قوانین ارز دیجیتال آمریکاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در ونزوئلا

قوانین کلی در کشور

اوایل ۲۰۱۹ قانونگذاری بخش قوانین ارزهای دیجیتال در ونزوئلا به نظارت ملی ارزهای دیجیتال (SUNACRIP) سپرده شد.  ونزوئلا یک چهارچوب جدید برای رمزارزها و تمام فعالیت های مربوط به آنها ایجاد کرد. در بخشی از این قانون آمده بود که به SUNACRIP اختیارات گسترده ای داده شده تا برای تنظیم مقررات جدید، صدور، سازماندهی و عملیات و استفاده از دارایی های رمزنگاری شده قانون های لازم را اعمال کند.

کشور ونزوئلا بی نهایت به حوزه ی کریپتو علاقه مند است. قوانین ارزهای دیجیتال در ونزوئلا به طور خیلی دقیق قید نشده است اما این کشور بسیار سعی در پیشرفته شدن در این حوزه را دارد. به عنوان مثال فرودگاه بین المللی این کشور در پایتخت موفق شده تا در سال ۲۰۲۱ با ارزهای بیت‌کوین و ارز داخلی پِترو درگاه های پرداخت داشته باشد. حتی این فرودگاه بر آن است تا سایر ارزهای رمزنگاری شده را به درگاه اضافه کند تا توریست ها هم راحت تر باشند.

 

ارز دیجیتال داخلی ونزوئلا پترو (petro)

دسامبر ۲۰۱۷ دولت ونزوئلا اعلام کرد که قصد دارد تا ارز دیجیتالی خود را بسازد که قابلیت ارزش گذاری، استخراج و مبادله در ونزوئلا داشته باشد. با توجه به تحریم های ایالات امریکا و ویرانی بولیوار (Bolivar)، هدف از ایجاد چنین ادامه دادن به مبادلات و تجارت بین المللی بوده است. سال ۲۰۱۸ ارز دیجیتال ملی پترو تحت قوانین ارزهای دیجیتال در ونزوئلا وارد بازار شد و دولت قصد داشت تا برای خدمات نفت و مواد معدنی استفاده شود. رئیس جمهور کشور در قوانین ارزهای دیجیتال در ونزوئلا اعلام کرد که ارز پِترو باید به صورت قانونی مورد استفاده قرار گیرد، اما تا به امروز که هیچ کدام از مردمان ونروئلا از این ارز استفاده نکرده است.

ارز پترو عملا با شکست مواجه شد و از جمله دلایل آن هم می شود به موارد زیر اشاره کرد:

  • وابسته بودن ارز پترو به نفت
  • عدم پذیرش و حمایت مردم کشور
  • راحت بودن ارزهای دیگر به هنگام استفاده

دولت ونزوئلا برای بالا بردن توجه ها نسبت به ارز پترو، دولت بونس ها و یک سری مزیت برای دارندگان این ارز ایجاد کرد. حتی برای زندانیان و بازنشستگان هم بونس هایی را در نظر گرفت اما هنوز مشخص نیست که آیا این اتفاقات تأثیری بر روی تعداد مشارکت کننده ها داشته یا خیر.

 

استخراج ارزهای دیجیتال

سال ۲۰۲۰ ونزوئلا استخراج بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد و مجوزهای لازم برای ماینینگ در قوانین ارزهای دیجیتال در ونزوئلا می بایست از ثبت معدن اخذ شوند.

در واقع تمام فعالیت های استخراج باید از طریق استخر استخراج ملی (NMP) انجام شود که به موجب آن دولت می تواند پاداش های بدست آمده از آنها را بررسی و توزیع کند. بنابراین وقتی قانونی وضع می شود و شخصی بر خلاف عمل کند، مجرم شناخته می شود. از این رو چنانچه فردی برخلاف NMP عمل کند، مجرم شناخته می شود و می بایست جریمه شود.

کشور ونزوئلا به دلیل برخوردار بودن از قیمت پایین انرژی، یکی از ارزان ترین کشور ها برای ماینینگ می باشد؛ در نتیجه افراد بسیاری تمایل دارند تا در این کشور به استخراج بپردازند. دولت کشور برای حمایت از ارز پترو و پول رسمی کشور، واردات یک سری دستگاه های ماینر و کارت های گرافیک را ممنوع کرد.

 

قوانین خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ونزوئلا

خرید و فروش ارزهای دیجیتال منع قانونی ندارند. چنانچه فردی قصد فعالیت در این حوزه و خرید و فروش این ارزهای رمزنگاری شده را داشته باشد می بایست مراحل ثبت نام و مراحل اخذ مجوز را بگذراند. سازمان های زیر ملزم هستند تا مجوزهای لازم را دریافت کنند:

  • افرادی که توسط سازمان نظارت مالی کشور مشخص شده باشند.
  • شرکت های مربوط به حوزه ی کیف پول های دیجیتالی
  • شرکت های مربوط به بخش استخراج
  • شرکت های واگذار شده به سایر برای دارایی های دیجیتالی

در رابطه با قوانین پولشویی لازم به ذکر است که برای جلوگیری از کلاهبرداری و پولشویی قانون خاصی مطرح نشده است و دولت همان قوانین عمومِ انتقال پول را پیاده سازی می کند.

 

قوانین مالیاتی در ونزوئلا

دولت در قوانین ارزهای دیجیتال در ونزوئلا برای تمامی فعالیت های ارزهای دیجیتال مالیات درنظر گرفته است. از سال ۲۰۱۹ سرپرست ملی دارایی های دیجیتالی را به عنوان مسئول گرفتن مالیات ها انتخاب کردند. در رابطه با اخذ مالیات هم بین اشخاص حقیقی و حقوقی فرقی وجود ندارد و همه موظف اند تا مالیات بر درامد و سود خود را پرداخت کنند.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

16 − 11 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا