کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات

کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات یکی دیگر کاربردهای فناوری بلاکچین است. در واقع بلاکچین فناوری است که در عصر صنعت به سرعت در حال رشد و افزایش است. در چند سال گذشته، چندین شرکت نوپا شروع به ترویج سیستم‌های رای‌گیری اینترنتی کرده‌اند که با استفاده از زنجیره بلوکی به‌ عنوان محفظه‌ای برای برگه‌های رای‌دهی ارسال شده از دستگاه‌های خصوصی رای‌دهندگان استفاده می‌شود. طرفداران بلاکچین‌ آن‌ها را به عنوان یک نوآوری انقلابی معرفی می‌کند که تضمین‌های امنیتی قوی ارائه می‌دهد تا انتخابات آنلاین و آزاد را برگزار و از حملات سایبری ایمن کند.

متاسفانه چنین ادعاهایی نادرست است. اگرچه بلاکچین‌ها موضوع تبلیغاتی قابل توجهی هستند؛ اما هیچ نوع امنیتی در برابر حملات سایبری ارائه نمی‌کند. مثل سایر معماری‌های انتخابات آنلاین، انتخابات بلاکچین در برابر لیست طولانی تهدیداتی آسیب‌پذیر است که آن را در معرض هک و دستکاری هر کسی در اینترنت قرار می‌دهد و احتمال حمله‌ای که هرگز شناسایی یا اصلاح نشود، وجود دارد. در ادامه این مقاله به کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات می‌پردازیم.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات

بلاکچین نوعی از محفظه داده توزیع شده است که به طور جمعی توسط گروهی از سازمان‌های مستقل و بی‌اعتماد متقابل که به‌عنوان همتا عمل می‌کنند، بدون هیچ رهبر یا مرجع مرکزی اداره می‌شوند. در انتخابات مبتنی بر بلاکچین، بلاکچین به عنوان صندوق رای توزیع شده‌ای عمل می‌کند که برگه‌های رای داده شده را نگهداری می‌کند؛ اگرچه گاهی اوقات برای نگهداری اطلاعات دیگر نیز استفاده می‌شود. حداقل دو روش متمایز برای استقرار بلاکچین برای رای گیری وجود دارد؛ زنجیره چند مالکی و زنجیره تک مالکی.

هدف از زنجیره چند مالکی این است که مردم نباید کورکورانه اعتماد کنند که در آژانس محلی انتخابات که طبق قانون وظیفه جمع آوری و شمارش آرا را بر عهده دارد، همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت. در عوض، مردم به رفتار و توافق جمعی گروهی از سازمان‌های مشارکت‌کننده مستقل اعتماد می‌کنند که هنگام جمع‌آوری برگه‌های رای‌ دهی ارسال شده از طریق اینترنت و ذخیره آن‌ها در زنجیره بلوکی، یکدیگر را بررسی می‌کنند. آژانس انتخابات محلی ممکن است یکی از مالکان همتا باشد.

کاربرد بلاکچین در رای گیری

این در حالی است که محتمل است که دیگران، احزاب سیاسی محلی یا سازمان‌های مدنی باشند. این رویکرد نشان‌ دهنده یک تغییر اساسی در اداره انتخابات است، چون آژانس انتخابات عملا مجموعه‌ای از برگه‌های رای‌دهی شده را به مالکان مشترک، برون سپاری می‌کند و دیگر کنترل کاملی بر تعیین این‌که چه برگه‌هایی ریخته شده است، ندارد.

زنجیره تک مالکی شکل ویژه و ساده شده‌ای از زنجیره چند مالکی است که در آن همه مالکان مشترک یک سازمان هستند. خواه خود سازمان انتخابات یا فروشنده یا پیمانکار باشند. از آن‌جایی که بلاکچین متعلق به آن سازمان واحد است و اداره می‌شود؛ هیچ استقلالی در میان شرکت کنندگان وجود ندارد. هیچ اثر کنترل و تعادل واقعی و هیچ بهبود امنیتی اساسی نسبت به یک پایگاه داده متمرکز معمولی وجود ندارد.

استراتژی تک مالکی هر چه درباره بلاکچین شنیده باشید را از بین می‌برد. با این وجود، برخی از شرکت‌ها دقیقا این نوع انتخابات بلاکچینی را بازاریابی و تبلیغات می‌کنند و حتی ادعا می‌کنند که این یک مزیت است.

 

آسیب پذیری بلاکچین در برابر تخلف

در یک زنجیره بلوکی چند مالکی، بخش مهمی از سازمان‌های دارای مالکیت مشترک، باید در مورد بلوک‌ها یا داده‌هایی که به بلاکچین اضافه می‌شوند توافق کنند. برای مثال، در بیت‌کوین، اگر زیرمجموعه‌ای از مالکان مشترک (ماینرها) که اکثریت کل توان محاسباتی را در اختیار دارند، با یکدیگر تبانی کنند؛ می‌توانند خودسرانه تصمیم بگیرند که چه تراکنش‌هایی به زنجیره اضافه شوند که این منجر به سرقت در مقیاس بزرگ می‌شود. اگر تبانی‌کنندگان تصمیم به ثبت تراکنش‌های نادرست برای انتقال بیت‌کوین‌های دیگران به خود بگیرند.

چنین معاملاتی نمی‌توانند معکوس شوند؛ چون هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد. هیچ قدرت اجرایی جز توافق مالکان مشترک وجود ندارد. وقتی از بلاکچین در انتخابات استفاده می‌شود؛ نوع مشابهی از تهدید وجود دارد. سازمان‌های دارای مالکیت مشترک باید در مورد هر برگه رای ذخیره شده در بلاکچین به اجماع برسند و مجموعه نهایی برگه‌های رای در بلاکچین مبنای شمارش نهایی آرا خواهد بود. اما اکثریت مالکان ممکن است در مورد یک سری آرای تقلبی که منجر به اعلام برندگان اشتباه شود، توافق کنند.

از طرف دیگر، مهاجمان خارجی مثل سایر دولت‌های ملی یا سازمان‌های مجرمانه خارجی احتمال نفوذ به به سرورها را خواهند داشت و نرم‌افزارهای مخرب را برای ایجاد همان اثر تبانی برای تقلب در انتخابات از راه دور تزریق کنند. در زنجیره تک مالکی، توافق در مورد این‌که چه برگه‌هایی در بلاکچین ذخیره می‌شوند، در میان بخش‌های مختلف یک سیستم است. بخش‌هایی که مستقل نیستند اما همگی توسط یک سازمان اداره می‌شوند و احتمالا نرم‌افزار مشابهی را اجرا می‌کنند. محتویات بلاکچین را می‌توان با اقدامات مخرب دستکاری کرد.

یک فرد داخلی در سازمان کنترل کننده یا با یک حمله خارجی که در آن تنها یک نفوذ ممکن است به مهاجم اجازه دسترسی به تمام سرورهای بلاکچین را بدهد. بنابراین، استراتژی تک مالکی نسبت به زنجیره چند مالکی، مسلما در برابر حملات سایبری خودی و خارجی آسیب‌پذیرتر است، در حالی که مزیت کمی نسبت به پایگاه داده‌های معمولی دارد.

کاربرد بلاکچین در انتخابات

 

ضرورت کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات چیست؟

سیستم‌های رای‌گیری امروزی مثل رای‌گیری در صندوق‌های رای یا رای‌گیری الکترونیکی از تهدیدات امنیتی مختلفی مثل حملات DDoS، گرفتن اتاق‌های رای‌گیری، تغییر و دستکاری آرا، حملات بدافزار و… رنج می‌برند و همچنین به حجم عظیمی از کاغذ، منابع انسانی و زمان نیاز دارند. این باعث ایجاد حس بی‌اعتمادی در بین سیستم‌های موجود می‌شود. صف‌های طولانی در زمان برگزاری انتخابات از دیگر معایب انتخابات امروزی است. گاهی اوقات طولانی بودن صف‌ها باعث کاهش مشارکت می‌شود.

نقص‌های امنیتی مثل نشت‌ اطلاعات، داده‌ها و دستکاری در رای و شمارش از دیگر معایبی است که کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات را ضروری می‌کند. استفاده زیاد از کاغذ و آسیب به محیط زیست بابت این مسئله، از عوامل آسیب‌زای انتخابات امروزی است. در این مدل از انتخابات هزینه‌ها بالاست و وقت‌گیر است. حتی در این مدل افرادی که توانمندی جسمی ندارند، امکان حضور در پای صندوق را ندارند و بنابراین تمامی این مسائل و مشکلات در نحوه برگزاری انتخابات امروزی وجود دارد و اجتناب ناپذیر است.

مقاله کاربرد بلاکچین در کپی رایت را بخوانید.

 

بلاکچین بهترین راه حل در رای گیری و انتخابات

با استفاده از بلاکچین، فرآیند رای‌گیری می‌تواند ایمن‌تر، شفاف‌تر، تغییرناپذیرتر و قابل اعتمادتر شود. فرض کنید شما یک رای دهنده واجد شرایط هستید که به صندوق رای رفته و با استفاده از EVM (ماشین رای گیری الکترونیکی) رای می‌دهد. اما از آن‌جایی که به هر حال این یک مدار است و اگر شخصی ریزتراشه را دستکاری کند، امکان دارد هرگز متوجه نشوید که رای شما به شخصی رسیده است که به او رای داده اید یا به حساب نامزد دیگری هدایت شده است؟

فرض کنید یک سیستم رای گیری دیجیتالی برای دیجیتالی کردن فرآیند راه‌اندازی شده است و تمام داده‌های محرمانه روی یک سرور/ماشین مدیریت واحد ذخیره می‌شود؛ اگر کسی بخواهد آن را هک کند یا زیر نظر داشته باشد، می‌تواند تعداد آرای نامزد را تغییر دهد. امکان دارد هرگز ندانید که هکر بدافزار را نصب می‌کند یا حملات clickjacking را برای سرقت یا نفی رای شما انجام می‌دهد یا به سادگی به سرور مرکزی حمله می‌کند.

برای جلوگیری اگر سیستم با بلاکچین ادغام شود، ویژگی خاصی به نام تغییرناپذیری از سیستم محافظت می‌کند. SQL، PHP یا هر سیستم پایگاه داده سنتی دیگر را در نظر بگیرید. می‌توانید رای‌ها را درج و به‌ روز رسانی یا حذف کنید. اما در بلاکچین شما فقط می‌توانید داده‌ها را وارد کنید. اما نمی‌توانید به روز رسانی یا حذف کنید.

از این رو وقتی چیزی را وارد می‌کنید، برای همیشه آن‌جا می‌ماند و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را دستکاری کند. اما ساختن یک سیستم بلاکچین کافی نیست و باید غیرمتمرکز باشد؛ یعنی اگر یک سرور از کار بیفتد یا اتفاقی در یک گره خاص بیفتد، گره‌های دیگر می‌توانند به طور عادی کار کنند و لازم نیست منتظر بازیابی گره قربانی بمانند.

 

نحوه رای گیری در بلاکچین

رای دهنده برای رای دادن باید مدارک خود را وارد کند. سپس تمام داده‌ها رمزگذاری شده و به عنوان یک تراکنش ذخیره می‌شوند. این تراکنش سپس به هر گره در شبکه پخش می‌شود که به نوبه خود تائید می‌شود. اگر شبکه تراکنش را تائید کند، در یک بلوک ذخیره می‌شود و به زنجیره اضافه می‌شود. توجه داشته باشید که هنگامی که یک بلوک به زنجیره اضافه می‌شود؛ برای همیشه در آن‌جا باقی می‌ماند و نمی‌توان آن را به روز کرد. کاربران اکنون می‌توانند نتایج را ببینند و همچنین در صورت تمایل، تراکنش را ردیابی کنند.

از آن‌جایی که سیستم‌های رای گیری فعلی برای نیازهای امنیتی نسل مدرن کافی نیستند؛ نیاز به ایجاد سیستمی وجود دارد که امنیت، راحتی و اعتماد را در فرآیند رای گیری به کار گیرد. از این رو سیستم‌های رای گیری از فناوری بلاکچین برای افزودن یک لایه امنیتی اضافی استفاده می‌کنند و مردم را تشویق می‌کنند تا از هر زمان و هر مکان بدون هیچ زحمتی رای دهند و فرآیند رای گیری را مقرون به صرفه‌تر و صرفه‌جویی در زمان می‌کند.

کاربرد بلاکچین درانتخابات

 

امنیت بلاکچین در فرایند رای گیری و انتخابات

در ابتدایی‌ترین شکل، بلاکچین یک دفتر کل دیجیتال است. این فناوری قدرت خود را از همتایان یا گره‌ها در شبکه خود برای تائید، پردازش و ثبت تمام تراکنش‌ها در سراسر سیستم می‌گیرد. این دفتر هرگز ذخیره نمی‌شود، بلکه در زنجیره‌ای وجود دارد که توسط میلیون‌ها گره به طور همزمان پشتیبانی می‌شود. به لطف رمزگذاری و غیرمتمرکز کردن، پایگاه داده تراکنش‌های بلاکچین خراب نیست و هر رکورد به راحتی قابل تائید است. شبکه را نمی‌توان از بین برد یا تحت تاثیر یک حزب واحد قرار داد، چون در یک مکان وجود ندارد.

این تنها تراکنش‌های مالی نیستند که با بلاکچین کار می‌کنند، بلکه هر نوع انتقال داده‌ای نیز کار می‌کند. این نوع زیرساخت سیستم برای رای دادن بسیار مفید است؛ چون رای قطعه کوچکی از داده‌های با ارزش بالا است. به دلیل ضرورت، سیستم‌های رای‌گیری مدرن بیشتر در قرن گذشته گیر کرده‌اند و کسانی که می‌خواهند رای دهند، باید خانه‌های خود را ترک کنند و برگه‌های رای کاغذی را به یک مقام محلی تحویل دهند.

بلاکچین می‌تواند بسیاری از مشکلات کشف شده در این تلاش‌های اولیه برای رای گیری آنلاین را حل کند. یک برنامه رای گیری مبتنی بر بلاکچین به امنیت اتصال اینترنتی خود اهمیتی نمی‌دهد، چون هر هکری که به ترمینال دسترسی داشته باشد، نمی‌تواند بر سایر گره‌ها تاثیر بگذارد. رای دهندگان می‌توانند به طور موثر رای خود را بدون افشای هویت یا ترجیحات سیاسی خود به مردم ارائه دهند. مقامات می‌توانند با اطمینان مطلق آرا را بشمارند، چون می‌دانند که هر شناسه را می‌توان به یک رای نسبت داد، هیچ جعلی نمی‌توان ایجاد کرد و دستکاری غیرممکن است.

 

برگزاری انتخابات در بلاکچین توسط شرکت Horizon State

امروزه شرکت‌هایی در حال کار هستند تا بلاکچین را به جمعیت رای دهندگان بیاورند. یکی از این شرکت‌ها Horizon State است که راه حل منحصر به فردی را برای پاسخ به این سوال ارائه کرده است: آن‌ها با این سوال در پی پاسخی روشن هستند: اگر دموکراسی با فناوری امروزی طراحی می‌شد، چه شکلی بود؟ این شرکت بر این باور است که اولین محصول خود پاسخی است بر این سوال. این شرکت در حال حاضر در حال آماده سازی یک ICO است که برای ماه اکتبر برنامه‌ریزی شده است.

صندوق رای دیجیتال امن Horizon یک راه حل مقرون به صرفه و هوشمند برای مشکلات ذاتی رویه‌های رای گیری امروزی است. شرکت‌کنندگان از نشانه‌های تصمیم‌گیری (HST) برای رای دادن از تلفن همراه یا رایانه شخصی استفاده می‌کنند که سپس به یک بلاکچین غیرقابل تغییر وارد می‌شوند و برای تائید مطمئن نتیجه انتخابات استفاده می‌شوند. هیچ دستکاری یا خطای رکوردی نمی‌تواند وجود داشته باشد. با این وجود، بیش از رای دادن، این سیستم به سادگی برای تصمیم‌گیری در محیطی که منابع و اختیارات مشترک است، مفید خواهد بود. برای شناخت بیشتر این شرکت به سایت horizonstate.com مراجعه کنید.

بی‌تفاوتی رای‌دهندگان در سال‌های اخیر شاهد بوده است که تعداد افرادی که برای شرکت در انتخابات شرکت می‌کنند، کاهش یافته است؛ حتی اگر انجام این کار اهمیت بیشتری پیدا کند. با ارائه روشی غیرقابل انکار و آسان برای رای دادن از طریق تلفن یا رایانه شخصی، این اعداد افزایش می‌یابد. حتی دولت‌ها دلیلی برای تغییر وضعیت موجود دارند. یک رای در حال حاضر بین ۷.۰۰ تا ۲۵.۰۰ دلار هزینه دارد، با در نظر گرفتن همه عوامل. یک محصول بلاکچین مثل این فقط ۰.۵۰ دلار برای هر رای هزینه دارد.

جیمی اسکلا، یکی از بنیانگذاران ایالت هورایزن، گفت:

دموکراسی فرصتی برای مشارکت در فرآیندهای تصمیم گیری است که مربوط به موضوعات مشترکی است که بر ما تاثیر می‌گذارد. دموکراسی در مورد دستیابی به اجماع در مورد چگونگی استفاده بهینه از منابع مشترکمان برای دستیابی به بهترین نتایج برای شرکا، فرزندان، همکاران، کارکنان و همشهریانمان است. در جایی که منابع مشترک در هر محیط تعاونی وجود دارد، جای هیچ سوالی باقی نمی‌ماند: ما به ابزارها و فرآیندهای تصمیم گیری بهتر برای اشتراک گذاری نیاز داریم.

انتخابات مبتنی بر بلاکچین در دنیای واقعی در حال آزمایش است. در نوامبر ۲۰۱۸، حزب دموکرات تایلند، قدیمی‌ترین حزب سیاسی تایلند، انتخابات مقدماتی را برای انتخاب رهبر حزب جدید خود با استفاده از ZCoin برگزار کرد و اولین انتخابات سیاسی در مقیاس بزرگی بود که با استفاده از فناوری بلاکچین انجام شد. رای گیری با مجموع ۱۲۷۴۷۹ رای از سراسر تایلند به پایان رسید.

کاربردبلاکچین در انتخابات

 

بلاکچین یک دموکراسی واقعی

بلاکچین راه را برای یک دموکراسی مستقیم هموار می‌کند. جایی که مردم می‌توانند خودشان در مورد مسیر سیاست تصمیم بگیرند، نه این‌که به نمایندگانی که آن را برایشان انجام می‌دهند، متکی باشند. در حالی که امکان دارد، قوانین یک انتخابات سیاسی برای ایجاد چنین سیستم شفافی باید تغییر کند. بلاکچین برای اطلاع رسانی تصمیمات تجاری، هدایت جلسات عمومی، نظرسنجی، سرشماری و موارد دیگر ایده آل است.

موارد استفاده برای نرم افزار رای گیری بلاکچین بسیار زیاد و متنوع است. توانایی آن برای مشارکت و مدیریت یک حوزه انتخابیه برای آینده جامعه بسیار مهم است. نه فقط برای ایجاد یک نتیجه شفاف، بلکه برای تشویق همه مردم به مشارکت در جوامع خود. در حال حاضر، این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی خود است؛ اما در کنار رای دهندگان جوان که روزی به آن‌ها کمک خواهد کرد؛ بالغ می‌شود و بخشی کلیدی از آینده جمعی ما باشد.

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات

در این مقاله، یک سیستم رای گیری الکترونیکی مبتنی بر بلاکچین منحصر به فرد را ارائه کردیم که از قراردادهای هوشمند برای ارائه یک انتخابات ایمن و مقرون به صرفه با حفظ ناشناس بودن رای دهندگان استفاده می‌کند. در واقع نشان دادیم که فناوری بلاکچین راه جدیدی را به کشورهای دموکراتیک ارائه می‌کند تا از انتخابات کاغذی و قلمی به روش رای‌گیری مقرون‌به‌صرفه‌تر تغییر مسیر دهند و در عین حال امنیت و شفافیت را با مقایسه یافته‌های قبلی بهبود بخشد.

پیاده سازی سیستم‌های رای گیری الکترونیکی همچنان چالش‌ها و خطرات متعددی را برای توسعه دهندگان و دولت‌ها ایجاد می‌کند. در دولت، احزاب سیاسی به راحتی آن را نخواهند پذیرفت و سیستم‌های رای گیری الکترونیکی کارایی نخواهند داشت. رای گیری الکترونیکی بر مقیاس‌پذیری سیستم مبتنی بر بلاکچین تاثیر خواهد داشت. تعداد فزاینده گره‌ها در شبکه بلاکچین مسائل مقیاس‌پذیری را شدت می‌بخشد. در نهایت شرکت‌های مختلفی به سمت کاربرد بلاکچین در رای گیری و انتخابات تاثیرگذار خواهند شد.

کاربردبلاکچین درانتخابات

 

سوالات متداول

آیا می‌توان به دو نامزد در EVM رای داد؟

خیر. به محض فشردن یک دکمه خاص در واحد رای گیری، رای برای آن نامزد خاص ثبت می‌شود و دستگاه قفل می‌شود. حتی اگر کسی آن دکمه یا هر دکمه دیگری را بیشتر فشار دهد، هیچ رای دیگری ثبت نخواهد شد. به این ترتیب EVM ها اصل “هر فرد، یک رای” را تضمین می‌کنند.

آیا می‌توان از بلاکچین برای رای گیری الکترونیکی استفاده کرد؟

فناوری بلاکچین برای غلبه بر این مسائل وارد میدان شده است و گره‌های غیرمتمرکز را برای رای‌گیری الکترونیکی ارائه می‌دهد.

کدام کشور از سیستم رای گیری بلوکی استفاده می‌کند؟

در بریتیش کلمبیا، کانادا، همه دولت‌های محلی با استفاده از رای‌گیری بلوکی برای شوراهای شهر و سایر ارگان‌های چند عضوه انتخاب می‌شوند.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا