آموزش بلاکچین

بلاک در بلاکچین به چه معناست؟

Block در بلاکچین چیست؟

بلاک در بلاکچین به ساختارهای داده ای گفته میشود که اطلاعات تراکنش هارا به‌طور دائم در پایگاه داده بلاکچین ثبت میکنند. یک بلاک برخی یا همه آخرین تراکنش‌هایی را که هنوز توسط شبکه تأیید نشده است، ثبت می‌کند. پس از تأیید اعتبار،بلاک بسته می شود. سپس، یک بلاک جدید برای تراکنش‌های جدید ایجاد می‌شود که باید وارد و اعتبارسنجی شوند.

بنابراین یک بلاک ذخیره دائمی از سوابق است که پس از نوشتن، قابل تغییر یا حذف نیستند.

 

یک بلاک در بلاکچین چگونه کار می کند؟

یک شبکه بلاکچین شاهد حجم زیادی از فعالیت های تراکنش است. هنگامی که در ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، حفظ سابقه این تراکنش‌ها به سیستم کمک می‌کند تا میزان استفاده یا عدم استفاده و طرف‌های درگیر را ردیابی کند. تراکنش های انجام شده در یک دوره معین در فایلی به نام بلاک ثبت می شود که اساس شبکه بلاکچین است.

یک بلاک اطلاعات را ذخیره می کند. اطلاعات زیادی در یک بلاک گنجانده شده است، اما فضای ذخیره‌سازی زیادی را اشغال نمی کند. بلاک ها به طور کلی شامل این عناصر هستند، اما ممکن است بین انواع مختلف متفاوت باشد:

۳ استخراج از اعداد تصادفی برای “حدس زدن” nonce در هش استفاده می‌کند. هنگامی که یک nonce تأیید می شود، زمانی که nonce یا عددی کمتر از آن حدس زده شود، هش حل می شود. سپس، شبکه آن بلاک را می بندد، یک بلاک جدید با هدر ایجاد می کند و این فرآیند تکرار می شود.

مکانیسم های مختلفی برای رسیدن به یک اجماع استفاده می شود. محبوب ترین ارز رمزنگاری اثبات کار (PoW) است، که اثبات سهام (PoS) به دلیل کاهش مصرف انرژی در مقایسه با PoW بیشتر شده است.

 

یک بلاک (بلاک چین) چگونه کار می کند

 

رابطه ماینینگ با بلاک ها

استخراج اصطلاحی است که برای حل عددی استفاده می‌شود، که nonce است، تنها عددی که می‌توان در هدر بلاک تغییر داد. همچنین در صورت استفاده از اثبات کار در پروتکل، این فرآیندی است که شبکه ارز دیجیتال از آن استفاده می کند.

معمولاً تصور می شود که استخراج ارزهای دیجیتال یک مسئله پیچیده ریاضی است. این در واقع یک عدد تصادفی است که از طریق هش تولید می شود. هش کردن فرآیند رمزگذاری اطلاعات با استفاده از روش رمزگذاری یک ارز دیجیتال است. به عنوان مثال، بیت کوین از SHA256 برای الگوریتم رمزگذاری خود استفاده می کند. برای اینکه یک ماینر عدد “برنده” را تولید کند، برنامه ماینینگ باید از SHA 256 برای هش اعداد تصادفی و قرار دادن آنها در nonce استفاده کند تا ببیند آیا مطابقت دارد یا خیر.

مشکل در این است که تمام هدرهای بلاک قبلی به صورت تصادفی رمزگذاری می شوند. از این رو، هدر بلاک فعلی یک عدد رمزگذاری شده تصادفی است که بر اساس اعداد رمزگذاری شده تصادفی بلاک های قبلی و اطلاعات بلاک فعلی تولید می‌شود.

 

رابطه ماینینگ با بلوک ها

 

سایر کاربردهای بلاک در بلاکچین

از آنجایی که بیشتر تعاریف بلاکچین به بیت کوین اشاره دارد زیرا این اولین ارز دیجیتالی بود که از یک بلاکچین استفاده کرد، بسیاری از مردم بلاک ها و بلاکچین ها را با بیت کوین مرتبط می‌دانند. با این حال، سایر ارزهای دیجیتال از بلاک و بلاکچین خود نیز استفاده می کنند. توجه به این نکته ضروری است که شبکه اتریوم دارای یک ارز دیجیتال به نام اتر است که از بلاک ها و بلاکچین اختصاصی خود استفاده می کند.

با این حال، اتریوم و بلاکچین آن برای چندین کاربرد طراحی شده‌اند که بسیار بیشتر از ارزهای دیجیتال است. به عنوان مثال، توکن‌های غیرقابل تعویض، قراردادهای هوشمند، برنامه‌های مالی غیرمتمرکز و موارد دیگر با استفاده از اتریوم توسعه یافته‌اند.

 

بلاکچین به زبان ساده چیست؟

زنجیره بلاکی پایگاه داده ای است که اطلاعات را به صورت پیوندی ذخیره و رمزگذاری می کند، به طوری که اطلاعات قبلی را نمی توان تغییر داد، و گروهی هر ورودی را قبل از نهایی شدن آنها از طریق اجماع تأیید می کند. توافقی مبنی بر درست بودن داده ها.

 

چگونه یک بلاک بلاکچین ایجاد می شود؟

بلاک ها زمانی ایجاد می‌شوند که ماینرها یا اعتبارسنجی‌های بلاک با موفقیت اطلاعات رمزگذاری‌شده در بلاک‌هدر را تأیید می‌کنند، که باعث ایجاد یک بلاک جدید می‌شود.

 

بلاکچین ها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

بلاکچین‌ها در ارزهای دیجیتال، برنامه‌های مالی غیرمتمرکز، توکن‌های غیرقابل تعویض استفاده می‌شوند و کاربردهای بیشتری دائماً در دست توسعه است.

امتیاز دهید

علی دوشابچی

علاقه ی اصلی او در زمینه‌ی اخبار ارز دیجیتال و رویه‌ی بازار است. فعالیت اصلی وی از سال 2017 پس از کسب 2 سال تجربه در قسمت های مختلف مقاله نویسی ، دنیای بلاک‌چین و امنیت شبکه های آن شروع شد. پس از کسب تجربیات شاخص او به عضویت تیم حرفه ای اطلاع رسانی و تحلیل و بررسی ارزیدو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا