پیشرفته

اندیکاتور VPVR، ابزاری قدرتمند در معامله ارزهای دیجیتال

اندیکاتور VPVR، یکی از اندیکاتورها در مبحث حجم و والیوم معاملات است که می‌توان به محدوده قابل مشاهده نمایه حجمی (VPVR) دست پیدا کرد. این اندیکاتور شاخصی است که در تحلیل تکنیکال برای معاملات ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌ها استفاده می‌شود. اندیکاتور VPVR معمولاً برای معاملات حجمی استفاده می‌شود که معمولاً هنگام معامله دارایی‌های کریپتو با ارزش بیشتر مؤثر است.

 

اندیکاتور VPVR

اندیکاتور VPVR و سایر شاخص‌های نمایه حجم (VPI) معمولاً با محور افقی نشان‌دهنده حجم کل معامله شده و محور عمودی نشان‌دهنده زمان ترسیم می‌شوند. اندیکاتور VPVR تا حدودی شبیه به On Balance Volume (OBV) است، اما OBV در طول زمان به طور میانگین محاسبه می‌شود، در حالی که اندیکاتور VPVR اعداد را برای فواصل زمانی خاص ارائه می‌دهد.

 

معاملات حجمی چیست؟

معاملات حجمی یک استراتژی معاملاتی است که از شاخص‌های مبتنی بر حجم به عنوان عوامل اصلی که یک معامله گر برای تعیین استراتژی معاملاتی استفاده می‌کند، از جمله تعیین ورودی، خروجی، توقف ضرر و سود برداشت استفاده می‌کند. ورودی به‌عنوان سطحی تعریف می‌شود که معامله‌گر دارایی را در آن می‌خرد.

خروجی قیمتی است که معامله‌گر دارایی را در آن می‌فروشد و حد ضرر سطحی است که یک دارایی باید قبل از این‌که معامله‌گر بفروشد، برای محدود کردن زیان‌های خود، سقوط کند. در حالی که سود برداشت سطحی است که یک معامله گر قصد دارد یک دارایی را در صورت افزایش طبق پیش بینی خود بفروشد.

اندیکاتور VPVR

 

شاخص های حجم معاملات

علاوه بر VPVR، دو شاخص حجم اصلی دیگر برای معاملات وجود دارد. این‌ها را می‌توان به جا یا در ترکیب با اندیکاتور VPVR برای توسعه یک استراتژی معاملاتی استفاده کرد. این شاخص‌ها عبارتند از:

محدوده ثابت نمایه حجمی: محدوده ثابت نمایه حجمی (VPFR) را می‌توان به صورت رایگان در بسیاری از صرافی‌ها پیدا کرد و در واقع استفاده از آن برای معامله گران کم تجربه آسان تر است. محدوده ثابت نمایه صدا بسیار شبیه به VRVR است، با این حال، به کاربران اجازه می‌دهد تا نقطه شروع و پایان را تعریف کنند و مشاهده میزان صدا را برای یک محدوده انتخابی آسان‌تر می‌کند.

حجم جلسه: نمایه حجمی حجم جلسه (VPSV) نمایه حجم را برای یک سری از جلسات معاملاتی نشان می‌دهد. هر جلسه یک روز در نظر گرفته می‌شود، که این امر را برای جستجوی روندهای بلندمدت حجم بهتر می‌کند.

 

اصطلاحات معاملات حجمی

هنگام استفاده از اندیکاتور VPVR و سایر شاخص‌های معاملات حجمی مانند اندیکاتور VPFR یا حجم جلسه، درک کمی بیشتر در مورد اصطلاحات خاص معاملات حجمی نیز مهم است.

نقطه کنترل (POC): نقطه کنترل (POC) گره ای است که بیشترین حجم صدا را دارد و به عنوان طولانی ترین نوار ظاهر می‌شود. این می‌تواند به عنوان یک نقطه آزمایش مجدد مهم یا برای محاسبه حمایت و مقاومت بالقوه استفاده شود.

در حال توسعه نقطه کنترل (در حال توسعه POC): در حال توسعه نقطه کنترل (Developing POC) یک شاخص است که نشان دهنده تغییر POC در طول زمان است. این را می‌توان با خطی نشان داد که بالاترین حجم معاملات را دنبال می‌کند.

منطقه ارزش (VA): یک منطقه ارزش (VA) شاخصی است که سطوح قیمتی را نشان می دهد که در آن ۷۰ درصد از حجم کل یک دارایی در یک دوره خاص معامله شده است. می‌توان از آن به عنوان جایگزینی برای میانگین متحرک برای محاسبه حمایت و مقاومت بالقوه استفاده کرد.

مقدار منطقه بالا (VAH): مقدار منطقه بالا (VAH) بالاترین نقطه در یک منطقه ارزش خاص است.

Value Area Low (VAL): ناحیه مقدار کم (VAL) پایین ترین نقطه در یک ناحیه مقدار خاص است.

گره کم حجم (LVN): گره کم حجم (LVN) گرهی است که حجم تراکنش آن بسیار کمتر از حد متوسط است.

گره با حجم بالا (HVN): گره با حجم بالا (HVN) گرهی است که حجم تراکنش به طور قابل ملاحظه ای بالاتر از حد متوسط است. این برعکس گره کم حجم (LVN) است. HVN ها قیمت‌هایی را نشان می‌دهند که بیشترین حجم یک دارایی در آن معامله شده است.

Clearance: یک Clearance ناحیه‌ای را نشان می‌دهد که فقط گره‌های کم حجم (LVN) در آن قرار دارند، که نشان دهنده یک دوره پایدار از حجم معاملات کمتر است. به دلیل حجم کم معامله، قیمت‌ها می‌تواند به ویژه تا زمانی که یک گره با حجم بالا (HVN) ظاهر شود، نوسان داشته باشد.

اندیکاتورVPVR

 

انواع استراتژی اندیکاتور معاملات حجمی

هنگام استفاده از اندیکاتور VPVR برای معاملات، استفاده از آن به عنوان تنها یکی از چندین شاخص ضروری است. اندیکاتور VPVR همچنین می‌تواند گمراه کننده باشد، به خصوص اگر فقط برای یک فاصله کوتاه به آن نگاه کنید. مطمئن شوید که اندیکاتور VPVR را برای دوره‌های کوتاه، میان‌مدت و بلندمدت بررسی کنید تا دامنه و تنوع اندیکاتور VPVR را برای یک دارایی خاص درک کنید. برای معاملات روزانه، درک پروفایل حجم روز ممکن است ساده ‌ترین باشد، به ویژه برای کسانی که با افزایش چهار ساعته معامله می‌کنند.

حجم در مقابل تغییر قیمت: اگر حجم کم باشد، اما قیمت یک دارایی به سرعت حرکت کند، ممکن است قیمت جدید ناپایدار باشد، که منجر به افزایش، به دنبال آن یک سطح بالا و سپس برگشت سریع به قیمت قبلی شود. گاهی اوقات به صورت طنز به عنوان الگوی “بارت سیمپسون” نامیده می‌شود، زیرا به نظر می‌رسد شبیه سر شخصیت کارتونی معروف است. اگر قیمت دارایی به سطح بالای ناپایدار رسیده باشد، این می‌تواند فرصتی برای کوتاه کردن دارایی باشد.

پر کردن گپ: مانند استراتژی مبتنی بر حجم قیمت در مقابل تغییر قیمت، اگر یک دارایی به سرعت با حجم کم بالا رود، ممکن است قیمت به طور ناگهانی به قیمت قبلی بازگردد، بدون دوره متوالی “بارت سیمپسون”. بنابراین، “پر کردن” گپ بین قیمت قبلی و جدید (موقت) بالا.

پشتیبانی و مقاومت حجمی: اگر دارایی به سطح قیمت جدیدی با حجم بسیار بالا رسیده باشد، می‌تواند به سطح حمایت یا مقاومت جدیدی تبدیل شود که معامله‌گران می‌توانند از آن برای محاسبه زمان کوتاه یا بلند مدت یک دارایی کریپتو استفاده کنند.

میانگین متحرک: اکثر معامله گران، هنگام حجم معاملات، حرکت یا استراتژی‌های دیگر، از میانگین متحرک به عنوان شاخص‌های مهم برای استراتژی خود استفاده می‌کنند. میانگین متحرک رایج شامل میانگین متحرک ساده (SMA) است که میانگین قیمت‌های بسته شدن یک دارایی را برای یک دوره خاص، مانند ۲۰ روز، نشان می‌دهد.

در مقابل، میانگین متحرک نمایی (EMA)، از همان داده‌های اصلی استفاده می‌کند، اما وزن بیشتری بر قیمت‌های اخیر می‌گذارد. قیمت میانگین وزنی حجمی (VWAP) یک میانگین متحرک است که هم قیمت و هم حجم را در نظر می‌گیرد و هر دوره معاملاتی (یا برای کریپتو، معمولاً هر روز) را بازنشانی می‌کند و به طور بالقوه برای معاملات روزانه بهتر است. می‌توان از میانگین‌های متحرک برای محاسبه سطوح حمایت و مقاومت بالقوه استفاده کرد تا ببینیم آیا یک دارایی «بیش از حد خرید شده» یا «بیش‌فروش است» و قیمت ممکن است در آینده به کجا برسد.

جریان سفارش و نقشه‌های حرارتی: معاملات جریان سفارش شامل مشاهده جریان سفارشات معاملاتی و تأثیر آن‌ها بر قیمت دارایی به منظور پیش بینی قیمت‌های آتی است. به عنوان مثال، سفارش‌های بزرگ ممکن است منجر به تغییرات ناگهانی قیمت در مقایسه با بسیاری از سفارش‌های کوچکتر در همان حجم کلی شوند. این یک شکل بسیار دانه ای از تجزیه و تحلیل است که عموماً برای معاملات در فواصل زمانی بسیار کوتاه در نظر گرفته شده است.

در مقایسه، نقشه‌های حرارتی روشی بصری برای نمایش جریان سفارش، نقدشوندگی بازار و رفتار معاملاتی با نمایش بهترین «قیمت درخواستی» و بهترین «قیمت پیشنهادی» به صورت بصری است. نقشه‌های حرارتی به عنوان یک شاخص در نظر گرفته نمی‌شوند، فقط یک روش بصری برای نشان دادن جریان نظم هستند.

باندهای بولینگر: باندهای بولینگر یک شاخص فنی است که از سه خط برای محاسبه سطوح پشتیبانی و مقاومت بالقوه با استفاده از سه خط استفاده می‌کند. یک محاسبه معمولی از میانگین متحرک ساده ۲۰ روزه (SMA) برای باند میانی استفاده می‌کند. باند پایین با گرفتن SMA باند میانی و کم کردن ۲ برابر انحراف استاندارد روزانه ایجاد می‌شود. باند بالایی با افزودن دو برابر انحراف استاندارد روزانه SMA که توسط باند میانی استفاده می‌شود تعیین می‌شود. سایر طول‌های SMA را می‌توان برای محاسبات بلند مدت یا کوتاه مدت باندهای بولینگر استفاده کرد.

Ichimoku Cloud :Ichimoku Cloud ترکیبی از شاخص‌های فنی است که برای پروژه سطوح حمایت و مقاومت و همچنین جهت و حرکت روند در نظر گرفته شده است. وقتی قیمت بالای ابر باشد، روند کلی صعودی است، در حالی که وقتی قیمت زیر ابر است، روند کلی نزولی است. برخلاف شاخص‌های حمایت و مقاومت سنتی، ابر Ichimoku برای ارائه سطوح حمایت و مقاومت در آینده نزدیک در نظر گرفته شده است.

روش Wyckoff: روش Wyckoff یک نظریه چرخه بازار است که بیان می‌کند که قیمت دارایی تحت تأثیر دوره‌‎های انباشت (افزایش خرید) و توزیع (افزایش فروش) قرار دارد. چرخه بازار روش Wyckoff از چهار مرحله انباشت، نشانه گذاری، توزیع و کاهش قیمت تشکیل شده است.

شاخص قدرت نسبی: شاخص قدرت نسبی (RSI) یک شاخص حرکتی است که مقدار قیمت‌های اخیر را از ۱ تا ۱۰۰ محاسبه می‌کند. دارایی‌هایی که ۹۰ یا بالاتر هستند «بیش از حد خرید» در نظر گرفته می‌شوند و برای اصلاح باشند، در حالی که دارایی‌هایی که ۱۰ یا کمتر از آن‌ها به عنوان “بیش فروش” در نظر گرفته می‌شوند و شاید به دلیل افزایش قیمت باشند. خود شاخص قدرت نسبی نسبی است. به عنوان مثال، برخی از دارایی‌ها ممکن است با سرعت یا حجم کمتری معامله شوند، و برای این دارایی‌ها، «بیش از حد خرید» می‌تواند ۷۰ یا بالاتر و «بیش از حد فروش» می‌تواند ۳۰ یا کمتر باشد.

 

کجا از اندیکاتور VPVR استفاده کنیم؟

در حال حاضر، اندیکاتور VPVR برای ارزهای رمزنگاری شده در پلتفرم‌هایی از جمله: Cryptowatch – Tensorcharts (Pro) – TradingView.Com (Pro) قابل استفاده است. برای کسانی که ممکن است ندانند، Cryptowatch چیست، یک API نرم‌افزار تحلیل و نمودار رمزنگاری محبوب است که می‌تواند برای معاملات مستقیم به صرافی‌هایی مانند FTX متصل شود.

Cryptowatch شاید بهترین راه برای معاملات در اندیکاتور VPVR باشد؛ چون امکان ادغام با صرافی‌های Coinbase، FTX، Binance، Kraken و Bitfinex را فراهم می‌کند. Cryptowatch متعلق به Kraken است. به طور کلی، پلتفرم‌های معاملاتی به دلیل نیاز به داده بالا، به طور مستقیم شاخص‌های VPI ثانویه مانند VPVR را پیاده سازی نمی‌کنند، که می‌تواند تبادل را برای همه کاربران کند، کند، به همین دلیل است که استفاده از چیزی مانند Cryptowatch بسیار مفید است.

یکی دیگر از پلتفرم‌هایی که می‌توان از اندیکاتور VPVR استفاده کرد، TradingView است. برای دریافت اطلاعات مفید از اندیکاتور VPVR استفاده کنید. در حالی که TradingView بیشتر برای داده‌های سهام شناخته شده است، می‌توانید از آن برای ارائه داده‌های ارزهای دیجیتال از جمله BTC، ETH و BNB و بسیاری دیگر از آن استفاده کنید.

اما به یک حساب پولی نیاز دارید و این امکان به صورت رایگان امکان ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به دکمه “شاخص‌ها” بروید و عبارت “Visible Range Volume Profile” را جستجو کنید. اگر می‌خواهید یک اندیکاتور مشابه را بدون داشتن یک حساب حرفه‌ای آزمایش کنید، می‌توانید از این اندیکاتور استفاده کنید.

اندیکاتور VPVR چیست

 

کلام آخر

هنگام معامله ارزهای دیجیتال یا سایر دارایی‌ها، اندیکاتور VPVR می‌تواند، ابزار مفیدی در ابزار هر معامله گری باشد. اندیکاتور VPVR تنها یک شاخص است، بنابراین باید در کنار سایر شاخص ها برای ایجاد یک استراتژی معقول استفاده شود. تقریباً هر معامله‌گر موفقی استراتژی‌های خود را ایجاد می‌کند و این استراتژی‌ها معمولاً از ترکیب‌های مختلفی از اندیکاتورها تشکیل می‌شوند. با این حال، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اجتناب از استفاده از شاخص‌های بیش از حد مهم است؛ چون این امر می‌تواند گیج‌کننده باشد و منجر به یک استراتژی مبهم و بیش از حد پیچیده شود.

معاملات روزانه به خصوص در بازار پر نوسان کریپتو بسیار خطرناک است. به طور متوسط حداقل ۹۵٪ از معامله گران درون روز و فعال پول خود را از دست می‌دهند و به طور بالقوه می‌توانند از طریق استراتژی خرید و نگه داشتن خدمات بهتری دریافت کنند. اگر در معاملات تازه کار هستید، باید یک حساب معاملاتی کاغذی باز کنید تا استراتژی های خود را تا زمانی که به طور مداوم سودآور باشید، آزمایش کنید.

پس در نهایت در نظر داشته باشید، استفاده از فقط یک اندیکاتور کار منطقی به نظر نمی‌‎رسد، بنابراین باید همیشه از برایند چند اندیکاتور برای استفاده در معاملات به کار بگیرید.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا