری: فعالیت‌های مجرمانه اعتماد سرمایه‌گذاران را تضعیف می‌کند و برای مردم عادی هزینه دارد. علاوه بر این، مانع افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال می‌شود.

خطرات امنیت سایبری: بیت کوین و بلاکچین در برابر دستکاری ارز، سرقت هویت، کلاهبرداری و جاسوسی مبتنی بر وب آسیب‌پذیر هستند.

خطرات امنیت ملی: بازار غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال امنیت ملی ایالات متحده را تهدید می‌کند و نیاز به نظارت و اجرای بیشتر در برابر پولشویی دارد.

آینده نامشخص: ارزش بیت کوین می‌تواند دائما و به طور چشمگیری تغییر کند و هیچ تضمینی برای افزایش مجدد آن وجود ندارد. علاوه بر این، قانون‌گذاران و بانک‌های مرکزی ممکن است روزی پول دیجیتال خود را ایجاد کنند، که می‌تواند جایگزین پیشنهادهای فعلی شود.

آیا امکان ردیابی تراکنش بیت کوین وجود دارد؟

 

آیا امکان ردیابی تراکنش بیت کوین وجود دارد؟

بله، امکان ردیابی تراکنش‌های بیت کوین وجود دارد. تراکنش‌های بیت‌کوین در یک دفتر کل عمومی به نام بلاکچین ثبت می‌شوند، به این معنی که همه تراکنش‌ها می‌توانند آزادانه از هر نقطه در سراسر جهان دسترسی داشته باشند. به هر تراکنش یک شناسه تراکنش یا TXID اختصاص داده می‌شود که هش تمام داده‌های تراکنش است و تراکنش‌ها و وضعیت آن‌ها را می‌توان با استفاده از یک گره کامل، یک کیف پول یا وب سایت‌های کاوشگر بلاکچین ردیابی کرد.

کاوشگرهای بیت کوین به شما امکان می‌دهند فعالیت‌ها را در بلاکچین بیت کوین نقشه برداری کنید و به لطف این شفافیت، تراکنش‌ها قابل ردیابی هستند و می‌توانید بلاکچین را نوعی پایگاه داده باز پر از تراکنش‌های بیت کوین در نظر بگیرید. از آن‌جایی که بلاکچین شفاف است، می‌توان به راحتی جریان پول را ردیابی کرد و اگر هویت پشت یک آدرس کیف پول مشخص باشد، می‌توان تراکنش‌های انجام شده را در آینده ردیابی کرد و ردیابی کرد.

 

آیا بیت کوین قابل هک است؟

در حالی که بیت کوین به طور کلی ایمن است، هنوز برخی از خطرات مرتبط با آن وجود دارد که کاربران باید از آن آگاه باشند. بیت کوین به طور کلی امن در نظر گرفته می‌شود، اما هنوز هم برخی از خطرات مرتبط با آن وجود دارد. بیت کوین بیشتر به دلیل فناوری بلاکچین که برای تایید تراکنش‌ها به رمزنگاری متکی است، ایمن است.

بیت کوین همچنین تراکنش‌های خود را به صورت عمومی در دسترس قرار می‌دهد و کاربران را ناشناس نگه می‌دارد. علاوه بر این، بلاکچین اطلاعات شخصی را هنگام خرید یا فروش بیت کوین ذخیره نمی‌کند. بیت کوین در صورت استفاده صحیح می‌تواند سطوح بسیار بالایی از امنیت را ارائه دهد و این مسئولیت کاربر است که اقدامات خوبی را برای محافظت از پول خود اتخاذ کند، مانند رمزگذاری کیف پول یا تلفن هوشمند خود و تهیه نسخه پشتیبان از کیف پول خود به طور منظم. در ادامه برخی از مسائل امنیتی اصلی مربوط به بیت کوین آورده شده است:

 • خطرات امنیت سایبری: بیت کوین و بلاکچین در برابر دستکاری ارز، سرقت هویت، کلاهبرداری و جاسوسی مبتنی بر وب آسیب‌پذیر هستند. هکرها می‌توانند به کیف پول‌های دیجیتال دسترسی پیدا کنند و ارزهای دیجیتال را سرقت کنند.
 • کلاهبرداری: فعالیت‌های مجرمانه اعتماد سرمایه‌گذاران را تضعیف می‌کند و برای مردم عادی هزینه دارد. علاوه بر این، مانع افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال می‌شود.
 • Cryptojacking: حملات بدافزار Cryptomining، همچنین به عنوان cryptojacking شناخته می‌شود، می‌تواند قدرت و منابع دستگاه‌ها را برای استخراج ارزهای دیجیتال ربوده کند.
 • فقدان بیمه و امنیت: صرافی‌های رمزنگاری و کیف‌پول‌ها معمولاً بیمه و امنیت کافی برای ذخیره‌سازی پول را مانند بانک فراهم نمی‌کنند.
 • امکان سرقت: بیت کوین دارایی‌های دیجیتالی را ایجاد می‌کند که دارای ارزش ذاتی هستند و می‌توانند به سرقت رفته و به طور فوری و غیرقابل برگشت به صاحبان جدید منتقل شوند. این یک انگیزه بزرگ برای هکرها ایجاد می‌کند.
برای اطلاعات بیشتر مقاله آیا هک بیت کوین امکان‌پذیر است؟ را بخوانید.

مقایسه طلا و بیت کوین

 

مقایسه طلا و بیت کوین

طلا و بیت کوین دارای شباهت‌هایی هستند، مانند این‌که به عنوان ذخیره ارزش و پوششی در برابر تورم استفاده می‌شوند و بادوام، قابل حمل هستند. با این حال، طلا یک دارایی تثبیت شده است که برای هزاران سال وجود داشته است و توسط مقامات مرکزی تنظیم و درک می‌شود، در حالی که بیت کوین دارایی نسبتا جدیدی است که توسط مقامات مرکزی تنظیم نمی‌شود، اما در سال‌های اخیر بازده بسیار بالاتری نسبت به سایر دارایی‌ها داشته است.

انتخاب بین طلا و بیت کوین به عنوان سرمایه‌گذاری به عواملی مانند تحمل ریسک، اهداف سرمایه‌گذاری، استراتژی و میزان سرمایه‌ای که فرد می‌تواند از دست دادن را تحمل کند، بستگی دارد. در ادامه مقایسه اجمالی بین طلا و بیت کوین را آورده‌ایم:

طلا هزاران سال است که وجود داشته است و دارایی تثبیت شده‌ای است که به عنوان ذخیره ارزش و پوششی در برابر تورم و کاهش ارزش پول استفاده می‌شود. طلا از سال ۲۰۰۹ بازده سالانه تعدیل شده بر اساس تورم نسبتاً ثابتی در حدود ۳.۳ درصد و بازده کل حدود ۵۷ درصد دارد. طلا یک دارایی ملموس است که توسط مقامات مرکزی تنظیم و درک می‌شود. طلا بادوام، قابل حمل و قابل تقسیم است.

بیت کوین یک دارایی نسبتاً جدید است که تنها ۱۵ سال است که وجود داشته است؛ اما در سال‌های اخیر بازده بسیار بالاتری نسبت به سایر دارایی‌ها داشته است. بیت کوین از سال ۲۰۰۹ بازده سالانه تعدیل شده بر اساس تورم نزدیک به ۱۴۵ درصد و بازده کل ۳۳,۹۸۳,۹۶۵ درصد دارد. بیت کوین یک دارایی دیجیتال است که غیرمتمرکز است و توسط مقامات مرکزی تنظیم نمی‌شود. بیت کوین بادوام، قابل حمل و قابل تقسیم است.

 

تفاوت بیت کوین با سایر ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال دیگری نیز وجود دارند که رمزارز نیستند، مانند دلار دیجیتال، پوند و یورو که می‌توانند به عنوان ارزهای دیجیتال در صورت نگهداری و جابجایی آنلاین وجود داشته باشند. در این‌جا چند تفاوت بین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد:

بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است که توسط مقامات مرکزی تنظیم نمی‌شود. بیت کوین توسط یک مرجع غیرمتمرکز کنترل می‌شود، که مانند ارزهای دولتی نیست. بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که در پایگاه داده بلاکچین ثبت و منتقل می‌شود. بیت کوین در سال‌های اخیر بازده قابل توجهی بالاتر از سایر دارایی‌ها داشته است.

سایر ارزهای دیجیتال می‌توانند متمرکز یا غیرمتمرکز باشند و توسط مقامات مرکزی تنظیم شوند. سایر ارزهای دیجیتال می‌توانند ارزهای رمزنگاری شده باشند یا نه. البته زمانی که به صورت آنلاین نگهداری می‌شوند و منتقل می‌شوند، می‌توانند به عنوان ارزهای دیجیتال وجود داشته باشند. سایر ارزهای دیجیتال جذابیت‌های متفاوتی را دارا هستند؛ اما محبوبیت ارزهای دیجیتال عمدتاً از ماهیت غیرمتمرکز آن‌ها ناشی می‌شود. سایر ارزهای دیجیتال را می‌توان برای اهداف مختلفی مانند ایجاد سیستم‌های مالی غیرمتمرکز استفاده کرد.

کیف پول بیت کوین

 

آینده بیت کوین چگونه خواهد بود؟

آینده بیت کوین نامشخص است و نظرات مختلفی در مورد این‌که در سال‌های آینده چگونه خواهد بود وجود دارد. برخی کارشناسان ادامه نوسانات را پیش بینی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر نسبت به آینده آن خوش بین هستند. نصف شدن بیت کوین آتی می‌تواند قیمت آن را به سطوح بی سابقه ای برساند و ادامه پذیرش بیت کوین می‌تواند برای زندگی روزمره همه متحول کننده باشد. در ادامه چند سناریو ممکن برای بیت کوین را آورده‌ایم:

 • تداوم نوسانات: قیمت بیت کوین احتمالاً بی ثبات باقی می‌ماند، با نوسانات قابل توجه قیمت به جای استثناء، معمول است. این نوسان ممکن است با بلوغ بازار کاهش یابد، اما در این مدت انتظار سواری ترن هوایی را دارید.
 • دهه محوری: دهه آینده می‌تواند برای بیت کوین و به طور گسترده‌تر برای ارزهای دیجیتال بسیار مهم باشد. سال‌های آتی ممکن است شاهد تغییرات قابل‌توجهی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال، با انقلاب‌هایی در اکوسیستم مالی و سایر حوزه‌ها باشیم.
 • دارایی کمیاب: با نصف شدن بیت کوین که انتظار می‌رود در آوریل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد، بیت کوین کمیاب‌تر می‌شود که می‌تواند قیمت آن را به سطوح بی سابقه برساند.
 • چشم انداز مثبت: برخی از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که بیت کوین می‌تواند در سال ۲۰۲۳ دوباره افزایش یابد، به شرطی که باد مخالف اقتصاد کلان وجود نداشته باشد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کریپتو به آینده آن خوش بین هستند.
 • تاثیر تحول‌آفرین: پذیرش بیت‌کوین در ۱۴ سال اول آغاز به کار از پذیرش اینترنت پیشی گرفته است، و ادامه پذیرش بیت‌کوین با پیشی گرفتن از پذیرش اینترنت می‌تواند برای زندگی روزمره همه افراد متحول باشد. ارزهای رمزنگاری شده راهی سریع، ایمن و غیرمتمرکز برای انتقال ارزش ارائه می‌کنند که جایگزینی بالقوه برای بانکداری سنتی است.

 

به روز رسانی بیت کوین و هارد فورک بیت کوین چیست؟

به‌روزرسانی‌های بیت‌کوین و هارد فورک‌ها رویدادهای مهمی هستند که می‌توانند بر آینده ارز دیجیتال تأثیر بگذارند. هارد فورک‌ها منجر به تغییر اساسی در پروتکل بلاکچین بیت کوین می‌شود که دو شاخه ایجاد می‌کند، در حالی که سافت فورک‌ها تغییرات اساسی کمتری هستند که با عقب سازگار هستند. هارد فورک‌ها می‌توانند منجر به ایجاد ارزهای دیجیتال جدید و بهبود کد شوند، در حالی که به روز رسانی‌ها می‌تواند شامل رفع اشکال، بهبودهای امنیتی و ویژگی‌های جدید باشد. به روز رسانی بیت کوین و هارد فورک‌ها رویدادهای مهمی هستند که می‌توانند آینده ارز دیجیتال را تحت تاثیر قرار دهند.

هارد فورک بیت کوین: هارد فورک یک تغییر اساسی در پروتکل بلاکچین است که منجر به دو شاخه می‌شود، یکی از پروتکل قبلی و دیگری از نسخه جدید پیروی می‌کند. در طول یک هارد فورک، نرم‌افزار پیاده‌سازی بیت‌کوین و روش‌های استخراج آن ارتقا می‌یابد، و هنگامی که کاربر نرم‌افزار خود را ارتقا می‌دهد، آن نسخه تمام تراکنش‌های نرم‌افزارهای قدیمی‌تر را رد می‌کند و در واقع شاخه جدیدی از بلاکچین ایجاد می‌کند.

سافت فورک بیت کوین: سافت فورک یک تغییر اساسی کمتر در پروتکل بلاکچین بیت کوین است که به عقب سازگار است، به این معنی که کاربران با پروتکل جدید همچنان می‌توانند با کاربران پروتکل قدیمی تعامل داشته باشند. سافت فورک‌ها شاخه جدیدی از بلاکچین را ایجاد نمی‌کنند، بلکه قوانین جدیدی را به بلاکچین موجود اضافه می‌کنند.

تاثیر هارد فورک‌ها: هارد فورک‌ها می‌توانند منجر به ایجاد ارزهای دیجیتال جدید مانند بیت کوین کش شود که در آگوست ۲۰۱۷ در نتیجه هارد فورک ایجاد شد. هارد فورک‌ها همچنین می‌توانند منجر به بهبود کد و ایجاد بلاکچین‌های جدید شوند.

به روز رسانی بیت کوین: به روز رسانی بیت کوین تغییراتی در پروتکل بیت کوین است که منجر به هارد یا سافت فورک نمی‌شود. به‌روزرسانی‌ها می‌توانند شامل رفع اشکال، پیشرفت‌های امنیتی و ویژگی‌های جدید باشند.

اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر هستید، مقاله فورک بیت کوین را مطالعه نمایید.

بیت کوین چیست؟

 

هاوینگ بیت کوین چیست؟

نصف شدن بیت کوین رویدادی است که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد، زمانی که پاداش استخراج بلاک‌های جدید بیت‌کوین به نصف کاهش می‌یابد و در نتیجه استخراج‌کنندگان ۵۰ درصد بیت‌کوین کمتری برای تأیید تراکنش‌ها دریافت می‌کنند. انتظار می‌رود نصف شدن بیت کوین آینده در آوریل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد و انتظار می‌رود توجه بیشتری را به بیت کوین جلب کند و عرضه کوین‌های جدید وارد شده به گردش را کاهش دهد.

نصف شدن یا هاوینگ بیت کوین رویدادی است که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد، زمانی که پاداش استخراج بلاک‌های جدید بیت‌کوین به نصف کاهش می‌یابد و در نتیجه ماینرها ۵۰ درصد بیت‌کوین کمتری برای تأیید تراکنش‌ها دریافت می‌کنند. هدف از نصف کردن کاهش نرخ ایجاد کوین‌های جدید و در نتیجه کاهش مقدار موجود عرضه جدید است. نصف کردن بیت کوین در نرم افزار بلاکچین اصلی شبکه تعبیه شده است که نرخ ایجاد بیت کوین‌های جدید را تعیین می‌کند.

با اطلاعات موجود، احتمال آن وجود دارد که آخرین هاوینگ در سال ۲۱۴۰ رخ دهد، زمانی که تعداد بیت کوین‌های در گردش به حداکثر عرضه ۲۱ میلیون خواهد رسید. هاوینگ بعدی به احتمال زیاد در آوریل ۲۰۲۴ انجام شود. انتظار می‌رود نصف شدن توجه بیشتری را به بیت کوین جلب کند و انتظار می‌رود عرضه کوین‌های جدید وارد شده به گردش را کاهش دهد که می‌تواند منجر به افزایش قیمت بیت کوین شود.

 

کلام آخر بیت کوین چیست؟

در آخر آگاه باشید که تمامی اطلاعات به صورت دقیق بررسی شده است و شما می‌توانید به ویکیپدیا “بیت کوین چیست؟” نیز مراجعه نمایید. در این مقاله تلاش کردیم، توضیح مفیدی از بیت کوین را ارائه کنیم. روزی خواهد رسید که جهانیان بدون این‌که از پیچدگی‌های فنی این فناوری چیزی بدانند، از آن استفاده خواهند کرد. درست مانند اینترنت. بیت کوین تغییرات شگرفی در نگرش مردم نسبت به پول ایجاد کرد و این تغییرات جهش بزرگی در زندگی بشر خواهد بود. ارز دیجیتال بیت کوین از هیچ تا بی‌نهایت، پولی از مردم و برای مردم است.

۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

‫۱۴ نظرها

  1. سلام وقت بخیر
   بله باتوجه به پیشرفت روز به روز کریپتو و به واسطه صرافی های داخلی این امر راحت تر از گذشته شده.

  1. به نظر من و تحلیل گرهای تیم ارزیدو،بیت کوین در سال ۲۰۲۴ احتمالا به این قیمت برسه. در حال حاضر و با اتفاقاتی که افتاده نمیشه جواب قطعی به این سؤال شما داد.

  1. عرض ادب و احترام
   از اونجایی که ماهیت این بازار و ارز ها به صورت دیجیتالی هستند اکثرا به همین ترتیب هم معامله میشوند، البته ممکن است صرافی هایی در داخل وجود داشته باشند که این امر را برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود انجام دهند.

  1. سلام و روز بخیر عرض میکنم
   دوست عزیز تیم ارزیدو هیچگونه پیشنهادی در باره سرمایه گذاری به هیچ کاربری نمیده اما شما میتونید از طریق لینک زیر وارد بخش تحلیل های سایت بشید و با کسب اطلاعات از این قسمت بر اساس داده ها، تجزیه و تحلیل خودتون به امر سرمایه گذاری بپردازید.

   صفحه تحلیل ها: https://www.arzido.com/analysis/
   صفحه تحلیل بیت کوین : https://www.arzido.com/analysis/bitcoin-analysis/

  1. سلام و احترام
   متاسفانه تیم ارزیدو هیچگونه پیشنهادی در این باره نمیده اما شما میتونید از صفحه تحلیل های ارزیدو استفاده کرده و به داده های مد نظر خود برسید.

   صفحه تحلیل ها: https://www.arzido.com/analysis/
   صفحه تحلیل بیت کوین : https://www.arzido.com/analysis/bitcoin-analysis/

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا