افراد تاثیرگذارافراد تاثیرگذار 2020افراد تاثیرگذار 2021افراد تاثیرگذار 2022

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) هم بنیانگذار اتریوم

زندگینامه ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین یکی از بنیانگذاران بلاکچین اتریوم و ارز دیجیتالِ آن (اتر) است. بوترین در سال ۱۹۹۴ در روسیه متولد شد و در همان کودکی به کانادا نقل مکان و در آنجا از نظر تحصیلی عالی عمل کرد. بوترین در همان سال‌های اولیه این صنعت (۲۰۱۱)، به ارز دیجیتال علاقه‌مند شد. Vitalik Buterin در سال ۲۰۱۱ “مجله بیت‌کوین” را تأسیس کرد و به ساخت مفهوم اولیه اتریوم پرداخت و در نهایت در سال ۲۰۱۳ موفق شد تا جزئیات بلاکچین جدید را در White Paper منتشر کند.

بلاکچین اتریوم در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد و ارز اتر را به عنوان دومین دارایی بزرگ رمزنگاریِ صنعت کریپتو، بر اساس ارزش بازار تثبیت کرد. ویتالیک بوترین، وایت پیپر (White paper) اتریوم را وارد این عرصه کرد، اما افراد دیگری نیز در بنیان‌گذاری این پروژه و راه‌اندازی آن کمک کردند. Buterin سال هاست که در جامعه اتریوم نقش داشته است و از نظر توسعه اتریوم و همچنین بخش گسترده ارزهای دیجیتال، به عنوان چهره مهم شناخته می‌شود.

 

ویتالیک بوترین در 2020

 

ویتالیک بوترین در ۲۰۲۰

علی رغم همه گیری کووید-۱۹ که همه چیز را برای افراد وارونه کرد، بوتربن همچنان در کل سال ۲۰۲۰ به تیترهای اول اخبار تبدیل شد. به عنوان مثال، در ماه فوریه کنفرانس عمومی‌ای را برگزار کرد و جزئیات زیادی را در رابطه با چهارچوب دیجیتالی تشریح کرد. از سری بحث‌های دیگر کنفرانس می‌توان به اتریوم ۲.۰ و بحث در رابطه با تصمیم پروژه برای ترکیب طرح‌های پروتکل جدید همانند اثبات سهام (proof-of-stake) اشاره کرد.

هنگامی که پروژه در اواسط ۲۰۲۰ به یک سری مشکلات توسعه علی‌الخصوص در رابطه با افزایش قیمت گَس برخورد، برنامه نویس سخنگو از انتقاد جامعه خجالت نکشید و در مصاحبه‌ای گفت که “برنامه نویسان خیلی از همان ابتدا در تعیین نرخ گس خوب عمل نکرده‌اند”. علاوه بر این، او تأکید کرد که توسعه‌دهندگان اصلی پروژه در بررسی جنبه‌های فنی مسائل مختلف ضعیف عمل کرده و مسائلی که اکوسیستم اتریوم با آن مواجه است را دست کم گرفته‌اند. همچنین او اشاره کرد که تیمش بر روی توسعه مدل PoS کاربردی و مشکلات مربوط به مقیاس پذیری تمرکز نکرده است. حتی در ادامه گفت:

“اگر می‌دانستیم که سال‌ها تکمیل آن به طول می‌انجامد، احتمالاً راه متفاوت‌تری را طراحی می‌کردیم، به روش کار سایر تیم‌ها توجه بیشتری می‌کردیم و تصمیم‌گیری های خود را به شیوه‌های دیگری نسبت به حال حاضر خود می‌گرفتیم. بنابراین، پشیمانی‌های بسیاری وجود دارد و وقت زیادی هم تلف شده است.” سرانجام ویتالیک بوترین در یادداشت های پایانی خود در ۲۰۲۰ اعلام کرد که، “طلا دیگر ارزش سابق خود را ندارد و نسل جوان امروزه به این نتیجه رسیده است که این ۹ تریلیون باید از بازار طلا به بازار دیگری منتقل شود.”

 

ویتالیک بوترین در ۲۰۲۱

با ارتقای اتریوم به اتریوم ۲.۰، ۲۰۲۱ سالی شلوغ و پر کار برای ویتالیک بوترین بود. راه‌اندازی زنجیره Beacon اتریوم در ماه دسامبر ۲۰۲۰، نشانه شروع رسمی انتقال بلاکچین بوده است. اتریوم ۲.۰ نشانگر انتقال بلاکچین اصلی اتریوم (شبکه proof-of-work) به پروتکل “proof-of-stake” می‌باشد. تغییرات پروتکل برای کمک به مقیاس اتریوم و رسیدن به اهداف دیگر آن بوده است. Ethereum در سال ۲۰۲۱ سر و صدای قابل‌توجی ایجاد کرد؛ به این شکل که میزبانی فعالیت های دیفای و NFT را بر عهده داشت، اما به نوبه خود، کارمزدهای بالایی را گاهی به دلیل سطح بی سابقه فعالیت شبکه اعمال می‌کرد.

بلاکچین اتریوم در ماه آگوست از هارد فورک لندن عبور کرد. فورک لندن پیشنهاداتی برای بهبود اتریوم ارائه کرد. ازجمله این پیشنهادها EIP-1559 بود که معیار سوختن اتر را به تراکنش‌ها اضافه کرد و این سوختن پتانسیل تبدیل توکن به یک دارایی کاهش تورم را دارد. ویتالیک بوترین ۵۰۰ تریلیون شیبا اینو را از Ryoshi، بنیانگذار پروژه دریافت کرد. بوترین متعاقباً ۵۰.۷ تریلیون شیبا با ارزش حدود یک میلیارد دلار به صندوق امداد کووید-۱۹ هند اهدا کرد و ۴۱۰.۲۴ تریلیون دیگر را سوزاند.

 

ویتالیک بوترین در 2021

 

ویتالیک بوترین در ۲۰۲۲

با توجه به حضور اتریوم در فضای کریپتو، اتریوم ۲.۰ به طور طبیعی در میان مشکلات بلاکچین، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ویتالیک بوترین در سال ۲۰۲۱ نوشته ای با عنوان “Endgame” منتشر کرد که در رابطه با مسیر اتریوم ۲.۰ صحبت کرد. Buterin در آن نوشته به پتانسیل اتریوم برای کاهش غیرمتمرکزی شبکه اشاره کرد.

اتریوم ۲.۰ بیشتر حکم روندی پله ای دارد تا صرفاً یک رویداد باشد؛ به این شکل که به طور مداوم و زنجیره ای اتفاق می‌افتد. انتظار می‌رود تا بوترین را در هر مرحله از این فرایند ببینیم. حرکت اتریوم کل سال ۲۰۲۱ را در بر گرفت و احتمال اینکه حرکت بیشتری به سمت پروتکل جدید داشته باشد، بسیار است. مسئله ای عنوان شده است که احتمالاً اتریوم و اتریوم ۲.۰ ادغام شوند، اما هر دو شبکه جداگانه هم برای مدتی فعال بمانند. 

اگر اتریوم ۲.۰ در نهایت منجر به بالا رفتن مقیاس پذیری شود، تأثیر مثبت زیادی را بر روی بخش‌های دیفای و توکن‌های غیرقابل تعویض خواهد داشت و همین موضوع ممکن است که باعث تعجب افراد شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا