اخبار قانون‌ گذاریاخبار ارز دیجیتالاخبار بلاکچیناخبار بیت‌ کویناخبار جهاناخبار صرافی‌ هااخبار ماینینگ

تنظیم ارزهای دیجیتال، استخراج و تجارت در ازبکستان

دولت ازبکستان از طریق فرمانی که توسط رئیس جمهور شوکت میرضیایف امضا شده است، اقدام به گسترش مقررات رمزنگاری خود کرده است. این سند برای عباراتی مانند دارایی های کریپتو، صرافی و استخراج تعاریف ارائه می کند و نهاد نظارتی اصلی این صنعت را تعیین می کند.

 

آژانس تحت ریاست میرضیایف بر بازار ارزهای دیجیتال در ازبکستان نظارت خواهد کرد

شوکت میرضیایف، رئیس دولت ازبکستان، فرمان جدیدی را امضا کرد که چارچوب نظارتی را برای فضای رمزنگاری این کشور آسیای مرکزی گسترش می‌دهد. هدف اعلام شده آن توسعه بیشتر فناوری های دیجیتال، ایجاد شرایط مطلوب برای کارآفرینی و بهبود قوانین در این زمینه است.

فورکلاگ به نقل از این سند گزارش داد که آژانس ملی مدیریت پروژه تحت ریاست رئیس جمهور به آژانس ملی پروژه های چشم انداز تبدیل شده است. NAPP به نگهبان اصلی ارزهای دیجیتال کشور تبدیل خواهد شد.

 

این نهاد نظارتی موظف شده است تا سیاست ایالتی را در اقتصاد کریپتو پیاده کند و از حقوق سرمایه گذاران محافظت کند. همچنین مسئولیت معرفی فناوری‌های بلاک چین به بخش عمومی و مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و تکثیر تسلیحات از طریق ارزهای دیجیتال را بر عهده خواهد گرفت.

 

این فرمان دارایی‌های کریپتو را به عنوان حقوق مالکیت تعریف می‌کند که مجموعه‌ای از سوابق دیجیتالی را در یک دفتر کل توزیع‌شده نشان می‌دهد که دارای ارزش و مالک هستند. از اول ژانویه ۲۰۲۳، شهروندان و شرکت های ازبکستان مجاز به خرید، فروش و تبادل ارزهای دیجیتال از طریق ارائه دهندگان خدمات رمزنگاری خواهند بود.

 

دستور رئیس‌ جمهور تعدادی از نهادها را لیست می‌کند که در این دسته قرار می‌گیرند، از جمله صرافی‌های دارایی دیجیتال، استخرهای استخراج، سپرده‌گذاری‌های ارز دیجیتال و فروشگاه‌های رمزنگاری. آنها ملزم به ثبت نام به عنوان مشاغل محلی و دریافت مجوز یا گواهی استخراج از سازمان دولتی خواهند بود.

 

ازبکستان تجارت کریپتو را در سال ۲۰۱۸ قانونی کرد اما در اواخر سال ۲۰۱۹ دولت ساکنان محلی را از خرید ارزهای دیجیتال منع کرد. آنها فقط می توانستند بفروشند. در نوامبر ۲۰۲۱، به شهروندان اجازه داده شد تا دارایی‌های رمزنگاری شده را با پول ملی در صرافی‌های داخلی مجاز مبادله کنند، در حالی که افراد غیر مقیم مجاز به مبادله ارزهای دیجیتال با فیات خارجی بودند.

 

فرمان ممنوعیت استخراج غیرمجاز

فقط شرکت‌های ثبت‌شده می‌توانند ارز دیجیتال را در ازبکستان استخراج کنند. استخرهای استخراج در ساعات اوج مصرف، تعرفه برق بیشتری را پرداخت خواهند کرد. استخراج غیر مجاز ممنوع خواهد بود. این ممنوعیت در مورد ضرب آنچه در این فرمان ارزهای رمزنگاری ناشناس نامیده می‌شود و هرگونه تراکنش با آنها نیز اعمال می‌شود.

مانند قبل، ازبکستانی ها مجاز به استفاده یا پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت برای کالاها و خدمات در داخل کشور نخواهند بود. اما جنبه مثبت آن، طبق سند مورخ ۲۷ آپریل ۲۰۲۲، تراکنش‌های مرتبط با رمزنگاری افراد و شرکت‌ها مشمول مالیات نمی‌شوند.

 

معافیت‌های مالیاتی نیز برای شرکت‌کنندگان در یک باکس ایمنی نظارتی جدید که NAPP برای آزمایش پروژه‌های رمزنگاری ایجاد خواهد کرد، ارائه می‌شود. نهادهای درگیر در آزمایش‌ها همچنین از سایر تعهدات به بودجه دولتی، از جمله پرداخت‌های گمرکی به غیر از عوارض سخت‌افزار و نرم‌افزار وارداتی معاف خواهند بود.

علی دوشابچی

علاقه ی اصلی او در زمینه‌ی اخبار ارز دیجیتال و رویه‌ی بازار است. فعالیت اصلی وی از سال 2017 پس از کسب 2 سال تجربه در قسمت های مختلف مقاله نویسی ، دنیای بلاک‌چین و امنیت شبکه های آن شروع شد. پس از کسب تجربیات شاخص او به عضویت تیم حرفه ای اطلاع رسانی و تحلیل و بررسی ارزیدو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا