آموزش آلت کوین‌هاآموزش ارز دیجیتال

ارز Algo چیست؟ ارز الگوراند چه کاربردی دارد؟

ارز الگوراند چیست؟

ارز Algo یک پلتفرم بلاکچین و ارز دیجیتال است که در عملکرد مثل یک پردازشگر اصلی پرداخت طراحی شده است. بلاکچین الگوراند از مکانیزم اجماع استفاده می‌کند که آن را اثبات خالص سهام می‌نامد. ارز Algo کوین بومی پلتفرم الگوراند، برای ایمن‌سازی پلتفرم و پاداش دادن به توسعه‌دهندگان اکوسیستم استفاده می‌شود.

الگوراند یک پروژه بلاکچینی منبع باز غیرمتمرکز، مقیاس‌پذیر و بدون فورک است که هدف آن حل مشکل سه گانه امنیت بالا، سرعت بالا و هزینه کم است. هدف ارز Algo فعال کردن “تامین مالی بدون اصطکاک” در سراسر مرزها است. شبکه الگوراند بر اساس مکانیزم اجماع اثبات خالص (Pure PoS) اجرا می‌شود. بلوک‌های جدید در عرض چند ثانیه طی دو مرحله با مشارکت کاربران بسته به سهم آن‌ها در شبکه نهایی می‌شوند. ارز Algo توکن بومی الگوراند است و می‌تواند برای پرداخت محاسبات DApp، معاملات و کسب درآمد از شبکه الگوراند و همچنین برای هزینه‌های تراکنش استفاده شود.

ارز Algo

 

بنیانگذار ارز دیجیتال Algo کیست؟

الگوراند (ALGO) توسط یک متخصص رمزنگار باتجربه، به نام سیلویو میکالی، که استاد موسسه فناوری ماساچوست (MIT) است؛ ایجاد شد. سیلویو میکالی بسیاری از فناوری‌های رمزنگاری معروف را که در برخی از پروژه‌های برتر بلاکچین، مثل کاردانو، استفاده می‌شوند، را به کار برد. Micali اثبات‌ دانش صفر، توابع تصادفی قابل تائید و سایر پروتکل‌های رمزنگاری را ایجاد کرد و از دهه ۱۹۸۰ در این زمینه کار کرده است.

الگوراند در سال ۲۰۱۷ توسط Micali تاسیس شد و توسط بنیاد الگوراند پشتیبانی شد. الگوراند با هدف حل سه‌گانه‌ای که مقیاس‌پذیری، تمرکززدایی و مسائل امنیتی در شبکه‌های بلاکچین به وجود آمد. ایده اولیه ایجاد یک اقتصاد بدون مرز بود. مثل بیشتر آلت‌کوین‌ها، الگوراند برای رفع کاستی‌های بیت‌کوین ایجاد شد. Micali در سال ۲۰۱۵ مشغول مطالعه بیت‌کوین بود. وی تصمیم گرفت شبکه بلاکچین خود را ایجاد کند که مقیاس کارآمدتر، امنیت و تمرکززدایی کامل را امکان‌پذیر کند. پس از ۲ سال آزمایش سیستم، بالاخره الگوراند راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۱۹، شبکه آزمایشی الگوراند برای مشارکت باز شد، در حالی که راه‌اندازی شبکه اصلی پس از آن انجام شد.

 

ارز الگورند چیست؟

ارز Algo یک شبکه منبع باز غیرمتمرکز است که از مکانیزم منحصر به فرد (Proof-of-Stake) برای آسان شدن یک معماری دو لایه استفاده می‌کند و امکان درکنار هم قرار گرفتن عملکرد بین عدم تمرکز، مقیاس‌پذیری و امنیت را فراهم می‌کند. دستیابی به مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی در یک شبکه بلاکچین برای اکثر پروژه‌های ارزهای دیجیتال، یک کار دشوار است. هدف الگوراند ایجاد تمرکززدایی کامل با امنیت بالا و مقیاس‌پذیری در حین دستیابی به ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه و نهایی شدن بلوک سریع است.

الگوراند در سال ۲۰۱۹ به عنوان یکی از جدیدترین پروژه‌ها در بخش بلاکچین با هدف ایجاد زیرساختی برای کسب و کارهای نوظهور و موجود در یک اقتصاد غیرمتمرکز راه‌اندازی شد. ALGO ارز دیجیتال بومی سیستم الگوراند است و برای حمایت از اقتصاد غیرمتمرکز و امکان مشارکت برابر در آن طراحی شده است. شرکت‌کنندگان در الگوراند می‌توانند از مزایای تراکنش‌های فوری با ALGO لذت ببرند و جوایزی کسب کنند. این سیستم بر اساس دارندگان کوین ALGO و تولیدکنندگان بلوک ALGO، یعنی راه‌اندازهای نود کار می‌کند.

کاربران الگوراند قراردادهای هوشمند را برای ایجاد توکن‌های جدید و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) مستقر می‌کنند. الگوراند جایگزینی برای توابع قرارداد هوشمند اتریوم ارائه می‌کند و در عین حال مقیاس‌بندی کارآمدتری را با اثبات سهام خالص ارائه می‌دهد. با ویژگی Algorand Standard Asset (ASA)، کاربران می‌توانند، توکن‌های جدید را در شبکه مستقر و یا دارایی‌های موجود را به اکوسیستم الگوراند منتقل کنند و به اقتصاد غیرمتمرکز الگوراند بپیوندند.

 

ارز الگو

 

الگورند چگونه کار می کند؟

از سال ۲۰۲۰، الگوراند یک معماری قرارداد هوشمند دو لایه ارائه کرده است که بسیار متفاوت از رویکردهای قبلی است. در اینجا نحوه کار آن آمده است:

لایه ۱ (روی زنجیره): برای قراردادهای هوشمند است که تراکنش‌های ساده و معمولی را روی خود زنجیره بلوکی اجرا می‌کند. به عنوان مثال، لایه ۱ الگوراند انتقالات اتمی را انجام می‌دهد، یا زمانی که چندین طرف برای مبادله وجوه توافق می‌کنند.

لایه ۲ (خارج از زنجیره): برای قراردادهای هوشمند است که به ابزارهای تخصصی نیاز دارند. این شامل قراردادهای هوشمندی می‌شود که بسیار بزرگ، محاسباتی بیش از حد سخت و پیچیده هستند.

قراردادهای هوشمند ساده بر روی بلاکچین اجرا می‌شوند و قراردادهای هوشمند پیچیده‌تر که مدتی طول می‌کشد تا بلاکچین را مدیریت کند. با این معماری، الگوراند می‌تواند کارایی بیشتری را در مقایسه با بلاکچین‌های تک لایه ارائه دهد. الگوراند تراکنش‌ها را با استفاده از پروتکل اثبات سهام خالص تایید می‌کند.

هر کسی که حداقل ۱ ارز Algo داشته باشد، می‌تواند توکن‌های خود را به اشتراک بگذارد و بخشی از فرآیند اعتبارسنجی شود. پروتکل الگوراند شرکت‌کنندگان را برای تایید بلوک‌های تراکنش انتخاب می‌کند. همه کاربران آنلاین این شانس را دارند که انتخاب شوند و این احتمال به مقدار توکن‌های ALGO بستگی دارد. در ازای اعتبارسنجی تراکنش‌ها، کاربران جوایز مشارکت دریافت می‌کنند.

 

تفاوت الگورند با دیگر بلاکچین ها چیست؟

بیت‌کوین از یک سیستم اثبات کار (PoW) با انرژی فشرده استفاده می‌کند که در آن ماینرها برای حل پازل‌های ریاضی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند تا بلاک‌ها را تولید کنند و جوایز استخراج به دست آورند. اتریوم نیز از این روش استفاده کرده است، اگرچه هارد فورک اخیر آن‌ها به ETH-2 در حال تغییر به مدل اثبات سهام است. با اثبات سهام، کاربرانی که دارای مقدار مشخصی از توکن بومی هستند، کسانی هستند که بلاکچین را تأیید می‌کنند. از آن‌جایی که مقادیری مثل این قیمت برای اکثر کاربران وجود دارد، الگوراند از اثبات سهام به شکل خالص‌تر استفاده می‌کند.

 

ارز Algorand

 

چه چیزی ارز دیجیتال Algo را منحصر به فرد می کند؟

مهم نیست که الگوراند چه کاری متفاوت انجام می‌دهد، بلکه مهم این است که چه کاری بهتر انجام می‌دهد. از نظر عملکرد، مشابه دیگر بلاکچین‌های قابل برنامه‌ریزی مثل اتریوم (ETH) است. می‌تواند قراردادهای هوشمند را اجرا کند و توسعه‌دهندگان از آن برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و توکن‌های رمزنگاری استفاده می‌کنند. الگوراند این برای مقیاس‌پذیری ساخته شده است و از مکانیزم اجماع اثبات سهام برای پردازش کارآمد تراکنش استفاده می‌کند.

این منجر به سرعت حدود ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه می‌شود. این یک بلاکچین مناسب برای توسعه‌دهندگان است که از بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند. به گفته وب‌سایت Algorand.com ، زبان‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کند، عبارتند از: جاوا، جاوا اسکریپت (node.js و مرورگر)، Go و Python SDK، REST API، و همچنین بسیاری از SDK‌های جامعه، مثل Rust، Swift، PHP، Dart، C# و…

از زمان راه‌اندازی تاکنون هیچ خرابی را الگوراند تجربه نکرده است. سایر بلاکچین‌ها، مثل سولانا، قطعی‌های متعددی داشته‌اند، بنابراین این واقعیت که الگوراند هیچ‌گونه قطعی نداشته است، بسیار چشمگیر است. بلاکچین الگوراند هرگز فورک نمی‌کند؛ چون دفتر کل آن هرگز با اضافه شدن بلاک‌های جدید تقسیم نمی‌شود. این تضمین می‌کند که الگوراند به پروژه‌های جداگانه تقسیم نمی‌شود و هیچ‌کس نمی‌تواند روی بلاکچین خود دو برابر هزینه کند.

 

مقایسه الگوراند با اتریوم

الگوراند به عنوان توکنی که وضعیت اتریوم را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین آلت‌کوین‌ها به چالش بکشد، شناخته می‌شود. این درحالی است که چند تفاوت نیز بین آن‌ها وجود دارد. افزایش هزینه‌ها در اتریوم باعث شده بود که توسعه‌دهندگان DeFi برای توسعه برنامه‌ها به الگوراند مراجعه کنند.  هزینه تراکنش در الگوراند نسبت به شبکه اتریوم کمتر است. هم الگوراند و هم Ethereum 2.0 از روش اثبات سهام برای تولید کوین‌های جدید استفاده می‌کنند. با این حال، شرکت‌کنندگان فقط به یک ارز Algo برای شرکت در شبکه الگوراند نیاز دارند. در همین حال، اتریوم ۲.۰ به ۳۲ اتر نیاز دارد که یک مانع بسیار بالاتری برای ورود است.

 

الگورند

 

مزایای ارز ALGO

در حالی که ارز Algo تا حدودی نوپا است، مزایای آن شامل نام تجاری و تیم توسعه محترم به رهبری یک رمزنگار پیشرو در جهان شناخته می‌شود. برخی مدعی هستند که الگوراند سریع‌تر و کارآمدتر از جایگزین‌های اتریوم است. به عنوان مثال، سرعت تراکنش الگوراند حدود ۵ ثانیه است. در همین حال، سرعت تراکنش لایت‌کوین ۲.۵ دقیقه است؛ در حالی که بیت‌کوین حدود ۹ دقیقه معلق بوده است.

توسعه‌دهندگان الگوراند مدعی هستند که سرعت، کارایی، معماری و حاکمیت آن باعث برتری به عنوان پایه‌ای برای اکوسیستم بلاکچین شده است. ارز Algo تنها ارز دیجیتال غیر بیت‌کوینی نیست که سعی می‌کند چارچوبی برای انواع تراکنش‌ها و برنامه‌های مالی باشد؛ در حال حاضر برترین آن‌ها اتریوم، دومین ارز دیجیتال ارزشمند است.

 

معایب ارز ALGO

نقطه ضعف اصلی ارز Algo، سطح پایین پذیرش آن است. رمزارزهای زیادی وجود دارند که توانایی ساخت اپلیکیشن یا محصولات مالی را در بالای آن‌ها ارائه می‌دهند و Algo تنها یکی از آن‌هاست. ارز Algo به احتمال زیاد ارزشمندتر نیز خواهد شد، تنها در صورتی که افراد بیشتری از آن استفاده کنند. در مورد ارز Algo به عنوان یک سرمایه‌گذاری، هنوز به قیمتی که در ابتدا فروخته شده بود، نرسیده است و این باعث ایجاد سؤالاتی در مورد دوام یا سودهای بالقوه آینده آن می‌شود. مثل هر ارز دیجیتال دیگر، ارز Algo تحت نظارت مقررات ارزهای دیجیتال است که همیشه در معرض تغییر هستند.

 

الگور رند

 

خرید ارز ALGO

یک حساب کاربری در یک صرافی یا پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال ایجاد کنید، مثل Coinbase، Binance و Kraken که از ارز Algo پشتیبانی کند. سپس یک کیف پول داغ یا کیف پول سرد را برای ذخیره ارز Algo خود و سایر ارزهای دیجیتال نصب کنید. دلار کافی برای مقداری که ارز Algo مورد نظر دارید، بخرید. در انتها خرید خود را از صرافی تکمیل و آن ارز را در کیف پول خود نگهداری کنید.

قیمت الگوراند تا سال ۲۰۲۲ به افزایش خود ادامه داد. قیمت در ۱۴ فوریه ۲۰۲۲ به ۰.۹۰ دلار کاهش یافت. سپس، به آرامی دوباره افزایش یافت؛ بیشتر به دلیل LimeWire، یک بازار موسیقی و سرگرمی NFT بود که در ۲۱ مارس ۲۰۲۲، این توکن به ۰.۸۰ دلار آمریکا رسید و سپس در ۲ آوریل با ۰.۹۷ دلار آمریکا معامله می‌شد.

در اوایل ماه می، فیفا همکاری خود را با الگوراند اعلام کرد، به این معنی که این شبکه به پلتفرم رسمی بلاکچین فیفا تبدیل شده است و یک راه حل رسمی کیف پول مبتنی بر بلاکچین ارائه خواهد شد. با این حال، دوره صعودی سه ماهه دوم کوتاه مدت بود؛ بنابراین در اواسط ماه می، ارز Algo پس از سقوط در بازار با قیمت ۰.۳۶ دلار آمریکا معامله شد. قیمت ازر Algo در زمان نگارش این مقاله مقاله ۰.۳۵ دلار است.

 

Algo ارز دیجیتال خوبی برای سرمایه گذاری است؟

الگوراند یک پروژه بلاکچین با کیفیت است و به راحتی می‌توان فهمید که چرا مخاطبان بی شماری در جامعه رمزنگاری به همراه دارد. این پروتکل برای عملکرد بالا طراحی شده است و با تراکنش‌های سریع و کارمزد کم ارائه می‌شود. یک تیم بسیار آگاه در پشت آن، به سرپرستی Micali پشت آن است که به آن‌ها اعتبار می‌بخشد. از آن‌جایی که بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی را پشتیبانی می‌کند، استفاده از آن برای توسعه‌دهندگان آسان است.

هیچ نقطه ضعف آشکاری در الگوراند وجود ندارد؛ اما رقابت قوی با تعدادی از بلاکچین‌های قرارداد هوشمند دارد. مقیاس‌پذیری نیز به یک نقطه تمرکز در بین این پروژه‌ها تبدیل شده است، بنابراین الگوراند دیگر مزیتی در آن‌جا ندارد. برای مثال، الگوراند به دلیل توانایی پردازش ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه، بسیار بیشتر از ۳۰ تراکنش در ثانیه اتریوم قابل توجه بود. اما اتریوم در حال ارتقا است و می‌تواند تا ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. تخمین زده می‌شود که سولانا تا ۶۵۰۰۰ نفر را اداره کند، اگرچه سولانا با قطعی‌های مکرر مواجه شده است.

در واقع الگوراند انتخاب خوبی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال با پتانسیل رشد است. اگر در مورد سرمایه‌گذاری در کوین‌های خاص مطمئن نیستید؛ گزینه دیگر سرمایه‌گذاری در سهام ارزهای دیجیتال الگوراند است. فقط آگاه باشید که کریپتو ناپایدار است. بنابراین شما فقط باید آن‌چه را که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری کنید و برای نوسانات قیمت آماده باشید.

 

الگوراند

 

کلام آخر ارز Algo

شبکه بلاکچین الگوراند از زمان راه‌اندازی خود در سال ۲۰۱۹ از سازگاری‌های جهانی بهره‌مند شده است. این پروژه به دلیل نهایی شدن تراکنش‌های فوری و نرخ TPS بالا، توجه دولت‌ها، سرمایه‌گذاران، صنایع و سایر سهامداران عمده در ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده است. به عنوان مثال، LoginID را در نظر بگیرید، یک شرکت احراز هویت چند عاملی که با الگوراند برای توسعه راه حل‌های احراز هویت بیومتریک دارای گواهی FIDO شریک شده است. به لطف زنجیره بلوکی الگوراند، Abris.io اخیرا راه‌حل NFT و بازار NFT را راه‌اندازی کرده است.

در حال حاضر، الگوراند در صرافی‌هایی مثل Binance، Huobi، و… لیست شده است. همچنین، e-Money با بلاکچین الگوراند یکپارچه شده تا ارزهای دیجیتال اروپایی را سریع کند، مثل استیبل کوین‌هایی مثل eDKK، eSEK، و eEUR. بر اساس TPS بالا، کارمزدهای پایین تراکنش و معماری هسته پیشرفته، کاربران اولیه الگوراند را نسبت به پذیرش گسترده در سراسر جهان امیدوار می‌کند. در همین حال، آلت‌کوین‌هایی مثل اتریوم، پولکادوت، سولانا و… به عنوان رقبای سرسخت آلگوراند شناخته می‌شوند.

 

سوالات متداول ارز Algo

آیا الگوراند سرمایه‌گذاری خوبی است؟

از ابتدای سال ۲۰۲۲ ثابت شده است که سرمایه‌گذاری سودآوری است و تنها در یک سال بیش از ۶۰۰ درصد افزایش یافته است.

چگونه از ارز Algo پول در می‌آورید؟

بلاکچین الگوراند از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. دارندگان ارز ALGO که کوین‌ها را به اشتراک می‌گذارند با تبدیل شدن به فرمانداری پاداش دریافت می‌کنند و می‌توانند در مورد مسائل مربوط به بلاکچین و جامعه رای دهند. توسعه‌دهندگان الگوراند، ارز دیجیتال بومی بلاکچین Algo را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

مهم‌ترین شرکتی که از ارز Algo استفاده می‌کند چه نام دارد؟

Circle یک شرکت فناوری مالی جهانی است که به مشاغل در هر اندازه امکان می‌دهد از قدرت استیبل کوین‌ها و بلاکچین‌های عمومی برای پرداخت، تجارت و برنامه‌های مالی در سراسر جهان استفاده کنند.

آیا می‌توان ارز Algo را استخراج کرد؟

بله، بسیار هیجان انگیز است؛ چون در حال حاضر هیچ راهی برای استخراج در بلاکچین الگوراند وجود ندارد، به این معنی که تاکنون ماینرها قادر به کار سخت‌افزار خود برای به دست آوردن کوین‌های ALGO نبوده‌اند.

چرا ارز Algo در سال ۲۰۲۱ سقوط کرده بود؟

یکی از این عوامل این سقوط، صنعت کریپتوکارنسی است که در طول سال‌ها با این مشکل مواجه است. الگوراند با تمام کوین‌های اصلی بازار همبستگی دارد و در بیشتر موارد در مسیری مشابه صنعت ارزهای دیجیتال حرکت می‌کند و خود را در دام بازار نزولی کنونی گرفتار کرده است.

آیا می‌توانید NFT‌ها را بر روی الگورند بسازید؟

بله، NFT‌ها با استفاده از Algorand Standard Assets (ASA) ایجاد می‌شوند که در پروتکل تعبیه شده و با استفاده از نوع خاصی از تراکنش ایجاد می‌شوند.

اکوسیستم الگوراند شامل چیست؟

با بیش از ۵۰۰ سازمان جهانی که از فناوری خود استفاده می‌کنند، الگوراند ایجاد ساده محصولات مالی نسل بعدی، پروتکل‌ها و مبادله ارزش، موسسات مالی و دولت‌ها را امکان پذیر می‌کند.

آیا عرضه الگوراند محدود است؟

Max Supply Algo همان ۱۰ میلیارد الگو است که در ابتدا ساخته شده است. حتی اگر کل عرضه در زمان راه‌اندازی شبکه استخراج شد، بنابراین به الگوراند یک منبع ثابت می‌دهد، با باز شدن و توزیع توکن‌های از پیش ساخته شده، عرضه آن نیز افزایش می‌یابد.

آیا ارز Algo عرضه اولیه (ICO) داشت؟

ایگناسیو هاگوپیان، سفیر پروژه بلاکچین الگوراند، آزادی اولین فروش عمومی این توکن را تائید کرد. الگوراند از مدل Dutch Auction برای توزیع ارز Algo استفاده کرد و ۶۰ میلیون دلار در کمتر از چهار ساعت جمع‌آوری کرد.

چرا مردم از ارز Algo استفاده می‌کنند؟

چون قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند و توسعه‌دهندگان از آن برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و توکن‌های رمزنگاری استفاده می‌کنند.

آیا ارز Algo اسپانسر جام جهانی است؟

طبق قرارداد اسپانسر، ارز Algo حامی منطقه‌ای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در آمریکای شمالی و اروپا و حامی رسمی جام جهانی زنان استرالیا و نیوزلند ۲۰۲۳ خواهد بود.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا