مفاهیم پایه

آربیتراژ چیست + Arbitrage چه کاربردی دارد؟

آربیتراژ چیست را می‌توان به خرید و فروش همزمان یک دارایی در بازارهای مختلف برای سود بردن از تفاوت قیمت در هر دو بازار تعریف کرد. در حالی که فرصت آربیتراژ در هر طبقه دارایی که در بازارهای مختلف به شکل استاندارد معامله می‌شود، رخ می‌دهد. ولی در بازارهای ارز و سهام رایج‌تر است. فرصت‌های آربیتراژ اغلب کوتاه مدت هستند و تنها چند ثانیه یا چند دقیقه طول می‌کشند.

برخلاف باورهای رایج اقتصادی، بازارها هم قیمت نیستند و همین امر باعث ایجاد فرصت‌های آربیتراژ می‌شود. قیمت یک دارایی نتیجه تقاضا و عرضه در بازار است. به دلیل عدم تطابق عرضه و تقاضای یک دارایی در بازارهای مختلف، تفاوت قیمت به وجود می‌آید که از آن برای معاملات آربیتراژ استفاده می‌شود.

 

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ خرید و فروش همزمان یک دارایی در بازارهای مختلف برای سود بردن از تفاوت قیمت بین آن بازارها است. برای یک مثال ساده از نحوه کار آربیتراژ ارزهای دیجیتال، شما باید یک سکه خاص را جستجو کنید که در صرافی A ارزان‌تر از صرافی B باشد. سپس کوین را در صرافی A خریداری می‌کنید و آن را به قیمت بالاتری در صرافی B می‌فروشید و این اختلاف قیمت را به عنوان سود کسب می‌کنید.

مفهوم معاملات آربیتراژی مفهوم جدیدی نیست و سال‌ها در بازارهای سهام، اوراق قرضه و ارز وجود داشته است. با این حال، توسعه سیستم‌های کمی طراحی شده برای تشخیص تفاوت قیمت‌ها و انجام معاملات در بازارهای جداگانه، معاملات آربیتراژ را از دسترس اکثر معامله‌گران خرده فروشی خارج کرده است. با این حال، فرصت‌های آربیتراژ هنوز در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد، جایی که افزایش سریع حجم معاملات و ناکارآمدی بین صرافی‌ها باعث ایجاد اختلاف قیمت‌ها می‌شود.

صرافی‌های بزرگ‌تر با نقدینگی بالاتر، به‌طور مؤثر قیمت بقیه بازار را افزایش می‌دهند و صرافی‌های دیگر از قیمت‌های تعیین‌شده توسط همتایان بزرگ‌تر خود پیروی می‌کنند. با این حال، صرافی‌های کوچک‌تر بلافاصله از قیمت‌های تعیین‌شده در صرافی‌های بزرگ‌تر پیروی نمی‌کنند. این نقطه عطفی است که فرصت‌هایی برای آربیتراژ ایجاد می‌شود.

 

آربیتراژ چیست؟

 

آربیتراژ ارز دیجیتال

آربیتراژ معمولا با تفاوت در حجم معاملات بین دو بازار مجزا اتفاق می‌افتد. دلیل این امر خیلی ساده است. در بازاری با حجم معاملات بالا که نقدینگی عقلانی از یک کوین خاص وجود دارد؛ قیمت‌ها به طور کلی ارزان‌تر هستند. در همین حال، در بازاری که عرضه محدودی از یک کوین خاص وجود دارد، گران‌تر خواهد بود. با خرید از اولی و فروش فوری روی دومی، معامله‌گران می‌توانند از نظر تئوری از این تفاوت قیمتی ارزهای دیجیتال سود ببرند.

معروف‌ترین نمونه تفاوت قیمت‌گذاری ارز دیجیتال، پدیده‌ای به نام «کیمچی پریمیوم» بود که در ژانویه ۲۰۱۸ شاهد افزایش قیمت بیت‌کوین (BTC) در کره جنوبی به بیش از ۵۰ درصد بالاتر از قیمت‌های جهانی بود.

 

مزایای آربیتراژ

چرا آربیتراژ ارزهای دیجیتال را باید درنظر گرفت؟ در واقع چند دلیل برای این کار وجود دارد:

راه سریع و بالقوه برای سود: اولین دلیل برای در نظر گرفتن آربیتراژ ارزهای دیجیتال است. معامله‌گران یک معامله Arbitrage را در مدت زمانی کوتاهی که انجام تمام معاملات مربوطه طول می‌کشد، انجام می‌دهند. این پتانسیل را برای دستیابی به سود بسیار سریع‌تر از زمانی که در حال اتخاذ رویکرد سنتی برای خرید و نگهداری ارز دیجیتال قبل از فروش در تاریخ بعدی هستید، ارائه می‌دهد.

طیف وسیعی از مبادلات: با توجه به داده‌های سایت CoinMarketCap.com، می‌توانید ارزهای دیجیتال را در بیش از ۱۸۰ صرافی در سراسر جهان بخرید و بفروشید. با وجود مبادلات بسیار زیاد، پتانسیل زیادی برای تفاوت قیمت وجود دارد. بازارهای رمزارز در مراحل ابتدایی خود هستند. معاملات ارزهای دیجیتال تا حدی بدون نظارت و نا منظم است و انتقال اطلاعات بین صرافی‌ها کند است.

همچنین در مقایسه با بسیاری از بازارهای سرمایه‌گذاری محبوب، معامله‌گران کمتر و رقابت کمتری وجود دارد که همگی می‌توانند به فرصت‌های آربیتراژ منجر شوند. ارزهای رمزپایه نوسان زیادی دارند. بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتال پرمعامله دیگری را انتخاب کنید و به نموداری که قیمت آن را در ۱۲ سال گذشته نشان می‌دهد نگاه کنید. این یک راه عالی برای درک این است که قیمت‌های کریپتو چقدر می‌توانند بی‌ثبات باشند و هر جا که نوساناتی وجود داشته باشد، پتانسیل تفاوت قیمت‌ها بین صرافی‌ها وجود دارد که به آن آربیتراژ ارزهای دیجیتال گفته می‌شود.

 

آربیتراژ

 

معایب آربیتراژ

برای آربیتراژ موانع متعددی وجود دارد که باید بر آن‌ها غلبه کنید و ریسک‌هایی را باید برای تجارت سودآور بپذیرید و قبول کنید:

مقررات (KYC) مانعی برای ورود به بسیاری از صرافی‌ها ایجاد کرده است. برای مثال، ممکن است، از شما بخواهند، یک حساب بانکی در همان کشوری که صرافی در آن مستقر است، داشته باشید؛ تا اجازه انجام معاملات را به شما بدهند. یا شاید لازم باشد حساب خود را تائید کنید. این امر ممکن است ۲۴ ساعت یا بیشتر طول بکشد.

ذخیره کوین در صرافی‌ها برای انجام معاملات آربیتراژ. در واقع شما باید کوین‌ها را در صرافی‌های رمزنگاری ذخیره کنید تا هر زمان که نیاز داشتید، آماده استفاده شوید. اما نمونه‌های زیادی به غیر از سرقت پول از مشتریان وجود دارد که صرافی‌ها هک شدند. بنابراین، قبل از شروع باید از این خطر آگاه باشید که صرافی‌های ارز دیجیتال برای معاملات کارمزد مبادله بیشتری را دریافت می‌کنند و گاهی اوقات کارمزد واریز و یا برداشت نیز اعمال می‌شود. هنگام تعیین سودآوری تجارت، باید این کارمزدها را در محاسبات خود لحاظ کنید.

معاملات بزرگ اغلب مورد نیاز زمان است. وقتی که تاخیرهای پردازش و تمام کارمزدهای اعمال شده را در نظر بگیرید، ممکن است سود حاصل از معاملات آربیتراژ موفق، اندک باشد. در نتیجه، اغلب نیاز به خرید و فروش حجم زیادی از ارزهای دیجیتال دارید تا بازدهی خود را افزایش دهید. اگر به دنبال انجام معاملات بزرگ هستید، توجه کنید که بسیاری از صرافی‌ها مقداری را که در روز می‌توانید از کیف پول خود برداشت کنید، محدود می‌کنند. بنابراین، امکان دارد، نتوانید کوین‌هایی را که می‌خواهید برای اجرای یک معامله Arbitrage سودآور انجام دهید، خارج کنید.

عدم اجرای به موقع خطر دیگر آربیتراژ این است که امکان دارد، بازار علیه شما حرکت کند یا معامله‌ای پیش از آن که بتوانید معامله فروش خود را انجام دهید، رخ دهد. کریپتوکارنسی ها بسیار نوسان هستند، بنابراین قیمت می‌تواند در مدت زمانی که برای انتقال وجوه از یک صرافی به صرافی دیگر لازم است، به سرعت در مقابل شما حرکت کند.

 

تجارت با آربیتراژ

تجارت آربیتراژ به توانایی معامله‌‎گر برای سرمایه‌گذاری در تفاوت قیمت یک دارایی در بازارهای مختلف بستگی دارد. از آن‌جایی که زمات برای آربیتراژ بسیار کوتاه است؛ بیشتر معامله‎‌گران از رایانه برای انجام معاملات Arbitrage استفاده می‌کنند. برای مثال از نحوه عملکرد آربیتراژ در بازار سهام، فرض کنید، یک سهام XYZ در بورس ملی و بورس نیویورک پذیرفته شده است.

قیمت XYZ به دلار آمریکا در NYSE نقل شده است. همان قیمت در INR در NSE نقل شده است. قیمت سهم XYZ در نیویورک ۴ دلار برای هر سهم است. در NSE، قیمت سهم ۲۳۸ روپیه است. اکنون، اگر نرخ مبادله USD/INR 60 روپیه باشد، قیمت سهم XYZ در NYSE در INR، ۲۴۰ روپیه خواهد بود. ۲۳۸ روپیه در NSE و ۲۴۰ روپیه در NYSE، اگر USD به INR تبدیل شود.

 

آربیتراژ ارز دیجیتال

 

نکاتی برای شروع تجارت آربیتراژ

در ادامه این مقاله به چند نکته در رابطه با تجارت آربیتراژ اشاره می‌کنیم:

• اگر شما علاقه‌مند به مبادله هستید؛ این امر شامل خرید در یک صرافی و فروش در بورس دیگری می‌شود. اگر از قبل در حساب demat خود سهام دارید، می‌توانید آن را قبول کنید. باید به خاطر داشته باشید که اختلاف قیمت چند روپیه در دو صرافی همیشه فرصتی برای Arbitrage نیست. شما باید به قیمت پیشنهادی در صرافی‌ها نگاه کنید و دنبال کنید که کدام یک بالاتر است. قیمتی که مردم برای آن سهام عرضه می‌کنند، قیمت پیشنهادی نامیده می‌شود که آن‌ها مایل به خرید آن هستند.

• در بازار سهام، هزینه‌های مبادله‌ای وجود دارد که اغلب بالا است و هر نوع سود حاصل از آربیتراژ را از بین می‌برد. بنابراین توجه به این هزینه‌ها مهم است.

• اگر به دنبال آربیتراژ هستید؛ نباید به تفاوت قیمت یک سهام یا کالا بین بازار نقدی و قرارداد آتی نگاه کنید. در زمان افزایش نوسانات در بازار، قیمت‌ها در بازار نقدی می‌تواند به طور فزاینده‌ای با قیمت آتی آن متفاوت باشد. به این تفاوت مبنا می‌گویند. هر چه مبنای بیشتر باشد، فرصت معاملات بیشتر است.

هنگامی که شرکتی بازخرید سهام خود را اعلام می‌کند؛ می‌توانید از Arbitrage بازخرید، استفاده کنید و بین قیمت معامله و قیمت بازخرید اختلاف قیمت رخ دهد.

• وقتی که یک شرکت ادغامی را اعلام می‌کند؛ به دلیل تفاوت قیمت در بازارهای نقدی و مشتقات، ممکن است فرصت Arbitrage وجود داشته باشد.

 

درک نحوه عملکرد آربیتراژ

آربیتراژ یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که در آن هدف افراد سود بردن از قیمت‌های متفاوت برای یک دارایی در بازارهای مختلف است. معامله‌گران زوداندیش همیشه از فرصت‌های آربیتراژ در بازارها استفاده کرده‌اند. امروزه متخصصان مالی از الگوریتم‌های پیچیده برای کشف و بهره‌برداری از استراتژی‌های آربیتراژ پیچیده استفاده می‌کنند. اغلب اختلافات قیمتی که در قلب Arbitrage قرار دارند؛ شامل چندین جغرافیا می‌شوند. مثل بازار ارز فارکس مشاهده می‌کنید. آن‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که تاخیر در اطلاعات وجود داشته باشد؛ این در مورد معاملات سهام در صرافی‌های مختلف یا در آربیتراژ کریپتو نیز رخ می‌دهد.

موسسات بزرگ، صندوق‌های تامینی و معامله‌گران حرفه‌ای نیز می‌توانند، از آربیتراژ آماری استفاده کنند که از الگوریتم‌هایی برای شناسایی عدم تطابق قیمت موقت در دو یا چند اوراق بهادار مرتبط استفاده می‌کند. Arbitrage شامل انجام چندین تراکنش و استفاده از مقادیر بسیار زیاد پول برای به دست آوردن بازده معنادار است که آن را به یک رویکرد گران قیمت برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند. تفاوت‌های قیمتی معمولاً کم هستند و فرصت‌های آربیتراژ تقریبا به همان سرعتی که کشف می‌شوند، از بین می‌روند.

 

آربیتراژ ارزهای دیجیتال

 

انواع استراتژی آربیتراژ چیست؟

در ادامه به انواع Arbitrage اشاره می‌کنیم:

Arbitrage تبادل متقابل: خرید کریپتو در یک صرافی برای فروش در صرافی دیگر.

Arbitrage فضایی: مثل تبادل متقابل است، اما مبادلات در مناطق مختلف انجام می‌شوند.

Arbitrage مثلثی: حلقه‌های معاملاتی و جابجایی وجوه بین دو یا سه دارایی دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بر روی اختلاف قیمت یک یا دو ارز دیجیتال.

تبادل غیرمتمرکز: آربیتراژ شامل استفاده از قراردادهای هوشمند است و در صرافی‌های غیرمتمرکز یا بین آن‌ها انجام می‌شود.

Arbitrage آماری: این ربات آربیتراژ ارزدیجیتال بر مدل‌های ریاضی و ربات‌های معاملاتی متکی است. از تکنیک‌های اقتصادسنجی، آماری و محاسباتی برای تجارت ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند.

Arbitrage پراکنده: به اختلاف قیمت بین قیمت خرید و فروش در صرافی‌ها متکی است.

 

انواع مختلف آربیتراژ

Arbitrage انواع مختلفی دارد که در ادامه به انواع آن‌ها می‌پردازیم:

آربیتراژ خرده فروشی چیست؟

آربیتراژ خرده فروشی مدلی از Arbitrage است که همه آن را درک می‌کنند. وقتی کالای محبوبی وجود دارد. مثل یک اسباب‌بازی جدید داغ، یک جفت کفش ورزشی کمیاب یا یک تلفن همراه جدید، مردم آن را در یک بازار می‌خرند و سپس در بازار دیگری می‌فروشند. این منجر به سود سریع می‌شود. در واقع این یک استراتژی کلاسیک است که به خوبی اصول Arbitrage را نشان می‌دهد. خریدار ریسک به دست آوردن موجودی و عدم اطمینان از این‌که آیا می‌تواند آن را به قیمتی که انتظارش را داشت بفروشد، بر عهده می‌گیرد. اما سود آربیتراژ می‌تواند بسیار زیاد باشد!

آربیتراژ ساده چیست؟

Arbitrage ساده شامل خرید و فروش همزمان یک دارایی در دو بورس مختلف است. برخلاف آربیتراژ خرده فروشی، معامله‌گران ریسک بسیار کمی را متقبل می‌شوند؛ زیرا معاملات همزمان اجرا می‌شوند. برای مثال، یک شرکت سهامی عام را در نظر بگیرید که در چندین بورس معامله می‌شود. اگر سهام با قیمت‌های متفاوت در بورس‌های مختلف معامله شد، یک استراتژی Arbitrage ساده مستلزم خرید سهام با قیمت پایین‌تر در یک بورس و در همان زمان فروش آن با قیمت بالاتر در بورس دیگر است.

آربیتراژ ادغام چیست؟

استراتژی آربیتراژ ریسک‌پذیرتر شامل اهرم‌سازی ادغام و تملک شرکت‌های دولتی است. Arbitrage ادغام یک پیشنهاد طولانی مدت است. یعنی معامله‌گران سهام یک شرکت سهامی عام را می‌خرند که هدف آن تصاحب است و هدف آن‌ها افزایش فروش سهام پس از تکمیل معامله خواهد بود. برخلاف سایر اشکال آربیتراژ، اختلاف قیمت در Arbitrage ادغام آشکار نیست

هیچ تضمینی برای به دست آوردن سود بدون ریسک وجود ندارد؛ بلکه معامله‌گران ریسک می‌کنند که شاید تحقق یابد. انجام Arbitrage ادغام به این معنی است که شما باید پول خود را برای مدت زمان طولانی‌تری قفل کنید و ریسک عدم تحقق ادغام را بپذیرید، یا این‌‎که نمی‌توانید سهام خود را به ارزشی که مد نظر دارید، دوباره بفروشید.

 

آربیتراژ ارزدیجیتال

 

ربات Arbitrage چیست؟

کسب سود در تجارت ارزهای دیجیتال کار آسانی نیست. بسیاری از سرمایه‌گذاران هر روز متعهد به بهبود سودآوری ارزهای اصلی هستند. بسیاری از این سرمایه‌گذاران از روبات‌های معاملاتی یا نرم‌افزارهای معاملاتی خودکار برای انجام تراکنش‌ها به صورت کارآمدتر و مکرر استفاده می‌کنند. پشت هر یک از این ربات‌ها الگوریتم‌های مختلفی وجود دارد. از جمله معروف‌ترین الگوریتم‌ها می‌توان به میانگین‌گیری هزینه دلار، تجارت شبکه‌ای و معاملات Arbitrage اشاره کرد.

 

ربات معاملاتی خودکار Arbitrage چیست؟

تجارت Arbitrage به استفاده از تفاوت نرخ بهره کوتاه مدت در کشورها یا مناطق مختلف برای انتقال وجوه از کشورها یا مناطق با نرخ بهره پایین‌تر به کشورها یا مناطق با نرخ بهره بالاتر برای سرمایه‌گذاری اشاره دارد. معامله Arbitrage در بازار آتی به خرید و فروش همزمان دو نوع قرارداد آتی مختلف و در بازار کریپتو به استفاده از تفاوت قیمت یک ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف رمزنگاری اشاره دارد.

ربات های Arbitrage کریپتو این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهند و می‌توانند Arbitrage دایره‌ای را بدون توقف ادامه دهند. استفاده از ربات معاملاتی کریپتو در این زمینه بسیار مهم است؛ چون نظارت مستمر و تصمیم‌گیری سریع هنگام برخورد با ارزهای دیجیتال و بازار کریپتو به‌ طور کلی بسیار مهم است. ربات Arbitrage خودکار فناوری است که از نرم‌افزار برنامه‌نویسی برای تجزیه و تحلیل رفتار بازار مثل حجم معاملات، سفارش، قیمت و زمان استفاده می‌کند. آن‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار رایج هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از تفاوت‌های احتمالی قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای مختلف سود ببرند.

مزیت اصلی ربات‌های Arbitrage کارایی و سرعت آن‌ها است. ربات‌ها هزاران تصمیم می‌گیرند. همه تصمیمات با هدف نتایج مثبت، در حالی که انسان‌ها در این زمینه بسیار محدودتر هستند. اولین کاری که ربات انجام می‌دهد این است که از طریق یک API به یک صرافی متصل می‌شود و بازار را برای هرگونه اختلاف قیمت در ارزهای رمزپایه رصد می‌کند. سپس، پس از برآورده شدن شرایط تعیین شده توسط کاربر، سفارش مناسب را انجام می‌دهد و معامله را انجام می‌دهد.

 

برترین ربات‌های آربیتراژ

برترین ربات‌های Arbitrage عبارتند از: Pionex – Cryptohopper – Botsfolio – PixelPlex – Bitsgap – Quadency – MultiTrader.io

 

جمع بندی آربیتراژ

چه در بازارهای فارکس و چه در جاهای دیگر، جذابیت استراتژی‌های Arbitrage واضح است: عدم تطابق در قیمت‌ها را شناسایی کنید، و فقط ممکن است بتوانید بازدهی بدون ریسک را قفل کنید. همانطور که گفته شد، Arbitrage به طور معمول نیازمند مقادیر زیادی سرمایه و دانش عمیق بازارها است تا به درستی اجرا شود.

 

سوالات متداول آربیتراژ

تفاوت Arbitrage خالص و Arbitrage ریسک چیست؟

آربیتراژ ریسک با آربیتراژ خالص از این جهت متفاوت است که مستلزم ریسک است. در حالی که Arbitrage خالص به دنبال قفل کردن سود تضمین شده در لحظه شروع معاملات است. اما ریسک‌های موجود در آربیتراژ ریسک، ریسک‌های محاسبه‌شده‌ای هستند که اگر به درستی انجام شوند، می‌توانند به نفع معامله‌گر تمام شوند.

Arbitrage آنلاین چیست؟

آربیتراژ آنلاین فرآیند خرید محصولات از یک خرده فروش آنلاین و فروش آن‌ها برای کسب سود در بازار دیگری است. این فرصت به دلیل نوسانات قیمت بین خرده فروشان و آمازون وجود دارد.

آیا Arbitrage کریپتو قانونی است؟

از آن‌جایی که آربیتراژ راهی ساده برای کسب سود بالقوه به نظر می‌رسد؛ در اکثر کشورهای جهان، تجارت Arbitrage کریپتو کاملاً قانونی است؛ چون به کارایی بازار کمک می‌کند.

آیا ربات های Arbitrage سودآور هستند؟

بله، بسته به عملکرد ربات آربیتراژ ارز دیجیتال و استراتژی‌های معاملاتی که به کار می‌گیرد، سودآور است. سودآوری به عوامل بازار مثل نوسانات، تقاضا، عرضه و… نیز بستگی دارد.

ربات‌های معاملاتی چقدر موثر هستند؟

اگرچه تنها ۳۸ درصد از کاربران کریپتو با ربات‌ها معامله می‌کنند؛ اما این درصد با در نظر گرفتن مقدار پول جابجا شده به ۸۶ درصد افزایش می‌یابد. بیشتر پول پرداخت شده توسط معامله‌گران نهادی است و بنابراین توسط ربات‌ها انجام می‌شود.

 

امتیاز دهید

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا