آلت کوین چیست؟ – معرفی انواع Altcoin

آلت کوین یا ارزهای دیجیتالی به جز بیت‌کوین از سال ۲۰۰۹ یعنی وقتی که اولین ارز دیجیتال جهان، بیت‌کوین، راه‌اندازی شد، به مرور به چرخه ارزهای دیجیتال اضافه شدند. رمزارزهای جدید تحت عنوان «آلت کوین» شناخته شدند.

بنابراین، آلت کوین به معنای هر ارز دیجیتالی است که به عنوان «جایگزین بیت کوین» شناخته میشوند. بیشتر آلتکوین ها از اصول اولیه و اساسی که توسط بیت کوین ایجاد شده است، پایبند هستند. با این حال، آنها گزینه های جدیدی را برای افرادی که به ارزهای دیجیتال علاقه مند هستند، ارائه میکنند.

نام آلت کوین از این واقعیت گرفته شده است که آنها جایگزینی برای بیت‌کوین و پول های سنتی هستند. اولین آلت کوین ها در سال ۲۰۱۱ ساخته شدند و تاکنون هزاران مورد از آن‌ها به وجود آمده است.

آلت کوین های اولیه با هدف بهبود معایب بیت کوین مثل سرعت تراکنش یا بهره وری انرژی به وجود آمدند. آلت کوین ها بخش بزرگی از بازار هستند؛ آنها اهداف مختلفی را دنبال میکنند و هر سرمایه گذار رمزارز باید با کاربرد آنها آشنا باشد. آلت کوین ها سرمایه گذاری سوداگرانه و بی ثبات هستند. بنابراین مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری در هر آلت کوین تحقیق کنید.

 

AltCoin چیست؟

آلت کوین، ارز دیجیتال جایگزین برای بیت کوین است. نام آن ترکیبی از «جایگزین» و «کوین» است. ظهور آلت کوین ها از سال ۲۰۱۱ آغاز شد و اولین نسل با استفاده از موتور بلاکچین مشابه بیت‌کوین شکل گرفت. اولین آلت کوین Namecoin نام داشت که بر اساس کد بیت کوین به وجود آمد و در آوریل ۲۰۱۱ منتشر شد. Namecoin نقطه شروع ورود آلت کوین ها به چرخه ارزهای دیجیتال و بخش جدایی ناپذیر از تاریخ آلت کوین ها است.

امروزه انواع بلاکچین ها، صدها آلت کوین را اجرا و پیاده‌سازی می کنند و پروژه های ارزی مشابه را با قوانین و مکانیسم های منحصر به فرد راه‌اندازی می کنند. آلت‌کوین هایی مثل اتریوم، ابزار و زبان برنامه‌نویسی را برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز در بلاکچین در اختیار توسعه‌دهندگان قرار میدهند.

ماهیت غیرمتمرکز، ناملموس و اغلب اشتباه درک شده ارزهای دیجیتال، پیش بینی موفقیت بلندمدت و پایدار یک پروژه آلت کوین را دشوار میکند. برخی از آلت کوین ها مثل اتریوم، موقعیت خود را در بازار از طریق نوآوری مداوم و قدرت کامونیتی حفظ کرده‌اند.

حدس و گمان تاثیر چشمگیری بر آلت کوین های جدیدتر دارد. جامعه رمزارزها اصطلاح “hodl” را برای تشویق مردم به نگه داشتن دارایی های رمزنگاری خود برای طولانی مدت ایجاد کردند. “Hodl” به معنای “نگهداری برای زندگی” و مقاومت در برابر انگیزه فروش زمانی است که ارزش کریپتو آنها کاهش یا افزایش یابد.

 

آلت کوین

 

نحوه عملکرد آلت کوین

برای درک نحوه عملکرد آلت کوین‌ها، ابتدا باید نحوه عملکرد فناوری بلاکچین را درک کنید. بلاکچین جایی است که همه ارزهای دیجیتال در آن کار می‌کنند. شبکه بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است که داده هایی مثل تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، مالکیت NFT و قراردادهای هوشمند مالی غیرمتمرکز (DeFi) را ذخیره میکند.

این دفتر کل اغلب به عنوان یک زنجیره شامل بلوکی از داده ها نامیده میشود که برای تائید داده‌های جدید، قبل از اضافه شدن بلوک های اضافی به دفتر کل استفاده میشود.

بلاکچینی که بیت‌کوین روی آن کار میکند، در حوزه ارزهای دیجیتال پیشگام است، چون یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز، قابل اعتماد و P2P است که بدون یک مقام مرکزی یا نهادی که تراکنش ها را مدیریت کند، کار میکند. آلت کوین ها بر اساس همان فرض بیت‌کوین با استفاده از فناوری بلاکچین کار می‌کنند.

اما برخی آلت کوین ها وجود داشته‌اند که به‌ جای بهبود معایب بیت‌کوین، به دنبال رسیدن به هدف دیگری بودند. مثل، لایت‌کوین که توسط مهندس سابق گوگل، چارلی لی، به عنوان «نسخه ساده بیت‌کوین» طراحی شده است.

 

انواع آلت کوین

انواع مختلفی از آلت کوین ها وجود دارد؛ استیبل کوین ها، کوین های مبتنی بر استخراج، کوین های مبتنی بر استیک و توکن های حکومتی. نوع آلت کوین بستگی به نحوه عملکرد و هدف آن دارد. در ادامه مقاله به تشریح انواع ارزهای رمزنگاری شده میپردازیم.

 

آلت کوین مبتنی بر اثبات کار

آلت کوین‌های مبتنی بر اثبات کار (POW) از فرآیندی به نام ماینینگ برای تائید تراکنش ها و افزودن کوین های بیشتری به عرضه استفاده می کنند. ماینرها از دستگاه هایی برای حل معادلات ریاضی استفاده میکنند.

اولین ماینری که معادله را حل می کند، باید بلوکی از تراکنش ها را تائید کند. در مقابل، ماینرهایی که بلاک ها را تائید میکنند، پاداش های رمزنگاری دریافت می کنند. بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر استخراج است؛ به همین دلیل استخراج اولین روشی بود که برای پردازش تراکنش های رمزنگاری شده استفاده شد. یکی از معایب ماینینگ این است که به انرژی قابل توجهی نیاز دارد.

 

آلت کوین مبتنی بر اثبات سهام

آلت کوین مبتنی بر اثبات سهام (POS) از فرآیندی به نام استیکینگ برای تائید تراکنش‌ها و افزودن کوین های بیشتری به عرضه استفاده می‌کنند. مالکان یک ارز دیجیتال مبتنی بر سهام، کوین‌های خود را با اشتراک گذاری، از آن برای پردازش تراکنش استفاده میشود.

پروتکل زنجیره بلوکی این ارز دیجیتال، یک شرکت‌کننده را برای تائید یک بلوک از تراکنش ها انتخاب می کند. در قبال آن، پاداش رمزنگاری دریافت می‌کنند. اولین آلت کوین مبتنی بر اثبات سهام Peercoin بود که مفهوم سهام را معرفی کرد. اگرچه Peercoin شناخته شده نشد؛ اما staking به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی بیشتر از استخراج مورد استقبال قرار گرفت.

 

استیبل کوین

استیبل کوین ها نوعی از آلت کوین و ارزهای دیجیتالی هستند که برای برابری با ارزهای دیگر ساخته شده‌اند. بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌ها مثل تتر به دلار آمریکا متصل هستند و تلاش دارند، ارزش آن را یدک بکشند.

استیبل کوین ها برای حفظ ارزش دلار در نظر گرفته شده‌اند؛ به همین دلیل به عنوان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال انتخاب نمی‌شوند. اما مردم از استیبل کوین ها برای پس انداز یا ارسال پول استفاده می‌کنند. استیبل کوین ها بیشتر برای تبدیل و مبادله ارزهای دیجیتال به کار میروند.

 

آلتکوین

 

آلت کوین حاکمیتی

آلت کوین‌های حاکمیتی، ارزهای دیجیتالی هستند که به دارندگان حق رای می‌دهند تا به شکل‌دهی آینده پروژه کمک کنند. این توکن ها امکان ایجاد پیشنهادهایی مربوط به ارز دیجیتال و رای دهی به آنها را میدهد.

این به تبدیل ارز دیجیتال به یک پروژه غیرمتمرکز کمک می‌کند؛ چون همه دارندگان نظر دارند و تصمیمات توسط یک مرجع مرکزی گرفته نمیشود. در واقع رویکرد توکن های حاکمیتی، رای گیری و اجماع توسط دارندگان این توکن‌ها است.

 

میم کوین ها

همان‌طور که از نام شت کوین پیداست؛ میم کوین ها از یک شوخی یا برداشتی احمقانه از سایر ارزهای رمزپایه معروف الهام گرفته شده‌اند. آن‌ها اغلب در مدت زمان کوتاه محبوبیت زیادی پیدا می‌کنند.

آنها بیشتر به صورت آنلاین توسط اینفلوئنسرهای برجسته یا سرمایه‌گذارانی که تلاش می‌کنند از دستاوردهای کوتاه مدت سوء استفاده کنند، تبلیغ میشوند. بسیاری از افزایش شدید این نوع آلتکوین ها در ماه های آوریل و می ۲۰۲۱ به عنوان “فصل کوین های میم” یاد می‌کنند، که ده ها مدل از این ارزهای دیجیتال بر اساس حدس و گمان، چندین درصد سود زیادی را به ثبت رساندند.

 

توکن امنیتی

توکن های امنیتی دارایی های دیجیتالی شده‌ای هستند که در بازارهای سهام عرضه می‌شوند. توکن سازی انتقال ارزش از یک دارایی به یک توکن است که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار میگیرد. هر دارایی را میتوان نشانه گذاری کرد؛ مثل املاک و مستغلات یا سهام. برای این کار، دارایی باید ایمن نگهداری شود. در غیر این صورت، توکن ها بی ارزش هستند؛ چون چیزی را نشان نمیدهند.

توکن های امنیتی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنظیم می‌شوند؛ چون به عنوان اوراق بهادار طراحی شده‌اند. در سال ۲۰۲۱، شرکت کیف پول Exodus با موفقیت یک پیشنهاد توکن Reg A+ واجد شرایط کمیسیون بورس و اوراق بهادار را تکمیل کرد که امکان تبدیل ۷۵ میلیون دلار سهام عادی به توکن در بلاکچین الگورند را فراهم کرد. این یک رویداد تاریخی بود؛ چون اولین اوراق بهادار دارایی دیجیتالی بود که سهام را در یک ناشر مستقر در ایالات متحده ارائه کرد.

 

مقایسه بیت کوین با آلت کوین

در ادامه به مقایسه بین بیت‌کوین و آلت کوین میپردازیم:

آلت کوین ها برای بهبود جنبه‌های مختلف بیت کوین به وجود آمدند. از بین آلت کوین ها انتخاب های بسیاری وجود دارد که همگی با اهداف منحصر به فرد و مزیت های رقابتی خود گزینش را سخت کرده‌اند.

آلت کوین ها پیشرفته تر هستند. دلیل این امر این است که از زمانی که آن ها پس از بیت کوین به بازار آمدند، فناوری ارزهای دیجیتال در حال پیشرفت بوده است. از نظر سرعت و هزینه تراکنش نیز بسیاری از آلت کوین ها به نسبت بیت‌کوین برتر هستند.

خرید بسیاری از ارزهای دیجیتال سخت است؛ چون آلت کوین‌ها فقط در صرافی‌های خاصی در دسترس هستند. بسیاری از آلت کوین ها کلاهبرداری هستند یا در نهایت با شکست مواجه می‌شوند.

بیت‌کوین قدیمی‌تر است. به استثنای استیبل کوین ها، آلت‌کوین ها ریسک و پاداش بالاتری را به عنوان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ارائه می‌کنند. اگرچه بیت‌کوین بی‌ثبات است؛ اما همچنان رهبر بازار ارزهای دیجیتال است و ارزش قابل توجهی به دست آورده است. آلت کوین‌ها فضای بیشتری برای رشد دارند، اما احتمال شکست بیشتری نیز دارند.

 

آلتکوین و بیتکوین

 

مقایسه آلت کوین با استیبل کوین

آلت کوین هایی مثل اتریوم، پلتفرمی را برای ایجاد یک اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) ایجاد کرده تا درگیر امور مالی در سراسر جهان باشد. در شبکه اتریوم، کاربران می‌توانند به وجوه وام دسترسی داشته باشند و از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های DeFi درآمد کسب کنند.

اتریوم حتی مسیری را برای پروژه‌های رمزنگاری و سیستم‌های بلاکچینی ارائه می‌دهد تا در سایر بخش‌ها مثل، سلامت، املاک و… گسترش پیدا کنند. اما همچنان مستعد در نوسانات قیمت است. ذخیره و استفاده از آن برای معاملات دشوار و گران است و در نهایت تحت تاثیر بیت‌کوین به عنوان گزینه دوم در نظر گرفته می‌شوند.

استیبل کوین‌ها مزیت ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات را همزمان دارا هستند. یعنی می‌توانید از حریم خصوصی، ویژگی‌های امنیتی ارزهای دیجیتال و ثبات قیمت ارزهای فیات لذت ببرید.

معامله‌گران به راحتی از استیبل کوین ها بدون ترس از نوسانات زیاد بازار ارزهای دیجیتال برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند؛ با وجود این که استیبل کوین‌ها افزایش یا افت قیمتی زیادی را تجربه نمی‌کنند، اما به یک دارایی خارجی وابسته هستند.

 

بهترین آلت کوین ارزهای دیجیتال

در ادامه به چند مورد از بهترین آلت کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری می‌پردازیم:

اتریوم

این توکن برای استفاده در شبکه بلاکچین طراحی شده است؛ اما شرکت کنندگان می‌توانند از آن به عنوان روشی برای پرداخت هزینه کارهای انجام شده روی بلاکچین نیز استفاده کنند. اتریوم به گونه‌ای طراحی شده است که مقیاس‌پذیر، قابل برنامه‌ریزی، ایمن و غیرمتمرکز باشد. اتر کوین بومی شبکه بلاکچین اتریوم است.

کاردانو

کاردانو اکوسیستمی است که به توسعه دهندگان دیگر اجازه میدهد تا توکنها و برنامه های غیرمتمرکز را ایجاد کنند یا موارد استفاده دیگر را برای شبکه بلاکچین مقیاس‌پذیر ایجاد کنند. Cardano از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده میکند ولی مثل بیت‌کوین، کاردانو به عنوان انگیزه در فرآیند استخراج رقابتی پاداش ‌نمیدهد.

پولکادات

پولکادات به همه طرف ها اجازه می‌دهد تا زنجیره‌های عمومی و خصوصی را بگیرند و آن‌ها را به یک لایه اتصال مشترک وصل کنند. زنجیره ها میتوانند مجموعه اعتبارسنجی خود را حفظ کنند یا از سیستم امنیتی Polkadot برای تائید تراکنش های خود از طریق زنجیره رله استفاده کنند.

آواکس

Avalanche یک پلتفرم بلاکچین با ارز بومی AVAX است. آواکس یک رقیب جدی برای اتریوم است که مقیاس‌پذیری و سرعت پردازش تراکنش را در اولویت قرار می‌دهد. AVAX برای ایمن سازی بلاکچین آوالانچ و پرداخت هزینه تراکنش در سراسر شبکه استفاده میشود.

ریپل

ریپل (XRP) یک شبکه انتقال پول و ارز دیجیتال است که امکان انجام تراکنش هایی را فراهم می کند که می‌توانند چندین برابر سریع‌تر از بیت کوین یا اتریوم انجام شوند. تنها با اتصال به اینترنت، میتوانید، تراکنش های مختلفی را انجام دهید.

سولانا

سولانا بر ترکیبی منحصر به فرد از مکانیسم‌های اجماع اثبات تاریخ (PoH) و اثبات سهام (PoS) متکی است. اثبات تاریخ جزء اصلی این پروتکل است. PoH عملیات موفقیت آمیز و زمان سپری شده بین آن‌ها را ثبت می‌کند، بنابراین ماهیت غیرقابل اعتماد بلاکچین را تضمین می کند.

 

آلت‌ کوین‌ها

 

سرمایه گذاری در آلت کوین

سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین ها بخشی از سبد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است. برخی از آلت کوین‌ها پروژه‌های بلندپروازانه‌ای هستند که موارد استفاده بیشتری را نسبت به بیت‌کوین ارائه می کنند که در درجه اول به عنوان ذخیره ارزش استفاده میشود. خرید آلت کوین ها دارای معایب قابل توجهی است. به دلیل معایب زیاد، انتخاب بهترین آلت‌ کوین‌ برای سرمایه گذاری چالش برانگیز است.

آلت کوین ‎ها برای سرمایه‌گذاران بزرگ ارزهای دیجیتال ارزش بررسی را دارند. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر یا زمان کمتری هستید، بیت کوین راه بهتری برای انجام این کار است. ریسک بیش از حد توصیه نمیشود؛ بنابراین، حتی اگر تصمیم به خرید آلت کوین دارید، آن‌ها باید تنها بخش کوچکی از سبد شما را تشکیل دهند.

 

چرا با سقوط بیت‌کوین، آلت کوین‌ ها سقوط می‌کنند؟

اگر بیت کوین سقوط کند، باقی ارزهای دیجیتال نیز سقوط خواهند کرد. دلایل متعددی برای رابطه بیت‌کوین و آلت کوین‌ها وجود دارد. بیت‌کوین مادر همه ارزهای رمزپایه و آلت کوین‌ها است. وقتی که بیت‌کوین با ریزش مواجه میشود، باقی ارزهای دیجیتال در پی آن ریزش را تجربه می‌کنند.

بازار ارزهای دیجیتال هنوز مارکت کپ یا ارزش بازار زیادی ندارد و با کوچک ترین تغییرات در قیمت بیت‌کوین، باقی ارزهای دیجیتال نیز دچار تغییر میشوند. حتی وقتی بیت کوین با افزایش قیمت مواجه میشود، بقیه ارزهای دیجیتال نیز در پی آن حرکت می‌کنند.

 

آیا آلت کوین ها از بین می روند؟

بله؛ پس از راه‌اندازی بیت‌کوین، آلت‌ کوین‌های زیادی وجود داشتند که شکست خوردند؛ یا در وهله اول قصدی برای زنده ماندن نداشتند. هدف آن‌ها در بسیاری از موارد پروژه‌های کلاهبرداری یا کوین‌هایی برای پامپ و دامپ کردن بودند.

دلیل اصلی شکست آلت کوین، عدم استفاده از کاربرد متفاوت است. در سال ۲۰۱۸، بیش از ۱۰۰۰ ارز دیجیتال شکست خوردند. پس احتمال شکست پروژه‌های کوچک با کاربردهای تکراری وجود دارد.

 

آلت‌کوین

 

جمع بندی آلت کوین

برخی از بازیگران بزرگ ارزهای دیجیتال معتقدند؛ همه ارزهای دیجیتال به دلیل بیت کوین توسعه یافته شدند و تا ۹۹ درصد از همه آلت کوین ها در نهایت بی‌‎ارزش خواهند بود. در بلند مدت، یک آلت کوین باید برای مورد استفاده خاصی توسعه یابد. برای رفع یک هدف و نیاز تعریف شده کار کند و با توسعه پایدار، پذیرش انبوه برای حفظ ارزش را رقم بزند. برای مقایسه ارزهای دیجیتال به سایت Coinmarketcap.com مراجعه کنید.

آلت کوین ها از سال ۲۰۱۱ مسیر طولانی را طی کرده‌اند و همچنان خود را به عنوان چیزی بیش از یک «جایگزین برای بیت‌کوین» نشان میدهند. فضای کریپتو نقطه مورد علاقه سرمایه‌گذاران است که به سرعت در حال حرکت و محبوب است.

به لطف نوآوری و ادغام کریپتو در تجارت اصلی، مردم می‌توانند با خیال راحت و قانونی آلت کوین‌ها را روی تلفن یا رایانه خود خریداری کنند. در ضمن به یاد داشته باشید که دسترسی آسان به ارزهای دیجیتال، ریسک بالای آنها را از بین نمیبرد.

 

سوالات متداول آلت کوین

بهترین آلتکوین در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

اتریوم (ETH) با مارکت کپ ۱۹۶ میلیارد دلاری، ۲۰% از کل سرمایه بازار را در اختیار خود قرار داده است.

ALTCOIN مخفف چیست؟

کلمه Altcoin ترکیبی از “alternative” و “coin” است که به شکل “altcoin” نوشته میشود. در واقع به همه ارزهای رمزنگاری شده، غیر از بیت‌کوین اشاره دارد.

در سال ۲۰۲۲ چند آلتکوین وجود دارد؟

تا جولای ۲۰۲۲، ۲۰۲۶۸ ارز دیجیتال در بازار وجود دارد. با این حال، همه ارزهای دیجیتال فعال یا ارزشمند نیستند.

آیا بیت‌کوین یک آلتکوین است؟

خیر. بیت کوین به عنوان مادر ارزهای دیجیتال و آلت کوین به همه ارزهای دیجیتال به جز بیت‌کوین گفته میشود.

سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین بهتر است یا آلتکوین؟

اگر می‌خواهید کریپتو را بخشی از سبد سرمایه گذاری خود کنید و برای تحقیق در مورد آنها وقت دارید، باید روی آلت کوین ها سرمایه گذاری کنید. برخی از آلت کوین ها پروژه های بلند پروازانه ای هستند که موارد استفاده بیشتری را نسبت به بیت کوین ارائه میدهند که در درجه اول به عنوان ذخیره ارزش استفاده میشود.

ارزش آلتکوین ها در چیست؟

آلتکوین ها ارزش خود را بر اساس مقیاس مشارکت جامعه به دست می آورند. ارز دیجیتال زمانی ارزش پیدا می کند که تقاضا برای آن بیشتر از عرضه باشد. وقتی یک ارز دیجیتال مفید باشد، مردم مقدار بیشتری از آن را در اختیار می‌گیرند و این باعث افزایش تقاضا می‌شود.

دلیل تعدد آلتکوین ها در چیست؟

دلایل زیادی برای وجود آلتکوین ها وجود دارد و دلیل اصلی این است که هر کسی میتواند یکی را بدون مجوز ایجاد کند. افراد دیگر آلتکوین ها را برای رقابت با بیت‌کوین ایجاد کردند و این پروژه ها مدعی هستند که حریم خصوصی بهتر، تمرکززدایی بیشتر را ارائه میدهند یا روی چیزی تمرکز می کنند که بیت‌کوین نمیتواند انجام دهد.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا