نظر ویتالیک بوترین درباره سم بنکمن فراید

از Mt.Gox تا FTX، ویتالیک بوترین معتقد است که کیفیت کار افراد منفی کریپتو پایین آمده است. سقوط FTX بازار کریپتو را تا حد زیادی تکان داده است. اما این اولین بار نیست که فضا دچار آشفتگی قابل توجهی در رابطه با شکست یک صرافی می‌شود. سقوط Mt.Gox، صرافی که در فوریه ۲۰۱۴ بر ۸۰ درصد معاملات بیت کوین نظارت داشت، به همین ترتیب بود. مدیر اجرایی سابق آن، مارک کارپلس، در سال ۲۰۱۵ دستگیر شد و بعداً چهار سال بعد از چندین اتهام تبرئه شد. با این حال، بنیانگذار اتریوم، در حالی که اعتراف می‌کند که کارپلس کارهای وحشتناکی انجام داده است، معتقد است که رئیس سابق صرافی نابود شده در توکیو به عنوان یک مرد شریف ظاهر شده است.

 

شرور بزرگتر کریپتو کیست؟

برای بسیاری، نایودی FTX یادآور غم‌انگیزی است از اینکه چگونه Mt.Gox، صرافی اصلی بیت کوین، بیش از هشت سال پیش نابود شد. اما جدیدترین آنها بسیار بزرگتر به نظر می‌رسد زیرا نه تنها فضا را به یک بازار نزولی تقریباً دائمی کشاند، بلکه سم بنکمن فراید را نیز تقریباً یک شبه از یک دانشمند میلیاردر و ناجی صنعت به یک فرد شرور و خلافکار تبدیل کرد.

 

علیرغم تبرئه شدن توسط دادگاه در سال ۲۰۱۹، این حکم بیان کرد که کارپلس آسیب گسترده‌ای به اعتماد کاربران خود وارد کرده است و افزود که او از موقعیت و اختیار خود برای انجام اقدامات جنایتکارانه هوشمندانه سوء استفاده کرده است. کارپلس و بنکمن فراید هر دو شباهت‌هایی با هم دارند، اما به گفته بوترین، کارپلس پس از نابودی، خود را بهتر حفظ کرده است.

 

در جریان مصاحبه اخیر با دیوید هافمن، یکی از مالکین Bankless، رهبر اتریوم گفت:

در واقع احساس می‌کنم شیوه‌ای که او پس از نابودی با خودش رفتار کرد، در واقع به نوعی محترمانه بود. او سعی نکرده است که به سبک سو ژو آرک رستگاری به خود بدهد. مدتی ساکت شد و با پشتکار به مردم کمک کرد تا پولشان را پس بگیرند. مثل این است که شرورها اکنون کیفیت پایین‌تری دارند. این کار به گونه‌ای پیشرفت کرده است که من متأسفانه انتظار ندارم افرادی مانند سو و کایل حتی یک دهه دیگر پیشرفت کنند. خیلی امیدوارم که اشتباه کرده باشم.

 

درباره ویتالیک بوترین بیشتر بدانید.

 

بوترین اظهار داشت که نابودی سال ۲۰۱۴ مانند یک بحران وجودی برای بازار کریپتو و همچنین یک سقوط بزرگ برای بیت کوین احساس می‌شود. او افزود:

این دعوتی بود برای تنظیم‌کننده‌ها تا در اطراف فضا بگردند. اما او همچنین معتقد است که فروپاشی ۲۰۲۲ سخت‌تر خواهد بود.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا