Web3 چیست؟ + ویژگی های وب۳

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

Web3 یا وب۳ نسل سوم شبکه جهانی وب است. وب۳ در حال حاضر یک تکنولوژی در حال پیشرفت است. چشم‌انداز وب۳ یک وب غیرمتمرکز و باز با کاربرد بیشتر برای کاربرانش است. وب به شبکه جهانی وب (WWW)، سیستم اصلی بازیابی اطلاعات اینترنت اشاره می‌کند. اینترنت یکی از بزرگترین اختراعاتی است که به آغاز دوران شکوفایی جهانی شدن و اتصال به یکدیگر کمک کرد و به مردم از سرتاسر جهان این امکان را می‌دهد تا تعامل، اجتماعی، تجارت و همکاری داشته باشند.

اینترنت یک شرکت تجاری بزرگ است؛ جایی که شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های فناوری وارد شده‌اند و برنامه‌های خاص مثل جستجو، تبلیغات، سرگرمی و نرم‌افزار، را به انحصار درآورده‌ است. در نتیجه، اینترنت پراکنده شده و برخلاف آن مدلی که در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود، تا جریان باز و دموکراتیک باشد، نیست.

در روزهای اولیه اینترنت با صفحات HTML ایستا و چت‌های رله اینترنتی مشابه دیوارهای الکترونیکی، متن را نشان می‌داد و فقط امکان تعامل محدود را فراهم می‌کرد. با این حال، امروز ما وب سایت‌های رسانه‌های اجتماعی پویا و برنامه‌های کاربردی تعاملی داریم. اساسا اینترنت امروز خواندن و نوشتن. است. اما در Web3 کاربران می‌توانند، بخوانند، بنویسند و داشته باشند. این همه آن چیزی است که از Web3 انتظار می‌رود. مالکیت محتوا، داده‌ها و دارایی‌هایی که در فضای مجازی برای شما است.

 

WEB3 چیست؟

وب۳ فضای اینترنتی است که شامل خواندن، نوشتن و مالکیت می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی، ممکن است فناوری، از مجموعه‌ ایده‌ها که قرار بود، پیاده کند، دور شود و یا حتی توسعه پیدا کند. این به خودی خود، دلیلی است که نمی‌توان تعریف دقیقی از وب۳ ارائه کرد. برای توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، خصوصیاتی مثل تمرکززدایی، اقتصادهای مبتنی بر توکن و بلاکچین؛ همگی در قلب رمزارزها نیز وجود دارند و این به جذابیت وب۳ افزوده است.

چشم‌انداز Web3 نشان می‌دهد که نسخه دموکراتیک‌تری از دنیای آنلاین امروزی باشد. این آینده حول محور ایده مالکیت، حذف کنترل از شرکت‌های کلان داده غالب و سایر مقامات مرکزی و واگذاری آن به توده‌ها می‌چرخد. در واقع منظور از تمرکززدایی همین است. تمرکززدایی یعنی کاربران اینترنت می‌توانند تجارت همتا به همتا را انجام دهند، واسطه‌ها را قطع کنند و قدرت را از نهادهای کنترل‌کننده حذف کنند. این یعنی تمرکز بیشتری روی حریم خصوصی، شفافیت و مالکیت کاربر وجود خواهد داشت.

این خصوصیات مشترک بین ارزهای دیجیتال و وب۳ باعث شده است تا ارزهای رمزنگاری شده و اقتصاد توکن این مدلی، تمرکززدایی را آسان کند و اجازه دهد، اطلاعات در یک دفتر کل توزیع شده خارج از حوزه اختیارات هر نهاد کنترل‌کننده ذخیره شوند. علی‌رغم ادعاهایی مبنی بر دموکراتیزه‌ سازی توسط برخی پروژه‌های رمزنگاری و این‌که دارندگان توکن می‌توانند در حاکمیت شرکت کنند؛ انتقاد گسترده‌ای مبنی بر این که کنترل بین سرمایه‌گذاران خطرپذیر و پذیرندگان اولیه متمرکز است، می‌شود.

 

WEB3 چیست

 

فناوری WEB3 چیست؟

وب۳ با بلاکچین در هسته خود این امکان را برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و خدمات جدید مثل NFT، Defi، dApp و… فراهم می‌کند. در ادامه به شرح مختصر آن‌ها می‌پردازیم:

NFT: توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) توکن‌هایی هستند که به صورت جداگانه منحصر به فرد هستند و در یک بلاکچین با هش رمزنگاری نگهداری می‌شوند.

DeFi: فناوری بلاکچین غیرمتمرکز به عنوان پایه‌ای برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده می‌شود. یک مورد استفاده جدید برای وب ۳.۰ که امکان ارائه خدمات مالی فراتر از محدودیت‌های زیرساخت‌های بانکداری متمرکز مرسوم را فراهم می‌کند.

Cryptocurrency: دنیای جدیدی از پول که تلاش می‌کند از دنیای سنتی پول نقد و ارز فیات متفاوت باشد؛ از طریق برنامه‌‌های وب۳ مثل ارزهای دیجیتال ایجاد می‌شود.

dApp: برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به صورت برنامه‌ای اجرا می‌شوند و در یک دفتر کل غیرقابل تغییر ثبت می‌شوند. آن‌ها در بالای بلاکچین ساخته شده و از قراردادهای هوشمند برای آسان کردن ارائه خدمات استفاده می‌کنند.

Chain Bridges: در عصر وب ۳.۰، بلاکچین‌های متعددی وجود دارد و پل‌های زنجیره‌ای نوعی ارتباط بین آن‌ها را فراهم می‌کند.

DAOs: دائوها آماده هستند تا به طور بالقوه نقش بدنه‌های حاکم وب۳ را بر عهده بگیرند و ساختار و حکمرانی غیرمتمرکز را ارائه دهند.

 

مقاله بهترین توکن های وب ۳ را بخوانید.

 

وب3 چیست

 

ویژگی‌ های WEB3 چیست؟

در وب۳ از طریق کیف پول خود با برنامه‌ها و انجمن‌ها تعامل ایجاد خواهید کرد و وقتی که از سیستم خارج شوید، داده‌های خود را با خود می‌برید. در ادامه به سه ویژگی مهم وب۳ می‌پردازیم:

مالکیت داده: وقتی از پلتفرمی مثل فیس‌بوک یا یوتیوب استفاده می‌کنید، این کسب‌وکارها داده‌های شما را جمع‌آوری می‌کنند. داده‌های شما در کیف پول رمزنگاری شما در وب۳ ذخیره می‌شود. در وب۳ از طریق کیف پول خود با برنامه‌ها و انجمن‌های دیگر تعامل خواهید داشت. وقتی که از سیستم خارج می‌شوید، داده‌های خود را با خود می‌برید. وقتی شما مالک داده‌ها هستید، امکان این را دارید که از آن درآمد کسب کنید.

نام مستعار: حریم خصوصی یکی از ویژگی‌های کیف پول شما است، درست مثل مالکیت داده‌ها که به عنوان شناسه و یا یوزر شما در فضای وب۳ عمل می‌کند. این امر اتصال هویت شما به فضای وب۳ را فراهم می‌کند. به این صورت شناسایی شما از طریق کیف پول غیرممکن خواهد شد؛ چون اطلاعات شخصی شما پنهان است ولی رفتار شما قابل مشاهده است.با این حال هویت شما در استفاده روزانه از فضای وب۳ پنهان خواهد بود. اگرچه کیف پول‌ها سطح حریم خصوصی تراکنش‌های بیت کوین را افزایش می‌دهند؛ اما کوین‌های حریم خصوصی مثل Zcash و Monero به تراکنش‌ها ناشناس ماندن کاملی را ارائه می‌‎‌کنند.

عدم تمرکز: Web3 دارای نهادهای مستقل غیرمتمرکز است که برنامه‌هایی را اجرا می‌کنند که به آن‌ها DAO گفته می‌شود. تصمیم‌گیری‌ها توسط یک مرجع متمرکز گرفته نمی‌شود؛ بلکه توسط کاربرانی اخذ می‌شود که دارای نشانه‌های حکومتی هستند. با مشارکت در نگهداری این برنامه‌های غیرمتمرکز یا با خرید آن‌ها نشان‌های حکومتی به دست می‌آیند. دارندگان توکن در یک DAO می‌توانند، در مورد تغییراتی که در صورت تائید، بلافاصله از طریق یک قرارداد هوشمند در کد DAO گنجانده می‌شوند، رأی دهند. همه به کد منبع یک DAO دسترسی خواهند داشت.

 

WEB 3 چیست

 

تاریخچه تکامل اینترنت

وب۱ صرفا یک تابلوی اعلانات بود که افراد در آن فقط رشته‌های خواندنی ایجاد می‌کردند. تمرکز در وب۱ بر پروتکل‌های باز بود که غیرمتمرکز و تحت حاکمیت جامعه بودند. وب۲ با افزودن قابلیت چند رسانه‌ای و اجازه دادن به کاربران برای تعامل با وب سایت‌ها به گونه‌ای که گویی برنامه‌ها هستند، این مورد را تغییر داد. وب۲ موتورهایی را معرفی کرد که به کاربران غیرفنی اجازه می‌داد با استفاده از کلمات کلیدی اطلاعات را جستجو کنند. این یک گام به جلو بود؛ اما جستجوی کلمات کلیدی همیشه نتایج مرتبط را به دست نمی‌آورد.

 

وب۱ چیست؟

در ابتدا راه، وب۱ چیزی بیش از یک شبکه خصوصی از رایانه‌های متصل به اشتراک‌گذاری اطلاعات نبود. کاربران اولیه اینترنت باید برای اتصال یا آنلاین بودن درخواست مجوز می‌کردند. با این حال، برنرز لی، مخترع شبکه جهانی وب، به سرعت متوجه شد که پتانسیل کامل اینترنت به بهترین وجه از طریق یک پلتفرم قابل دسترسی برای همه وجود دارد. وب۱ به عنوان یک کاربر اینترنت که به دسکتاپ خود مراجعه و از طریق اینترنت اکسپلورر یا AOL را باز می‌شود؛ معنا پیدا می‌کند. کاربران در این فضا، از یک وب سایت ثابت بازدید می‌کردند، ایمیلی می‌خواندند و یا ارسال می‌کردند، مشخص می‌شود.

 

وب۲ چیست؟

وب۲ از سال ۲۰۰۳-۲۰۰۴ به جای صفحات خسته کننده HTML ایستا، ناگهان به وب سایت‌‎های تعاملی با هر محتوایی که می‌خواهید آپلود کنید، تغییر پیدا کرد. با بهبود سرعت، سرورها و مهارت‌های توسعه‌دهندگان، انواع جدیدی از برنامه‌های آنلاین مثل رسانه‌های اجتماعی یا سایت‌های پخش بازی‌های ویدیویی که امروزه به آن‌ها عادت کرده‌ایم، به وجود آمد.

وب۲ باعث شد که شرکت‌های بزرگ فناوری مثل مای اسپیس، فیسبوک، گوگل، یوتیوب، مایکروسافت، اپل، آمازون و ارائه‌دهندگان اینترنت مثل Verizon، AT&T و T-Mobile فعالیت‌ها و پایگاه مشتریان خود را به بخش بیشتری از جمعیت گسترش دهند. با این حال، مشکل وب ۲.۰ این است که داده‌های شخصی و حفاظت از حریم خصوصی ضعیف است. این بزرگترین کاتالیزوری است که منجر به ایده وب۳ شد؛ به ویژه رسوایی‌ داده‌های فیسبوک و شرکت‌های بازی، کاربران را تا مرز خروج از پلتفرم‌های امروزی پیش برد.

 

Techopedia در WEB3 چیست؟

تکنوپدیا در واقع ترکیب تکنولوژی‌های قبلی در وب۳ است. با تبدیل شدن وب۳ به عصر مهم بعدی در محاسبات، رهبران فناوری اطلاعات و کسب و کار باید به فکر ساختار شبکه‌ها و عملیات خود برای استفاده از پتانسیل وب۳ باشند. شرکت‌ها باید مفهوم معماری توزیع‌شده را برای افزایش کارایی و تاخیر کمتر بپذیرند و مسیر مشترکی را انتخاب کنند که هم مسیریابی و هم سوئیچینگ را انجام می‌دهد. انتظارات جدیدی از وب۳ برای شفافیت و سیاست‌هایی وجود خواهد داشت که می‌توانند یک بار نوشته شوند و در تمام برنامه‌ها و بخش‌های شبکه کار کنند.

وب۳ بهترین بخش‌های نسل‌های قبلی را ترکیب می‌کند. یعنی روح حاکم بر جامعه وب۱ و ماهیت تعاملی وب۲ را با هم دارد. در حالی که ویژگی خاص خود یعنی هویت را نیز دارد.

وب۱ = خواندن

وب۲ = خواندن + نوشتن

وب۳ = خواندن + نوشتن + داشتن

 

ساده ترین راه سرمایه گذاری در WEB3 چیست؟

ساده‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری در Web3 و ارزهای دیجیتال Web3، خرید آن‌ها در محل و قرارداد با بازارها در صرافی‌هایی مثل Phemex است. Phemex تمام جفت ارزهای حوزه وب۳ را در پلتفرم معاملاتی خود برای خرید و معامله کاربران دارد. پس از خرید کوین‌ها و توکن‌ها، می‌توانید آن‌ها را به اکوسیستم‌های بلاکچین مربوطه و برنامه‌های DeFi انتقال دهید و یا حتی آن‌ها را نگهداری کنید. این ساده‌ترین راه سرمایه‌گذاری در وب۳ است.

 

وب 3 چیست

 

انواع لایه‌های فناوری WEB3 چیست؟

وب۳ توسط چهار لایه جدید نوآوری فن‌آوری پیش می‌رود:

محاسبات لبه: در حالی که وب۲ فناوری رایانه‌های شخصی فعلی را در مراکز داده تغییر داده است؛ وب۳ مرکز داده را به سمت لبه و در دستان ما هدایت می‌کند.

شبکه داده غیرمتمرکز: کاربران داده‌های خود را در وب۳ خواهند داشت؛ چون داده‌ها غیرمتمرکز هستند. تولیدکنندگان داده‌های مختلف می‌توانند داده‌های خود را بدون از دست دادن مالکیت یا تکیه بر واسطه‌ها با استفاده از شبکه‌های داده غیرمتمرکز بفروشند یا به اشتراک بگذارند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین: الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به سطحی پیشرفت کرده‌اند که اکنون می‌توانند پیش‌بینی‌ها و اقدامات مفید و گاهی نجات‌دهنده انجام دهند.

بلاکچین: بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز است که از قراردادهای هوشمند برای اجرای تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این قراردادهای هوشمند معنای یک برنامه وب۳ را تعریف می‌کنند. در نتیجه، هرکسی که می‌خواهد یک برنامه بلاکچین توسعه دهد باید از ماشین اشتراکی استفاده کند.

 

ابزارهای وب ۳.۰ چیست؟

هوش مصنوعی، وب معنایی و کیفیت‌های فراگیر، ابزارهایی هستند که در طراحی وب۳ در نظر گرفته می‌شوند. منطق هوش مصنوعی از نیاز به دسترسی سریع‌تر کاربران به داده‌های دقیق‌تر ناشی می‌شود. یک وب‌ سایت مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) باید بتواند داده‌ها را مرتب کند و اطلاعاتی را که برای یک بازدیدکننده خاص مفید است، ارائه دهد.

با توجه به این‌که نتایج وب‌سایت‌هایی هستند که کاربران انتخاب کرده‌اند، نشانک‌گذاری اجتماعی به‌ عنوان یک موتور جستجو، نتایج بهتری را برای Google به همراه دارد. با این حال، انسان‌ها نیز قادر به دستکاری این نتایج هستند. به منظور ارائه نتایج قابل مقایسه با رسانه‌های اجتماعی و نشانک‌گذاری اجتماعی، اما بدون بازخورد منفی، می‌توان از هوش مصنوعی برای متمایز کردن نتایج واقعی از جعلی استفاده کرد. دستیارهای مجازی، مؤلفه‌ای که در حال حاضر به عنوان یک جنبه ادغام شده در یک دستگاه یا از طریق برنامه‌های شخص ثالث محبوب شده‌اند، توسط وب هوشمند مصنوعی نیز معرفی خواهند شد.

هدف وب سازماندهی و ذخیره داده‌ها به گونه‌ای است که از آن برای آموزش یک سیستم به معنای یک قطعه اطلاعاتی استفاده کرد. برای ایجاد و توزیع محتوای بهتر، یک وب سایت باید بتواند زبان را به همان روشی که انسان‌ها می‌فهمند، درک کند. هوش مصنوعی تنها در صورتی می‌تواند اطلاعات را به دانش تبدیل کند که اطلاعات را درک کند. برای همین هوش مصنوعی به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای وب۳ شناخته می‌شود و توسعه آن به وب۳ کمک شایانی خواهد کرد.

 

وب 3

 

آینده وب۳

معماری داده‌های غیرمتمرکز، زیرساخت محاسبات لبه و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی، زیربنای فناوری وب۳ هستند. با ظهور فناوری بلاکچین، یادگیری ماشینی و اینترنت اشیا، جهان آماده پذیرش اینترنتی است که در آن ماشین‌ها بدون شخص ثالث با یکدیگر تعامل دارند و داده‌ها را به اشتراک می‌گذارند. با گذشت زمان، وب۳ اینترنت عادلانه‌تری را به ارمغان خواهد آورد. کاربران نه تنها اطلاعات شخصی‌سازی شده را دریافت خواهند کرد، بلکه کنترل داده‌های خود را نیز به دست خواهند آورد. این ما را از اینترنت استثمارگر پر از نهادهای متمرکز و سودجو که امروز داریم دور کرده و به سمت غیرمتمرکز شدن سوق می‌دهد.

 

کلام آخر وب۳

وب۳ به عنوان مفهوم نسل بعدی وب است که در آن اکثر کاربران از طریق یک شبکه غیرمتمرکز به هم متصل می‌شوند و به داده‌های خود دسترسی خواهند داشت. در این مقاله درباره فناوری‌هایی که پیش بینی می‌شود در سال‌های آینده پیشرفت و تغییر کنند، آموزش داده شد. سیستم‌های هوشمند، وب معنایی، تمرکززدایی، متاورس، دارایی‌های دیجیتال و سایر فناوری‌های نوظهور، همگی بخشی از وب ۳.۰ خواهند بود.

این که وب۳ چیست و چگونه موفق خواهد شد، سوالی است که در آینده مشخص خواهد شد. اما یک چیزی که اکثر تحلیلگران موافق هستند این است که تقاضا برای امنیت داده‌ها از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. بنابراین نیاز زیادی به متخصصان امنیتی و سیستم‌های مرتبط با امنیت وجود دارد. همچنین تقاضا برای توسعه‌دهندگان بلاکچین افزایش خواهد یافت. اگر می‌خواهید درباره وب۳ بیشتر بدانید و بر اصول معماری و خدمات راه‌حل‌های برتر بلاکچین تسلط داشته باشید، به سایت web3.foundation بروید. این سایت فن آوری‌ها و برنامه‌های کاربردی را در زمینه پروتکل‌های نرم‌افزار وب غیرمتمرکز پرورش می‌دهد.

 

وب3

 

سوالات متداول وب۳

Web3 به زبان ساده

وب۳ ایده‌ای برای تکرار جدید وب جهانی است که مفاهیمی مثل تمرکززدایی، فناوری‌های بلاکچین و اقتصاد مبتنی بر توکن را در خود جای داده است.

وب۳ برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

Web3 تکرار جدیدی از وب جهانی است که میزبان برنامه‌های غیرمتمرکز است که بر روی فناوری بلاکچین اجرا می‌شوند. طرفداران Web3 بر حریم خصوصی کاربر و مالکیت داده‌ها تاکید دارند. منتقدان وب۳ به پتانسیل آن برای تشدید نابرابری طبقاتی اشاره می‌کنند.

معرفی شرکت‌های وب۳

Wolfram Alpha و Apple’s Siri دو نمونه از برنامه‌های وب۳ هستند. سیری از تکنیک‌های تشخیص گفتار و هوش مصنوعی برای جستجو و ارائه نتایج استفاده می‌کند.

وب۳ به چه چیزی معروف است؟

وب۳ به عنوان اینترنت نسل سوم نیز شناخته می‌شود، تکامل بعدی شبکه جهانی وب است. این وب معنایی مبتنی بر داده را ارائه می‌دهد که از درک ماشینی داده‌ها با هدف توسعه یک تجربه وب هوشمندتر و متصل برای کاربران استفاده می‌کند.

چرا وب۳ آینده دار است؟

وب۳ جهش عمده بعدی در نحوه مصرف و به اشتراک گذاری اطلاعات آنلاین است و موتورهای جستجو با قابلیت‌های هوش مصنوعی در افق نیز بر رفتار کاربران تاثیر می‌گذارند. در این نسل جدید وب، تجربه کاربر مطابق با ترجیحات و نیازهای آن‌ها خواهد بود.

آیا Web3 یک متاورس است؟

Web3 در مورد مالکیت و کنترل غیرمتمرکز و قرار دادن وب در دست کاربران و جامعه است. متاورس، از سوی دیگر، یک واقعیت دیجیتالی مشترک است که کاربران را قادر می‌سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، اقتصاد ایجاد کنند و در زمان واقعی تعامل داشته باشند و اهمیتی ندارد که مالک آن چه کسی است.

وب۳ چگونه جهان را تغییر خواهد داد؟

اگر به همراه کیف پول‌های ارزهای دیجیتال مثل متامسک به اینترنت متصل هستید، می‌توانید به دنیای وب۳ متصل شوید. در نتیجه، کاربران کنترل کامل هویت دیجیتال خود را در کنار روش‌ها و زمان‌بندی به اشتراک‌گذاری داده‌ها با استفاده از برنامه‌های مختلف آنلاین دریافت می‌کنند.

چگونه در Web3 سرمایه‌گذاری کنیم؟

ارزهای دیجیتال – پلتفرم‌هایی برای وام دادن به کریپتو – توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) – کسب درآمد در وب۳ توسط Airdrops – استخراج کریپتو و Play To Earn.

کوین‌های WEB3 چیست؟

رمزارزهای وب۳ موج جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده هستند که بر تحقق چشم‌انداز غیرمتمرکز وب۳ تمرکز دارند. آن‌ها فناوری بلاکچین را با قراردادهای هوشمند ترکیب می‌کنند تا به افراد امکان کنترل داده‌هایشان و انجام تراکنش‌ها را بدون اتکا به اشخاص ثالث بدهند.

چه کسی Web3 را اختراع کرد؟

گاوین وود، بنیانگذار شرکت زیرساخت بلاکچین Parity Technologies، در سال ۲۰۱۴ اصطلاح وب۳ را ابداع کرد و چشم‌انداز خود از آینده اینترنت را ترسیم کرد.

مرورگر Web3 چیست؟

مرورگرهای Web3 نوعی مرورگر هستند که به کاربران اجازه می‌دهند به Web3 متصل شوند و به منابعی مثل برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) دسترسی پیدا کنند.

آیا وب۳ روی بلاکچین اجرا می‌شود؟

بله بر روی بلاکچین، شبکه‌های همتا به همتای غیرمتمرکز یا ترکیبی از این دو کار خواهند کرد.

آیا وب۳ روزی در آینده محقق خواهد شد؟

بله، از آن‌جایی که دنیای ما در حال تبدیل شدن به فناوری مدرن‌تر است که به وب۳ اجازه می‌دهد تا به رسمیت شناخته شود.

شرکت‌های Web3 چگونه کسب درآمد می‌کنند؟

شرکت‌های Web3 با ارائه خدمات رایگان به کاربران و کسب درآمد از داده‌هایی که از آن کاربران جمع‌آوری می‌کنند، درآمد کسب می‌کنند. این یک تغییر بزرگ از نحوه کسب درآمد شرکت‌های اینترنتی سنتی مثل گوگل و فیسبوک است؛ چون آن‌ها برای خدمات خود از شما پول می‌گیرند و سپس از داده‌های شما درآمد کسب می‌کنند.

پروژه‌های Web3 چیست؟

پروژه‌های Web3 بر اصول فناوری بلاکچین تکیه دارند. آن‌ها غیرمتمرکز و بدون مجوز هستند. آن‌ها نیازی به اعتماد کاربر یا توسعه دهنده ندارند. آن‌ها ارزش را نمی‌دزدند، اما در عوض برای مشارکت، توسعه و مشارکت پاداش می‌دهند.

آیا می‌توان در وب۳ سهام خرید؟

خارج از دارایی‌های رمزنگاری شده، می‌توانید با خرید سهام شرکت‌هایی که راه حل‌های وب۳ را توسعه می‌دهند، در وب۳ سرمایه‌گذاری کنید. برخی از نمونه‌ها عبارتند از اپل، کوین‌بیس و انویدیا.

وب۳ چه مشکلاتی را حل خواهد کرد؟

وب ۳.۰ این مشکلات را حل می‌کند، حقوق محتوا را به نویسندگان باز می‌گرداند، ابزارهای آنلاین ایمن تر را ارائه می‌دهد، انحصارها را غیرمتمرکز می‌کند و در نتیجه اقتصاد دیجیتالی جدید و شفاف تر را ایجاد می‌کند.

چرا به وب۳ اینترنت نسل بعدی می‌گویند؟

تکاملی از اینترنت که بر ایجاد یک سیستم امن‌تر و غیرمتمرکز تمرکز دارد. از شبکه‌های همتا به همتا، قراردادهای هوشمند و فناوری بلاکچین برای ایجاد اینترنت شفاف‌تر، منصفانه‌تر، شخصی‌سازی شده و غیرمتمرکزتر از همیشه استفاده می‌کند.

آیا وب۳ تغییری انقلابی در جهان ایجاد می‌کند؟

وب۳ به عنوان منادی تغییر یا بهتر است بگوییم بازگشت به عصری در نظر گرفته می‌شود که در آن اینترنت دوباره غیرمتمرکز شده است.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا