ارز AVAX – توکن بومی بلاکچین آوالانچ

ارز AVAX یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر پلتفرم آوالانچ است. ارز اواکس توکن بومی پلتفرم بلاکچین آوالانچ، یک توکن کاربردی است که به عنوان کوین رایج این شبکه مبادله می‌شود. همچنین بسیاری از اهداف مهم دیگر غیر از خدمت به عنوان ارز در اکوسیستم آوالانچ را انجام می‌دهد. برای مثال، استیک کردن AVAX پشتیبانی قابل توجهی را برای ایمن‌سازی شبکه ارائه می‌کند. به طور همزمان، کوین AVAX که برای پرداخت کارمزد تراکنش استفاده می‌شود، از عرضه خارج و در نتیجه عرضه در گردش توکن‌های AVAX به طور دائم کاهش می‌یابد.

آواکس برای قراردادهای هوشمند، dApps و زیرشبکه‌ها ساخته شده است. تمرکز این شبکه بر تراکنش‌های سریع، کارمزدهای پایین و بهره‌وری انرژی است. رمز ارز آوالانچ که AVAX نامیده می‌شود، کوین بومی است. به لطف معماری سه بلاکچین و پروتکل اجماع اثبات منحصربه‌فرد، آوالانچ ظرفیت ارائه توان عملیاتی بالا و نهایی بودن تراکنش‌ها را دارد که شبکه را قادر می‌سازد بدون به خطر انداختن امنیت یا تمرکززدایی آن، مقیاس‌پذیر شود.

 

ارز اواکس

در سال ۲۰۱۸، وایت پیپر یا کاغذ سفیدی که آوالانچ را توصیف می‌کرد، برای اولین بار در InterPlanetary File System، یک شبکه همتا به همتا، به اشتراک گذاشته شد. توکن‌های AVAX برای اولین بار از طریق فروش اولیه در فوریه ۲۰۱۹ فروخته شدند. پس از آن فروش خصوصی دیگری در می ۲۰۲۰ و عرضه اولیه سکه (ICO) در جولای ۲۰۲۰ انجام شد. آوا لبز در سال ۲۰۲۲ دور جدیدی از سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهد که آن را به یکی از با ارزش‌‎ترین استارت آپ‌های رمزنگاری تبدیل می‌کند.

در دنیای پلتفرم آوالانچ، ارز رمزنگاری شده آن AVAX نام دارد. این توکن ابزاری به عنوان وسیله‌ای برای تبادل در اکوسیستم آوالانچ کار می‌کند. علاوه بر استفاده از آن به عنوان ارز، استیک کردن ارز AVAX به گیرندگان پاداش می‌دهد و شبکه را ایمن نگه می‌دارد. مکانیسم کاهش تورم ارز AVAX با استخراج ارزش ترکیبی از استیکینگ استفاده می‌شود. در واقع توکن‌های AVAX که به‌ عنوان کارمزد تراکنش شبکه پرداخت می‌شوند، سوزانده شده که این امر باعث کاهش همیشگی کوین‌های در گردش AVAX می‌شود.

ارز اواکس

 

تیم مدیریت آوالانچ

تیم توسعه آوا Labs، توسط سه نفر از دانشمندان کامپیوتر به رهبری Emin Gun Sirer، دانشمند کامپیوتر کهنه کار که سابقه طولانی در بیت‌کوین، شبکه‌های غیرمتمرکز و بلاکچین دارد، تاسیس شدند.

دکتر امین گان سیرر، مدیرعامل آوا لبز است و یک رهبر قدیمی بلاکچین است که به توسعه مقیاس بیت‌کوین کمک کرده است. ایجاد پروتکل آوالانچ ادامه آن کار بود. او در سال ۲۰۰۰ دکترای علوم کامپیوتر دریافت کرد و از سال ۲۰۰۱ در دانشگاه کرنل استاد بود. او همچنین یکی از اعضای کلیدی IC3 است. علاوه بر سه عضو موسس، تیم آزمایشگاه آوا رشد کرده و شامل ۴۵ فرد دیگر با تحصیلات در رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی، اقتصاد و امور مالی می‌شود. همچنین تعدادی از کارشناسان بازاریابی و حقوقی در این تیم حضور دارند.

 

آوالانچ چگونه کار می کند؟

شبکه اصلی Avalanche از سه بلاکچین داخلی پشتیبانی می‌کند که وظایف مختلفی را انجام می‌دهند. در ادامه به هر یک از این بلاکچین‌ها و نحوه کار آن‌ها اشاره می‌کنیم:

پلتفرم زنجیره‌ای (X-Chain): یک پلتفرم غیرمتمرکز برای ایجاد و تجارت دارایی‌های دیجیتال، مثل توکن‌های رمزنگاری شده است. هزینه‌های تراکنش در X-Chain با استفاده از ارز AVAX پرداخت می‌شود.

زنجیره پلتفرم (P-Chain): پلتفرم فراداده‌ای که اعتبارسنجی‌های آوالانچ را هماهنگ می‌کند. همچنین ایجاد زیرشبکه‌های جدید را ردیابی کرده و امکان ایجاد زیرشبکه‌های جدید را فراهم می‌کند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بلاکچین‌های خود را ایجاد کنند.

زنجیره قرارداد (C-Chain): زنجیره بلوکی که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. از ماشین مجازی اتریوم (EVM) که توسط آوالانچ پشتیبانی می‌شود، استفاده می‌کند.

تراکنش‌ها با استفاده از پروتکل اجماع آوالانچ و سیستم اثبات سهام تائید می‌شوند. این پروتکل از رای گیری مکرر نمونه فرعی برای رسیدن به اجماع استفاده می‌کند. وقتی که اعتبارسنجی در حال پردازش تراکنش است، زیرمجموعه کوچک و تصادفی اعتبارسنجی را بررسی می‌کند. هر یک از آن اعتباردهنده‌ها با توصیه‌ای مبنی بر پذیرش یا رد معامله پاسخ می‌دهند.

این روند تا زمانی ادامه دارد که تعداد زیادی از اعتبارسنجی‌ها به همان روش پاسخ دهند. اگر تداخلی نباشد، کل فرآیند اعتبارسنجی خیلی سریع اتفاق می‌افتد. در صورت وجود مغایرت، روند رای گیری تا زمان پذیرش معاملات غیرمتعارض و رد معاملات متعارض ادامه خواهد داشت.

ارز آواکس

 

پرداخت هزینه تراکنش با ارز دیجیتال اواکس

AVAX ارز پیش فرض در اکوسیستم آوالانچ و یک ارز رایج در بین زیرشبکه‌ها است. استفاده از ارز AVAX در میان زیرشبکه‌ها بسیار مهم است؛ زیرا قابلیت همکاری بین آن‌ها را افزایش می‌دهد. توسعه‌دهندگان از شبکه Avalanche برای توسعه شبکه‌ها و توکن‌های سفارشی بلاکچین استفاده می‌کنند.

این پلتفرم همچنین برای استقرار پروتکل‌های DeFi، NFTها و بازی‌ها در میان انبوهی از قابلیت‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. چه ایجاد توکن‎‌های سفارشی با کمک X-Chain یا انتشار قراردادهای هوشمند با استفاده از C-Chain، به پرداخت‌های ارز AVAX نیاز دارد. ساخت توکن‌های سفارشی با استفاده از X-Chain، راه‌اندازی قراردادهای هوشمند در C-Chain یا تولید زیرشبکه‌ها، همگی نیاز به پرداخت‌های ارز AVAX دارد. به ویژه، زیرشبکه‌های مبتنی بر اشتراک با پرداخت‌های تکرارشونده ارز AVAX هستند.

مقاله بلاکچین آوالانچ چیست را بخوانید.

 

چرا ارز دیجیتال اواکس ارزش دارد؟

تراکنش در اتریوم به طور متوسط ​​در حدود ۶۰ ثانیه نهایی می‌شود. اما در آوالانچ کمتر از دو ثانیه به پایان می‌رسد. این یکی از دلایلی است که به ارز AVAX ارزش می‌دهد. پلتفرمی سریع با کارمزدهای کمتر نسبت به پلتفرم‌هایی مثل اتریوم یا سولانا که در گذشته متحمل هزینه‌های بالا، قطعی شبکه یا هر دو شده‌اند، می‌تواند پیشرفت چشمگیری کند.

سرمایه‌گذارانی که روی توکن AVAX سرمایه‌گذاری می‌کنند، امیدوارند که پذیرش پلتفرم‌های مبتنی بر آوالانچ افزایش یابد. به این معنی که استفاده بیشتری از ارز AVAX وجود خواهد داشت که از لحاظ نظری منجر به قیمت بالاتر می‌شود.

ارزآواکس

 

چه چیزی آوالانچ را منحصر به فرد می کند؟

آوالانچ یک شبکه بلاکچین با قابلیت قرارداد هوشمند است. این قابلیت کاربردهای بسیاری در اختیار قرار می‌دهد. از جمله هدف اصلی آن از ساخت dApps و همچنین توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و بازی‌های بلاکچینی است. آوالانچ تنها شبکه بلاکچینی با این قابلیت‌ها نیست، اما توسعه‌دهندگان چندین ویژگی را اضافه کرده‌اند که آن را متمایز می‌کند.

Avalanche سه بلاکچین دارد که هر کدام به جای تنها یک کار، وظایف متفاوتی را انجام می‌دهند. با تقسیم کار بین چندین بلاکچین، آوالانچ بسیار کارآمد است. چون بیش از ۴۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می‌کند و در کمتر از دو ثانیه تراکنش را نهایی کند. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد تا بلاکچین‌های جدیدی ایجاد کنند که در شبکه آن اجرا شوند. این بلاکچین‌ها می‌توانند توکن‌ها و ساختار هزینه‌های خود را داشته باشند.

آوالانچ به طور کامل با اتریوم سازگار است. توکن‌ها را با استفاده از پل آوالانچ از اتریوم به آوالانچ می‌توان منتقل کرد و قراردادهای هوشمند اتریوم را دقیقا با همان کد روی آوالانچ مستقر کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد آوالانچ مکانیسم اجماع آن است که از سیستم خود به نام Avalanche consensus استفاده می‌کند. این سیستم برای تراکنش ایمن، سریع و کم مصرف طراحی شده است.

 

استیک کردن ارز دیجیتال AVAX

با استیک کردن آوالانچ درآمد غیرفعالی داشته باشید. زمانی که رمز ارز را به اشتراک می‌گذارید، آن را به عنوان وثیقه در اختیار یک بلاکچین قرار می‌دهید تا بتواند شبکه را ایمن و تراکنش‌ها را تایید کند. با قرار دادن توکن‌های AVAX خود، با اضافه شدن بلوک‌های تراکنش‌های جدید به زنجیره بلوک، جوایزی کسب خواهید کرد. یکی از راه‌های آسان برای به اشتراک گذاشتن، از طریق یک پلتفرم کریپتویی است.

در پلتفرم Okcoin یا Celsius.network می‌توانید، آوالانچ را به اشتراک بگذارید؛ اما برای انجام این کار حداقل نیازهایی وجود دارد. برای این‌که یک نماینده باشید و رمز ارز خود را در اختیار یک اعتبارسنجی قرار دهید، به حداقل ۲۵ ارز AVAX نیاز دارید. برای تایید کننده تراکنش‌ها نیز، به حداقل ۲۰۰۰ ارز AVAX نیاز دارید.

 

آیا آوالانچ غیرمتمرکز است؟

در حالی که آوالانچ هیچ نقص آشکاری ندارد، هنوز یک پروژه نسبتا جدید در یک فضای بسیار رقابتی است. بسیاری از برترین بلاکچین‌های قرارداد هوشمند، سال‌ها قبل از آوالانچ شروع به توسعه کردند. همیشه پروژه‌های جدیدی وجود دارند که هدفشان جهش رهبران بازار است. همچنین بحث‌هایی در مورد این‌که آیا شبکه آوالانچ واقعا غیرمتمرکز است، وجود دارد. این پروژه توسط آوا لبز اداره می‌شود که تاثیر بسیار کمی دارد. بسیاری از سازمان‌هایی که پشت پروژه‌های بزرگ بلاکچین هستند، نقش بزرگی در عملکرد آن‌ها دارند. پس این مسئله نیز جزو معایب اساسی به شمار نمی‌رود.

ارزاواکس

 

شرکای تجاری آوالانچ

آوا لبز، شرکت سازنده Avalanche، در حال همکاری با شرکت‌های بزرگ در سراسر صنایع مالی و ارزهای دیجیتال است. در ادامه به چند نمونه از شرکای تجاری آوالانچ اشاره می‌کنیم:

آوالبز Mastercard را برای برنامه Start Path Crypto خود انتخاب کرد. این برنامه شتاب دهنده‌ برای کمک به استارت آپ‌های رمزنگاری و بلاکچینی طراحی شده است تا کسب و کار خود را افزایش دهند.

Deloitte، یکی از چهار شرکت بزرگ حسابداری، با Ava Labs شریک شد و از آوالانچ برای بهبود پلتفرم Close As You Go مبتنی بر ابر خود استفاده می‌کند. این پلتفرم به دولت‎‌های ایالتی و محلی در توزیع پرداخت‌های بلایا و آسیب‌های جغرافیایی کمک می‌کند.

BitGo، یک متولی دارایی دیجیتال نهادی، پشتیبانی ارز AVAX را در دسامبر ۲۰۲۱ اضافه کرد. این به مشتریان BitGo، که شامل چندین صرافی بزرگ رمزنگاری می‌شوند، اجازه می‌دهد تا ارز AVAX را به سرمایه‌گذاران ارائه دهند.

خبر خوب دیگر برای آوالانچ این است که به سرعت پروژه‌ها را به شبکه خود جذب کرده است؛ به ویژه در فضای محبوب مالی غیرمتمرکز (DeFi). اکوسیستم آوالانچ بیش از ۱۵۰ پروژه دارد، از جمله:

پروتکل DeFi ، وان اینچ (۱inch)
پروتکل وام دهی آوی (AAVE)
dApp پلتفرم DappRadar
شرکت پرداخت رمزنگاری Wyre

Avalabs.org همچنین یک ابتکار ۲۹۰ میلیون دلاری به نام Avalanche Multiverse برای ترویج توسعه بلاکچین‌های جدید مجاز یا بدون مجوز با استفاده از ویژگی زیرشبکه آوالانچ در دست دارد. زیرشبکه‌ها بلاکچین‌های جدیدی هستند که با پروژه‌های دیگر برای منابع رقابت نمی‌کنند ولی مقیاس‌پذیری بیشتری را ارائه می‌دهند.

 

آیا اواکس سرمایه گذاری خوبی است؟

با طراحی و اکوسیستم رو به رشد، آوالانچ پتانسیل رشد طولانی مدت را دارد. پیش از این، شرکت خدمات مالی Valkyrie Investments از ایجاد صندوقی در ماه می ۲۰۲۲ برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مرتبط با آوالانچ خبر داد. در عین حال، رقابت‌های نوآورانه زیادی وجود دارد و مثل سایر سرمایه‌گذاری‌های ارزهای دیجیتال، ارزش آن بی ثبات است. به اعتبار آوالانچ، بلاکچین‌های متعدد شبکه و مکانیسم اجماع آوالانچ بسیار خوب عمل کرده‌اند. کارمزد تراکنش کم است و طبق گفته Avalanche، زمان تراکنش تا پایان تراکنش سریعتر از هر بلاکچین دیگری است.

آوالانچ تا به حال رشد بسیار چشمگیری داشته است. تا پایان سال ۲۰۲۱، بیش از ۱۱ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده (TVL) روی پلتفرم خود داشت که ۲۲۷ درصد افزایش نسبت به ابتدای سال را نشان می‌دهد. همچنین از آوریل ۲۰۲۲ آوالانچ در شاخص TVL رتبه چهارم را اذعان خود کرد.

آوالانچ در حال حاضر موقعیت خوبی دارد؛ اما پیش‌بینی این‌که کدام بلاکچین قرارداد هوشمند موفق‌ترین خواهد بود دشوار است. سرمایه گذارانی که به هیچ پروژه خاصی وابسته نیستند، ممکن است پول خود را بین گزینه‌های بسیار تقسیم کنند. اگر تصمیم به سرمایه‌گذاری در Avalanche دارید، به یاد داشته باشید که قیمت می‌تواند نوسانات قابل توجهی داشته باشد. پس فقط بخش کوچکی از سبد سرمایه خود را به کریپتو تبدیل کنید. همچنین، مطمئن شوید که متعهد هستید که آن را برای پنج سال یا بیشتر نگه دارید تا زمان رشد داشته باشد.

 

چگونه ارز AVAX بخریم؟

ارز AVAX را در صرافی‌های برتر مثل، Crypto.com، Kraken و سایر صرافی‌ها خریداری و معامله کنید.

ارز آوالانچ

 

قیمت ارز دیجیتال AVAX

قیمت فعلی ارز اواکس ۱۶.۹ دلار است. در واقع چیزی حدود ۸۸% از سقف قیمتی خود یعنی ۱۵۰ دلار که در نوامبر ۲۰۲۱ اتفاق افتاد، فاصله دارد. رتبه آوالانچ در سایت کوین مارکت کپ ۱۶ و ارزش بازار یا مارکت کپ آوالانچ ۴,۹۹۱,۰۲۲,۳۶۹ دلار است. آوالانچ دارای ۴۰۴.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ارز AVAX در گردش است.

 

عوامل موثر بر قیمت ارز AVAX

عوامل مختلفی بر قیمت بازار ارز AVAX تاثیر گذار هستند؛ مثل اخبار و تحولات پروژه، جریان دارایی‌ها در مبادلات، احساسات عمومی و روندهای نوظهور در اقتصادهای ارز دیجیتال و جهانی. AVAX دارای حداکثر عرضه ۷۲۰ میلیون توکن است که آن را به یک دارایی کمیاب مثل بیت‌کوین تبدیل می‌کند و به طور بالقوه ذخیره خوبی از ارزش در دراز مدت است. جامعه آن‌ها می‌تواند در مورد نرخی که از طریق اجماع آوالانچ به حداکثر عرضه می‌رسد، رای دهد. توکن‌های کمیاب افزایش می‌یابند؛ چون کارمزدهای تراکنش‌ها در آوالانچ سوزانده می‌شود و فشار صعودی بر قیمت آوالانچ وارد می‌کند.

تقاضا برای ارز AVAX توسط ابزارهای مختلف آن مدیریت می‌شود. یکی از آن‌ها حاکمیت است. دارندگان ارز AVAX علاوه بر نرخ انتشار، باید کارمزد تراکنش‌ها و زمان‌ و مبالغ سهام را کنترل کنند. حق رای دادن به این پارامترها کاربران شبکه Avalanche را تشویق به خرید ارز AVAX می‌کند. ارز AVAX همچنین برای ایمن‌سازی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد و اعتبار سنجی‌ها متناسب با کل سهام خود پاداش‌های استیکینگ را دریافت می‌کنند. با افزایش تعداد توکن‌های استیک شده، AVAX کمتری در بازار موجود است و پاداش‌های استیکینگ افراد بیشتری را برای خرید ارز AVAX تشویق می‌کند.

ارز AVAX برای پرداخت هزینه‌های تراکنش در شبکه استفاده می‌شود، یعنی تقاضای بیشتری از سوی dApps ساخته شده در آوالانچ و کاربران آن‌ها وجود دارد. این تقاضا باید با گسترش اکوسیستم و جذب کاربران بیشتر افزایش یابد. بنابراین، پروژه‌های بیشتری که در آوالانچ مستقر می‌شوند، قیمت ارز AVAX را نیز افزایش می‌دهند.

 

آینده ارز آواکس

والانچ با سرعتی سریع رشد می‌کند. این پلتفرم به دنبال راه‌هایی برای پاسخگویی به کاربران پرشور و در عین حال حفظ سرعت و مقرون به صرفه بودن شده است. زیرشبکه‌ها به پروژه‌های منفرد ساخته‌شده در Avalanche اجازه می‌دهند تا از طریق زنجیره‌های جداگانه به شبکه اصلی Avalanche متصل شوند، بدون این‌که فضایی را در شبکه اصلی اشغال کنند. با توزیع مجدد ترافیک به این روش، زیرشبکه‌ها ممکن است به Avalanche اجازه دهند تا از مشکلات مربوط به سرعت تراکنش و هزینه تراکنش با افزایش اندازه آن جلوگیری کند.

در مارس ۲۰۲۲، Avalanche یک طرح ۲۹۰ میلیون دلاری را معرفی کرد که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا زیرشبکه‌ها را در پروژه‌های تحت حمایت آوالانچ خود بگنجانند. این ابتکار، یعنی Avalanche Multiverse، توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند تا شبکه‌های قابل تنظیم و ویژه برنامه‌ای را در بلاکچین آوالانچ ایجاد کنند. از نظر تئوری، زیرشبکه‌ها به کل شبکه‌های رمزنگاری مثل بیت‌کوین یا اتریوم می‌توانند اجازه دهند در آوالانچ نیز باشند.

ارزآوالانچ

 

جمع بندی آواکس

اگرچه مدت زیادی است که این ارز دیجیتال به اندازه برخی دیگر از ارزهای دیجیتال معامله نشده است؛ اما تاریخچه قیمت ارز AVAX با این وجود پر از حادثه بوده است و این توکن از پایین‌ترین سطح یعنی زیر ۳ دلار به اوج بیش از ۱۲۰ دلار رسیده است. با این حال، این سفر آرام نبود؛ چون نوسانات ارز AVAX منجر به افزایش و سقوط در طول مسیر شده است. بسیاری از عوامل مختلف در تعیین قیمت آوالانچ نقش داشته‌اند. مثل تقاضا از اعتبارسنجی، تعداد برنامه‌ها و تعداد کاربران در شبکه آوالانچ، روند در بازار ارزهای دیجیتال و اقتصاد کلان، همگی عوامل موثر در قیمت آواکس است.

تیم آوالانچ نه تنها یک پروتکل اجماع انقلابی ارائه کرده است؛ بلکه یک پلتفرم انقلابی را برای همه فراهم کرده است تا توسعه‌دهندگان و کاربران به طور یکسان از ویژگی‌های سفارشی‌سازی، انعطاف‌پذیری، قابلیت همکاری، تاخیر کم، عملکرد بالا و امنیت عالی استفاده کنند. این به نوبه خود می‌تواند منجر به پذیرش انبوه شود؛ چون این مهم، DeFi و امور مالی سنتی را متحول می‌کند.

 

سوالات متداول آواکس

ارز AVAX برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

ارز AVAX برای پرداخت هزینه‌های پردازش تراکنش‌ها و ایمن‌سازی شبکه آوالانچ استفاده می‌شود و به عنوان یک واحد اساسی در بین بلاکچین‌ها در شبکه آوالانچ عمل می‌کند.

آیا می‌توانم ارز AVAX را استخراج کنم؟

بله

آیا ارز AVAX توکن سوزی دارد؟

پس از سوزاندن نزدیک به ۶۵ میلیون توکن برای کاهش منابع، ارز AVAX حدود ۲۵۰ میلیون توکن در گردش دارد. این سوختگی به ایجاد کمبود کمک می‌کند. طبق قوانین عرضه و تقاضا، کمبود باید قیمت رمز را افزایش دهد، اما همیشه این اتفاق نمی‌افتد.
۵/۵ - (۳ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا